29.8 C
Скопје
15/04/2024 17:40
МАКТЕЛ

  

     

 

Грковска за Гласот на Америка: Независноста која Уставот ја дава на правосудните органи години наназад беше злоупотребувана, тоа веќе не смее да се дозволи

      

„Треба да се направи многу повеќе од она што е направено до сега во борбата со корупцијата и организираниот криминал во Северна Македонија, ако сакаме да чекориме напред во нашите политички процеси кои неминовно мора да се случат, затоа што граѓаните сакаат да видат видливи резултати“, порача заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, во интервју за Гласот на Америка.

   

„Наша задача е да ги лоцираме системските недостатоци и да ги подобриме со соодветни решенија со кои ќе се намали корупцијата во нашата земја. Сите заедно мораме да работиме на подигање на свесноста и одговорноста во носењето на одлуки. Токму затоа лично имав реакции на одлуките на јавното обвинителство и судството”, потенцираше Грковска.

 

Таа нагласи дека токму уставната независност на овие органи треба да ги поттикне да работат транспарентно и одговорно при носењето на одлуки и нивното образложение пред граѓаните. Повикувањето на транспарентно и отчетно работење на овие органи при носење на решенија и нивно образложение, додаде таа, не е мешање во работата на институциите, туку напротив е поттик за зголемување на нивната транспарентност, а со тоа и зголемување на довербата на граѓаните во правосудниот систем и органите.

   

     

„Судиите и јавните обвинителите треба да одговараат за злоупотреба на службена должност исто онака како и останатите функционери кои подлежат под истите закони како јавните обвинители и судии. Независноста која што Уставот ја дава на правосудниот систем при работењето, години наназад беше користена како параван за самоволие при носењето на одлуки и истото повеќе не смее да се дозволи”, посочи Грковска.

Вицепремиерката Грковска се осврна на поддршката што ја добиваме од меѓународната заедница во процесот во борбата со корупцијата и организираниот криминал, посочувајќи дека тоа е стимул за побрзо, поотчетно и потранспарентно работење на институциите во овој политики процес. Оваа поддршка, нагласи таа, мора сериозно да се сфати и заедно, во нашата земја самостојно да почнеме да ги решаваме состојбите кои се трули и кои нé влечат наназад во сите процеси.

    

Најново

Гир: Очекуваме спроведување на уставните измени за продолжување на патот кон ЕУ

Sase Ivanovski

СКАНДАЛОЗНА ИЗЈАВА НА ВУЛИН: СРБИЈА И ПОМАГАЛА НА МАКЕДОНИЈА СО БРАШНО И ВАКЦИНИ ЗА ДА ЈА НАПРАВИ СВОЈ ПОСЛУШЕН САТЕЛИТ?!

Sase Ivanovski

СЛОБОДЕН ПЕЧАТ: Градоначалниците предизборно „растрчани“ подзаборавија на локалните проблеми

Sase Ivanovski

ВУЛИН: Северномакедонците треба да си го сменат и јазикот и историјата затоа што се неблагодарни копилиња

Sase Ivanovski

Три лица фатени со алат за копање на армискиот полигон Криволак

Sase Ivanovski

Ванковска: Неправедно е денот на гласањето да биде слободен само за јавната администрација

Sase Ivanovski

„Северномакедонците знаат дека нивниот глас не значи ништо“, изјави Вулин за коспонзорството на Македонија за Резолуцијата на ОН за геноцид во Сребреница

Sase Ivanovski

ЌЕ БИДЕ ЛИ ОВА КРАЈ НА ПРИЈАТЕЛСТВОТО МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И СРБИЈА?! Османи: Северна Македонија – коспонзор на Резолуцијата на ОН за комеморација на геноцидот во Сребреница

Sase Ivanovski

Претседателските избори ќе ги „чуваат“ 140 набљудувачи

Sase Ivanovski

КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА ПРВА ВО ЗЕМЈАВА ВОВЕДЕ ТАКТИЛНИ ПЛАТЕЖНИ КАРТИЧКИ ПРИЛАГОДЕНИ И ЗА СЛЕПИ ЛИЦА

Sase Ivanovski

Во Турција се урна воен авион, пилотот се спасил, но загинал работник на градилиште

Sase Ivanovski

181 санкционирани возачи во Скопје, 114 за брзо возење

Sase Ivanovski

Зошто нафтата, бакарот и златото стануваат сѐ поскапи?

Sase Ivanovski

Таравари ја претстави платформата преку спортска активност во општина Врапчиште

Sase Ivanovski

ЈОРМ- Истрага против шестмина затворски полицајци и уште 11 опфатени со предистражна постапка

Sase Ivanovski

ОЈО: Приведени 17 припадници на затворската полиција

Sase Ivanovski

Голема акција во „Идризиво“: Паднаа 17 полицајци, имале шема, овозможиле и бегство на затвореник

Sase Ivanovski

Таравари: Како претседател, ќе ја заштитам консензуалната демократија, слободата на изразување и владеењето на правото

Sase Ivanovski

Поевтинува дизелот – ова се новите цени на горивата

Sase Ivanovski

СДСМ: Силјановска со арсенал навреди кон Пендаровски и Ковачевски, нималку достоинствено, а уште помалку за да биде Македонија горда

Sase Ivanovski

Осудувам секаков говор на омраза, навреди и клевети – напиша сопругата на Пендаровски

Sase Ivanovski

И СО МОДАТА СЕ ПРЕТЕРА

Sase Ivanovski

Групата Обнова на Европа во ЕП и понуди на Украина соработка како фаза од нејзиното пристапување во ЕУ

Sase Ivanovski

Израел објави експропријација на 800 хектари земјиште на окупираниот Западен Брег

Sase Ivanovski

Силјановска-Давкова во Кисела Вода: Ќе обединувам и ќе ги претставувам сите граѓани подеднакво

Sase Ivanovski

Полицијата објави кој е напаѓачот од Сиднеј, имал историја на проблеми со менталното здравје

Sase Ivanovski

Од кои црковни портали се дистанцира Синодот на МПЦ-ОА?

Sase Ivanovski

Во Хрватска уапсен, па пуштен на слобода бегалецот Горан Грујевски по инсистирање на грчката амбасада во Загреб

Sase Ivanovski

САД нема да поддржат ниту еден израелски контранапад врз Иран

Sase Ivanovski

Иран со закани до САД: Ако му помогнете на Израел никаде нема да бидете безбедни

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ: Денес ја искажуваме нашата восхит кон луѓето кои на 11 октомври 1941 година се кренаа против Третиот Рајх, против Оската Рим – Токио – Берлин, против бугарскиот фашистички окупатор и без посредство на масовни медиуми да застанаа на вистинската страна на историјата

Sase Ivanovski

СТОРИЈА НА ФОКУС, КАКО ЕПИЗОДА ОД СЕРИЈАТА БРЕЈКИНГ БЕД: Ќе се открие ли вистината за исчезнатиот Самоил – Дрогата ќе ја платите со пари или крв!

Sase Ivanovski

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ го „одбија“ ДУИ

Sase Ivanovski

Иран ги информирал САД и земјите од регионот 72 часа пред нападот врз Израел

Sase Ivanovski

Две сообраќајки со мотори – во едната тешко повреден е возрасен маж, во другата малолетник

Sase Ivanovski

Вучиќ: Ако биде изгласана резолуцијата за Сребреница, ќе бараме непостојано место во Советот за безбедност на ОН

Sase Ivanovski

Нетанјаху го откажал итниот одмазднички напад врз Иран по телефонскиот разговор со Бајден

Sase Ivanovski

Бочварски: 864 социјални станови за 864 македонски семејства од 2017 година до денес -борбата за социјалната правда мора да продолжи

Sase Ivanovski

Димитриевски за белградска Политика: Илинден и АСНОМ како историски столбови и потпори

Sase Ivanovski

Пендаровски од Крива Паланка и Ранковце: Мицкоски сака да биде и претседател и премиер и државен јавен обвинител, тоа, вие граѓаните нема да му го дозволите

Sase Ivanovski

Министерот Тошковски учествуваше во превентивни активнoсти на Одделението за превенција при СВР Скопје

Sase Ivanovski

Така се ДУИ навикнати, да речат ти ќе ја купиш Соравија, ти ќе возиш Бентли, ти Ролс Ројс, ти ќе увезуваш јаглен, вели Мицкоски

Sase Ivanovski

Фудбалер на Рома колабира на теренот, натпреварот во Удине прекинат

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Со исфрлени 20 тони вода од полицискиот хеликоптер, локализиран пожарот во атарот на тетовско Селце

Sase Ivanovski

Така се ДУИ навикнати, да речат ти ќе ја купиш Соравија, ти ќе возиш Бентли, ти Ролс Ројс, ти ќе увезуваш јаглен, вели Мицкоски

Sase Ivanovski

Израелската влада е едногласна дека треба да одговори на нападот на Иран, вели потпретседателот на парламентот

Sase Ivanovski

Пендаровски во Кратово: Oпозицијата продава народски кажано „мачка во вреќа” немаат никаква понуда за иднината на Македонија

Sase Ivanovski

ФАЛИМ ТЕ БОЖЕ: ГРАД СКОПЈЕ ГИ ТРГНА НОВОГОДИШНИТЕ КУЌАРКИ ОД ПЛОШТАДОТ

Sase Ivanovski

СИЉАНОВСКА РАСПАЛИ ЖЕСТОКО: Пендаровски не го помнам како студент, а Ковачевски не случајно има прекар во женски род!

Sase Ivanovski

Османи: Можам да ги заокружам најважните интегративни процеси за државата

Sase Ivanovski

Израел ќе донесе одлука во следните 24 часа за евентуален контранапад

Sase Ivanovski

Пендаровски: Засилената реторика и закани од ВМРО-ДПМНЕ покажуваат дека работите на терен не им врват добро

Sase Ivanovski

По нападите на Иран врз Израел МНР формира Кризен штаб за извлекување македонски граѓани

Sase Ivanovski

НИКОЛА СПАСОВ: Ни во најголемата агонија пред паѓање од власт, користејќи ги сите фашистички методи, Груевски вака селски не навредуваше

Sase Ivanovski

НП „Шар Планина“: Пожарот над Селце не е локализиран, сè уште се шири

Sase Ivanovski

Во сообраќајка загина млад гостиварец, поради тоа одложени денешниот и утрешниот митинг на Коалицијата Вреди

Sase Ivanovski

Кузеска: Коментарот за Силјановска е навредлив и го осудувам и јас и Пендаровски

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за сексистички напади кон Силјановска од активист на Пендаровски

Sase Ivanovski

Силјановска и Пендаровски се сијамски близнаци, а Димитриевски е „тројански коњ“, вели Ванковска

Sase Ivanovski

Пендаровски: Ќе останам истиот претседател, на сите што живеат во Македонија

Sase Ivanovski

Уапсен поранешниот црногорски главен специјален обвинител

Sase Ivanovski

Хрватската полиција протера српски министер од Јасеновац

Sase Ivanovski

Пендаровски од Крива Паланка: Ако ни ја дадете довербата, државата ќе продолжи сигурно кон Европа

Sase Ivanovski

Како воената ескалација на Блискиот Исток ќе влијае на цените на горивата

Sase Ivanovski

Македонија, Хрватска и Бугарија со најголем пад на населението во последната деценија

Sase Ivanovski

СЕ ЗБОГАТУВА ТУРИСТИЧКАТА ПОНУДА ВО ОХРИД: Мијалкови ќе градат луксузен хотел во Охрид над Горица 3

Sase Ivanovski

Јакимовски од Прилеп: Европа ја зафаќа воен вител, одговорен претседател на Република Македонија мора да ги има предвид сите овие апсекти и мора државата да ја подготви за евентуално најлошото сценарио!

Sase Ivanovski

Пендаровски од Брвеница: Ќе продолжам да градам мостови на соживот, разбирање и на почит

Sase Ivanovski

Пендаровски од Тетово: Никогаш не сум амнестирал некого, ниту имам намера да амнестирам

Sase Ivanovski

Пендаровски: На полето на меѓуетничките односи, Македонија е најстабилна од независноста до денес

Sase Ivanovski

Николоски: Во прилепско Канатларци кое што Стево Пендаровски не знае каде се наоѓа на мапата го решивме проблемот со водоснабдувањето

Sase Ivanovski

Мицкоски до Ковачевски: Подобра тетка ти Жана да ја кандидираше, би била подобар кандидат за претседател од поданик на ДУИ, Стево Пендаровски

Sase Ivanovski

Таткото на девојчето повредено во иранскиот напад врз Израел: Дел од ракета падна врз нашата куќа, веднаш ја однесовме во болница

Sase Ivanovski

Тајната на „Железната купола“: Моќниот одбранбен систем кој никој друг во светот го нема

Sase Ivanovski

Груби: Гласовите на ДУИ во вториот круг ќе одат за онаа партија која ќе се заложи претседателот на државата да се избира во Собрание

Sase Ivanovski

Управен суд не ја уважи одлуката за ДКСК против Академијата за судии и обвинители

Sase Ivanovski

Иран ги предупреди САД и Израел на посилни напади во случај на одговор на синоќешниот напад

Sase Ivanovski

Иранците го славеа нападот врз Израел

Sase Ivanovski

Димитриевски од Прилеп порача: Движењето ЗНАМ и граѓаните ќе и дадат црвен картон на власта и ќе ја освестат опозицијата на следните избори

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Пендаровски да каже дали го прифаќа условот на ДУИ за поддршка во вториот круг, претседателот на државата да се бира во собранието?

Sase Ivanovski
Вчитувам....