24.8 C
Скопје
27/05/2024 17:57
МАКТЕЛ

  

     

 

Иловица – рудник за живот

      

Најголемиот подем го доживуваат со нафтените полиња кои ги имаат откриено во морињата и тогаш не потпаѓаат на негативната пропаганда за потенцијалот за оштетување на рибниот фонд, особено харингите, кои ги хранеле нив како нација со векови. Затоа што верувале дека постои модерна технологија која ќе им овозможи ем нафта ем риби. Затоа, во 2014 година прогласија дека секој државјанин на Норвешка е милионер (норвешки круни) и дека нивното богатство доаѓа од нафта.

   

Мојата држава Македонија во овој момент има докажани 25 милијарди евра металична скапоцена руда: злато, бакар и сребро. Со дополнителна екстрактивно хидро или пиро металургиска постапка, потоа со преработувачка металуршка, машинска и електротехничка индустрија Македонија може да направи фантастичен економски развој по глава на жител за кој ќе ни завидуваат многу развиени држави. По примерот на Норвешка.

 

За жал, нашата преубава Македонија и политичките елити во неа, станаа заложници на сомнителни еко активисти кои немаат никаква ниту економска ниту пак технолошка образовна интелектуалност, но затоа имаат доволно (лукративни) мотиви да ја држат земјата во статус кво положба. Во оваа колумна ќе се воздржам да коментирам за нивните идеолошки определби кои во последно време не ги ни кријат.

   

     

Овие личности се најбројни во југоисточниот крај, Струмица, Валандово, Гевгелија, Богданци, Дојран итн. После долгогодишни научни истражувања овој прекрасен крај, кој во блиското минато е познат по земјоделието, но во далечното минато несомнено бил познат и по рударство, може да стане мотор не целиот економски развој на Македонија. Во овој регион има неколку рудници со злато (шест се на број) со истражена и докажана количина во првите 15 години од 180 тони само злато. Денес еден грам злато чини 70 евра. Ако помножите со 1.000 грама од килограм, па со 1.000 килограми од тон и на тоа додадете 180 се добива следнава сума која е реалност. Рудно богатство на Македонија во вредност од 12 милијарди и 600 милиони евра за 15 години. Односно 840 милиони евра по година, само од златото. Да зборуваме за богатството од бакарот? За комплетниот организиран грабеж на златото од Македонија во организација на личности од парламентот и владата особено во периодот 2017 година во следната колумна.

Која е мантрата со која сомнителните еко активисти имаат за цел да ги исплашат граѓаните:

– Рудникот ќе ве загадува;

– Рудникот ќе го уништи земјоделието, кое ја храни Македонија;

– Наместо 840 милиони евра од рударска индустрија подобро е кредитно да се задолжуваме;

– Рудникот ќе ви ги избрка децата во странство итн;

Прв извесен рударски, економски потенција во овој крај има Иловица. Неговите стопанственици се едни од најголемите светски играчи на скапоцени металични руди. Упорноста на овие луѓе е восхитувачка. Посебно во делот за инвестиции. Ѝ велат на Македонија: Ние сме спремни да вложиме 430 милиони евра за една година во овој крај и да го развиеме економски во сите сфери.

Ексклузивна информација е дека пред 3 години се случи состанок помеѓу претставници од Технолошкометалуршкиот Факултет, отсек Екстрактивна металургија и канцеларијата на рудникот Иловица. Заедно заклучија дека мора да се исфрли од употреба хидројаловиштетото, односно браната од 270 метри полна со вода и да се премине на комплетна сува постапка за добивање на конвентрат од ископот. Некаде непосредно пред 2024 година сопствениците на рудникот Иловица ја потврдија технологијата на сува постапка и со тоа ја скратија можноста за манипулациите дека ќе се загадува Струмичката котлина.

Ќе дадам само еден економски пример, за можноста за заработка од придружните дејности доколку се изгради рудникот Иловица. Некој мора да ги храни вработените, нели? Тој некој мора да е од Струмичко. Тој некој мора првенствено да ја откупи целата храна која ја произведуваат следниве три села: Иловица, Штука и Зубово: станува збор за земјоделски, сточни, живинарски и млечни производи. За да можеме да се разбереме тоа се 800 оброци дневно. Имагинацијата во финансии и тоа на претпоставена заработка од 40 денари по оброк, ја оставам на други.

Инаку вкупниот број жители кои би гравитирале околу оваа огромна инвестиција е минимум 3.000 со натпросечни плати кои ќе се рефлектираат кон целото општество и нормално во струмичкиот крај.Навистина е жално во иднина да ги споменувам следниве целосно нестручни и без основа тврдења на сомнителните еко активисти:

– Ќе се ослободел арсен од карпите;

– Ќе имало 5 (пет) сантиметри прашина по целата котлина;

– Ќе имало сулфур диоксид во воздухот.

Напомена 1: Рудникот Иловица сѐ уште не профункционирал ама Струмица веќе беше најзагаден град во Македонија.

Напомена 2: Рудникот Иловица е во атарот на Општината Ново Село, каде 45% од населението е отселено.Напомена 3: Рудникот Иловица не е изграден, а само во март Хрватска од нивната граница врати 4 (четири) пратки контаминиран зеленчук со пестициди од Македонија.

Македонија 3 децении грчевито се бори да стане полноправна членка на ЕУ како стратешки колосек кој за мене е апсолутно прифатлив и оправдан. Не само затоа што овозможува пристап до ЕУ фондовите, туку затоа што гарантира и внатрешни општествени реформи. Сакам да верувам дека клучните политички фактори во мојата татковина можат да препознаат дека во рударската индустрија лежи нашиот најважен ресурс за долгорочен и стабилен економски развој. Македонија не смее и понатаму да остане заложник на една група манипуланти кои ширејќи лажен страв за здравјето на луѓето и животната средина одработуваат за антизападни центри на моќ.Читајте брзо ама внимателно.

Виктор Грозданов

    

Најново

ЗНАМ ГИ ДОБИВААТ ПРАВДА И МИОА: Ресорите се поделени – познато е која партија што добива

Sase Ivanovski

Претседателот на „Алтернатива“, Африм Гаши е дефинитивно новиот претседател на Собранието, Таравари нов министер за здравство, Меџити на местото на Артан Груби

Sase Ivanovski

ИМАКО ВИНО НАПРАВИЛЕ МНОГУ ДОБРО ВИСКИ, ЗРЕЕНО НАД 5 ГОДИНИ ВО ДАБОВИ БУРИЊА

Sase Ivanovski

ТРАГЕДИЈА КОЈА МОЖЕ ДА ПРЕРАСНЕ ВО ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ: СРЕДЕ ЖЕСТОКА ДЕБАТА ЗА СРЕБРЕНИЦА МЕЃУ БОСНА И СРБИЈА, БРАТОТ НА ЕДЕН ОД КЛУЧНИТЕ ЛУЃЕ ВО БОСНА ЅВЕРСКИ УБИЕН СРЕДЕ БЕЛГРАД

Sase Ivanovski

Јанчев: Асфалтирање на крак од ,,Западен Булевар”

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) „АЈДЕ, ДОСТА Е“ Се појави снимка од претепувањето на братот на министерот од БиХ во Белград

Sase Ivanovski

ЗНАМ ЌЕ ДОБИЕ 2 МИНИСТЕРСТВА? Работните групи ги откриваат контурите на новата Влада

Sase Ivanovski

Митко Јанчев: Пехарот од Купот на Македонија вечерва пристигна во Кавадарци

Sase Ivanovski

UNDP MK: Реализација на проектот „Справување со загадувањето на воздухот“

Sase Ivanovski

Демири ги поучи новинарите наместо за Бесија Иљази и цевки од парно, да се занимавале со битните работи

Sase Ivanovski

Нови цени на горивата: Бензините поевтинуваат, дизелот поскапува

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СРЕДЕ КОНЦЕРТ АДЕЛ СИ ГО ПРЕПОЗНА ГИНЕКОЛОГОТ КОЈ ЈА ПОРОДИЛ

Sase Ivanovski

Сејдиу од ВРЕДИ: Работата е договорена и завршена, уставните измени ќе се случат!

Sase Ivanovski

Маж и жена загинаа откако со „матиз“ паднаа во Крива Река

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БРУКА: Министерот Демири се караше со новинарите, тие биле криви за се, престави слика на тотален хаос во јавното здравство!

Sase Ivanovski

Стоилковски: Министерот Демири на СДС/ДУИ ниту чувствува, ниту бара одговорност, ниту пак има појма што се случува на Хирургија, одговорност ќе има

Sase Ivanovski

Демири: Нема проблем со компресорите, едноставно се појавува лоша миризба – испратени мостри во Германија

Sase Ivanovski

Поради висока смртност на Кардиохирургија, разрешен директорот Шокаровски. Демири бара одговор кои се експертите од Дедиње плаќани по 700 евра дневно

Sase Ivanovski

Демири: Хируршките сали се стари, Клинички ќе користи надворешни компресори додека не стигнат испитувањата од лабораторија во Германија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПОРАДИ НАРУШЕНИ МЕЃУЧОВЕЧКИ ОДНОСИ РАЗРЕШЕН ДИРЕКТОРОТ НА КАРДИОХИРУРГИЈА НА КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР МАЈКА ТЕРЕЗА

Sase Ivanovski

Сончево и топло време, попладне со пороен дожд и грмежи

Sase Ivanovski

АМЕРИКА ВО ЕДНА ФОТКА, И ТАЈНАТА ЗОШТО Е БРОЈ 1 СУПЕРСИЛА ВО СВЕТОТ

Sase Ivanovski

Пејачот Амар Исмани е починатиот во пукањето на „Пластичарска“

Sase Ivanovski

Хулигани во Белград претепале до смрт брат на министер во Владата на БиХ

Sase Ivanovski

МИЛИЈАРДЕРИ НА ДЕНОТ

Sase Ivanovski

ЈП КОМУНАЛНА ХИГИЕНА-СКОПЈЕ ОТСТРАНИ 80 КУБНИ МЕТРИ НЕПРОПИСНО ОДЛОЖЕН ОТПАД ОД ПАРКИНГОТ НА ГРОБИШТАТА „БУТЕЛ“

Sase Ivanovski

Шешељ ја пофали Силјановска: Си ја знае работата и исправно постапува

Sase Ivanovski

Детали за пукањето на „Пластичарска“: Еден починат и двајца повредени

Sase Ivanovski

Сензорите за мерење на шеќер што ги набави државата наместо 14 траат три дена

Sase Ivanovski

Осомничениот Мемети дупло побогат од уапсениот Георгиев, двајцата нетранспарентни до крај

Sase Ivanovski

КФОР демантира дека учествувал во преговори за повлекување на Срби од Бањска

Sase Ivanovski

Герасимовски: Паркинг услугите на ЈП ПОЦ достапни и за корисниците на операторот МТЕЛ

Sase Ivanovski

100 санкционирани возачи во Скопје

Sase Ivanovski

600.000 евра грант од ИПАРД за рурален туризам: Изградба на ресторани, хотели, спортски објекти…

Sase Ivanovski

КАВАДАРЦИ ДЕНЕСКА БЕШЕ ДОМАЌИН НА ПРВИОТ МЕЃУНАРОДЕН ТУРНИР ВО КОШАРКА ВО КОЛИЧКИ СО УЧЕСТВО НА ЕКИПИ ОД СРБИЈА, ГРЦИЈА И МАКЕДОНИЈА

Sase Ivanovski

Николоски: Во сообраќајна несреќа при судир на камионите кои носат увозен јаглен на омилената фирма на белорускиот конзул загина човек – власта во заминување врши масовен грабеж на ЕЛЕМ и РЕК Битола

Sase Ivanovski

ОВА ДА ГО КАЖЕШЕ АЛИ АХМЕТИ ИЛИ АРТАН ГРУБИ ИМАШЕ ДА ИМА ОПШТА ХИСТЕРИЈА

Sase Ivanovski

РАМШТАЈН: КОГА МУЗИКАТА Е ТОЛКУ ЛОША ШТО МОРА ДА СЕ ЗАБАВУВА ПУБЛИКАТА СО ОГНОМЕТ И ЗАПАЛЕН БЕНЗИН ЗА ДА НЕ ЗАСПИЕ

Sase Ivanovski

Стефковски: Градиме нов паркинг во Автокоманда!

Sase Ivanovski

Љупчо Николовски: Развојот на малите семејни винарии е најголемото признание за нашата работа

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АНГЕЛОВ ОБЈАВИ ВИДЕО ОД ДРАМАТИЧНОТО СПАСУВАЊЕ НА ИЗГУБЕНИТЕ ЛУЃЕ НА НАДОЈДЕНАТА ПЧИЊА ВО КУМАНОВО

Sase Ivanovski

(ФОТО) БОБИ СТЕФКОВСКИ: СПОРТСКИОТ ЦЕНТАР ВО ХИПОДРОМ ВЛЕГУВА ВО ЗАВРШНА ФАЗА!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТОМ И ЏЕРИ ПРОБАА ДА НЕ СПРЕМААТ ЗА ТОА ШТО НЕ ЧЕКА ВО ЖИВОТОТ

Sase Ivanovski

Костадинов: Среќен сим и горд што една моја иницијатива, од пред повеќе од 3 години, стана дело, и полека но сигурно се претвора во традиција

Sase Ivanovski

ЕВЕ ДОБРА ИДЕЈА ЗА СКОПЈЕ: ГЛАВНИОТ БУЛЕВАР ВО БОСТОН, САД ВО 2003-ТА Е ПРЕМЕСТЕН ПОД ЗЕМЈА

Sase Ivanovski

Николовски: Први во регионот започнавме со #ИПАРД 3 и еве веќе денеска, ги гледаме првите резултати

Sase Ivanovski

Гази Баба денес се обедини во хуманоста за Тања!

Sase Ivanovski

ХРАМОТ СВЕТИ САВА ВО БЕЛГРАД СЕ СМЕТА ЗА НАЈГРАНДИОЗНА ЦРКВА ВО СВЕТОТ, ОТКАКО СВЕТА СОФИЈА ВО ИСТАНБУЛ СТАНА ЏАМИЈА

Sase Ivanovski

Николовски: Меѓу првите земји дадовме поддршка на иницијативата на Словенија пред ООН за прогласување на 20 мај, роденденот на пионерот на модерното пчеларство Антон Јанша, за Светски ден на пчелата

Sase Ivanovski

Стефковски: 1.800.000 ДЕНАРИ ФИНАНСИСКА ПОДДРШКА ЗА ФК ВАРДАР

Sase Ivanovski

Љупчо Николовски: Македонските винарии го освојуваат светот

Sase Ivanovski

Богдановиќ: Им честитам на победниците и освојувачите на награди на поединечното првенство за сениори за мажи и жени во шах

Sase Ivanovski

Саша Богдановиќ: ООН покажа дека станува збор за политички мотивирана одлука против Република Србија

Sase Ivanovski

Ѓорѓиевски: Излет на Пеленица со моите најдобри другарчиња, дечињата со церебрална парализа

Sase Ivanovski

И оваа година, продолжува традиционалната дружба со ветераните на ВМРО-ДПМНЕ на Пеленица заедно со премиерот Христијан Мицкоски!

Sase Ivanovski

(ФОТО) Недела, а Кисела Вода е во центарот на случувањата, овојпат на Меѓународниот турнир во теквондо

Sase Ivanovski

СТАНА КРАЛ НА НЕДВИЖНОСТИТЕ – познат српски трубач гради 17 луксузни вили на Златибор, еве кога ќе бидат вселиви

Sase Ivanovski

ЈОВАНА МОЈСОСКА: Условно кажано, еден пратеник на Левица вреди 11.000, а на ДУИ 7.200 гласа, така нѐ краде изборниот модел

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Репортажа на Канал 5 – какво е „лицето“ на Скопје?

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Несудената актерка која го создаде Мој ДДВ – Сања Лукаревска во Неформално на Sitel Podcast

Sase Ivanovski

Ситуацијата алармантна, надлежните без конкретна акција да се справат со климатските промени

Sase Ivanovski

Апасиев: Добро е за државата ДУИ да оди во опозиција, но овие кои доаѓаат се уште полоши

Sase Ivanovski

ВО СВЕТОТ: ДОАЃА НОВ БРАН НА СНИЖУВАЊА – голема компанија објави намалување на цените на над 4.000 производи. А кај нас кога?

Sase Ivanovski

ЕУ КАЗНИ АМЕРИКАНСКИ ГИГАНТ СО РЕКОРДНИ 337,5 МИЛИОНИ ЕВРА – вештачки ги држел високи цените на популарната чоколада на штета на потрошувачите

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГОЛЕМ НАВИВАЧКИ КОНФЛИКТ ВО БЕРЛИН, СЕ ТЕПАА ГРЦИ СО ПАЛКИ И ШИПКИ – еве кои грчки навивачи си ги одмерија силите

Sase Ivanovski

Украина уништила 12 проектили и 31 беспилотно летало за време на руските воздушни напади ноќеска

Sase Ivanovski

Путин засега не планира нова мобилизација

Sase Ivanovski

Парада на гордоста на 22 јуни под слоганот „Спектакуларно неспослушни“

Sase Ivanovski

Норвешкиот министер му ги предаде документите на палестинскиот премиер за признавањето на Палестина

Sase Ivanovski

Зеленски ги покани Бајден и Си на мировниот самит во Швајцарија, Русија не е поканета

Sase Ivanovski

Главниот обвинител на МКС Кан: Морав да побарам налог за апсење на Нетанјаху, се соочувам со закани

Sase Ivanovski

Двајца загинати во торнадо во Тексас и Оклахома, 250.000 домови без струја

Sase Ivanovski

Рама: Албанците во Италија се главните обединувачи на двата брега на Јадранот, кои не беа принудени да го сменат идентитетот како сонародниците во Грција

Sase Ivanovski

За сексуално злоставување малолетнички од страна на вероучител во Турција бараат затвор до 135 години

Sase Ivanovski

Вооруженото крило на Хамас соопшти дека со ракети го напаѓа Тел Авив

Sase Ivanovski

ИДФ: Најмалку осум ракети истрелани од Рафа кон централниот дел на Израел

Sase Ivanovski

Советничка на ОН за спречување геноцид: Ставот на Вучиќ дека резолуцијата за Сребреница го инкриминира српскиот народ или го означува како геноциден е „апсолутно неточен”

Sase Ivanovski

Дачиќ: Резолуцијата за Сребреница не е правно обврзувачка, ќе се применува согласно гласањето

Sase Ivanovski

Камиони со хуманитарна помош влегуваат во Појасот Газа

Sase Ivanovski

Фудбалерките на Барселона ја освоија Лигата на шампиони

Sase Ivanovski
Вчитувам....