-0.2 C
Скопје
31/01/2023 23:34
МАКТЕЛ

   

КАРДИНАЛ ГО ШПИУНИРАЛ ПАПАТА ЗА ДА ГО УЦЕНУВА: На пријателка потрошил половина милион евра

     

Како гром од ведро небо, на почетокот на 37-то рочиште на веќе епскиот криминален судски процес што се води од минатиот 27 јули пред судот во Ватикан против кардиналот Анѓел Беќа и уште деветмина обвинети, ватиканскиот државен обвинител поднесе нови докази. .Тој изјави дека се води друга паралелна истрага во која кардиналот Анѓело Беќу е обвинет дека е учесник во здружен злосторнички потфат. Сето тоа го потврдува и дводневното сведочење на монсињор Алберто Перласка, кој 11 години беше шеф на финансии во Државниот секретаријат на Ватикан, додека негов непосреден шеф беше надбискупот на Виена.

  

Списокот на криминални дела ставен на душата на кардиналот дотогаш не бил ниту мал ниту безопасен. Имено, се работи за измама, проневера, злоупотреба на положбата, отуѓување, „перење“ туѓи и сопствени пари, корупција, изнуда, објавување исправи кои се опфатени со службена тајност, фалсификување јавни исправи, фалсификување во приватна кореспонденција.Папата Фрањо го казни и црковно: тој мораше да се откаже од функцијата префект на Конгрегацијата за светци и од сите кардинални права, вклучително и правото на избор на папата. Остана кардинал само по име. Нему не му е простена кривичната одговорност, па можно е на крајот од судењето да се соочи со долга затворска казна.

Огромен скандал избувна кога се дозна за финансиската загуба на Светата столица при купувањето на поранешната зграда Хародс во лондонски Кенсингтон. Светата столица го купи како „одлична инвестиција“ за 300 милиони фунти. Годинава во јули едвај успеаја да го продадат за 186 милиони фунти. Ватикан загуби 114 милиони фунти за оваа трансакција. На тоа треба да се додадат провизии на брокерите и други трошоци. А одговорниот за овој колапс беше никој друг туку Анѓело Беќу.

 

Кардиналот беше обвинет и дека со парите на папата ги финансирал своите браќа во Сардинија. А потоа беше објавено дека извесна Сесилија Мароња, претставена во Ватикан како негова внука, потрошила околу 500.000 евра пари од Ватикан на лични предмети: чевли, парфеми, галантерија и кожни фотелји, бидејќи подоцна изјавила за милански весник „имала право на одмор по напорна работа“.„Парите ми ги испрати монсињор Алберто Перласка по инструкции на кардиналот“, изјави таа за Corriere della Sera. Таа тврдеше дека тоа се подароци за „омекнување“ на посредниците во операциите за спасување католички калуѓерки и свештеници киднапирани во Африка или Азија.Таа рече: „Потрошив пари за дипломатски патувања, плаќање извори на информации, посредување и исплати на хуманитарни организации“.

  

„Ла Република“ прецизира дека со парите што нејзината компанија „Логсик доо“ со седиште во Љубљана ги добила од Ватикан „за хуманитарни мисии“, купувала работи од престижни модни брендови како Прада, Шанел и други.Италијански весник истражуваше и објави дека седиштето на нејзината компанија сега е во Љубљана и дека таму има само поштенско сандаче.Во истото интервју Мароња негираше дека е љубовница на кардиналот, а неколку дена претходно изјави дека не се ни поврзани и дека со неа имала само „институционални односи“.Ако се беше како што тврдат двајцата, државата Ватикан немаше да издаде меѓународна потерница врз основа на која Сесилија беше приведена во Милано во октомври 2020 година, ниту пак меѓународна судска наредба ќе го истражи протокот на пари што отишле од Ватикан.

    

И токму од оваа истрага излезе УСБ со снимка од телефонски разговор меѓу кардиналот и папата, неколку дена откако папата беше пуштен од болницата каде што беше подложен на тешка операција и неколку дена пред почетокот на процесот на малверзации околу зградата во Лондон.Беќа го снимил тој разговор, кој го водел од неговиот стан од Светата столица без согласност или известување на Папата. Снимката била пронајдена во мобилен телефон запленет од италијанската финансиска гарда во текот на истрагата. Од транскриптот на разговорот произлегува дека тој се обидел да го измами папата, кој се уште имал болки и под аналгетици, да потврди дека поглаварот на Католичката црква одобрил исплата на 350.000 евра на Сесилија Мароња. Иако збунет, папата не дозволи да биде вовлечен на тенок мраз. Тој побара кардиналот да го достави барањето во писмена форма и да му даде време да ја провери својата евиденција.Во претходните години, децении и векови Светата столица ќе криеше и прикриваше таков скандал, за да не го загрози угледот на Католичката црква. Сегашниот папа Франциско, напротив, дозволува смена и апсење, само за да покаже дека Црквата не ја прикрива корупцијата.

 

Најново

СДСМ: Шпицниот Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ги задолжуваат општините

Tamara Ivanovska

Приведен криминалец од Штип, осуден на 6 години и 4 месеци казна затвор

Tamara Ivanovska

Oсмани пред НАТО во својство на Претседавач со ОБСЕ

Tamara Ivanovska

Премиерот Ковачевски се сретна со претседателот на Алијанса на Албанците, Таравари

Tamara Ivanovska

Спасовски: Позитивните резултати во борбата со криминалот и корупцијата ја вратија довербата во полицијата

Tamara Ivanovska

Фокусирани кон членство во ЕУ и негување на добрососедските односи, со НАТО ја гарантираме сопствената и придонесуваме кон колективната безбедност, борбата со организираниот криминал и корупцијата остануваат наши приоритети

Tamara Ivanovska

Бесими: 2022 година ја завршивме со јавен долг на ниво од 57,1 %, намалување за 3,9 процентни поени

Tamara Ivanovska

Бектеши: Оваа година почнува изградбата на интерконекторот за гас со Грција, работиме на изградба на уште два со Србија и Косово

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Потпретседателот Муцунски ќе присуствува на молитвен појадок и ќе оствари низа работни средби во Вашингтон

Tamara Ivanovska

Произведени 19.942 MWh електрична енергија, домаќинствата и дополнителните снабдувања се целосно задоволени со електрична енергија од капацитетите на ЕСМ

Tamara Ivanovska

Тренчевска: Раст на плати и пензии, поддршка за најранливите и оддржливи социјални услуги и сервиси ја обележаа 2022 година

Tamara Ivanovska

178 санкции за брзо возење

Tamara Ivanovska

Ковачевски: 100% ги покриваме потребите за електрична енергија за домаќинствата и за 20% се намалени сметките за малите потрошувачи

Tamara Ivanovska

ИНФОРМАЦИЈА ЗА ДОНАЦИЈА

Tamara Ivanovska

Стоилковски: Криминалот и корупцијата заштитен знак за Ковачевски и Ахмети, Македонија на Извештајот на Транспаренси во друштво со Суринам, Индија и Тунис

Tamara Ivanovska

Ковачевски: Минатата година инсталирани се обновливи извори на енергија од над 150 мегавати, што значи снабдување на 67.000 домаќинства

Tamara Ivanovska

Богоев: Сите државнички одлуки важни за иднина ги донесе СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и Левица одработуваат за туѓи интереси

Tamara Ivanovska

Маричиќ: За економскиот развој на државата неминовно мора да продолжиме со процесот на ЕУ

Tamara Ivanovska

Богоев: Локалните власти од ВМРО-ДПМНЕ ги поскапуваат услугите и со обврзници дополнително ги задолжуваат општините

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Ковачевски и Пендаровски да не ги кријат и јавно да кажат кои странски агентури влијаат на односите со Бугарија, и од каде се финансираат бугарските здруженија

Tamara Ivanovska

Битиќи: Одржливиот економски раст и развој е возможен само со структурни и системски промени, што оваа Влада ги спроведува

Tamara Ivanovska

Маричиќ: Реформите, политичкиот дијалог и користењето на европските фондови пресудни за процесот на преговори со ЕУ

Tamara Ivanovska

Фатен дилерот од Кичево кој избега од затворот во Шутка

Tamara Ivanovska

Државата нема никакви ингеренции во делот на јавниот превоз, вели Ковачевски

Tamara Ivanovska

Таравари пред средбата со Ковачевски: Доколку ги синхронизираме програмите ќе продолжиме во следната фаза преговори

Tamara Ivanovska

Да ги дочекаме Бугарите учтиво и студено

Tamara Ivanovska

Српскиот министер за надворешни работи навести можни санкции за Русија

Tamara Ivanovska

„Транспаренси Интернешнел“: Унгарија со најмногу корупција во јавниот сектор во цела ЕУ

Tamara Ivanovska

Анѓушев: Потребни се батериските системи, бидејќи ќе мора да ги извезуваме вишоците од фотоволтаици

Tamara Ivanovska

Чеченци силувале руска новинарка во Украина, а камерманот го претепале – руската НТВ формираше истражна комисија

Tamara Ivanovska

Германија: Пронашла двојничка на Инстаграм и ја убила за да ја лажира сопствената смрт

Tamara Ivanovska

Вашингтон ги повика Софија и Скопје да ја деескалираат реториката и да ги решат билатералните спорови

Tamara Ivanovska

Франција ќе испрати борбени авиони за потребите на Украина?

Tamara Ivanovska

Бендевска: КСЗД поднесе барање за поведување прекршочна постапка за министерство за правда и Тупанчески

Tamara Ivanovska

Селмани: Не е од стратешки интерес да отвориме нов фронт со Бугарија

Tamara Ivanovska

АКО БИДАТ „ФАТЕНИ“ СО АЛКОХОЛ ВО ЈАВНОСТ ИЛИ ВО КОСТИМ ЗА КАПЕЊЕ- КАЗНА ОД 150 ЕВРА: Хрватска ригорозна и за гласна музика на терасите

Tamara Ivanovska

„МИЛАНОВИЌ Е КАКО ОРБАН И ДОДИК“: Британски „Гардијан“ за хрватскиот претседател

Tamara Ivanovska

ШОЈГУ НАЈАВИ РЕФОРМА СО НОВИ 350.000 ВОЈНИЦИ Дали е ова мобилизацијата за која сите зборуваат?

Tamara Ivanovska

ПРОРУСКИ ПАРТИИ ВО БУГАРИЈА „ПЕЧАЛАТ“ ОД МАКЕДОНИЈА Говорот на омраза им го зголемува рејтингот

Tamara Ivanovska

НАПАД СО НОЖ НА МЕТРО СТАНИЦА Тројца избодени во Брисел

Tamara Ivanovska

Надал му честиташе на Ѓоковиќ: Неверојатно достигнување

Tamara Ivanovska

Франција и Австралија се договорија да произведуваат гранати од 155 милиметри за Украина

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Антикорупциска отвори истрага за набавките на мазут по истражувањето на КОД

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Димитров: Уставните измени да стапат во сила на денот кога Македонија ќе стане членка на ЕУ

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Предлог закон за Агенција за борба против тешките облици на организиран криминал и корупција

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Оризопроизводителите се закануваат со нови блокади

Tamara Ivanovska

АГЕЛЕР БРИШЕ АНТИСЕМИТСКИ ГРАФИТИ ВО КАРПОШ Средина ослободена од нетрпеливост и омраза

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Спасовски: Позитивните резултати во борбата со криминалот и корупцијата ја вратија довербата во полицијата Во рамки на дводневната конференција

Tamara Ivanovska

Али Ахмети: Новите генерации да ги преземаат обврските на овој век

Sase Ivanovski

БРЗ ВЛЕЗ ВО ЕУ СО ЗАМРЗНАТО ПРАВО НА ВЕТО Маричиќ вели дека идејата вреди да се разгледа

Sase Ivanovski

Николоски: Таравари за лична корист влегува во владата на СДСМ и ДУИ, уставни измени во овој парламентарен состав нема да се случат

Sase Ivanovski

Николоски со предлог до Владата: Поднесете иницијатива до грчката влада во која ќе побарате во родниот Кукуш да се изгради спомен куќа на Делчев

Sase Ivanovski

Од Годишната конференција: Вложивме во стандардот на граѓаните, економијата, европерспективите во 2022 година, отворени се нови можности за 2023 година

Sase Ivanovski

ЛЕСНО Е КОГА ИМАШ ИЗЛЕЗ НА МОРЕ, АЛБАНЦИТЕ ЌЕ СЕ ОМРСАТ ОД АРАПИТЕ: Потпишан финалниот договор тежок две милијарди евра за изградба на пристаништето во Драч

Sase Ivanovski

АЈДЕ МУХИ БОРИ СЕ, ИМАШ ДЕЦА ЌЕ ИМ ТРЕБАШ – Адвокатот на Зекири: Мојот клиент не е болен туку e во лоша психичка состојба вознемирен поради смртен случај во потесното семејство

Sase Ivanovski

БРАВО – Софија го враќа повлечениот амбасадор Ангелов во Скопје

Sase Ivanovski

Oхридскиот советник од ДУИ Нефи Усеини поднел оставка во Советот на Општина Охрид

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СПАСОВСКИ: Нема поединец во оваа држава којшто може да биде посилен од државата. Од која партија сака нека е, макар и од Левица, не може да се заканувате дека ќе бесите на бандери и МВР да ве толерира!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БУГАРИТЕ ЈА СПУШТААТ ТОПКАТА – ДЕМЕРЏИЕВ: БУГАРСКИОТ И МАКЕДОНСКИОТ НАРОД СЕКОГАШ БИЛЕ БЛИСКИ И СЕ ПОЧИТУВАЛЕ МЕЃУ СЕБЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Раст на плати и пензии, поддршка за најранливите, унапредени здравствени услуги и социјални сервиси ја одбележаа 2022 година

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Др. Александар Раковиќ – Вистината за признавањето на МПЦ – ОА

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Постои ли во оваа држава поим „одговорност“ за доцнењето на проектите, Азески со пет прашања ѝ ја честита годишнината на владата

Tamara Ivanovska

ДОКОЛКУ НЕ СЕ ДОГОВОРАТ ЌЕ СЛЕДИ ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА Хрватскиот претседател пак изненадува со своите изјави за Украина

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) РУСИТЕ СПРЕМААТ ТЕНКОВИ-РОБОТИ И Т-14 ЗА ДОНБАС Што има Москва, а што немаат Американците?

Tamara Ivanovska

СКАНДАЛ СО КРИПТОВАЛУТИ ЈА ТРЕСЕ БУГАРИЈА На берзата „NEXO“ поминале 94 милијарди долари во трансакции

Tamara Ivanovska

СВЕТСКИ ПОРТАЛ КОРИСТЕЛ ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА ЗА ДА ПИШУВА Во меѓувреме, Чат ГПТ положи испит по медицина

Tamara Ivanovska

БОРИС ЏОНСОН Е ЛАЖГО Путин никогаш не му се заканил со проектил

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) БОМБАШОТ СЕДЕЛ ВО ПРВИОТ РЕД ОД ЏАМИЈАТА Најмалку 28 загинаа, а 150 се повредени во Пакистан

Tamara Ivanovska

Пет прашања до Владата по повод годишнината

Tamara Ivanovska

Постојаната стручна надоградба и доквалификација, како и стекнувањето нови вештини и знаења се дел од стратегијата за управување со човечки ресурси на „Алкалоид“

Tamara Ivanovska

Мицкоски и Пендиков на комитска вечер. Ова јасно покажува дека ДПНЕ е креатор на тензиите со бугарските клубови, чии основачи се членови на истата партија!

Tamara Ivanovska

БРАТСКИ ЦРКВИ: Владиката Пимен служеше со владици на СПЦ низ цркви во Европа

Tamara Ivanovska

БУГАРИЈА Е ЕДНА ОД НАЈОСУДУВАНИТЕ ЗЕМЈИ ВО СТРАЗБУР ЗА ПРЕКРШУВАЊЕ НА ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА СО 25 ПРЕСУДИ МИНАТАТА ГОДИНА, ПРОТИВ МАКЕДОНИЈА ИМА 4

Tamara Ivanovska

Ковачевски: Стратешки го зголемуваме домашното производство на храна и струја

Tamara Ivanovska

Ристов: Кога градоначалникот на Гази Баба ги најавуваше проектите, не спомна задолжување

Tamara Ivanovska

Во 2022 година од фотоволтаичните централи на Алкалоид се произведени 500MWh електрична енергија што одговара на заштедена емисија на 250-500 тони CO2, како и заштеда од други штетни емисии

Sase Ivanovski

ПЕНДАРОВСКИ: Традиционална годишна средба со почесните конзули на странски држави во Република Северна Македонија

Sase Ivanovski

Душица Димитриеска, член на Советот на јавните обвинители на Република Северна Македонија, даде свечена изјава пред претседателот на Собранието, Талат Џафери

Sase Ivanovski

Приведен малолетник од струшко, кај него пронајден гасен пиштол

Tamara Ivanovska

БОМБА НА КОВАЧЕВСКИ: Уставите измени кои се пред нас не се последната голема и тешка одлука во однос на одлуките кои следуваат за зачленувањето во ЕУ, многу потешки ќе бидат реформите во судството

Sase Ivanovski

Leave a Comment