18.8 C
Скопје
16/07/2024 06:10
МАКТЕЛ

  

     

 

Иницијативата за уставни измени на проверка во Министерството за правда, собраниската постапка се очекува да почне кон средината на јуни

      

Предлог-иницијативата за промена на Уставот подготвена од Работната група за уставни измени е доставена до Министерството за правда, каде се врши проверка и кога ќе биде целосно подготвена ќе биде испратена до Владата, која треба да ја разгледа и усвои и да ја достави до Собранието. Според собранискиот претседател Талат Џафери, од моментот на доставување на иницијативата за уставни измени до Собранието, па до нивно усвојување минимално се потребни четири и пол месеци. Според информации на МИА, постапката за усвојување на уставните измени би требало да започне кон средината на јуни.

   

Во моментов во Министерството за правда се врши проверка на Предлог-иницијативата на Работната група од номотехнички аспект, по што би требало да биде преведена на албански јазик и кога ќе биде подготвена ќе се најде на седница на Влада. Владата треба да ја разгледа и усвои Предлог-иницијативата, по што таа ќе биде доставена до Собранието на понатамошна постапка.Собранискиот спикер Џафери на вчерашниот брифинг со новинарите изјави дека процесот на промена на Уставот може да почне и без постигнат политички дијалог и да се искористат триесетте дена до првото гласање за постигнување договор.

 

– Процедурално не е пречка да се отпочне процесот и да продолжат преговорите за политички консензус. Не е невозможна мисија, имајќи ги предвид овие рокови. И додека течат тие рокови има време за дебата. Процедурално е можно, рече Џафери.Од пристигнувањето на иницијативата за уставни измени во Собранието, потребни се 30 дена за таа да биде разгледана, по што ќе се одржи пленарна седница на која треба да се гласа.
Одлуката за пристапување кон измени на Уставот треба да ја донесе Собранието со двотретинско мнозинство, односно со најмалку 80 гласа, а бидејќи се работи за промена на Преамбулата, потребно е таа да добие и т.н. Бадентерово мнозинство, односно за неа да гласаат и најмалку 21 од 40-те пратеници кои не се припадници на мнозинската македонска заедница.

   

     

Ако одлуката за пристапување кон измени на Уставот биде усвоена од Собранието, иницијативата се враќа до Владата, која треба да го подготви текстот на нацрт- амандманите на Уставот со образложение. Вака подготвениот текст се доставува до претседателот на Собранието, кој го проследува до пратениците и до шефот на државата најдоцна 30 дена пред одржувањето на собраниската седница на чиј дневен ред ќе се најде иницијативата.
Амандмани може да се поднесат само за она што е предмет на измените на Уставот и тоа право го имаат секој пратеник, работно тело и Владата како предлагач до најдоцна осум дена пред седницата на Собранието. Собранието со мнозинство гласови од вкупниот број пратеници, го утврдува нацртот на амандманот на Уставот. По ова, следува јавна расправа која не може да биде подолга од 30 дена.

Собранието на Република Северна Македонија ја започна седницата за избор на новата техничка влада која треба да ги организира предвремените парламентарни избори.
дијаспората и во амандманот 34 кој е заменет со член 49 и амандманот 2. Во овој амандман на Уставот со кој се заменува членот 49 и амандманот 2, после бошњачкиот народ се додаваат зборовите „бугарски народ, хрватски, црногорски народ, словенечки народ, еврејски народ, египќански народ“.

Премиерот Димитар Ковачевски во саботата го повика на средба лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски на која, меѓу другото би се разговарало за евроатланскиот пат на земјата. Мицкоски се согласи на средба со тоа што исто така побара на неа да се разговара за тоа што ќе биде со земјата доколку не се усвојат уставните измени. Очекувањата се дека оваа средба би се случила најрано викендов, имајќи предвид дека премиерот Ковачевски деновиве е на службено патување во Братислава.Во однос на уставните измени вчера реагираа и Здружението Обединети Торбеши и Партија за европска иднина – ПЕИ, кои преку соопштение посочија дека Торбешите, како и секоја друга етничка група во земјава имаат право на задржување и негување на својата култура, фолклор и традиција.

– Со големо внимание ја следиме дебатата околу предлогот за не внесување на Торбешите во Уставот на Северна Македонија и би сакале да ја изразиме нашата реакција. Уставот треба да биде направен да ги заштитува правата на сите граѓани без разлика на нивната раса, вероисповед, пол или етничко потекло. Принципите на рамноправност и инклузивност се од суштинско значење во изградбата на едно демократско и разнолико општество. Овие права треба да бидат заштитени и поддржани, сочитајќи ги со законите и меѓународните конвенции, се наведува во соопштението, во кое се посочува дека последниот Попис во земјава како Торбеши се изјасниле 6017 граѓани.Како краен рок за уставни измени се посочува ноември, кога треба да заврши и скрининг процесот и да се одржи втората меѓувладина конференција и со што ќе почнат преговорите по поглавјата.

    

Најново

Средба Јаневска – Ванделт: дуалното образование по германски модел е голема придобивка за државата и ќе продолжи да се проширува

Sase Ivanovski

ВО ТЕКОТ НА ЕДНА НЕДЕЛА САНКЦИОНИРАНИ 226 НЕПРОПИСНО ПАРКИРАНИ ВОЗИЛА НА ТЕРИТОРИЈА НА ОПШТИНА ЦЕНТАР

Sase Ivanovski

Средба на раководството на ФЗО со Аким Али претставник на СЗО

Sase Ivanovski

Средба со претставници на НДИ и учесници на Обуката за младинско лидерство и Самит за политики

Sase Ivanovski

Средба Костадиновски-Манке: Зајакнување на капацитетите на Уставен со поддршка од ЕУ фондови

Sase Ivanovski

Министерот Муртезани го отвори Меѓународната балканска летна школа

Sase Ivanovski

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со претставници на Националниот сојуз на глуви и наглуви лица

Sase Ivanovski

Министерот Перински се состана со градоначалниците од Источниот плански регион: Ме радува што општините покажуваат подготвеност за реализација на издржани проекти, изградба на патишта, регулација на речни корита, како и нова обиколница во Штип

Sase Ivanovski

Средба Муцунски – Прескер

Sase Ivanovski

Средба на  министерот за европски прашања, Муртезани со италијанскиот амбасадор Н.Е. Андреа Силвестри

Sase Ivanovski

Проштална средба Муцунски – Норман

Sase Ivanovski

Трамп и формално номиниран за претседателски кандидат на Републиканската партија, сенаторот Венс негов потпретседател

Sase Ivanovski

Повторно активиран пожарот околу градската депонија Острец во Делчево

Sase Ivanovski

Јаневска за факултетите: Секој што не исполнува услови ќе мора да се помири со судбината

Sase Ivanovski

Дачиќ: Противпожарен хеликоптер со капацитет од пет тони вода утре тргнува за Северна Македонија

Sase Ivanovski

Мицкоски со впечаток дека овие две-три недели од кога се на власт и на криминалците им станало страв

Sase Ivanovski

ЦУК: Раширен пожарот во реонот Селце – Драгоево, пожарникарите повлечени зашто се слуша пукање на муниција

Sase Ivanovski

Големиот шумски пожар над Радовиш се приближува до викенд населба

Sase Ivanovski

Ангелов: Полицијата веќе има информации за неколку предизвикувачи на пожари

Sase Ivanovski

Пожарот во Битола во кој беа повредени двајца пожарникари сѐ уште не е ставен под контрола

Sase Ivanovski

Поранешниот газда на Радо Банка, бизнисменот Чедо Радомировиќ почина во болница откако беше најден во возило кај село Орман со прострелна рана во главата

Sase Ivanovski

Бешлиоска за бебето со модринки: Со име и презиме да бидат прозвани сите кои згрешија за овој случај

Sase Ivanovski

СЛОБОДЕН ПЕЧАТ: Модриците на бебето од Детска клиника можеби се од тромбоцитопенија, а не од одмазда за незнаење македонски јазик

Sase Ivanovski

ШЕФОТ НА СТОПАНСКА КОМОРА ГО ПОФАЛИ ПРЕМИЕРОТ И ВЛАДАТА: Мицкоски и неговите најблиски соработници, од првиот момент, одлучно, ги поддржаа барањата на бизнисот, и тоа го потврдија низ нашата досегашна соработка

Sase Ivanovski

Поради пожарот затворен патот Неготино – Штип кај Пепелиште

Sase Ivanovski

ФАТИМЕ ФЕТАИ ЈА ИСТЕТОВИРА ЈУСТИЦИЈА НА РАМОТО, ОД ВЧЕРА Е ДОКТОР ПО ПРАВНИ НАУКИ, ТИТУЛАТА ЈА ПРОСЛАВИ СО ЗУРЛИ И ТАПАНИ

Sase Ivanovski

ПОЛOВИНА ОД 500-ТЕ МИЛИОНИ ЕВРА СЕ ЗА ОПШТИНИТЕ, А ПОЛА ЗА БИЗНИСОТ Фирмите ќе треба да вработат најмалку 5.000 луѓе, изјави Мицкоски

Sase Ivanovski

Фудбалската репрезентација на Шпанија е нов шампион на Европа

Sase Ivanovski

Дачиќ: Од Северна Македонија по телефон бараат помош,ќе испратиме хеликоптери да гасат но да не се гледа како хеликоптери за воена доминација

Sase Ivanovski

ДКСК отвoра случај за пaтувањето на синот на премиерот на самитот на НАТО во САД

Sase Ivanovski

Кај браната Градче пронајдено безживотно тело на 26-годишна девојка од Кочани

Sase Ivanovski

Мицкоски: 500-те милиони евра се потребни за општините и бизнисот и додека сум јас премиер државата нема да биде ставена во подредена положба

Sase Ivanovski

Герасимовски до Град Скопје: Преполните контејнери се потенцијална зараза, чистете ги навреме

Sase Ivanovski

СДСМ: Изгоре целa планина, а Мицкоски промовира проекти од времето на СДСМ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Полициски хеликоптер исфрли над 35 тони вода врз пожарот на планината Серта

Sase Ivanovski

ПОМОШ ДОЈДЕ ОД ТУРЦИЈА, УШТЕ 3 ЗЕМЈИ ЌЕ НИ ИСПРАТАТ“ Мицкоски очекува до задутре да биде решен проблемот со пожарите

Sase Ivanovski

Температурата на водата во Дојранското Езеро изнесува 32 степени целзиусови, на Преспанското 29, а на Охридското Езеро 26,5 степени, информира Управата за хидрометеоролошки работи

Sase Ivanovski

СДСМ: Мицкоски ја лаже јавноста, зошто не ги објави приватните сметки за патувањето на синот

Sase Ivanovski

„ТАРАВАРИ КОНЕКТ“ На овој телефон граѓаните ќе можат да комуницираат со министерот

Sase Ivanovski

Судии и обвинители барале средби со Мицкоски – Нема да примам никого, не треба мене да ми служат

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БАЈДЕН: ПОЛИТИЧКИТЕ РАЗЛИКИ ТРЕБА ДА ГИ РЕШИМЕ НА ГЛАСАЧКИ КУТИИ, НЕ СО КУРШУМИ

Sase Ivanovski

За Уставен реакцијата на судиите не соодветствува со уставната, правната и судската култура

Sase Ivanovski

НОВА ФИРМА ЌЕ ГО ГРАДИ ЗАТВОРЕНИОТ БАЗЕН ВО ОХРИД Ќе има одговорност за стариот проект, вели министерот Ристовски

Sase Ivanovski

УТРЕ ТРЕБА ДА СТИГНАТ ТРИ ХЕЛИКОПТЕРИ ОД СОСЕДСТВОТО Два ќе испрати Словенија, по еден Србија и Црна Гора, најави Тошковски

Sase Ivanovski

Мицкоски: Граѓаните да бидат спокојни, во текот на утрешниот ден и задутре ситуацијата со пожарите ќе се стави под контрола, пристигна помош од Турција, се очекува и од други земји

Sase Ivanovski

Судиите се „кренаа“ против Уставен – се заканија дека ќе го тужат во Стразбур

Sase Ivanovski

Имав брутален говор но го сменив, сега имам говор што обединува, порача Трамп

Sase Ivanovski

МАФТАЛ СО ПИШТОЛ И СЕ СЛИКАЛ НА ФЕЈСБУК: Кривична пријава за „предизвикување на општа опасност“ против лице од Карбинци

Sase Ivanovski

Улусој: Два турски авиони и еден хеликоптер ќе и помагаат на земјава во справување со пожарите

Sase Ivanovski

Oд денеска стапи на сила забрана на движење низ шумите. Глобите се од 500 до 2000 евра

Sase Ivanovski

Ако ни треба уште пари Орбан ке ни позајми.за сега се доволно 500 мииони евра, се пофали премиерот

Sase Ivanovski

Немаме намера да се мешаме, туку да ве поддржиме – вели Агелер за изјавата на Мицкоски

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПРИЛЕПСКА ПИВАРНИЦА СО ОГНОМЕТ ВО ПРИЛЕП И КОНЦЕРТ ПРОСЛАВИ 100 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ

Sase Ivanovski

ОБВИНИТЕЛКАТА ФАТИМЕ ФЕТАИ СТАНА ДОКТОР ПО ПРАВНИ НАУКИ: Академик проф. д-р Владо Камбовски и беше ментор “Пред себе имаме една одлична докторска дисертација која ги задоволува сите критериуми на научен пристап и методологија и има особена вредност

Sase Ivanovski

Бајден и се обрати на нацијата за обидот за атентат врз Трамп: Разговарав со Доналд Трамп. Имавме краток и добар разговор. Наредив зголемена негова заштита. Атентатот темелно ќе се истражи!

Sase Ivanovski

(Видео) Кривична пријава против двајца полицајци од ПС Центар за примање поткуп

Sase Ivanovski

Мицкоски: Посетата на Вашингтон беше исклучително успешна, соговорниците имаа можност да видат поинакви политичари кои се дојдени со јасен план и ги бранат државните интереси

Sase Ivanovski

Филков-Пандов: Итни реформи за подобрување на условите во затворите

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГОРАН СДК: Зошто е важно да се известува од местото на настанот? Паметам времиња кога врвни професионалци си ја вршеа работата на историски настани, како што беа Жана Османли и Стево Црвенковски и знаеја што значи професионална соработка со новинарите во име на јавниот интерес

Sase Ivanovski

Мицкоски: Во Охрид се случува инвестициски бум, продолжуваме да ги реализираме проектите кои што ги ветивме пред граѓаните

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Венко Филипче да ги даде уплатниците за џипот, и да каже како го набавил со плата

Sase Ivanovski

Пристигна меѓународна помош од Турција: Два ер-трактори и хеликоптер ќе помогнат во гаснењето на пожарите

Sase Ivanovski

Новинарот Салиу до колегите за случајот со бебето со модринки – Заслепени сте со омраза кога пишувате такви теми ?!

Sase Ivanovski

Герасимовски: Доделивме 770 000 денари на 60 социјално загрозени лица

Sase Ivanovski

ПОРАДИ ДЕФЕКТ НА ПОДЗЕМЕН КАБЕЛ НА ЕВН ВО КИСЕЛА ВОДА, ОД ВЧЕРА БЕЗ СТРУЈА НА ТОПЛОВО ОСТАНАА ЖИТЕЛИТЕ НА УЛИЦИТЕ ВЕРА ЈОЦИЌ, САВА КОВАЧЕВИЌ И ИВАН КОЗАРОВ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА КИСЕЛА ВОДА НАЈАВУВА НОВА ДОМАШНО – СТРАНСКА ИНВЕСТИЦИЈА: ИЗГРАДБА НА ФАБРИКА ЗА 300 НОВИ ВРАБОТЕНИ ВРЕДНА 20 МИЛИОНИ ЕВРА

Sase Ivanovski

Светските лидери со осуда за нападот врз Трамп

Sase Ivanovski

Чибишев: Четворицата малолетници се стабилни, утре ќе се одлучува дали ќе бидат пуштени од Токсикологија

Sase Ivanovski

Пензиониран шеф на пожарникарството во Бафало е убиениот при обидот за атентат врз Трамп

Sase Ivanovski

Атентаторот на Трамп бил осаменик кој бил многу малтретиран во средното училиште

Sase Ivanovski

Жално е за гледање она кое остана зад пожарот: Прекрасна природа која ја изгубивме!

Sase Ivanovski

Алкараз го победи Ѓоковиќ и го одбрани трофејот на Вимблдон

Sase Ivanovski

Се крие ли Арсовска од револтот на скопјани? Ќе поднесе ли оставка?

Sase Ivanovski

Обидот за атентат врз Трамп може да предизвика дополнително политичко насилство во САД

Sase Ivanovski

Врз Трамп пукано со пушка АР-15, најпродавното оружје во САД што може да се купи онлајн за 1.000 долари

Sase Ivanovski

Последната демократска надеж, Мишел Обама, нема амбиции да се врати Белата куќа

Sase Ivanovski

Ангелов: Не успеавме да го ставиме под контрола пожарот на Серта

Sase Ivanovski

Заеднички поморски воени маневри на Кина и Русија

Sase Ivanovski

Вреди формира политичко тело за координација со идеја да прерасне во регионално политичко движење

Sase Ivanovski

Проектот со катната гаража во Општина Центар е запрен

Sase Ivanovski
Вчитувам....