12.8 C
Скопје
25/04/2024 04:06
МАКТЕЛ

  

     

 

ЗАПРЕТЕ ГО ПРОЦЕСОТ НА СТАРЕЕЊЕ НА ВАШАТА КОЖА 30% попуст за сите ласерски третмани до крајот на март

      

Во Клиничката болница „Аџибадем Систина“ се достапни третмани за подмладување, затегнување и зацврстување на кожата, третман на брчки, акни, стрии, црвенила и пигментации на кожата, а по третманот, кожата изгледа сјајна и мазна со долготраен ефект.
Со текот на времето, нашата кожа поминува низ различни процеси. Стареењето на кожата е предизвикано од внатрешни и надворешни влијанија, а врз некои промени можеме да дејствуваме превентивно. Благодарение на најсовремените дерматолошки ласери, успешно се третираат сите проблеми и недостатоци на кожата.
Во Клиничката болница „Аџибадем Систина“ се достапни третмани за подмладување, затегнување и зацврстување на кожата, третман на брчки, акни, стрии, црвенила и пигментации на кожата, а по третманот, кожата изгледа сјајна и мазна со долготраен ефект.

   

– Постојат многу различни типови ласери, кои се користат за козметички цели, но сите тие спаѓаат во две главни категории: аблативни и неаблативни ласери. При третман со аблативните ласери се отстранува горниот слој на кожата и потребни се неколку недели за таа да се регенерира. При естетски третман на кожата со неаблативни ласери, нејзината површина останува недопрена, бидејќи тие дејствуваат под површината на кожата и кожата бргу се обновува. Со овие третмани се решаваат проблеми со хиперпигментација, старечки дамки, а особено се ефикасни во третман на проширени вени, фините линии и брчките и отстранување на несаканите влакна – вели дерматовенерологот проф. д-р Андреј Петров.

 

ЛАСЕРСКИ ТРЕТМАН ЗА ПОДМЛАДУВАЊЕ
Со фракцискиот еCО2-ласер може да се третира кој било дел од телото. Фракциски eC02-ласер е најсовремена технологија за подмладување и третман на недостатоците на кожата. Влијае врз отстранување на брчките, фините кожни линии, го подобрува изгледот на кожата, текстурата на кожата, ги затвора проширените пори и влијае врз затегнување и зацврстување на кожата. Дава извонредни резултати во третманот на стрии, сирингоми, бенки и вирусни израстоци.

   

     

СОЗДАВАЊЕ НОВ КОЛАГЕН
По 48 часа од третманот, комплетен е процесот на обновување на површниот слој на кожата (реепителизација). Растот на нов колаген континуирано ја подобрува кожата во следните 3-6 месеци.
– Ласерот прави невидливи оштетувања на кожата, при што направените оштетувања продираат до долните слоеви на кожата и го стимулираат здравото ткиво во продукцијата на нов колаген. Понекогаш е доволна само една сеанса за да се добијат видливи резултати. Процесот на заздравување по третманот е многу брз. Кожата станува мека и мазна, добива нов сјај и младешки изглед – објаснува д-р Петров.

Не постои волшебно стапче за решавање на проблемот со акните и лузните од акни, но д-р Петров вели дека третманот со еCО2-ласерот е особено ефикасен кај сите видови лузни, меѓу кои и лузните од акни. Благодарение на иновативната ласерска технологија, проблемот може да се реши со упорност, соодветна нега и третмани.
– Јаглерод диоксидните ласерски системи претставуваат златен стандард во третманот на одредени кожни болести, како што се, на пример, лузните од акни. Аблативните фракциски ласери предизвикуваат одлични резултати и го скратуваат времето за заздравување преку намалување на компликациите, споредено со другите ласерски системи. Третманот на акни и лузни од акни со ласерска технологија започнува со детален преглед од страна на дерматовенеролог, кој ќе ја процени состојбата на кожа на пациентот и ќе креира план за третман, со цел да се постигнат посакуваните резултати во најкус можен рок – објаснува д-р Петров.

НЕМА НЕСАКАНИ ЕФЕКТИ
Она што е особено важно е што за време на третманот нема термална траума на ткивото. Намалени се несаканите ефекти, како што се ризикот од депигментација и лузни, долготрајно црвенило по третманот и потребата да се избегнува изложување на сонце подолг период, a процесот на заздравување по третманот е многу брз.

СТРУЧЕН НАДЗОР ОД ВРВНИ СПЕЦИЈАЛИСТИ
Целокупниот тим во Центарот за перфекција е едуциран за работа со ласер во светски реномирани медицински центри. Секој пациент добива индивидуален план за третман под надзор на стручно лице. Ваквиот пристап овозможува безбедност и ефикасност, како и заштита од појава на компликации и несакани ефекти. Проф. д-р Петров вели дека од голема важност е ласерските третмани да бидат изведени во релевантен медицински центар, бидејќи секое нестручно работење со ласер и работа во некомплетни услови можат да предизвикаат сериозни последици по вашето здравје.

Центарот за перфекција во Клиничката болница „Аџибадем Систина“ располага со палета на ласери за различни дерматолошки состојби и естетски проблеми. Располагаме со фракциски јаглерод диоксиден ласер, кој е златен стандард за подмладување и третман на лузни од акни, но и за мали оперативни зафати на израстоци на кожата, понатаму Er-YAG ласер за оперативни и естетски зафати на кожата, третмани на васкуларни проблеми на кожата со Nd YAG ласер – отстранување на хемангиоми и капилари на кожата, диоден ласер и александрит ласер за третман на зголемена влакнавост и нокти. Центарот за перфекција нуди и трајно решение за несаканите влакна со најсовремениот ласер за епилација. Просечен број третмани за ласерска епилација се 6 сесии.
30% ПОПУСТ НА СИТЕ ЛАСЕРСКИ ТРЕТМАНИ ДО КРАЈОТ НА МАРТДо крајот на март сите ласерски третмани на Одделот за дерматовенерологија во Клиничката болница „Аџибадем Систина“ ќе бидат намалени за 30%. За резервација на термин за консултација и преглед, потребно е да се јавите на 02 3099 500.

    

Најново

Мицкоски е подготвен да разговара со Таравари за нова Влада – му честитал за резултатот

Sase Ivanovski

МАЈКО МИЛА, ПОТОП: РАЗЛИКАТА МЕЃУ СИЉАНОВСКА И ПЕНДАРОВСКИ СЕ БЛИЖИ ДО 180 000 ГЛАСОВИ?!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПОКРАЈ СДСМ И ПЕНДАРОВСКИ, ЛЕВИЦА И ВАНКОВСКА СЕ НАЈГОЛЕМИ ЛУЗЕРИ ВЕЧЕРВА – АПАСИЕВ: ВМРО ТОНЕ, НИЕ РАСТЕМЕ?!?!

Sase Ivanovski

И МАКСО СЛАВЕШЕ ВО КУМАНОВО

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Ечат македонската химна и народни песни на скопскиот плоштад

Sase Ivanovski

(Фото) Мицкоски ја пееше „Бисер балкански“ со поддржувачите пред партиското седиште

Sase Ivanovski

Мицкоски: Ова е победа на народот., цунамито се крена и им виси на глава, а на 8 мај ќе ги потопи целосно

Sase Ivanovski

КОНЕЧЕН РЕЗУЛТАТ ОД ИЗБОРИТЕ: ВМРО ги изгази СДСМ, ДУИ ги изгази ВРЕДИ, Максо ги изгази Левица, ЕУ веќе станува невозможна мисија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КОВАЧЕВСКИ: ЈА ПРИФАЌАМЕ КАЗНАТА ОД НАРОДОТ, ОВА Е ТЕЖОК УДАР ЗА ЕВРОПСКАТА ПЕРСПЕКТИВА НА ДРЖАВАТА, НО НЕ СЕ ОТКАЖУВАМЕ, ИМАМЕ УШТЕ ДВЕ НЕДЕЛИ БИТКА

Sase Ivanovski

ПЕНДАРОВСКИ ВИНАТА ЈА ПРЕФРЛИ КАЈ КОВАЧЕВСКИ: СДСМ Е ВО ЛОША КОНДИЦИЈА, ЗАТОА Е ВАКВИОТ РЕЗУЛТАТ, ЈАС СЕ ОБИДОВ НЕШТО ДА ПОПРАВАМ НА ТЕРЕН

Sase Ivanovski

Груби очекува над 20 пратеници – Ќе ослободува окупирани општини

Sase Ivanovski

ДИМИТРИЕВСКИ ПОБАРА ОД ПЕНДАРОВСКИ ДА СЕ ОТКАЖЕ ОД ТРКАТА, РАЗЛИКАТА БИЛА ПРЕГОЛЕМА?!

Sase Ivanovski

Максим Димитриевски: Се роди третата политичка сила во политичкиот блок

Sase Ivanovski

Касами: „Влен“ е легитимен претставник на Албанците, не е голема разлика во мандати со ДУИ

Sase Ivanovski

ЗОРАН ИВАНОВ: Мнозинството граѓани денеска решија да ја запрат својата Татковина на ЕУ патот но, нели, народот е во прaво и кога греши!!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПЕНДАРОВСКИ: НЕ ОЧЕКУВАВ ВОЛКУ ЛОШ РЕЗУЛТАТ, НО НЕ СЕ ОТКАЖУВАМЕ, ЌЕ СЕ БОРИМЕ ЗА ТОА ВО ШТО СИЛНО ВЕРУВАМЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Пендаровски: Од утре е нов ден, почнуваме од нула

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: ВЕТИВ 100 000 РАЗЛИКА, А ЌЕ ПОБЕДИМЕ СО 170 000 РАЗЛИКА! ДЕНЕСКА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ПОКАЖА ДЕКА СИ ЈА САКА ДРЖАВАТА

Sase Ivanovski

ВО ЖИВО: СТЕВО ПЕНДАРОВСКИ ЌЕ ИМ СЕ ОБРАТИ НА ГРАЃАНИТЕ НА ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СИЉАНОВСКА: ОЧЕКУВАМ ГЛАСАЧИТЕ НА МАКСИМ, ВАНКОВСКА И ТАРАВАРИ ДА ГЛАСААТ ЗА МЕНЕ ЗАТОА ШТО СЕ ОПОЗИЦИОНЕРИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Полициски кордон пред штабот на „Вреди“ кај Скендербег, се собираат поддржувачи на ДУИ

Sase Ivanovski

СИЉАНОВСКА: Не заслужив толку многу гласови, срам ми е што толку многу победив во прв круг

Sase Ivanovski

Јакимовски: Резултатите се далеку од моите очекувања

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СИЉАНОВСКА: ГОРДА СУМ, ОВАА ПОБЕДА ЈА ИЗВОЈУВАА НОВИНАРИТЕ И МЕДИУМИТЕ КОИ БЕА ОБЈЕКТИВНИ И ХРАБРИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Со факели и тапани ВМРО-ДПМНЕ слави победа пред палатата „Христо Татарчев“

Sase Ivanovski

ДУИ слави со зурли и тапани во Мала Речица

Sase Ivanovski

ДУИ СЛАВИ ВО ШУТКА, УБЕДЛИВА ПОБЕДА НА БУЈАР ОСМАНИ

Sase Ivanovski

Николоски: Силјановска има 140.000 гласови предност, очекувам 61 пратеник за стабилна влада

Sase Ivanovski

СИЉАНОВСКА ВОДИ СО ОКОЛУ 140 000 ГЛАСОВИ ПРЕД ПЕНДАРОВСКИ

Sase Ivanovski

70 ГОДИШНА БАБИЧКА ОД КРАТОВСКОТО СЕЛО МУШКОВО ОДЕЛА 3 ЧАСА ПЕШКИ ЗА ДА ГЛАСА!!!

Sase Ivanovski

СИЉАНОВСКА СЕ ОГЛАСИ: ОДИМЕ НА РАЗЛИКА ОД 150 000 ГЛАСОВИ!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ ПРИЗНА ПОРАЗ И УПАТИ ЧЕСТИТКА ДО СИЉАНОВСКА ЗА УБЕДЛИВОТО ВОДСТВО

Sase Ivanovski

ЗНАМ: Изборите беа делумно фер и демократски

Sase Ivanovski

Ахмети: Оставив трага за нашата евроамериканска ориентација

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПО ПОЛА ИЗБРОЈАНИ ГЛАСОВИ, ВАНКОВСКА ПОЧНА ДА ПЛАЧЕ: Фаворитите се наводно утврдени однапред и тоа ја убива волјата на граѓаните

Sase Ivanovski

НЕВЕРОЈАТНО: МАКСО МУ ДИШЕ ВО ВРАТ НА БУЈАР ОСМАНИ, ИМА ДУПЛО ПОВЕЌЕ ОД ВАНКОВСКА!

Sase Ivanovski

РАСТЕ ПРЕДНОСТА НА СИЉАНОВСКА, СЕГА СЕ ИСКАЧИ НА 120 000 ГЛАСОВИ РАЗЛИКА

Sase Ivanovski

Митрески: Од изборот на граѓаните зависи иднината на државата

Sase Ivanovski

ДИК ИЗЛЕЗЕ СО ПРВИ БРОЈКИ: ОД ОБРАБОТЕНИ 56% ИЗБИРАЧКИ МЕСТА, СИЉАНОВСКА ВОДИ СО РЕЧИСИ 100 000 ГЛАСОВИ РАЗЛИКА

Sase Ivanovski

ПРВИЧНИ РЕЗУЛТАТИ: ПО ОБРАБОТЕНИ 50% ИЗБИРАЧКИ МЕСТА, СИЉАНОВСКИ ВОДИ СО НАД 100 000 ГЛАСОВИ РАЗЛИКА!

Sase Ivanovski

Силјановска-Давкова 44,63%, Пендаровски 19,13% – први неофицијални резултати од ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

ПОТОП: СИЉАНОВСКА ЗАСЕГА ВОДИ СО РЕЧИСИ 100 000 ГЛАСОВИ ПРЕД ПЕНДАРОВСКИ

Sase Ivanovski

ПРВИЧНИ РЕЗУЛТАТИ: ВО ЃОРЧЕ СИЉАНОВСКА ВОДИ ДВА И ПОЛ ПАТИ ПОВЕЌЕ ОД ПЕНДАРОВСКИ

Sase Ivanovski

Спасовски од Куманово: Корупцијата ја демаскиравме, отвораме истраги, бараме одговорност од сторителите, бесправно стекнатото го враќаме на граѓаните

Sase Ivanovski

Јакимовски: Точно е дека оваа држава не е совршена, но денеска гласаме за наш претседател

Sase Ivanovski

Граѓаните се исправени пред изолација или интеграција, очекувам да ја донесат вистинската одлука, рече Османи

Sase Ivanovski

ПРВИЧНИ РЕЗУЛТАТИ: ТАРАВАРИ ВОДИ ВО ГРЧЕЦ, ОСМАНИ ВО РАШЧЕ

Sase Ivanovski

ПРВИЧНИ РЕЗУЛТАТИ НАЈАВУВААТ ИЗНЕНАДУВАЊЕ: МАКСО РАСТУРА, ЌЕ ИМА НАД 100 000 ГЛАСОВИ ВО ПРВ КРУГ!!!

Sase Ivanovski

ПРВИЧНИ РЕЗУЛТАТИ ОД ПРИЛЕП: СИЉАНОВСКА РЕЧИСИ ДУПЛО ОД ПЕНДАРОВСКИ, МАКСО РЕЧИСИ ИСТО КАКО ПЕНДАРОВСКИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КУЗЕВСКА: ДЕНОТ ПОМИНА МИРНО БЕЗ ПОГОЛЕМИ ИНЦИДЕНТИ, ПРВИТЕ РЕЗУЛТАТИ ГИ ОЧЕКУВАМЕ МНОГУ БРЗО

Sase Ivanovski

ПРВИ РЕЗУЛТАТИ: СИЉАНОВСКА ПОБЕДИЛА ВО ГЛАСАЧКО МЕСТО ПУСТА РЕКА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТИМЧО МУЦУНСКИ: ИМАШЕ МНОГУ НЕРЕГУЛАРНОСТИ, ПРВИТЕ РЕЗУЛТАТИ ЌЕ ГИ СООПШТИМЕ ЗА ПОЛОВИНА ЧАС

Sase Ivanovski

Битиќи до граѓаните: Вo вашиот глас е силата на нашата демократија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТОШКОВСКИ И БОЈМАЦАЛИЕВ: ИЗБОРНИОТ ДЕН ПОМИНА МИРНО, БЕЗБЕДНО И БЕЗ ПОГОЛЕМИ ИНЦИДЕНТИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОД ШТАБОТ НА БУЈАР ОСМАНИ: ОЧЕКУВАМЕ ГОЛЕМА ПОБЕДА НА БУЈАР ОСМАНИ НАД ТАРАВАРИ

Sase Ivanovski

Биљал Касами: Крајно време е да станеме членка на ЕУ, за жал има одредени структури во СВР Тетово на чело со началникот кои не сакаат да биде мирен и добар, демократски процес

Sase Ivanovski

ЈАКИМОВСКИ: Многу сум среќен дека денеска гласаме за наш претседател, ниту за српски, ниту за бугарски, ниту за грчки претседател

Sase Ivanovski

Максим Димитриевски: Jас како кандидат ќе ја почитувам народната волја

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АКТЕРОТ АЛЕК БОЛДВИН ИСФРЛИ ЖЕНА ОД СВОЕТО КАФУЛЕ ОТКАКО ТАА ГО МАЛТРЕТИРАШЕ И НАВРЕДУВАШЕ

Sase Ivanovski

Почна демаркацијата на границата помеѓу Ерменија и Азербејџан

Sase Ivanovski

Изет Меџити: Демократија значи промена преку глас

Sase Ivanovski

ЕВЕ КАДЕ МОЖЕ ВО ЖИВО ДА ГИ СЛЕДИТЕ РЕЗУЛТАТИТЕ ЗА ПРВ КРУГ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 20204-ТА

Sase Ivanovski

ИСКРА ГЕШОСКА МЕЃУ ТРОЈЦАТА ДОБИТНИЦИ ОД СВЕТОТ НА ГЕТЕ МЕДАЛ ЗА ПРИДОНЕС ВО КУЛТУРНА РАЗМЕНА

Sase Ivanovski

Затворени гласачките места

Sase Ivanovski

Таравари: Нека победи подобриот. Ние секој резултат ќе го прифатиме

Sase Ivanovski

Џафери: Овие избори се особено важни бидејќи се одлучат во кој правец ќе тргне земјава

Sase Ivanovski

МЕМЕ НА ДЕНОТ

Sase Ivanovski

Египет по воздушен пат испорача хуманитарна помош до Појасот Газа

Sase Ivanovski

Претседателот на ДУИ Али Ахмети гласаше во Зајас: Ја имаме историската шанса еднаш засекогаш да кажеме НЕ на Русија, ДА на Европа!

Sase Ivanovski

СИЉАНОВСКА: ДОЈДЕ ВРЕМЕ ЗА ПРОМЕНА НА ВЛАСТА!

Sase Ivanovski

Протест во Горна Бањица, мештаните најавуваат целосна блокада на изградбата на Коридорот 8

Sase Ivanovski

Христијан Мицкоски: Колку е поголем бројот на тие кои гласаат толку промените ќе бидат посилни

Sase Ivanovski

Ванковска: Со чинот на гласање ја изразувам сопствената убеденост во тоа што го говорам

Sase Ivanovski

Стево Пендаровски: Се надевам дека гласањето ќе биде согласно највисоките европски и меѓународни стандарди

Sase Ivanovski

Ковачевски: Денеска е првиот чекор кон големата одлука

Sase Ivanovski

Коѕијас за Преспанскиот договор: Грција не победи во светска војна за да нема компромис

Sase Ivanovski

ДИК: Одѕивот до 18 часот е 47,61отсто

Sase Ivanovski

Десетина граѓани се јавиле кај Народниот правобранител за повредено избирачко право

Sase Ivanovski

Програмерите со највисоки плати, а со најниски вработените во заштитните и истражните дејности

Sase Ivanovski

Протестите против израелската војна во Газа на универзитетите во САД се помасовни

Sase Ivanovski
Вчитувам....