3.8 C
Скопје
09/12/2023 01:11
МАКТЕЛ

      

Генетиката се користи за спречување или лекување болести, не за нивно поттикнување

      

Наспроти изнесеното во постот кој го рецензираме, видеото не претставува никакво сведочење за депопулација со ковид, ниту, пак, доставува докази, туку е какофонија од различни теории на заговор, кои имаат за цел да предизвикаат сомнеж во традиционалната медицина и нејзиниот развој кој носи здравствен бенефит, пишува „Вистиномер“ во својата анализа.

   

Текстот подолу го пренесуваме во целост:

 

 

   

     

Рецензираме објава на социјалната мрежа Фејсбук во која се споделува видео материјал и се вели:

04.09.2023 Ковид Србија. Докази, сведочења од лица. План за депопулација.

Видео материјалот е извадок од интервју на човек кој не е преставен/потпишан, а кој изнесува тврдење дека Србија има таен договор со Фајзер кој подразбира вакцини за кои не се знае што се, а и дека Србија имала договор со Светската здравствена организација (СЗО).
СЗО е еден од извршителите на проектот на злото. И ние сме склучиле договор за кој јавноста не знае дека постои. Договорот значи дека СЗО презема контрола врз нашиот здравствен систем. Не само тоа, туку и контрола врз лекувањето. А короната разоткри дека многу луѓе не умираат од болеста корона, туку од начинот на лекување кој го пропишува СЗО. СЗО има збор и кога се работи за климатските промени. До таа мера е вплетена. Понатаму, еден од тие облици на специјална војна е што Србија потпиша две спогодби со Светскиот економски форум за генетски истражувања кои подразбираат истражување, генетски манипулации, идентификација на генетскиот код во земјава, па потоа преку тоа се прават разни модели на инфекција кои целат само тој генетски код. За жал, една личност која е дел од тој проект стана министерка за наука во Србија. Тоа не е случајно. Тој проект долго трае, вклучени се повеќе институции а еден од носителите на проектот е една приватна лабораторија од Нови Сад, блиска на министерката за наукавели соговорникот во видеото од постот кој го рецензираме.
Потоа се споделува телоп со фотографија од Јелена Беговиќ, српски микробиолог, молекуларен биолог и министерка за наука. На втор телоп пишува дека таа е ,,координаторка на проектот Ватрено Око, во Белград и Ниш кое почна со работа во 2020 година и на тој начин придонела за зајакнување на капацитетот на тестирање во Србија во текот на пандемијата. Со помош на државата во 2021 се воведува центар за секвенционирање и биоинформатика на институтот и така се овозможува Србија да почне да формира национална банка за геномски податоци“.

 

Целиот материјал во објавата, сосе најавата од сопственикот на профилот, треба да креира слика кај читателите дека Србија била дел од некаков план што го спроведува и СЗО за депопулација, а Србија помага на тој начин што развила генетски истражувања кои потоа помагаат вирусот смртно да нападне што повеќе  лица и на тој начин да помогне при светскиот план за депопулација. Сето ова, се разбира е невистинито и е микс од теории на заговор со крајна цел да ги оддалечи луѓето од вербата во традиционалната медицина.

 

Министерката демантирала дека постои „српски геном“

Самата Јелена Беговиќ ги има демантирано тврдењата за таканаречениот српски геном, кои предизвикале огромни штети кај српската јавност.
Прво и основно, не постои никаков српски геном, ниту пак, било каков друг национален геном. Нашето поднебје се одликува со голема разновидност на гените, зашто Балканот отсекогаш бил подрачје на големи миграциски движења. Ние со години се спремаме за реализацијата на проектот 1000 геноми, за кој се договараме со исклучителен научник и иноватор доктор Радоје Дрманц. Тој потекнува од нашиот Институт за национална генетика и генетичко инженерство, но, во 90 тите замина за Америка и разви технологија за брзо исчитување на геномите, по цена која, кога се работи на голем број примероци, се сведува на 100 долари. А првото секвенционирање, односно исчитување на геномот на еден човек, траело 10 години и чинело милијарда долари, изјави Беговиќ.
Таа додава дека суштината на проектот 1.000 геноми е да се види која комбинација на генетика е типична за одредена популација на Балканот.
Со прецизни критеируми ќе бидат одбрани 1000 поединци и ќе се направи секвенционирање. Со биоинформатичка анализа ќе дознаеме какви се траги оставиле миграциите на Балканот. Ќе биде тоа прилика да раскрстиме со митовите за нашата исклучителна национална генетика. Сите ние на оваа планета сме единствени и со самото тоа исклучителни. Добиените резултати ќе ги вкрстиме со банките на податоци од другите држави, зашто и самите сме дел од една поголема приказна за тоа како се развивал хомо сапиенсот. А се развива и понатаму, за 100 илјади години ако го преживееме сето она кое и го имаме направено на нашата планета, прашање е како ќе изгледа човекот и каков ќе биде, додава Беговиќ.
„Крајната цел е на глобално ниво да се направи голема база на информации и податоци за генетиката, што ќе биде огромен чекор за понатамошен развој, пред се на биомедицината, новите лекови и развојот на новата дијагностика, а не креирање на различни инфекции кои го таргетираат само српскиот генетски код“, како што невистинито се тврди во постот кој го рецензираме.

 

Потрошниот материјал потребен за регионално истражување на геномите ќе биде обезбеден од фирмата „Комплит Геномикс Од Калифорнија, во сопстевност на кинеската БГИ.

Патем, секвенционирањето на човековите геноми се повеќе се користи во различни здравствени системи ширум светот. Тоа го потврдува и српскиот генетичар и професор Миодраг Стојковиќ.

Програмите имаат за цел испитување на гените или на варијанти за да се идентификува зголемен ризик и да се спречи идна болест, на пример зголемени ризици од рак, срцеви заболувања или стерилитет, изјавил професор Стојковиќ.

 

Манипулација и со вакцините и со Светскиот економски форум

Наспроти изнесеното, во постот кој го рецензираме, видеото не претставува никакво сведочење за депопулација со ковид, ниту пак доставува докази. Ковид пандемијата воопшто не опфаќа пациенти зависно од генот или од националноста, ковид беше глобална пандемија. За вакцините, не е точно дека не се знае што се, за нив составот е јавен и еден куп документи од Фајзер се јавни. Договорот за набавка на вакцините е таен во сите земји од светот, не само Србија. Договорот меѓу Светскиот економски форум и Србија е за голем проект кој опфаќа не само геномско секвенционирање, туку и платформа за јавно приватно партнерство и соработка за четврта индустриска револуција, со фокус на работа на вештачка интелигенција и биоинженеринг.

Во врска со тврдењето во постот кој го рецензираме, а кое се однесува на тоа дека СЗО одлучувал какво ќе биде лекувањето против ковид и дека тоа придонело до убивање на пациентите, тоа не е точно. СЗО нема право да се меша во суверенитетот на здравствениот систем на секоја држава и секоја држава решаваше самата како ќе ја лекува болеста, иако даваше факти и препораки, а со оглед на сериозноста на болеста, истата резултираше со неизвесност и бројни смртни исходи. Ваквите тврдења на интерент веќе беа проверени од сервисот за проверка на факти на Дојче Веле во текот на летото.

Поради сите горенаведени факти постот кој го рецензираме го оценуваме како невистинит. Со проверка на фактите се утврди дека станува збор за компилација од теории на заговор со цел демонизација на СЗО, демонизација и на вакцините и креирање на лажна слика за некаква завера против пациентите базирано на нивната национална припадност, а со крајна цел депопулација.

 

    

Најново

Што се крие зад соработката на Палевски и владиката Петар?

Sase Ivanovski

Одлука на Претседателството на ДУИ Талат Џафери да биде технички премиер од 28 јануари

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОЦЕВСКИ: ДАЈ СИТЕ МАЛЦЕ ДА СЕ ПРИБЕРЕМЕ, РАБОТАТА ИЗЛЕЗЕ ОД КОНТРОЛА!

Sase Ivanovski

Студентскиот стандард им дозволува на студентите да преживуваат, но не и да живеат – ова е главниот заклучок од истражувањето „За студенцките работи“ кое го реализизираа студентите од Факултетот за правни и политички науки при АУЕ – ФОН

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Меџити го претвори министерството за здравство во туристичка агенција -додека се затвораат цели оддели по болниците и нема лекови тој вработува и унапредува партиски кадри во министерството

Sase Ivanovski

Приведена скопјанка за издржување затворска казна од две години и шест месеци

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НЕКОЈ СРПСКИ ПОП ЌЕ ИМА БЛИСКА СРЕДБА СО НАТЕМАГО

Sase Ivanovski

Мицкоски: Делото на Свети Климент Охридски треба да ни биде светол пример за да ја издигнеме Македонија во тешки времиња на распад на системот кога царува полусветот на криминалот, корупцијата и подземјето

Sase Ivanovski

ИМА ЛИ ХЕРОЈ НА КОЈ МУ СЕ СКОКА ОД ПРОЗОР БЕЗ ПАДОБРАН И КОЈ ЌЕ МУ СЕ СПРОТИВСТАВИ? Путин најави кандидатура за претседателските избори во 2024 година

Sase Ivanovski

Честитка од претседателот Пендаровски по повод празникот Свети Климент Охридски

Sase Ivanovski

Барањето да се укине техничката влада е најголем комплимент за нас како влада, уште долго време нема да ги видиме ВМРО-ДПМНЕ на власт

Sase Ivanovski

МАРИЧИЌ – КОПМАН ОД БРИСЕЛ: Планот за раст е сигурна водилка до придобивките од евроинтеграцијата на Северна Македонија

Sase Ivanovski

Мицкоски: Да го следиме аманетот на Свети Климент Охридски да се посветиме на добри дела, човекољубието и ревносна работа за својот народ

Sase Ivanovski

МАРИЧИЌ ОД БРИСЕЛ, СОСТАНОК СО WBIF: Планот за раст го гледаме како финансиска, но и политичка инвестиција за побрзо вклучување на Северна Македонија во ЕУ

Sase Ivanovski

Европски Сојуз за промени: Власта да одговори: Дали Љупчо Палевски е вмешан во организацијата на случајот „Монструм“?!

Sase Ivanovski

Претреси во Кочани, пронајдена дрога, приведени тројца дилери

Sase Ivanovski

ПОЛИТИКАТА ДА ГИ ТРГНЕ РАЦЕТЕ ОД СЛУЧАЈОТ СО УБИСТВАТА НА ВАЊА И ПАНЧЕ Треба да се утврди вистинската позадина, порача Русковска

Sase Ivanovski

Ковачевски: По 17 години, ќе се одржат редовни парламентарни избори

Sase Ivanovski

МТСП: „Сложувалка“ ја завршивме со руралните жени, таму каде што имаме најголем успех на економско зајакнување изминатите години

Sase Ivanovski

Ковачевски: СДСМ повика на формирање на Европски фронт

Sase Ivanovski

Приведени девет лица, меѓу кои и странски државјани, кај нив пронајдена дрога

Sase Ivanovski

МАРИЧИЌ ОД ЗАТВОРАЊЕТО НА СКРИНИНГ ПРОЦЕСОТ: Сега е вистинско време за евроинтергација, одложувањето на процесите е губење скапоцено време

Sase Ivanovski

Делегација на СДСМ положи цвеќе пред споменикот на Свети Климент Охридски во Скопје

Sase Ivanovski

Адвокат по службена должност ги брани осомничените за убиството на Вања и Панче

Sase Ivanovski

Маричиќ: Македонците и современиот македонски јазик се впишани во ризницата на светските народи и јазици

Sase Ivanovski

„Одговорноста има име и презиме, судската власт во државата е независна“ вели Ковачевски

Sase Ivanovski

Калајџиев: Поради реториката во јавноста, Палевски може да тврди дека не може да добие фер судење

Sase Ivanovski

„Јас повторно ќе бидам премиер, а во следниот мандат ќе влеземе во ЕУ“ порача Ковачевски

Sase Ivanovski

КОВАЧЕВСКИ: Палевски со претседателите на ДПМНЕ и Левица беше дел од насилните протести со гилотини и молотови коктели

Sase Ivanovski

Димитровски: Ковачевски дрско лаже дека сум се среќавал со Палевски

Sase Ivanovski

ОЈО Прилеп: Закани, демнење и вознемирување кон обвинителка и нејзината ќерка,поведена постапка

Sase Ivanovski

Рабије Мурати и Антонио Митриќески добитници на државната награда „Св. Климент Охридски“

Sase Ivanovski

Приведен разбојник во скопски Аеродром, одземеното пронајдено и ќе биде вратено на сопственикот

Sase Ivanovski

МВР за драмата во ОУ „Лазо Ангеловски“: Ограбил аптека, па го фатиле полицајци

Sase Ivanovski

Уапсен скопјанецот кој пукаше на Бит Пазар и нападна едно лице

Sase Ivanovski

Шолц носеше еврејска капа, запали свеќа за Ханука: „Веднаш ослободете ги сите заложници“

Sase Ivanovski

СДСМ: Со радикални ставови, Палевски беше алатка на ДПМНЕ во црна кампања против СДСМ но и против се што означува демократија во Македонија и за подгревање етнички тензии

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Градежната офанзива во Општина Кривогаштани продолжува

Sase Ivanovski

Во организација на Жан Митрев Клиник и Македонското здружение за кардиологија, се одржа првата Школа за напредната срцева слабост

Sase Ivanovski

Ковачевски: По стапките на Свети Климент Охридски, македонскиот јазик стана реалност во Европа и светот, со цврсти определби ја продолжуваме интеграциската визија

Sase Ivanovski

Владина делегација предводена од премиерот Ковачевски, положи цвеќе пред споменикот на Свети Климент Охридски

Sase Ivanovski

Кривична пријава против скопјанец, осомничен за повеќе кривични дела

Sase Ivanovski

СПАСОВСКИ: Во мое лично име и во име на МВР, на сите православни верници упатувам честитки по повод големиот христијански празник – Св. Климент Охридски – Чудотворец, со желби за здравје, мир и хармонија

Sase Ivanovski

Спасовски на Свечена академија по повод чествувањето на црковно-државниот празник Денот на Свети Климент Охридски

Sase Ivanovski

СПАСОВСКИ: Полицијата јасно ги препознава своето место и улога во целиот тој процес на превенција, заштита и гонење на сторителите на насилство врз жени, семејното и родово базирано насилство

Sase Ivanovski

Крадец бегал и се скрил во училиште во Ново Лисиче, учениците биле евакуирани

Sase Ivanovski

Загина синот на израелскиот министер во експлозија на бомба во тунел во Газа

Sase Ivanovski

Ковачевски за двојното убиство: Институциите професионално си ја завршија работата

Sase Ivanovski

Американскиот секретар за одбрана го повика Израел да го спречи насилството на доселениците на Западниот Брег

Sase Ivanovski

Епископ Јаков: Не слушајте и не верувајте на „херои“, „чувари“ на црквата, луѓе со антицрковен менталитет

Sase Ivanovski

254 санкционирани возачи во Скопје, 53 за брзо возење

Sase Ivanovski

МЗШВ: Доделени 87 договори во вредност од 51 милион денари за поддршка на малите семејни винарии

Sase Ivanovski

„Цепај сине“, купи книга и биди хуман: Ѕоф и „Арс Ламина“ во нова хуманитарна акција

Sase Ivanovski

ОН: Речиси е невозможна дистрибуцијата на помош во Газа

Sase Ivanovski

Данска со закон го забрани палењето на Куранот

Sase Ivanovski

ОДНЕЛ ЗАТВОРЕНИК ДО ДОМА, ИМАЛ НЕКОЈА РАБОТА Кривична пријава за полицаец од Струмица

Sase Ivanovski

РУСИЈА И ИРАН ВО НОВ СОЈУЗ Потпишан договор за заеднички отпор против санкциите 

Sase Ivanovski

Австрија бара забрзување на процесот на прием на земјите од Западен Балкан во ЕУ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Шаќири: За да се хранат здраво студентите парите за оброк ќе го добиваат на неделна основа

Sase Ivanovski

Бугарија ја натера Македонија да се откаже од рускиот гас

Sase Ivanovski

ФОТО: На Криволак пристигнаа возилата „страјкери“ на заедничката вежба на македонските и американските војници

Sase Ivanovski

Кој ќе падне на административниот испит, ќе лета од работа!

Sase Ivanovski

Маричиќ-Шинас: Европското семејство дава силна поддршка за следните чекори на Северна Македонија

Sase Ivanovski

Почина Ивана од Крушевац – убиецот Зоран пред 23 дена ја застрела во глава, ја уби сопругата, па се самоуби

Sase Ivanovski

Во Штип „паднаа“ двајца дилери на дрога

Sase Ivanovski

Османи: 2030 како датум за влез во ЕУ може да создаде реформски натпревар кон постигнување на целта за членство

Sase Ivanovski

Агелер: Земјава се соочува со епидемија од корупција, ве уверувам црната листа ќе се проширува

Sase Ivanovski

Јелен смета дека САД ќе бидат одговорни за поразот на Украина доколку помошта не се изгласа во Конгресот

Sase Ivanovski

Британското МНР: Разговорите на пратениците хакирани од Русија

Sase Ivanovski

Во Москва убиен поранешен украински пратеник

Sase Ivanovski

ОН: Околу 400 муслимани Рохинџи кои пловат со два чамци се во опасност

Sase Ivanovski

Иранскиот претседател го обвини Западот дека го поддржува израелскиот геноцид во Газа

Sase Ivanovski

Прегазено малолетно девојче на булевар „Србија“, итно пренесено во болница

Sase Ivanovski

Исчезнатиот велешанец пронајден мртов, излетал со возилото од патот

Sase Ivanovski

Соработниците на поранешниот режим ја клеветат полицијата по странски медиуми

Sase Ivanovski

Хаџи Јанев: Договорот за екстрадиција со Турција навестува брзо испорачување на Палевски

Sase Ivanovski

ЕУ би можела да ги заостри санкциите кон Хамас и да ги воведе за израелските доселеници

Sase Ivanovski

Уапсени тројца разбојници –  ограбиле обложувалница

Sase Ivanovski

ПЛУСИНФО: НЕМА НИ ТРАГА НИ ГЛАС ОД ИНВБЕСТИТОРОТ НА ПОПОВА ШАПКА, ТЕХНО АЛПИН, КОИ ВЕТУВАА 170 МИЛИОНИ ЕВРА

Sase Ivanovski

ЗА КРИТИЧАРИТЕ НЕМА ПЛАТА Папата го казни кардиналот што го критикуваше

Sase Ivanovski
Вчитувам....