12.8 C
Скопје
30/05/2024 03:06
МАКТЕЛ

  

     

 

Димитриевски на дебатата во МРТВ: Граѓаните да излезат и да стават крај на сето ова што се случува 30 години од едни исти луѓе, на ист начин

      

Димитриевски на дебатата во МРТВ: Граѓаните да излезат и да стават крај
на сето ова што се случува 30 години од едни исти луѓе, на ист начин

   

Кандидатот за Претседател на државата од Движењето ЗНАМ – За наша
Македонија, Максим Димитриевски, беше учесник во дебатата на
Македонската радио телевизија,во која учествуваа сите кандидати за
претстојните претседателски избори.
На прашањерто за програмата и што нуди, тој одговори:
„Мојата програма е многу конкретна, јасна со прецизни рокови. Мојот
град, кој е Македонија во мало, ме научи како да работам за граѓаните и
за нивните интереси. За жал досега немамвме претседател кој се одвојува
од политичкчите партии кои го номинирале и да застане во одбрана на
интересите на граѓаните“. Во однос на различните предлози за менување на
Уставот, Димитриевски оцени дека овој устав е оценет како одличен, а
Франкештајн го направиле оние кои го менуваа и додаде:
„Не смее да се дозволи уривање на унитарноста на државата и реализација
на скриената трансформација на уредувањето на државата, за што некои
говорат веќе 30 години, а нашата политичка елита од лукративни причини
молчи“.
Запрашан како ќе се смени преговарачката рамка, кога Брисел порача дека
нема менување на истата, Димитриевски одговори дека:
„Брисел не порача, Брисел рече тешко. Тоа значи дека е можно. Брисел
беше гарант и за Преспанскиот договор и нашиот влез во ЕУ, но ние не сме
ни почнале да преговараме за влез во Еу. Тоа што требаше да се решат тие
проблеми заедно е друго прашање. Мислам дека е лицемерно сега да не
споредуваат со Хрватска и влезот во ЕУ. Сметам дека овој народ,
граѓаните на Македонија треба да излезат на избори и да расчистат со
политичките елити кои Македонија ја доведоа до оваа ситуација“.
Запрашан каква ни е дипломатијата Димитриевски рече: „За жал
дипломатијата не ни е како што би сакале. Многу тешко е да се направи
дипломат. Кај нас таа е на ниски гранки и во неа владеат должничко
договорителни партиски односи“.
Во однос на прашањето за борбата против корупцијата Димитриевски рече:
„Граѓаните велат – рибата смрди од главата. Политичката корупција е
главната причина за ширењето и цветањето на корупцијата. Имаме примери
на инвестиции, кои се всушнот договори со кои се прави политичка
корупција. Дефинитивно тие потврдуваат дека во тие лажни инвестиции е
инволвирана политичката елита. Мора да има правда за сите и истата да е
еднаква за сите. Ќе го направиме тоа ако добијам можност да бидам
Претседател на државата, а ЗНАМ ја добие довербата за да ја води
државата. Главната корупција и носител на корупцијата во државата е
ДУИ, без разлика дали е со ВМРО ДПМНЕ или СДСМ“.
На прашњето за промена на сликата за судството тој рече:
„Ветингот е форма на амнестија. нам ни треба суштинска реформа и да се
казнат тие што се огрешиле“.

 

Запрашан дали е потребно да се зајакне улогата на Претседателот во
економијата, Димитреивски одговори:
„Треба да се зголеми, затоа што тој ја претставува земјата надвор и има
можност да влијае и во ширење на економските односи. Ние, Македонија
треба да ја трансформираме во самоодржлива држава. Да се потпира сама на
себе и да не зависи од други. Треба да се направи ревизија на дадените
концесии, земјата и субвенциите да се дадат на вистинските земјоделци.
Мора да се помогнат младите за да не бегаат. Мора да направиме систем,
зашто тие не бегат само поради економско социјални прашања, туку и
поради тоа што немаме систем“.
Според него потребно е првин решавање на домашните проблеми. Да има
вистински соживот во земјата. „Јас сакам да водам држава во која младите
ќе негуват мултикултура, а не да се разбираат на англиски“.
Во однос на чекорите што ги прави нашата дипломатија, како на пример
коспонзорството за резолуцијата за Сребреница Димитриевски рече дека не
треба да се трча пред руда.
„Треба да се води сметка за односите со соседите и во околината. Да се
држиме до нашите партнери, но не треба да ставаме прст во око некому
непотребно“.
Запрашан кои се црвените линии што ги заговара, како ќе се остварат,
Димитриевски рече:
„Тоа што за жал не се постигна во 30 години треба да се направи сега.
Да се седне и да се дифинираат прво меѓу Македонците и после и со сите
други што живеат во неа. Мора да се прифати дека оваа држава ја создале
Македонците и тоа мора да се има на ум.Припадниците на другите заедници
мора да имаат разбирање за нашите чувства“.

   

     

Во обраќањето до граѓаните на крајот од дебатата, Димитриевски рече:
„Научив во мое Куманово како и на кој начин до подобро. Ве повикувам на
24 првенствено масовно да излезете на избори, да се одважите, не за
мене, не за вас, за наша Македонија. Треба да се стави крај на сето ова
што 30 години се случува од едни исти луѓе на ист начин. ЗНАМ е новата
политичка опција којашто ќе ги подобри нештата во државата, а јас сум
кандидатот којшто ќе биде претседател од, за и со граѓаните Очекувам
разбирање и поддршка од вас и верувам дека Македонија ќе смогне сила да
одржи фер, демократски избори, во коишто за жал сите не сме исти, но
сепак граѓаните секогаш знаеле да одлучат и ве повикувам да ја дадете
поддршката за мене“.

    

Најново

Макрон: Систематското одложување на решението за две држави треба да заврши

Sase Ivanovski

Борел: Европа се соочува со две војни и многу тензии кои можат да излезат од контрола

Sase Ivanovski

Вол Стрит Џурнал: Трамп разговарал со Маск да му биде советник ако се врати во Белата куќа

Sase Ivanovski

ОВА СЕ ХЕРОИТЕ КОИ НАПРАВИЈА ИСТОРИСКИ ПОДВИГ И УСПЕАЈА ДА ГО ПОБЕДАТ ДУИ ПО 20 ГОДИНИ ДОМИНАЦИЈА

Sase Ivanovski

Талески: На повидок е изборна измама на граѓаните од ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

Кацарска за Топ тема: Како најголем успех на Уставен ги сметам предметите за новинарите од 27 април со кои се утврди повреда на слободното изразување

Sase Ivanovski

Лефков: Али Ахмети треба да ја прифати реалноста и пораката од народот дека конечно ДУИ треба да се испрати во опозиција заедно со социјалдемократите

Sase Ivanovski

Анкета: Можна обвинителна пресуда за Трамп ќе има големо влијание врз резултатот од претседателските избори

Sase Ivanovski

МАКСО ОБЈАВИ ФОТКА: Пратеничката група на Движењето ЗНАМ – За наша Македонија во служба на граѓаните!

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Кога Кацарска напушта раководна позиција, тоа е празник за правдата,  служеше како судски портпарол на СДС и ДУИ

Sase Ivanovski

Кацарска: Кога ја објавив пресудата за Груевски, бев нападната на плажа во Грција, добив клоца во ногата и ми отече глуждот

Sase Ivanovski

Малолетник прегази малолетник во Валандово

Sase Ivanovski

ТРАГЕДИЈА ВО СРБИЈА: Згасна животот на 11 годишно момче, му се слошило на тренинг по кошарка, лекарите не успеале да го реанимираат

Sase Ivanovski

Гир: Подготвени сме да работиме со новата влада и со сите кои го поддржуваат реформскиот процес

Sase Ivanovski

Поротата почна со разгледување на судењето против Трамп за кривично дело поткуп на актерка во филмови за возрасни

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Кога Кренар Лога ќе сака да глуми заштитник на наводната независност на судските институции добро е да објасни врз основа на кои од двата отсто доверба во судството го темели овој заклучок?

Sase Ivanovski

Лога ја брани Кацарска: ВМРО-ДПМНЕ да не се однесува како во политичка кампања

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НОВИОТ СПИКЕР, АФРИМ ГАШИ ВО МЛАДОСТА БИЛ РАПЕР, НАСТАПИЛ НА НОТА ФЕСТ 1996-ТА

Sase Ivanovski

ФОТКА НА КРЛЕУША И ДАЧИЌ Е ХИТ ВО СРБИЈА

Sase Ivanovski

Калињак: Закрепнувањето на премиерот Фицо, по обидот за убиство, ќе трае исклучително долго

Sase Ivanovski

СТОРИЈА НА СДК: ИЗМАМА ВО КИЧЕВО – СЕ БОДАТ СО ВИЛУШКА ЗАРАДИ ОТШТЕТА КАКО КАСНАТИ ОД КУЧЕ, ОПШТИНА КИЧЕВО ГОДИШНО ИСПЛАЌА 115.000 ЕВРА ЗА ОБЕСШТЕТУВАЊЕ, НО НЕМА ПРИЈАВЕНО ЗЛОУПОТРЕБИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЛАНОВИЌ ОДБИ ДА СЕ РАКУВА СО ПЛЕНКОВИЌ НА ГОДИШНАТА СРЕДБА НА ХРВАТСКИТЕ ВЕТЕРАНИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДА КОМПЛЕКСОТ ЗГРАДИ КАЈ ТРЕСКА

Sase Ivanovski

ТРАМП ПО МНОГУ НЕШТА Е УНИКАТ

Sase Ivanovski

ИТАЛИЈАНСКИ ТИНЕЈЏЕР КОЈ ПОЧИНА ОД ЛЕУКЕМИЈА ЌЕ БИДЕ ПРВИОТ МИЛЕНИУМЕЦ ПРОГЛАСЕН ЗА СВЕТЕЦ

Sase Ivanovski

Советот на јавни обвинители не може да го разреши Иџет Мемети, ниту може да му забрани да учествува на седниците

Sase Ivanovski

Пожар во близина на „Ист Гејт“

Sase Ivanovski

Костадиновска-Стојчевска поднесе претставка против Гаши за обраќањето на албански јазик

Sase Ivanovski

Битолчанец се претставил како полициски инспектор и измамил жена за речиси 400 илјади денари

Sase Ivanovski

Мицкоски до шефот на ОБСЕ, Килиан Вал:„Државата ќе продолжи по европскиот пат, следи период на реформи

Sase Ivanovski

ПОВИСОКА ОТКУПНА ЦЕНА НА ДОМАТИТЕ ВО СТРУМИЧКО ДОГОВОРИЈА ДОПОЛНИТЕЛНИОТ ЗАМЕНИК-МИНИСТЕР ТРИПУНОВСКИ И ОТКУПУВАЧИТЕ

Sase Ivanovski

ЗАРАЗА ПРЕДИЗВИКАНА ОД ГАБА ГИ ЈАДЕ РЕСЕНСКИТЕ ОВОШКИ Земјоделците отворија војна со прекупците, а на новата влада ѝ порачаа да ги сфати сериозно

Sase Ivanovski

БОМБА НА ПЛУСИНФО: И „РЕМЕДИКА“ ОТВОРА КАРДИОВАСКУЛАРНА ХИРУРГИЈА Дали ќе ја води д-р Сашко Јовев?

Sase Ivanovski

Сарај остана без градоначалник, можни се предвремени избори за градоначалник и во Аеродром и Гостивар

Sase Ivanovski

Откриј го својот потенцијал: Студирај и работи во Словенија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЛИЛА СЕ ФАТИ ЗА ГЛАВА: НАТПРЕВАРУВАЧ ДОШОЛ НА КВИЗ ЗА ДА СОБЕРЕ ПАРИ ДА СИ КУПИ ГРОБНО МЕСТО

Sase Ivanovski

Каратистот Видевски го сменил исказот – негира вина за убиството на Вања и Панче

Sase Ivanovski

ВЛЕН: ДУИ да се реформира, а не да бојкотира

Sase Ivanovski

Ахмети: ВМРО-ДПМНЕ целата кампања ја темелеше против Албанците употребувајќи нацистички наратив

Sase Ivanovski

За еден час двајца пешаци прегазени од мотоцикли

Sase Ivanovski

Путин и се закани на Европа: Вашите територии не се големи и густо се населени

Sase Ivanovski

Кацарска: Трпам закани години наназад, имаше и физички напад

Sase Ivanovski

Ахмети да престане да се однесува како палаво дете кое плаче по играчката која не е негова, порачаа од ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

Апасиев: Не сте вмровци ако не ја збиберите од почеток. Тетово треба да бира нов градоначалник

Sase Ivanovski

Малолетници од Неготино силувале малолетничка, 19-годишник ја уценувал со видео материјалот, случајот пријавен во полиција

Sase Ivanovski

ENplus® предупредува: се продаваат пелети со лажно деклариран квалитет, потрошувачите да внимаваат!

Sase Ivanovski

Општинскиот штаб за заштита и спасување на Куманово ги информира граѓаните дека е УКИНАТА ЗАБРАНА ЗА ВОДАТА ЗА ПИЕЊЕ

Sase Ivanovski

Притвор за 23-годишен битолчанец поради полова злоупотреба на немоќно лице

Sase Ivanovski

Ахмети: Албанската опозиција го прекрши договорот за уставните измени

Sase Ivanovski

Советот на јавни обвинители му препорачува на Мемети да не учествува во работата додека трае постапката против него

Sase Ivanovski

Иџет Мемети не се појави на седница на Советот на јавни обвинители, размислува да се повлече од функцијата потпретседател

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГАФ НА ВЕСТИТЕ НА СИТЕЛ, ПЦОВКА НА ВОДИТЕЛОТ ОТИДЕ ВО ЕТЕР

Sase Ivanovski

Средба Маричиќ со Јанос Бока: Европската интеграција на Северна Македонија мора да продолжи со превземање на одговорноста и обврските на патот кон ЕУ

Sase Ivanovski

Новата влада ќе треба да има 24 министри. Сегашната има 20

Sase Ivanovski

Со свој камен по своја глава!

Sase Ivanovski

ГЕНИЈАЛЕЦ, ПОСЕДУВА МОБИЛНИ ОПЕРАТОРИ, ФУДБАЛСКИ КЛУБОВИ, ФОРМУЛА 1 ТИМ, БРЕНДОВИ ЗА АЛКОХОЛ: НАМЕСТО ДА БРКА МАНЕКЕНКИ КАКО ЛЕОНАРДО ДИКАПРИО, АКТЕРОТ РАЈАН РЕЈНОЛДС СЛАВАТА ЈА КОРИСТИ ЗА ПРАВЕЊЕ МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ СО КУПУВАЊЕ БИЗНИСИ И НИВНА ПРОМОЦИЈА НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ

Sase Ivanovski

Столтенберг: Украина има право да напаѓа цели во Русија

Sase Ivanovski

Стоилковски: На Хирургија изгаснати и компјутерите за томографија, а економскиот директор патува на Азурен брег

Sase Ivanovski

НАЈУБАВИТЕ ПЛОШТАДИ ВО ЕВРОПА

Sase Ivanovski

Калиопи денес промовира албум по повод четири децении соработка со Ромео Грил!

Sase Ivanovski

Почина 68-годишна прилепчанка, во неа удрил малолетник со мотоцикл

Sase Ivanovski

Клековски: Не треба да го промениме Уставот додека не видиме знаци на добра волја од Бугарија

Sase Ivanovski

Макрон: На ​​Украина треба да и се дозволи да уништува воени објекти на руска територија

Sase Ivanovski

Костадиновска Стојчевска: Претседател на Собрание може да биде етнички Македонец, Албанец – но прв официјален јазик во државата е македонскиот

Sase Ivanovski

Шокаровски: Незаконски сум разрешен

Sase Ivanovski

Ахмети: Ние сме легитимен преставник на албанците во државата,во наредните денови ќе знаете како ке се бориме против мајоризацијата

Sase Ivanovski

Бабовски реизбран за генерален секретар на WOAX за Европа

Sase Ivanovski

Министерството за внатрешни работи на Грција и европратеничка парично казнети за проток на лични податоци на Грците од дијаспората

Sase Ivanovski

Шефот на турската дипломатија Хакан Фидан упати остри критики кон САД заради подршката на Израел во кризата во Газа

Sase Ivanovski

Триглав пензиско друштво најбрзо растечко на пазарот

Sase Ivanovski

Кацарска ќе даде осврт за мандатот, до крајот на месецов ќе се знае нејзиниот наследник

Sase Ivanovski

Како лицата со попреченост да се заштитат при евентуални природни непогоди?

Sase Ivanovski

(Видео) Протести во Тирана: Демонстрантите бараат оставка од градоначалникот, фрлаа молотови коктели кон полицијата

Sase Ivanovski

Две невообичаени пријави во изминатото деноноќие на Единствениот број за итни случаи 112

Sase Ivanovski

УНРВА: Речиси еден милион Палестинци го напуштиле градот Рафа во последните три недели

Sase Ivanovski

Милановиќ: Хрватското правосудство влезе во мрачен период на еднопартиска контрола

Sase Ivanovski

Зеленски и Де Кро потпишаa билатерален договор за безбедност

Sase Ivanovski

Фијала: Украина има право да ја гаѓа Русија со западно оружје

Sase Ivanovski

Зеленски вели дека недоаѓањето на Бајден на миривниот самит за Украина е „аплауз за Путин“

Sase Ivanovski

Украинците загубија уште две села во регионите Доњецк и Харков

Sase Ivanovski
Вчитувам....