9.8 C
Скопје
03/12/2022 16:24
МАКТЕЛ

Екстремно десничарски партии и организации на Западен Балкан: „Безбедносна закана и ризик за општеството“

Шемсудин МехмедовиќШемсудин Мехмедовиќ

 

-Во БиХ, најзабележителни се четничкото „Равногорско движење“ кое е постојана закана за безбедноста, од негови гледишта и активности, но особено идеите кои носат со себе фашистички ставови, кои ги има на балканските простори во изминатиот век, предизвикаа многу зло на сите народи. Многу десничарски движења со доминантно српски идеи се родени од оваа идеја, но има и хрватски политички фактори и во Хрватска и во Босна и Херцеговина, како следбеници на криминалниот потфат поврзан со ЈЗП наречен Herceg.bosna, кој беше осуден во Хаг, информира Мехмедовиќ.За тоа кое е нивното влијание, пратеникот вели дека за жал во Босна и Херцеговина, овие две идеологии предизвикаа агресија врз земјата, но Дејтонскиот мировен договор ги остави живи да управуваат со политичкиот живот преку уставни механизми.-Денес, овие две десничарски идеи се клучниот проблем на Босна, иако борбата против таканаречениот исламски тероризам го пренасочи фокусот од овие десничарски идеологии кои во последната деценија ги роди „српскиот свет“ и „легитимното претставување“, кои се многу актуелни идеи во политиката на БиХ денес, кои дури имаат поддршка во дипломатските кругови на ЕУ и со помош на високиот претставник во БиХ го менуваат и Уставот за да ги „држат под контрола“ граѓаните на БХ, објаснува Мехмедовиќ.Тој е дециден дека овие движења се засноваат на политичките цели на националните партии на Хрватите и Србите во Босна и Херцеговина, кои се позиционирани како политички сателити на нашите соседи.-И на тој начин тие уживаат голема поддршка во српскиот и хрватскиот етнос. Последните изборни резултати во БиХ само ја потврдија таа теза, обелоденува соговорникот.Пратеникот порачува дека овие политики и организации се постојана закана за политичката стабилност на земјата, но и за безбедноста на животот на граѓаните на Босна и Херцеговина, бидејќи овие политики и идеи се инфилтрирани во институциите на земјата, што е највисок степен на деструктивност.Мехмедовиќ додава дека државата може само институционално да се бори против ваквите движења, пред се да воспостави посилна законодавна рамка која би ги ставила овие идеи под контрола.-Координирана активност со ЕУ за промовирање на борбата против ваквите идеи. Прилагодете го образовниот систем на овие предизвици, бидејќи има евидентно зголемување на прифатливоста на овие идеи кај младите. Едуцирајте го медиумскиот простор според овие членови и контролирајте го од ваквите идеи и движења – преку регулаторот. Верските заедници можат да бидат одличен механизам за борба против ваквите идеи, освен во случајот со СПЦ, која е генератор на таквите идеи, оценува пратеникот во Парламентот на БиХ.

  

Милутин Миша Илиќ

Милутин Миша Илиќ

Независниот новинар и аналитички аналитичар Милутин Миша Илиќ во разговор за „Локално“ вели дека во Србија најпознати екстремни десничарски групи се Национален фронт, Образ и Српска акција.-Грчката Златна зора, од своја страна, изрази сочувство за четниците и Аркан. Четниците во политичкиот живот на Србија беа организирани како Српска радикална партија, која тврди дека ги наследила традициите на движењето од Втората светска војна, кое било антифашистичко. Тие денеска не се во парламентот. Но, еден дел кој прифати дел од вредностите на европската десница владее со Србија. Аркановци дејствуваа преку Партијата за српско единство, која денес постои како Единствена Србија и го поддржува влезот на Србија во ЕУ, информира Илиќ.Според него, делови од европската десница и екстремната десница, поради ризиците поврзани со миграцијата, често го истакнуваат примерот на Косово во врска со заземањето на териториите на христијанските земји во корист на исламот.-За разлика од десницата, екстремната десница во Европа се залага насилни методи за решавање на илегалната, а понекогаш дури и легалната миграција кога станува збор за исламските мигранти. Слична е ситуацијата и со екстремната десница во Србија. Виновници, исто како и во активностите на екстремната десница во Европа, се домашните предавници, ЛГБТ лобито… Мислам дека на потсвесно ниво прво се собираат околу своите стравови кои постепено преминуваат во омраза и дека припадноста кон групата ја потврдуваат со насилство на расна, политичка или сексуална основа, објаснува Илиќ.Индикативни случаи се кога организираниот криминал, вели соговорникот, се обидува да се маскира во национализам со цел понекогаш дури и да учествува во некои нивоа на власт.-Уште полесно им е јавно или тајно да се инфилтрираат во екстремната десница. Тие создаваат лажна слика за себе дека се „добри криминалци, борци за вистинската работа“. Во ова им помагаат одредени неодговорни медиуми и на тој начин свесно или несвесно создаваат погодна почва за влошување на ситуацијата. Навидум, мнозинството млади екстремни десничари веројатно немаат криминално досие, но тие се подложни на митот за „Водачот“ „Спасителот“ „Некрунисаниот крал на улицата“ кој ги води не на легитимната политичка сцена туку на проблеми. Подоцна сфаќаат дека во некои случаи всушност го следеле криминални лица кои во својата митоманија тврдат дека се на удар на властите поради нивните политички ставови, а не затоа што се занимаваат со криминал, порачува Илиќ.Од горенаведените организации, Илиќ вели дека две се забранети, додека Српска акција не е се уште.-Мислам дека таа организација се повлече и се надевам дека бараат модели на правно застапување на нивните ставови. Во едно демократско општество, содржината и начинот на кој ги презентирате вашите ставови се подеднакво важни. Покрај екстремизмот, опасностите на кои се должни да реагираат службите за заштита на уставниот поредок и кои можат да се поврзат со оваа популација се и организираниот криминал, тероризмот, поврзаноста со странски служби. Членовите кои веруваат во некоја идеологија често доцна забележуваат дека, спротивно на таа идеологија, некои од лидерите ги изнајмуваат за нелогични, а се за лични интереси, објаснува аналитичарот.За превенциите, Илиќ вели дека државата може повеќе да работи на образованието.-Што е патриотизам? Што е национализам? Каде се границите на десниот и десничарскиот екстремизам? Што е екстремизам воопшто? Кои се уставните права и слободи? Тоа, според мене, е исто толку важно како и спроведувањето на законите што го контролираат екстремизмот. Да се ​​понуди шанса за ресоцијализација на оние кои веќе дошле под влијание на законот. Да се ​​работи на едукација со луѓе кои имаат такви политички ставови како да ги доведат во правни канали ако сакаат, бара новинарот од Србија.

         

Најново

(Видео)Бомба на Палевски:Требаше да се гради храм на масоните во Радишани

Sase Ivanovski

Спасовски:Вечерва се обратив на Политичка академија за социјална демократија, организирана од Прогрес Институт за социјална демократија со поддршка на Фондацијата „Калеви Сорса“ од Финска и Меѓународниот Центар „Олоф Палме“ од Шведска.

Sase Ivanovski

Кулеба: На 17 адреси на украинските амбасади се испратени бомби и делови од животни

Sase Ivanovski

Европратеници бараат истрага против Вархеји

Sase Ivanovski

„Гитаријада 2022″ во Куманово

Tamara Ivanovska

Газдите во Германија не сакаат млади работници?

Sase Ivanovski

Русија по ограничувањето на цената: Имаме купувачи, нема на вас да ви продаваме

Sase Ivanovski

Бугарски клуб ќе се отвори и во Кавадарци, но со пристојно име

Sase Ivanovski

Осудените од 27 април бараат ослободување преку Врховниот суд, се чека позитивно мислење

Sase Ivanovski

Новинарите во најголем број досега излегоа на избор за претседател на ЗНМ

Tamara Ivanovska

Ковачевски: Спремете се за тешка 2023, во Украина нема никакви посеви

Sase Ivanovski

КАНЈЕ ВЕСТ ЈАВНО ЈА ОБВИНИ КИМ КАРДАШИЈАН ЗА НЕВЕРСТВО Ја „уловил“ со познат кошаркар во кревет

Sase Ivanovski

60 ДОЛАРИ ЗА БАРЕЛ ЕУ ја ограничи цената на руската нафта

Sase Ivanovski

ЌЕ НИ ЈА БАРАТЕ НАФТАТА Русија вели дека ЕУ опасно флертува

Sase Ivanovski

570 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ПЛАТИ НА АДМИНИСТРАТИВЦИТЕ Ковачевски го објаснуваше предлог-буџетот за 2023 година

Sase Ivanovski

Пеле останува во болница поради респираторна инфекција 

Sase Ivanovski

Ковачевски: Се согласувам со амбасадорката Агелер во однос на корупцијата, да се пријават сите неправилности

Sase Ivanovski

Шведска екстрадира во Турција осуден член на ПКК

Sase Ivanovski

СП2022: Уго Санчез тврди дека Шпанија намерно загуби од Јапонија 

Sase Ivanovski

Недај боже ќе се најдат-Естонија купува ракетни системи ХИМРАС за 200 милиони долари

Sase Ivanovski

3-ти Декември Меѓународниот ден на лицата со попреченост, денеска го одбележавме со Здружението на лица со телесен инвалидитет Мобилност Скопје.

Sase Ivanovski

Учество на сопругата на претседателот на одбележувањето на 3 Декември – Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Sase Ivanovski

Муцунски: Општина Аеродром отворена за граѓаните, го креираме буџетот заедно

Sase Ivanovski

Пецаков: Граѓаните се организирани на ниво на месни заедници и имаат свои предлози со суштински потреби за нивните населени места, сите проекти се на нивно барање

Sase Ivanovski

Ковачевски и Бесими: Буџетот за 2023 година – Стабилност, сигурност, одговор на предизвиците и основа за развој

Sase Ivanovski

Претрес во Скопје, пронајдени револвер и муниција, приведено едно лице

Sase Ivanovski

Лефков: Чешиниво-Облешево е отворена за граѓаните, градоначалникот го креира буџетот заедно со народот

Sase Ivanovski

Полициска акција во Арачиново, приведено едно лице по распишана централна потерница

Sase Ivanovski

Новинарите во најголем број досега излегоа на избор за претседател на ЗНМ

Sase Ivanovski

Во Мексико конфискувани 300 килограми таблети фентанил

Sase Ivanovski

Стојковски : Долгот кон приватните превозници е наследен, треба да се подмири. ЈСП има нафта ,жалам што некој портали шпекулираа

Sase Ivanovski

Видео: Албанците во Kуманово славеле што Швајцарија ја победила Србија, полицијата ги разбркала

Sase Ivanovski

Милионерката со 7-мица на лото е баба Доста од Кичево

Sase Ivanovski

Бугарски министер му се закани на холандскиот премиер: Руте да внимава што зборува

Sase Ivanovski

Полицијата експресно го пронајде украденото болничко возило, вратено е на Итна помош Кочани

Sase Ivanovski

Зајкова: Изгласавме резолуција за укинување на роаминг и признавање на универзитетските дипломи меѓу ЕУ и земјите од Западен Балкан

Sase Ivanovski

АД ЕСМ го зголеми производството за 26 отсто во споредба со лани

Tamara Ivanovska

„Гитаријада 2022″ во Куманово

Sase Ivanovski

Украдено возило на Итна Помош во Кочани

Tamara Ivanovska

Мицкоски: Владата и Ковачевски херојски само крадат и прават криминал, купија од странство струја од 33 милиони евра за само еден месец

Sase Ivanovski

Од ограничувањето на цената на нафтата, Украина очекува уништување на Руската економија 

Tamara Ivanovska

(Видео)Бомба на премиерот:Над 100 милиона евра грантови од ЕУ се заглавени во општините затоа што вмровците не сакаат да ги продолжат затоа што ги почнале градоначалници од СДСМ

Sase Ivanovski

Мицкоски: Владата го казнува својот народ зошто не ги гласаше на избори, Општина Штип доби дозвола за издавање на обврзница, владата ја кочи

Sase Ivanovski

Приведен криумчар, пронајдени тројца мигранти од Пакистан

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски од почетокот на Отворен ден во твојата општина: Граѓаните ќе одлучуваат на кои проекти ќе бидат трошени парите од буџетите на општините, работиме транспарентно и отчетно

Tamara Ivanovska

(Видео)Сајкоски: Во Охрид има голем одзив на граѓани кои со своите предлози и идеи даваат придонес за решавање на проблемите во нивните населени места преку буџетот за 2023 година

Sase Ivanovski

Костовски: Граѓаните на општина Бутел  директно  учествуваат во создавање на буџетот на општината за 2023 година, ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш покажа дека е партија на народот и заедно со народот ги носи своите одлуки

Tamara Ivanovska

Претрес во Скопје, пронајдена дрога, приведен дилер

Tamara Ivanovska

(Видео)Бомба на Ковачевски:Од сега субвенции за тоа колку имаат ожнеано а не за тоа колку имаат посеано

Sase Ivanovski

(Видео)Мицкоски: Криминалците од Арачиново се шерифи во овој град зошто добиваат заштита од МВР

Sase Ivanovski

(Видео)Бесими пак ги насмеа новинарите:Баравме на Гугл да видиме какви се тие морски мачки кои беа ослободени од ддв

Sase Ivanovski

(Видео)Премиерот Ковачевски и министерката Тренчевска заедно со корисниците од „Порака“-Неготино, го одбележаа Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Sase Ivanovski

(Видео)Јорданов: Со граѓаните го креираме буџетот за 2023 година во Штип, суштинска потреба е промена на водоводната мрежа и воведување на јавен градски превоз

Sase Ivanovski

Мицкоски: Имаме премиер кој се фали дека имаме повеќе социјални случаи, буџетот не е развоен и нема капитални инвестиции

Sase Ivanovski

Претрес во Скопје, пронајдена дрога, приведен дилер

Tamara Ivanovska

Демант: Немало закани ниту напад кон полициски службеници во Арачиново, случајот е целосно расчистен

Sase Ivanovski

Претрес во Кавадарци, пронајдени оружје и муниција, приведено едно лице

Tamara Ivanovska

126 санкциионирани возачи во Скопје

Tamara Ivanovska

ВМРО-ДПМНЕ: Денес и утре отворени општини за граѓаните, предложи идеја, биде дел од промените што носат иднина 

Tamara Ivanovska

ФЕРО ИНВЕСТ единствен нуди комплетна услуга за проектирање, изградба и откупување на струјата од фотоволтаици

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Спасовски застана во одбрана на тие кои што насилно набркале полицајци од пункт – ново продолжение на епизодата со “пајакот“

Tamara Ivanovska

Предавање на Османи на Колеџот на Европа во Варшава

Tamara Ivanovska

47 санкции за автобуси што вршат превоз на ученици

Tamara Ivanovska

Министерство за правда:Заштедивме 25% електрична енергија во октомври споредено со истиот месец минатата годинa

Tamara Ivanovska

Произведени 12.773 MWh струја изминатото деноноќие, целосно задоволени потребите на домаќинствата и малите потрошувачи

Tamara Ivanovska

Приведено лице во Струмица за шверц на половина тон суров тутун

Tamara Ivanovska

СДСМ:Три дена молк на Мицкоски, на кого ветувал промена на Уставот?

Tamara Ivanovska

Стоилковски:(ВИДЕО) Данела Арсовска и СДС се во коалиција, Ковачевски потврди имале и средби, плод на коалицијата е директорот на ЈСП кадар на СДС

Tamara Ivanovska

СДСМ: Скопје е заглавено поради неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ

Tamara Ivanovska

Ковачевски: Со новиот предлог Буџет за 2023 година обезбедуваме сигурност, стабилност и понатамошен економски раст

Tamara Ivanovska

Зечевиќ од Македонски Брод: Социјалдемократска вредност е зачувување на националниот и етнички идентитет  

Tamara Ivanovska

НИШТО ОД МОЌНАТА ЕВРОАЗИЈА – РАСТЕ ТЕНЗИЈАТА МЕЃУ РУСИЈА И КАЗАХСТАН

Tamara Ivanovska

ФИНСКАТА ПРЕМИЕРКА ВЕЛИ ДЕКА КРИЗАТА ВО УКРАИНА ПОКАЖАЛА ДЕКА ЕВРОПА БЕЗ ПОДРШКАТА НА САД Е НЕМОЌНА ДА СЕ ОДБРАНИ ОД БИЛО КОГО

Tamara Ivanovska

НИКОЈ УШТЕ НЕ ЗНАЕ КОЈ Е КРЕАТОРОТ НА БИТКОИН. ПОСЛЕДЕН ПАТ ПИШАЛ МЕЈЛ ВО 2011ТА, ИМА 1 МИЛИОН БИТКОИНИ ВРЕДНИ НЕКОЛКУ МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ

Tamara Ivanovska

ЏИМИ КАРТЕР НАПОЛНИ 98ГОДИНИ: ЖИВЕЕ ВО КУЌА ПОЕВТИНА ОД ДВАТА ЏИПА НА АГЕНТИТЕ ШТО ГО ЧУВААТ, СЕКОЈ ДЕН ОДИ ПЕШКИ ВО ЦРКВА И ГРАДИ КУЌИ ЗА СИРОМАШНИ

Tamara Ivanovska

На Мијалков за пет месеци му застарува делото во „Титаник 2“

Tamara Ivanovska

НАД 700 ЛИЧНИ ПРЕДМЕТИ НА ФЛИТВУД МЕК СТАВЕНИ НА АУКЦИЈА Легендарниот бенд носел чудни кајши и облека

Tamara Ivanovska

Чавушоглу даде рок кога би имало примирје во Украина

Tamara Ivanovska

НЛБ Банка прогласена за „Банка на годината за 2022“ од The Banker

Tamara Ivanovska

Спасовски: Има пријава дека полициски службеници во Арачиново се однесувале недолично

Tamara Ivanovska

Leave a Comment