20.8 C
Скопје
26/05/2024 16:50
МАКТЕЛ

  

     

 

Досие „северна“: Скандал или бура во чаша вода?

      

Зошто ВМРО-ДПМНЕ, уште недојдени на власт, ја стави Македонија во трета брзина во односите со соседите, со Европа и со светот?

   

СЛОБОДАНКА ЈОВАНОВСКА
За два месеци новата претседателка Гордана Сиљановска-Давкова најверојатно ќе треба да ја преставува Македонија на јубилејниот самит на НАТО во Вашингтон и да седне на иста маса со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис. Од НАТО утрово ја потсетија со кое име е примена Македонија во членство и како е преставена, односно дека за нив не постои држава „Македонија“.

 

На самитот ќе биде и претседателот на САД, Џо Бајден, кој има извршна наредба за тие што ќе се обидат да да им стават крај на Преспанскиот, Охридскиот и договорот со Бугарија. Сестрата  на Мицотакис, екс-шефицата на дипломатијата Дора Бакојани, веќе порача дека последиците за Македонија ќе бидат „колосални“ и дека како земја ние не ќе можеме да ги издржиме. На какви потези мисли не е јасно, но е очигледно дека Грција не е Бугарија и дека за неколку часа успеа да издејствува бројни реакции од ЕУ и земјите членки, со порака притоа – Сиљановска нека се самоопределува како сака, но кога зборува како претседател треба да го почитува тоа на што се потпишала државата.

   

     

Реакциите дополнително ќе ескалираат кога ќе биде формирана новата влада и кога премиер ќе стане Христијан Мицкоски, кој како и Сиљановска собира рејтинг од некористењето на уставното име на државата. Сите овие настани и најави најдобро ги опиша еден твитерџија во една реченица: „Една недела од изборите, а веќе нѐ скараа со половина Европа и со тројца соседи!“

Поранешниот шведски амбасадор во земјава, Матс Стaфансон, овој гест на Сиљановска на Твитер го оцени како „не баш најсјаен потег на новата претседателка кој ќе ја оддолжи и онака долгата евроинтеграција на земјата“. Шпанскиот аналитичар и добар познавач на Балканот, Раниер Јаарсма напиша дека „Грција ќе ја уништи секоја надеж за прогрес на Македонија во ЕУ во мандатот на оваа влада и таа не ќе може ништо да испорача“.

Од ботовите на власта што доаѓа порачаа дека тие што спиеја со години додека Грција не ги ратификуваше меморандумите, не ги менуваше таблите и не го исполнуваше Договорот од Преспа и на кои не им беше важно решението за името тогаш кога требаше да ги почнат преговорите со Македонија, сега одеднаш врескаат и предупредуваат од нови вета, при што им порачаа – кај едно таму две, давајте уште!

Реално, во право се и првите и вторите. Дилемата е – зошто ВМРО-ДПМНЕ (и Сиљановска како нивни експонент) ја ставија веднаш Македонија во трета брзина, т.е. уште недојдени на власт се фатија со провокации кон Грција, ЕУ, САД и Бугарија? До каде се подготвени да одат и дали под притисок на гласачите што ги палеа со децении со загрозувањето на идентитетот на нацијата навистина ќе го пратат во историја Преспанскиот договор, дали ќе се задоволат само со тоа да не го почитуваат или и натаму само ќе провоцираат и ќе се кријат зад дупки во регулативите. Пуштајќи ги притоа ботовите да им аплаудираат како деновиве – колку се храбри, колку се умни, колку се патриоти и слични нешта, кога и Бранко Црвенковски така собираше рејтинг во ОН, а никој веќе не се сеќава на тоа ниту виде некаква корист Македонија. Грците деновиве се прашуваат дали Мицкоски се дотера толку до зид со паролата „Никогаш северна, само Македонија“ што сега, сакал – нејќел, ќе мора да продолжи?

Од друга страна, оваа сапуница практично за 24 часа ја смени главната тема во државата и главната „битка“ на ВМРО-ДПМНЕ најавувана во кампањата. Имено, по неколку месеци врескање да ѝ се даде шанса за деалбанизација и за декриминализација на Македонија од ДУИ, наеднаш тема стана „десевернизацијата“, иако реално никој не ја спомна во кампањата, па е и апсурд што се отвори одеднаш Преспанскиот договор место да се преиспитува Договорот за пријателство и соработка со Бугарија, кој самата Софија веќе еднаш побара да се преиспита.

Прашање е, наедно, кој им даде мандат на Мицкоски и на Сиљановска да го отвораат затвореното прашање со Грција кога бројот на граѓани кои гласаа на референдумот за Преспа беше поголем од тие што ги собра новата претседателка на изборите? Од каде добија идеја дека треба да нѐ прават „горди“ на штета на почитувањето на Уставот на државата.

Сепак, потегот на Сиљановска може да се покаже и корисен, бидејќи конечно ќе се види кој во што верува, кој што застапува, кој зборува едно а прави друго, кој нѐ носи во Европа, а кој работи така што никогаш нема да станеме земја членка на Унијата. Провокацијата со името ќе покаже и дали е вистина дека над 60 отсто од граѓаните на Македонија навистина сакаат таа да влезе во Унијата и колку се подготвени да се борат за таа цел ако некој им ги урива надежите со ставање македонски рампи на тој пат. Потегот конечно ќе покаже дали имаме јастреби во новата власт или имаме само пауни за парадирање и сликање.

Бројот на оние кои веруваат дека за ВМРО-ДПМНЕ влегувањето во ЕУ е само реторика и дека сакаат да ја оддалечат Македонија од Брисел без тоа да го признаат, сѐ повеќе се зголемува. Од тој аспект во право се поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ што не се плашат од пораките, предупредувањата и заканите од Грција, САД, ЕУ и НАТО, бидејќи реално нема начин како да ги санкционираат ако сакаат да го употребуваат уставното име, а и немаат ни со што да им се заканат кога многу малку граѓани веруваат дека Македонија навистина некогаш ќе добие членство во ЕУ.

Опасноста затоа не доаѓа од надвор туку од внатре, односно од одговорот на прашањето зошто ВМРО-ДПМНЕ уште недојдено на власт ја стави Македонија во трета брзина во односите со Европа и светот. „Десевернизацијата“ по с изгледа ќе биде новото „Скопје 2014“ и реприза на 2008-та, а на власта ѝ се брза додека ЕУ е во предизборие и не е јасна сликата во САД, да го истурка концептот на вртење на Македонија во друг правец, иако тоа не го ветуваше ниту спомнуваше во предизборната кампања.

На Мицкоски веројатно му се брза и да го смени  општеството за да функционира според интересите на ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи на подолг рок неговата политика ќе биде прочитана, т.е. ќе стане јасно колку вредат изборните ветувања, особено по милијардата заем неофицијално од Орбан и стратешките инвестиции кои сега не се заради провизија, а беа кога ги носеше СДСМ во земјата.

Во тоа им помогнаа во голема мерка токму Грција, Бугарија и ЕУ –Мицотакис непочитувајќи го договореното за ратификација на меморандумите и држејќи ги односите со Македонија на ниско ниво, Бугарија со неодмерените барања и навредливи изјави, а ЕУ со индиректното внесување на Протоколот во преговарачката рамка за Македонија и необјаснивите вета. Радев дури си дозволи да каже дека изјавите на Сиљановска не доликувале на земја членка на НАТО и сојузник, иако како членка на НАТО и сојузник мафташе со закани од Софија.

За тие гестови Мицковски може само да им каже „благодарам“, бидејќи му обезбедија победа што не можеше ни да ја сонува, а времето ќе покаже дали и тие ќе му возвратат со „благодарам“, бидејќи на оваа тема и тие собираат политички поени во јавноста. Практично Сиљановска и ВМРО-ДПМНЕ им дадоа шанса да ни шутираат пенал, а последиците ќе одат на контото на граѓаните на Македонија, која со „Северна“ или без, ќе остане непристојно место за живеење ако место реалните прашања и натаму ни се продаваат истите отворени прашања како најсудбински за државата. Симптоматично притоа е дека освен Зоран Заев, како потписник на Договорот од Преспа, СДСМ беше единствената политичка структура што не реагираше на намерната провокација на Сиљановска во Собранието што може да се протолкува како став – баравте, сега гледајте. Линк

    

Најново

БОГДАНОВИЌ: СРБИТЕ ДОЖИВЕАЈА ГЕНОЦИД ВО ХРВАТСКА ЗА ВРЕМЕ НА ОЛУЈА

Sase Ivanovski

БЕЛГРАДСКИОТ МУФТИЈА: СРБИЈА НЕ ЗАСЛУЖУВА ДА БИДЕ ОЗНАЧЕНА КАКО ГЕНОЦИДНА ЗЕМЈА

Sase Ivanovski

Герапетритис: Договорот од Преспа не може еднострано да се поништи

Sase Ivanovski

Али за прв пат направи грешка, дел од пратениците ќе му ги купат, вели Апасиев

Sase Ivanovski

Спасени четирите залутани лица меѓу кои и дете со чамец од клисурата на Пчиња

Sase Ivanovski

ФУРНА КАДИНО СЕ ГЕНИЈАЛЦИ, ИЗВЕЗУВААТ СМРЗНАТ БУРЕК ЗА ЦЕЛА ЕВРОПА

Sase Ivanovski

Мицотакис: Северна Македонија може само корист да има од добрите односи со Грција, европскиот пат минува низ Атина

Sase Ivanovski

Пандев даде гол за Тимот на светот, Мурињо го нарече МАКЕДОНСКИОТ КРАЛ!

Sase Ivanovski

Мојсоска: Прв закон што ќе го поднесеме е Законот за една изборна единица

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) „Се извинувам Кежаровски тука живее?“ – објавен трејлерот за документарниот филм за случајот „Ореше“

Sase Ivanovski

Бислимовски најави можно продолжување на евтината струја до 16 часот

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ: Се уште нема конечен договор со ЗНАМ, разговорите се одвиваат во позитивен дух

Sase Ivanovski

Гром го остави без струја три и пол часа поширокиот дебарско – струшки регион

Sase Ivanovski

Нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Sase Ivanovski

ДАНЕЛА ГО ВРАТИ СКОПЈЕ ВО СРЕДЕН ВЕК: Булеварот „Кочо Рацин“ со денови во целосен мрак

Sase Ivanovski

Жестоко гранатирање на Харков: Најмалку 12 загинати и десетици ранети во напад на хипермаркет

Sase Ivanovski

Чествуваме 90 години од раѓањето на Петре М. Андреевски: Објавена „Македонска љубовна лирика“ – најобемниот тематски избор од современата македонска поезија приреден досега

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АНГЕЛОВ: Немам видено бел ден поради слабостите на Системот за управување со кризи

Sase Ivanovski

Стоилковски: Дали причина за хаосот на Хирургија е системот за компримираниот воздух или има бактерија МРСА?

Sase Ivanovski

Food Republic.mk место каде што се изложени скоро сите мали производители од Македонија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Владино возило кое превезувало функционер, направи гужва на “Васил Главинов” и настана сообраќаен колапс

Sase Ivanovski

Винарија Ерос – Дегустирајте одбрани вина и храна, произведени по стандардите на slowfood концептот

Sase Ivanovski

Десет илјади луѓе се собраа во Кумровец за Денот на младоста и Тито

Sase Ivanovski

„ТИ ДАДОВ ШАНСА ДА ДОЈДЕШ ВО АМЕРИКА, ДА ДОБИЕШ ДОБАР ФАКУЛТЕТ, ТОА НЕ Е ЗА ФАБРИКАТА“ – ексклузивен поткаст на Фактор со нашите иселеници Митре и Софи Кутановски

Sase Ivanovski

МИЦОТАКИС ВЕЛИ ДЕКА ЦЕЛА ЕВРОПА Е НАСПРОТИ МАКЕДОНИЈА: „Постојат строги повици до Скопје да сменат став“

Sase Ivanovski

СЕ ОГЛАСИ ИМЕРЛИЈЕ САЛИУ, ПРВАТА ПРАТЕНИЧКА СО ХИЏАБ ВО МАКЕДОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ: „Ајде сите да внесеме нов дух во политиката“

Sase Ivanovski

Масин: Прво купуваа од пазар, подоцна од Мартиноски, Личеноски и Кондовски, сега дојдовме ние на ред

Sase Ivanovski

„ИЗВИНЕТЕ, БЕВ ПИЈАН“ Вујко ја силувал, па ја убил 8-годишната внука во Романија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НИКИ МИНАЖ Е УАПСЕНА ВО АМСТЕРДАМ Пејачката поседувала дрога

Sase Ivanovski

ПТИЧЈИ ГРИП ОТКРИЕН ВО ГОВЕДСКО МЕСО Болеста се шири меѓу млечните крави во САД

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АКО НЕ МОЖАМ ДА ТРЧАМ, ЌЕ ОДАМ, АКО НЕ МОЖАМ ДА ОДАМ, ЌЕ ПОЛЗАМ Селин Дион расплакана зборува за нејзината болест

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) „САМО ЛУДИ ЛУЃЕ КАКО ПУТИН МОЖЕ ДА ГО СТОРАТ ОВА“ Итно обраќање на Зеленски по рускиот напад на трговскиот центар во Харков

Sase Ivanovski

ТАЖНА ВЕСТ ОД КРАЛСКИОТ ДВОР, СИТУАЦИЈАТА НЕ Е ДОБРА Календарот на Кејт Мидлтон е празен до крајот на годината

Sase Ivanovski

Норвешка ќе го признае постоењето на палестинска држава од 28 мај

Sase Ivanovski

Хајредини: Познато е дека во Македонија не се казнети тие што од Телеком примиле по 2,5 милиони евра

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Стотици луѓе останаа закопани под земја во Папуа Нова Гвинеја

Sase Ivanovski

Во Индија се одржува шестата фаза од парламентарните избори од вкупно седум

Sase Ivanovski

Поранешниот колумбиски претседател Урибе обвинет за измама и манипулација со сведоци

Sase Ivanovski

Британка избодена до смрт на плажа, уапсен тинејџер осомничен за убиството

Sase Ivanovski

Столтенберг бара од сојузниците да ги укинат ограничувањата за употреба на западно оружје од Украина против цели во Русија

Sase Ivanovski

Германија ќе регрутира војници преку „ТикТок“

Sase Ivanovski

НАТО нема да испрати војници во Украина за да не стане дел од конфликтот, вели Столтенберг

Sase Ivanovski

Канада нареди затворање на две компании поради загриженост за националната безбедност

Sase Ivanovski

Рохинџите се на првата линија на граѓанската војна во Мјанмар

Sase Ivanovski

Ден на младоста: Титовите пионери и годинава во Куќата на цвеќето кај Тито

Sase Ivanovski

Стоилковски: На ТОАРИЛУЦ нема лифтови, се оперира на сопствен ризик

Sase Ivanovski

Мицотакис: Ако го влечеш јажето, ќе се скине!

Sase Ivanovski

Пандев даде гол за Тимот на светот, Мурињо го нарече МАКЕДОНСКИОТ КРАЛ!

Sase Ivanovski

Медиуми во ЕУ: Резолуцијата за Сребреница изнудена во поделеното Генерално собрание на ОН

Sase Ivanovski

Хоџај: На Шпанија и другите европски земји не им служи на чест да бидат „во ист брод со Русија“ во однос на Косово

Sase Ivanovski

Макрон се согласи на дебата со Марин Ле Пен пред изборите за Европскиот парламент, таа одби

Sase Ivanovski

Бајден пред воените академици ја истакна посветеноста на САД кон Израел, Украина и Индо-пацифичкиот регион

Sase Ivanovski

Лекарски тим: Состојбата на словачкиот премиер Роберт Фицо е субјективно подобрена

Sase Ivanovski

Македонската изворна музичка ризница претсавена во Рим на манифестацијата „Ден на Светите Кирил и Методиј“

Sase Ivanovski

При контрола во угостителски објекти во Скопје пронајдена дрога, приведени девет лица

Sase Ivanovski

Мицкоски: Следува ново поглавје со работа, одговорност и резултати – Македонија се враќа на народот, да се обединиме под истото знаме за да работиме за заедничката иднина

Sase Ivanovski

77 санкции за пребрзо возење, 27 за непрописно престигнување на територија на СВР Тетово

Sase Ivanovski

Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска учествува на 19. Конгрес на Конференција на европски уставни судови во Молдавија

Sase Ivanovski

Рамштајн го ,,запали” Белград: Грандиозен спектакл, но и вода за 220 денари!

Sase Ivanovski

Денот на младоста ја разбуди носталгијата: Се живееше ли подобро во Југославија?

Sase Ivanovski

Учениците во Србија ќе носат униформи во боите на државното знаме

Sase Ivanovski

САД ќе испратат во Украина оружје во вредност од 275 милиони долари

Sase Ivanovski

Претседателката Сиљановска- Давкова во Рим се сретна со претставници на македонската дијаспора

Sase Ivanovski

За продолжениот викенд 12.394 македонски граѓани заминале за Грција

Sase Ivanovski

За три месеци протерани 483 македонски граѓани од Германија

Sase Ivanovski

Деспотовски: Не е време за исполнување на нечии лични амбиции туку да спроведеме нов концепт во работењето на СДСМ

Sase Ivanovski

Виктор Канзуров, бугарски новинар: ВМРО-ДПМНЕ е бугарофопска партија

Sase Ivanovski

Тераса Братиндол е место за сите што сакаат приватните или деловни прослави да ги организираат во природен амбиент

Sase Ivanovski

ИНТЕРЕСНА ПОЕНТА НА ТЕМАТА АБОРТУС

Sase Ivanovski

Средба за соработка помеѓу Движењето ЗНАМ – За наша Македонија и ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

„Можно е да ја спуштиме цената на електричната енергија за домаќинствата“

Sase Ivanovski

Патниците од авионот што се урна кај Загреб се хрватски државјани

Sase Ivanovski

Пронајдени остатоците на авионот што се урна кај Загреб, еден загинат и тројца повредени

Sase Ivanovski

Најавата за нов заем очекувана, поважно е од каде и под кои услови ќе биде земен и како ќе биде потрошен, сметаат експертите

Sase Ivanovski

Дачиќ: На Западот му требаше резолуцијата за Сребреница за да ја оправда својата агресијата во 1999 година

Sase Ivanovski

Стоилковски: Преговорите за идната влада се во напредна фаза

Sase Ivanovski

СИТЕ ШТО ВО МОМЕНТОВ СТЕ ОСАМЕНИ, СЛУШАЈТЕ ГО ТОМ ХАРДИ

Sase Ivanovski

Спасовски: Се создаде перцепција дека ние од СДСМ сме им дале на ДУИ сè што побарале

Sase Ivanovski

Обвинителство истражува зошто цела недела заради технички проблеми се затворени 9 од 12 хируршките сали

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СЕ ПРОДАВА КУЌАТА ОД ФИЛМОТ САМ ДОМА ЗА 5 МИЛИОНИ ДОЛАРИ

Sase Ivanovski
Вчитувам....