21.8 C
Скопје
06/06/2023 10:55
МАКТЕЛ

     

ГРУБИ ПОДАДЕ РАКА ДО ОГНЕНИТЕ: ДА СЕ ОБЕДИНИМЕ, НЕМА ДА ИМА ОГОРЧЕНОСТ И РЕВАНШИЗАМ

    

Со голема посетеност и бројни пораки синоќа се одржа бомбастично најавуваниот собир на ДУИ во Чаир. Лидерот на партијата Али Ахмети влезе во салата во придружба на претседателот на Собранието Талат Џафери, првиот вицепремиер Артан Груби и шефот на дипломатијата, Бујар Османи. Во обраќањето пред присутните доминираа пораки за единство, помирување и обединување, за интеграцијата во ЕУ, за визијата на Ахмети, за иднината на Косово, но и за судбината на казината во земјава! ДУИ и во партиско соопштение ги испрати клучните делови од обраќањата на лидерот и партиските функционери и министри.

За помирувањето Иако „огнените“ изјавија дека не биле поканети на партискиот собир, според првиот вицепремиер Артан Груби, токму целта на собирот била – помирување и обединување.

   

„Овде сме вечерва затоа што ни треба помирување и обединување, а не поделба и скараност. Раката ми останува подадена, затоа што немам огорченост или гнев. Навикнати сме да бидеме заедно затоа што така сака времето и тоа е вистинскиот момент. Сите заедно ги згуснуваме патиштата на ДУИ за интересите на нацијата, а не на поединецот, затоа што ДУИ е на сите, а не на малкумина (…) На видеото видовме тунел со светлина на крајот. Обично светлината симболизира надеж, но јас би рекол: На возот не може да му се застане на патот ” порача Груби.Ахмети „возот” го замени со „ураган”, и објасни зошто е важно обединувањето.

 

„Нашата мисија започна за обединување, да им го дадеме на Албанците тоа што историски го заслужиле, слобода, правда, еднаквост, бидејќи слободниот говор и мисла без граници е анархија! (…) Во 2001 година ми рекоа – што ти требаат Арбен Џафери и Имер Имери? Ни требаа затоа што ни требаше сојуз и единство повеќе од кога било. Се надминавме себеси по многу прашања, бидејќи единството ве прави важен, затоа што имаме морална и национална одговорност Албанците да бидат таму каде што заслужуваат. Не доаѓаме од канцеларии или телевизиски екрани, туку од војски и војни, за да урнеме стар систем и да воспоставиме систем на еднаквост. Никој не треба да се плаши од фронтот на ДУИ. Зборував со многу политички лидери – ви кажав да ги оставите на страна гневот и незадоволството. Да се обединиме и да ја направиме оваа земја Европа, бидејќи членството на нашата земја во ЕУ е најголемата услуга што можеме да им ја направиме на албанските семејства со запирање на емиграцијата. Патот кон ЕУ не се запира со пропаганда, затоа Артан, ние не сме воз туку незапирлив ураган, не дозволувајте ураганот да ве прегази“, порача Ахмети.

  

За Косово Охридскиот дијалог меѓу Белград и Приштина беше една од темите во обраќањето на лидерот на ДУИ.

    

„Сакам вечерва да споделам радост со сите вас за историското достигнување што Косово го постигна на 18-ти март во Охрид, отворајќи ги патиштата за членство во меѓународните институции од ЕУ, НАТО до ОН. Ова е договорот кој го обезбедува сигурниот пат на Косово, затоа честитки до премиерот на Косово, Албин Курти и целиот народ, бидејќи Косово имаше легитимитет, но сега Косово има легитимитет, суверенитет и е суверена држава“ порача Ахмети.

Според Османи, токму присуството на Ахмети во Охрид, и неговата средба со делегацијата од Косово, му дале „тежина“ на настанот.

Али Ахмети во говорот пред сопартијците во Чаир се осврна и на преговорите Курти-Вучиќ во ОхридАли Ахмети во говорот пред сопартијците во Чаир се осврна и на преговорите Курти-Вучиќ во Охрид

„Охридската сабота беше ден на гордост. Видов колку сум горд што сум со Али Ахмети, поради фактот што Охрид е избран за дијалог и договор каде ќе се прифати државјанството на Косово, договор со посредство на Вашингтон и Брисел. Ние сме водечка земја во ОБСЕ, ние сме во НАТО, ние сме земја на големи договори и ќе бидеме во ЕУ. Самото присуство на Али Ахмети и даде тежина на саботата, кога тој и порача на косовската делегација дека сме со вас во секоја прогресивна одлука за државата“, ги сподели впечатоците Османи.

За култот на личноста Во обраќањата на Груби и Османи беа изречени многу пофални зборови за лидерот на ДУИ, со речник типичен за градење култ на личноста.Груби, говорејќи во контекст на надминувањата на разликите, и Чаир, и Скопје му ги „препиша“ на Ахмети, и откри чиј дух ќе биде вечен, и кој е последниот преродбеник на Албанците.

„Чаир не е леб, Чаир и Скопје се на Али Ахмети. Само слабите се плашат од конкуренцијата. Ништо не започнало и нема да заврши ниту со мене, ниту со некој друг, само духот на Али Ахмети треба да биде вечен, затоа што е најдобро за Албанците. Она што го правиме денес нѐ дефинира денес и утре во иднина, затоа сакаме да се потсетиме дека застанавме покрај последниот преродбеник на нашиот народ, Али Ахмети“, рече Груби.

Османи им се заблагодари на Чаирчани за големото присуство на собирот, а посочувајќи ги остварените резултати рече дека секој ја почувствувал „топлата рака на Али Ахмети“.

„Многу ви благодарам што бевте овде вечерва и што бевте толку многу, што се собравте за нашата гордост, за лидерот Али Ахмети. Благодарен сум му на господинот Ахмети за довербата што ми ја даде да бидам координатор на оваа активност. Секој жител на Чаир ја почувствува топлата рака на Али Ахмети, инвестираше во образованието, во обука на кадри кои нѐ прават горди, па ви благодариме Али Ахмети. Активистите од Чаир се лојални на вашите политики и мисии, визионерски политики кои секогаш триумфираат. Али Ахмети не се грижи за насловите на весниците туку за судбината на Албанците и денес и утре“, рече Османи.

И генералниот секретар на ДУИ, Фатон Ахмети, не заостана во пофалите за лидерот визионер и преродбеник.

„Оттука ја даваме пораката дека стоиме зад последниот преродбеник, визионерот Али Ахмети. Кога скептиците ги негираа нашите напори за членство во НАТО, ние победивме. Сега е мисијата на ЕУ, и повторно ќе победиме. Од оваа сала ви порачуваме дека Али Ахмети никогаш зад себе не оставил отворени рани и недовршени работи. ДУИ отсекогаш била одговорна за работите со кои раководела, така што секогаш сме биле успешни. Мудроста и умот на нашиот лидер секогаш и служат на националната кауза. Ние имаме среќа да учиме од Али Ахмети, многу генерации се израснати и професионализирани со неговиот труд и можност. Ова е Али Ахмети, тој што го трасира патот за новите генерации”, порача Фатон Ахмети.

Ниту Ахмети не штедеше пофални зборови за сопартијците, особено за министрите на ДУИ.

„Јас, Талат Џафери и сите како нас, мора да работиме да го трасираме овој пат и да го направиме просперитетен за новите генерации, бидејќи времињата се сменија. Денеска се бара образование, квалитет и професионализам, затоа сум многу горд на тимот што го има ДУИ во Владата, а оваа гордост се зголемува кога добивам комплименти од меѓународни претставници за тоа колку добар имиџ имаме. Сите тие професионални кадри треба да ги поддржиме да ги покажат своите вештини, а не да ја задушиме ДУИ, затоа што имаме 100 илјади до 152 илјади гласачи овде и во следните 20 години“, рече Ахмети за тимот на ДУИ во Владата.

За казината Набројувајќи ги значајните инвестиции во инфраструктурата, Груби во неговиот говор, накусо се осврна и на казината. „Ниту еден проект не заглавува поради владини процедури, напротив инвестираме во албански средини! Ќе бидат отстранети и казината на 500 метри од училиштата и џамиите“, рече тој.

На истата тема се осврна и претседателот на Собранието, Талат Џафери. ДУИ остварува и спроведува, порача во Чаир, претседателот на македонскиот парламент, Талат ЏафериДУИ остварува и спроведува, порача во Чаир, претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери

„Нема да зборувам многу, но ќе спомнам едно прашање. Ни рекоа – држете ги рацете подалеку од казината. Имаме раце надвор од тие работи, но правиме сѐ што е можно тие казина да се оддалечат од населбите и местата каде што се учи. Не зборуваме, туку со закон ги спроведуваме итните барања на граѓаните. Мисијата што ја презедовме ќе ја извршиме до крај, бидејќи не се занимаваме со клевети и празни зборови, туку остваруваме и спроведуваме”, најави Џафери.

 

Распеани, разиграни

Во пресрет на собирот, Артан Груби на неговиот фејсбук-профил објави видео на кое Али Ахмети пее. Ова е втора таква „распеана снимка” на лидерот на ДУИ, која уследи по неодамнешната во која министри на ДУИ се релаксираат во кабинетот на Груби со играње фудбал, во време кога ДКСК за некои од нив отвори предмет за користењето на службени возила за партиски активности.

„ДУИ покажува аздисаност од власт и час поскоро сметам дека граѓаните на следните парламентарни избори треба да го казнат за таквото однесување. Во контиунитет се зборува за злоупотреба на државни ресурси. Каде е собирот? Во државен објект. Како дојдоа? Со државни коли” рече градоначалникот на општина Куманово, Максим Димитриевски, на ТВ 21.

„Тоа што тие го манифестираат во континуитет, апсолутно не е за одобрување. Тоа што денеска се случуваше со пеење по кабинети.., јас не плаќам даноци за вие како мој избраник да седите и пеете. Па и да пеете доколку граѓаните се среќни, но во Македонија на сите анкети граѓаните не се чувствуваат среќни, а политичарите им пеат“, рече Димитриевски.

Тој го покани Али Ахмети да дојде и да запее во техничкото училиште на албански наставен јазик СОУ „Сами Фрашери“, и да види во какви услови се учи.

Вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска вчера одговарајќи на новинарско прашање, рече дека врз основа на документацијата што ја добиле од ДКСК, изрекле опомени за првиот вицепремиер Артан Груби, министерот за надворешни работи Бујар Османи и тогашниот министер за животна средина Насер Нуредини.

„Ќе провериме дали откако им беа изречени опомените имало нови вакви ситуации и што би можеле да преземеме“, рече Грковска.

Според неа, играњето фудбал во канцелариите на вицепремиерот Груби, не е начин на кој треба да се однесуваат функционерите.

„Не сметам дека е тоа начин на којшто функционерите би требало да се однесуваат и сметам дека треба да се има малку повеќе сензибилитет за тоа како функционерите би требало да се однесуваат и каква слика даваат пред граѓаните“, изјави Грковска.

Извор: ДВ

  

Најново

Мицкоски најавува пакт против ДУИ: Историски момент за обединување на македонскиот блок!

Sase Ivanovski

Алтернатива: Дали ДУИ го слави раселувањето на над 300 илјади Албанци за време на нивното владеење?

Sase Ivanovski

Раководството и фракцијата на ДУИ со различни настани за годишнината од основање на партијата

Sase Ivanovski

САКАЛ ДА ГРАДИ НАДВОР ОД ДОЗВОЛЕНОТО Герасимовски го затрупа неговото градилиште

Sase Ivanovski

СПАСОВСКИ: Вкупниот криминал на подрачјето на СВР Штип во изминатите пет месеци од 2023 година, споредбено со истиот период претходната година, бележи намалување за 18%, додека процентот на расчистени кривични дела изнесува високи 69%.

Sase Ivanovski

Украина: Напредуваме на голем фронт и ги заземаме брдата, непријателот е во дефанзива

Sase Ivanovski

Дали е безбедно 14-годишно дете да управува со електричен тротинет со брзина од 25 километри, праша денеска Ангелов

Sase Ivanovski

Денеска рамо до рамо со граѓаните на Прилеп беше генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ Вардарски: Многу долг и трнлив пат сме изоделе и сите премрежја сме успеале да ги надминеме. Сега како народ, како нација и како држава имаме историска шанса да го продолжиме патот кон Европа

Sase Ivanovski

СПАСОВСКИ: Годинава, за овие 5 месеци, имаме 36 кривични дела за корупција. Најбројни се „злоупотреба на службена положба и овластување”, со коруптивни елементи, такви имаме 19

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Лажен говор на Путин емитуван на руско радио: Украинците ја минаа границата, тие се посилни!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БИБЛИОТЕКАТА ВО ПРИШТИНА ВО БОИТЕ НА ЛГБТ ЗАЕДНИЦАТА ПРЕД ПОЧЕТОКОТ НА НЕДЕЛАТА НА ГОРДОСТА

Sase Ivanovski

„Ако се позиционираат против другите заедници, тоа единство ниту може да се направи, ниту да се дозволи“, вели Џафери за идејата на Мицкоски за проширено македонско единство

Sase Ivanovski

КОВАЧЕВСКИ: Ми беше чест што вечерва заедно со жителите на Бардовци во општина Карпош, го одбележавме верскиот празник Св.Троица

Sase Ivanovski

Меџити: Инспекцијата потврди злоупотреби на кардиологија. Затоа го разрешив професор др. Јовев

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Фатени се 10 криумчари на мигранти кои вршеле транспорт по цена меѓу 2.000 и 4.000 евра по лице

Sase Ivanovski

Крвна одмазда во БиХ: 26- годишно момче го уби убиецот на својот брат

Sase Ivanovski

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ пред лидерската средба: Нема промена на Уставот под бугарски диктат!

Sase Ivanovski

Макстил доби награда за најеколошка компанија во Општина Гази Баба

Sase Ivanovski

НИКОЛОВСКИ: Навремено ги информираме земјоделците за процесот на аплицирање за субвенции 2023

Sase Ivanovski

ИЗГЛЕДА НАСКОРО ЌЕ ПРЕСТАНЕ ДА ВРНЕ И НЕМА ВЕЌЕ ДА ИМА ОЛУИ И ТОРНАДА

Sase Ivanovski

ММФ: Уште неколку години ќе бидат тешки, се трошат пари на одбрана место за помош и развој на земјите

Sase Ivanovski

СВР Тетово информира дека полицајците ќе вежбаат пукање, граѓаните да не се вознемируваат

Sase Ivanovski

Официјално утврдено: Нема дискриминација во МВР, лажни се обвинувањата на најмалубројниот синдикат на полицијата

Sase Ivanovski

МВР најостро ги демантира лагите објавени во порталот Нетпрес за наводно, како што пишува порталот, вадење на син на висок функционер на МВР од наркоинцидент во кој настрадал полицаец

Sase Ivanovski

Спомен соба и 12 бисти за Ваташките младинци за 80-годишнината од убиството: Смртта стана немоќна пред нашата младост исправена!

Sase Ivanovski

Глутница кучиња нападнаа маж во Кичево, со тешки повреди пренесен е во болница

Sase Ivanovski

Во Софија беше одбележан празникот Свети Дух, Ден на загинатите за слободата на Македонија

Sase Ivanovski

171 санкционирани возачи во Скопје, 52 за брзо возење

Sase Ivanovski

Меџити за разрешениот Јовев: Стануваше збор за злоупотреба на работното време

Sase Ivanovski

ФОТКА НА ДЕНОТ: ВО ОХРИД НА МАРАТОНОТ ТРЧАА И ДЕВОЈКИ ВО НАРОДНИ НОСИИ

Sase Ivanovski

На барање на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) почнува јавна дебата за креирање на Фонд за новинарски продукти: ЗНМ и европските новинарски организации на средба во Владата

Sase Ivanovski

Ахмети е оптимист, смета дека за 3-4 години земјава ќе влезе во ЕУ

Sase Ivanovski

Џафери: Ние не го зборуваме јазикот на 20 отсто, туку најстариот јазик во Европа – албанскиот јазик

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТРАЈКО СЛАВЕСКИ: НЕКОИ ЗАПАДНИ АМБАСАДОРИ СИ ДОЗВОЛУВААТ ДРСКИ ИЗЈАВИ, ВЛАДАТА ДА РЕАГИРА И ДА ГИ УКОРИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ШЕКЕРИНСКА: „Патем речено, да ги ставиме Бугарите во Уставот јас мислам дека е Македонски национален интерес. Тоа ќе стане јасно и во нашата преамбула, едно се Македонците, а сосема нешто различно се Бугарите“.

Sase Ivanovski

ФЛЕКС КРЕДИТ ГО ОДБЕЛЕЖУВА ТРЕТИОТ РОДЕНДЕН!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Спасовски: „Отворен Кабинет” стартуваше во СВР Штип, идеите на граѓаните ни се важни и претставуваат дополнителен мотив за уште подобри резултати

Sase Ivanovski

Димитриеска – Кочоска: Власта прави корупција и криминал, пеналите од автопатите ги прикажува како инвестиции

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КОЧОСКА ГО ОБВИНИ ЕСМ ДЕКА ГИ ЛАЖИРА ФИНАНСИСКИТЕ ИЗВЕШТАИ: ЗА ТОА НЕКОЈ ЌЕ ОДИ ВО ЗАТВОР?!?!

Sase Ivanovski

КОВАЧЕВСКИ: Ја рехабилитираме и автопатската делница Демир Капија – Неготино, дел од Коридорот 10, во должина од 15 километри и во вредност од 9 милиони евра

Sase Ivanovski

Почнува кампањата за спречување африканска свинска чума, годинава нема жаришта

Sase Ivanovski

Бабовски: Нема тешки метали во доматите и краставиците, ширењето лажна паника и тревога е кривично дело

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КОЛКУ ЧИНАТ ТРИБИНИТЕ НА ВМРО ДПМНЕ СО ОГРОМНИ ВИДЕО БИМОВИ, КРАНОВИ И ДРОНОВИ, НЕЛИ СМЕТКАТА ИМ Е БЛОКИРАНА?!

Sase Ivanovski

ВМРОВЦИТЕ НА ТРИБИНА ВО ГАЗИ БАБА ДОНЕСОА НАЈГЛУП ЗАКЛУЧОК ВО ИСТОРИЈАТА НА СИТЕ ТРИБИНИ: МАКЕДОНЦИТЕ И МАКЕДОНИЈА ИМААТ ПРАВО НА САМООПРЕДЕЛУВАЊЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВМРО ДПМНЕ ОДРЖА ТРИБИНА ВО ВЕЛЕС: Нашата борба е вредности, идеал и кауза. Нашата борба е да ја обновиме Македониј

Sase Ivanovski

ЕСМ доби лиценца скопјани да ги снабдува со парно во следните 10 години

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЛУДИЛО: МИНИСТЕРОТ ЗА АДМИНИСТРАЦИЈА ОД АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ СИ ГО СТАВИЛ ЗЕТОТ ЗА ШЕФ НА КАБИНЕТ?!?!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СПЕЦИЈАЛЦИ УПАДНАА СО АВТОМАТСКИ ПУШКИ: Сузбиена организирана меѓународна група за криумчарење мигранти, приведени 10 лица

Sase Ivanovski

ПРОЛЕТЕРИ СО СТИЛ НА МИЛИОНЕРИ: ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО СЕ ОБЛАЧАЛЕ КОМУЊАРИТЕ НА ВРЕМЕТО

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НЕКАНЕТИ ГОСТИ НА СВАДБА ВО ОХРИД: ТУРИСТИ ОД ХОЛАНДИЈА УПАДНАА НА СВАДБА И НАПРАВИЈА ДАР МАР!

Sase Ivanovski

ПАРТИИТЕ ГИ ЗАПОСЕДНАА ЦРКВИТЕ: СДСМ ВЧЕРА ВО БАРДОВЦИ, ВМРО ДЕНЕСКА ВО БУТЕЛ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СОВЕТНИЦИТЕ НА ЧАИР ИЗГЛАСАА: ЌЕ СЕ ПРОШИРУВА ЦВЕТАН ДИМОВ, НАЈТЕСНОТО СООБРАЌАЈНО ГРЛО ВО СКОПЈЕ

Sase Ivanovski

ПЕНДАРОВСКИ: Честитки за 12-те најуспешни дипломирани инженери што годинава, на 20. јубилејна церемонија го добија Инженерскиот прстен

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДУИ ПРОСЛАВИ 21 РОДЕНДЕН, АХМЕТИ ЗА ОГНЕНИТЕ ВЕЛИ ДЕКА ПРОБЛЕМИТЕ ТРЕБА ДА СИ ГИ РЕШИМЕ ДОМА А НЕ ВО КОМШИИ

Sase Ivanovski

ЉУТКОВ: Денес ТИМ 4 заврши со теренската активност во општините Илинден, Петровец и Зелениково. Посетивме 30 населени места во овие општини

Sase Ivanovski

СПАСОВСКИ: Рамо до рамо со граѓаните на Битола – нашата држава, нашиот народ се исправени пред историска одлука да се продолжи европскиот пат на државата, преку усвојување на потребните реформи. Одговорност за тоа имаат сите 120 пратеници, сите политички субјекти, вклучително и ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

ЈАВНОСТА ЗГРОЗЕНА: Ресенчанец осомничен дека силувал 6-годишно девојче, другарка на внука му!

Sase Ivanovski

Во Скопје ќе се одржи Саем за транспорт

Sase Ivanovski

ДАРКО ЛЕШОСКИ: “Се што не можам на мајка ми в очи да и кажам.” Полн и е новчаникот со фискални сметки од супермаркети и од аптеки

Sase Ivanovski

Вранишковски по 20 години се врати во МПЦ

Sase Ivanovski

Вучиќ со бизарна изјава: Ако ме убијат, останува синот Данило. Ако него го убијат, останува ќерката Милица

Sase Ivanovski

БОГОЈЕСКИ: 100 години после српската окупација на Македонија, СПЦ си ги присвојува македонските епархии…

Sase Ivanovski

МУЦУНСКИ: Аеродром станува првата смарт општина во Македонија 💡✅

Sase Ivanovski

Шеќеринска: Противење на уставните измени се одигран автогол за Северна Македонија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПОРНО ЗА ВМРОВЦИ: ГРЦИТЕ СЕ ИЗМИСЛЕН НАРОД, МАКЕДОНИЈА Е ДО ТОКИО!

Sase Ivanovski

НИКОЛОВСКИ: Со Мицкоски или без него Македонија ќе продолжи кон ЕУ

Sase Ivanovski

И СО МОДАТА СЕ ПРЕТЕРА: Ако си богат и славен можиш и со зимска гума околу врат да си модерен

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Орбан се посрамоти: Сакаше да ѝ бакне рака на молдавската претседателка, но попусто

Sase Ivanovski

НИКОЛОВСКИ: Ги подобруваме условите во ЈП Национални шуми. Реконструирани се вкупно 13 објекти, подружници на ЈП Национални шуми

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Гол маж бегаше од балконот на петтиот кат, а потоа гневните соседи го фатија

Sase Ivanovski

Разрешениот кардиохирург Јовев за „Фокус“: Меџити ме разреши бидејќи го избрав датумот кој го предложи Ковачевски за настан

Sase Ivanovski

РАДМИЛА ШЕКЕРИНСКА ЈА ПОЧНУВА КАМПАЊАТА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ?! ГОЛЕМ ДЕЛ ОД ГРАЃАНИТЕ КОИ СЕ ПРОТИВ УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ НЕ СЕ ПРОТИВ ЕУ, ТУКУ ИМААТ ОПРАВДАН СТРАВ ДЕКА ОВА НЕ Е КРАЈ НА БАРАЊАТА, ВЕЛИ ШЕКЕРИНСКА

Sase Ivanovski

СО ЛИТУРГИЈА ВО ОХРИД ЦРКВАТА НА ВРАНИШКОВСКИ ПРИПОЕНА КОН МПЦ-ОА, СИНОДОТ ЌЕ ЈА ПОТВРДИ ОДЛУКАТА НА 20 ЈУНИ

Sase Ivanovski

ВИДЕО ТЕЛМА: Условни казни за поранешните директори на тетовската болница, докторот Вучевски ослободен од вина за пожарот во модуларната

Sase Ivanovski

МЕЏИТИ ГО РАЗРЕШИ ОД РАКОВОДИТЕЛ НА КАРДИОХИРУРГИЈА Д-Р ЈОВЕВ КОЈ ЈА ВОДЕШЕ ПРВАТА ТРАНСПЛАНТАЦИЈА НА СРЦЕ, РЕЧЕ НЕ ТОЛЕРИРА ДИРЕКТОРИ БЕЗ РЕЗУЛТАТИ

Sase Ivanovski

Возовите запреа, вработените во влеча на протест оти не ја добиле платата за април

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПЕТРОВСКА ВО ПОСЕТА НА САД, ЌЕ СЕ СРЕТНЕ СО ВРВОТ НА ПЕНТАГОН

Sase Ivanovski

Средбата Ковачевски и Мицкоски во среда во клубот на пратеници, тема уставните промени

Sase Ivanovski

ЛЕВИЦА: СОЛИДАРНОСТ СО СРПСКИОТ НАРОД НА КОСОВО И МЕТОХИЈА!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОМБА НА ЕФТОВ: МАФИЈАТА НАСКОРО ЌЕ СЕ ОБИДЕ ДА ЈА СРУШИ ВЛАДАТА НА КОВАЧЕВСКИ

Sase Ivanovski
Вчитувам....