13.8 C
Скопје
25/05/2024 04:17
МАКТЕЛ

  

     

 

КАМИОНЏИИТЕ СТАНАА РОБОВИ ВО ГЕРМАНИЈА: Никој нема право да се жали, а не се почитуваат минималните услови за работа!

      

Во ЕУ и Германија одамна постојат правила според кои и возачите на камиони кои не се од ЕУ треба да бидат соодветно платени и нивните услови за работа да бидат барем донекаде пристојни. Но, тоа е теорија која нема никаква врска со практиката.Разликите што постојат во рамките на Европската унија може да се видат и во протокот на камиони на германските автопати: приколката (а можеби и стоката во неа) обично е од една од побогатите земји-членки на ЕУ, а влечното возило е од една од земјите-членки на ЕУ со пониски даноци за возила и осигурување.

   

Но, вистинската „светска заедница“ може да се види на паркинзите покрај автопатиштата, особено пред викендот кога на камионите генерално им е забрането да возат – најмалку има возачи од земјите на Европската унија, бидејќи дури и оние од помалку богатите земји-членки сметаат дека е премногу работа.за премалку пари.
Новинари од германскиот јавен сервис АРД неодамна посетија паркинг во близина на Дортмунд во друштво на синдикални активисти. Паркингот е преполн, бидејќи ги нема доволно. Полицијата ги избрка од места каде што не треба да се паркираат тешки камиони, а тука е и „законот на џунглата“: дури и на „службените“ паркинзи речиси и да нема надзорни камери, а практично нема чувари. каде било. Кражбата на гориво, па дури и на стока од камион е вообичаена работа, а за тоа одговара возачот.

 

Растојанието меѓу огромните камиони на паркингот е едвај една педа. Возачите со своите сиромашни луѓе поминуваат низ тоа: подготвуваат нешто што треба да биде ручек на камповите. Некои се обидуваат некако да се измијат, препотени од напорното патување.
Првиот соговорник е возач од Белорусија. Тој бил ангажиран во агенција од Литванија и заработува 75 евра дневно. Нема здравствена и пензија. А ако треба да плати казна затоа што, на пример, ја надминал брзината (роковите за испорака се претесни за да се почитуваат сообраќајните знаци), сопственикот не покрива.

   

     

Нема хотел
Возач од Белорусија слушнал нешто за програмата „Fair Mobilität“ (Faire Mobilität), која им гарантира на возачите во Германија од февруари 2022 година дека нивниот работодавец мора да плати за сместување во хотел за време на ноќен одмор. Ова е задолжително во ЕУ од 2006 година. Нашиот соговорник, меѓутоа, никогаш немал таков луксуз. Живее и спие во својот камион бидејќи нема пари за друго.

Така е и со возачот на друг камион на истиот паркинг. Тој е од Украина, а работи за газда од Словачка. А според истото германско правило „Фер мобилност“ треба да ја добива минималната плата пропишана во Германија, бидејќи вози по германските патишта, 12,50 евра на час. Сепак, тој добива минимална плата во Словачка, која е околу 800 евра месечно. И тој сè уште е среќен што може да наплати нешто за патните трошоци.
Најголемата шега е регулативата за таканаречената „каботажа“ – односно обврската на работодавачот да му овозможи на возачот да се врати во својата земја по најмногу осум недели. Претставничката на германскиот синдикат Ана Вајрих вели:

– Има многу пријави за возачи кои со месеци возат од една до друга дестинација во Западна Европа, некои и повеќе од една година, што законски не е дозволено.
Ситуацијата се влошува, бидејќи и (евтините) камионџии никогаш не се доволни. Едвин Атема е холандски синдикален активист кој многу добро ја познава состојбата на европските патишта. Тој и тим германски новинари се среќаваат со возач од Филипините на паркингот во близина на Бад Херсфелд. Во камионот е непрекинато осум месеци. Вози по патиштата во ЕУ и е во постојан страв од полицијата. Долго време нема валидна дозвола за престој во ЕУ – никогаш немал ниту работна дозвола.

Има и двајца возачи од Индија – финтата со двајца возачи е што нивниот „работен ден“ според прописите на ЕУ не е 24 часа, туку можат да направат ноќна пауза само по 30 часа возење. Двајцата се јавиле на оглас во еден весник во Индија, но прво на агенцијата требало да и платат 4.000 евра за воопшто да дојдат во Европа. Сега заработуваат околу 1.700 евра месечно, но истото важи и за нив: што и да им се случи, тоа е нивен проблем.

Холандскиот синдикалец има и снимка од телефонски разговор меѓу газдата и филипинскиот возач кој се осмелил да се пожали на условите за работа:
– На тие ваши Филипини едвај добивате 100 евра, а сега дојдовте да глумите херој!
За холандскиот синдикалец нема сомнеж, тие ги сметаат фирмите за криминалци. Проблемот, сепак, е што возачите често немаат избор: на површина изгледа дека има голем број превозници, но всушност изборот на работодавците се намалува.

За нив е подобро да молчат
Новинарите на германскиот јавен сервис со сите овие наоди се соочија и со компании кои ги користат услугите на превозниците, како што се „Амазон“ или „Икеа“. Тие редовно тврдат дека се подготвени веднаш да реагираат на ваквите практики, па дури и да престанат да ги користат услугите на тој превозник.
Тоа е стар проблем со странските работници во ЕУ, вели германската синдикална активистка Ана Вајрих.
– Малкумина од нив се осмелуваат да пријават прекршок. Ако им замерат на работодавците, ќе мора да ја напуштат Европската унија – заклучува таа.

    

Најново

Планираната сезонска линија Скопје- Крф е откажана од комерцијални причини

Sase Ivanovski

Атентаторот на словачкиот премиер: „Не сакав да го убијам, само да го повредам“

Sase Ivanovski

Дали израелскиот премиер би бил уапсен во Германија?

Sase Ivanovski

Насилство и страв – Евреите од Берлин се загрижени

Sase Ivanovski

Сребреница – патоказ за новата светска политика

Sase Ivanovski

Германија и натаму не ја признава палестинската држава

Sase Ivanovski

АфД исфрлена од десничарите во Европскиот парламент

Sase Ivanovski

Маликиан доаѓа во Скопје: Виолината ми помогна да побегнам од ужасот на војната!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДА СИ КАЖЕМЕ – Горан Јован Андоновски, заменик народен правобранител

Sase Ivanovski

Стипендии „Ацо Шопов“ за студенти од втор и трет циклус 

Sase Ivanovski

Конститутивна седница  на Советот за следење на имплементацијата на Развојната Секторска Стратегија за правосудство (2024 – 2028)

Sase Ivanovski

Таравари: Бранот промени не може да се запре, ДУИ го прифаќа резултатот од прегласувањето

Sase Ivanovski

Мицотакис уште еднаш повтори дека во овие околности меморандумите нема да се ратификуваат во грчкиот Парламент

Sase Ivanovski

Драма на патот Тетово – Скопје, при возење малолетник извадил пиштол и пукал кон соседното возило

Sase Ivanovski

Седница на ИО на СДСМ: Отчетен Конгрес и избор на нов претседател согласно Статутот на партијата

Sase Ivanovski

Е СЕГА ФАЛИ УШТЕ СО АЛБАНИЈА ДА ЈА СПУКАМЕ И ЌЕ БИДЕ ТАМАН – Вучиќ: Многу ме погоди тоа што Македонија гласаше за Резолуцијата

Sase Ivanovski

Вучиќ: Вечерва ја завршив кариерата овде, нема да ми простат многу работи

Sase Ivanovski

Љутков: Делото на Светите Кирил и Методиј од пред 11 века е цивилизациска придобивка на која се сеќаваме со гордост и е дел македонска и општословенска духовна култура – како генерација да бидеме бедемот на македонското постоење

Sase Ivanovski

Честитка од претседателката Сиљановска Давкова по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј

Sase Ivanovski

Владиката Пимен го демантира поглаварот Стефан: Колку што знам, никој од нас не бара да смениме Устав и да не се нарекуваме Македонска црква

Sase Ivanovski

НАМЕСТО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА, СИЉАНОВСКА НА СРЕДБАТА СО ИТАЛИЈАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ДРЖАВАТА ЈА НАРЕКУВАШЕ МАКЕДОНСКА РЕПУБЛИКА

Sase Ivanovski

Силјановска Давкова побарала од Матарела гаранции за европската иднина на Македонија

Sase Ivanovski

Чешкиот претседател со мотор удрил во возило, итно пренесен во болница

Sase Ivanovski

Симеонов: Во првите 100 дена новата Влада предвидува 500 нови вработувања во здравството

Sase Ivanovski

Изгласана Резолуцијата за Сребреница во ОН – 11 јули се прогласува за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот

Sase Ivanovski

Тројца повредени во сообраќајка на крстосницата кај Башино Село на автопатот над Велес

Sase Ivanovski

На ГП Табановце влегле и излегле над 18.000, на ГП Богородица скоро 16.000 патници од 10 вчера до 10 утрово

Sase Ivanovski

Мицкоски: Да ги надминиме сите поделби, да ја победиме секоја омраза и да ги соочиме изворите на тоа зло со одговорноста

Sase Ivanovski

МВР постапува во врска со пукањето на прославата на „Вреди“ по победата во тетовско Ларце

Sase Ivanovski

Гаши ниту потврдува ниту демантира дека е договорено да биде претседател на Собранието

Sase Ivanovski

Мицкоски: Свети Кирил и Методиј се стожерот на нашето постоење, испратија универзалната порака на единство, посветеност и образование

Sase Ivanovski

Мицкоски: Интересно е како една заклетва на претседателот на Републиката го сврте вниманието на грчката и европската јавност, а не се коментира нашето чекање пред ЕУ

Sase Ivanovski

Спасовски: Поддржувам да им бидат вратени пари на граѓаните за менувањето на пасошите

Sase Ivanovski

КАДЕ Е НАШИОТ ЛИБЕРАЛЕН ПРОЗАПАДЕН ДИМИТАР АПАСИЕВ?

Sase Ivanovski

Додик: Според демократските принципи, резолуцијата за Сребреница пропадна

Sase Ivanovski

Загина тракторист од Охрид, се превртел на патот и починал на лице место

Sase Ivanovski

ФИНЦИТЕ И ИРЦИТЕ РЕКОРДЕРИ ПО РАБОТА ОД ДОМА, РОМАНИЈА, БУГАРИЈА И ГРЦИЈА НА ДНОТО

Sase Ivanovski

Претпладне сончево и топло, попладне локално пороен дожд и грмежи

Sase Ivanovski

Сестринската Европската народна партија со абер до ВМРО ДПМНЕ: Доследно да го користите името „Северна Македонија

Sase Ivanovski

Иџет Мемети тврди дека не направил ништо противзаконско

Sase Ivanovski

Фамелос: Ратификацијата на меморандумите ќе ја унапредеше соработката

Sase Ivanovski

Вучиќ: Резолуцијата ќе донесе поделби – не само во нашиот регион, туку и во ОН

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СДСМ бркаше пратеник во петка, освои помалку гласа од претходно, пресврт во шестка

Sase Ivanovski

Спасовски: Договорот со Бугарија – една од причините за поразот на СДСМ

Sase Ivanovski

ЃОРЃИЕВСКИ: Продолжува дигитализацијата на општина Кисела Вода Воведуваме уште 20 нови дигитални услуги на новата интернет страницата (https://opstinakiselavoda.gov.mk)

Sase Ivanovski

ЃОРЃИЕВСКИ: Во заедничка акција со раководството на Централна Кооперативна Банка, засадивме дрвца во паркот во 11 Октомври Бараки и поставивме нова урбана опрема

Sase Ivanovski

Вучиќ: Повеќе од две третини од светското население не гласаше за резолуцијата за геноцид во Сребреница

Sase Ivanovski

БиХ ќе испрати протестни ноти до државите кои во ОН гласаа против резолуцијата за Сребреница

Sase Ivanovski

Спасовски: Има повеќе причини за поразот на СДСМ, ниту еден пратеник од СДСМ нема да го поддржи мнозинството

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Пиштоли, тапани и слика од Албин Курти на торта – како Ларце го избра и прослави новиот пратеник на „Вреди“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) 360° меѓу гласачите Албанците – кои се очекувањата за и од новата влада

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Финиш на преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди“: Владата ќе има три министерства повеќе од сегашната

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Свечена академија по повод Националнот ден на Власите

Sase Ivanovski

На молебенот во Рим присуствуваше македонска државно-црковна делегација, претставници од дипломатскиот кор и други гости, а го отслужија владиката Пимен и владиката Тимотеј

Sase Ivanovski

СООБРАЌАЈКА КАЈ ПАТАРИНАТА СОПОТ Возилата се пренасочуваат низ Велес

Sase Ivanovski

ПОРТА НА ДЕНОТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АЛИ АХМЕТИ НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ГО ЧЕСТИТАШЕ ПРАЗНИКОТ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Sase Ivanovski

Златни медали за „Tikveš Châteaux & Domaines“ од реномираниот француски магазин „Terre de vins“

Sase Ivanovski

Анкета: Две третини од Американците стравуваат од насилство по изборите на крајот на годината

Sase Ivanovski

Норвешка ги затвора границите за руските туристи

Sase Ivanovski

Голема несреќа во Мексико: Силен ветер ја сруши бината на предизборен митинг, има мртви

Sase Ivanovski

Фотоволтаични панели за струја се поставуваат на кровот на ОУ „Никола Карев“ во Кочани

Sase Ivanovski

Дожд и грмежи за продолжениот викенд

Sase Ivanovski

Трамп: Сакаат да ме убијат

Sase Ivanovski

Ники Хејли најави дека ќе гласа за Трамп на претседателските избори во САД, иако тој често ја навредуваше

Sase Ivanovski

Дејвид Гир од Тетово: Сакаме да работиме со сите кои го унапредуваат патот на земјата кон ЕУ

Sase Ivanovski

Прототема: „Финтите“ на Скопје ќе завршат на Самитот на НАТО во Вашингтон

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Израелските медиуми објавија снимка: Заложници во комбиња патуваат низ Газа

Sase Ivanovski

Во парк во Швајцарија ќе се одржи имитација на македонска свадба!

Sase Ivanovski

ПОВИК ЗА ОТПОР Да се поведе судска постапка за идентитетскиот геноцид врз Македонците со договорите со Грција и со Бугарија, предлага Коцарев

Sase Ivanovski

ПАНИКА НА ШИРОК СОКАК Пожар избувна во сендвичарница, нема повредени

Sase Ivanovski

ДЕВОЈЧИЊА НАТЕПАЛЕ СОУЧЕНИЧКА, БРАТ СЕ ЗАКАНУВАЛ НА БРАТА СИ Во Битола и во Прилеп вчера не било мирно

Sase Ivanovski

(ФОТО) ИСПУКАЛЕ ЅИДОВИТЕ, МОЖНО Е ЦЕЛОСНО РУШЕЊЕ Црква стара 150 години настрада од минирањата на „Бехтел и Енка“ кај Прилеп, обвини Левица

Sase Ivanovski

ОПОЗИЦИЈАТА ЌЕ СЕ „ТЕПА“ ЗА ДИК И ЗА 2 КОМИСИИ ВО СОБРАНИЕ Чии 18 пратеници вредат повеќе – на СДСМ или на ДУИ?

Sase Ivanovski

ТУРИЗМОТ БАРА СВОЕ МИНИСТЕРСТВО Таа гранка може да донесе многу пари, а ја шуткаат од еден до друг ресор

Sase Ivanovski

Младинскиот сојуз Крушево со повик за студентска пракса

Sase Ivanovski

Онлајн тролови – исфрустрирани интернет зависници или моќно пропагандно оружје

Sase Ivanovski

За првпат во САД повеќе секојдневни корисници на канабис отколку на алкохол

Sase Ivanovski

Училиштето „Св. Кирил и Методиј“ во Центар одбележува 188 години постоење

Sase Ivanovski

Демири: Директорот Шокаровски му врши мобинг на д-р Сашко Јовев

Sase Ivanovski
Вчитувам....