13.8 C
Скопје
23/02/2024 22:35
МАКТЕЛ

      

Границите на нашите умови

      

Книгата која ја држев во моите раце во библиотеката на Универзитетот во Принстон тој ден…, беше колекција на географски карти на Источна Европа низ вековите. Држејќи ги листовите со палецот ги пуштив да паѓаат еден по еден со голема брзина.

   

Одеднаш, овие навидум фиксирани граници на држави и нации оживеаја, движејќи се напред и назад, ширејќи се и стеснувајќи се , исчезнивајќи и одново појавувајќи се, онака како што паѓаа листовите и со нив вековите. Со малку фантазија можев да ги замислам овие одливи и приливи на историјата во форма на освојувачки армии кои бришеле стари граници и воспоставувале нови. Можев да си замислам некои од нивните последици: судбини на тероризирани народи одделени од нивните сонародници или фатени во стапица во непријателски средини, ако биле доволно среќни да не бидат етнички исчистени. . Тогаш моите мисли се насочија кон Балканот.

 

Се до крајот на дваесеттиот век, односите помеѓу балканските држави наликуваа на оние од познатиот опис на Хобс: држави како човечки тврдини, во став на гладијатори кои се демнат едни со други, со гарнизони и топови на нивните граници, перманентно шпионирајќи ги соседите и подготвувајќи се за војна. Моите први сеќавања за вакви граници ме враќаат во педесеттите, на патување со брод по Преспанското езеро.

   

     

Еден униформиран човек од мал воен глисер, со машинка на неговото рамо, кој се обидуваше да се качи за да изврши инспекција на бродот, се лизна, машинката испука рафал и тој падна ранет. Тогаш, на седумгодишна возраст разбрав дека нашиот брод се доближил до некаква линија во водата наречена граница која што го раздвојува делот на езерото кој ни припаѓа нам од оној на Грција и на Албанија.

Како што разбрав подоцна, луѓето во униформа сакале да се осигураат дека никој нема да помине на другата страна или, уште полошо, никој од таму да не влезе во нашата држава. Признавам границата ми беше некако чудна затоа што немаше бодликав тел, тој симбол на границите од моето време. Фактот дека бодликав тел не можеше да биде поставен во водата, ја отежнуваше работата на униформираните луѓе, помислив гледајќи во едно буре обоено црвено кое што ја обележуваше границата, како весело потскокнува под ударот на секој нов бран.

Човекот во униформа сеуште лежеше ранет додека луѓето во паника се обидуваа да го префрлат на глисерот. Првиот печат што овој настан го стави во мојот детски ум беше чувството на страв: границите беа линии на одбрана од нашите непријатели, соседите, каде што можеше да се загине. Тогаш не знаев дека едно долго историско наследство на страв и недоверба кое ги раздвојува луѓето на Балканот, не само географски туку и емоционално, остави лузна врз мојот ум. Како што растев, учев и за другите емоционални граници кои ги мачат срцата и умовите на народите на Балканот:

омразата, нетолеранцијата, предрасудите, супремацијата… Тоа се границите на нашите умови кои ги предизвикаа последните балкански војни во поранешна Југославија на крајот од дваесеттиот век и кои се во коренот на многу наши недоразбирања и конфликти денес… Имено, демократијата, во својата најдлабока суштина е состојба на умот на луѓето, па така, во нашиот балкански случај, демократијата даде легитимитет на политика која што извираше од умови загадени со историја на омраза, нетолеранција, предрасуди и супремација…

Доколку сакаме да и се придружиме на заедницата на демократски држави кои не војуваат меѓу себе, ние на Балканот мораме да ги разоружаме нашите умови. За да го сториме тоа, политичарите мора да ги поведат своите народи преку границите на страв, омраза, нетолеранција, предрасуди и супремација кои што го вообликувале карактерот на балканските народи низ вековите.

„Карактерот е судбина“, деновиве прочитав цитат од Хераклит во „Њујоирк тајмс“. Под цитатот имаше едноставен коментар на читател кој напишал„Карактерот на една нација не е само карактерот на нејзините граѓани туку е вообликуван од нејзините водачи“.Зошто недостасува водство кое што би го вообличило новиот карактер на нациите на Балканот? Па, заради границите на нашите умови. Имено, таквото водство бара од политичарите да му се спротистават на јавното мислење ризикувајќи да бидат наречени предавници, а бидејќи политичарите сакаат да бидат херои и да победат на избори, побезбедно е , експлоатирајќи ги стравовите на луѓето, да имаат непријатели врз кои ќе ја префрлат вината.

Некој, на крајот од поемата на Константин Кавафи, слушајќи ги гласниците кои дојавале од границите за да ги информираат уплашените луѓе во градот дека нема повеќе варвари, со жалење мрмори:„Штета, тие беа некакво решение“. Никогаш не сум размислувал кој би можел да биде тој човек. Сега сум сигурен: тој бил политичар…

    

Најново

Бојмацалиев: Последната пратка обрасци е доказ дека системот функционира

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БРУТАЛНА Е ВОЈНАТА ВО УКРАИНА, СЕ ПРАВАТ МАСАКАР СО ДРОНОВИ И АРТИЛЕРИЈА

Sase Ivanovski

Села и Таравари на тет – а – тет средба се договориле: Штабот во Скопје, сметката на партијата и возилата остануваат кај екс лидерот

Sase Ivanovski

Град Скопје со обвинување до Трајко Славески и ВМРО-ДПМНЕ: Не сакаат да се откажат од месечниот паушал и да донираат за лекување на Леонид Индов

Sase Ivanovski

Блинкен: Еврејските населби се во спротивност со меѓународното право

Sase Ivanovski

Османи од САД се заблагодари за претседателската кандидатура

Sase Ivanovski

Ердоган: Турција ќе ги искористи сите расположливи средства за да ги запре израелските напади врз Газа и Ерусалим

Sase Ivanovski

Силјановска сакала кога шета да биде сама без обезбедување и затоа се думала. Сепак превагнала кандидатурата

Sase Ivanovski

Омбудсманот за случајот со Леонид: Ќе се бара промена на законите за да се овозможи лекување

Sase Ivanovski

СДСМ на став дека шефот на државата треба да се избира на непосредни избори, а не во парламентот

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПРЕМИЕРОТ ЏАФЕРИ ИСКАРА ВРАБОТЕНА ВО ТЕТОВО: НЕ ГИ ЗНАЕТЕ ПРОЦЕДУРИТЕ

Sase Ivanovski

Зградата на МНР осветлена во боите на украинското знаме во пресрет на двегодишнината од руската инвазија на Украина

Sase Ivanovski

ИЈЗ: Хоспитализирани уште четири деца со голема кашлица

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) УКРАИНА УНИШТИ УШТЕ ЕДЕН СКАПОЦЕН РУСКИ АВИОН ЗА ШПИОНАЖА ВРЕДЕН НАД 300 МИЛИОНИ ДОЛАРИ

Sase Ivanovski

Добрата вест е дека е зголемен интересот за вакцинација: Вкупно 57 случаи на голема кашлица во Скопје, засега нема мали сипаници

Sase Ivanovski

ФОТО ЛЕГЕНДАРЕ: СИЉАНОВСКА ВО ПРВ РЕД ВО ВЛАДАТА НА БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ ОД 1992-РА ГОДИНА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Ковачевски: ДПМНЕ од сабајле се ПРОТИВ уставното име, на пладне се ЗА а навечер НЕ ЗНААТ 

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) САШКО КОЦЕВ: НАЈГОЛЕМИ ДОБИТНИЦИ ОД ОВА СО ПАСОШИТЕ СЕ СРБИТЕ, ЌЕ СЕ ШИРАТ СЕГА НА ХАЛКИДИКИ НА 4 ЛЕЖАЛКИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) САШКО КОЦЕВ НА БУБАМАРА: ОВОЈ НАРОД НА ЗАБАР ОДИ КОГА ЦРВИ ЌЕ ПОЧНАТ ДА ИЗЛЕГУВААТ ОД ЗАБИТЕ НЕ ПА НА ВРЕМЕ ДА ОТИДЕ ПАСОШ ДА ИЗВАДИ

Sase Ivanovski

Тошковски очекува за месец и половина да бидат изготвени пасоши за досега фотографираните граѓани

Sase Ivanovski

НЕПРИЈАТНО Е ДА СЕ ЗБОРУВА ЗА ТОА ВО ЗЕМЈА КОЈА СЕ СМЕТА ЗА ХРИСТИЈАНСКА: Угледни Руси бараат власта да го предаде телото на Навални на семејството

Sase Ivanovski

РУСИЈА Е НОЌНА МОРА ОД ДРЖАВА, ТАКВА ТИРАНИЈА САМО СТАЛИН МОЖЕЛ ДА НАПРАВИ: Ај што го затворија и го убија Навални, па и сега телото не го даваат за да го закопаат?!

Sase Ivanovski

ИНФЛУЕНСЕРКАТА МИА КОСТОВА СОБРА 450 000 ДЕНАРИ ДОНАЦИИ ЗА ЛЕКУВАЊЕ НА ЛЕОНИД

Sase Ivanovski

Џафери во ненајавена посета на СВР Тетово, констатираше недостаток на организација во институцијата

Sase Ivanovski

ЏАФЕРИ: Институциите да не се изненадат што без најавување ќе ги проверувам вршителите на работите и обврските што ги имаат

Sase Ivanovski

ГОРАН СДК: Многу би сакал да знам колкумина од македонските пратеници покрај обичниот и дипломатскиот пасош со себе си го носат и бугарскиот пасош

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НЕ Е ЛЕСНО И ВЕСТИ ДА СЕ ЧИТААТ НА ТВ

Sase Ivanovski

Скопјанец е приведен, во угостителски објект ранил познаник

Sase Ivanovski

Вработените на УКИМ се уште се без плата за јануари – ректорката Билјана Ангелова на средба кај претседателот Пендаровски

Sase Ivanovski

Поп пејачката Андријана Јаневска синоќа ја доби својата прва Златна бубамара на популарноста, односно беше наградена како пејачка на годината

Sase Ivanovski

Маричиќ: Ние мораме да останеме на европскиот курс во полза на сите граѓани на С. Македонија

Sase Ivanovski

Тошковски: Единствен начин да се нормализира хаосот со патните исправи е пратениците од СДСМ и ДУИ да го изгласаат Законот за патни исправи

Sase Ivanovski

Додик: Го охрабрив Путин да продолжи!

Sase Ivanovski

ДНК ја ставија на лицитација добиената Златна бубамара: Средствата од продажбата се наменети за Леонид Индов!

Sase Ivanovski

Ванковска: Се соочуваме со непринципиелни сопки, бараме еднаква можност

Sase Ivanovski

Укинат е притворот за шестмината осомничени за упадот во М-НАВ

Sase Ivanovski

Адеми: Дојде време за претседател на државата да биде Албанец

Sase Ivanovski

Повеќето гласачи во САД сметаат дека и Бајден и Трамп се ментално неспособни за втор мандат

Sase Ivanovski

Уште нема абер од Турција за екстрадицијата на Палевски

Sase Ivanovski

ПУТИН СКАПО ЌЕ ПЛАТИ ЗА СМРТТА НА НАВАЛНИ Америка воведува 500 нови санкции за Русија

Sase Ivanovski

ЗАПРЕТЕ ГО ПРОЦЕСОТ НА СТАРЕЕЊЕ НА ВАШАТА КОЖА 30% попуст за сите ласерски третмани до крајот на март

Sase Ivanovski

Путин: Изјавата на Бајден дека сум „кучкин син“ покажува зошто Кремљ верува дека за Русија, тој би бил подобар американски претседател од Трамп

Sase Ivanovski

Кривична за полицаец кој примил поткуп за да не напише казна за сообраќаен прекршок

Sase Ivanovski

На екс премиерот Ковачевски не му е незгодно што побарал апанажа, тврди дека се е според закон

Sase Ivanovski

Рекордна заплена на дрога во Велика Британија: пронајдени 5,7 тони кокаин во контејнер со банани

Sase Ivanovski

[ФОТО] Се подготвува ли нова градба среде националниот парк Маврово, овојпат покрај Радика?

Sase Ivanovski

Уапсени двајца кумановци, пронајден кокаин, ваги и куршуми

Sase Ivanovski

Деспотовски: Почист воздух – клучен аргумент во дебатата за потреба од гасна централа

Sase Ivanovski

Ковачевски: Нема да пораснат платите на функционерите, пратениците на СДСМ ќе поднесат законски измени за намалување на коефициентите

Sase Ivanovski

Авионот со кој патувал Лавров го оставиле без керозин во Бразил

Sase Ivanovski

„ВРЕДИ“: Бујар Османи како министер на Груевски направи милионски злоупотреби, го изградија досието „пациент“ со кое ДУИ изнудуваа милиони евра

Sase Ivanovski

Исчезнатиот Александар Јошевски од Прилеп пронајден мртов

Sase Ivanovski

Прва приватна компанија постави вселенско летало на Месечината

Sase Ivanovski

ДУИ: Граѓаните ги преплавија канцелариите на ДИК во поддршка на кандидатурата на Бујар Османи за претседател

Sase Ivanovski

Русија испрати јато дронови кон Украина: Падот на едно летало предизвика пожар, има загинати

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СРУШЕНИ РУСКИТЕ СПОМЕНИЦИ ВО ЛАТВИЈА И ПОКРАЈ ПРОТЕСТИТЕ ОД МОСКВА

Sase Ivanovski

Потресна исповед на братот на убиената жена од Кавадарци: Поради болна љубомора ја уби пред детето!

Sase Ivanovski

Скопјанец искасан од кучето на соседот

Sase Ivanovski

Коалицијата Вреди: Али Ахмети се исплаши од Таравари, Бујар Османи оди курбан

Sase Ivanovski

НА ИНИЦИЈАТИВА НА ОЛИВЕР СПАСОВСКИ, ЗА ТРИ ГОДИНИ ИЗДАДЕНИ СЕ БЛИЗУ 50 000 ПАСОШИ ВО 25 МАКЕДОНСКИ АМБАСАДИ

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Ковачевски: Посечната плата ќе е над 1.000 евра во мојот втор мандат

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Најмалку четворица загинати и над 19 исчезнати во пожарот кој зафати станбен блок во Валенсија

Tamara Ivanovska

Ковачевски: Најдовме уставно издржано решение со кое нема да пораснат платите на функционерите

Tamara Ivanovska

ДУИ очекува плебисцитарна поддршка за нивниот кандидат

Tamara Ivanovska

Почнува собирањето потписи за кандидати за претседател и за пратеници

Tamara Ivanovska

Адеми: Албанската опозиција се фати во стапицата на ДУИ

Tamara Ivanovska

Рамадани со поддршка за Пендаровски: Кандидати има многу и со различни цели, но претседателот мора да биде наш!

Tamara Ivanovska

ДУИ: Во втор круг ќе го поддржиме кандидатот кој ќе се согласи претседателот да се бира во Собранието

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Прилагодувани биле тендерските услови во РЕК за Марковски да го добие рекордниот тендер од 46 милиони евра- досега државата на оваа фирма и дала 163 милиони евра или половина од парите за когенеративна централа

Tamara Ivanovska

Со поддршка од Клиника Жан Митрев се одржа вториот симпозиум на Друштвото на кардиолошки сестри

Tamara Ivanovska

Претрес во Куманово, пронајдена дрога…

Tamara Ivanovska

Успешно заврши четвртиот циклус на програмата за размена MIRAI: Посетата на Јапонија послужи како животно искуство за 13 млади луѓе од Западен Балкан 6

Tamara Ivanovska

СДСМ: Со СДСМ има повеќе за сите: Просечна плата од речиси 40.000 денари

Tamara Ivanovska

Герасимовски: Нов кош, голчиња и детски реквизити на спортските и детското игралиште во населба Пролет

Tamara Ivanovska

Средба на министерот за внатрешни работи Панче Тошковски, заменик министерот Назим Буши и дополнителниот заменик министер Митко Бојмацалиев со амбасадорот на Република Албанија Н.Е. Фатос Река

Tamara Ivanovska

Демири и АЦФ: Трикафта го подобрува животот на пациентите со цистична фиброза

Tamara Ivanovska

Новите корисници на ученички и студентски стипендии ги добија средствата заклучно со месец февруари

Tamara Ivanovska

Работна средба на директорите на полициите на Република Северна Македонија и на Црна Гора

Tamara Ivanovska

Уставниот суд поведе постапка за 8 акти на општини

Tamara Ivanovska

Стоилковски: Анастасов од СДС излажа, Пробиштип се труе со тешки метали, а тој реди соларни панели

Tamara Ivanovska
Вчитувам....