24.8 C
Скопје
28/09/2023 20:42
МАКТЕЛ

   

    

Димитриеска – Кочоска: Власта прави корупција и криминал, пеналите од автопатите ги прикажува како инвестиции

    

Гордана Димитриеска Кочоска, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашната трибина насловена како „Развојни политики за стабилна економија“ се осврна на економската ситуација во моментов.
„Ние економистите многу често го споменуваме БДП како показател за вкупната економска активност или велиме тоа значи колку е успешна една економија и го споредуваме со земјите од регионот. Клучно е да видиме што е тоа што влијае на БДП. Постојат различни методи на пресметка и еден од нив е дека БДП зависи од личната потрошувачка, јавната потрошувачка, инвестициите и ефектите извозот и увозот. Личната потрошувачка е она што ние го трошиме, а тоа што го трошиме оди преку платите. Платите ги исплаќа приватен сектор, државни претпријатија и јавна администрација. Јавната потрошувачка е трошокот кој го прави државата и имаме тековни расходи кои се за едно секојдневно работење плати, пензии субвенции трансфери и другиот дел се капиталните инвестиции“, објасни Димитриеска Кочоска.

   

Клучното е, додаде таа, да се полни буџетот, а за тоа важно е што работи приватниот сектор, затоа што буџетот го полнат даноци.
„За да има поуспешна економија потребен е подобар приватен сектор, повеќе инвестиции, но емпириски е докажано кога државата правилно ги насочува своите инвестиции тогаш и приватниот сектор се охрабрува инвестира, има можност за повисоки плати, а не реална вредност онаа 35 илјади денари. Тоа е само математика на власта, бидејќи со таа плата не можете да купите ни половина од претходно“, посочи таа.
Според Димитриеска Кочоска како власта ги троши парите на капиталните инвестиции е клучно и да споредиме да видиме што правела претходната власт, а што оваа.

 

„Ако погледнеме ќе видиме дека периодот од 2007 до 2017 година вкупните капитални инвестиции и расходи во буџетот биле 3 милијарди евра, додека пак буџетскиот дефицит или задолжувањето за да може да се финансира буџетот биле 2 милијарди и 400, значи 600 милиони евра од даноците на граѓаните претходната Влада со правилно менаџирање успеала да ги насочи кон капиталните инвестиции. Е сега 2018 -2022 година состојбата е многу поразлична, имаме вкупни капитални инвестиции од 1 милијарда и 600 милиони евра во исто време буџетски дефицит од две милијарди и петстотини милиони евра, или тоа значи дека државата позајмува за да може да исплати плати и тековно работење, односно тоа е првиот сигнал дека недомаќински управува со буџетот и веќе тука се и првите сигнали дека имаме извор на корупција и криминал во буџетот и на договорните услуги“, рече Димитриеска Кочоска.

   

     

Но, додаде таа, она што повеќе мачи е структурата на капиталните расходи.
„Ако погледнеме во минат период на претходната влада ќе видиме дека во вкупните капитални расходи најголемиот процент повеќе од 55 проценти бил на инфраструктура и градежништво за разлика од тоа оваа власт има 35 проценти од вкупните капитални расходи на инфрастуктура и градежни работи. Има уште една работа, а тоа се нефинансиски вложувања. Претходната влада за истите имала 4,5 проценти од вкупните инвестиции, а оваа влада стигна до над 36 проценти. Низ практичен пример ќе видиме каде завршуваат парите на граѓаните. На 28 април се носи Одлука со кој Владата прави трансфер на пари кон ЕСМ, тие пари во одлуката се наменети капитални инвестиции, но во истата одлука стои ЕСМ парите ќе ги троши за купување јаглен, мазут и се она за да има производство. Ова значи парите се користат за тековно работење, не за инвестиции. Во исто време имаме лажирање на финансиски извештаи и поради ова не можеме да ги видиме ништо прецизно“, рече Димитриеска Кочоска. Таа нагласи дека ова е сериозна сериозна манипулација и некој ќе одговара.
“Исто ние збориме за кориор 8 и 10 д и имаме пенали од 53 милиони евра и повторно лажирање зошто се евидентираат како капитални инвестиции, а нема да има ни 100 метри од автопатот“, рече таа.

    

Најново

РУСИЈА Е ЛУДО ОПШТЕСТВО – Путин го помилува Дмитриј Зеленски – монструмот кој ја мелеше љубовницата во мелница за месо

Sase Ivanovski

(ИНТЕРВЈУ) Одлив на мозоци: Во Македонија мора повеќе да се прифаќаат различностите

Sase Ivanovski

Пратеничко прашање за премиерот: Дали како родител сте спремен да ги амнестирате помагателите на убиствата на децата кај Смилковско езеро?

Sase Ivanovski

27 годишно момче од Куманово почина во САД: На семејството му треба помош да го врати дома!

Sase Ivanovski

„Република Нагорно-Карабах“ нема да постои од почетокот на 2024 година

Sase Ivanovski

ПГ на ВМРО-ДПМНЕ: Бараме остра осуда за недоличното однесување на Маричиќ кон пратеничката Стојаноска

Sase Ivanovski

Македонците возат крнтии, околу 90 отсто од автомобилите се стари до 20 години!

Sase Ivanovski

ВИДЕО: Германската полиција ги испитува нацистичките поздрави на Октоберфест

Sase Ivanovski

Вархеји: Подготвуваме пакет за забрзан прием во ЕУ

Sase Ivanovski

СЕ ОКРУПНУВААТ МАКЕДОНСКИТЕ БАНКИ: Во 2004 година имало 21 банка во Македонија, а оттогаш списокот постојано се истенчува и сега имаме 13 банки

Sase Ivanovski

Полицајците кои тврдеа дека биле измамени од затвореник се суспендирани

Sase Ivanovski

Лога за законот за амнестија: Очекувам поддршка и освен албум со слики од мојата посета, ќе купам и огледало, за секој пратеник да се гледа пред да гласа за овој закон

Sase Ivanovski

СПАСОВСКИ: Денеска во Струга се обратив на отворањето на 14. Меѓународна научна конференција на тема „Стратешки и безбедносен концепт за земјите од ЈИЕ“, во организација на Факултетот за безбедност – Скопје и Фондацијата „Фридрих Еберт“

Sase Ivanovski

ЛОГА ДО АПАСИЕВ: Почитуван професор Апасиев, научете ги децата во правниот сектор во Левица да пишуваат вистинито и соодветно за одлуката на Уставниот суд

Sase Ivanovski

МВР со Демант: Одредени портали шират лаги за вчерашната заплена на дрога во Автокоманда

Sase Ivanovski

Легендарниот украински фудбалер Шевченко стана надворешен советник на Зеленски

Sase Ivanovski

Предлог законот за амнестија целосно ослободува 286 лица

Sase Ivanovski

ЈО за фемицидот во Кочани: Убиство на свиреп начин и убиство на жена при вршење родово базирано насилство се истоветни во поглед на запретената санкција

Sase Ivanovski

Собранието на Косово усвои резолуција: Најостро го осудуваме терористичкиот напад организиран од Република Србија

Sase Ivanovski

Германската амбасадорка во Канада била дел од скандалот во Парламентот кога беше поздравен нацист

Sase Ivanovski

Македонија е најголем трговски партнер на Обединетото Кралство- формирана првата Британска бизнис асоцијација

Sase Ivanovski

Лога: Семејното насилство и предмети врзани со семејно насилство нема да бидат дел од амнестијата

Sase Ivanovski

Арсовска: Ќе покренеме постапки против лица кои ширеа лаги за безбедноста на мостот „Беласица

Sase Ivanovski

НАТО: Најдобар пат до траен мир е зголемување на помошта за Украина

Sase Ivanovski

Зоран Милановиќ: Босна и Херцеговина не функционира, умира на рати, и затоа треба да влезе во ЕУ за да се спаси

Sase Ivanovski

Арамии од три села од различни краеви на Македонија, здружени среде бел ден тргнале во кражба на бакар!

Sase Ivanovski

Под клуч ставени уште пет маркети кои не ги продавале артиклите по „гарантирана цена“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОМБА НА ПЕЏА АРСОВСКИ: КОГА ЌЕ ГИ ПОЧНЕМЕ ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ ПО УСТАВНИТЕ ПРОМЕНИ, ЕУ ЌЕ НИ ДАДЕ 900 МИЛИОНИ ЕВРА ГОДИШНО ЗА ПАТИШТА, ШКОЛИ, ГРАДИНКИ И БОЛНИЦИ

Sase Ivanovski

Лидер во земјоделското осигурување за 2023 – Признаниеза СН Осигурителен Брокер АД Битола

Sase Ivanovski

Од 188-та владина седница: Нови одлуки и допрецизирања на одлуки за заштита на животниот стандард на граѓаните – намалувања на цените на зеленчук и овошје, ориз, јужно овошје; најниска повластена даночна стапка за основните прехранбени прозводи

Sase Ivanovski

Арсовска: Сакајќи Мицкоски да го подигне својот рејтинг, доста работи да го подигне и мојот

Sase Ivanovski

Обвинителството отсега е слепо и глуво, нема повеќе ПИ- мерки за криминалците кои ќе се гонат за ,,Злосторничко здружување”!

Sase Ivanovski

Ќе се присоедини ли Стопанска банка Битола кон Комерцијална банка?

Sase Ivanovski

Арсовска ниту потврди ниту демантира дека ќе формира партија, на Мицкоски му порача да продолжи да се занимава со неа оти ѝ го крева рејтингот

Sase Ivanovski

Момчето од Битола починало од тежок инфект и внатрешно крварење, покажа обдукцијата

Sase Ivanovski

Бектеши: Граѓаните ќе купуваат поевтино јужно овошје оваа зима, зголемени се квотите за увоз

Sase Ivanovski

Работиме на побрзи процедури за царинење и олеснување на трговијата, велат од Царина

Sase Ivanovski

Прилепска гимназија им забрани на учениците да носат тренерки и хеланки, пирсеви, маици на прерамки и машки со долга коса и репче!

Sase Ivanovski

Лога ќе донесе ново упатство пак со етничка графа во матичните книги

Sase Ivanovski

АПИС: Државна лотарија да ја преиспита одлуката за организирање игри на среќа на интернет

Sase Ivanovski

537 санкции за брзо возење

Sase Ivanovski

Судските административци на протест – бараат повисоки плати

Sase Ivanovski

На граѓаните треба да им се објасни дека проширувањето на ЕУ е во нејзин интерес, порача Фон дер Лајен

Sase Ivanovski

Тренчевска: Имаме 51 пратеничка во Парламентот – лидери сме во регионот и пошироко

Sase Ivanovski

НЕРВОЗА ВО ПРАТЕНИЧКАТА ГРУПА НА ВМРО ДПМНЕ: Пратеничката Дафина Стојановска се испокара со сите, обвинувања и навреди кон Маричиќ

Sase Ivanovski

Од затвор нема да излегуваат академици, Лога на пратениците ќе им даде албум со слики од „Идризово“

Sase Ivanovski

Ќе се врши вонреден надзор во битолската болница по смртта на 24-годишното момче, наложи МЗ

Sase Ivanovski

Измените на Кривичниот законик не ги подготвуваше работната група, туку заменик министерката, вели Лога

Sase Ivanovski

Момче на 24 години починало во Битолската болница по седум дена висока температура

Sase Ivanovski

Спортско-рекреативен простор во Долно Лисиче на површина од 1000м2

Sase Ivanovski

МАРИЧИЌ: Најостро ги демантирам недостојните и ниски лаги на пратеничката Дафина Стојаноска. Со пратеничката ниту сум имал било каква комуникација ниту сум ѝ испратил било каква вербална или гестикулативна порака

Sase Ivanovski

СПАСОВСКИ ИМ СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА АКТИВИСТИТЕ КОИ ГО НАПРАВИЈА МУРАЛОТ ВО КУМАНОВО ЗА ЗАГИНАТИТЕ ПОЛИЦАЈЦИ ВО ДИВО НАСЕЉЕ

Sase Ivanovski

ПРИЈАВИЛ ПРАТКА СО ЛЕКОВИ, НО ИСПАДНАЛЕ ЧАСОВНИЦИ Царинската управа спречи обид за шверц на брендирани часовници

Sase Ivanovski

ФОНДАЦИЈАТА ЕДУКАТА ЌЕ СТИПЕНДИРА УШТЕ 8 СТУДЕНТИ Стипендиите се за бруцоши на државниот универзитет во Тетово

Sase Ivanovski

ВИСОКАТА ИНФЛАЦИЈА ЌЕ ГО ЗАБАВИ РАСТОТ Македонската економија годинава ќе порасне за 2%, предвиде ЕБОР

Sase Ivanovski

МОРАВМЕ ДА ГО ПРЕЗЕМЕМЕ ОВОЈ ЧЕКОР Тајван произведе своја подморница, ќе произведува уште

Sase Ivanovski

Герасимовски: „КК Работнички“ е домаќин и организатор на натпреварите од квалификациската „А“ група во ФИБА Европа купот

Sase Ivanovski

СТОЈЧЕВСКА: Битола по 44-ти пат, во чест на „Браќата на светлината“, Јанаки и Милтон Манаки, достоинствено и достојно ја чествува магијата на филмската камера

Sase Ivanovski

ГОШЕВ СО ФЕЉТОН ВО ПЛУСИНФО: Љубчо сонуваше конфедерација со Бугарија и со Грција, Бранко веруваше во Југославија, а Глигоров матеше со Изетбеговиќ

Sase Ivanovski

АВСТРИЈА РАЗВИВА ПЛАН „ВО ЕУ ПРЕД ЕУ“ ЗА ЗАПАДЕН БАЛКАН Не мора да чекаме да се имплементира секоја запирка, рече министерот Шаленберг

Sase Ivanovski

АКО ВУЧИЌ НЕ ЗНАЕЛ, ТОГАШ КОЈ Е ПРВА ФИГУРА ВО БЕЛГРАД Српска активистка за човекови права тврди дека Вучиќ го најавил нападот на Бањска

Sase Ivanovski

НАЈМАЛКУ 10 ГОДИНИ ЗАТВОР На напаѓачите од Бањска ќе им се суди за нарушување на уставниот поредок на Косово

Sase Ivanovski

САНКЦИИТЕ ПРОТИВ МОСКВА НЕ СЕ ДОВОЛНИ Зеленски најави повеќе украински акции против Русија

Sase Ivanovski

Редовен координативен состанок на заменик претседателката Сања Лукаревска со претседателите на централните партиски комисии на СДСМ

Sase Ivanovski

ГЕНСЕКОТ НА СДСМ, МИЛЕ ЗЕЧЕВИЌ ВАРДАРСКИ ВО СТРУМИЦА: СДСМ секогаш ја движи Македонија во вистинска насока и по вистинскиот, европскиот пат

Sase Ivanovski

Предупредување: Не наседнувајте на лажни електронски „судски покани“ во име на директорот на БЈБ, станува збор за обид за измама во меѓународни рамки

Sase Ivanovski

Маричиќ: Целата држава е огромно градилиште за нова патната мрежа, во тек е година на инвестиции

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НОВА АВИОНСКА НЕСРЕЌА ЗА ВАГНЕР: 150 ВОЈНИЦИ ЗАГИНАА ОТКАКО ИЉУШИН НЕ УСПЕА ДА ЗАКОЧИ НА ПИСТАТА ВО МАЛИ, АФРИКА

Sase Ivanovski

Европска конвенција на шефови на полиции: Република Северна Македонија успешно се справува со криумчарите на мигранти

Sase Ivanovski

Тренчевска: Продолжуваме со плодна соработка со Словенија во делот на безбедност и здравје при работа

Sase Ivanovski

Душица Димитриеска избрана за нов претседател на Советот на јавни обвинители

Sase Ivanovski

СЕ ЗАЛАГАМЕ ЗА РОДОВА ЕДНАКВОСТ Ахмети со поддршка до жените да продолжат да ги бараат правата кои ги заслужуваат

Sase Ivanovski

ЌЕ ПАДНЕ ЦЕНАТА И НА ЗЕМЈОДЕЛСКИТЕ ПРОИЗВОДИ Бектеши за ТВ21 откри дека ќе се намалат царинските тарифи

Sase Ivanovski

ВИЛМА РУСКОВСКА ЌЕ ЛЕТА ОД ОБВИНИТЕЛСКАТА ФУНКЦИЈА? Советот за јавни обвинители расправа за три дисциплински постапки

Sase Ivanovski

Грковска: Судиите мора да ја чуваат својата независност

Sase Ivanovski

Индиското вселенско летало кое слета на Месечината престана да работи

Sase Ivanovski

Јовески е оптимист дека нема да застарат многу предмети по измените на Кривичниот законик

Sase Ivanovski

Министерот Лога ја поздравува одлуката на Уставниот суд и очекува судот да постапува ажурно и за останатите прописи

Sase Ivanovski

Маричиќ од Штип: Северна Македонија е крстосница на дел од најважната европска патна инфраструкутра

Sase Ivanovski

БЕКИМ САЛИ: АМНЕСТИЈАТА ОПФАЌА И ПЕДОФИЛИ, ОВА НЕМА ДА ВИ БИДЕ ПРОСТЕНО!

Sase Ivanovski
Вчитувам....