-0.2 C
Скопје
01/02/2023 00:07
МАКТЕЛ

   

Изјавата на скопјанецот и шизик Изет Меџити – кој малку ме изненади. Поточно многу ме изненади, да не речам ме скамени

     

Се повеќе се кристализира раслојувањето во ДУИ кое во последно време добива и димензии на внатрепартиска кампања, во која “старата постава” со неколку привезоци се спротивставува на сегашните креатори на политиките на партијата ДУИ – кои недвосмислено се поддржани од нивниот лидер Али Ахмети. Проследувајќи ги изјавите и реториката во двата табора на ДУИ, некако се потешко ми е да ја видам причината и мотивот зошто “огнените” се толку разјарени. А, се почна како некое незадоволство од работата на Бујар Османи и на Артан Груби за да сега се прошири и кон Талат Џафери. Низата обвинувања некако се чини се сведуваат на празни зборови и на ад хоминем напади…Освен, еден битен детал! Детал, многу важен и суштински сегмент содржан во изјавата на скопјанецот и шизик Изет Меџити – кој малку ме изненади. Поточно многу ме изненади, да не речам ме скамени.

  

Тој, имено, во своето интервју за РСЕ покрај нивото на отпор што го манифестираше кон своите сопартијци искажа, впрочем, само две суштински несогласувања. Првото, се однесуваше на негова оценка дека партиската програма на ДУИ не била спроведена во целост: “била 2 %посто остварена” – што беше експресно демантирано од Артан Груби во интервјуто за ИРЛ; додека втората битна забелешка, дозволете да го цитирам Изет Меџити, кој рече дека сегашносто раководство на ДУИ: , го „трампало Рамковниот договор за мултикултурализам или пак за граѓанско општество“.
Оваа изјава, навидум бенигна, сепак заслужува поголемо внимание имајќи ја предвид индикацијата која ја сугерира.

 

Прво, сакам да верувам дека оваа изјава или е лапсуз или е резултат на реалната јазична бариера, за која имам апсолутно разбирање. Но, ако тоа не е случај , ми се чини дека Меџити ќе мора да се дообјасни, затоа што вака кажан став има опасни последици по нашата земја. Зошто? Приоритетно, затоа што рамковниот договор, нашата конституција и мултикултуралимот во никој случај не се взаемно исклучиви! Напротив. Уште поважно, демократијата без граѓанско општество едноставно е невозможна! Како тоа “трампан е ОРД за Мултикурализам” тврди Меџити? Ова е крајно несериозно тврдење со несогледиви последици, затоа што ако тој има против мултикултирализмот, значи дека има и против ОРД, значи дека има и против РСМ која е референтен научен пример на примена на нетериторијален нормативен мултикултирализам, токму со ОРД. Поточно, меѓу редови (ако не станува збор за лапсуз, пак ќе повторам) ова звучи дека “огнените” сè уште сакаат да играт покер со остри етно-националистички карти?

  

Или, што е точно тоа што му пречи на Меџити и неговата компанија? Дали се можеби процесите на декларираниот курс во националната стратегија за Едно општество за сите и интеркуларизам? (реферирам на ова, затоа што мислам дека тоа е каменот на сопнување во ДУИ – на едно поопшто ниво). Овој владин курс, кој мислам дека сакаше да го адресира Меџити, доби особена видливост на ниво на ЕУ и сè уште е реферетен пункт за пофалба на РСМ, особено затоа што создаде значаен исчекор во повеќе од 20 годишното спроведување на ОРД, поточно него го збогати со интеркуларизам. Финално и најважно: мултикутурализмот и интеркултурализмот, ниту се спротивни, ниту се “трампани”, ниту е можно тоа, а науката тоа го докажала низа пати наназад.

    

Затоа, оправдан е и сомнежот дека можеби на “огнените” тешко им паѓа што тесните етно-национални интереси имаат можност сега да еволуираат полека и во генерални општествени интереси, па им снемува материјал за манипулација со албанското население во изборното политиканство? Накратко, ова е најпроблематичната индикација поврзана со ДУИ како таква – во моментов, односно со нивниот раскол, кој мора да биде кристализиран што поскоро! Јавноста мора да знае кој е официјален став во врска со ова. Политичките процеси се жива материја, а консеквентно, нешто што било политички тешко прифатливо и изводливо пред 20-ина години сега е веќе воспоставена и применета политика. Следствено, и политичарите неминовно би требало соодветно да еволуираат во врска со разбирањето и градењето на демократијата. Доколку не успеат да се адаптираат, едноставно ќе исчезнат од релевантната политичка сцена. Слично, лесно е да се дебатира за демократските процеси, а малку е потешко, некој политички елити вистински да ги прифатат тие процеси и своето постоење и делување да го адаптираат во еден подемократски систем. И повторно, доколку не успеат во тоа, едноставно ќе исчезнат од политичката сцена. Примери такви имаме многу, Љубчовисти, Груевисти, Бранковисти…и да не ги набројувам понатаму.

Во таа смисла, ние не смееме да заборавиме дека предводниците на “огнените” до вчера имаа извршна моќ како во партијата така и во државата и тоа прилично долг период, а да не навлегуваме во вмешаноста на поединци во некои процеси кои беа се само не демократски. Така што, внатрепартиските дебати и аргументирани спротиставување иако се дефинираат како здрав процес во секоја партија, сепак, сите дискусии треба да содржат и визија за демократскиот развој на општеството! Па така, доколку визијата на огнените е содржана во погоре споменатите искази на Меџити, тогаш РСМ би имала многу сериозен проблем. Конечно, со се поизвесното вклучување на Таравари во владината коалиција, “огнените” како да го губат и последното оружје за непринципиелните уцени во Собранието, кои би ги спровеле со неколкуте нивни приврзаници.
А ние, сите ние, наместо да се насладуваме на овие внатрепартиски пресметки во ДУИ, да изостриме поглед кон визијата за земјава, која убедена сум дека има иднина само и едниствено ако обезбеди мултикултурна демократијата суштински и фактички.

Ана Чупеска

 

Најново

Синоќа на @music.awards.ceremony , изведувајќи ја ,,Ти си мој’’, нашата Каролина го имаше еден од најспектакуларните настапи воопшто до сега видени во регионот

Sase Ivanovski

ОВИЕ ЛИ ДА ГИ ВРАТИМЕ НА ВЛАСТ: ПРАТЕНИЧКА НА ВМРО ДПМНЕ ГИ НАРЕЧЕ ЧЛЕНОВИТЕ НА СДСМ ИЗРОДИ!

Sase Ivanovski

Али Ахмети: Сите граѓани мора да ја предводат државата кон ЕУ

Sase Ivanovski

СДСМ: Шпицниот Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ги задолжуваат општините

Tamara Ivanovska

Приведен криминалец од Штип, осуден на 6 години и 4 месеци казна затвор

Tamara Ivanovska

Oсмани пред НАТО во својство на Претседавач со ОБСЕ

Tamara Ivanovska

Премиерот Ковачевски се сретна со претседателот на Алијанса на Албанците, Таравари

Tamara Ivanovska

Спасовски: Позитивните резултати во борбата со криминалот и корупцијата ја вратија довербата во полицијата

Tamara Ivanovska

Фокусирани кон членство во ЕУ и негување на добрососедските односи, со НАТО ја гарантираме сопствената и придонесуваме кон колективната безбедност, борбата со организираниот криминал и корупцијата остануваат наши приоритети

Tamara Ivanovska

Бесими: 2022 година ја завршивме со јавен долг на ниво од 57,1 %, намалување за 3,9 процентни поени

Tamara Ivanovska

Бектеши: Оваа година почнува изградбата на интерконекторот за гас со Грција, работиме на изградба на уште два со Србија и Косово

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Потпретседателот Муцунски ќе присуствува на молитвен појадок и ќе оствари низа работни средби во Вашингтон

Tamara Ivanovska

Произведени 19.942 MWh електрична енергија, домаќинствата и дополнителните снабдувања се целосно задоволени со електрична енергија од капацитетите на ЕСМ

Tamara Ivanovska

Тренчевска: Раст на плати и пензии, поддршка за најранливите и оддржливи социјални услуги и сервиси ја обележаа 2022 година

Tamara Ivanovska

178 санкции за брзо возење

Tamara Ivanovska

Ковачевски: 100% ги покриваме потребите за електрична енергија за домаќинствата и за 20% се намалени сметките за малите потрошувачи

Tamara Ivanovska

ИНФОРМАЦИЈА ЗА ДОНАЦИЈА

Tamara Ivanovska

Стоилковски: Криминалот и корупцијата заштитен знак за Ковачевски и Ахмети, Македонија на Извештајот на Транспаренси во друштво со Суринам, Индија и Тунис

Tamara Ivanovska

Ковачевски: Минатата година инсталирани се обновливи извори на енергија од над 150 мегавати, што значи снабдување на 67.000 домаќинства

Tamara Ivanovska

Богоев: Сите државнички одлуки важни за иднина ги донесе СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и Левица одработуваат за туѓи интереси

Tamara Ivanovska

Маричиќ: За економскиот развој на државата неминовно мора да продолжиме со процесот на ЕУ

Tamara Ivanovska

Богоев: Локалните власти од ВМРО-ДПМНЕ ги поскапуваат услугите и со обврзници дополнително ги задолжуваат општините

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Ковачевски и Пендаровски да не ги кријат и јавно да кажат кои странски агентури влијаат на односите со Бугарија, и од каде се финансираат бугарските здруженија

Tamara Ivanovska

Битиќи: Одржливиот економски раст и развој е возможен само со структурни и системски промени, што оваа Влада ги спроведува

Tamara Ivanovska

Маричиќ: Реформите, политичкиот дијалог и користењето на европските фондови пресудни за процесот на преговори со ЕУ

Tamara Ivanovska

Фатен дилерот од Кичево кој избега од затворот во Шутка

Tamara Ivanovska

Државата нема никакви ингеренции во делот на јавниот превоз, вели Ковачевски

Tamara Ivanovska

Таравари пред средбата со Ковачевски: Доколку ги синхронизираме програмите ќе продолжиме во следната фаза преговори

Tamara Ivanovska

Да ги дочекаме Бугарите учтиво и студено

Tamara Ivanovska

Српскиот министер за надворешни работи навести можни санкции за Русија

Tamara Ivanovska

„Транспаренси Интернешнел“: Унгарија со најмногу корупција во јавниот сектор во цела ЕУ

Tamara Ivanovska

Анѓушев: Потребни се батериските системи, бидејќи ќе мора да ги извезуваме вишоците од фотоволтаици

Tamara Ivanovska

Чеченци силувале руска новинарка во Украина, а камерманот го претепале – руската НТВ формираше истражна комисија

Tamara Ivanovska

Германија: Пронашла двојничка на Инстаграм и ја убила за да ја лажира сопствената смрт

Tamara Ivanovska

Вашингтон ги повика Софија и Скопје да ја деескалираат реториката и да ги решат билатералните спорови

Tamara Ivanovska

Франција ќе испрати борбени авиони за потребите на Украина?

Tamara Ivanovska

Бендевска: КСЗД поднесе барање за поведување прекршочна постапка за министерство за правда и Тупанчески

Tamara Ivanovska

Селмани: Не е од стратешки интерес да отвориме нов фронт со Бугарија

Tamara Ivanovska

АКО БИДАТ „ФАТЕНИ“ СО АЛКОХОЛ ВО ЈАВНОСТ ИЛИ ВО КОСТИМ ЗА КАПЕЊЕ- КАЗНА ОД 150 ЕВРА: Хрватска ригорозна и за гласна музика на терасите

Tamara Ivanovska

„МИЛАНОВИЌ Е КАКО ОРБАН И ДОДИК“: Британски „Гардијан“ за хрватскиот претседател

Tamara Ivanovska

ШОЈГУ НАЈАВИ РЕФОРМА СО НОВИ 350.000 ВОЈНИЦИ Дали е ова мобилизацијата за која сите зборуваат?

Tamara Ivanovska

ПРОРУСКИ ПАРТИИ ВО БУГАРИЈА „ПЕЧАЛАТ“ ОД МАКЕДОНИЈА Говорот на омраза им го зголемува рејтингот

Tamara Ivanovska

НАПАД СО НОЖ НА МЕТРО СТАНИЦА Тројца избодени во Брисел

Tamara Ivanovska

Надал му честиташе на Ѓоковиќ: Неверојатно достигнување

Tamara Ivanovska

Франција и Австралија се договорија да произведуваат гранати од 155 милиметри за Украина

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Антикорупциска отвори истрага за набавките на мазут по истражувањето на КОД

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Димитров: Уставните измени да стапат во сила на денот кога Македонија ќе стане членка на ЕУ

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Предлог закон за Агенција за борба против тешките облици на организиран криминал и корупција

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Оризопроизводителите се закануваат со нови блокади

Tamara Ivanovska

АГЕЛЕР БРИШЕ АНТИСЕМИТСКИ ГРАФИТИ ВО КАРПОШ Средина ослободена од нетрпеливост и омраза

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Спасовски: Позитивните резултати во борбата со криминалот и корупцијата ја вратија довербата во полицијата Во рамки на дводневната конференција

Tamara Ivanovska

Али Ахмети: Новите генерации да ги преземаат обврските на овој век

Sase Ivanovski

БРЗ ВЛЕЗ ВО ЕУ СО ЗАМРЗНАТО ПРАВО НА ВЕТО Маричиќ вели дека идејата вреди да се разгледа

Sase Ivanovski

Николоски: Таравари за лична корист влегува во владата на СДСМ и ДУИ, уставни измени во овој парламентарен состав нема да се случат

Sase Ivanovski

Николоски со предлог до Владата: Поднесете иницијатива до грчката влада во која ќе побарате во родниот Кукуш да се изгради спомен куќа на Делчев

Sase Ivanovski

Од Годишната конференција: Вложивме во стандардот на граѓаните, економијата, европерспективите во 2022 година, отворени се нови можности за 2023 година

Sase Ivanovski

ЛЕСНО Е КОГА ИМАШ ИЗЛЕЗ НА МОРЕ, АЛБАНЦИТЕ ЌЕ СЕ ОМРСАТ ОД АРАПИТЕ: Потпишан финалниот договор тежок две милијарди евра за изградба на пристаништето во Драч

Sase Ivanovski

АЈДЕ МУХИ БОРИ СЕ, ИМАШ ДЕЦА ЌЕ ИМ ТРЕБАШ – Адвокатот на Зекири: Мојот клиент не е болен туку e во лоша психичка состојба вознемирен поради смртен случај во потесното семејство

Sase Ivanovski

БРАВО – Софија го враќа повлечениот амбасадор Ангелов во Скопје

Sase Ivanovski

Oхридскиот советник од ДУИ Нефи Усеини поднел оставка во Советот на Општина Охрид

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СПАСОВСКИ: Нема поединец во оваа држава којшто може да биде посилен од државата. Од која партија сака нека е, макар и од Левица, не може да се заканувате дека ќе бесите на бандери и МВР да ве толерира!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БУГАРИТЕ ЈА СПУШТААТ ТОПКАТА – ДЕМЕРЏИЕВ: БУГАРСКИОТ И МАКЕДОНСКИОТ НАРОД СЕКОГАШ БИЛЕ БЛИСКИ И СЕ ПОЧИТУВАЛЕ МЕЃУ СЕБЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Раст на плати и пензии, поддршка за најранливите, унапредени здравствени услуги и социјални сервиси ја одбележаа 2022 година

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Др. Александар Раковиќ – Вистината за признавањето на МПЦ – ОА

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Постои ли во оваа држава поим „одговорност“ за доцнењето на проектите, Азески со пет прашања ѝ ја честита годишнината на владата

Tamara Ivanovska

ДОКОЛКУ НЕ СЕ ДОГОВОРАТ ЌЕ СЛЕДИ ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА Хрватскиот претседател пак изненадува со своите изјави за Украина

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) РУСИТЕ СПРЕМААТ ТЕНКОВИ-РОБОТИ И Т-14 ЗА ДОНБАС Што има Москва, а што немаат Американците?

Tamara Ivanovska

СКАНДАЛ СО КРИПТОВАЛУТИ ЈА ТРЕСЕ БУГАРИЈА На берзата „NEXO“ поминале 94 милијарди долари во трансакции

Tamara Ivanovska

СВЕТСКИ ПОРТАЛ КОРИСТЕЛ ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА ЗА ДА ПИШУВА Во меѓувреме, Чат ГПТ положи испит по медицина

Tamara Ivanovska

БОРИС ЏОНСОН Е ЛАЖГО Путин никогаш не му се заканил со проектил

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) БОМБАШОТ СЕДЕЛ ВО ПРВИОТ РЕД ОД ЏАМИЈАТА Најмалку 28 загинаа, а 150 се повредени во Пакистан

Tamara Ivanovska

Пет прашања до Владата по повод годишнината

Tamara Ivanovska

Постојаната стручна надоградба и доквалификација, како и стекнувањето нови вештини и знаења се дел од стратегијата за управување со човечки ресурси на „Алкалоид“

Tamara Ivanovska

Мицкоски и Пендиков на комитска вечер. Ова јасно покажува дека ДПНЕ е креатор на тензиите со бугарските клубови, чии основачи се членови на истата партија!

Tamara Ivanovska

БРАТСКИ ЦРКВИ: Владиката Пимен служеше со владици на СПЦ низ цркви во Европа

Tamara Ivanovska

БУГАРИЈА Е ЕДНА ОД НАЈОСУДУВАНИТЕ ЗЕМЈИ ВО СТРАЗБУР ЗА ПРЕКРШУВАЊЕ НА ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА СО 25 ПРЕСУДИ МИНАТАТА ГОДИНА, ПРОТИВ МАКЕДОНИЈА ИМА 4

Tamara Ivanovska

Ковачевски: Стратешки го зголемуваме домашното производство на храна и струја

Tamara Ivanovska

Ристов: Кога градоначалникот на Гази Баба ги најавуваше проектите, не спомна задолжување

Tamara Ivanovska

Во 2022 година од фотоволтаичните централи на Алкалоид се произведени 500MWh електрична енергија што одговара на заштедена емисија на 250-500 тони CO2, како и заштеда од други штетни емисии

Sase Ivanovski

ПЕНДАРОВСКИ: Традиционална годишна средба со почесните конзули на странски држави во Република Северна Македонија

Sase Ivanovski

Leave a Comment