27.8 C
Скопје
24/07/2024 21:23
МАКТЕЛ

  

     

 

Жестоки протести во Ереван, демонстрантите го обвинуваат премиерот за договорот со Азербејџан во Нагорно-Карабах

      

Протестите во Ерменија, кои започнаа синоќа, продолжуваат и денеска. Граѓаните на Ерменија, кои излегоа на улиците за да протестираат против ситуацијата во Нагорно-Карабах, го обвинуваат првиот човек на владата во Ереван дека овој регион му го предал на Азербејџан.Демонстрантите денеска ја блокираа авенијата Тиграна Мец до зградата на ерменската Влада во центарот на Ереван, барајќи оставка од премиерот Никол Пашинјан.Протестите доаѓаат откако етничките Ерменци во отцепениот азербејџански регион Нагорно-Карабах денеска се согласија на рускиот предлог за прекин на огнот, 24 часа откако Азербејџан започна офанзива за да ја врати контролата врз енклавата во која загинаа десетици, а стотици лица се повредени.

   

Демонстрантите извикуваат антивладини слогани, обвинувајќи го Пашинјан и неговата политика за неуспешниот исход на ситуацијата во Нагорно-Карабах.
Според информациите, полицијата ја опколила целата зграда на Владата.Министерството за одбрана на Азербејџан претходно денеска соопшти дека е постигнат договор за прекин на огнот во Нагорно Карабах, односно за суспензија на антитерористичките мерки во таа област во 13 часот по локално време. Ерменскиот премиер Никол Пашинјан изјави дека неговата земја не учествувала во подготовката на текстот на договорот за прекин на огнот во Нагорно Карабах.

 

Ерменските сепаратистички сили во Карабах соопштија дека војската на Азербејџан ги пробила нивните линии и зазела бројни високи и стратешки патни јазли „додека светот стоеше на страна и не презеде ништо“. Самопрогласената „Република Артсах“ соопшти дека во такви околности нема друг избор освен да ги прекине непријателствата денеска во 13 часот по локално време.

   

     

Нагорно-Карабах
„Властите на Република Артсах го прифаќаат предлогот на командата на рускиот мировен контингент за прекин на огнот“, се вели во соопштението. „Со посредство на командата на рускиот мировен контингент стациониран во Нагорно-Карабах, постигнат е договор за целосен прекин на воените дејствија од 13 часот на 20 септември 2023 година.

Новиот развој на ситуацијата почна вчера, кога Азербејџан започна операција против Нагорно-Карабах, откако некои од неговите војници беа убиени во, како што рече Баку напади од планинскиот регион, кој Азербејџан го изолираше.Баку побара сепаратистичките политички власти во Карабах, кој е меѓународно признат како дел од Азербејџан, исто така да се распуштат пред какви било разговори заиднината на регионот, кој Азербејџан сака целосно да го интегрира, да го положат оружјето и да се разоружаат.

Ерменските сепаратисти од Нагорно Карабах најавија дека денеска ќе го положат оружјето како дел од постигнатиот прекин на огнот и оти утре ќе почнат преговорите за реинтеграција на спорниот регион во Азербејџан.Постигнат е договор за повлекување на преостанатите единици и војници на вооружените сили на Ерменија… и за распуштање и целосно разоружување на вооружените формации на одбранбената армија на Нагорно-Карабах“, соопшти раководството на сепаратистите. , најавувајќи почеток на преговорите за „реинтеграција“ на териториите во Азербејџан утре во азербејџанскиот град Џевлах.

За Нагорно-Карабах со децении се води жесток спор. Регионот, мнозински населен со Ерменци, географски е целосно опкружен со територија на Азербејџан. Само еден пристапен пат, таканаречениот „Коридор Лачин“, го поврзува со државата Ерменија, преку која вообичаено се снабдува со стока.

Но, од декември 2022 година, овој пат е блокиран од Азербејџан, потсетува Дојче веле. Оттогаш, регионот е во голема мера отсечен од надворешниот свет. Првично, барем Меѓународниот Црвен крст и руските трупи, кои требаше да го надгледуваат договорот за прекин на огнот договорен меѓу Ерменија и Азербејџан во 2020 година, сè уште можеа да донесат помош во регионот. Но, во јуни, по битката меѓу ерменските и азербејџанските војници на нивната заедничка граница, азербејџанскиот лидер Илхам Алијев ја заостри блокадата, така што оттогаш жителите на енклавата се оставени целосно сами на себе.

Нагорно-Карабах
Според одредени аналитичари, најголеми губитници од овој договор се карабашките Ерменци. Томас де Вал, виш соработник во истражувачкиот центар Карнеги Европа, коментира за Гардијан што значи денешниот прекин на огнот за регионот, но и за светот.
„Примирјето е позитивно, очигледно, доколку трае, бидејќи ќе биде избегната заканата од масовно крвопролевање“, рече Де Вал. „Она што го гледаме овде е интервенција на Русија во име на Азербејџан со цел да ги задржи своите мировни сили во Карабах барем на некое време, а со тоа и упориште во Јужен Кавказ“, додава тој.

Нагорно-Карабах
Главните губитници се Ерменците од Карабах кои ја загубија својата 35-годишна борба за самоопределување или отцепување од Азербејџан. Тие сега губат секакви средства за самоодбрана и се соочуваат со многу неизвесна иднина во Азербејџан. Карабах можеби избегна целосно уништување, но поверојатно е дека ќе се соочат со бавно отстранување од нивната татковина, бидејќи Азербејџан не им нуди никаква автономија или посебни политички права“, објасни тој.Други губитници, рече тој, „се Европската Унија и САД, кои многу се трудеа да бидат посредници во овој конфликт, но чија порака за правата и меѓународните гаранции беше удавена во поострите пораки од Азербејџан и Русија“.

    

Најново

Средба Муцунски – Шаленберг во Виена

Sase Ivanovski

Зијадин Сеља: Нов уставен поредок една од темите на Централното претседателство на Алијанса

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ: Од рудниците за литиум Србија ќе добие куп пари, нема да знаеме што да правиме со парите, загадувањето ќе биде минимално

Sase Ivanovski

ГОРАН СДК: Имавме специјална обвинителка што падна на чанти и тросед, а сега имаме Антикорупциска комисија што паѓа на поминување граница преку ред

Sase Ivanovski

Мисајловски – Гир: Интензивирање на соработката со ЕУ во доменот на безбедноста и одбраната

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СРПСКА АНАЛИТИЧАРКА: Русите не ги спасија Ерменците од егзодус од Нагорно Карабах, не ги спасија ни Србите од Српска Краиана за време Олуја, време е да се свртиме кон САД и ЕУ

Sase Ivanovski

ПО 30 ГОДИНИ ГРАДБА И ПОТРОШЕНИ СТОТИЦИ МИЛИОНИ ЕВРА: ПРУГАТА КОН БУГАРИЈА Е НЕИСПЛАТЛИВА И НИКОГАШ НЕМА ДА СЕ ИЗГРАДИ, ВЛАДАТА ЌЕ БАРА ЕВРОПСКИТЕ КРЕДИТИ ДА СЕ ПРЕНАМЕНАТ ЗА БРЗА ПРУГА ОД СРБИЈА ДО ГРЦИЈА

Sase Ivanovski

Приведен крадец, расчистени четири кривични дела, одредена мерка притвор

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВИСТИНСКИ ВОДОПАД НА АВТОПАТОТ СРБИЈА – МАКЕДОНИЈА КАЈ ГРДЕЛИЧКА КЛИСУРА

Sase Ivanovski

Приведен дилер на дрога, баран со централна потерница

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ: СМЕШНО Е ДА СЕ ОЧЕКУВА ДЕКА АКО ПОБЕДИ ТРАМП САД ЌЕ ЗАСТАНАТ НА СТРАНАТА НА СРБИЈА

Sase Ivanovski

Кинезите кои го градат автопатот за Охрид ќе ја повлечат тужбата во Париз против ЈПДП

Sase Ivanovski

Лишени двајца косовски државјани, во автобус криумчареле стока без соодветна документација

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Хеликоптер на МВР исфрли над 50 тони вода врз пожарот во реонот на Јасен

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ: КАМАЛА ХАРИС ИМА ГОЛЕМИ ШАНСИ ДА ПОБЕДИ ЗАТОА ШТО МИШЕЛ ОБАМА ЌЕ ЗАСТАНЕ ЗАД НЕА И ЌЕ БИДЕ ГЛАВЕН НЕЈЗИН ПРОМОТОР А ТАА Е МЕГА ПОПУЛАРНА ВО САД МЕЃУ МАЛЦИНСТВАТА МЛАДИТЕ И ЖЕНИТЕ

Sase Ivanovski

СДСМ: Тошковски да си го праша Мицкоски за тајната коалиција со ДУИ

Sase Ivanovski

ФУРКАН САЛИУ: Мицкоски изгледа мотивиран нешто навистина да смени. Се надевам дека оваа мотивација ќе трае барем еден мандат.

Sase Ivanovski

Министерот Перински со градоначалниците од Полошкиот плански регион: Многу приоритетни прашања во општините чекаат на финансиската поддршка од Владата, потребите на граѓаните се најважни

Sase Ivanovski

РЕК Битола работи со блок 3, испадна од мрежа блок 1, на блок 2 во тек е ремонт

Sase Ivanovski

Пчелар од струмичко предизвикал пожар, при гаснењето добил изгореници

Sase Ivanovski

Удрил велосипедост со возило, избегал па сам се пријавил

Sase Ivanovski

Официјална средба на Герасимовски со амбасадорот на Република Туркијe Фатих Улусој

Sase Ivanovski

Се бара притвор за осомничените за убиството во Гостивар, мотив било несогласувања и конфликти

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Изгаснат пожарот во струмичко Ново село, причинети се огромни материјални штети

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ: ТОА ШТО ПУТИН ГО БАРА ОД ЗЕЛЕНСКИ НИКОЈ НОРМАЛЕН ЛИДЕР НА ЗЕМЈА НЕ МОЖЕ ДА ГО ПРИФАТИ

Sase Ivanovski

ДКСК ја чека документацијата за имотната состојба на Јанушев, постапува по предметот за синот на Мицкоски

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ: УКРАИНА НИКОГАШ НЕМА ДА ЈА ПОБЕДИ РУСИЈА, А И РУСИЈА ТРПИ ГОЛЕМИ ШТЕТИ ПОРАДИ ВОЈНАТА, И НА ДВЕТЕ СТРАНИ ТРЕБА ДА ИМ ДОЈДЕ ПАМЕТ И ДА ЈА ПРЕКИНАТ ВОЈНАТА

Sase Ivanovski

Разрешен директорот на КПУ Затвор „Скопје“ Филип Андов, за в.д. поставен Бобан Утковски 

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ: Ме загрижува тоа што Русија почнува да ја смета ЕУ за безбедносна закана како НАТО

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ: Може ќе воведеме санкции за Русија кога притисокот врз Србија ќе биде преголем

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ: РУСИТЕ НАУЧИЈА ПРОПАГАНДА ОД ЗАПАДОТ, НЕМА РАЗЛИКА МЕЃУ ЦНН, ББЦ И РТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ: ВО МОМЕНТОВ НИТУ ЗАПАДОТ НИТУ РУСИЈА НЕ РАБОТАТ ВО ИНТЕРЕС НА СРБИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТУРИСТИ ЕДВАЈ СПАСИЈА ЖИВА ГЛАВА ВО СКИЈАТОС ОТКАКО АВИОН ГИ КРЕНА ВО ВОЗДУХ СО СВОИТЕ МОЌНИ МОТОРИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ ИМАЛ КАВГА СО МАКЕДОНСКИ ПРЕМИЕР, НЕ ОТКРИ СО КОГО: Му велам ако нон стоп гласате како ќе ви кажат САД и ЕУ, што не се укинете како влада и прогласите протекторат?!

Sase Ivanovski

БРАВО: ЈК травел му подариле одмор на повредениот пожарникар

Sase Ivanovski

ДОКТОР МУАМЕДИ: Кога се вработуваат лекари истовремено треба да се вработуваат и медицински сестри и друг здравствен персонал, па дури и нездравствен персонал

Sase Ivanovski

Собирање и расчистување од непрописно одложен отпад на бул.,,Никола Карев”

Sase Ivanovski

СВР Битола поднесе кривични пријави за „уцена“, „полов напад и силување“ и „помагање“

Sase Ivanovski

Прилепчанец се самозадоволувал во парк пред малолетници

Sase Ivanovski

50 години демократија во Грција – подеми и падови

Sase Ivanovski

Руски разузнавач е повреден во експлозијата на автомобил во Москва

Sase Ivanovski

ВИДЕО:| Во авионската несреќа во Непал загинаа 18 луѓе

Sase Ivanovski

ФОТО: Се расчистува Халкидики, акција со багери за отстранување на лежалки и чадори

Sase Ivanovski

Влада донесе одлука: Вработувања на 600 специјализанти во болниците, разрешен директорот на Шутка и именувани повеќе директори

Sase Ivanovski

БОГОЈЕСКИ: Сребреница не е геноцид, Украина и Израел мора да се помагаат, Косово не ги исполнува меѓународните стандарди за независност и Македонија треба да го повлече признавањето на таа провинција

Sase Ivanovski

Француски медиуми: Уапсен 18-годишник кој планирал напад за време на Олимписките игри

Sase Ivanovski

Комитетот за координирање и управување со кризи ќе има седница за состојбата со пожарите

Sase Ivanovski

Нова анкета: Камала Харис води пред Трамп

Sase Ivanovski

КРЕШИМИР ЌЕ СИ ЛЕЖИ ЗАТВОР 50 ГОДИНИ? Жителите на Дарувар се во голема болка, 24 јули е прогласен за Ден на жалост

Sase Ivanovski

ОН: 150.000 луѓе се раселени од Кан Јунис за само еден ден

Sase Ivanovski

Холандскиот филм „Млеко“ победник на седмото издание на „Beach film festival Ohrid 2024“

Sase Ivanovski

Камала Харис ќе го бојкотира говорот на Нетанјаху во Конгресот

Sase Ivanovski

Макрон одбива да ја назначи премиерката договорена од левицата

Sase Ivanovski

Германија забрани работа на муслиманска организација: „Таа промовира екстремистичка идеологија“

Sase Ivanovski

ГРЦИТЕ НЕМААТ МИЛОСТ ЗА НЕСОВЕСНИТЕ ТУРИСТИ Паркирале на кружен тек, им летнаа таблиците

Sase Ivanovski

СЕЛИН ДИОН ЌЕ ПЕЕ НА ОТВОРАЊЕТО НА ОЛИМПИЈАДАТА ВО ПАРИЗ Уште една поп-ѕвезда ќе настапи, сè се држи во тајност

Sase Ivanovski

Жителите на Шуто Оризари оставени на немилост: Нема автобуси по 10 часот

Sase Ivanovski

МУ НЕМА КРАЈ НА УЖАСОТ ВО БИТОЛА: Битолчанецот кој силувал 18-годишна девојка со уцена, на ист начин ја принудил да му плати 5.500 евра

Sase Ivanovski

ЕК: Македонија спроведе реформи за независност на судството, но останува загриженоста за негова заштита од влијание

Sase Ivanovski

Курти ги повика граѓаните на Косово да не го величаат Фатон Хајризи

Sase Ivanovski

Стопанска комора: Време е да седнеме со синдикатите и да ги соочиме аргументите за „недела неработен ден“

Sase Ivanovski

Тошковски: Ќе процесуираме постапки за сите „недопирливи“ чиешто име не смеело да се спомне досега

Sase Ivanovski

ДКСК ќе иницира постапка до надлежен орган против заменик министер за распоредување на вработени за време на избори

Sase Ivanovski

МВР има двајца осомничени за подметнување два пожари

Sase Ivanovski

ЗОШТО МАКЕДОНЦИТЕ НЕ СИ ЈА САКААТ ДРЖАВАТА?!?!

Sase Ivanovski

ТОА ШТО АНАЛИЗАВА Е НА ДОЈЧЕ ВЕЛЕ Е КАКО СОЛ НА РАНА: Македонија за пет години покуса за 170 илјади работници

Sase Ivanovski

Платформата за борба против корупција: ДКСК да се воздржи од поткопување на довербата што ја изградија претходниците

Sase Ivanovski

Украина: Ние сме подготвени за преговори, но Русија не е

Sase Ivanovski

Азески и Јаневска разговарале за проширување на концептот за дуално образование

Sase Ivanovski

Книжевниот фестивал „Добра приказна“ бара онлајн донации за да се одржи

Sase Ivanovski

СДСМ: Тошковски одбрал лош начин за да не одговори на клучните прашања

Sase Ivanovski

Малолетници објавувале експлицитни фотографии од нивни соученик во група на социјални мрежи

Sase Ivanovski

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Sase Ivanovski

Градежно – занаетчиски работи во општинските основни училишта на територија на општина Гази Баба

Sase Ivanovski

Јапонски истражувачи поставија нов светски рекорд за брзина на интернет

Sase Ivanovski

„СДСМ ГО БРАНИ ВНУЧЕТО НА АЛИ АХМЕТИ“ Претходната власт ќе го уапсеше Јанушев ако правеше нешто нелегално, соопшти ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ продолжува со лажни обвинувања во интерес на ДУИ

Sase Ivanovski

„ЦЕЛИОТ МОЈ ИМОТ Е ПРИЈАВЕН, СЕКОЈ МОЖЕ ДА ПРОВЕРИ“ Министерот Панче Тошковски го повика СДСМ да престане со лаги и манипулации

Sase Ivanovski

„МЕ НАПАДНАА ЗАТОА ШТО ИМ СТЕГНАВМЕ КРИВИЧНИ НА ВНУЦИТЕ НА АЛИ АХМЕТИ“ Панче Тошковски ветува дека веќе нема да има недопирливи, но ќе се гонат само со факти и докази

Sase Ivanovski

Проштална средба на министерот Мисајловски со амбасадорот на НР Кина, Н.Е. Џанг Ѕуо

Sase Ivanovski
Вчитувам....