26.8 C
Скопје
21/05/2024 17:03
МАКТЕЛ

  

     

 

Клиника за детски болести: Се зголеми вакцинацијата со вакцини кои содржат пертусис, се подигна имунитетот кај децата

      

Менаџерскиот тим на Јавната здравствена установа Универзитетска Клиника за детски болести – Скопје, денес одржа брифинг со претставници на медиумите во врска со тековното работење во првите три месеци од 2024 година, како и за други поврзани актуелни теми со детското здравје.

Брифингот го одржаа Медицинскиот директор на Клиниката, Доц. д-р Валентина ЦвејоскаЧолаковска и Финансискиот директор, Мр. Аркин Јахији.

   

Во првите три месеци од годинава, најчестите дијагнози на Детската клиника, но и најчестите дијагнози кои го преокупираа вниманието на јавноста, беа стандардните болести за овој период. Последниве години, во есенските и зимските месеци, доминираат респираторните причинители, како што се Influenza, RSV и SARS CoV2.

 

Согласно податоците од Клиниката за детски болести, но испоред податоците од Институтот за јавно здравје – институција која е релевантна за собирање и статистика на сите здравствени податоци, оваа сезона есен – зима дополнителнобеше регистрирана појавата ина Голема кашлица, и тоа во форма на епидемија, која ја издвои оваа година од претходните. До сега,во државата се пријавени 410 болни со потврден пертусис, а на нашата Клиника болнички беа лекувани шест деца, доминантно мали доенчиња. Сите деца беа испишани во добра здравствена состојба. Причините за оваа епидемија се должат на значително намалениот опфат со вакцинацијаспоред редовниот календар за имунизација, што резултираше со намален колективен имунитет. Инаку, пред епидемијата, последни пријавени спорадични случаи на Голема кашлица беа забележани во 2018 година.

   

     

Изразуваме задоволство што се зголеми вакцинацијата со вакцини кои содржат пертусис, со што се подигна имунитетот кај децата. Исто така,погодуваше и тоашто и сезоната на респираторните заболувањае на крај е, што резултираше со намалување на бројот на болни.Во однос на другите причинители, оваа година не се разликуваше според бројките на болни деца од претходните години. Во есенските месеци доминираше RSV, а потоа започна грипот – итоа Influenza A, а опашката на оваа сезона ја одбележа influenza B.

Во согласност со добата на годината и малку порано заради временските услови и раната вегетација,започна периодот на сезонски алергии. На Клиниката секојдневно се примаат деца со симптоми на алергиски болести, кои се третираат и амбулантски и болнички. Доминираат алергискиот ринитис, ринокоњуктивитис, но и ларингитис и бронхоопструкции. Трендот на алергиски болести во светски рамки е во пораст, а причините за тоа е се мултифакториелни, но глобалното затоплување и аерозагадување се во основата на овој тренд. Секојдневно на Клиниката се прават неопходните испитување за алергија од крв, како и кожниот алерголошки тест на храна и инхалативни алергени.

Во врска со насочениот интерес на јавноста веќе подолг период, а поврзан со болните од Цистична фиброза, Клиниката за детски болести со задоволство информирам дека заврши постапката за набавка на лекот Трикафта, која беше спроведена преку јавна набавка. Во овој процес беа вклучени сите релевантни институции, како што се Министерството за здравство, Фондот за здравствено осигурување, Бирото за јавни набавки и Клиниката за детски болести, кои што со сите капацитети се вклучија процедурата да ја направат брза и ефикасна, на задоволство и на пациентите со ЦФ и на лекарите кои ја третираат оваа најчеста ретка болест.

Ова значи дека сите пациенти со ЦФ над 12 годишна возраст, погодни за модулаторна терапија, ќе го добијат лекот Трикафта во текот на овој месец (април), терапија која е најсовремена за третманна оваа болест. За трпеливоста и разбирањето, Клиниката за детски болести се заблагодарува и на Здружението на пациенти со ЦФ, со коешто имаме одлична соработка.

Инаку, терапијата со Трикафта во нашата земја е достапна од минатата година и веќе имаме искуства за исклучителниот позитивен ефект на терапијата кај овие пациенти.Што се однесува на хормонот за раст, Фондот за здравствено осигурување, како и секоја година,така и оваа, одобрува средства за негова набавка за сите пациенти кои се со индикација за терапија, одредена според протоколи од страна на лекарите од Ендокринолошкиот оддел на нашата Клиника.

Во моментов има деца кои се во постапка на дијагностика и не можеме да зборуваме за листа за чекање. Затоа што, листата за примање на хормонот е динамична, таа постојано се ревидира, што значи дека пациентите кои завршуваат со терапијасе исклучуваат, а се вклучуваат нови пациенти.Во контекст на биолошката терапија, Фондот за здравствено осигурувањеконтинуирано обезбедува и биолошка терапија за сите пациенти – задецата со ревматоиден артритис и кронова болест (HumiramInfleximab, Anakindra).

• Dinutuximab – имунолошка терапија за прв пат беше обезбедена минатата година за еден пациент, а оваа година уште за две деца со дијагноза на високо ризичен неуробластом.

• Hemlibra – кај децата со хемофилии, се обезбедува најнова терапија, со специфично моноклонално антитело, во моментов кај две деца.Клиниката континуирано се обидува да ги подобри условите за престој и лекување на децата, како и за работа на лекарите и на другиот медицински и немедицински персонал. Во моментов, во тек е реновирањето на Невролошката амбуланта. Со ова, го продолжуваме трендот на постапно реновирање на Клиниката, по оддели.Во изминатиов период беа реновирани Одделението за онкологија, Одделението за кардиологија и Одделението за Цистична фиброза.

    

Најново

Амбер Алерт Европа стартува со кампања низ цела Европа со совети како да се постапи во случај на исчезнато дете

Sase Ivanovski

ОСНОВАЧОТ НА СЛАВНОТО ИРСКО ВИСКИ JAMESON ИМАЛ 16 ДЕЦА, 8 МАШКИ И 8 ЖЕНСКИ

Sase Ivanovski

ДАЛИ Е ФЕМИНИЗМОТ ЗА ДОБРОТО НА ЖЕНИТЕ?!

Sase Ivanovski

Вртелешките вртат на приватен имот пред СЦ „Борис Трајковски“, Градот и Општина Карпош не биле надлежни за дозвола

Sase Ivanovski

Надлежните со брза реакција, се демонтираат реквизитите во Луна паркот кај СЦ „Борис Трајковски“

Sase Ivanovski

„Радикално навивање“ вечерва во МКЦ

Sase Ivanovski

СО АМЕРИКАНЦИТЕ, САМО СРБИТЕ ИГРААТ КОШАРКА И ОДАТ ВО ВОЈНА: Женскиот тим до 16 години на САД го победи Ел Салвадор со 100 разлика!

Sase Ivanovski

Османи од Рим: Членство во ЕУ пред 2030-та и 6 милијарди евра за наредните години

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АЛБЕРТ МУСЛИУ: УМРЕ ВРЕМЕТО КОГА МАКЕДОНЦИТЕ ОДЛУЧУВАА КОЈ ЌЕ ГИ ПРЕСТАВУВА АЛБАНЦИТЕ ВО ВЛАСТА

Sase Ivanovski

Лефков: Георгиев и Мемети, кадрите на СДС и ДУИ во правосудството се дел од правосуден октопод, кој наместо да гони криминал, се занимавале со криминал

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЛУДАЦИ: АМЕРИКАНЦИ УАПСЕНИ ОТКАКО СЕ ОРГАНИЗИРАЛЕ НА ФЕЈСБУК И СЕ ОБИДЕЛЕ ДА НАПРАВАТ ДРЖАВЕН УДАР ВО КОНГО?!

Sase Ivanovski

ЗА БАРАЊЕТО НА АФД: Германија би претрпела сериозна штета доколку ја напушти Европската унија, велат германски експерти

Sase Ivanovski

(Видео) Започна погребот на иранскиот претседател Раиси

Sase Ivanovski

Бајден: Барањето за апсење на Нетанјаху е изедначување на Израел и Хамас

Sase Ivanovski

Германскиот принц на судење за заговор против државата: Групата се обидела да изврши државен удар во Германија

Sase Ivanovski

Македонскиот репрезентативен голман Столе Димитриевски е нов голман на Валенсија. Оваа вест ја потврди Фабрицио Романо, кој е експерт за трансфери на фудбалерите во Европа

Sase Ivanovski

Амал Клуни го советуваше Хаг да издаде налози за апсење за Нетанјаху и лидерот на Хамас

Sase Ivanovski

“Нити знам што правел Наќе нити сум бил кога му давале пари“ им се правдал Мемети на колегите од работа

Sase Ivanovski

Денеска и утре нестабилно со пороен дожд

Sase Ivanovski

Борел за барањето на МКС за апсење на Нетанјаху: Државите се обврзани да ги спроведуваат судските одлуки

Sase Ivanovski

Франција и Белгија го поддржаа барањето на обвинителот на МКС за апсење на лидерите на Израел и Хамас

Sase Ivanovski

„НЕМА ДА ДОЗВОЛИМЕ ГЛУВИТЕ ДА ОДЛУЧУВААТ ЗА УЧИЛИШТЕТО“, ВИКАЛА ПРОФЕСОРКА НА ГЛАС ЗА ГЛУВА КОЛЕШКА, ГИ ДИСКРИМИНИРАЛА И ДЕЦАТА ВО УЧИЛИШТЕТО ЗА ГЛУВИ НАРЕКУВАЈЌИ ГИ „ГЛУВТАРИ“

Sase Ivanovski

ДЕЛОВИ ОД СКОПЈЕ СЕ БЕЗ ВОДА ОТКАКО НА „ВОДОВОД“ МУ Е ИСКЛУЧЕНА СТРУЈАТА ОТИ НЕ ГИ ПЛАЌА СМЕТКИТЕ

Sase Ivanovski

Безживотно тело на маж извлечено од водите на Вардар кај Камениот мост

Sase Ivanovski

Судскиот совет му го одзеде имунитетот и го одобри притворот на судијата Наке Георгиев

Sase Ivanovski

Загина маж од кичевско, со автомобилот излетал од патот

Sase Ivanovski

Сончево и топло претпладне, попладне нестабилно со дожд и грмежи

Sase Ivanovski

Судскиот совет може да му го одземе имунитетот на врховниот судија, но сепак да не дозволи притвор

Sase Ivanovski

Нема барање за притвор за Иџет Мемети, не биле најдени доволно докази – за Георгиев судот треба да одлучи за притвор

Sase Ivanovski

НОВОТО ЕЛЕКТРИЧНО ВОЗИЛО ,,ГРИН МАШИНС” НА БРАКО ПРЕТСТАВЕНО ВО МИНХЕН

Sase Ivanovski

Меџити: Помеѓу Груевски и Заев повторно би го бирал Заев

Sase Ivanovski

МВР: Забавниот парк пред „Борис Трајковски“ ќе биде затворен

Sase Ivanovski

Синот на осудениот Боро Стојчев ги снимил со мобилен судијата и обвиниелот како му бараат пари да помогат за таткому и ги пријавил

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ИРАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ И МИНИСТЕРОТ ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ БИЛЕ ВО ПОСЕТА НА ПУШТАЊЕ НА НОВА БРАНА НА ГРАНИЦАТА СО АЗЕРБЕЈЏАН

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АТМОСФЕРАТА НА КОШАРКАРСКИТЕ НАТПРЕВАРИ ВО СРБИЈА Е ТОТАЛНО ЛУДИЛО

Sase Ivanovski

КАКО ЖЕНИТЕ ВО ИРАН ЈА ПРОСЛАВИЈА СМРТТА НА РАИСИ

Sase Ivanovski

ОЈО отвори истрага против врховниот судија Георгиев и членот на Советот на јавни обвинители Мемети

Sase Ivanovski

ЗА УТЕХА НА СИТЕ ШТО СМЕ ПРОСЕЧНИ: И ГОЛЕМИНАТА НА ПЕНИСОТ МОЖЕ ДА ТИ НАПРАВИ НЕОЧЕКУВАНИ ПРОБЛЕМИ

Sase Ivanovski

И обвинителот Мемети осомничен за поткуп, претреси ноќеска во неговиот дом и службените простории

Sase Ivanovski

Нови цени од полноќ на горивата

Sase Ivanovski

Косовската полиција влезе во експозитурите на банката „Поштенска штедилница“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВАКА Е ДА БИДЕШ ПОД РУСКА ВЛАСТ: РУСИТЕ ФРЛИЛЕ 500 НУКЛЕАРКИ ВРЗ КАЗАКСТАН, ИМ ГИ ИСУШИЛЕ ЕЗЕРАТА, НАСЕЛИЛЕ РУСИ НА ПЛОДНАТА ПОЧВА

Sase Ivanovski

Јанчев доби извинување од кавадарчанецот, кој беше приведен поради закани кон него

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КАЗАКСТАН: НАЈГОЛЕМАТА ЗЕМЈА ВО ЕВРОПА УШТЕ СЕ ОПОРАВУВА ОД РУСКИОТ ПОГРОМ КОЈ ТРАЕЛ 100 ГОДИНИ

Sase Ivanovski

Тешко повреден е млад возач од село Моин, излетал со возилото кај Гевгелија

Sase Ivanovski

Се враќа ли Фатмир Меџити на министерското столче во здравство?

Sase Ivanovski

Медведев предвидува: Зеленски може да биде убиен

Sase Ivanovski

Милошоски: Во моментот имаме 61 пратеник и продолжуваме со преговорите со ВРЕДИ, на ДУИ и Ахмети им е изгубен компасот, време им е за опозиција 

Sase Ivanovski

Министерот Тошковски во посета на системот за видеонадзор на сообраќајниците „Безбеден град“

Sase Ivanovski

Четврток неработен ден – Национален ден на Власите

Sase Ivanovski

Хорор во Тузла – ги убил сопругата и двете деца, па си пресудил

Sase Ivanovski

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со британскиот амбасадор Метју Лосон

Sase Ivanovski

Сашо Мијалков за три дена излегува од затвор

Sase Ivanovski

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со австрискиот амбасадор Мартин Памер

Sase Ivanovski

Women in Business – уникатен бизнис пакет од ПроКредит Банка и ЕБОР за поддршка на жени претприемачи

Sase Ivanovski

Путин: Раиси беше вистински пријател на Русија

Sase Ivanovski

Со задоволство Ви го преставуваме ГРАНД СКОПЈЕ, како PRIME SPONSOR на Конференцијата за комерцијални недвижности во Скопје, Македонија

Sase Ivanovski

Претставници на МОН на Светскиот образовен форум во Лондон

Sase Ivanovski

Недостига земјиште за градба! Следните години ќе бидеме сведоци на ширење на градовите и создавање целосно нови населби!

Sase Ivanovski

Мицкоски на средба со Дрекслер: Заложбите на Владата на ВМРО-ДПМНЕ се евроинтеграциите, забрзан економски развој и борбата против криминалот и корупцијата

Sase Ivanovski

ФОРТОНМКА ја најавува втората Конференција за недвижности на 22 мај во Скопје

Sase Ivanovski

AI Tech Summit повторно во Скопје!  

Sase Ivanovski

Со задоволство Ви го претставуваме Balfin Real Estate како СРЕБРЕН СПОНЗОР на Конференцијата за комерцијални недвижности во Скопје, Македонија, 22 Мај 2024

Sase Ivanovski

Приведени крадци во Прилеп

Sase Ivanovski

ELENA LUKA HOME со ексклузивна видео презентација ќе го промовира својот премиум станбено-деловен комплекс FUTURA.

Sase Ivanovski

Средба Маричиќ – Бомгартнер: Поддршката од Франција за евроинтеграцијата на државата е цврста заложба за продолжување на процесот

Sase Ivanovski

Сиљановска доби честитка од Кралот Чарлс Трети: Уверен сум дека за време на мандатот ќе се справите со големите предизвици

Sase Ivanovski

Приведен крадец во Охрид, одземеното вратено на сопственикот

Sase Ivanovski

Одбележан 20 Мај – Денот на македонските пожарникари

Sase Ivanovski

Мангова: Политичките актери си играат со национализмот кога се слаби сами по себе да донесат резултати

Sase Ivanovski

Меѓународниот суд на правдата бара апсење на Нетанјаху и шефовите на Хамас

Sase Ivanovski

Две лица тешко повредени откако возило удри во мотоцикл во Гостивар

Sase Ivanovski

Седумнаесетгодишник гласал осумпати за премиерот Моди на изборите во Индија

Sase Ivanovski

Турчин приложил фалсификувана зелена карта на Деве Баир, полицијата го приведе

Sase Ivanovski

Словачкиот премиер закрепнува и неговата состојба е стабилна

Sase Ivanovski

Индира Кастратовиќ: Во Македонија сите се тренери и селектори!

Sase Ivanovski

Меѓународниот кривичен суд побара апсење на Нетанјаху и на лидерот на Хамас

Sase Ivanovski

Првиот мобилен повик е направен на денешен ден во 1973 година

Sase Ivanovski

Србија апелира за повлекување на текстот на резолуцијата за Сребреница

Sase Ivanovski

Мицковски на одбележување на годишнината од кревањето на разловечкото востание

Sase Ivanovski
Вчитувам....