35.8 C
Скопје
22/06/2024 17:24
МАКТЕЛ

  

     

 

Германија и натаму не ја признава палестинската држава

      

Германската влада нема да го следи примерот на Норвешка, Шпанија и Ирска. „Симболичното признавање“ на палестинската држава не ја решава „оваа ужасна ситуација“, вели министерската за надворешни работи Бербок.

   

За разлика од Норвешка, Шпанија и Ирска, германската влада и натаму нема намера да ја признае палестинската држава. „Да може да најдеме решение за оваа ужасна ситуација која ја доживуваме сега, не ни не потребно симболично признавање. Потребно ни е политичко решение“, рече германската министерка за надворешни работи, Аналена Бербок по консултациите со колегите од Франција и Полска. Германија, како и на надворешната политика на ЕУ, и натаму им е цел независна палестинска држава, вели таа. Без директно да ги спомене трите држави кои ја признаа палестинската држава, таа оцени дека „ако само признавањето сега, во овој момент, донесе мир, тофаш верувам дека ниту едно човечки суштество и ниту еден политичар на светов не би се воздржувал.”

Вајмарскиот триаголник: министрите за надворешни работи на Франција (Штефан Сезурне), Полска (Радослав Сикорски) и Германија (Аналена Бербок). 22 мај 2024 година
Вајмарскиот триаголник: министрите за надворешни работи на Франција (Штефан Сезурне), Полска (Радослав Сикорски) и на Германија (Аналена Бербок). 22 мај 2024 годинаФотографија: Lisi Niesner/REUTERS

 

Шефицата на германската дипломатија се заложи за директни преговори на двете страни за да се најде решение за блискоисточниот конфликт и т.н. решение за две држави. Од една страна, велат, заложниците кои ги држи терористичката организација Хамас мора да бидат ослободени, а од друга страна смртта и страдањето во Газа да престанат. На цивилите во Газа им е потребно повеќе хуманитарна помош, нагласи таа. „Без таква акутна, кризна дипломатија, независната палестинска држава нема да стане реалност”, оцени Бербок.

 „Нема пречки”

   

     

Портпаролот на владата во Берлин, Штефен Хебештрајт, порано има изјавено дека Германија останува приврзана на целта која подразбира решение со две држави, до кое се доаѓа со преговори меѓу Израел и Палестинците, „а на чиј крај е прифаќање дека постои посебна палестинска држава”. Но, од такво решение за две држави актуелно сме далеку, вели тој. Истовремено, решението за две држави кое е прифатено од сите страни и според кое Израел и Палестинците живеат мирно едно до друго, претставува „единствено решение за овој спор, колку и да биде потребно време да се дојде до него“ вели Хебештрајт и укажува на тоа дека „ќе бара многу дипломатска вештина и веројатно многу време.”

Во контекст на признавањето на Палестина од некои европски држави, тој нагласува дека „не постојат пречки“. Никој не би требало да се надева дека тој тежок спор одеднаш ќе испари „со една дипломатска мерка, една дипломатска одлука“, заклучува портпаролот на германската влада.

Палестина веќе ја признаваат 143 од 193 држави

Владите на Норвешка, Ирска и Шпанија најавија дека ќе ја признаат палестинската држава. Тоа го соопштија норвешкиот премиер Јонас Гар Сторе, ирскиот Сајмон Харис и шпанскиот Педро Санчез. Планирано е тоа да биде официјализирано на 28 мај.

Генерално собрание на ОН, 10 мај, 2024 година
Генерално собрание на ОН, 10 мај, 2024 годинаФотографија: Manuel Elias/UN Photo/dpa/picture alliance

Веќе на 10 мај 143 од 193 држави во Генералното собрание на ООН го одобрија палестинското барање за полноправно членство во ОН. Меѓу нив, покрај Шпанија, Ирска и Норвешка, се и некои членки на ЕУ, како и Србија, Црна Гора и БиХ. Тоа значи дека мнозинството, речиси 75 проценти, веќе ја признаваат Палестина како посебна држава. Мнозинството западни влади како Германија и САД, признавањето на независна палестинска држава која мирно коегзистира со Израел, го поврзуваат со решавањето на фундаменталните прашања, вклучително и конечните граници на таквата држава, како и статусот на Ерусалим. Тоа би морало, според нив, да се постигне со директни разговори на двете страни.

Франција: прерано признавање

Франција исто така предупредува дека признавањето сега би било прерането. Сепак, министерството за надворешни работи во Париз соопштува и дека признавањето на Палестина за Франција „не е табу”.

Тој чекор мора да биде „корисен“ и како „дипломатски инструмент во служба на две држави“ и да овозможи политички напредок, се вели понатаму.

Велика Британија: признавање како поттик?

Британскиот министер за надворешни работи, Дејвид Камерун, неодамна сугерираше дека Лондон исто така може да ја разгледа можноста за рано признавање на Палестина како би ги поттикнал Палестинците кои поддржуваат мирно решение. Тој смета дека признавањето би било важен поттик на палестинската страна да направи отстапки во мировните преговори.

САД: Палестинска држава само низ преговори

Портпарол на Советот за национална безбедност на Белата куќа рече дека американскиот претседател Бајден останува голем поддржувач на решението за две држави. „Тој смета дека до палестинска држава треба да се дојде преку директни преговори, а не со еднострано признавање”, додава портпаролот.

Шефот на дипломатијата на Јордан, Ајман Сафади
Шефот на дипломатијата на Јордан, Ајман СафадиФотографија: THOMAS KIENZLE/AFP/Getty Images

Одобрување од Јордан и Саудиска Арабија

Ријад го поздрави признавањето од Норвешка, Шпанија и Ирска како „позитивен“ потег и ги повика и другите европски држави „да донесат иста одлука“. Јорданскиот министер за надворешни работи Ајман Сафади тоа го опиша како „важен чекор до решение за две држави“. Јордан се смета за клучна земја во настојувањата да се поддржи палестинската страна. Земјата официјално управува со светите исламски места на ридот во Ерусалим.

    

Најново

(ВИДЕО) АПАСИЕВ ШОУ: Зошто мене како пратеник треба да ми е битно што Мицковски објавил труд за триење при вибрации и трикција на барабан сопирачки?

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ молчи за зголемување на платите,  што ќе се случи со просечната плата од 41.085 денари?

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Апасиев распали во Собрание: Го из*упивте народот, вие сте плагијатори и елита а не реформатори!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАУЛЕСКИ ЈА НАРЕЧЕ ПЕТРОВСКА НЕСУДЕНА РАПЕРКА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПЕТРОВСКА ДО БЕНДЕВСКА: КОГА ТРЕБАШЕ ДА СТАНЕШ ДИРЕКТОРКА НЕ МОЖЕВМЕ ВО СДСМ ДА КРЕНЕМЕ ГЛАВА ОД ТВОИТЕ ПОРАКИ И ПОВИЦИ, КОГА НЕ ТЕ СТАВИВМЕ НА ПРАТЕНИЧКА ЛИСТА ПРЕМИНА ВО ЗНАМ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Хеликоптер на МВР со исфрлени над 25 тони вода го стави под контрола пожарот во кичевско

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БЕНДЕВСКА И СЕ ЗАКАНИ НА СЛАВЈАНКА ДА НЕ ПРЕТАЛА ОТИ ЌЕ ПОТОНЕЛА ВО КАЛ

Sase Ivanovski

Координаторот на пратеничката група на Движењето ЗНАМ Бобан Карапејовски: Во името на пратеничката група на ДвижењетоЗНАМ, сакам да истакнам дека ние ќе ја поддржиме Владата и искрено веруваме во остварувањето на сите програмски и стратегиски начела

Sase Ivanovski

Милошоски: СДСМ кои го потпишаа Преспанскиот договор периодов координирано напаѓаат заедно со грчката страна

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПРАТЕНИКОТ САЛИ МУРАТ ПОБАРА ДА СЕ ЗБОРУВА И НА ТУРСКИ ВО СОБРАНИЕТО: Тоа беше дозволено од 1946-та до 1990-та

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПЕТРОВСКА: Лицемерие за стратешките интереси на земјата е кандидат за министер да биде следбеник на режимот на Путин

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТРАЈЧУЛОВСКИ: Во програмата на Владата има само продолжување на проектите на СДСМ во делот на инфраструктурата

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПРАТЕНИКОТ НА ВМРО ДПМНЕ БОЈАН СТОЈАНОВСКИ ГО НАРЕЧЕ ВЕНКО ФИЛИПЧЕ ДОКТОР МЕНГЕЛЕ

Sase Ivanovski

Даниел Стојчевски пратеник од Движењето ЗНАМ-За наша Македонија до Оливер Спасовски: Човекот кој што свесно го блокираше Куманово поради лична суета и политички пресметки, да има доблест, да го послуша гласот на граѓаните и да се повлече од политиката

Sase Ivanovski

Тошковски му беше десна рака на „Миле ми текна“, Муцунски е полош градоначалник и од Марин – Апасиев со критики за предложените министри

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЛЕ ТАЛЕСКИ: Прво нешто што направивте како нова власт ја задолживте државата за една милијарда евра, многу лош старт

Sase Ivanovski

МАКЕДОНИЈА Е ПРЕД НОВ ПОЧЕТОК Следува целосна трансформација, ресетирање на системот и владеење на правото, вели Ковачки

Sase Ivanovski

Сајкоски: Програмата на Владата е реална и остварлива, Македонија конечно ќе зачекори напред

Sase Ivanovski

Таравари во понеделник ќе ги разреши економските директори на клиниките

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СПОРТСКИОТ НОВИНАР МИЈАЛЧЕ ДУРГУТОВ ИЗВЕСТУВА ОД ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО ВО ГЕРМАНИЈА

Sase Ivanovski

Филипче: Нема да има привилегирани поединци на сметка на запоставување на мнозинството

Sase Ivanovski

УЖАС ВО ПРИЛЕП: Куче скитник нападнало жена – до смрт го изгризало кучето миленик

Sase Ivanovski

Уште гори кај кичевско Цер

Sase Ivanovski

На Мицкоски не му требаат 100 дена меден месец – одговорност за секој криминал и инвестиции

Sase Ivanovski

Организаторите на парадата на гордоста со препораки до посетителите

Sase Ivanovski

Македонец спаси французин кој се давел во морето на една од плажите на островот Крф

Sase Ivanovski

Ковачевски малтене го земаа за рака и го седнаа, вели Деспотовски

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВО КИНА ЗА ВОЗАЧКА СЕ ПОЛАГА ВИРТУЕЛНО

Sase Ivanovski

Деспотовски: Покренавме бран на промени во СДСМ, ја враќаме моќта кај луѓето

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ ги излажа граѓаните дека прва одлука ќе биде промена на Преспанскиот договор, вели пратеникот Талески

Sase Ivanovski

Апасиев: Требало да пишете Република Северина Македонија оти го издупивте народот

Sase Ivanovski

АЈМО НАРОДЕ, ШТОМ СЕ ВРАТИТЕ ОД ГРЧКА

Sase Ivanovski

Од утре попладне пороен дожд и грмежи

Sase Ivanovski

Грчките медиуми пишуваат за нова провокација: Мицкоски трипати ја нарече неговата земја „Македонија“

Sase Ivanovski

СКАНДАЛОЗНО: КЕЛНЕР ВО ПРИЛЕПСКИОТ РЕСТОРАН ОНИКС ГО ИЗБРКАЛ НОВИНАРОТ САБРИОСКИ КОЈ Е РОМ СРЕДЕ БЕЛ ДЕН ЗАТОА ШТО НЕМАЛ РЕЗЕРВАЦИЈА?!

Sase Ivanovski

ДИЗАЈНОТ НА СТЕЛТ БОМБАРДЕРОТ НА САД Б2 Е ПОЗАЈМЕН ОД МАЈКАТА ПРИРОДА

Sase Ivanovski

Мораме да расчистиме со носење одлуки во одбрано друштво, без членството, вели Петровска

Sase Ivanovski

ТЕТОВАЖА НА ДЕНОТ

Sase Ivanovski

И денеска пекол – температури до 40 степени

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО: ТРАМП ГО ОБВИНИ НАТО И ЗЕЛЕНСКИ ЗА ВОЈНАТА ВО УКРАИНА, РУСИЈА МОРАЛА ДА НАПАДНЕ?!?!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) САХАРСКИОТ ПЕСОК СТИГНА ДУРИ ГО СКАНДИНАВИЈА

Sase Ivanovski

Денеска е Задушница, утре Педесетница (Духовден)

Sase Ivanovski

ДАНИЕЛА НИКОЛОВА ОД СДСМ: Предложените имиња за Владата се стари кадри на Груевски и луѓе како Муцунски кои не направиле ништо како градоначалници

Sase Ivanovski

За Спасовски програмата на новата власт е манипулативна- во неа нема ниту укинување на Преспанскиот, договорот со Бугарија и менување на преговарачката рамка

Sase Ivanovski

СОПРУГ СИ ЈА УБИЛ СОПРУГАТА ВО ВОЖДОВАЦ, БЕЛГРАД

Sase Ivanovski

Унгарските медиуми: Заемот од милијарда кон Македонија е историски најголем кој Унгарија некогаш некому го дала

Sase Ivanovski

МНР: Македонката која загина во Грција имала 29 години, а тешко се повредени уште две 24-годишни девојчиња

Sase Ivanovski

ФОКУС: Влада со 24 члена – Македонија како африканските земји и како Србија на Вучиќ!

Sase Ivanovski

Во новата Влада ќе има 20 мажи и три жени, просечната возраст 47 години

Sase Ivanovski

Мицкоски: Доаѓа времето кога татковината треба да направи повеќе за граѓаните, прва инвестиција во вторник

Sase Ivanovski

Петровска: Зад мене не стои ниту еден поранешен претседател на СДСМ и тоа е мојата предност

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КАКО ИЗГЛЕДАЛА ЕВРОПА ПРЕД 100 ГОДИНИ: Барселона, Лондон, Милано, Амстердам, Парис…

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: НА КОЈ НЕ МУ СЕ РАБОТИ, НЕКА СЕ ОТКАЖЕ НА ВРЕМЕ ОД ФУНКЦИЈАТА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ ВО СВОЕТО ПРЕМИЕРСКО ЕКСПОЗЕ: Од она што го дознаваме за состојбите во државата, ситуацијата е рамна на клиничка смрт

Sase Ivanovski

Мицкоски во своето експозе ја нарече државата Македонија, вети дека ќе продолжи поддршката на Украина: Да ја обновиме довербата во институциите и да ја направиме Македонија место на просперитет, правда и надеж за сите

Sase Ivanovski

Пентагон: Употребата на оружје на Украина од САД не е ограничена само на Харков

Sase Ivanovski

Фронтот ќе го брани балансерот со писма до ЕУ и САД

Sase Ivanovski

Грчкото МНР со поддршка и солидарност за Кипар по заканите од Хезболах

Sase Ivanovski

Нови детали за трагедијата во Обровац во која загина дете при експлозија

Sase Ivanovski

Најголема нарачка за муниција за Украина доби германската компанија Рајнметал

Sase Ivanovski

КАДЕ СЕ ПАРИТЕ: БЕЗ ДОБРО СМЕТКОВОДСТВО, НЕМА ДОБРО ДА СЕ ПОЛНИ ДРЖАВНАТА КАСА СО ДАНОЦИ

Sase Ivanovski

(Видео) Деветгодишно момче загина во Бразил во несреќа на тренинг за мото трка

Sase Ivanovski

Нивото на образование на родителите во Германија има големо влијание врз децата

Sase Ivanovski

Аналитичари: По гафот на претседателката, Мицкоски смисли излезна стратегија за името

Sase Ivanovski

Архивата на „Охридско лето“ за првпат предадена во Охридскиот архив

Sase Ivanovski

Директорот на црногорската полиција: Бомбашкиот напад во Цетиње е црвена линија

Sase Ivanovski

(ФОТО) Тревис Скот заврши зад решетки: Раперот предизвикал неред под дејство на алкохол

Sase Ivanovski

Путин од Виетнам: Прашањата со санкциите од трети земји може да се решат

Sase Ivanovski

Подарокот на Путин за Ким голем удар за Западот: Сателитска технологија која им овозможува на неговите проектили да гаѓаат американски бази

Sase Ivanovski

Гутереш повика на нов пристап кон мирот и безбедноста во дигиталниот свет

Sase Ivanovski

Во голем руски напад е оштетена украинска термоцентрала

Sase Ivanovski

ГО ЧУВАШЕ ЧОВЕКОТ ШТО ЈА ПОЧНА КРВАВАТА ВОЈНА МЕЃУ ДВАТА КЛАНА Кој е Драган Рогановиќ, првата жртва на експлозијата во Цетиње?

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СП. поткаст: Штетните трендови на социјалните мрежи

Sase Ivanovski

Канцеларијата за човекови права на ОН нотираше 6 израелски напади врз Газа како можни злосторства против човештвото

Sase Ivanovski

Експерти на ОН ги повикаа производителите на оружје да не го снабдуваат Израел

Sase Ivanovski

(Видео) Руските министри избркани од салата за состаноци во Северна Кореја

Sase Ivanovski

Украински војник со митралез собори руски крстосувачки проектил

Sase Ivanovski

ДЗСИ изврши детален надзор во битолската болница каде почина новороденче

Sase Ivanovski

ТРАГЕДИЈА ВО ХРВАТСКА Чешки туристи настрадаа од заостаната мина, во експлозијата загина дете

Sase Ivanovski

Пресушуваат изворите на Шара, во Тетово пеколно жешко и жедно

Sase Ivanovski
Вчитувам....