7.8 C
Скопје
26/11/2022 19:57
МАКТЕЛ

   

Герасимовски од трибина „Заедно одлучуваме“: Реконструиравме 17 улици и започнавме изградба на градинка

 

Денеска градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски ја одржа првата трибина „Заедно одлучуваме“ на која го изложи сработеното во годината која изминува и најави дел од проектите кои ќе бидат реализирани во претстојниот период. Со градоначалникот на трибината во ООУ „11 Октомври во населба Пролет, присутни беа и раководителите на секторите урбанизам, финансии, јавни набавки и Секторот за уредување на градежно земјиште, кои зборуваа за проектите и го презентираа извршувањето на буџетот од 2022 година и програмите за развој и идните проекти во општината.

„Од овде, од населба Пролет го започнавме почетокот на нашиот прв капитаелн проект изградбата на првата детска градинка „Пролет“. Градинка која ќе се простира на вкупна бруто површина од 3276 метри квадратни, со 9 занимални и капацитет за згрижување на 150 деца“ , започна Герасимовски.
Тој зборуваше и за реконструкција на уличната мрежа и инфраструктурните зафати.

 

„Уште во првата година започнавме реконструкција на 17 улици во Центар. Улиците Козара, Шарски одред, Новопроектирана 2, улица Дебарца, Црвена Вода, Ј. Х.Џинот, Ристо Шишков, Петар Поп Арсов, Рајко Жинзифов, Партизанска, Козара, Улица 2, Станбена улица 3 и Пешачка улица 102а на адвокатска улица, Антон Панов, Никола Тримпаре и Шарски одред. На дел од овие улици сеште во тек се градежните зафати и онаму каде имаше потреба поставивме подземна инфраструктура, а некаде и водоводна, атмосферска и канализациона мрежа, изјави Герасмовски на трибината „Заедно одлучуваме“.

За жителите на Дебар Маало како мапирана локација со најгуст сообраќај тој рече дека имаат резидентни паркинг места и се прави катна гаража на улицата Народен фронт во Капиштец чиј капацитет ќе биде повеќе од 260 возила. За зголемена безбедност во сообраќајот Герасимовски зборуваше за поставените столпчиња кај пекарата Силбо и улиците „Костурски Херои“ и „Радњанска“.

Герасимовски се осврна и на урбанизамот како најгорчлива тема за граѓаните на Општина Центар.
„Ветив и го одржувам зборот. Нема да дозволам градби, ниту ќе дадам одобренија на проекти кои отстапуваат од законите. Токму затоа и стопиравме градба на 8 парцели на Водно. Инвеститорот сакаше да гради пристапен пат до лична парцела но нагибот отстапуваше од прописите. На Водно стопиравме и нелегална градба на улицата Христо Чернопеев бб„ рече Герасимовски.
За заштита на државното земјиште тој истакна дека општината веќе поднела иницијатива до ЗЕЛС и Министерството за транспорт и врски за измена на Законот за градежни земјиште.

„ Тоа значи дека приватните или физички лица ќе може да окрупнат парцела само ако поседуваат минимум 70% од земјиштето на парцелата, а не само 30% според постојниот закон. Со измените на овој закон ќе ги спречиме инвеститорите на мало парче земја да купат голем плац и да градат на целата површина“, рече Герасимовски.

Тој зборуваше и за одлуката со која при секоја дозвола за градба инвеститорите да мора да планираат паркинг места за велосипеди. За возрасните граѓани, пензионерите во Општина Центар, Герасимовски се осврна на проектот „Нега на стари лица во домашни“. Негата која преку овој проект која со невладиниот сектор ја овозможува Општина Центар, е од исклучително значење за пензионерите.

„Подеднакво важен проект за највозрасните е и проектот „Сервис за одмена на семејна грижа“ напочема градоначалникот, чија реализација е на самиот крај. Преку овој проект пензионерите, вклучувајќи ги и граѓаните со Алцхајмерова болест и деменција ќе добиваат бесплатна нега во своите домови или во центарот, 24 часа 15 дена во годината одделено или во континуитет зависно од потребите.

„Знам дека ова ќе биде од голема помош на семејствата кои ќе можат да земат оддишка од секојдневниот ангажман околу најблискиот кој има потреба од постојана нега“, рече Герасимовски за новиот проект кој започнува во општината.

Општина Центар го исполни предизборното ветување со отворањето на 3-те пензионерски клубови во Беверли Хилс, Крњево и близу Универзалната сала. Пред граѓаните на населба Пролет, градоначалникот Герасимовски зборуваше за одржувањето на јавната хигиена и организираните акции за чистење во сите населби во општината. Меѓу нив и каналот кај шеста управа на Водно кој за првпат беше исчистен после 10 години како и депонијата во Крњево каде имаше 700 и повеќе автомобилски гуми. Во делот на зеленилото, Герасимовски се осврна и на новите садници и набавката која е во тек на нови 1400 јавори, индиски јорговани, јапонски цреши, фотинији и други видови ниско и средно стеблести растенија.

Кај најмладите општината постави прочистувачи за воздух во сите занимални и нано филтри на прозорците и ги реконструираше тоалетите во детската градинка „13 Ноември“, во објектот Беко. Во најголемите групи кај идните првачиња организирани беа бесплатни офталмолошки прегледи и потврди за упис во основните училишта. Бесплатни стоматолошки прегледи за сите ученици од социјално загрозените семејства и дополнителен ангажман за образовните асистенти за учениците со посебни образовни потреби и за време на летниот распуст.

Општината во годината која изминува ја реновираше кујната, во училиштето „Кирил и Методиј“ ги реконструираше тоалетите, а во ООУ „Димитар Миладинов“ и „Гоце Делчев“ дел од училниците.
На трибините Герасимовски зборуваше и за планот за основање на општинско јавно претпријатие за производство на струја преку поставување на фотоволтаици на училиштата градинките и Јавното претпријатие Паркинзи на општина Центар.

„Тоа би значело огромно олеснување во сметките за струја и огромен бенефит на долг рок како и пренамена на средствата кои ќе бидат заштеда за други разбојни проекти во општината“, рече Герасимовски.
По презентирањето на Извештајот за извршување на буџетот и развојниот буџет со проекти за следната година, Герасимовски разви продуктивна дискусија за потребите и барањата во населбата.

   

Најново

Приведени крадци фатени на дело во Скопје

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)Премиерот Ковачевски во посета на фабриката за масло Брилијант во Штип

Sase Ivanovski

Во Белгија запленети 115 килограми кокаин, вреден над 11 милиони евра

Sase Ivanovski

Жените на протест во Либан: Бараат поголеми казни за насилство и малтретирање

Sase Ivanovski

Здружението Социо-културен простор Тетово остана без простории

Sase Ivanovski

Анегловска-Бежоска: Депозитите на населението повисоки за 130 милиони евра од почетокот на годинава

Sase Ivanovski

Битиќи негира дека контактирал со Онишченко

Sase Ivanovski

Чеченците добија ново оружје. Кадиров: „Задоволство е да се пука од него“

Sase Ivanovski

Путин ликвидираше уште еден непослушник,ненадејно почина министерот за надворешни работи на Белорусија

Sase Ivanovski

КАРДИНАЛ ГО ШПИУНИРАЛ ПАПАТА ЗА ДА ГО УЦЕНУВА: На пријателка потрошил половина милион евра

Sase Ivanovski

ПУТИН ГУБИ ВАЖЕН СОЈУЗНИК: Му се затвораат вратите

Sase Ivanovski

БОЛНАТА ВИСТИНА КОЈА ЌЕ ВЕ ШОКИРА: Еве зошто децата во рацете на питачите секогаш спијат

Sase Ivanovski

Отец Оливер Петровски – Маж на годината за 2022 во избор социјалните медиуми

Sase Ivanovski

Владејачката словенечка партија го напушта Твитер

Sase Ivanovski

Приливот на странски директни инвестиции во Црна Гора е 847 милиони евра

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)Судијка во долна облека се појави на рочиште: Запали цигара, сите се прашуваат дали е нормална

Sase Ivanovski

НА БАНДEPИ ВО СКОПЈЕ 3AЛЕПЕНИ Ш0КАТНИ С00ПШТЕНИЈА: “ВАЖНО! ЖЕНИ ВНИМАВАЈТЕ НА СВОИТЕ МАЖИ КОИ ОДАТ НА РОДИТЕЛСКА”

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)Миа Костова брутално искрена за тоа дали е подобар сексот со маж или со жена?

Sase Ivanovski

ПОРАНО СЕ ОДЕШЕ КАЈ ШКОЛСКИОТ ПСИХОЛОГ САМО ЗА ДА СЕ ЈАВИШ ДОМА, ДЕНЕС – ПОЛНИ РАЦЕ РАБОТА Поголемите деца со депресии, помалите – АДХД

Sase Ivanovski

САМИ ПРОТИВ НИКОЈ Србија е единствената во регионот што не ги почитува мерките на ЕУ против Русија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)Сара Климоска и Филип Трајковиќ од Кајмак во емисијата Стадион на Канал 77

Sase Ivanovski

ДРЕСОТ СО КОСОВО НА СРПСКИТЕ ФУДБАЛЕРИ ЈА НАЛУТИ ФИФА Отворена е истрага за натписот „Не се предаваме!“

Sase Ivanovski

САКАВ ДА КУПАМ БАНКА ВО МАКЕДОНИЈА, АМА СЕГА НЕ КУПУВАМ! Онишченко вели дека веќе не го интересира енергетскиот бизнис

Sase Ivanovski

Ковачевски: Не постои застој, ниту селективност при склучувањето на договорите меѓу компаниите и ЕСМ за поевтина струја

Sase Ivanovski

Цената на зејтинот намалена за 40 денари

Sase Ivanovski

Ковачевски: Политичари како Костадинов не се пожелни во Македонија

Sase Ivanovski

Ленин со видео: Како Данела дрско лаже дека во кампања не се возела со приватен автобус

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)Ковачевски: Намалување на цените на основните прехранбени производи е очекувано со успешните антикризни владини мерки

Sase Ivanovski

СДСМ:ВМРО-ДПМНЕ со фаличен калкулатор сака да ги излаже граѓание, не се зголемуваат цените на Катастар

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)Ковачевски во „Актива”: Домашните компании со владина поддршка инвестираат и вработуваат, кризата е и можност за економски раст и развој

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)Ковачевски: На изборите во 2024 година ВМРО-ДПМНЕ ќе доживее пораз

Sase Ivanovski

СДСМ:Буџетот за 2023 година обезбедува економска пресвртница и повисоки плати и пензии

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ:Ковачевски има проблем со реалноста – Македонија е во економска и социјална катастрофа и затоа катастрофално ќе изгуби на избори

Sase Ivanovski

Максим Димитриевски: Набавивме 12 возила за јавните претпријатија, Куманово помеѓу најдобро класифицираните општини со опрема и современа механизација, ЈП Водовод Куманово после 20 години добива нова опрема

Sase Ivanovski

ОСМАНИ ВО ПРВА ОФИЦИЈАЛНА ПОСЕТА НА КРАЛСТВОТО САУДИСКА АРАБИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)ГОРИ НАВИВАЧКОТО СЕЛО БЛИЗУ СТАДИОНОТ ЛУСАИЛ ВО КАТАР Чадот е видлив од далеку

Sase Ivanovski

ОСМАНИ САКА ДА СЕ СРЕТНЕ СО ОСНОВАЧИТЕ НА КЛУБОВИТЕ „Да видиме која е нивната цел, да изградиме мостови на соработка“

Sase Ivanovski

ИЗБОРИТЕ ЌЕ БИДАТ ВО 2024-ТА, ВМРО-ДПМНЕ ПАК ЌЕ ИЗГУБИ Ковачевски зборува за иднината и за можната коалиција со Алтернатива

Sase Ivanovski

Ковачевски: Изминатите пет години Владата изгради двојно повеќе километри патишта од претходните 10 години

Sase Ivanovski

Собраниската Комисија за надзор на работата на АНБ конечно да заседава за „Онишченко”, повикува Ковачевски

Sase Ivanovski

Повлечи ја одма статијата и извини се, побара Јашари од новинарка на „Фокус“ за веста за синот на Талат Џафери

Sase Ivanovski

Ковачевски: Избори ќе имаме во 2024 година

Sase Ivanovski

УКРАИНСКАТА ВОЈСКА ДЕЛИ ФЛАЕРИ ДО РУСКАТА ВОЈСКА ЗА ПРАВИЛНАТА ПРОЦЕДУРА КАКО ДА СЕ ПРЕДАДАТ А ДА НЕ ЗАГИНАТ

Sase Ivanovski

ПУТИН ДАДЕ ОТКАЗ НА ДЕСЕТИЦИ ГЕНЕРАЛИ ПОРАДИ ПОРАЗИТЕ НА ИСТОЧНИОТ ФРОНТ ВО УКРАИНА

Sase Ivanovski

НОВИОТ БРИТАНСКИ ПРЕМИЕР ВО ПОСЕТА НА КИЕВ, ВЕТИ ДЕКА ПОМОШТА ЌЕ ПРОДОЛЖИ

Sase Ivanovski

РУСУТЕ СПРЕМААТ НОВО ПОВЛЕКУВАЊЕ ОД 60 КИЛОМЕТРИ НА ФРОНТОТ

Sase Ivanovski

МАЛКУ МУ СЕ 43 ГОДИНИ САКА УШТЕ: ДИКТАТОРОТ НА ЕКВАТОРСКА ГВИНЕЈА ИНИЦИРАШЕ ПРОМЕНИ ВО УСТАВОТ ЗА ДА ВЛАДЕЕ УШТЕ

Sase Ivanovski

ИРАНСКИ ПРОВЛАДИНИ И АНТИ ВЛАДИНИ НАВИВАЧИ СЕ СТЕПАА ВО КАТАР

Sase Ivanovski

РЕПУБЛИКАНЦИТЕ ОТКАКО ГО ОСВОИЈА КОНГРЕСОТ ТРГНАА ВО ПРОГОН НА СИНОТ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏО БАЈДЕН, ДЕМОКРАТИТЕ ЌЕ ГО БРАНАТ ЖЕСТОКО

Sase Ivanovski

ИРАН ИМ ОБЈАВИ ТОТАЛНА ВОЈНА НА ПРОТЕСТАНТИТЕ

Sase Ivanovski

БРИТАНСКИ ГЕНЕРАЛ: РУСИЈА МОЖЕ ДА СЕ РАСПАДНЕ СЛЕДНИТЕ 5 ГОДИНИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОМБА НА СРПСКИ ВОЕН АНАЛИТИЧАР: Русите губат, војниците умираат како пилци затоа што опремата е застарена и неквалитетна затоа што сите тендери се наместени, украдени се стотици милијарди евра од Путиновите другарчиња

Sase Ivanovski

УКРАИНЦИТЕ ПРАВАТ ВИСТИНСКИ МАСАКАР НА ЛИЧНАТА ПРИВАТНА ВОЈСКА НА ПУТИН – ВАГНЕР ГРУП

Sase Ivanovski

ПАПАТА ГО ПОВИКА ЗЕЛЕНСКИ ДА ИМА ВИЗИОНЕРСКИ ПРИСТАП ЗА ДА ГО ВРАТИ МИРОТ ВО УКРАИНА

Sase Ivanovski

КИНЕСКИОТ ПРЕМИЕР ГИ ОСУДИ КАКО НЕОДГОВОРНИ РУСКИТЕ ЗАКАНИ ЗА НУКЛЕАРНА ВОЈНА

Sase Ivanovski

УКРАИНСКИ СУД ОСУДИ НА 12 ГОДИНИ ЗАТВОР РУСКИ ТЕНКИСТ КОЈ ПУКАЛ ВО ЦИВИЛНА ЗГРАДА ВО МАРИУПОЛ

Sase Ivanovski

УКРАИНЦИТЕ ПОГОДИЈА ЗГРАДА СО РУСКИ ВОЈНИЦИ, УБИЈА 500 ВОЈНИЦИ СО ЕДЕН ПОГОДОК

Sase Ivanovski

Средба на претседателот Пендаровски со учесници на 13-от конгрес на стоматолошки комори од регионот

Sase Ivanovski

НЕУСПЕШЕН ОБИД НА ДИСИДЕНТИ ЗА СОБОРУВАЊЕ ОД ВЛАСТ НА ДИКТАТОРОТ НА СЕВЕРНА КОРЕЈА

Sase Ivanovski

МИСТЕРИЈА ВО САД: КОЈ ГИ ЗАКЛА НА СПИЕЊЕ ЧЕТВОРИЦАТА СТУДЕНТИ ВО УНИВЕРЗИТЕТОТ ВО АЈДАХО

Sase Ivanovski

РУСКИТЕ ВОЈНИЦИ КОИ ЌЕ ОДБИЈАТ ДА СЕ БОРАТ СЕ ОСТАВЕНИ НА БОИШТАТА САМИ ДА СЕ СНАОЃААТ

Sase Ivanovski

КРАЛОТ ЧАРЛС: НАЈГОЛЕМА ГРЕШКА МИ БЕШЕ ШТО ГИ НАТЕРАВ ВИЛИЈАМ И ХАРИ ДА ОДАТ ПО КОВЧЕГОТ НА МАЈКА ИМ, И ДЕНЕСКА ИМААТ ТРАУМИ ОД ТОА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) РУСКАТА ДРЖАВНА ТЕЛЕВИЗИЈА НАПРАВИ ДОКУМЕНТАРЕЦ ЗА ОХРИД

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)Трипуновски: Овоштарите од преспанскиот регион и оваа година имаат проблем со пласманот, а власта им ја нема исплатено помошта од 3 денари по килограм од лани

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ШУТО А БОДЕ – МИЦКОВСКИ СЕ ИЗБРУКА, СЕ ФАЛИ ДЕКА ЗНАЕЛ ИСТОРИЈА А НЕ ЗНАЕ КОИ СЕ ГЕНЕРАЛ МИХАЈЛО АПОСТОЛСКИ И ЕМАНУЕЛ ЧУЧКОВ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: ВАНЧО МИХАЈЛОВ НЕ БИЛ ФАШИСТ!

Sase Ivanovski

Ковачевски: Вложуваме во современа патна инфраструктура за севкупен економски развој

Sase Ivanovski

Царинска управа: Запленети 12 килограми екстази со проценета вредност од 200 илјади евра, кои требало да завршат во државата

Tamara Ivanovska

ВИДЕО: Макрон повторно нападнат со шлаканици

Sase Ivanovski

Второ издание на книгата за есеистиката на Горан Стефановски – „Идентитетот е приказна”

Tamara Ivanovska

Курти: Србија не е нормална земја

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО)„Краватосана Саботажа“

Sase Ivanovski

Во Тирана утре заедничка седница на Парламентите на Албанија и на Косово

Tamara Ivanovska

НЕ ЗНАЕМЕ КОЈ Е СЛЕДНИОТ ЧЕКОР НА КУРТИ Српскиот министер за одбрана вели дека на Косово уште е тензично

Sase Ivanovski

МКД.мк-Директорот на топланата Скопје Север, Рамадани пцуеше новинарка: Пи*ка ти материна… матер ти е*ам!

Tamara Ivanovska

СЕКОЈА ТРЕТА ХАУБИЦА ПРАТЕНА ВО УКРАИНА Е ФАЛШ И Русите кубурат со оружјето, ги сечат старите боеви глави!

Sase Ivanovski

Рашковски најави кривични пријави против Русковска и Трајчева

Tamara Ivanovska

Директорот на „Скопје Север“ со пцовки кон новинарката на МКД: „Пи*ка ти материна!“

Sase Ivanovski

ВОЈНАТА ВО УКРАИНА ГИ ИСПРАЗНИ МАГАЦИНИТЕ НА ПЕНТАГОН ГЕНЕРАЛИТЕ СЕ ЗАГРИЖЕНИ ДЕКА Е ЗАГРОЗЕНА БЕЗБЕДНОСТА НА САД

Tamara Ivanovska

„Илинден“-Тирана: Фала за бугарските книги во Пустец, ќе бидат добри за потпала

Sase Ivanovski

Leave a Comment