-0.2 C
Скопје
01/02/2023 01:21
МАКТЕЛ

   

КИРОВСКИ: Бугарите се континуирано изненадени – од каде таа омраза на Македонците кон Бугарија и сè што е бугарско? Многу е просто. Заради навредите

     

Пишува: АТАНАС КИРОВСКИ
Тажно е во колкава мерка се влошени бугарско-македонските односи. Откако ноќта на 19 јануари во Охрид беше претепан секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ Христијан Пендиков, неколку мои пријатели од Бугарија ми го поставија прашањето – дали за нив постои ризик ако дојдат во Македонија да ги натепаат само затоа што се Бугари?
И за време на спорот со Грција имаше тензии, вета, економски ембарга, ама не се сеќавам дека имаше толку зла крв, на Грци да им е страв да дојдат во Македонија, или обратно. Со Бугарија, работата е стасана дотаму, што обичниот човек од Бугарија има страв, или барем чувствуваат нелагодност да дојде во Македонија, а низ лични примери знам дека голем број луѓе кои често патуваа во Бугарија, сега не одат.
Клучното прашање е дали Пендиков бил натепан затоа што се чувствува како Бугарин, односно дали овој криминален чин, е предизвикан од омраза на национална основа!

  

Според соопштението на Основното јавно обвинителство во Охрид, инцидентот започнал откако во кафеана едно лице му кажало на Пендиков „Не ли ти е срам да се пишеш Бугарин?“ и го удрило по главата, што укажува на физичко насилство од омраза, иако во некои македонски медиуми провејува информација дека Пендиков бил наркодилер против кој се водела постапка, што отвара сомнеж и за други мотиви за неговото претепување. Но засега, нема никаква официјална потврда од македонски институции, ниту дека против Пендиков се води постапка, нити пак дека има други мотиви за неговото претепување.
Исто така, министерот за надворешни работи на Бугарија Милков, изјави дека Пендиков, кој е на лекување во Софија, добива закани и откако е натепан.
На 21 јануари, пак, се одбележаа 83 години од носењето на „Законот за заштита на нацијата“. Овој закон го потпишува Цар Борис Трети, а со законот, меѓу другото, се уредува односот кон Евреите и нивниот имот, и со тоа се озаконува и официјализира антисемитска политика во Бугарија по примерот на Нирнбершките закони на нацистичка Германија, врз расистичка и фашистичка основа.

 

За ова нема никаков спор во ниту една комисија, колку и да има обиди за релативизација, затоа што станува збор за историски факти проверени од разни извори, а го има како потврда и во сите сериозни бугарски извори. Врз основа на овој закон, како што пишува во бугарски извори, се испратени илјадници Евреи во логорите на смртта од „новите територии на царството Бугарија“ (териториите што Бугарија ги има окупирано од Југославија и Грција заради сојузништвото со нацистичка Германија), а заради протести во самата Бугарија, Евреите од старите територии не се одведени во концентрациони логори.
Ако е јасно дека името на бугарскиот владетел Борис Трети е синоним за бугарската окупација на Македонија за време на Втората светска војна, и на сите злосторства извршени во тоа време, јасно е дека таквото именување на бугарскиот клуб во Охрид е чиста провокација и може да се протолкува како поттикнување на нетрпеливост и омраза.

  

Поттикнувањето на нетрпеливост и омраза потхранува и перпетуира друг говор на омраза како одговор, па така, уште при самото отворање на клубот во Охрид, се случи во атмосфера на протести и тензии. И тоа откако бугарскиот клуб во Битола „Ванчо Михајлов“ беше запален.Нема дилема дека именувањата на бугарските клубови со личности од историјата кои се осведочени соработници на хитлеровска Германија се направени за да создадат дополнителни тензии, да предизвикаат нетрпеливост, страшен говор на омраза и инциденти. Палењето на клубот „Ванчо Михајлов“ во Битола, и претепувањето на секретарот на клубот од Охрид Пендиков, како Софија едвај да ги дочека. Затоа и веднаш беше испратен државен авион, со кој Пендиков итно е пренесен на лекување во Софија.

    

Бугарскиот министер за надворешни работи Милков, за време на посетата на неговиот колега од Македонија Бујар Османи, изјави и дека ваков тип на инциденти немаат место во Европа. „Тука сум да кажам „не“ на возобновувањето на оние црни традиции кои историски се врзуваат со Македонија, на палежи, стрелања и насилства врз луѓе“ изјави Милков. Оваа негова изјава во Македонија беше протолкувана како силен говор на омраза, а министерот за надворешни работи Османи беше прозван што ја одмолчи, и од медиумите и од опозицијата.
И, навистина е парадоксално Бугарија на македонска територија да ги велича Ванчо Михајлов и Цар Борис Трети, и да ги возобновува сеќавањета на окупација, стрелања, депортации, расизам, тортури и мачења, а историски да ја прозива Македонија за такво нешто?!?

Потоа, македонскиот министер за надворешни работи Османи, кој во неделата го посети повредениот Пендиков во Софија, изјави дека е дојден во Софија за да испрати порака дека „македонските институции ќе прават сè што е во нивна можност и надлежност, за да создадат атмосфера на нула толеранција кон провокации, насилства, навреди, кон било која заедница или народ во Македонија по однос на идентитетската и културната посебност“. Османи рече и дека се „создаваат механизми за следење на говорот на омраза и во бугарското и во македонското општество, и дека полека ќе се справиме со тоа“, но се чини дека изјавата добива призвук на гротеска, откако Милков со неговата изјава на самиот настан генерираше говор на омраза, кој натаму само дополнително беше потхрануван низ медиумите и социјалните мрежи.
Ситуацијата и натаму ќе се влошува. И во однос на бугарско-македонските односи, и во однос на атмосферата што се создава во двете општества, и во ескалацијата на говорот на омраза, и, за жал, и на насилствата. Затоа што не се преговара со добра волја, и затоа што суштинските проблеми не се вистински адресирани.

Бугарите се континуирано изненадени – од каде таа омраза на Македонците кон Бугарија и сè што е бугарско? Многу е просто. Заради навредите. Со тоа што Бугарија упорно одбива да ја признае посебноста на македонската нација и македонскиот јазик длабоко ги навредува Македонците. Ако официјална Софија ги признае нацијата, јазикот и елементарното право на самоопределување, ситуацијата веднаш драматично ќе деескалира. Тоа е чекорот кон искрена и реална основа за добрососетсво и пријателство. Тогаш никој ќе нема ништо против Бугарите да бидат дел од македонскиот Устав.
А во оваа ситуација, кога една држава не признава цела една нација, како може да очекува таа нација во сопствената држава да го уважува нивното малцинство? Треба и да се води сметка да се почитуваат чувствата на другиот. Ако Германија отвори клуб во Полска со името на Хајнрих Химлер, бездруго и таму ќе дојде до тензии, па потоа двете влади попусто ќе прават комисии и механизми за справување со говорот на омраза.
Ако не дојде до јасно адресирање на вистинските проблеми, и не се искаже добра волја во разговорите и низ практични чекори, министрите само ќе трчаат „да гаснат разни пожари“, а состојбите само дополнително ќе ескалираат. Изјавите на бугарските политичари во континуитет, тенденциозните именувања на клубовите, и постојаните провокации укажуваат на тоа дека Бугарија посакува таква атмосфера на ескалација. Би сакал да не сум во право, и праксата да ме демантира.

 

Најново

(ВИДЕО) ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ЌЕ СЕ ФОРМИРА МАКЕДОНСКИ ФБИ

Sase Ivanovski

СКАНДАЛ: На конкурс за вработување на скопските стоматолошки клиники, првите двајца највисоко рангирани биле одбиени за работа?!?!

Sase Ivanovski

Алијанса на Албанците (АА) најверојатно ќе добие три министерства во владата на Димитар Ковачевски

Sase Ivanovski

(Видео) Ковачевски: Во најголем процент сме усогласени со Алијанса за Албанците, не разговаравме за кадровски решенија

Sase Ivanovski

Таравари: Влегувањето на АА во Владата не е дефинитивно, но шансите се огромни

Sase Ivanovski

АПАСИЕВ ГИ НАРЕЧЕ ЧЛЕНОВИТЕ НА СДСМ СВИЊИ, ПОСЛЕ СЕ ЖАЛИ ШТО ДОБИВАЛ ЗАКАНИ И ПЦОВКИ?!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КОВАЧЕВСКИ, ЗЕЧЕВИЌ, НИКОЛОВСКИ И МИТРЕВСКИ ЌЕ ЃИ ВОДАТ ПРЕГОВОРИТЕ СО АЛИЈАНСА: ИО на СДСМ донесе одлука да продолжат разговорите за зголемување на мнозинството со Алијанса, врз политички и програмски принципи

Sase Ivanovski

МУАБЕТ НА ДЕНОТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Кралот Џорџ тврди дека бил 20 години пред сите и предвидува „Обединето македонско кралство“, Јанко му се смее, бара да му каже кои бројки ќе паднеле на лото, за да се опарел 🙂

Sase Ivanovski

Цепки видео: Колбасот на градоначалникот 🙂

Sase Ivanovski

Синоќа на @music.awards.ceremony , изведувајќи ја ,,Ти си мој’’, нашата Каролина го имаше еден од најспектакуларните настапи воопшто до сега видени во регионот

Sase Ivanovski

ОВИЕ ЛИ ДА ГИ ВРАТИМЕ НА ВЛАСТ: ПРАТЕНИЧКА НА ВМРО ДПМНЕ ГИ НАРЕЧЕ ЧЛЕНОВИТЕ НА СДСМ ИЗРОДИ!

Sase Ivanovski

Али Ахмети: Сите граѓани мора да ја предводат државата кон ЕУ

Sase Ivanovski

СДСМ: Шпицниот Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ги задолжуваат општините

Tamara Ivanovska

Приведен криминалец од Штип, осуден на 6 години и 4 месеци казна затвор

Tamara Ivanovska

Oсмани пред НАТО во својство на Претседавач со ОБСЕ

Tamara Ivanovska

Премиерот Ковачевски се сретна со претседателот на Алијанса на Албанците, Таравари

Tamara Ivanovska

Спасовски: Позитивните резултати во борбата со криминалот и корупцијата ја вратија довербата во полицијата

Tamara Ivanovska

Фокусирани кон членство во ЕУ и негување на добрососедските односи, со НАТО ја гарантираме сопствената и придонесуваме кон колективната безбедност, борбата со организираниот криминал и корупцијата остануваат наши приоритети

Tamara Ivanovska

Бесими: 2022 година ја завршивме со јавен долг на ниво од 57,1 %, намалување за 3,9 процентни поени

Tamara Ivanovska

Бектеши: Оваа година почнува изградбата на интерконекторот за гас со Грција, работиме на изградба на уште два со Србија и Косово

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Потпретседателот Муцунски ќе присуствува на молитвен појадок и ќе оствари низа работни средби во Вашингтон

Tamara Ivanovska

Произведени 19.942 MWh електрична енергија, домаќинствата и дополнителните снабдувања се целосно задоволени со електрична енергија од капацитетите на ЕСМ

Tamara Ivanovska

Тренчевска: Раст на плати и пензии, поддршка за најранливите и оддржливи социјални услуги и сервиси ја обележаа 2022 година

Tamara Ivanovska

178 санкции за брзо возење

Tamara Ivanovska

Ковачевски: 100% ги покриваме потребите за електрична енергија за домаќинствата и за 20% се намалени сметките за малите потрошувачи

Tamara Ivanovska

На хуманитарниот спектакл на РФМ, собрани 1,372,550 денари кои ќе бидат донирани на организацијата „СОС Детско село“

Tamara Ivanovska

Стоилковски: Криминалот и корупцијата заштитен знак за Ковачевски и Ахмети, Македонија на Извештајот на Транспаренси во друштво со Суринам, Индија и Тунис

Tamara Ivanovska

Ковачевски: Минатата година инсталирани се обновливи извори на енергија од над 150 мегавати, што значи снабдување на 67.000 домаќинства

Tamara Ivanovska

Богоев: Сите државнички одлуки важни за иднина ги донесе СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и Левица одработуваат за туѓи интереси

Tamara Ivanovska

Маричиќ: За економскиот развој на државата неминовно мора да продолжиме со процесот на ЕУ

Tamara Ivanovska

Богоев: Локалните власти од ВМРО-ДПМНЕ ги поскапуваат услугите и со обврзници дополнително ги задолжуваат општините

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Ковачевски и Пендаровски да не ги кријат и јавно да кажат кои странски агентури влијаат на односите со Бугарија, и од каде се финансираат бугарските здруженија

Tamara Ivanovska

Битиќи: Одржливиот економски раст и развој е возможен само со структурни и системски промени, што оваа Влада ги спроведува

Tamara Ivanovska

Маричиќ: Реформите, политичкиот дијалог и користењето на европските фондови пресудни за процесот на преговори со ЕУ

Tamara Ivanovska

Фатен дилерот од Кичево кој избега од затворот во Шутка

Tamara Ivanovska

Државата нема никакви ингеренции во делот на јавниот превоз, вели Ковачевски

Tamara Ivanovska

Таравари пред средбата со Ковачевски: Доколку ги синхронизираме програмите ќе продолжиме во следната фаза преговори

Tamara Ivanovska

Да ги дочекаме Бугарите учтиво и студено

Tamara Ivanovska

Српскиот министер за надворешни работи навести можни санкции за Русија

Tamara Ivanovska

„Транспаренси Интернешнел“: Унгарија со најмногу корупција во јавниот сектор во цела ЕУ

Tamara Ivanovska

Анѓушев: Потребни се батериските системи, бидејќи ќе мора да ги извезуваме вишоците од фотоволтаици

Tamara Ivanovska

Чеченци силувале руска новинарка во Украина, а камерманот го претепале – руската НТВ формираше истражна комисија

Tamara Ivanovska

Германија: Пронашла двојничка на Инстаграм и ја убила за да ја лажира сопствената смрт

Tamara Ivanovska

Вашингтон ги повика Софија и Скопје да ја деескалираат реториката и да ги решат билатералните спорови

Tamara Ivanovska

Франција ќе испрати борбени авиони за потребите на Украина?

Tamara Ivanovska

Бендевска: КСЗД поднесе барање за поведување прекршочна постапка за министерство за правда и Тупанчески

Tamara Ivanovska

Селмани: Не е од стратешки интерес да отвориме нов фронт со Бугарија

Tamara Ivanovska

АКО БИДАТ „ФАТЕНИ“ СО АЛКОХОЛ ВО ЈАВНОСТ ИЛИ ВО КОСТИМ ЗА КАПЕЊЕ- КАЗНА ОД 150 ЕВРА: Хрватска ригорозна и за гласна музика на терасите

Tamara Ivanovska

„МИЛАНОВИЌ Е КАКО ОРБАН И ДОДИК“: Британски „Гардијан“ за хрватскиот претседател

Tamara Ivanovska

ШОЈГУ НАЈАВИ РЕФОРМА СО НОВИ 350.000 ВОЈНИЦИ Дали е ова мобилизацијата за која сите зборуваат?

Tamara Ivanovska

ПРОРУСКИ ПАРТИИ ВО БУГАРИЈА „ПЕЧАЛАТ“ ОД МАКЕДОНИЈА Говорот на омраза им го зголемува рејтингот

Tamara Ivanovska

НАПАД СО НОЖ НА МЕТРО СТАНИЦА Тројца избодени во Брисел

Tamara Ivanovska

Надал му честиташе на Ѓоковиќ: Неверојатно достигнување

Tamara Ivanovska

Франција и Австралија се договорија да произведуваат гранати од 155 милиметри за Украина

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Антикорупциска отвори истрага за набавките на мазут по истражувањето на КОД

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Димитров: Уставните измени да стапат во сила на денот кога Македонија ќе стане членка на ЕУ

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Предлог закон за Агенција за борба против тешките облици на организиран криминал и корупција

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Оризопроизводителите се закануваат со нови блокади

Tamara Ivanovska

АГЕЛЕР БРИШЕ АНТИСЕМИТСКИ ГРАФИТИ ВО КАРПОШ Средина ослободена од нетрпеливост и омраза

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Спасовски: Позитивните резултати во борбата со криминалот и корупцијата ја вратија довербата во полицијата Во рамки на дводневната конференција

Tamara Ivanovska

Али Ахмети: Новите генерации да ги преземаат обврските на овој век

Sase Ivanovski

БРЗ ВЛЕЗ ВО ЕУ СО ЗАМРЗНАТО ПРАВО НА ВЕТО Маричиќ вели дека идејата вреди да се разгледа

Sase Ivanovski

Николоски: Таравари за лична корист влегува во владата на СДСМ и ДУИ, уставни измени во овој парламентарен состав нема да се случат

Sase Ivanovski

Николоски со предлог до Владата: Поднесете иницијатива до грчката влада во која ќе побарате во родниот Кукуш да се изгради спомен куќа на Делчев

Sase Ivanovski

Од Годишната конференција: Вложивме во стандардот на граѓаните, економијата, европерспективите во 2022 година, отворени се нови можности за 2023 година

Sase Ivanovski

ЛЕСНО Е КОГА ИМАШ ИЗЛЕЗ НА МОРЕ, АЛБАНЦИТЕ ЌЕ СЕ ОМРСАТ ОД АРАПИТЕ: Потпишан финалниот договор тежок две милијарди евра за изградба на пристаништето во Драч

Sase Ivanovski

АЈДЕ МУХИ БОРИ СЕ, ИМАШ ДЕЦА ЌЕ ИМ ТРЕБАШ – Адвокатот на Зекири: Мојот клиент не е болен туку e во лоша психичка состојба вознемирен поради смртен случај во потесното семејство

Sase Ivanovski

БРАВО – Софија го враќа повлечениот амбасадор Ангелов во Скопје

Sase Ivanovski

Oхридскиот советник од ДУИ Нефи Усеини поднел оставка во Советот на Општина Охрид

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СПАСОВСКИ: Нема поединец во оваа држава којшто може да биде посилен од државата. Од која партија сака нека е, макар и од Левица, не може да се заканувате дека ќе бесите на бандери и МВР да ве толерира!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БУГАРИТЕ ЈА СПУШТААТ ТОПКАТА – ДЕМЕРЏИЕВ: БУГАРСКИОТ И МАКЕДОНСКИОТ НАРОД СЕКОГАШ БИЛЕ БЛИСКИ И СЕ ПОЧИТУВАЛЕ МЕЃУ СЕБЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Раст на плати и пензии, поддршка за најранливите, унапредени здравствени услуги и социјални сервиси ја одбележаа 2022 година

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Др. Александар Раковиќ – Вистината за признавањето на МПЦ – ОА

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Постои ли во оваа држава поим „одговорност“ за доцнењето на проектите, Азески со пет прашања ѝ ја честита годишнината на владата

Tamara Ivanovska

ДОКОЛКУ НЕ СЕ ДОГОВОРАТ ЌЕ СЛЕДИ ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА Хрватскиот претседател пак изненадува со своите изјави за Украина

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) РУСИТЕ СПРЕМААТ ТЕНКОВИ-РОБОТИ И Т-14 ЗА ДОНБАС Што има Москва, а што немаат Американците?

Tamara Ivanovska

СКАНДАЛ СО КРИПТОВАЛУТИ ЈА ТРЕСЕ БУГАРИЈА На берзата „NEXO“ поминале 94 милијарди долари во трансакции

Tamara Ivanovska

СВЕТСКИ ПОРТАЛ КОРИСТЕЛ ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА ЗА ДА ПИШУВА Во меѓувреме, Чат ГПТ положи испит по медицина

Tamara Ivanovska

БОРИС ЏОНСОН Е ЛАЖГО Путин никогаш не му се заканил со проектил

Tamara Ivanovska

Leave a Comment