-0.2 C
Скопје
01/02/2023 00:19
МАКТЕЛ

   

До кога ќе наседнуваме на евтините бугарски сценарија?

     

Претепувањето не е нешто што може да се брани веќе во цивилизирана Европа и за ова што се случи сторителите мора да одговараат

 

  

Само што се спомена отворање на дебатата за уставни измени, некој успеја да претепа македонски државјанин што се декларира како Бугарин и да го направи целиот процес беспредметен во моментов.

 

 

  

 

    

По повеќе неуспешни провокации, од отворањето на клубовите со неприфатливи имиња, гостувањата и навредите на Ангел Џамбаски и неприфатливите изјави од бугарските преставници во историската комисија, на Софија конечно ѝ дадовме „ас во ракавот“, со кој уште непочнати, може да ги блокира повторно нашите преговори во ЕУ: Палење на клубот „Ванчо Михајлов“, три напади на клубот во Охрид, од кои еден со огнено оружје и претепување сега на Христијан Пендиков, а никој за сето ова не одговарал до моментов, па дури и се слават и се бранат таквите насилства како да е Македонија Див Запад.

 

 

Колку и да се бараат изговори од наша страна (дека бил дилер, должел 500 евра…), претепувањето не е нешто што може да се брани веќе во цивилизирана држава и за ова што се случи сторителите мора да одговараат. Она што е посебна тема за анализа е фактот дека социјалните мрежи кај нас се полни со лелекања од понижените и навредените од страна на Бугарија, иако ние претепавме Бугарин (?), а не тие наш.

Што треба да се случи по овој настан, па конечно ние во Македонија да не се гледаме себеси на губитничката и понижената страна на границата и да престанеме сами да си ја опструираме иднината во Европската унија? Може ли да тепаш и пак да бидеш жртва, очекувајќи дека некој во Европа ќе има разбирање за ваквиот однос, затоа што некои луѓе имаат неприфатливи ставови во однос на битните прашања за нас? До кога ќе наседнуваме на евтините сценарија на бугарската политика, што се исти и не се сменија веќе шест децении, па со вакви насилства да им даваме сила во Софија да бараат нови отстапки од нас во Брисел?

 

На три места скршена вилица, скршени ребра и потрес на мозок – не е нешто за што не се одговара ни во Тунгузија, а тие што ја бранат оваа „кауза“ не ѝ прават добро на Македонија. Не е нормално, исто така, да се жалиш постојано дека си понижуван и онеправдуван, а самиот да си ја понижуваш, навредуваш и со тоа да си ја ставаш во подредена позиција сопствената држава. Тоа се случува кај нас со упорното припишување антимакедонска позиција на министерот за надворешни работи Бујар Османи, со тезите за „бугарско-бујарско“ сценарио и со плукањето по сите потези на актуелната влада во однос на ова прашање, преставувајќи ја целата политика во моментов како предавство, понижување, капитулација и лигавење.

Јавниот крик да продолжи вербалната војна со Бугарија исто така силно одекнува на социјалните мрежи, иако е јасно дека ќе биде на наша штета и во интерес на тоа што го посакува Софија во моментов. Практично, отпорот кон францускиот предлог се враќа на голема врата на политичката сцена, бидејќи некому тоа очигледно му одговара во моментов, кога на јавноста во Македонија се уште не и е јасно дали добива или губи со него на патот кон ЕУ. Најпоразително е сепак сознанието дека поради јавната хистерија и водењето од емоции, а не разум, Македонија е ставена во позиција да може да изгуби сѐ што доби со меѓународните напори да се реши спорот. И, да потклекне пред провокациите од Бугарија,  држава во која со месеци не можат да изберат влада, која стана синоним за корупција и има претседател што „плива“ спротивно на целата Европска унија во спорот со Русија. Таквата ослабната и понижена Бугарија доби аргументи да го активира својот национализам на најјако, закажувајќи вонредна расправа во парламентот, повикувајќи го на консултации својот амбасадор, барајќи да се укине законот за здруженија кај нас и праќајќи службен авион за да спасува македонски државјанин, за кој не е ни јасно дали е воопшто со бугарско потекло или добил желба да се почувствува така од егзистенцијални причини.

Ако сите навредени и понижени во Македонија од вакви провокации и однесувања почнат физички да се пресметуваат и остануваат неказнети, нужно се поставува прашањето – што е следното? Колку и да изгледаат нереално бугарските пораки дека, ако институциите (па и партиите) не го запрат ова улично барање на правдата, можно е да има и убиени Бугари, состојбата на Пендиков оди во прилог на таквите стравувања. И притоа реално е да се очекува дека на следните избори кај нас оваа тема може да стане клучна, со неа да се покриваат другите непријатни промашувања на политиката и на тој засилен антибугарски национализам да се прави инстант рејтинг во државата.

Тие, пак, што се повикуваат на зборовите „ви рековме“ кога се усвојуваше францускиот предлог за преговорите и за односите со Бугарија – не ја открија Америка. На сите ни е јасно дека Бугарија нема да престане со провокациите, но ние треба да се надминеме себеси и да најдеме за нив системски решенија, како на пример тоа со здруженијата на Бугарите и најавата дека сите бугарски политичари што нѐ навредуваат и понижуваат, нема да можат повторно да доаѓаат во Македонија. Место да се опседнуваме со фашизоидните ликови како Ангел Џамбаски, напротив, треба да ги искористиме нивните провокации за да ја јакнеме нашата позиција во ЕУ. Зашто, провокациите од Бугарија ќе се засилуваат сѐ повеќе, а нам ни е важно што ќе мислат за тоа во Брисел, во Берлин, во Париз и во Вашингтон. И колку и да звучи парадоксално, колку повеќе нѐ провоцираат и навредуваат од Софија, толку подобро ќе биде за нас, ако не наседнуваме како сега или активно не им помагаме, поради разно-разни фрустрации или скриени политички интереси.

 

Најново

МУАБЕТ НА ДЕНОТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Кралот Џорџ тврди дека бил 20 години пред сите и предвидува „Обединето македонско кралство“, Јанко му се смее, бара да му каже кои бројки ќе паднеле на лото, за да се опарел 🙂

Sase Ivanovski

Цепки видео: Колбасот на градоначалникот 🙂

Sase Ivanovski

Синоќа на @music.awards.ceremony , изведувајќи ја ,,Ти си мој’’, нашата Каролина го имаше еден од најспектакуларните настапи воопшто до сега видени во регионот

Sase Ivanovski

ОВИЕ ЛИ ДА ГИ ВРАТИМЕ НА ВЛАСТ: ПРАТЕНИЧКА НА ВМРО ДПМНЕ ГИ НАРЕЧЕ ЧЛЕНОВИТЕ НА СДСМ ИЗРОДИ!

Sase Ivanovski

Али Ахмети: Сите граѓани мора да ја предводат државата кон ЕУ

Sase Ivanovski

СДСМ: Шпицниот Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ги задолжуваат општините

Tamara Ivanovska

Приведен криминалец од Штип, осуден на 6 години и 4 месеци казна затвор

Tamara Ivanovska

Oсмани пред НАТО во својство на Претседавач со ОБСЕ

Tamara Ivanovska

Премиерот Ковачевски се сретна со претседателот на Алијанса на Албанците, Таравари

Tamara Ivanovska

Спасовски: Позитивните резултати во борбата со криминалот и корупцијата ја вратија довербата во полицијата

Tamara Ivanovska

Фокусирани кон членство во ЕУ и негување на добрососедските односи, со НАТО ја гарантираме сопствената и придонесуваме кон колективната безбедност, борбата со организираниот криминал и корупцијата остануваат наши приоритети

Tamara Ivanovska

Бесими: 2022 година ја завршивме со јавен долг на ниво од 57,1 %, намалување за 3,9 процентни поени

Tamara Ivanovska

Бектеши: Оваа година почнува изградбата на интерконекторот за гас со Грција, работиме на изградба на уште два со Србија и Косово

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Потпретседателот Муцунски ќе присуствува на молитвен појадок и ќе оствари низа работни средби во Вашингтон

Tamara Ivanovska

Произведени 19.942 MWh електрична енергија, домаќинствата и дополнителните снабдувања се целосно задоволени со електрична енергија од капацитетите на ЕСМ

Tamara Ivanovska

Тренчевска: Раст на плати и пензии, поддршка за најранливите и оддржливи социјални услуги и сервиси ја обележаа 2022 година

Tamara Ivanovska

178 санкции за брзо возење

Tamara Ivanovska

Ковачевски: 100% ги покриваме потребите за електрична енергија за домаќинствата и за 20% се намалени сметките за малите потрошувачи

Tamara Ivanovska

ИНФОРМАЦИЈА ЗА ДОНАЦИЈА

Tamara Ivanovska

Стоилковски: Криминалот и корупцијата заштитен знак за Ковачевски и Ахмети, Македонија на Извештајот на Транспаренси во друштво со Суринам, Индија и Тунис

Tamara Ivanovska

Ковачевски: Минатата година инсталирани се обновливи извори на енергија од над 150 мегавати, што значи снабдување на 67.000 домаќинства

Tamara Ivanovska

Богоев: Сите државнички одлуки важни за иднина ги донесе СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и Левица одработуваат за туѓи интереси

Tamara Ivanovska

Маричиќ: За економскиот развој на државата неминовно мора да продолжиме со процесот на ЕУ

Tamara Ivanovska

Богоев: Локалните власти од ВМРО-ДПМНЕ ги поскапуваат услугите и со обврзници дополнително ги задолжуваат општините

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Ковачевски и Пендаровски да не ги кријат и јавно да кажат кои странски агентури влијаат на односите со Бугарија, и од каде се финансираат бугарските здруженија

Tamara Ivanovska

Битиќи: Одржливиот економски раст и развој е возможен само со структурни и системски промени, што оваа Влада ги спроведува

Tamara Ivanovska

Маричиќ: Реформите, политичкиот дијалог и користењето на европските фондови пресудни за процесот на преговори со ЕУ

Tamara Ivanovska

Фатен дилерот од Кичево кој избега од затворот во Шутка

Tamara Ivanovska

Државата нема никакви ингеренции во делот на јавниот превоз, вели Ковачевски

Tamara Ivanovska

Таравари пред средбата со Ковачевски: Доколку ги синхронизираме програмите ќе продолжиме во следната фаза преговори

Tamara Ivanovska

Да ги дочекаме Бугарите учтиво и студено

Tamara Ivanovska

Српскиот министер за надворешни работи навести можни санкции за Русија

Tamara Ivanovska

„Транспаренси Интернешнел“: Унгарија со најмногу корупција во јавниот сектор во цела ЕУ

Tamara Ivanovska

Анѓушев: Потребни се батериските системи, бидејќи ќе мора да ги извезуваме вишоците од фотоволтаици

Tamara Ivanovska

Чеченци силувале руска новинарка во Украина, а камерманот го претепале – руската НТВ формираше истражна комисија

Tamara Ivanovska

Германија: Пронашла двојничка на Инстаграм и ја убила за да ја лажира сопствената смрт

Tamara Ivanovska

Вашингтон ги повика Софија и Скопје да ја деескалираат реториката и да ги решат билатералните спорови

Tamara Ivanovska

Франција ќе испрати борбени авиони за потребите на Украина?

Tamara Ivanovska

Бендевска: КСЗД поднесе барање за поведување прекршочна постапка за министерство за правда и Тупанчески

Tamara Ivanovska

Селмани: Не е од стратешки интерес да отвориме нов фронт со Бугарија

Tamara Ivanovska

АКО БИДАТ „ФАТЕНИ“ СО АЛКОХОЛ ВО ЈАВНОСТ ИЛИ ВО КОСТИМ ЗА КАПЕЊЕ- КАЗНА ОД 150 ЕВРА: Хрватска ригорозна и за гласна музика на терасите

Tamara Ivanovska

„МИЛАНОВИЌ Е КАКО ОРБАН И ДОДИК“: Британски „Гардијан“ за хрватскиот претседател

Tamara Ivanovska

ШОЈГУ НАЈАВИ РЕФОРМА СО НОВИ 350.000 ВОЈНИЦИ Дали е ова мобилизацијата за која сите зборуваат?

Tamara Ivanovska

ПРОРУСКИ ПАРТИИ ВО БУГАРИЈА „ПЕЧАЛАТ“ ОД МАКЕДОНИЈА Говорот на омраза им го зголемува рејтингот

Tamara Ivanovska

НАПАД СО НОЖ НА МЕТРО СТАНИЦА Тројца избодени во Брисел

Tamara Ivanovska

Надал му честиташе на Ѓоковиќ: Неверојатно достигнување

Tamara Ivanovska

Франција и Австралија се договорија да произведуваат гранати од 155 милиметри за Украина

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Антикорупциска отвори истрага за набавките на мазут по истражувањето на КОД

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Димитров: Уставните измени да стапат во сила на денот кога Македонија ќе стане членка на ЕУ

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Предлог закон за Агенција за борба против тешките облици на организиран криминал и корупција

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Оризопроизводителите се закануваат со нови блокади

Tamara Ivanovska

АГЕЛЕР БРИШЕ АНТИСЕМИТСКИ ГРАФИТИ ВО КАРПОШ Средина ослободена од нетрпеливост и омраза

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Спасовски: Позитивните резултати во борбата со криминалот и корупцијата ја вратија довербата во полицијата Во рамки на дводневната конференција

Tamara Ivanovska

Али Ахмети: Новите генерации да ги преземаат обврските на овој век

Sase Ivanovski

БРЗ ВЛЕЗ ВО ЕУ СО ЗАМРЗНАТО ПРАВО НА ВЕТО Маричиќ вели дека идејата вреди да се разгледа

Sase Ivanovski

Николоски: Таравари за лична корист влегува во владата на СДСМ и ДУИ, уставни измени во овој парламентарен состав нема да се случат

Sase Ivanovski

Николоски со предлог до Владата: Поднесете иницијатива до грчката влада во која ќе побарате во родниот Кукуш да се изгради спомен куќа на Делчев

Sase Ivanovski

Од Годишната конференција: Вложивме во стандардот на граѓаните, економијата, европерспективите во 2022 година, отворени се нови можности за 2023 година

Sase Ivanovski

ЛЕСНО Е КОГА ИМАШ ИЗЛЕЗ НА МОРЕ, АЛБАНЦИТЕ ЌЕ СЕ ОМРСАТ ОД АРАПИТЕ: Потпишан финалниот договор тежок две милијарди евра за изградба на пристаништето во Драч

Sase Ivanovski

АЈДЕ МУХИ БОРИ СЕ, ИМАШ ДЕЦА ЌЕ ИМ ТРЕБАШ – Адвокатот на Зекири: Мојот клиент не е болен туку e во лоша психичка состојба вознемирен поради смртен случај во потесното семејство

Sase Ivanovski

БРАВО – Софија го враќа повлечениот амбасадор Ангелов во Скопје

Sase Ivanovski

Oхридскиот советник од ДУИ Нефи Усеини поднел оставка во Советот на Општина Охрид

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СПАСОВСКИ: Нема поединец во оваа држава којшто може да биде посилен од државата. Од која партија сака нека е, макар и од Левица, не може да се заканувате дека ќе бесите на бандери и МВР да ве толерира!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БУГАРИТЕ ЈА СПУШТААТ ТОПКАТА – ДЕМЕРЏИЕВ: БУГАРСКИОТ И МАКЕДОНСКИОТ НАРОД СЕКОГАШ БИЛЕ БЛИСКИ И СЕ ПОЧИТУВАЛЕ МЕЃУ СЕБЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Раст на плати и пензии, поддршка за најранливите, унапредени здравствени услуги и социјални сервиси ја одбележаа 2022 година

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Др. Александар Раковиќ – Вистината за признавањето на МПЦ – ОА

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Постои ли во оваа држава поим „одговорност“ за доцнењето на проектите, Азески со пет прашања ѝ ја честита годишнината на владата

Tamara Ivanovska

ДОКОЛКУ НЕ СЕ ДОГОВОРАТ ЌЕ СЛЕДИ ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА Хрватскиот претседател пак изненадува со своите изјави за Украина

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) РУСИТЕ СПРЕМААТ ТЕНКОВИ-РОБОТИ И Т-14 ЗА ДОНБАС Што има Москва, а што немаат Американците?

Tamara Ivanovska

СКАНДАЛ СО КРИПТОВАЛУТИ ЈА ТРЕСЕ БУГАРИЈА На берзата „NEXO“ поминале 94 милијарди долари во трансакции

Tamara Ivanovska

СВЕТСКИ ПОРТАЛ КОРИСТЕЛ ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА ЗА ДА ПИШУВА Во меѓувреме, Чат ГПТ положи испит по медицина

Tamara Ivanovska

БОРИС ЏОНСОН Е ЛАЖГО Путин никогаш не му се заканил со проектил

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) БОМБАШОТ СЕДЕЛ ВО ПРВИОТ РЕД ОД ЏАМИЈАТА Најмалку 28 загинаа, а 150 се повредени во Пакистан

Tamara Ivanovska

Пет прашања до Владата по повод годишнината

Tamara Ivanovska

Постојаната стручна надоградба и доквалификација, како и стекнувањето нови вештини и знаења се дел од стратегијата за управување со човечки ресурси на „Алкалоид“

Tamara Ivanovska

Мицкоски и Пендиков на комитска вечер. Ова јасно покажува дека ДПНЕ е креатор на тензиите со бугарските клубови, чии основачи се членови на истата партија!

Tamara Ivanovska

БРАТСКИ ЦРКВИ: Владиката Пимен служеше со владици на СПЦ низ цркви во Европа

Tamara Ivanovska

БУГАРИЈА Е ЕДНА ОД НАЈОСУДУВАНИТЕ ЗЕМЈИ ВО СТРАЗБУР ЗА ПРЕКРШУВАЊЕ НА ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА СО 25 ПРЕСУДИ МИНАТАТА ГОДИНА, ПРОТИВ МАКЕДОНИЈА ИМА 4

Tamara Ivanovska

Ковачевски: Стратешки го зголемуваме домашното производство на храна и струја

Tamara Ivanovska

Leave a Comment