15.8 C
Скопје
02/03/2024 18:21
МАКТЕЛ

      

Иран одбележува 45-годишнина од Исламската револуција

      

Во екот на тензиите што ја зафатија пошироката област на Блискиот Исток поради продолжувањето на израелската војна против Хамас и окупацијата на Појасот Газа, Иран денеска ја одбележува 45-годишнината од Исламската револуција започната во 1979 година од ајатолахот Хомеини.Низ целата земја, илјадници Иранци продефилираа низ главните градски улици и плоштади украсени со знамиња, балони и транспаренти со револуционерни и верски пароли.

   

Во Техеран, толпа граѓани вееја ирански знамиња, извикуваа слогани и носеа плакати со вообичаените пораки „Смрт за Америка“ и „Смрт за Израел“. Некои учесници на уличните паради палеле знамиња на САД и Израел, што е вообичаена практика на сите провладини собири, а силно обезбедување беше присутно во сите поголеми градови во Иран.

 

    

Најново

(ВИДЕО) ВТОР ДЕН ТРААТ РЕДИЦИТЕ ПРЕД ГРОБОТ НА АЛЕКСЕЈ НАВАЛНИ, РУСИТЕ МУ СЕ ПОКЛОНУВААТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТАРАВАРИ: СЕ ПЛАШАМ ДА НЕ НИ СЕ СЛУЧИ ПАК 2008-МА, ДА ЗАГЛАВИМЕ ПАК ВО ИЗОЛАЦИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КАНДИДАТКАТА НА ДЕСНА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ, ИНАКУ СОЦИЈАЛЕН РАБОТНИК ВО ВЕЛЕС: ПАЛЧО И ДРУГАРИТЕ СЕ НЕВИНИ!

Sase Ivanovski

Сузбиена криминална група поради трговија со марихуана, приведени 10 лица

Sase Ivanovski

ВИДЕО: Протест против изградба на висококатници во Ѓорче Петров

Sase Ivanovski

Османи: Да се најде поинаков пристап со овозможување со мнозинство гласови ЕК да одлучи за отварање на поглавјата

Sase Ivanovski

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ со Силјановска-Давкова нудат враќање назад во изолација

Sase Ivanovski

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Sase Ivanovski

Ковачевски на средба со Санчез: Северна Македонија единствено со СДСМ има извесна европска иднина

Sase Ivanovski

(Видео) Први снимки од местото на трагедијата во близина на Кичево, едно лице загина

Sase Ivanovski

Нови избори во Белград

Sase Ivanovski

Му се слошило, паднал и починал на улица – 32-годишна велешанка се наведнала и му ги земала парите

Sase Ivanovski

Како до работна дозвола за единствениот пазар на Отворен Балкан?

Sase Ivanovski

За Силјановска-Давкова Македонија била „преумна, храбра, образована, културна жена“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВРЕДИ ДА РАЗМИСЛИМЕ И ЗА ГРАЃАНСКИ УСТАВ Арбен Таравари предлага смела идеја во пресрет на изборите

Sase Ivanovski

БЕСПРАВНО ИСЕЧЕНИ ДРВЈА СТАРИ 60 ДО 80 ГОДИНИ! И натаму се масакрира Националниот парк „Шар Планина“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КАМИОН ВИСЕШЕ ОД МОСТ ВО САД, ШОФЕРОТ СПАСЕН ВО ПОСЛЕДЕН МОМЕНТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ: СПАСОВСКИ ТРЕБАШЕ ДА ПРЕТПОСТАВИ ДЕКА МАКЕДОНЦИТЕ ВАДАТ ДОКУМЕНТИ ВО 5 ДО 12

Sase Ivanovski

СКОПЈАНЕЦ ДЕВЕТ ГОДИНИ ЗЕМАЛ ИНВАЛИДНИНА ЗА ПОЧИНАТАТА МАЈКА Ја оштетил државата за 39.192 евра

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ: ПРОБЛЕМОТ СО ЛИЧНИТЕ ДОКУМЕНТИ ЈА ПОКАЖАА СЕТА СЛАБОСТ НА ДРЖАВАТА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НИНО ТОДОРОВ: МИЦКОВСКИ ТРЕБА ДА ГО ПРОДОЛЖИ ГРУЕВИЗМОТ, АМА БЕЗ ЛОШИТЕ РАБОТИ КОИ СИТЕ ГИ ЗНАЕМЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НИНО ТОДОРОВ: СЕ ПЛАШАМ ДЕКА ЌЕ ЈА НАЛУТИМЕ ГРЦИЈА, ТЕК ТОГАШ СМЕ ГО ОБРАЛЕ БОСТАНОТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СКОПЈАНКА Е ХИТ НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ: ЛУЃЕ БАТАЛЕТЕ РАБОТА, ОДЕТЕ ДА ТРЧАТЕ НА КЕЈ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТРИ МЕСЕЧНО БЕБЕ ЗАГИНА ВО РУСКИОТ НАПАД СО ДРОНОВИ НА ОДЕСА

Sase Ivanovski

Баталјонот на специјални сили го одбележа Денот на единицата и 30- годишниот јубилеј

Sase Ivanovski

ДВЕ УЧИЛИШТА И ДЕТСКА ГРАДИНКА ОД КАРПОШ КОРИСТАТ ЕНЕРГИЈА ОД ФОТОВОЛТАИЦИ

Sase Ivanovski

Владата се грижи и го поддржува македонскиот спорт, 10 милиони евра-финансиска поддршка од државата за спортистите, спортските клубови и спортските федерации

Sase Ivanovski

Град Скопје го одбележа 1 Март – Денот на нулта дискриминација

Sase Ivanovski

Во дом во Чаир мајка го пронашла мртов својот 35-годишен син

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) РУСКАТА ПОЛИЦИЈА АПСЕШЕ НА ПОГРЕБОТ Московјани се збогуваа со Навални

Sase Ivanovski

Загина градежен работник во скопски Чаир

Sase Ivanovski

СН Осигурителен Брокер АД Битола ја исплати годишната камата од 6% на имателите на корпоративна обврзница

Sase Ivanovski

Песков: Британија и помага на Украина, таа е директно вклучена во конфликтот

Sase Ivanovski

СЕЛИМ АДЕМИ И ХАНИФ ЗЕНДЕЛИ ОД СУДСКИОТ СОВЕТ НЕ ГИ ДАВААТ КЛУЧЕВИТЕ ОД СЛУЖБЕНОТО „АУДИ“ КОЕ ГО КОРИСТАТ НЕЗАКОНСКИ СО ГОДИНИ

Sase Ivanovski

ПО ПИЖАМИ ДЕЛЕШЕ СОВЕТИ ЗА МОСТОТ БЕЛАСИЦА Данела се пожали од односот на деканот на Градежниот факултет

Sase Ivanovski

ОСУМ ГОДИНИ ЖИВЕЕМЕ ВО РАЗРУШЕНА ЗГРАДА, ГРАДИТЕЛОТ ТРЕБАШЕ ДА НАПРАВИ НАДГРАДБА, ПОЧНА И СЕ ИЗГУБИ, ВЕЛАТ СТАНАРИ ОД СКОПСКИ КАРПОШ

Sase Ivanovski

Лукаревска: Пендаровски е претседател на сите граѓани

Sase Ivanovski

Песков: Собирањето луѓе за погребот на Навални е спротивно на законот

Sase Ivanovski

Стано: Со заканите со нуклеарно оружје Путин сака да ја префрли одговорноста за војната

Sase Ivanovski

Стоилев: Земјоделците од Овчеполието во страв, пет години системот за наводнување е руиниран

Sase Ivanovski

МЗШВ: Комисијата за земјоделство на Собранието, веднаш да ги разгледа измените на Законот за земјоделското земјиште со цел решавање на правото на аплицирање за субвенции на 200 земјоделски стопанства

Sase Ivanovski

Починат маж пронајден во Велес

Sase Ivanovski

Трајковски: Дел од маркетите од денеска ги зголемија цените, повикувам на општествена одговорност

Sase Ivanovski

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар Ковачевски, во рамки на работната посета на Рим, Италија оствари средба со премиерката на Данска Мете Фредриксен

Sase Ivanovski

СДСМ ЗА РАСТОТ НА ПЛАТИТЕ: БРОЈКИТЕ ЗБОРУВААТ САМИ ПО СЕБЕ! Дела, не зборови!

Sase Ivanovski

ИЗБРКАНИ ОД РАБОТА 30 ХОНОРАРЦИ ВО МКЦ, ЗАТВОРЕНИ СЕ ПЛАНЕТАРИУМОТ, КАФУЛЕТО И ПРОДАВНИЦАТА „АПОТЕКА“, КИНО МИЛЕНИУМ ЌЕ РАБОТИ ПОЛОВИЧНО

Sase Ivanovski

Нападната медицинска сестра во болницата во Струга

Sase Ivanovski

Џафери: Коридорот 8 претставува важна врска на С. Македонија со соседните земји и Европа

Sase Ivanovski

МЗШВ: Блокадите на Трипуновски и ВМРО-ДПМНЕ оставаат 200 земјоделски стопанства без субвениции

Sase Ivanovski

Заврши откупот на тутун, откупени 14.763 тони по рекордна цена од 365 денари по килограм, заедно со субвенциите тутунот од прва класа достигна вкупна вредност од 465 денари

Sase Ivanovski

Бојмацалиев: САЕ Тигар е столб на безбедноста, униформата е нешто најсвето

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НА РУСИТЕ ИМ СЕ СЛУЧУВА МАСАКАР ВО УКРАИНА

Sase Ivanovski

ПАЛЕВСКИ СЕ ЈАВИ ОД ТУРЦИЈА СО ГРСТ НАВРЕДИ КОН СПАСОВСКИ И БУБЕВСКИ, ТВРДИ ДЕКА БИЛ ЖРТВА НА МЕСТЕНКА: Палчо не киднапира и убива деца и старци!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СДСМ ЃОРЧЕ ПЕТРОВ: Советниците од ДПМНЕ не дозволија да се изгласа итноста на седницата на која имаше предвидено една и единствена точка. Суспензија за издавање на дозволи за градба за 30тина згради со висина од над 20 ката…

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГОЛЕМ Е РУСКИОТ НАРОД: Со часови редици чекаа да се поклонат на гробот на Алексеј Навални

Sase Ivanovski

Трајно решение за функционерските плати треба да биде една од првите задачи на новиот Парламент, смета Пендаровски

Sase Ivanovski

Предлог за притвор од 30 дена за осомничениот малолетник за убиството на 14-годишното момче во Прилеп

Sase Ivanovski

Џафери: Подобри услови и современ здравствен систем за пациентите каде и да се

Sase Ivanovski

Герасимовски: Еколошката свест кај децата носи зелена и одржлива иднина

Sase Ivanovski

Народниот правобранител им помогнал на граѓани да ги најдат готовите лични документи во МВР – биле ставени настрана

Sase Ivanovski

По неколку години предистрага поднесено обвинение против Мерко за луксузното „ауди“

Sase Ivanovski

НИКОЛОВСКИ: Почнуваме нов проект, решаваме децениски проблем на 2000 земјоделски семејства од пелагонискиот регион кои не можеа да ги користат парцелите вратени со денационализација

Sase Ivanovski

Маричиќ од Рим: Италија е уште еден голем поддржувач на Северна Македонија на патот кон ЕУ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) И ПОКРАЈ ЗАБРАНАТА, НАД 100 000 РУСИ ДОЈДОА НА ПОГРЕБОТ НА НАВАЛНИ

Sase Ivanovski

ОШТЕТЕНИ ШТЕДАЧИ: Како Министерството за економија му издало лиценца за стечаен управник на осомничениот директор на Еуростандард банка?

Sase Ivanovski

ПЕНДАРОВСКИ: ПОЗАДИ СЕБЕ ИМАМ МАНДАТ БЕЗ НИТУ ЕДНА СТРАТЕШКА ГРЕШКА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НОЌНА МОРА ЗА ПУТИН, НАРОДОТ МАСОВНО ИЗЛЕЗЕ НА ПОГРЕБОТ НА НАВАЛНИ: ДАЛИ ПОЧНА РЕВОЛУЦИЈАТА ПРОТИВ МАЛИОТ БОТОКСИРАН ДИКТАТОР?!

Sase Ivanovski

Врз буре со кисела зелка пронајден е папагалот Шер за која се нудеа 2.500 евра

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) На погребот на Навални толпата скандира: Путин е убиец!

Sase Ivanovski

НЕ Е ЛЕСНО ДА СИ КОМШИЈА НА РУСИЈА

Sase Ivanovski

“Јас сум доктор, ќе ми се обраќате со почит” Таткото на детето-убиец викал во судот и инсистирал дека не е одговорен

Sase Ivanovski

Тошковски како Џафери: Влета во МТВ да спроведува ред за земањето пасоши,ги постројуваше вработените

Sase Ivanovski

Од денеска нов начин на закажување за лични карти и пасоши

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МАЈКАТА НА НАВАЛНИ СЕ ПРОСТИ ОД СВОЈОТ СИН

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ИЉАДНИЦИ ПРИВРЗАНИЦИ НА НАВАЛНИ ГО ИЗВИКУВААТ НЕГОВОТО ИМЕ СО СОЛЗИ ВО ОЧИТЕ

Sase Ivanovski

Ванковска на помалку од 300 потписи до целта – Јакимовски чека уште 800

Sase Ivanovski

Левица: Нема раскол – го чистиме џганот кој работи за ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

Претседателот на Советот на Општина Карпош Бранко Ристов, кој е од партијата Левица, објави дека си поднесува оставка од сите внатрепартиски функции

Sase Ivanovski

Јованоски: Огромно мнозинство од ВМРО-ДПМНЕ е про-руски ориентирано

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ИМА НАДЕЖ ЗА РУСИЈА: ВО МОСКВА ВО МОМЕНТОВ ИМА 10 КИЛОМЕТРИ РЕДИЦА ЗА ПОГРЕБОТ НА НАВАЛНИ

Sase Ivanovski
Вчитувам....