27.8 C
Скопје
18/06/2024 22:58
МАКТЕЛ

  

     

 

ДИК го одби приговорот од „Европски фронт“ за изборното место во Ларце

      

Државната изборна комисија (ДИК) попладнево не го прифати приговорот од Европскиот фронт за прегласувањето на Изборното место 2101 во село Ларце во Општина Желино. На одлуката од ДИК кандидатите имаат право на тужба до Управниот суд кој, пак треба да одлучи во рок од 48 часа по приемот на тужбата. Овластениот претставник на „Европски фронт“, адвокат Ана Жаревска од канцеларијата на адвокат Мефаил Арслани истакна дека приговорот се однесува на повреди на постапката за гласање, како и за постапката за утврдување и сумирање на резултатите.

   

-Приговорот за заштита на избирачко право на подносители на листи од страна на коалицијата Европски фронт се однесува за избирачкото место 2101 за општина Желино. Се однесува на повреди на постапката за гласање, како и за постапката за утврдување и сумирање на резултатите, поточно не се почитувани одредбите од член 151 став 1 алинеја 1, 2, 6 и 7 од Изборниот законик. Образложенијата во поглед на повредите се дадени во самиот писмен приговор. Поради сите наведени причини предлагам ДИК да го отвори во целост и да го прегледа изборниот материјал и да го уважи приговорот и да го поништи гласањето, рече Жаревска.

 

По ова излагање на Жаревска, во процедурална забелешка членот на ДИК, Борис Кондарко побара застапникот на приговорот да ги образложи основите и причините за приговорот. Жаревска потенцира дека во самиот процес на гласање се направени повеќе повреди, односно Избирачкиот одбор не постапувал согласно правилата утврдени во Изборниот законик.

   

     

– Прво и основно, постапувал спротивно на член 40 став 2 точка 2, бидејќи на двајца гласачи без да бараат помош за да гласаат им дозволил на други лица да им кажуваат кој број ќе го заокружуваат и воедно не го почитувал задолжението на ДИК од упатството дека во текот на гласањето во целиот процес треба да присуствуваат седум членови на избирачкиот одбор. Тоа претставува повреда по став 1 алинеја 1 алинеја 2 и алинеја 7 од Изборниот законик. Во околу 18:50 часот на денот на гласањето, односно на 22 мај , во просториите на гласачкото место дошле двајца возрасни гласачи со друго лице и без да бараат помош лицето ги земал нивните гласачки ливчиња и гласал наместо нив, со што е повредена правилото за непосредност на остварување на избирачкото право. При тоа, покрај повредите во процесот на гласањето имало повреди во процесот на утврдување и сумирање на гласовите. Во записникот на образец број 16 се пополнети податоци дека се искористени 550 гласачки ливчиња , односно 550 граѓани го оствариле правото на глас. Додека, во сумираниот збир во точките 3, 10, 11, 12, 13 фигурираат 565 гласачи кои го оствариле правото на глас по различни основи. Во тоа се состојат и повредите на начин што е спротивно на член 151 став 1 алинеја 6 каде што бројот на гласачки ливчиња е различен од бројот на гласачи кои го оствариле правото на глас, рече Жаревска.

За тие основи на приговорот, претседателот на ДИК, Александар Даштевски рече дека до нив во текот на целиот изборен ден не биле пријавени неправилности.

-Кога се собираат бројките 5, 10, 11, 12, 13 е вкупно 565 и од тој момент кога општинската изборна комисија видела дека таа бројка не се совпаѓа со бројката 550, во општинската изборна комисија е сменет овој записник и наместо бројката од 16 гласачи ставиле еден глас, рече потпретседателката на ДИК, Дитмире Шеху.

По разгледувањето на целиот избирачки материјал, Даштевски рече дека се утврдило потполна иста состојба како што е во записникот и предложи да се одбие приговорот како неоснован.

И членот Абдуш Демири потенцира дека се утврдило дека избирачкиот одбор ја завршиле нивната работа согласно Изборниот законик. Предложи приговорот на „Европски фронт“ да се одбие како неоснован.

-Согласно член 150 предлагам да се прифати приговорот на „Европскиот фронт“. И согласно член 151 став 1 алинеја 1 каде избирачкиот одбор не го спроведува гласањето на начин утврден со овој законик а неправилностите влијаеле во постапката за гласање или постапката за сумирање на резултати. Исто така и алинеја 2 – е нарушена тајноста на гласањето. Го видовме тоа во забелешките ставени во самиот записник . И алинеја 6, бидејќи не знаеме што се отпечатоци, а што потписи. Тука е измешан делот каде се ставиле потписи, а каде отпечаток од прст. Исто така, и некои лица гласале за други лица. Предлагам во оваа избирачко место да се поништи и да се повтори гласањето, рече Шеху.

На обраќањето на Шеху, реагираше членот Бобан Стојаноски, кој истакна дека наводите посочени во приговорот се целосно неосновани – ниту влијаеле на гласањето, ниту на сумирањето на резултати.

По прегласувањето во избирачко место 2101 во Ларце, Желино, Коалицијата „Европски фронт“ загуби еден пратеник во однос на резултатите од 8 мај, додека Коалицијата „Вреди“ доби еден пратенички мандат. За прегласувањето на 22 мај во седум изборни места во петтата и шестата изборна единица, до ДИК немаше други приговори.

    

Најново

Мицкоски: Ги уверувам граѓаните дека ќе ја вратиме и поефтиниме струјата ако се покачи согласно одлуката на претходната влада

Sase Ivanovski

(Видео) Разорен земјотрес го погоди Иран, има загинати и повредени

Sase Ivanovski

АА: Стоилковиќ да го признае Косово, геноцидот во Сребреница и да се огради од Путин и Вучиќ, пред гласањето на Владата

Sase Ivanovski

Украинците се степале во соблекувалната по поразот од Романија

Sase Ivanovski

ДОШЛО ЈЕ ВРЕМЕ ЌОРЌЕ, У ЗАТВОР ЌЕ ДА СЕ ИДЕ КАО ШТО СЕ САД У КАФАНУ ИДЕ! Мицкоски: Борбата против корупцијата ќе биде приоритет, уште првите денови ќе имам состанок со министерот за внатрешни работи, ќе има одговорност

Sase Ivanovski

Мицкоски: Во првите работни денови од владата ќе има огромна странска инвестиција во енергетиката од 450 милиони евра

Sase Ivanovski

Мицкоски: Наследуваме состојби кои се катастрофални, нема да имаме меден месец, ќе работиме за брзи резултати

Sase Ivanovski

Медведев ѝ се закани на Украина:„Прифатете го предлогот за мир или ќе биде полошо“

Sase Ivanovski

Мицкоски: Македонија е мојата татковина, Уставот и законите ќе ги почитуваме сите

Sase Ivanovski

Ветувањата за употреба на камерите празни, засега за возачите нема казни

Sase Ivanovski

Спасовски: Предлогот за новата Влада е без план во економијата и стратешките цели

Sase Ivanovski

Марк Руте ќе биде новиот генерален секретар на НАТО

Sase Ivanovski

НЕВЕРОЈАТНО: ВО КЕНИЈА ИМА БАЛКАНСКИ РЕСТОРАН

Sase Ivanovski

Мицкоски му порача на Нимиц: „Јас живеам во реалноста“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Мицкоски за реакциите за Стоиљковиќ: Секој член на оваа влада мора да има промакедонски позиции

Sase Ivanovski

Петровска: Се сметаше дека со оставката на Заев проблемот ќе биде надминат, но очигледно е донесена погрешна одлука

Sase Ivanovski

Петровска: Ова е историски еден од најголемите порази со кои СДСМ се соочил

Sase Ivanovski

Тргнала да си оди со такси, не стигнала дома: Се трага по 45-годишна жена од Свети Николе!

Sase Ivanovski

Сопружници од Ресен се загинатите во несреќата на Галичица

Sase Ivanovski

Велешанец прегазен од сопственото возило!

Sase Ivanovski

НСДП: Мицкоски предлага состав на Влада со кадри на Груевски

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ФАУЧИ: ТРАМП МЕ ПРАША ЗОШТО МОРА ДА ЗЕМЕ ВАКЦИНА ЗА ГРИП КОГА НЕМА ГРИП?!

Sase Ivanovski

СРПСКА АНАЛИТИЧАРКА СО КОЛУМНА ЗА АЛБАНЦИТЕ ГИ КРЕНА СРБИТЕ НА НОЗЕ

Sase Ivanovski

Спасовски: Каде има големи ветувањата, одете со мала торба – предлогот за Влада е без план

Sase Ivanovski

Деспотовски: СДСМ ќе се врати на вредностите и традициите од АСНОМ

Sase Ivanovski

Мицкоски го поднесе предлог-составот на идната влада

Sase Ivanovski

Милошоски: СДСМ и ДУИ оставија буџет со критично ниско ниво

Sase Ivanovski

Жената од Кратово убила во самоодбрана, не со умисла – реагираат од Платформата за родова еднаквост

Sase Ivanovski

Четирицикл излетал надвор од пат, тешко повредени две лица од тетовско

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОПКРУЖЕН СО ОКОЛУ 10 БОДИГАРДИ НА БИА, СИНОТ НА ВУЧИЌ, ДАНИЛО, САКАШЕ ДА СЕ ТЕПА СО АНГЛИСКИ НАВИВАЧИ, БОДИГАРДИТЕ НЕ МУ ДОЗВОЛИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: ЖАЛ МИ Е ДА ЈА ГЛЕДАМ ВАКА НЕКОГАШ ГОЛЕМАТА СДСМ КЛЕКНАТА НА КОЛЕНА ВО РАСПАД, НО НЕ МИ ПАЃА НА ПАМЕТ ДА СЕ ВМЕШАН ВО ИЗБОРОТ ЗА НОВ ЛИДЕР

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: РЕСОРИТЕ ШТО ГИ ДОБИ ВЛЕН НЕ СЕ ДАДЕНИ, ТУКУ СЕ СПОДЕЛЕНИ, ОВА Е ЗАЕДНИЧКА ДРЖАВА НА СИТЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ ДО СОПАРТИЈЦИТЕ: ОДЛУЧЕТЕ СЕ ДАЛИ ЌЕ ТЕРАТЕ ПРИВАТЕН БИЗНИС ИЛИ ЌЕ МУ СЛУЖИТЕ НА НАРОДОТ, НЕ МОЖЕ И ДВЕТЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ ИМ СЕ ЗАКАНИ НА СОПАРТИЈЦИТЕ: АКО ЗАБЕГАТЕ, ВЕДНАШ ЌЕ ВЕ СМЕНАМ БЕЗ ОКО ДА МИ ТРЕПНЕ, И ЌЕ ОДГОВАРАТЕ, НЕ СМЕЕТЕ ДА ГО РАЗОЧАРАТЕ НАРОДОТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Александар Бајдевски, кандидат за претседател на СДСМ: Да го вратиме достоинството на СДСМ!

Sase Ivanovski

ГОЛДЕН АРТ: Комплексот Треска во општина Центар, на само една прошетка од омилените ресторани, кафулиња, супермаркети, градскиот парк и омилените театри. На 5 минути од секаде

Sase Ivanovski

Поместуваме граници и одиме нагоре 🏗 Предизвик тежок 2300м³ за тимот на Голден Арт

Sase Ivanovski

Герасимовски: Учениците до 10 години може да бидат згрижени во градинките во Општина Центар и за летниот распуст

Sase Ivanovski

Скопјанка со електричен тротинет се судри со мотоцикл, тешко е повредена

Sase Ivanovski

НА 89 години почина Стојан Андов – Првиот претседател на Собранието на независна Македонија

Sase Ivanovski

Давитковски: Уставен со времена мерка може да го стопира законот за локална самоуправа и да инсистира на избори

Sase Ivanovski

Атанас Костовски: Трифун Костовски и Слободан Вујчиќ-Брацо го обезбедија преносот за историскиот меч Словенија-Македонија

Sase Ivanovski

Атанас Костовски: Јас на оваа ЕП ќе навивам за Украина

Sase Ivanovski

Атанас Костовски: Требаше да се поведе иницијатива за примирје меѓу Русија и Украина за време на ЕП

Sase Ivanovski

ОТВОРЕН Е КОНКУРСОТ ЗА НАГРАДАТА ЗА НАЈДОБАР ПРЕВОД „ДРАГИ“ 2024

Sase Ivanovski

Sun Solution: Фотоволтаичен систем за само 4200 евра

Sase Ivanovski

ФОТО НА ДЕНОТ: СВЕТУЛКИ НА ВОДНО

Sase Ivanovski

Ле Пен: Преговорите со Русија се клучни за решавање на конфликтот во Украина

Sase Ivanovski

Руски воени бродови испловија од Хавана

Sase Ivanovski

Електронско пријавување за упис во средно образование од 20 до 25 јуни

Sase Ivanovski

Мецола: Евроизборите покажаа дека проевропските сили може да продолжат да соработуваат

Sase Ivanovski

Харис: Нема да бидат донесени одлуки на вечерашниот самит на лидерите на ЕУ

Sase Ivanovski

ИЗРАЕЛ ИМА 90 НУКЛЕАРНИ БОЕВИ ГЛАВИ! На нив троши милијарда долари годишно и се заканува дека ќе ги искористи

Sase Ivanovski

КАКОВ ДЕДО ТАКОВ ТАТКО ТАКОВ СИН

Sase Ivanovski

Шест години од Преспанскиот договор, кои се обврските што останаа неисполнети

Sase Ivanovski

Средба на турскиот министер за надворешни работи, Фидан и Путин во Москва

Sase Ivanovski

СЛАВЕСКИ ЗА ПОФАЛБАТА ОД НАТО ДЕКА СМЕ ПОТРОШИЛЕ НАД 2% ОД БДП ЗА ВОЕН БУЏЕТ: “Ем сиромав, ем се дигнал до небо”

Sase Ivanovski

Граѓаните ѓубрето го фрлаат до контејнерите – „Комунална хигиена“ најавува казни

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Потпорниот ѕид кој се урна, со себе ја одвлече и одговорноста

Sase Ivanovski

За проблемите на ЛГБТИ-заедницата во пресрет на Парадата на гордоста в сабота

Sase Ivanovski

Харис најави нова помош за Украина од 1,5 милијарди долари

Sase Ivanovski

(Видео) Лазарова Трајковска: Академијата за обука на судии неколкупати потфрли при изборот на кандидатите, така се руши угледот на судството

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Како ЕУ и САД „изгореа“ 1,3 милиони евра во Идризово

Sase Ivanovski

Тешко до работа преку Отворен Балкан

Sase Ivanovski

Топлотен бран во Саудиска Арабија, во Мека измерени 51,8 степени, расте бројот на смртни случаи

Sase Ivanovski

Две третини од Украинците сметаат дека Зеленски треба да остане на функцијата претседател

Sase Ivanovski

Путин продолжи со кадровските промени во рускиот воен врв

Sase Ivanovski

Брисел го демантира Бислими дека Борел ќе препорача укинување на санкциите на ЕУ кон Косово

Sase Ivanovski

Кремљ: Изјавата на Столтенберг за нуклеарното оружје е уште една ескалација на тензиите

Sase Ivanovski

Нови лица и политички ветерани, во новата влада само три жени

Sase Ivanovski

За една недела 207 непрописно паркирани возила во општина Центар

Sase Ivanovski

Уапсен е 26-годишник од скопско село, се обидел да прегази полицаец

Sase Ivanovski

„НЕ СЕ СРАМАМ ДА КАЖАМ ДЕКА ВО ЖИВОТОТ СУМ ИМАЛ И ПРОПАЃАЊА, НО НИКОМУ НЕ СУМ СЕ ЖАЛЕЛ“ – популарниот Бобо Дајнерс ексклузивно за „Бизнис муабети“ на Фактор

Sase Ivanovski

УЖАС ВО УКРАИНА: Ваделе органи од луѓе, па ги продавале во странство – екс заменик министер за здравство вмешан во мрежата

Sase Ivanovski

Почина фолк пејачката Тања: Со песна помогна на многумина и веруваше дека сите заслужуваат исти можности!

Sase Ivanovski

Нетанјаху го распушти воениот кабинет

Sase Ivanovski

Поранешен генерал на ИДФ верува дека војната меѓу Израел и Хамас ќе трае три години, пишува „Ерусалим пост“

Sase Ivanovski

(ВИДЕОИНТЕРВЈУ) Димовски: На Балканот се применува насилничка политика која кај младите промовира насилство

Sase Ivanovski

Ако треба, гласови за „Бадентер“ ќе се бараат и од Левица, законот ќе ја чека новата влада

Sase Ivanovski

Продолжи рочиштето против Максим Димитриевски

Sase Ivanovski
Вчитувам....