19.8 C
Скопје
30/05/2023 19:50
МАКТЕЛ

     

(ФОТО ОД ПРЕД ГЕРМАНСКАТА АМБАСАДА ВО САРАЕВО) Германија подготвена за нови имигранти: Над 50 илјади неквалификувани работници од Балканот ќе добијат дозвола за работа

    

Патници на Аеродром Петровец / Фото: ”Слободен печат” – Драган Митрески
Германската влада го одобри новиот предлог-закон за миграција. Меѓу другото, предвидува и удвојување на контингентот на регулативата за Западен Балкан. Исто така, регулацијата ќе се направи без рок, пишува Дојче Веле.Германија има намера во иднина да им дозволи работа во Германија на над 50.000 неквалификувани работници од Западен Балкан. Ова беше одобрено од германската влада во средата како дел од новиот предлог-закон за работна миграција. Германскиот министер за труд, Хубертус Хајл, на прес-конференцијата во Берлин рече дека овој контингент ќе се удвои од 25.000 што во моментов е максимум 50.000 луѓе годишно. Но, министерот додаде дека има планови оваа регулатива да се прошири и на други земји.

   

Регулативата за Западен Балкан е во сила од 2015 година и им овозможува на граѓаните од шесте земји на БП (Северна Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора и Србија) привилегиран пристап до германскиот пазар на труд, без оглед на нивните квалификации.
Предуслов за добивање работна виза е редовен договор за вработување во Германија. Не е потребно ниту посебно познавање на германскиот јазик. Регулативата за Западен Балкан е на сила до крајот на 2023 година, но во новиот нацрт на законот за миграција е предвидено тоа да се прави на неодредено време. Според извори на ДВ, до 31 декември 2022 година во Централниот регистар на странци (АЗР) имало околу 62.000 имигранти со дозволи за престој врз основа на оваа регулатива.

 

Признавањето на дипломите може да се направи и во Германија
Но, нацртот претставен од германскиот министер за труд и социјала Хубертус Хајл и министерката за внатрешни работи Ненси Фазер содржи и други новини. Според министерот Хајл, на странците од трети земји ќе им бидат понудени три начини да дојдат во Германија: преку квалификација, работно искуство и бодови. Првиот постоеше и порано, во законот за миграција на квалификувана работна сила, кој стапи на сила пред пандемијата.

  

Но, новиот нацрт на коалицијата на левиот центар направи некои отстапки:
-На пример, минималната годишна плата потребна за добивање сини картони е намалена: во моментот таа е 49.581 евра, со што е 1,25 пати поголема од бруто просечната годишна плата во Германија. За млади и со помало искуство и под 40 илјади евра.

    

– Дополнително, секој кој има завршено универзитет или стручно училиште од најмалку две години, има право да дојде во Германија да бара работа, дури и без признавање на квалификацијата во неговата татковина. Постапката за признавање квалификации беше една од главните пречки досега за доаѓањето на квалификувана работна сила во Германија.
– Дополнително, на квалификуваните лица ќе им биде дозволено да работат во која било професија, без разлика на нивната квалификација.
-Како квалификација нема да се нарекува само образовна квалификација, улога во признавањето на квалификацијата ќе има и работното искуство.

Бодовниот систем или картата на можноста, конечно реалност
Но, главната иновација на овој закон, она што ги прави горди двајцата социјалдемократски министри кои го претставија нацртот, е системот на бодови, или самата можност.
Слично на канадскиот миграциски систем, бодовниот систем дава можности за мигрирање во Германија, исто така, врз основа на систем за бодови заснован на четири критериуми: познавање на јазикот, професионално искуство, возраст и поврзаност со Германија.

Според нацртот, шест бода се доволни за да се добие едногодишна виза и да се бара работа во Германија. Како може да се соберат?
-Четири бода за професионална квалификација.
-Три бода за работно искуство
-Три бода за добро познавање на германскиот јазик.
-Два бода за доволно познавање на германскиот јазик
-Два бода за млада возраст (под 35 години) или
-Два бода за работно искуство до две години.
-Еден бод за врски со Германија, односно доколку претходно сте престојувале во Германија најмалку шест месеци.

Германската министерката за внатрешни работи Ненси Фезер рече дека со ова создадовме нов модерен закон за миграција. Фезер ја критикуваше претходната влада, главно нејзиното конзервативно крило, кое претходно не и дозволило да го стори тоа, туку живеело со, како што ја нарече, „трајната лага дека Германија не е земја на миграција“.

Стратегии за борба против недостигот на работна сила
Новиот предлог-закон е дел од новата владина стратегија за справување со недостигот на работна сила, која сега ја разгледуваат надлежните комисии во Бундестагот. Со него се предвидува, покрај искористување на потенцијалот на работната сила во земјата, преку зголемување на понудите за стручно оспособување за млади кои го напуштаат училиштето, подобрување на условите за работа на мајките со деца или зголемување на шансите за вработување на одбиените бегалци или баратели на азил.

Во студијата на Трговско-индустриските комори што беше претставена во средината на јануари во Берлин, Германија сега има 2 милиони непополнети работни места. Поради овој недостаток на работници, најголемата европска економија има 100 милијарди евра помалку национален доход годишно.
Ситуацијата се влошува од година во година.

Според новиот предлог-закон за миграција, се проценува дека, врз основа на овие промени, просечно 75.000 луѓе ќе доаѓаат во Германија како квалификувана работна сила годишно. На нив се додава и контингентот од Западен Балкан, со 50.000 работници годишно.
За многу експерти оваа бројка воопшто не ги задоволува потребите за работна сила на Германија. Експертите проценуваат дека на Германија и се потребни 400.000 квалификувани имигранти годишно.

Но, министерот за труд рече дека не треба да се заборави дека најголем дел од квалификуваната работна сила доаѓа од земјите на ЕУ, на кои не им е потребна работна виза. Вкупниот број на нето имигранти во 2019 година пред пандемијата беше 350 илјади луѓе.
Од една страна, поради демографската карта на државата: во следните 15 години, една третина од сегашните вработени ќе заминат во пензија. Но и поради структурните промени предизвикани од дигитализацијата, како и промените поради пандемијата на корона и војната во Украина.

  

Најново

Советничката на Петков под истрага за оддавање на тајни информации на власта во Скопје

Sase Ivanovski

При крај се подготовките за ревидирање на позитивната листа на лекови, за една недела ќе може да се аплицира, вели Меџити

Sase Ivanovski

МТСП: Во тек е исплата на образовниот додаток за трет мерен период за учебната 2022/2023 година

Sase Ivanovski

AETM: Успешно реализирана еко-акција на Водно со заедницата за е-трговија

Sase Ivanovski

За претседателот на Судскиот совет критиките се непријатни, но не отстапува од тврдењето дека се работи законски и без корупција

Sase Ivanovski

Спасовски учествуваше на регионалната конференција на МАРРИ „Успешни заедно! Регионални согледувања и пристапи за спречување и борба против трговијата со луѓе“

Sase Ivanovski

Вратите на Хубо Маркет се повторно отворени

Sase Ivanovski

Арсовска: Господата од СДСМ и Мицковистите функционираат одлично

Sase Ivanovski

Арсовска: Господата од СДСМ и Мицковистите функционираат одлично

Sase Ivanovski

Нема договор за повлекување на специјалните единици од Звечан, се огласи МВР на Косово

Sase Ivanovski

Џафери: Иницијативата за една изборна единица заглавена во Комисијата за политички систем

Sase Ivanovski

ЕУ преиспитува дали Унгарија е способна да претседава следната година

Sase Ivanovski

Решена мистеријата зошто позелене водата во Венеција

Sase Ivanovski

Основните јавни обвинителства во државава добиваат 18 нови јавни обвинители

Sase Ivanovski

Шефот на „Вагнер“ бесен: Зошто по ѓаволите пуштате дронови да летаат кон Москва?

Sase Ivanovski

Седум деца од Македонија во мрежата на трговците со луѓе

Sase Ivanovski

Спасовски: Ја цениме поддршката на САД, кои се гаранција за стабилност на регионот

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Сојуз на глуви: Татко претседател, ќерка генерален секретар, старосватица секретарка, кум…

Sase Ivanovski

ФОКУС: Биљана Ангелова е нов ректор на УКИМ

Sase Ivanovski

Американскиот КФОР пристигна во Лепосавиќ на Косово како засилување на италијанскиот контингент

Sase Ivanovski

Излезе од затвор собранискиот чувар Алими, кој ги даде клучевите за отворање на вратите на Собранието

Sase Ivanovski

Штом стигнат амандманите за измена на Уставот во Собрание, не може да се додаваат нови

Sase Ivanovski

Јанчева од СДСМ ѝ ја побара на градоначалничката Арсовска финансиската картичка на Градот

Sase Ivanovski

Универзитетот во Тетово го поништи конкурсот за избор на ректор, ќе распишат нов за да немало надворешни притисоци

Sase Ivanovski

СКАНДАЛОЗНО: АПЕЛАЦИЈА МУ ЈА НАМАЛИ КАЗНАТА ЗАТВОР НА МЕДИСКИОТ САТРАП МАРЈАН ДОКАЗ ОД 3 НА 2 ГОДИНИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДАНЕЛА РАСПАЛИ ПО СОВЕТНИЦИТЕ: Уличари,по 500 евра паушал зимате за да попувате место да работите

Sase Ivanovski

Битиќи: Цените на зеленчукот се намалија за 40 отсто по замрзнувањето, затоа ги одмрзнуваме

Sase Ivanovski

Три девојчиња годинава биле цел на сексуална експлоатација, изјави министерката Тренчевска

Sase Ivanovski

Студент на Економскиот факултет во Крагуевац се заканил дека на пладне сите ќе ги убие

Sase Ivanovski

Борел: Русија нема да преговара додека не победи во Украина

Sase Ivanovski

Вашингтон побара средба меѓу американскиот и кинескиот министер за одбрана, Кина не прифати

Sase Ivanovski

Дадилката на Коста К.: Беше добро и послушно дете. Ништо во неговото однесување не навестуваше вакво злосторство

Sase Ivanovski

Лајчак се обидува да договори средба меѓу Курти и Вучиќ, засега безуспешно

Sase Ivanovski

Вучиќ: Државите на Квинта итно да спроведат мерки кои ќе ја гарантираат безбедноста на Србите

Sase Ivanovski

Украина негира вмешаност во нападот со дронови врз Москва

Sase Ivanovski

Лога го потпиша Упатството за внесување етничка припадност во матичните книги

Sase Ivanovski

Нападот на Москва го изврши Украина, објави руското Министерство за одбрана

Sase Ivanovski

Борел го осуди насилството на Косово

Sase Ivanovski

Москва нападната со дронови, соборени од руската противвоздушна одбрана

Sase Ivanovski

Полска забрани влез на руски и белоруски камиони во земјата

Sase Ivanovski

Агелер: Зимата повторно ќе се врати, итно да се зголемат енергетските ресурси

Sase Ivanovski

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се обвинуваат меѓусебно за долговите на Град Скопје

Sase Ivanovski

Пендиков се врати во Охрид да даде изјава пред истражителите, ќе присуствува и на утрешното судење

Sase Ivanovski

Битиќи: Нема услови да се зголемат цените на производите по одмрзнувањето, но ќе реагираме ако има потреба

Sase Ivanovski

Премиерот Ковачевски на Безбедносниот форум на Глобсек 2023 во Братислава

Sase Ivanovski

Вучиќ до НАТО: Ако албанскиот окупатор пука, тогаш ситуацијата ќе биде сосема поинаква

Sase Ivanovski

КФОР ги повика Приштина и Белград да преземат одговорност за состојбата во северно Косово

Sase Ivanovski

Иницијативата за измени на Уставот на проверка во Министерството за правда

Sase Ivanovski

Специјалниот известувач на ЕУ Крамон порача Приштина да не праќа полиција во северно Косово

Sase Ivanovski

МВР во координација со Амбасадата на САД спроведе тактичка вежба „Лебед 2023”

Sase Ivanovski

Николај Денков доби мандат да формира Влада во Бугарија

Sase Ivanovski

ЛУДА ИДЕЈА: ЦВЕТАН ДИМОВ ВО ЧАИР ДА СЕ НАПРАВИ УШТЕ ПОТЕСНА ОД ШТО Е?!

Sase Ivanovski

Денеска избори за нов ректор на УКИМ: Во трка се шест кандидати

Sase Ivanovski

Костадинов: Одлуките што треба да се донесат ќе дефинираат два блока – проевропски и изолациски

Sase Ivanovski

Протест во Белград поради случувањата во Косово

Sase Ivanovski

БИЉАЛИ: И по 33 години партијата ВМРО не престанува со штетна националиситчка политика. Од одбивањето да прифатат министри албанци во првата влада, хистеризирањето со името на државата, преку протестите за настава на мајчин јазик, за територијалната поделба на државата, за Преспанскиот договор, за Договорот со Бугарија, и конечно за Коридорот 8

Sase Ivanovski

Изјавите на Агелар и Марфи сугерира дека дошло време да се тргне лончето од ринглата, за да не претече млекцето на Мицко, па сите да се попариме

Sase Ivanovski

Алтернатива: Косово има право на суверенитет на целата територија, но не по цена на загрозување на безбедноста

Sase Ivanovski

На 5 јуни пресуда за пожарот во модуларната болница во Тетово

Sase Ivanovski

Вежба на МВР и САД утре ќе го блокира Скопје

Sase Ivanovski

КВИНТАТА ДА СИ ГО ВРАЗУМИ СВОЕТО ЧЕДО! Вучиќ со остри критики по судирот во Звечан

Sase Ivanovski

МИЦКОСКИ ПРИФАЌА ЛИДЕРСКА СРЕДБА, НО НЕ И УСТАВНИ ИЗМЕНИ „80 отсто од народот е против бугарскиот диктат“

Sase Ivanovski

Косовската претседателка: Српските илегални структури ја нападнаа полицијата, КФОР и новинарите

Sase Ivanovski

„Рамо до рамо до победа“ во Долнени, Велес и Ресен: Изборот е интеграција или изолација, Мицкоски да каже што одлучил: ЕУ или Левица

Sase Ivanovski

Лукаревска на трибината „Резултати што прават разлика“: Изградбата на коридорите ќе донесат 8.000 нови работни места и раст од 2 % на БДП годишно

Sase Ivanovski

Отворен нов центар за лица со попреченост во Општина Врапчиште, с. Градец

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЛУДО ВИДЕО ОД РУСИЈА: МЕЧКА БРКА ГРУПА ЛУЃЕ НА КРОВ

Sase Ivanovski

Вучиќ: Курти има само една желба – да го доведе целиот регион до крвопролевање

Sase Ivanovski

Меѓународната заедница ги осуди нападите врз КФОР: Насилството во Косово мора веднаш да запре

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НЕКОЈ САКА ДА НАПРАВИ ВОЈНА НА КОСОВО: Припадниците на КФОР не можат да ги извлечат повредените колеги од обрачот

Sase Ivanovski

(ФОТО) Пожар во стан во Аеродром: На терен се противпожарните екипи

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) И ДА ВРНЕ И ДА ВЕЕ, АМЕРИКАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ МОРА ДА ОДИ НА ПАТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПАЛЧО: НА БРАНКО МУ ПРЕДЛОЖИВ СДСМ ДА ЈА ФИНАНСИРАМЕ ОД ЈАВНИТЕ ПРЕТПРИЈАТИЈА И ДА ГИ ОТКАЧИМЕ ОЛИГАРСИТЕ, ТОЈ ОДБИ

Sase Ivanovski

Вучиќ: И покрај гаранциите, КФОР не ги заштити Србите ниту го спречи насилното преземање на власта

Sase Ivanovski

Канал 5 дознава: Во преамбулата на Уставот ќе се впишат и Ерменците

Sase Ivanovski

Повредени десетици демонстранти и припадници на КФОР во протестите на Србите во северно Косово

Sase Ivanovski

ИТАЛИЈАНЦИТЕ ГО ИЗЕДОА СТАПОТ ВО КОСОВО: 11 италијански војници се повредени во Косово, тројца потешко!

Sase Ivanovski

Вкупно се повредени 41 припадник на КФОР, тројца потешко ранети – Вучиќ: Не КФОР, туку припадник на РОСА со калашников пукал кон демонстрантите

Sase Ivanovski

Вкупно 53 повредени, а едно лице се бори за живот по судирот на Србите со косовската полиција и КФОР

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЕСКАЛИРА СИТУАЦИЈАТА НА КОСОВО, ИМА ПОВРЕДЕНИ ВОЈНИЦИ НА КФОР

Sase Ivanovski
Вчитувам....