17.8 C
Скопје
21/05/2024 08:44
МАКТЕЛ

  

     

 

„За да има помирување треба да зборуваме за транзициска правда, а за транзициска правда треба одговорност“ порача Силјановска-Давкова

      

Сите држави имаат своја мафија, но само во Македонија мафијата има своја држава. Ако застанете зад измените на кривичниот законик и со тоа овозможите амнестија за тешки кривични дела тогаш Вие, господине Пендаровски учествувате во корупцијата. Јас и ВМРО-ДПМНЕ не правевме кворум туку гласавме против измените на Кривичниот законик, факт кој што го констатираше и Делегацијата на Европската Унија во Скопје. Вие велите дека не сте ставиле вето на измените на Кривичниот законик затоа што пратениците и онака повторно ќе го потврделе во повторената постапка. Но, претседателот треба да стави вето за да го испочитува Уставот и така да не дозволи криминал и корупција“ рече кандидатката за претседател од ВМРО-ДПМНЕ, професорката Гордана Силјановска Давкова на дебатата во МТВ.

На прашањето за потребата од уставни измени, Сиљановска-Давкова одговори дека на Македонија ѝ е потребен сосема нов Устав, изработен од експерти по уставно право.„ Проблем е што имаме две влади во една, два парламенти кои немаат комуникација меѓу себе. Потребни ни се темелни уставни измени на овој ,франкенштајн’ од Устав. Она што нам ни треба е кога ќе го врати претседателот законот, Собранието да мора да одлучува со 2/3 или законот да подлежи на оценката на Уставниот суд пред повторно да дојде пред Собранието“

   

За предложените уставни измени, Гордана Сиљановска-Давкова заклучи: „Кај мене нема, земи или остави’! Не смеело да се отиде во Брисел и да се прифати Преговарачка рамка без домашен консензус. Апсолутно не се согласувам дека ова е завршена работа. Пендаровски не смеел да го прифати тоа што Бујар Османи му го донел како предлог.

 

Во Договорот со Бугарија нема никаква клаузула за менување на македонскиот Устав. Вашата логика, господине Османи за шифт кон малцинства не е точна. Да престанеме со тој илузионизам дека со уставни промени ќе процветаме. Да се одеше во Брисел со уставни измени досега ќе претседававме со ЕУ. Само со примена на копенхагенските критериуми ќе имаме успешна држава.Како ќе се справам со барањето за уставни измени и вметнување на Бугарите во Уставот? Прво, ќе се обратам пред Собранието и ќе повикам на консензус и единство. Потоа ќе објаснам што се копенхагенски критериуми, а што е непристоен ултиматум.“

   

     

На повикот од противкандидатите за помирување, Сиљановска-Давкова одговори: „За да има помирување треба да зборуваме за транзициска правда, а за транзициска правда треба одговорност. Одговорност треба да има и овде, па не случајно дојде иницијативата на Мијатовиќ (комесарот за човекови права на Советот на Европа – забелешка на тим ГСД 2024)“.

Во расправата за надворешната политика, професорката Сиљановска-Давкова запраша:„Кој ве овласти вас, господине Бујар Османи при жив и здрав претседател Вие сами да одлучувате за Сребреница?Вие сте влегле во Отворен Балкан со две држави, а тука во Западниот Балкан има и други земји. Сега велите дека треба да излеземе од таму, па како е тоа координирана македонска надворешна политика?

За амбасадори имаме скандал-мајстори, па сликата за Македонија е катастрофална. На ова мора да се стави крај. Затоа дипломатите ќе ги регрутирам преку Академијата, а амбасадорите ќе мора да поминат пред Комисијата во Собранието.“Таа се осврна и на предлогот на противкандидатот Бујар Османи за сертифицирање на македонските политичари:

“Замислете, Бујар предлага кандидати за претседатели да бидат сертифицирани однадвор, а не од граѓаните. Па тогаш, кандидирајте се за генерален секретар или за европски претседал, не за претседател на Македонија! Граѓаните на Македонија се единствените кои што го сертифицираат претседателот со своите гласови на изборите.“Во блокот посветен за младинската политика, професорката Сиљановскап-Давкова истакна:„Нам ни треба битка за најдобрите и најспособните, наместо за медиокритетите. Ако уште на факултет ги каниме најдобрите да се вработат тогаш ќе одиме напред.Треба да престанеме со погрешната примена на правичната и соодветна застапеност. И во Рамковниот договор прво пишува стручност и компетеност, а потоа каква било застапеност.“

За односот на Македонија кон дијаспората, Сиљановска-Давкова потцрта:„Треба да имаме постојана комуникација со нашите кои се надвор и претседателот тука треба да игра голема улога. Само ако имаме пристојни стандарди како во ЕУ, тогаш ќе може да ги вратиме младите назад дома;Кај претседателот треба да има Совет за соработка со дијаспората. Но, за да ја вратиме дома дијаспората, нам ни треба владеење на правото. Оваа власт тоа го оневозможува затоа и дијаспората не доаѓа.“

На крајот на дебатата, кандидатката за претседателка на Македонија, професор д-р Гордана Сиљановска-Давкова објасни зошто граѓаните треба нејзе да ѝ ја дадат довербата на претседателските избори:„Зошто треба да се гласа за мене на овие избори? Јас ќе ги практикувам уставните овластување, ќе го почитувам националното право, европското право и меѓународното право, а ќе се држам до државни и национални интереси. Нема да се срамат граѓаните на Македонија од мене. Македонија ќе има пристоен претседател.“

    

Најново

Приведен крадец во Охрид, одземеното вратено на сопственикот

Sase Ivanovski

Одбележан 20 Мај – Денот на македонските пожарникари

Sase Ivanovski

Мангова: Политичките актери си играат со национализмот кога се слаби сами по себе да донесат резултати

Sase Ivanovski

Меѓународниот суд на правдата бара апсење на Нетанјаху и шефовите на Хамас

Sase Ivanovski

Две лица тешко повредени откако возило удри во мотоцикл во Гостивар

Sase Ivanovski

Седумнаесетгодишник гласал осумпати за премиерот Моди на изборите во Индија

Sase Ivanovski

Турчин приложил фалсификувана зелена карта на Деве Баир, полицијата го приведе

Sase Ivanovski

Словачкиот премиер закрепнува и неговата состојба е стабилна

Sase Ivanovski

Индира Кастратовиќ: Во Македонија сите се тренери и селектори!

Sase Ivanovski

Меѓународниот кривичен суд побара апсење на Нетанјаху и на лидерот на Хамас

Sase Ivanovski

Првиот мобилен повик е направен на денешен ден во 1973 година

Sase Ivanovski

Србија апелира за повлекување на текстот на резолуцијата за Сребреница

Sase Ivanovski

Мицковски на одбележување на годишнината од кревањето на разловечкото востание

Sase Ivanovski

ЕПСКИОТ РАСКАЗ НА БАТЕ ВАНЕ КАКО ГИ ОДНЕЛ ПАНДЕВ И СТОЈКОВ ВО МИЛАНО!

Sase Ivanovski

Grand Skopje PRIME SPONSOR на овогодинешната Конференција за недвижности

Sase Ivanovski

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК ПОЖАРНИКАРИ KOUZON Fire and Rescue Training Center Коузон Доброволно противпожарно друштво

Sase Ivanovski

Мангова: Верските заедници, армијата и полицијата со најголема доверба од граѓаните, бидејќи помала е интеракцијата со нив

Sase Ivanovski

Превртени кошеви и искршени седишта – институциите си префрлаат вина за руинираната спортска сала на УКИМ

Sase Ivanovski

Од почетокот на израелската операција во Рафа од територијата побегнале 800.000 луѓе

Sase Ivanovski

ЦУК: Поплавени подруми во охридско од поројниот дожд

Sase Ivanovski

Стара невистинита вест дека пијан Србин убил ајкула во Египет, преку руски медиуми стаса и кај нас

Sase Ivanovski

Безбедноста станува помал приоритет, вели поранешниот истражувач за безбедност на „OpenAI“

Sase Ivanovski

Јавното мислење во С. Македонија во однос на војната во Украина е значајно поделено

Sase Ivanovski

Словенечкиот премиер е надвор од животна опасност, но останува на интензивна нега

Sase Ivanovski

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Sase Ivanovski

ХЕРА:Перформансот за јакнење на родова еднаквост „Простор за разговор“ утре на сцената во Куманово

Sase Ivanovski

Покана до медиуми

Sase Ivanovski

Револуционерните филери на Синклер достапни во Клиника Жан Митрев

Sase Ivanovski

Биле затекнати при тешка кражба, па го нападнале полицаецот

Sase Ivanovski

До петок нестабилно време со повремен пороен дожд, град и грмежи

Sase Ivanovski

Европската комисија повика Скопје и Атина да се придржуваат до Преспанскиот договор

Sase Ivanovski

Пожарникари извлекувале човек паднат во река, испумпувале вода од дворови и подруми

Sase Ivanovski

Му пратиле дрога по пошта – Скопјанец приведен откако си ја зел пратката

Sase Ivanovski

Успешно одбележан денот на семејниот лекар

Sase Ivanovski

Автомобил удрил во велосипедист на Водно, со тешки повреди пренесен во болница

Sase Ivanovski

Бранко Тричковски: Масин и Сонтаг

Sase Ivanovski

Загрижувачки тренд – околу 7.000 научници си заминале од Македонија во последниве неколку години

Sase Ivanovski

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го посети Спомен домот на Разловечкото востание

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ШЕФОТ НА СТОПАНСКА КОМОРА НАЈАВИ КРЕИРАЊЕ НА НОВА ТЕЛЕВИЗИЈА ОД СТРАНА НА ГОЛЕМИ БИЗНИСМЕНИ КОЈА ЌЕ БИДЕ ЛИДЕР ВО РЕГИОНОТ

Sase Ivanovski

(БИДЕО) Обраќање на Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО ДПМНЕ во Разловци

Sase Ivanovski

ШТИПЈАНЕЦ СО КОЛА ЈА РАЗБИЛ ОГРАДАТА И ПАДНАЛ ВРЗ ПОКРИВОТ НА КУЌА ДОДЕКА СПИЕЛЕ СТАНАРИТЕ

Sase Ivanovski

НЕ БИ ПРЕЈУДИЦИРАЛА ПОСЛЕДИЦИ, САД ГИ ОХРАБРУВААТ ЛИДЕРИТЕ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ДА ГО ПОЧИТУВААТ ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР, ВЕЛИ ЕЛИЗАБЕТ АЛЕН, ПОТСЕКРЕТАРКА НА СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ

Sase Ivanovski

Поради Рамштајн цените за сместување во Белград отидоа до небо! Ноќевање на некои места достигнува и до 80 000 динари, ден по концертот истите едвај се 5000

Sase Ivanovski

ПОРТАЛОТ ЕКСПРЕС КОЈ Е БЛИЗОК ДО ВМРО ДПМНЕ ГО ОБЈАВИ СОСТАВОТ НА ИДНАТА ВЛАДА

Sase Ivanovski

ГЕРАПЕТРИТИС: Граѓаните на Северна Македонија не би сакале да ги стават во опасност односите со Грција

Sase Ivanovski

За оваа овошка сигурно не сте ни слушнале, а донесува одлична заработка: Цената е 5 евра за кг, а е се популарна во Европа

Sase Ivanovski

Сопственикот и главниот оперативен тим одушевени од развојот на Костал во Охрид, компанијата почнува сериско производство на технолошки најнапредна електроника за Фолксваген

Sase Ivanovski

Георгиева-Јовевска избрана за една од најуспешните жени менаџерки во земјата

Sase Ivanovski

НЕТАНЈАХУ ДА НЕ ЈА ПРОДЛАБОЧУВА ХУМАНИТЕРНАТА КРИЗА Земјите од Г7, без САД, го предупредија Израел да ја запре офанзивата во Рафа

Sase Ivanovski

Проектот на зетот на Трамп за градење на еколошки бесценето место – ноќен кошмар за еколозите

Sase Ivanovski

(ФОТО) Лекарите волонтери во Газа го опишуваат колапсот на здравствениот сектор во енклавата

Sase Ivanovski

ПОСЛЕДНИОТ ПРЕЖИВЕАН МАКЕДОНСКИ ЕВРЕИН КОЈ СЕ СПАСИ ОД ТРЕБЛИНКА СЕ СРЕТНА СО МИЦКОВСКИ

Sase Ivanovski

„Златната копачка“ на Дарко Панчев во музејот на Црвена звезда

Sase Ivanovski

ВИДЕО: Скандал пред третиот меч – тепачка меѓу кошаркари на Партизан и Црвена звезда

Sase Ivanovski

ЖРК Ѓорче Петров го освои пехарот во Купот на Македонија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АЗЕСКИ: Како комора водевме тешка битка со СДСМ и ДУИ, донесоа едно 7 закони дирек против интересите на бизнисот!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДЕТЕКТОР АНАЛИЗА Секој трет македонец сака да се исели од Македонија

Sase Ivanovski

СИЉАНОВСКА СО ПОДДРШКА ЗА УКРАИНА: Руската агресија ја поткопува европската глобална безбедност и стабилност

Sase Ivanovski

Пет илјади ученици полагаат тестови за меѓународната студија ТИМСС

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АЗЕСКИ: Ако јас дозволев во Александар Палас да се краде како во државава, од хотелот сега ќе останеа само голи цигли!

Sase Ivanovski

Врховен судија фатен со 10.000 евра поткуп

Sase Ivanovski

Кавадарчанецот кој синоќа му се закануваше на Јанчев, денес му се извинувал: Пијан бев, лошо пијанство имам!

Sase Ivanovski

Македонец кој живее во Шведска е уапсениот кој на Кацарска и рекол: Ќе одговарате!

Sase Ivanovski

Касами: Ахмети зборува за меѓуетнички тензии затоа што така договарал и постапувал во минатото

Sase Ivanovski

ФАЛА БОГУ, ОВА НАРОДОТ ГО БАРА 30 ГОДИНИ: Уапсен врховниот судија Наке Георгиев, фатен како зема мито!

Sase Ivanovski

МАТУРАНТКА НА ДЕНОТ

Sase Ivanovski

Лажна реклама за чај ги злоупотребува аналитичарот Петар Арсовки и доктор Драган Даниловски

Sase Ivanovski

Во недела ќе биде врачена наградата „Роман на годината“

Sase Ivanovski

Недоследно е по 2016 година ДУИ да зборува за волјата на граѓаните

Sase Ivanovski

Петровска размислува да се кандидира за претседател на СДСМ

Sase Ivanovski

СДК: УКРАИНСКИ ТРАНСПОРТЕН АВИОН СЕКОЈ ДЕН СЛЕТУВА ВО СКОПЈЕ, МАКЕДОНИЈА Е ПЕТТИ НАЈГОЛЕМ ДОНАТОР НА ОРУЖЈЕ ВО УКРАИНА СПОРЕД ПРОЦЕНТ НА БДП

Sase Ivanovski

Акција за мерење на крвен притисок и гликемија утре во Градски парк

Sase Ivanovski

Кој беше Ебрахим Раиси – ултраконзервативец и отворен поддржувач на моралната полиција

Sase Ivanovski

Мухамед Мокбар ќе го замени Раиси до изборите, тој е потпретседател 23 години

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Спасувачките екипи ги извлекоа телата на жртвите во хеликоптерската несреќа во Иран

Sase Ivanovski

Герапетритис: Договорот од Преспа е меѓународен, не се менува и ревидира еднострано

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) И Србите не се зафркаваат

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БРАКОТ ДЕНЕСКА ПОГЛЕДНАТ ОД ПЕРСПЕКТИВА НА МАЖИТЕ

Sase Ivanovski

БОШЊАКОВСКИ: Претседателе Пендаровски (Бети и Огнен) благодарност за довербата што ја имавте во мене

Sase Ivanovski

ШОКАНТНО: ПОРАНЕШНИОТ ШЕФ НА КРИВИЧЕН ГО ОПРАВДА НАПАДОТ НАД КАЦАРСКА, СИ ГО БАРАЛА?!?!

Sase Ivanovski
Вчитувам....