17.8 C
Скопје
31/05/2023 11:48
МАКТЕЛ

     

Како се избламираа руските воени блогери

    

Тонот на нивните извештаи не беше паничен, но многу наликуваше на тоа. Кога се покажа дека на крајот од краиштата тоа не било широка офанзива, социјалните мрежи се преполнија со повици да не се шири паника. Некои мораа да се правдаат и да ја смируваат публиката.

   

Како воените блогери за малку ќе посееја паника

 

39-годишниот Евгениј Подубни долги години работи во државните ТВ-канали Русија-1 и Русија-24. Неговиот фокус е военото известување. Минатиот четврток вечерта, Подубни извести за голем број успешни локални украински офанзиви на истокот на Украина и за неговите очекувања дека притисокот врз руските позиции на југот исто така ќе се зголеми. „Претпоставуваме дека контраофанзивата започна“, им напиша Подубни на своите околу 900.000 следбеници на Телеграм.

  

Неговата оценка ја сподели уште еден познат пропагандист – Семјон Пегов, основач на проектот ВорГонзо, кој го следат над еден милион читатели. Уште еден од топ десет листата на руски воени блогери, репортерот на таблоидот „Комсомолскаја правда“, Александар Коз, исто така се придружи кон ваквите оценки. Тој првично се посомневал кога слушнал за почетокот на украинската контраофанзива и префрлањето на украинските тенкови од Харков кон руската граница. Коз мислел дека станува збор за дезинформации од Украина доколку „не биле напишани од познати, проверени луѓе“. Неговиот заклучок: „Како што кажав, започна“. Меѓу другото, Коз го сподели апелот од друг канал на Телеграм до руските војници: „Борци! Ова го чекаме неколку месеци. Нема спас. Вашето семејство е зад вас“.

Украински војници на фронтот кај Бахмут
Украински војници на фронтот кај БахмутФотографија: Aris Messinis/AFP

    

Но, по неколку часа ваквите пораки беа променети и се појави зборот „можеби“. „Значи, другари. Ве молам, бидете мирни. Не напишав дека непријателот маршира кон Белгород. Читајте внимателно. Станува збор за активно движење на оружје и воена опрема во регионот на Харков“, напиша Подубни. Претходно, тој пријави движења на украински колони со воена опрема „во насока на границата со рускиот регион Белгород и во правец на Купјанск во Украина, во близина на линијата на фронтот.  Неговата следна порака изгледа како обид да се оправда и да ја смири публиката: „Има многу што сакаат фактичката состојба да ја злоупотребат за паника. Но, не дадов повод за паника, туку за поголема будност“.

Зошто потфрли пропагандата

Слични пораки од различни делови на фронтот веќе кружеа на социјалните мрежи доцна вечерта. Во нив се велеше дека ситуацијата е под контрола и оти обидите на украинските сили да ги пробијат руските линии биле ограничени или одбиени. Руското Министерство за одбрана побрза да им се спротивстави на блогерите: „Извештаите од некои канали на Телеграм дека имало различни ‘пробиви на одбранбените линии’ во различни делови на фронтот не се точни“.

Украинската страна добро ги криеше своите намери. Претседателот Володимир Зеленски во интервју претходно рече дека на земјата ѝ треба повеќе време да ја подготви контраофанзивата. Некои  руски воени блогери ова го сфатија како трик и веруваа во спротивното.

Набљудувачите гледаат две можни причини за грешките во руската пропаганда. Една од нив е тензијата по месеци чекање на контраофанзивата. Очигледно, воените блогери не се сигурни дека руската армија може да го издржи ударот. Втората причина лежи во самата работа на воените блогери. Нивна желба и нивна техничка способност е да бидат едни од првите кои известуваат за важни вести. Се чини дека ваквата динамика им направи лоша услуга на пропагандистите.

„На руското раководство и на Министерството за одбрана сè помалку им успева да ја одржат илузијата дека на фронтот во Украина сè оди според планот“, изјави за ДВ германската експертка за Русија, Сузане Шпан. „Треба да се објаснат воените неуспеси и долгото траење на мисијата – но официјалната линија не нуди објаснување, бидејќи овие неуспеси не можат јавно да се признаат“. Според Шпан, не е изненадувачки „што дури и ‘воените дописници’ на Телеграм веќе не се држат доследно на својата тврда линија. Демантот на Министерството за одбрана не е многу убедлив, туку повеќе наликува на обид да се ограничи штетата за имиџот“.

Руски воени блогери – неволна помош за Украина?

Извештаите на руските блогери предизвикаа критики и сарказам на руските социјални мрежи, а радост на украинските. Нивните грешки ја покажа психолошката состојба во која се наоѓаат делови од руското општество. Тие, исто така, го поткопаа сопствениот кредибилитет и ја дезориентираа руската армија.

„Драгите Руси разбраа како ги лажат на Телеграм“, критикуваше еден руски блогер кој страсно ја поддржува војната. Тој ги обвини за неуспех другите воени блогери, но и медиумите. Украинскиот новинар Андриј Заплиенко предложи на руските воени блогери да им се додели награда од врховниот командант на украинската армија Валериј Залушњи „за давање информативна поддршка на украинската армија“.

извор: ДВ

  

Најново

Четворица повредени во украинското гранатирање на рускиот пограничен град Шебекино

Sase Ivanovski

Бектеши на МЕФ 2023: И покрај енергетската криза засилено инвестираме во енергетска транзиција и регионално енергетско поврзување

Sase Ivanovski

Рамо до рамо со граѓаните на Струга, Куманово и Сарај: СДСМ ги зголемува платите и пензиите и ја води државата кон членство во ЕУ

Sase Ivanovski

Нов протест на филхармоничарите пред Министерството за култура

Sase Ivanovski

Димитриевски: МТСП ги одзема ингеренциите на Општина Куманово за поставување и разрешување директор во градинката Ангел Шајче, ова е најгрубо кршење на децентрализацијата во државата

Sase Ivanovski

Ковачевски на ГЛОБСЕК: Северна Македонија како фактор на стабилност активно придонесува кон стабилен и економски силен регион

Sase Ivanovski

Петок пред Духовден, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед

Sase Ivanovski

Борисов: Не го давам мојот пратенички имунитет, го бараат за да не се формира влада

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Граѓани пред зградата на општина Звечан, КФОР зајакнува со бодликава жица

Sase Ivanovski

Српско знаме долго 300 метри пред општина Звечан на северот на Косово

Sase Ivanovski

ДУИ реагира до ВМРО-ДПМНЕ за патиките на Груби: Затоа Груевски има четирипати поголем рејтинг од Мицкоски

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НЕ Е ГРЕВ ВО ВРЕМЕ НА КРИЗА ДА ЗАРАБОТИШ, ЗНАЧИ СИ ПОНУДИЛ СЕРВИСИ И ПРОДУКТИ И ПАЗАРОТ ТЕ НАГРАДИЛ, ТАКА РАБОТИ КАПИТАЛИЗМОТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Данела против Мицковистите: Само тендери, паричиња и магариња товарање ви се во умот :)

Sase Ivanovski

Ристевска Јорданова: Нема гаранција дека барањата ќе престанат, проблемот е што Бугарија не го признава македонскиот народ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПОПОВСКИ: ПИСМОТО НА АГЕЛАР БЕШЕ ГОЛЕМ ДИПЛОМАТСКИ ГАФ, ТАКВО ПИСМО ДА ПИШЕШЕ РУСКИОТ АМБАСАДОР ЌЕ БЕШЕ ПРОТЕРАН ЗА 24 ЧАСА

Sase Ivanovski

42 санкции за брзо возење, 16 казнети мотоциклисти на територија на СВР Битола

Sase Ivanovski

Значаен јубилеј – 35 години Лекторат по македонски јазик на Шлезискиот универзитет во Полска

Sase Ivanovski

Маричиќ: Поглавјето 20 ја отвора вратата на пазарот на ЕУ за македонските компании

Sase Ivanovski

160 санкционирани возачи на мотоцикли

Sase Ivanovski

Кривична пријава за командирот на ОВР Виница за злоупотреба на службената положба и овластување

Sase Ivanovski

Димитриевски: Куманово единствена општина со бесплатен автобуски превоз за своите граѓани

Sase Ivanovski

Курти го нападна Блинкен: Нефер, погрешна и наивна изјава!

Sase Ivanovski

Иницијативата за уставни измени на проверка во Министерството за правда, собраниската постапка се очекува да почне кон средината на јуни

Sase Ivanovski

Ганиу: Во ДУИ владее целосна анархија!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПОПОВСКИ: ПОВРЗАНИ СМЕ СО ГРЦИЈА И СРБИЈА НЕ ПОРАДИ ПОЛИТИКА, ТУКУ ПОРАДИ ГЕОГРАФИЈА, ДРАЧ И БУРГАС СЕ МНОГУ ДАЛЕКУ И ДО НИВ ИМА ОГРОМНИ ПЛАНИНИ

Sase Ivanovski

И Груби како Мицковски си купува скапи патики. ВМРО ДПМНЕ прашува носел ли такви Груби кога бил хулиган

Sase Ivanovski

Изречени 154 казни за сообраќајни прекршоци во Скопје, 21 за брзо возење

Sase Ivanovski

Руските тенкови напредуваат, гори рафинерија во Краснодар, напад на Белгород, има мртви!

Sase Ivanovski

Замина уште еден урбан градски скопски лик: Почина Драги Христов – „Шпага“

Sase Ivanovski

Пендиков: Не се плашам, ама не е убаво чувството да добивате смртни закани со пцуење

Sase Ivanovski

Медведев: Британските власти може да се гледаат како легитимна воена цел

Sase Ivanovski

Крадец од Штип, со живеалиште во Радовиш, „оперирал“ во Гостивар

Sase Ivanovski

Судење за нападот на Пендиков: Судијата не даде одлагање, адвокатите на обвинетиот излегоа од судница

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Бројот на заболени со мултиплекс склероза расте, а терапијата е недостапна за голем број од нив

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КИНЕСКИ ВОЕН АВИОН ЗА МАЛКУ ЌЕ СРУШЕШЕ АМЕРИКАНСКИ ШПИОНСКИ АВИОН ВО ЈУЖНО КИНЕСКО МОРЕ

Sase Ivanovski

ПРОИЗВОДИТЕЛОТ НА ГРАФИЧКИ КАРТИЦИ НВИДИА СЕ ПРИКЛУЧИ НА КЛУБОТ КОМПАНИИ КОИ ВРЕДАТ НАД 1000 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ НА БЕРЗАТА

Sase Ivanovski

Кадиров повика да се прогласи вонредна состојба во Русија

Sase Ivanovski

„НУЛА ОТПАД“ ЌЕ ГО СОБИРА ГАБАРИТНИОТ ЕЛЕКТРИЧЕН И ЕЛЕКТРОНСКИ ОТПАД ОД ДОМОВИТЕ НА КАРПОШАНИ

Sase Ivanovski

Борел бара итно продолжување на Дијалогот Белград – Приштина

Sase Ivanovski

Русија им подели 1,5 милиони пасоши на жители од окупираните територии

Sase Ivanovski

Организаторите на „Ролан Гарос“ за потегот на Ѓоковиќ: Нема официјални правила што смеа да кажат играчите

Sase Ivanovski

Нема да останете сами, ја имате поддршката од целата заедница, им порача Ѓоргиевска на луѓето со мултипла склероза

Sase Ivanovski

Општина Пробиштип врз основа на барање од месните заедници и со поддршка од Советот на општината воведува бесплатен линиски превоз за повеќе населени места во рамки на територија на општина Пробиштип

Sase Ivanovski

Софиското обвинителство предлага да му се одземе имунитетот на Борисов

Sase Ivanovski

НАТО: Нападите врз мировниците во Косово мора да престанат

Sase Ivanovski

ЛУДА ЛОГИКА НА ИЛЧЕ ГЕБЕЛС: Ако не се прифатат уставните измени, оваа влада го губи легитимитетот

Sase Ivanovski

Милановиќ: Престанете да повторувате дека Косово е Србија!

Sase Ivanovski

Борел со Милатовиќ: Црна Гора е најнапредната земја кандидат

Sase Ivanovski

Фатени двајца бегалци од „Идризово“, на слобода биле само околу еден час

Sase Ivanovski

Киднапирана па пуштена малолетничка од Скопје, киднаперот бил нејзиниот дечко

Sase Ivanovski

Ангелова со 200 гласа разлика пред второпласираниот е избрана за нов ректор на УКИМ

Sase Ivanovski

Агенција за филм ѝ одговори на продукциската куќа на Милчо Манчевски

Sase Ivanovski

Трагедија во Грција, гром уби Британец додека пловел на даска

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИРКА КЛАСНАТА НА БРИТАНСКИОТ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ ДАГЛАС ХЕРТ МУ ПРАВЕЛА ПИНЏУР

Sase Ivanovski

Харадинај: Курти да поднесе оставка, тој и Вјоса Османи го уназадија Косово!

Sase Ivanovski

Oсмани: Со Весела Чернева, како советничка на Петков ги водевме најтешките преговори

Sase Ivanovski

За Георгиев критиките од амбасадорот Коп и шефот на државата Пендаровски не се пријатни, но не влијаеле врз него

Sase Ivanovski

Арсовска: Рекет број 1 пред Новак Ѓоковиќ е Христијан Мицкоски – „Ќе дојдеме до Девојачки мост“, дофрли Славески

Sase Ivanovski

Битиќи од МЕФ: Го отворивме патот за одржлива и просперитетна енергетска иднина

Sase Ivanovski

Советничката на Петков под истрага за оддавање на тајни информации на власта во Скопје

Sase Ivanovski

При крај се подготовките за ревидирање на позитивната листа на лекови, за една недела ќе може да се аплицира, вели Меџити

Sase Ivanovski

МТСП: Во тек е исплата на образовниот додаток за трет мерен период за учебната 2022/2023 година

Sase Ivanovski

AETM: Успешно реализирана еко-акција на Водно со заедницата за е-трговија

Sase Ivanovski

За претседателот на Судскиот совет критиките се непријатни, но не отстапува од тврдењето дека се работи законски и без корупција

Sase Ivanovski

Спасовски учествуваше на регионалната конференција на МАРРИ „Успешни заедно! Регионални согледувања и пристапи за спречување и борба против трговијата со луѓе“

Sase Ivanovski

Вратите на Хубо Маркет се повторно отворени

Sase Ivanovski

Арсовска: Господата од СДСМ и Мицковистите функционираат одлично

Sase Ivanovski

Арсовска: Господата од СДСМ и Мицковистите функционираат одлично

Sase Ivanovski

Нема договор за повлекување на специјалните единици од Звечан, се огласи МВР на Косово

Sase Ivanovski

Џафери: Иницијативата за една изборна единица заглавена во Комисијата за политички систем

Sase Ivanovski

ЕУ преиспитува дали Унгарија е способна да претседава следната година

Sase Ivanovski

Решена мистеријата зошто позелене водата во Венеција

Sase Ivanovski

Основните јавни обвинителства во државава добиваат 18 нови јавни обвинители

Sase Ivanovski

Шефот на „Вагнер“ бесен: Зошто по ѓаволите пуштате дронови да летаат кон Москва?

Sase Ivanovski

Седум деца од Македонија во мрежата на трговците со луѓе

Sase Ivanovski

Спасовски: Ја цениме поддршката на САД, кои се гаранција за стабилност на регионот

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Сојуз на глуви: Татко претседател, ќерка генерален секретар, старосватица секретарка, кум…

Sase Ivanovski

ФОКУС: Биљана Ангелова е нов ректор на УКИМ

Sase Ivanovski

Американскиот КФОР пристигна во Лепосавиќ на Косово како засилување на италијанскиот контингент

Sase Ivanovski

Излезе од затвор собранискиот чувар Алими, кој ги даде клучевите за отворање на вратите на Собранието

Sase Ivanovski
Вчитувам....