24.8 C
Скопје
27/05/2024 18:04
МАКТЕЛ

  

     

 

ДЕНКО МАЛЕСКИ: После изборите следи политичка криза?

      

Што ќе се случи откога ќе се пребројат гласовите на претстојните избори? Анкетите прогнозираат победа на опозицијата и формирање на влада на ВМРО-ДПМНЕ со нивниот водач како премиер. Во еден парламентарен повеќепартиски систем, како што покажува праксата и во стабилните западни демократии, победникот на изборите може но и не мора да формира и влада, ниту првиот човек на партијата мора да биде премиер. Условени од домашни и од меѓународни фактори, можни се разни комбинации. Еве ја нашата моментална ситуација.

   

Јавајќи на бранот на национализмот и повреденото достоинство на народот, опозицијата веќе три децении проблематизира буквално се што е направено во изминативе 33 години: од приемот во ОН со референцаата, преку Охридскиот и Преспанскиот, па до договорот со Бугарија. Сето тоа е натоварено во вагоните на нивниот забрефтан „победнички“ воз на овие избори, со проценка дека дојде време целиот тој труд да се капитализира. Проблемот за нашата држава е што возот ќе тргне во погрешна насока: спротивна од насоката која, со одлучувачка помош на меѓународниот фактор, не водеше надвор од балканскиот лавиринт. Да возиш во погрешна насока значи, некаде попат, да се судриш со Америка и ЕУ надвор, со втората по големина етничка заедница и со дел од македонскиот народ дома.

 

Изјавите од типот да им кажеме „не“ на оние кои мислат дека се домаќини во НАШИОТ дом е многу опасно. Може, се разбира, да се зборува за екцеси на албанските партии во спроведување на политиката на рамноправност, или на недипломатскиот јазик на странските претставници, но ова е повеќе од тоа. Насоката е погрешна. Мислев дека темата „Газди и домаќини“ е дамна апсолвирана, но сепак не е така.

   

     

Застапниците на „граѓанскиот концепт“ со кој мнозинската заедница доминира со својата бројчана надмоќ, не прифаќаат дека покрај индивидуалните, и колективните права се подеднакво важни на Балканот. Во меѓународниот контекст, опасно е да се отфрла „францускиот предлог“ за продолжување на преговорите со ЕУ. Тој предлог е производ на геополитичките интереси на западните сојузи во едни екстремно тешки времиња за Америка и Европа во кои не може да се смета на нивно големо трпение. Згора на тоа, кога се знае за слоганот дека за Албанците „Сонцето изгрева на Запад“, имаме комбиниран отпор кон промената на македонската надворешна политика. Она, „и ние сме за ЕУ“, не поминува надвор без чекори во таа насока кои ќе бидат потврда на кажаното. Затоа, и најголемата победа на македонските партии од опозицијата не може да доведе до формирање на влада ако сите албански партии, подржани од Западот, застанат цврсто зад одлуката за уставни промени кои одново ќе го отворат патот кон ЕУ пред формирање влада или во некаков договорен краток рок. Поточно, до формирање на чисто македонска влада може да дојде, но како увертира во политичка криза.

Причините за таквата криза се посериозни од оние што може да се видат со голо око. Имено, секое запирање на европскиот процес значи јакнење на албанскиот радикализам чии екстремисти се за една албанска држава. Не знам каква е состојбата денес но, во некаква странска статистика од пред многу години се изненадив дека 60 плус отсто од Албанците во Македонија се изјаснуваат во прилог на обединување во една албанска држава и дека водиме пред Косово и самата Албанија. Значи, да не се оддаде макар мало признание на придонесот на актуелните албански политичари за политика на интеграција во македонската држава кои одат, така да се изразам, против волјата на поголемиот дел од својот народ, значи да се вика ѓаволот на вечера. Ѓаволот, во оваа ситуација, би била нова генерација водачи со радикални барања кои излегуваат од рамките на Охридскиот договор.

Зборот ми е, ако албанските партии одбијат да влезат во влада на ВМРО-ДПМНЕ, меѓуетничката криза е неизбежна, без оглед на парламентарното мнозинство. Во комбинација со судирот на македонската државна политика со геополитиката на западните големи сили, стабилноста и просперитетот на македонската држава се загрозени. Членството во НАТО ми дава некаква сигурност дека кризата ќе биде надмината со средствата на парламентарната демократија. Можеби преку повторување на сценариото кое го видовме во Бугарија каде од едни до други предвремени избори бугарските националисти губеа сила.Тоа може да оди потешко во Македонија, но не гледам можност Западот да попушти ако процени дека новата политика е во прилог на руските интереси да се попречи или успори пристапот на Македонија кон ЕУ. Зашто, да повторам, одново завладеа логиката на Студената војна дека она што е добро за едната страна е лошо за другата, па просторот за маневрирање на една мала држава како нашата е уште помал.

Што се однесува до исходот од претседателските избори, истата таа мултиетничка композиција на македонското гласачко тело може да биде одлучувачка, во прилог на кандидатот на власта и да ги демантира сегашните анкети. И начинот на водење на кампањата на кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ со инсистирање на „гордоста“ во време кога фрижидерот е поважен од телевизорот, може да има свој удел во истата насока.
Денко Малески

    

Најново

Осумгодишно девојче од Охрид со тешка сколиоза транспортирано на операција во Истанбул

Sase Ivanovski

Автомобил удрил работник кој косел трева на патот Штип-Кочани и се превртел

Sase Ivanovski

ЗНАМ ГИ ДОБИВААТ ПРАВДА И МИОА: Ресорите се поделени – познато е која партија што добива

Sase Ivanovski

Претседателот на „Алтернатива“, Африм Гаши е дефинитивно новиот претседател на Собранието, Таравари нов министер за здравство, Меџити на местото на Артан Груби

Sase Ivanovski

ИМАКО ВИНО НАПРАВИЛЕ МНОГУ ДОБРО ВИСКИ, ЗРЕЕНО НАД 5 ГОДИНИ ВО ДАБОВИ БУРИЊА

Sase Ivanovski

ТРАГЕДИЈА КОЈА МОЖЕ ДА ПРЕРАСНЕ ВО ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ: СРЕДЕ ЖЕСТОКА ДЕБАТА ЗА СРЕБРЕНИЦА МЕЃУ БОСНА И СРБИЈА, БРАТОТ НА ЕДЕН ОД КЛУЧНИТЕ ЛУЃЕ ВО БОСНА ЅВЕРСКИ УБИЕН СРЕДЕ БЕЛГРАД

Sase Ivanovski

Јанчев: Асфалтирање на крак од ,,Западен Булевар”

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) „АЈДЕ, ДОСТА Е“ Се појави снимка од претепувањето на братот на министерот од БиХ во Белград

Sase Ivanovski

ЗНАМ ЌЕ ДОБИЕ 2 МИНИСТЕРСТВА? Работните групи ги откриваат контурите на новата Влада

Sase Ivanovski

Митко Јанчев: Пехарот од Купот на Македонија вечерва пристигна во Кавадарци

Sase Ivanovski

UNDP MK: Реализација на проектот „Справување со загадувањето на воздухот“

Sase Ivanovski

Демири ги поучи новинарите наместо за Бесија Иљази и цевки од парно, да се занимавале со битните работи

Sase Ivanovski

Нови цени на горивата: Бензините поевтинуваат, дизелот поскапува

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СРЕДЕ КОНЦЕРТ АДЕЛ СИ ГО ПРЕПОЗНА ГИНЕКОЛОГОТ КОЈ ЈА ПОРОДИЛ

Sase Ivanovski

Сејдиу од ВРЕДИ: Работата е договорена и завршена, уставните измени ќе се случат!

Sase Ivanovski

Маж и жена загинаа откако со „матиз“ паднаа во Крива Река

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БРУКА: Министерот Демири се караше со новинарите, тие биле криви за се, престави слика на тотален хаос во јавното здравство!

Sase Ivanovski

Стоилковски: Министерот Демири на СДС/ДУИ ниту чувствува, ниту бара одговорност, ниту пак има појма што се случува на Хирургија, одговорност ќе има

Sase Ivanovski

Демири: Нема проблем со компресорите, едноставно се појавува лоша миризба – испратени мостри во Германија

Sase Ivanovski

Поради висока смртност на Кардиохирургија, разрешен директорот Шокаровски. Демири бара одговор кои се експертите од Дедиње плаќани по 700 евра дневно

Sase Ivanovski

Демири: Хируршките сали се стари, Клинички ќе користи надворешни компресори додека не стигнат испитувањата од лабораторија во Германија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПОРАДИ НАРУШЕНИ МЕЃУЧОВЕЧКИ ОДНОСИ РАЗРЕШЕН ДИРЕКТОРОТ НА КАРДИОХИРУРГИЈА НА КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР МАЈКА ТЕРЕЗА

Sase Ivanovski

Сончево и топло време, попладне со пороен дожд и грмежи

Sase Ivanovski

АМЕРИКА ВО ЕДНА ФОТКА, И ТАЈНАТА ЗОШТО Е БРОЈ 1 СУПЕРСИЛА ВО СВЕТОТ

Sase Ivanovski

Пејачот Амар Исмани е починатиот во пукањето на „Пластичарска“

Sase Ivanovski

Хулигани во Белград претепале до смрт брат на министер во Владата на БиХ

Sase Ivanovski

МИЛИЈАРДЕРИ НА ДЕНОТ

Sase Ivanovski

ЈП КОМУНАЛНА ХИГИЕНА-СКОПЈЕ ОТСТРАНИ 80 КУБНИ МЕТРИ НЕПРОПИСНО ОДЛОЖЕН ОТПАД ОД ПАРКИНГОТ НА ГРОБИШТАТА „БУТЕЛ“

Sase Ivanovski

Шешељ ја пофали Силјановска: Си ја знае работата и исправно постапува

Sase Ivanovski

Детали за пукањето на „Пластичарска“: Еден починат и двајца повредени

Sase Ivanovski

Сензорите за мерење на шеќер што ги набави државата наместо 14 траат три дена

Sase Ivanovski

Осомничениот Мемети дупло побогат од уапсениот Георгиев, двајцата нетранспарентни до крај

Sase Ivanovski

КФОР демантира дека учествувал во преговори за повлекување на Срби од Бањска

Sase Ivanovski

Герасимовски: Паркинг услугите на ЈП ПОЦ достапни и за корисниците на операторот МТЕЛ

Sase Ivanovski

100 санкционирани возачи во Скопје

Sase Ivanovski

600.000 евра грант од ИПАРД за рурален туризам: Изградба на ресторани, хотели, спортски објекти…

Sase Ivanovski

КАВАДАРЦИ ДЕНЕСКА БЕШЕ ДОМАЌИН НА ПРВИОТ МЕЃУНАРОДЕН ТУРНИР ВО КОШАРКА ВО КОЛИЧКИ СО УЧЕСТВО НА ЕКИПИ ОД СРБИЈА, ГРЦИЈА И МАКЕДОНИЈА

Sase Ivanovski

Николоски: Во сообраќајна несреќа при судир на камионите кои носат увозен јаглен на омилената фирма на белорускиот конзул загина човек – власта во заминување врши масовен грабеж на ЕЛЕМ и РЕК Битола

Sase Ivanovski

ОВА ДА ГО КАЖЕШЕ АЛИ АХМЕТИ ИЛИ АРТАН ГРУБИ ИМАШЕ ДА ИМА ОПШТА ХИСТЕРИЈА

Sase Ivanovski

РАМШТАЈН: КОГА МУЗИКАТА Е ТОЛКУ ЛОША ШТО МОРА ДА СЕ ЗАБАВУВА ПУБЛИКАТА СО ОГНОМЕТ И ЗАПАЛЕН БЕНЗИН ЗА ДА НЕ ЗАСПИЕ

Sase Ivanovski

Стефковски: Градиме нов паркинг во Автокоманда!

Sase Ivanovski

Љупчо Николовски: Развојот на малите семејни винарии е најголемото признание за нашата работа

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АНГЕЛОВ ОБЈАВИ ВИДЕО ОД ДРАМАТИЧНОТО СПАСУВАЊЕ НА ИЗГУБЕНИТЕ ЛУЃЕ НА НАДОЈДЕНАТА ПЧИЊА ВО КУМАНОВО

Sase Ivanovski

(ФОТО) БОБИ СТЕФКОВСКИ: СПОРТСКИОТ ЦЕНТАР ВО ХИПОДРОМ ВЛЕГУВА ВО ЗАВРШНА ФАЗА!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТОМ И ЏЕРИ ПРОБАА ДА НЕ СПРЕМААТ ЗА ТОА ШТО НЕ ЧЕКА ВО ЖИВОТОТ

Sase Ivanovski

Костадинов: Среќен сим и горд што една моја иницијатива, од пред повеќе од 3 години, стана дело, и полека но сигурно се претвора во традиција

Sase Ivanovski

ЕВЕ ДОБРА ИДЕЈА ЗА СКОПЈЕ: ГЛАВНИОТ БУЛЕВАР ВО БОСТОН, САД ВО 2003-ТА Е ПРЕМЕСТЕН ПОД ЗЕМЈА

Sase Ivanovski

Николовски: Први во регионот започнавме со #ИПАРД 3 и еве веќе денеска, ги гледаме првите резултати

Sase Ivanovski

Гази Баба денес се обедини во хуманоста за Тања!

Sase Ivanovski

ХРАМОТ СВЕТИ САВА ВО БЕЛГРАД СЕ СМЕТА ЗА НАЈГРАНДИОЗНА ЦРКВА ВО СВЕТОТ, ОТКАКО СВЕТА СОФИЈА ВО ИСТАНБУЛ СТАНА ЏАМИЈА

Sase Ivanovski

Николовски: Меѓу првите земји дадовме поддршка на иницијативата на Словенија пред ООН за прогласување на 20 мај, роденденот на пионерот на модерното пчеларство Антон Јанша, за Светски ден на пчелата

Sase Ivanovski

Стефковски: 1.800.000 ДЕНАРИ ФИНАНСИСКА ПОДДРШКА ЗА ФК ВАРДАР

Sase Ivanovski

Љупчо Николовски: Македонските винарии го освојуваат светот

Sase Ivanovski

Богдановиќ: Им честитам на победниците и освојувачите на награди на поединечното првенство за сениори за мажи и жени во шах

Sase Ivanovski

Саша Богдановиќ: ООН покажа дека станува збор за политички мотивирана одлука против Република Србија

Sase Ivanovski

Ѓорѓиевски: Излет на Пеленица со моите најдобри другарчиња, дечињата со церебрална парализа

Sase Ivanovski

И оваа година, продолжува традиционалната дружба со ветераните на ВМРО-ДПМНЕ на Пеленица заедно со премиерот Христијан Мицкоски!

Sase Ivanovski

(ФОТО) Недела, а Кисела Вода е во центарот на случувањата, овојпат на Меѓународниот турнир во теквондо

Sase Ivanovski

СТАНА КРАЛ НА НЕДВИЖНОСТИТЕ – познат српски трубач гради 17 луксузни вили на Златибор, еве кога ќе бидат вселиви

Sase Ivanovski

ЈОВАНА МОЈСОСКА: Условно кажано, еден пратеник на Левица вреди 11.000, а на ДУИ 7.200 гласа, така нѐ краде изборниот модел

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Репортажа на Канал 5 – какво е „лицето“ на Скопје?

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Несудената актерка која го создаде Мој ДДВ – Сања Лукаревска во Неформално на Sitel Podcast

Sase Ivanovski

Ситуацијата алармантна, надлежните без конкретна акција да се справат со климатските промени

Sase Ivanovski

Апасиев: Добро е за државата ДУИ да оди во опозиција, но овие кои доаѓаат се уште полоши

Sase Ivanovski

ВО СВЕТОТ: ДОАЃА НОВ БРАН НА СНИЖУВАЊА – голема компанија објави намалување на цените на над 4.000 производи. А кај нас кога?

Sase Ivanovski

ЕУ КАЗНИ АМЕРИКАНСКИ ГИГАНТ СО РЕКОРДНИ 337,5 МИЛИОНИ ЕВРА – вештачки ги држел високи цените на популарната чоколада на штета на потрошувачите

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГОЛЕМ НАВИВАЧКИ КОНФЛИКТ ВО БЕРЛИН, СЕ ТЕПАА ГРЦИ СО ПАЛКИ И ШИПКИ – еве кои грчки навивачи си ги одмерија силите

Sase Ivanovski

Украина уништила 12 проектили и 31 беспилотно летало за време на руските воздушни напади ноќеска

Sase Ivanovski

Путин засега не планира нова мобилизација

Sase Ivanovski

Парада на гордоста на 22 јуни под слоганот „Спектакуларно неспослушни“

Sase Ivanovski

Норвешкиот министер му ги предаде документите на палестинскиот премиер за признавањето на Палестина

Sase Ivanovski

Зеленски ги покани Бајден и Си на мировниот самит во Швајцарија, Русија не е поканета

Sase Ivanovski

Главниот обвинител на МКС Кан: Морав да побарам налог за апсење на Нетанјаху, се соочувам со закани

Sase Ivanovski

Двајца загинати во торнадо во Тексас и Оклахома, 250.000 домови без струја

Sase Ivanovski

Рама: Албанците во Италија се главните обединувачи на двата брега на Јадранот, кои не беа принудени да го сменат идентитетот како сонародниците во Грција

Sase Ivanovski

За сексуално злоставување малолетнички од страна на вероучител во Турција бараат затвор до 135 години

Sase Ivanovski

Вооруженото крило на Хамас соопшти дека со ракети го напаѓа Тел Авив

Sase Ivanovski

ИДФ: Најмалку осум ракети истрелани од Рафа кон централниот дел на Израел

Sase Ivanovski

Советничка на ОН за спречување геноцид: Ставот на Вучиќ дека резолуцијата за Сребреница го инкриминира српскиот народ или го означува како геноциден е „апсолутно неточен”

Sase Ivanovski

Дачиќ: Резолуцијата за Сребреница не е правно обврзувачка, ќе се применува согласно гласањето

Sase Ivanovski
Вчитувам....