37.8 C
Скопје
13/07/2024 17:31
МАКТЕЛ

  

     

 

Зелените со амбиција да станат дел од мнозинство во Европскиот парламент

      

Групата Зелени-Европска слобода алијанса (Зелени/ЕФА) во Европскиот парламент отворено пројави амбиции да стане дел од парламентарното мнозинство кое се очекува да продолжат да го сочинуваат Европската народна партија (ЕПП), Прогресивната алијанса на социјалистите и демократите (СД) и либералната „Да ја обновиме Европа“. За остварување на оваа амбиција Зелените се обидуваат да го искористат нивниот нов европратеник и актуелен еврокомесар за животната средина, океани и рибарство Виргинијус Синкевичиус како „мост“ за поврзување со ЕПП.

   

Синкевичиус на изборите одржани овој месец беше избран за европратеник како кандидат на Сојузот на демократите „За Литванија“ (ДСВЛ) на поранешниот литвански премиер Саулиус Сквернелис, партија формирана во 2022 година со отцепување од Сојузот на литванските фармери и зелени (ЛВЖС). ЛВЖС досега беше дел од групата Зелени/ЕФА, но реши да премине во редовите на Европските конзервативци и реформисти (ЕЦР), па неговото место сега го зазема ДСВЛ.

 

Така Синкевичиус, кој кога стана еврокомесар во 2019 година со 28 години беше најмладиот носител на оваа функција во историјата на ЕК, сега ќе се обиде своите врски со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен да ги искористи за пристапување на Зелените кон парламентарното мнозинство предводено до нејзината ЕПП.

   

     

Европската Комисија (ЕК) и Европскиот инвестициски фонд (ЕИФ) го лансираат проектот “БлуИнвест Фонд“, капитален фонд за поддршка на сината економија, односно проекти поврзани за заштита на мо

Синкевичиус имаше една од клучните улоги во усвојувањето на некои од контроверзните регулативи од Зелениот договор, како онаа за намалување на отпадот од амбалажа и ревизијата на правилата за емисии на штетни гасови во индустријата. И покрај критиките кон Фон дер Лајен од страна на Зелените поради нејзината одлука да отстапи од некои еколошки барањa во Земјоделската политика под притисок на протестите на земјоделците, Синкевичиус искажува пофални зборови за неа и поддршката што ја добивал од неа како еврокомесар. Во интервју за „Еуроактив“ тој дури изјави дека поддршката на Фон дер Лајен му овозможиla да „придвижи напред“ некои од амбициозните планови за животната средина.

ЕПП досега ја отфрлаше идејата за прием на Зелените во парламентарното мнозинство, но Синкевичиус се надева дека партијата ќе го промени својот став и дека ќе им дозволи на Зелените да станат дел од парламентарното мнозинство „како рамноправни партнери“. – Зелените можат да играат важна улога во градењето силна коалиција и Комисијата да има комфорен број гласови за амбициозна агенда, изјави Синкевичиус, нагласувајќи дека Зелените се подготвени за „премостување на разликите“.

Тој во својство на еврокомесар често се наоѓаше на расчекор меѓу еколошките и земјоделските интереси, како што беше случај со Законот за обнова на природата, правилата против уништување на шумите, регулативите за емисии на штетни гасови или Законот за почвите, кои имаа негативно влијание врз земјоделскиот сектор.

Подобрувањата во квалитетот на воздухот во текот на изминатиот месец, како резултат на прекини во деловниот и социјалниот живот преку ригорозни епидемиолошки мерки поради пандемијата на корон

– Мислам дека мојата работа во Комисијата, докажа дека со вложување дополнителен напор можам да ги премостам разликите дури и кога позициите се екстремно оддалечени една од друга, вели Синкевичиус. Тој, посочува и дека Зелените се подготвени дел од својот фокус кон животната средина да го насочат и кон економијата и иновациите, кои се очекува да бидат едни од главните приоритети на ЕУ во новиот мандат на европските институции.

Синкевичиус, исто така, го поддржа и ставот на ЕПП за Заедничката земјоделска политика (ЗЗП) и нејзините еколошки правила, кои доведоа до разгорување на протестите на земјоделците ширум Европа во текот на минатата година. – Тие правилата беа предложени од претходната Комисија, пред усвојувањето на Зелениот договор, но беа финализирани во рамките на овој мандат. Значи, тие имаат многу малку врска со еколошката политика, изјави Синкевичиус во интервјуто.

Предлогот за санкции врз руската нафта е предлог на институцијата на Фон дер Лајен. Ова е шест предлог санкции против Русија откако почна војната во Украина. До сега сите други пет пакети беа

Сличен став изнесе и Фон дер Лајен при промовирањето на измените на некои еколошки правила на ЗЗП, во обидот да го смири незадоволството на земјоделците. Синкевичиус ги поддржаа и апелите на ЕПП и либералите ЕУ во новиот мандат да се фокусира на имплементација на Зелениот договор, наместо на негово проширување. – Имавме совршена патека и сега е навистина време за имплементација, рече Синкевичиус, повторувајќи едно од мотата на Фон дер Лајен од кампањата.

Шанса за пристапување кон мнозинството Зелените гледаат и во осипувањето на либералите, кои по загубата на 20 места на изборите, во петокот остана без уште шест европратеници откако нивната група ја напушти партијата Акција на незадоволните граѓани (АНО) на поранешниот чешки премиер Андреј Бабиш. Доколку гласовите на ЕПП, социјалдемократите и либералите не бидат доволни за реизбор на Фоn дер Лајен, партијата би можела да побара поддршка од европратениците на Зелените. Барањето поддршка од Зелените би претставувало „помало зло“ за ЕПП, бидејќи евентуалното обраќање за помош кон дел од партиите од редовите на десничарската ЕЦР би претставувало ризик некои од социјалдемократските и либералните европратеници во таков случај да одбијат да гласаат за реизбор на Фон дер Лајен.

    

Најново

Велешанец во центарот на градот пронашол напуштено бебе во тешка здравствена состојба

Sase Ivanovski

Во пресрет на големиот настан по повод стогодишнината од Прилепска Пиварница

Sase Ivanovski

Таравари: На одговорност ќе бидат повикани сите кои несоодветно се однесувале со тримесечното бебе

Sase Ivanovski

ССНМ: Да запрат прес-конференциите на отворено среде топлотен бран

Sase Ivanovski

МИЦКОСКИ ЗА ЕУ: Останавме во ходник да чекаме вратата да ни ја отворат, да седнеме и да преговараме

Sase Ivanovski

ПАДНА „МОЈ ДДВ“: Граѓаните реагираат, не можат да скенираат сметки

Sase Ivanovski

Уапсен сопственикот на куќата каде беа пронајдени четворицата малолетници кои завршија на Токсикологија А.А

Sase Ivanovski

Мицотакис: Грција нема да ги открие оружјата што ѝ се на располагање доколку соседната земја продолжи со актуелната тактика

Sase Ivanovski

Тошковски во интервју за „Фокус“: Немам фирми во Бугарија, обвинувањата на Апасиев се ниски

Sase Ivanovski

Семејство на тримесечно бебе тврди дека детето било тепано на Детска клиника, Таравари најави ригорозни казни

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Филипче додека беше министер ја направи државата заложник на здравствената мафија, луѓе собираа пари за лекување преку СМС пораки, а неколку фирми блиски до него се богатеа

Sase Ivanovski

СДСМ: Мицкоски се обиде да ја скрие средбата со Главчев

Sase Ivanovski

Полициски хеликоптер го гаси пожарот кај селата Драгоево и Селце, досега исфрлени над 15 тони вода

Sase Ivanovski

СМАИЛОВИЌ ЗА ГОДИШНИЦАТА ОД ГЕНОЦИДОТ ВО СРЕБРЕНИЦА: За жалење е што настанот беше политизиран како дел од секојдневната политичка борба

Sase Ivanovski

Со хеликоптер на МВР ставен под контрола пожарот кај село Караслари, велешко

Sase Ivanovski

ВЛЕН: НА ГОВОРНИЦА ОРЛИ, ВО ПРЕГОВОРИТЕ КАНАРИНЦИ – ДУИ СО СРАМНА ПОНУДА ДО ВМРО САМО ЗА ДА ВЛЕЗЕ ВО ВЛАДА

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: СДС и малиот Заев, Филипче жалат што Македонија нема повеќе свиткана кичма во НАТО

Sase Ivanovski

133 санкционирани возачи во Скопје

Sase Ivanovski

СДСМ: Мицкоски на НАТО самитот беше маргиналец, пропуштена шанса да се зајакне позицијата на државата

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Мицкоски на средба со дијаспората во Њујорк, да се обединиме во градењето на иднината на Македонија

Sase Ivanovski

Јаревски: Маргиналци се СДС со нивните две штури соопштенија, наспроти остварените повеќе од 20 средби и разговори на Мицкоски со државници од НАТО алијансата

Sase Ivanovski

НАЈЧЕВСКА ЗА МОЛИТВАТА ВО СОБРАНИЕТО ЗА СРЕБРЕНИЦА: Ова не е само спротивно на уставната одредба за секуларност на државата туку и отворена дискриминација

Sase Ivanovski

Јаревски: Резултатот од министерувањето на Филипче, хациенда на Водно, луксузно Ауди Q8 и ограбена државна каса

Sase Ivanovski

ЦУК: Активни пет пожари кои веќе се гаснат, во јули досега имало 173 пожари на отворено

Sase Ivanovski

ПОЛСКА ЗА СЛЕДНА ГОДИНА ЌЕ ГО ЗГОЛЕМИ ТРОШЕЊЕТО ЗА ВОЈСКАТА НА 5% ОД БДП, РЕКОРД ВО НАТО ЗЕМЈИТЕ

Sase Ivanovski

ЕСМ: РЕК Битола до понеделник ќе работи со еден блок

Sase Ivanovski

“Уметниците од Западот и Истокот, од Северот и Југот, од Охрид ја испраќаа пораката: „Убавината ќе го спаси светот”. Силјановска го отвори фестивалот „Охридско лето“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ СЕ РАКУВАШЕ СО ЏО БАЈДЕН И ПОТОА НАПИША НА ФЕЈСБУК: За државните интереси, за јакнење на демократијата и подобар живот на нашите граѓани

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ: Остварив средба со премиерот на Албанија, Еди Рама. Време е да се отпочне ново време на рамноправен дијалог и искрени пријателства

Sase Ivanovski

Сончево и многу топло – температури до 42 степени

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ: На маргините на официјалната фотосесија на лидерите на Влади и шефови на држави на НАТО самитот остварив кус разговор со премиерот на Бугарија, Димитар Главчев

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ НА СРЕДБА СО МЕНАЏМЕНТОТ НА СВЕТСКИОТ МЕДИСКИ ГИГАНТ ЦНН, ДАЛИ ПОВТОРНО ЌЕ СЕ ПРОМОВИРА ЗЕМЈАТА ЗА СТРАНСКИ ИНВЕСТИЦИИ: Денес во седиштето на CNN остварив продуктивна средба со познатиот новинар Ричард Квест и Фил Нелсон, извршен потпретседател на CNN

Sase Ivanovski

Сиљановска Давкова го отвори „Охридско лето“: Уметноста преобразува, помирува, раѓа надеж за поинаква, заедничка иднина

Sase Ivanovski

Мицкоски: Ние како народ направивме сѐ, сега треба Европа да направи нешто за нас

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) УКРАИНЦИТЕ СЕ БРАНАТ СО СЕ ШТО ИМ Е ПРИ РАКА: Украински рибар погоди руски дрон со риба!

Sase Ivanovski

Србинка го нападнала сопругот додека возел, тој ја исфрлил крај Демир Капија и заминал: Полицијата ја нашла повредена

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ ДО МЛАДИТЕ: Животот не е Инстаграм бајка, со убави плажи и ресторани, фатете се за работа, вложувајте во себе, борете се!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: Секој бизнисмен на кој ќе му биде побарано мито од некој функционер тоа да го пријави веднаш кај мене, веднаш ќе има силна реакција, мито и корупција нема да се толерира, на власт дојдовме не да станеме милионери туку да му служиме на народот!

Sase Ivanovski

Во свесна состојба се сите четири малолетници најдени во бессознание во стан во Скопје, земале психотропни супстанции

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АКТЕРОТ АЛЕК БОЛДВИН СЕ РАСПЛАКА ОТКАКО СУДИЈАТА ГО ПРОГЛАСИ ЗА НЕВИН ВО СЛУЧАЈОТ СО НЕСРЕЌАТА НА СНИМАЊЕТО НА ФИЛМОТ РАСТ ПРИ ШТО ЗАГИНА РЕЖИСЕРКАТА НА ФИЛМОТ

Sase Ivanovski

Мобилни екипи во Кисела Вода им помагаат на граѓаните за справување со високите температури

Sase Ivanovski

ЃОРЃИЕВСКИ: Нема запирање кога се работи за доброто на мојот народ – по 30 години нови улици во Пржино и Црниче!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: ЌЕ ГО ПРОДОЛЖИМЕ ПРОЕКТОТ ЗА ЗАЕДНИЧКИ ГАСЕН ИНТЕРКОНЕКТОР ВО АЛЕКСАНДРОПОЛИ ВО ГРЦИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: Грција да престане со навредливото користење на термините Скопјанос и Скопја за нашата држава и нашите граѓани

Sase Ivanovski

ЃОРЃИЕВСКИ: Нека е аирлија – отворен е новиот спортски комплекс ,,Бецко” во Драчево!

Sase Ivanovski

Мицкоски: Добрососедските односи се двонасочна улица, вистинското прашање е зошто Грција не го почитува договорот од Преспа

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПРЕМИЕРОТ МИЦКОВСКИ ЗА АЛ ЏЕЗИРА БАЛКАНС: Не би се согласил дека не го почитуваме договорот од Преспа, не ни се допаѓа, но ќе го почитуваме

Sase Ivanovski

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ГАЗИ БАБА, БОБИ СТЕФКОВСКИ НА СРЕДБА СО КОЦЕ ТРАЈАНОВСКИ, ДИРЕКТОР НА ЈАВНОТО ПРЕТПРИЈАТИЕ ЗА ДРЖАВНИ ПАТИШТА

Sase Ivanovski

МАНИФЕСТАЦИЈА “ПЕТРОВДЕНСКИ ЧЕСТВУВАЊА” ВО ЈУРУМЛЕРИ!

Sase Ivanovski

МАКЕДОНЦИ НАПАЛИ БРАТСКУ СРБИЈУ

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) ЗАПОЧНА МЕЃУНАРОДНИОТ ФОЛКЛОРЕН ФЕСТИВАЛ “ГАЗИ БАБА 2024”

Sase Ivanovski

ФИРМИ И ГРАЃАНИ ДОЛЖАТ ОКОЛУ 169 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ДАНОЦИ И ПРИДОНЕСИ Управата за јавни приходи го објави списокот на должници

Sase Ivanovski

Близу Москва се урна патнички авион, загинаа три лица

Sase Ivanovski

НА БЕНЗИНСКИТЕ НА ОКТА Бонус од 7 отсто со American Express

Sase Ivanovski

Венеција уште поскапо ќе наплаќа за влез во градот

Sase Ivanovski

Да не се лажеме – Македонија има иста минимална плата како Србија, а повисока од Албанија, Бугарија и од Црна Гора

Sase Ivanovski

(ФОТО) ВУЧИЌ НАЦРТА 5 ТОЧКИ НА ТАБЛАТА „Тие сакаат крај за Србија“

Sase Ivanovski

Шпанија е фаворит во финалето: Герет Саутгејт го префрли притисокот врз ривалите

Sase Ivanovski

Песков за гафовите на Бајден: Однесувањето на американскиот претедател е неприфатливо

Sase Ivanovski

Гир: Да се изгради одржлива иднина за Преспа

Sase Ivanovski

Уште четири здравствени установи добија в.д. медицински директори

Sase Ivanovski

Белери доби дозвола да положи заклетва како европратеник по притисокот врз Рама

Sase Ivanovski

Светот ќе има 200 милиони луѓе помалку на крајот на 21 век

Sase Ivanovski

Си-Ен-Ен: Обама и Пелоси се загрижени за Бајден но не можат да го убедат да се пензионира

Sase Ivanovski

Аптекарот од Онкологија доби две години затвор за примање поткуп, пресудата ќе биде обжалена

Sase Ivanovski

Минчев: Со нови закони кои не се само шминка и декор до професионална, департизирана и мотивирана јавна администрација

Sase Ivanovski

Британско разузнавање: Русија загубила повеќе од 70.000 воен персонал во последните два месеца

Sase Ivanovski

„ПОДОБРО ДУШМАН НА СИРОМАВИОТ НАРОД, ОТКОЛКУ НА СТРАТЕШКИОТ ПАРТНЕР И НЕГОВИТЕ ПРОФИТИ“: Ванковска за изјавата на Николовски дека е душмански да го прекине договорот со „Бехтел и Енка“

Sase Ivanovski

Играј со најдобрите: Видеолотарија со донација од милион денари, изгради детско игралиште во Општина Свети Николе

Sase Ivanovski

На петте најдобри студенти кои завршиле медицина ќе им биде дадена шанса веднаш да се вработат во здравството

Sase Ivanovski

„КАЈ НАС АКО ИМАШ ПАРИ, ЗНАЧИ ДЕКА СИ ГИ НАПРАВИЛ НА НЕЧИСТ НАЧИН“: Новиот поткаст „Бизнис Муабети“ на Фактор со Татјана Лопарски

Sase Ivanovski

ПАЦИЕНТИТЕ СО ВИСОК, НО И СО НИЗОК ПРИТИСОК ВО ГОЛЕМ РИЗИК ОД ТОПЛОТНИОТ БРАН: Лекарите предупредуваат на опасност од мозочни и срцеви удари

Sase Ivanovski

ДЕНЕСКА Е ДЕНОТ „Д“ ЗА „РЕПЛЕК“ – се случува сплит на акциите, ќе „загризат“ ли уште повеќе инвеститори

Sase Ivanovski

И од лошото има бетер! Кој ја закла струмичката болница да плаќа струја поскапо и од таа што се продава на берзите?

Sase Ivanovski

Вучиќ: Нема да паднеме на провокации, нема да војуваме против Бошњаците

Sase Ivanovski

Активности од кампањата „Носи кацига“ во повеќе градови

Sase Ivanovski

За жалење ли е државниот ГТЦ? Само од паркингот лани наплати над 500.000 евра!

Sase Ivanovski

ГРУЕВСКИ РАСПАЛИ- „ТОА ШТО МЕ СПОМЕНУВААТ ПОКАЖУВА КОЛКУ КОМПЛЕКСИ ИМААТ“: „Последното соопштение е толку тупо, мора да го издиктирал Заев по телефон од некоја плажа во Грција“

Sase Ivanovski

250 МИЛИОНИ ЕВРА ГУБИ ДРЖАВАТА ПОРАДИ НЕЦЕЛОСНО ПРИЈАВЕНА РАБОТА Дури 158 милиони евра приходи на домаќинствата не се пријавени

Sase Ivanovski

(ФОТО) СТРАШНА ГЛЕТКА НА ПЛАЖА ВО ШКОТСКА 77 китови се насукаа на брегот и угинаа

Sase Ivanovski
Вчитувам....