21.8 C
Скопје
14/07/2024 03:55
МАКТЕЛ

  

     

 

Газа: Во потрага по исчезнати членови на семејствата

      

Се верува дека илјадници исчезнати Палестинци се закопани под урнатините на уништените згради или уапсени од израелските сили. Нивните семејства безуспешно ги бараат. Мухамед Анза од Рафах, град во близина на границата на Појасот Газа со Египет, со недели го бара својот вујко Ибрахим Ал Шаер, кој исчезна на почетокот на мај. „Од тој ден тој веќе не се врати и не се слушнавме со него“, изјави 19-годишниот Анза во телефонски разговор за Дијче веле од Газа. „Ние сме многу загрижени. Сакаме да знаеме каде е, сакаме да знаеме дали е мртов за да можеме да го закопаме и да го оплакуваме или бил уапсен од израелската армија“.

   

 

Кога израелската армија ја започна својата офанзива во источен Рафах на 6 мај за да го елиминира Хамас, палестинската милитантна група која изврши терористички напади на 7 октомври минатата година во јужен Израел, на Ал-Шаер и неговото семејство им беше наредено да го напуштат својот дом во таа област. Анза рече дека неговиот вујко се обидел да се врати неколку дена подоцна за да ја провери куќата и да земе некои работи што семејството немало време да ги земе со себе за време на бомбардирањето. Семејството, вели Анза, пребарувало болници и ги замолило соседите кои се вратиле во исто време да ги проверат своите куќи. Во близина имало бомбашки напади и воздушни напади, но службите за итни случаи ги именувале загинатите.

– Контактиравме со полицијата, Црвениот крст и локалните совети, но не знаеме каде е и никој ништо не знае – вели Анза.

   

     

Ова семејство, како и многу други, сега на социјалните мрежи објави фотографија и опис на околностите на исчезнувањето на Ал Шаер, не знаејќи кому друг да се обрати.

Илјадници неидентификувани тела и исчезнати лица

Со оглед на тоа што војната меѓу Израел и владејачкиот Хамас во Газа трае веќе девет месеци, илјадници луѓе се водат како исчезнати во палестинската енклава. Многумина исчезнаа под урнатините по воздушните напади. Се верува дека други биле запрени на израелските контролни пунктови додека се обидувале да се вратат во северниот дел на Појасот Газа или да побегнат на југ.

Иако не е познат точниот број на исчезнати лица, Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК) од почетокот на конфликтот забележал 6.500 случаи на исчезнати лица во Газа.

– Од 7 октомври отворивме телефонски линии за луѓето да се јават ако имаат роднини кои исчезнале поради која било причина, како што се извештаи за притвор или апсење, ако биле разделени за време на евакуација или ако можеби биле повредени или убиени – вели Сара Дејвис, одговорна за комуникации на МКЦК во Ерусалим.

Дури и телата кои се пронајдени и донесени во мртовечниците во Газа не е секогаш лесно да се идентификуваат. Од 10 јуни, 9.839 тела лежеле во мртовечници неидентификувани, според Министерството за здравство со кое управува Хамас, додека 27.325 други се идентификувани.

Според Министерството за здравство, во последната војна меѓу Израел и Хамас во Газа досега загинале повеќе од 37.000 Палестинци. Во овие бројки не се прави разлика меѓу борци и цивили. Во меѓувреме, според израелските одбранбени сили, во нападите на 7 октомври биле убиени најмалку 650 војници, од кои 298 за време на копнената операција во Газа, која започна кон крајот на октомври 2023 година.

Дејвис вели дека пронаоѓањето на исчезнатите е исклучително тешко поради ситуацијата во Газа.

– Иако имаме големо искуство во набљудувањето во воените зони, моментално активното следење е невозможно – вели таа.

Црвениот крст обично спроведува активна потрага, која вклучува одење наоколу и тропање на вратите на луѓето за да им поставуваат прашања. Но, токму сега во Газа, „луѓето немаат врата за почеток“, вели Дејвис, додавајќи дека луѓето постојано се во движење и раселени.

Изгубени телефони и лоша комуникација

Лошите комуникациски линии и изгубените мобилни телефони понекогаш го отежнуваат пронаоѓањето на луѓето. МКЦК има пет телефонски линии во Газа кои ги земаат основните информации од луѓето кои ги бараат своите блиски, како на пример каде биле последен пат видени. Специјалистот за пребарување потоа ги повикува семејствата и се обидува да состави досие.

– Операторите на телефонската линија ги слушаат приказните на семејствата и тоа е многу потресно – вели Дејвис.

„Некои изгубија повеќе членови на семејството или се разделени од блиски роднини. А, не знаете дали тоа е затоа што се под урнатините или затоа што го изгубиле мобилниот телефон или СИМ-картичката и затоа нивното семејство не може да контактира со нив или тие се само во област без конекција и интернет, но тие се добро“.

Имињата на исчезнатите се проверуваат со списоците на неколкуте болници кои сè уште работат или со списоците на затвореници што ги објави Израел.

Од 7 октомври, Израел уапси илјадници Палестинци во Газа и ги однесе во притворски центри во Израел поради наводни врски со милитантни организации.

Израел приведува многу осомничени екстремисти

Во последниве недели, имаше извештаи од израелски организации за човекови права и свиркачи за тешки злоупотреби во притворниот центар во јужен Израел.
Палестинците се притворени според изменет закон усвоен од израелскиот парламент, Кнесетот, во декември 2023 година, кој ѝ дозволува на израелската војска да апси осомничени членови на вооружените борци. За многумина, обвинувањата се покажаа како лажни и овие луѓе во одреден момент се вратени во Газа.

Мохамед Ал-Мадхун го бара својот брат Калил, 47-годишен поранешен вработен во палестинската управа во Газа, кој беше протеран од север во Кан Јунис со неговата сестра вдовица на почетокот на војната.

– Жената на брат ми и трите деца останаа во северниот дел на Газа. Му недостигаа многу и неколкупати се обиде да се врати на север, иако знаеше дека тоа е опасно – раскажува Ал-Мадхун.
– На 18 мај не го најдов во неговиот шатор, кој е до мојот – вели тој.

Оттогаш, мобилниот телефон на Халил е исклучен, а потрагата во болниците и преку Црвениот крст не дадоа никакви информации. Семејството, исто така, се огласи на социјалните мрежи, но освен пријавеното видување во Деир ал-Балах во центарот на Газа, нема траги од Калил.

Ал-Мадхун се сомнева дека неговиот брат се обидел да премине назад во северниот дел на Газа и бил или уапсен од страна на израелската армија на контролен пункт или убиен под непознати околности.

– Ние сме во постојана конфузија, не ја знаеме неговата судбина и никој нема одговор. Само се надеваме дека е жив – рече Ал-Мадхун.

– Најболниот дел од конфликтните зони низ светот е неизвесноста околу судбината на најблиските – вели Сара Дејвис.

– Тоа не е да ја изгубиш куќата или да немаш што да јадеш или да не знаеш каде да најдеш вода. Тоа е одвојување од членовите на твоето семејство, без да знаеш што им се случило. Можеби тие се живи и имаш надеж за тоа, но размислуваш и за најлошите можни сценарија – вели таа.

Извор: Дојче веле/ Автор: Тања Кремер

    

Најново

Велешанец во центарот на градот пронашол напуштено бебе во тешка здравствена состојба

Sase Ivanovski

Во пресрет на големиот настан по повод стогодишнината од Прилепска Пиварница

Sase Ivanovski

Таравари: На одговорност ќе бидат повикани сите кои несоодветно се однесувале со тримесечното бебе

Sase Ivanovski

ССНМ: Да запрат прес-конференциите на отворено среде топлотен бран

Sase Ivanovski

МИЦКОСКИ ЗА ЕУ: Останавме во ходник да чекаме вратата да ни ја отворат, да седнеме и да преговараме

Sase Ivanovski

ПАДНА „МОЈ ДДВ“: Граѓаните реагираат, не можат да скенираат сметки

Sase Ivanovski

Уапсен сопственикот на куќата каде беа пронајдени четворицата малолетници кои завршија на Токсикологија А.А

Sase Ivanovski

Мицотакис: Грција нема да ги открие оружјата што ѝ се на располагање доколку соседната земја продолжи со актуелната тактика

Sase Ivanovski

Тошковски во интервју за „Фокус“: Немам фирми во Бугарија, обвинувањата на Апасиев се ниски

Sase Ivanovski

Семејство на тримесечно бебе тврди дека детето било тепано на Детска клиника, Таравари најави ригорозни казни

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Филипче додека беше министер ја направи државата заложник на здравствената мафија, луѓе собираа пари за лекување преку СМС пораки, а неколку фирми блиски до него се богатеа

Sase Ivanovski

СДСМ: Мицкоски се обиде да ја скрие средбата со Главчев

Sase Ivanovski

Полициски хеликоптер го гаси пожарот кај селата Драгоево и Селце, досега исфрлени над 15 тони вода

Sase Ivanovski

СМАИЛОВИЌ ЗА ГОДИШНИЦАТА ОД ГЕНОЦИДОТ ВО СРЕБРЕНИЦА: За жалење е што настанот беше политизиран како дел од секојдневната политичка борба

Sase Ivanovski

Со хеликоптер на МВР ставен под контрола пожарот кај село Караслари, велешко

Sase Ivanovski

ВЛЕН: НА ГОВОРНИЦА ОРЛИ, ВО ПРЕГОВОРИТЕ КАНАРИНЦИ – ДУИ СО СРАМНА ПОНУДА ДО ВМРО САМО ЗА ДА ВЛЕЗЕ ВО ВЛАДА

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: СДС и малиот Заев, Филипче жалат што Македонија нема повеќе свиткана кичма во НАТО

Sase Ivanovski

133 санкционирани возачи во Скопје

Sase Ivanovski

СДСМ: Мицкоски на НАТО самитот беше маргиналец, пропуштена шанса да се зајакне позицијата на државата

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Мицкоски на средба со дијаспората во Њујорк, да се обединиме во градењето на иднината на Македонија

Sase Ivanovski

Јаревски: Маргиналци се СДС со нивните две штури соопштенија, наспроти остварените повеќе од 20 средби и разговори на Мицкоски со државници од НАТО алијансата

Sase Ivanovski

НАЈЧЕВСКА ЗА МОЛИТВАТА ВО СОБРАНИЕТО ЗА СРЕБРЕНИЦА: Ова не е само спротивно на уставната одредба за секуларност на државата туку и отворена дискриминација

Sase Ivanovski

Јаревски: Резултатот од министерувањето на Филипче, хациенда на Водно, луксузно Ауди Q8 и ограбена државна каса

Sase Ivanovski

ЦУК: Активни пет пожари кои веќе се гаснат, во јули досега имало 173 пожари на отворено

Sase Ivanovski

ПОЛСКА ЗА СЛЕДНА ГОДИНА ЌЕ ГО ЗГОЛЕМИ ТРОШЕЊЕТО ЗА ВОЈСКАТА НА 5% ОД БДП, РЕКОРД ВО НАТО ЗЕМЈИТЕ

Sase Ivanovski

ЕСМ: РЕК Битола до понеделник ќе работи со еден блок

Sase Ivanovski

“Уметниците од Западот и Истокот, од Северот и Југот, од Охрид ја испраќаа пораката: „Убавината ќе го спаси светот”. Силјановска го отвори фестивалот „Охридско лето“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ СЕ РАКУВАШЕ СО ЏО БАЈДЕН И ПОТОА НАПИША НА ФЕЈСБУК: За државните интереси, за јакнење на демократијата и подобар живот на нашите граѓани

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ: Остварив средба со премиерот на Албанија, Еди Рама. Време е да се отпочне ново време на рамноправен дијалог и искрени пријателства

Sase Ivanovski

Сончево и многу топло – температури до 42 степени

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ: На маргините на официјалната фотосесија на лидерите на Влади и шефови на држави на НАТО самитот остварив кус разговор со премиерот на Бугарија, Димитар Главчев

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ НА СРЕДБА СО МЕНАЏМЕНТОТ НА СВЕТСКИОТ МЕДИСКИ ГИГАНТ ЦНН, ДАЛИ ПОВТОРНО ЌЕ СЕ ПРОМОВИРА ЗЕМЈАТА ЗА СТРАНСКИ ИНВЕСТИЦИИ: Денес во седиштето на CNN остварив продуктивна средба со познатиот новинар Ричард Квест и Фил Нелсон, извршен потпретседател на CNN

Sase Ivanovski

Сиљановска Давкова го отвори „Охридско лето“: Уметноста преобразува, помирува, раѓа надеж за поинаква, заедничка иднина

Sase Ivanovski

Мицкоски: Ние како народ направивме сѐ, сега треба Европа да направи нешто за нас

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) УКРАИНЦИТЕ СЕ БРАНАТ СО СЕ ШТО ИМ Е ПРИ РАКА: Украински рибар погоди руски дрон со риба!

Sase Ivanovski

Србинка го нападнала сопругот додека возел, тој ја исфрлил крај Демир Капија и заминал: Полицијата ја нашла повредена

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ ДО МЛАДИТЕ: Животот не е Инстаграм бајка, со убави плажи и ресторани, фатете се за работа, вложувајте во себе, борете се!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: Секој бизнисмен на кој ќе му биде побарано мито од некој функционер тоа да го пријави веднаш кај мене, веднаш ќе има силна реакција, мито и корупција нема да се толерира, на власт дојдовме не да станеме милионери туку да му служиме на народот!

Sase Ivanovski

Во свесна состојба се сите четири малолетници најдени во бессознание во стан во Скопје, земале психотропни супстанции

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АКТЕРОТ АЛЕК БОЛДВИН СЕ РАСПЛАКА ОТКАКО СУДИЈАТА ГО ПРОГЛАСИ ЗА НЕВИН ВО СЛУЧАЈОТ СО НЕСРЕЌАТА НА СНИМАЊЕТО НА ФИЛМОТ РАСТ ПРИ ШТО ЗАГИНА РЕЖИСЕРКАТА НА ФИЛМОТ

Sase Ivanovski

Мобилни екипи во Кисела Вода им помагаат на граѓаните за справување со високите температури

Sase Ivanovski

ЃОРЃИЕВСКИ: Нема запирање кога се работи за доброто на мојот народ – по 30 години нови улици во Пржино и Црниче!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: ЌЕ ГО ПРОДОЛЖИМЕ ПРОЕКТОТ ЗА ЗАЕДНИЧКИ ГАСЕН ИНТЕРКОНЕКТОР ВО АЛЕКСАНДРОПОЛИ ВО ГРЦИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: Грција да престане со навредливото користење на термините Скопјанос и Скопја за нашата држава и нашите граѓани

Sase Ivanovski

ЃОРЃИЕВСКИ: Нека е аирлија – отворен е новиот спортски комплекс ,,Бецко” во Драчево!

Sase Ivanovski

Мицкоски: Добрососедските односи се двонасочна улица, вистинското прашање е зошто Грција не го почитува договорот од Преспа

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПРЕМИЕРОТ МИЦКОВСКИ ЗА АЛ ЏЕЗИРА БАЛКАНС: Не би се согласил дека не го почитуваме договорот од Преспа, не ни се допаѓа, но ќе го почитуваме

Sase Ivanovski

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ГАЗИ БАБА, БОБИ СТЕФКОВСКИ НА СРЕДБА СО КОЦЕ ТРАЈАНОВСКИ, ДИРЕКТОР НА ЈАВНОТО ПРЕТПРИЈАТИЕ ЗА ДРЖАВНИ ПАТИШТА

Sase Ivanovski

МАНИФЕСТАЦИЈА “ПЕТРОВДЕНСКИ ЧЕСТВУВАЊА” ВО ЈУРУМЛЕРИ!

Sase Ivanovski

МАКЕДОНЦИ НАПАЛИ БРАТСКУ СРБИЈУ

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) ЗАПОЧНА МЕЃУНАРОДНИОТ ФОЛКЛОРЕН ФЕСТИВАЛ “ГАЗИ БАБА 2024”

Sase Ivanovski

ФИРМИ И ГРАЃАНИ ДОЛЖАТ ОКОЛУ 169 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ДАНОЦИ И ПРИДОНЕСИ Управата за јавни приходи го објави списокот на должници

Sase Ivanovski

Близу Москва се урна патнички авион, загинаа три лица

Sase Ivanovski

НА БЕНЗИНСКИТЕ НА ОКТА Бонус од 7 отсто со American Express

Sase Ivanovski

Венеција уште поскапо ќе наплаќа за влез во градот

Sase Ivanovski

Да не се лажеме – Македонија има иста минимална плата како Србија, а повисока од Албанија, Бугарија и од Црна Гора

Sase Ivanovski

(ФОТО) ВУЧИЌ НАЦРТА 5 ТОЧКИ НА ТАБЛАТА „Тие сакаат крај за Србија“

Sase Ivanovski

Шпанија е фаворит во финалето: Герет Саутгејт го префрли притисокот врз ривалите

Sase Ivanovski

Песков за гафовите на Бајден: Однесувањето на американскиот претедател е неприфатливо

Sase Ivanovski

Гир: Да се изгради одржлива иднина за Преспа

Sase Ivanovski

Уште четири здравствени установи добија в.д. медицински директори

Sase Ivanovski

Белери доби дозвола да положи заклетва како европратеник по притисокот врз Рама

Sase Ivanovski

Светот ќе има 200 милиони луѓе помалку на крајот на 21 век

Sase Ivanovski

Си-Ен-Ен: Обама и Пелоси се загрижени за Бајден но не можат да го убедат да се пензионира

Sase Ivanovski

Аптекарот од Онкологија доби две години затвор за примање поткуп, пресудата ќе биде обжалена

Sase Ivanovski

Минчев: Со нови закони кои не се само шминка и декор до професионална, департизирана и мотивирана јавна администрација

Sase Ivanovski

Британско разузнавање: Русија загубила повеќе од 70.000 воен персонал во последните два месеца

Sase Ivanovski

„ПОДОБРО ДУШМАН НА СИРОМАВИОТ НАРОД, ОТКОЛКУ НА СТРАТЕШКИОТ ПАРТНЕР И НЕГОВИТЕ ПРОФИТИ“: Ванковска за изјавата на Николовски дека е душмански да го прекине договорот со „Бехтел и Енка“

Sase Ivanovski

Играј со најдобрите: Видеолотарија со донација од милион денари, изгради детско игралиште во Општина Свети Николе

Sase Ivanovski

На петте најдобри студенти кои завршиле медицина ќе им биде дадена шанса веднаш да се вработат во здравството

Sase Ivanovski

„КАЈ НАС АКО ИМАШ ПАРИ, ЗНАЧИ ДЕКА СИ ГИ НАПРАВИЛ НА НЕЧИСТ НАЧИН“: Новиот поткаст „Бизнис Муабети“ на Фактор со Татјана Лопарски

Sase Ivanovski

ПАЦИЕНТИТЕ СО ВИСОК, НО И СО НИЗОК ПРИТИСОК ВО ГОЛЕМ РИЗИК ОД ТОПЛОТНИОТ БРАН: Лекарите предупредуваат на опасност од мозочни и срцеви удари

Sase Ivanovski

ДЕНЕСКА Е ДЕНОТ „Д“ ЗА „РЕПЛЕК“ – се случува сплит на акциите, ќе „загризат“ ли уште повеќе инвеститори

Sase Ivanovski

И од лошото има бетер! Кој ја закла струмичката болница да плаќа струја поскапо и од таа што се продава на берзите?

Sase Ivanovski

Вучиќ: Нема да паднеме на провокации, нема да војуваме против Бошњаците

Sase Ivanovski

Активности од кампањата „Носи кацига“ во повеќе градови

Sase Ivanovski

За жалење ли е државниот ГТЦ? Само од паркингот лани наплати над 500.000 евра!

Sase Ivanovski

ГРУЕВСКИ РАСПАЛИ- „ТОА ШТО МЕ СПОМЕНУВААТ ПОКАЖУВА КОЛКУ КОМПЛЕКСИ ИМААТ“: „Последното соопштение е толку тупо, мора да го издиктирал Заев по телефон од некоја плажа во Грција“

Sase Ivanovski

250 МИЛИОНИ ЕВРА ГУБИ ДРЖАВАТА ПОРАДИ НЕЦЕЛОСНО ПРИЈАВЕНА РАБОТА Дури 158 милиони евра приходи на домаќинствата не се пријавени

Sase Ivanovski

(ФОТО) СТРАШНА ГЛЕТКА НА ПЛАЖА ВО ШКОТСКА 77 китови се насукаа на брегот и угинаа

Sase Ivanovski
Вчитувам....