25.8 C
Скопје
13/06/2024 23:06
МАКТЕЛ

  

     

 

ЗАРАЗА ПРЕДИЗВИКАНА ОД ГАБА ГИ ЈАДЕ РЕСЕНСКИТЕ ОВОШКИ Земјоделците отворија војна со прекупците, а на новата влада ѝ порачаа да ги сфати сериозно

      

Последиците ќе бидат погубни за секторот, но и за државата која ќе треба да размислува за зголемување на увозот на храна која може да се произведе дома, вели претседателот на здружението на овоштари Љубе Пампулески.
Владата уште првиот ден ќе треба да се фати за решавање на проблемите во земјоделството кои од почетокот на годинава се заострија и прераснаа во протести, ако сака да не се соочи со натрупаниот гнев на земјоделците и целосно напуштање на производството на храна, велат од земјоделските здруженија кои очекуваат долгорочни решенија, а не гаснење пожари и зголемување на маката на земјоделецот.

   

Според нив, проблемите се јасни и се трупаат со години и ако не се решаваат навреме државата ќе треба да се откаже целосно од овој сектор зашто веќе нема никој да работи на нивите.
– Земјоделците во сите сектори се незадоволни од она што се случува. Тоа се одрази и во протестите кои ги имаме сè почесто во овој период. Незадоволни сме од цената на нашиот производ која не ги задоволува нашите очекувања за продолжување на производството и во следните години. Таа е на работ на производната цена, без да има дел за приход на земјоделецот. Нашите трошоци со години растат, но продажната цена на произведеното е ниска, не може да го одржи производството на подолг рок, па може да се очекува, ако нема решенија, луѓето да ги напуштат нивите и самите да побараат решенија за својот живот – да заминат од земјава, да се вработат во други сектори и слично. Последиците ќе бидат погубни за секторот, но и за државата која ќе треба да размислува за зголемување на увозот на храна која може да се произведе дома – вели претседателот на здружението на овоштари Љубе Пампулески.

 

Според него, практиката во синџирот „од нива до трпеза“ во која доминираат трговците и нивниот профит треба да се промени.
– Главен носител во овој синџир треба да биде производителот, кој треба да ја одредува цената, или да добие цена која ќе му овозможи да го продолжи производството. Мошне важно во сето ова е да се овозможи фер систем во односите земјоделец, прекупци, трговци, држава. Луѓето од секторот треба да бидат слушнати за сите законски решенија, планови, стратегии зашто сето тоа се однесува на нив. Транспарентноста, а посебно во процесот на формирање на цената и придржувањето на договореното, како и целосен увид на државата во процесот исто така е важна. Италија, па и Грција можат да ни бидат пример за практична примена на фер практики во овој сектор – вели Пампулески.

   

     

Според него, посебно треба да се има предвид дека земјава е длабоко навлезена и погодена од климатските промени, а нема решенија на проблемите предизвикани од тоа.
– Последиците од топлата зима, на пример, и ладната дождлива пролет веќе се видливи во овоштарството и во другите земјоделски гранки. Во овоштарниците во ресенскиот регион поради таквите временски промени се појави зараза предизвикана од габа од семејството „ервинија“, но нема заштита, а ако се почека уште малку ќе го изгубиме целокупното производство. Затоа бараме брза реакција и долгорочни решенија кои ќе ги вклучат и мислењата на земјоделците, науката и стручната јавност за мерките и решенијата кои треба да ги пресретнат климатските промени што доаѓаат – вели тој.

Акутен проблем, според земјоделците е и немањето работна рака и сѐ повисоките цени на овој вид труд.
– До неодамна цената на работната рака во земјоделието беше 100 денари. Сега кога има недостиг од работна рака, работниот час оди многу високо, а земјоделецот кој нема профит не е во состојба да ја плати. И за ова прашање мора да се најде решение – вели Пампулески.

Петре Стојкоски од Асоцијацијата на земјоделци и фармери вели дека и покрај тоа што земјоделците имаат разбирање дека новата влада прво треба да биде избрана и да се запознае со проблемите, сепак ќе мора да се зафати со хаосот во земјоделството кој владее во овој период, зашто земјоделците ќе ѝ тропнат на врата.
– Нека дојде новата влада. Ќе ја поздравиме, ќе почекаме да видиме што планира, но ќе ѝ порачаме од сега да не прави дополнителни проблеми туку да ги решава навреме за да не се продлабочуваат и да го предизвикува земјоделецот. Земјоделецот ќе почека иако нема време за чекање за неговиот производ кој може да скапе по нивите, но сакам да подвлечам дека земјоделецот е и Хашки суд за една влада. Ако нема навремени решенија, ако нема вистински закони и нивно спроведување, земјоделецот ќе дојде пред сите институции и ќе ги изрече пресудите. Мора да се запрат прекупците, да нема самоволие на трговците за да може да опстане земјоделието – вели Стојкоски.

И градинарите кои деновиве протестираат бидејќи откупните цени на нивниот производ се далеку од реалните очекуваат брзи решенија, бидејќи родот веќе им скапува на нивите.
– Годинава почна лошо. Откупот и цените се катастрофални. Најавени се решенија преку разговори со прекупците, но пак земјоделците треба да го дадат своето мислење на заедничка маса со другата страна, а не поединечно да се разговара со едните па со другите. Чекаме решенија, пред да се откажеме и од ова намалено производство што го имаме годинава кај дел од културите – вели Ристо Велков од синдикатот на земјоделците.
Тој вели дека земјоделците знаат дека 30 години е запоставено земјоделството во земјата и не очекуваат преку ноќ решенија, но очекуваат фер однос кон нив и кон нивните проблеми и стратешки решенија.
Тие очекуваат и пораст на субвенциите и нивно усогласување со инфлацијата и трошоците во работењето како што тоа се прави за минималната плата и со пензиите.

    

Најново

Герапетритис од Скопје: Важно е да се гарантира европскиот тек на земјите од Балканот, но важно е и да се почитуваат меѓународните договори

Sase Ivanovski

ШИЛЕГОВ: 55 е сепак само една обична бројка, особено кога е исполента со илјадници убави желби, честитки, добри намери и љубов !!! Ви благодарам драги мои токму на таквите честитки !!!

Sase Ivanovski

Палевски бара да се доискаже пред обвинителството, поднесени приговори за обвинението

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БИЗНИСМЕНОТ БЕХАР БАЈРАМИ ОД ФОРИНО, ГОСТИВАР, СЕ ЖАЛИ ДЕКА РЕКЕТАРИ ВЧЕРА МУ ЈА ЗАПАЛИЛЕ ШТАЛАТА, ВЕЛИ ДЕКА ВЕЌЕ СО МЕСЕЦИ БИЛ МАЛТРЕТИРАН ОД ЛОКАЛНИ БАНДИ КОИ СЕ ЗАШТИТЕНИ ОД СИСТЕМОТ

Sase Ivanovski

Јаневска: Неопходни се реформи во образованието во кои ќе бидат вклучени сите и владата, МОН, родителите, наставниците

Sase Ivanovski

Русија објави снимка од нуклеарни вежби:„Вака ќе изгледа“

Sase Ivanovski

КОСТОВСКИ: Мојата лична надеж за подобро утре е во вербата дека токму владата предводена од господинот Христијан Мицковски ќе отпочне силна борба против организираниот криминал и корупција

Sase Ivanovski

СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ГАШИ СО ГЕРМАНСКАТА АМБАСАДОРКА ДРЕКСЛЕР

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЕДЕН ОД НАЈДОБРИТЕ СПОРТИСКИ ВО СВЕТОТ, ТОМ БРЕЈДИ: Кога моите другари спиеја на плажа, јас станував во 6 сабајле и на 40 степена трчав во полна опрема со часови

Sase Ivanovski

Пораката на Бајден и Макрон до новата власт на ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

СРЕДБА АФРИМ ГАШИ – ВЈОСА ОСМАНИ САДРИУ ВО СОБРАНИЕТО НА РСМ

Sase Ivanovski

Милошоски, Бендевска и Митрески – потпретседатели на Собранието

Sase Ivanovski

Слободен печат: Мицкоски не сака да стане премиер на Задушница, изборот на новата влада следниот викенд

Sase Ivanovski

Тетовец уплатил 1.350 евра за да купи багер, ама го измамиле

Sase Ivanovski

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со Марко Маковец, заменик директорот во Европската служба за надворешни работи

Sase Ivanovski

Османи: Владата која што доаѓа нема одговорност кон Преспанскиот договор, но има обврска да го почитува

Sase Ivanovski

СИЉАНОВСКА ГИ ИСКАРА БУГАРИЈА И ГРЦИЈА, ДОДЕКА ДО НЕА СЕДЕШЕ ГРЧКИОТ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ: Ветото е спротивно не само на логиката на Европската Унија, туку и на просперитетот на целиот регион. Наместо меѓусебно да се блокираме, ние треба да се однесуваме скандинавски, да соработуваме и да се поддржуваме едни со други

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Типографот Ласко Џуровски креираше дигитален фонт за глаголицата со која се ширела словенската писменост. Глаголица Нова отсега е достапна за секојдневна употреба

Sase Ivanovski

Најмоќните земји во светот постигнаа договор: На Украина ќе ѝ дадат заем од 50 милијарди долари

Sase Ivanovski

Сиљановска Давкова: На регионот не му е потребна гола ЕУ-реторика, туку доследна ЕУ-логика, да не се блокираме, туку да соработуваме и поддржуваме

Sase Ivanovski

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со турскиот министер за надворешни работи, Хакан Фидан

Sase Ivanovski

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со претседателката на Република Косово, Вјоса Османи – Садриу

Sase Ivanovski

ЈАНКО БАЧЕВ: Од учеството на тридневната научна конференција во Србија со изложување на трудот насловен како “Меѓународниот кривичен систем на казнување преку призмата на Нирнбершкиот, Токискиот и Хашкиот трибунал за поранешна Југославија

Sase Ivanovski

ХОРОР ВО ХРВАТСКА: Маж шетал гол по улица и со секира кршел автомобили – во неговата куќа е пронајдено мртво тело на жена

Sase Ivanovski

На факултетот на Рамиз Мерко ќе се образуваат само сестри – не доктори

Sase Ivanovski

Маринакис: Оксиморон е едната страна да бара од другата да го изоди целиот пат, од моментот кога не го почитува ерга омнес името

Sase Ivanovski

Курти: Жртвата вредеше, денес Косово е поразвиено од кога било досега

Sase Ivanovski

СЛАВЕСКИ ЗА МЕДИЦИНСКИОТ ФАКУЛТЕТ НА РАМИЗ МЕРКО: Бог нека ни е на помош!

Sase Ivanovski

ФОКУС: ДЕЛОВНИОТ ПАРТНЕР НА ТАТКОТО НА АРСОВСКА ГРАДИ БАЛКАНСКА БИЗНИС ИМПЕРИЈА

Sase Ivanovski

Орбан: Срамна е одлуката на Европскиот суд на правдата да ја казни Унгарија со 200 милиони евра за нејзината миграциска политика

Sase Ivanovski

Европскиот суд на правдата ја казни Унгарија со 200 милиони евра поради непочитување на правилата за азил

Sase Ivanovski

МИ СЕ ГАДИ ОД ЦРНАТА ПРОПАГАНДА ПРОТИВ СИЉАНОВСКА

Sase Ivanovski

ФУРКАН САЛИУ ЗА РАМИЗ МЕРКО: Следната реформа во здравството… Немој да се разболиш!

Sase Ivanovski

СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА СОБРАНИЕТО НА РСМ АФРИМ ГАШИ СО АЛБАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ БАЈРАМ БЕГАЈ

Sase Ivanovski

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со претседателот на Црна Гора, Јаков Милатовиќ

Sase Ivanovski

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со министерот за надворешни работи на Република Србија, Марко Ѓуриќ

Sase Ivanovski

Средба Џафери-Бегај: Северна Македонија и Албанија се повеќе од само соседски земји

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЗНАЕТЕ ЛИ КОЈА Е НАЈПОВТОРУВАНАТА РЕЧЕНИЦА ВО БИБЛИЈАТА? ДУРИ 365 ПАТИ СЕ ПОВТОРУВА!

Sase Ivanovski

Грчкиот новинар и аналитичар, Сидерис: Прекршувањето на Договорот од Преспа ќе создаде проблеми за европскиот пат на Северна Македонија наместо тензија меѓу Атина и Скопје

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Бостон направи уште еден чекор кон НБА титулата, „Селтикси“ водат 2:0 против Далас

Sase Ivanovski

Запалена куќата на вујкото осомничен за убиството на 11-годишното девојче во Грција

Sase Ivanovski

ПОЛСКА ВОВЕДУВА БАФЕР ЗОНА НА ГРАНИЦАТА СО БЕЛОРУСИЈА, ВО ДЛАБОЧИНА ОД 1 КИЛОМЕТАР НЕ СМЕЕ ДА ИМА НИКОЈ, ОСВЕН ГРАНИЧАРИ И ПОЛИЦИЈА

Sase Ivanovski

ОПАСЕН РАЗДОР СЕ СПРЕМА ВО СДСМ, ЌЕ ГЛЕДАМЕ ЛИ КОМУЊАРСКА ПАНОРАМА?

Sase Ivanovski

Работна група на Министерството за правда ги детектирала слабостите на актуелниот Закон за јавното обвинителство

Sase Ivanovski

Универзитетот на Мерко ќе образува лекари.Министерот кој му е сопартиец, му дал лиценца за медицински факултет

Sase Ivanovski

МАПАС: Членовите со бенефициран стаж до 17 септември да изберат дали ќе го продолжат членството во задолжителен пензиски фонд

Sase Ivanovski

Средба Османи- Пападопуло Почитувањето на Преспанскиот договор и поддршката од Грција клучни за европската интеграција на Северна Македонија

Sase Ivanovski

Левица: ДПМНЕ институционално го подреди трудот на работниците под економските и бизнис интересите

Sase Ivanovski

Лефков: Преспанскиот договор се однесува на институциите, ги поттикнувам граѓаните да го користат името Македонија

Sase Ivanovski

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со Денис Беќировиќ, претседавач на Претседателството на БиХ

Sase Ivanovski

Османи: Проширувањето на ЕУ е еден од најуспешните мировни проекти на европскиот континент

Sase Ivanovski

Деспотовски: Функционерите ќе бидат одговорни на луѓето, не на централата во Скопје – воведуваме директен избор

Sase Ivanovski

И покрај топлотниот бран, нема законска можност школската година да заврши порано

Sase Ivanovski

МОН: со поддршка од ЕУ изработивме нов електронски дневник, по тестирањето ќе започне неговата официјална примена

Sase Ivanovski

Герасимовски: Детските реквизитите кои беа искршени од вандали се реконструирани или заменети со нови

Sase Ivanovski

Петровска ја почна камапањата за лидер на СДСМ, го презентира „Манифестот за Социјалдемократија“

Sase Ivanovski

ЛДП: Мерката на Мицкоски за реорганизација на здравството и намалување на бројот на пратеници е уште една од нашите „позајмени” програмски определби

Sase Ivanovski

Миша Поповиќ: Управните и Надзорните одбори досега беа места каде што се „ухлебуваа“ партиски кадри

Sase Ivanovski

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамки на состанокот на министрите за надворешни работи на Процесот за соработка на Југоисточна Европа (ПСЈИЕ), кој се одржува во Скопје, оствари билатерална средба со министерот за надворешни работи на Босна и Херцеговина, Елмедин Конаковиќ

Sase Ivanovski

Почна Министерскиот состанок на ПСЈИЕ Османи: “Членство во ЕУ на сите учесници во ПСЈИЕ е гаранцијата за стабилноста и наш приоритет”

Sase Ivanovski

ТИНЕЈЏЕР СО АВТОМОБИЛ УДРИЛ ВО ПОВОЗРАСНА СКОПЈАНКА – жената е хоспитализирана во Еразмо

Sase Ivanovski

Филипче: Секретар за односи со општинските организации – ново тело за подобра внатрепартиска комуникација

Sase Ivanovski

Дерала: Се надевам дека националистичката хистерија нема да продолжи

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) УКРАИНКА ИЗБЕГА ОД РУСКА ОКУПАЦИЈА ПРЕКУ УНИШТЕН МОСТ СО ТОА ШТО ГО ПОКАЖА ПАСОШОТ НА ДРОН НА УКРАИНСКАТА АРМИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НЕКОЈ НАРКО БОС ИМА МНОГУ ЛОШ ДЕН ДЕНЕСКА: ПОЛИЦИЈАТА ВО ЕЛ САЛВАДОР ЗАПАЛИ 3 ТОНА КОКАИН ВРЕДЕН 70 МИЛИОНИ ДОЛАРИ

Sase Ivanovski

МИТАНОВСКИ: СДСМ Е ВО КОМА, ЗАТОА МУ ТРЕБА ЛЕКАР?!

Sase Ivanovski

ЦУК: Мечка убила и изела овци во гостиварско Равен

Sase Ivanovski

Јанкулоска: Заев треба да размисли да ми се извини, Груевски си замина како што се оди на одмор

Sase Ivanovski

Новата влада во Северна Македонија да ги почитува меѓународните обврски, велат САД и Франција

Sase Ivanovski

ИЗЛОЖБА ПОСВЕТЕНА НА Д-Р АЛЕКСАНДАР СИНГЕР ВО МЕМОРИЈАЛНИОТ ЦЕНТАР НА ХОЛОКАУСТОТ

Sase Ivanovski

Невремето предизвика хаос во Србија

Sase Ivanovski

Курти: Ја цениме улогата и поддршката на НАТО за Косово

Sase Ivanovski

Кристијано Роналдо e најдобриот стрелец во историјата на ЕП

Sase Ivanovski

(Видео) Британскиот политичар и водител Најџел Фараж го гаѓаа со камења и влажен цемент

Sase Ivanovski

Од каде што доаѓам срамота е да ти лепат рацете…

Sase Ivanovski

Каков е квалитет на водата во Охридското Езеро?

Sase Ivanovski

Блинкен се сретна со Нетанјаху

Sase Ivanovski

Тензии на границата меѓу двете Кореи: испукани серија истрели

Sase Ivanovski

Се урна руски воен авион, загина целиот екипаж

Sase Ivanovski

ЦУК: Девет пожари на отворено во изминатото деноноќие

Sase Ivanovski
Вчитувам....