16.8 C
Скопје
30/05/2024 01:36
МАКТЕЛ

  

     

 

Ковачевски на средба со бизнис организацијата Македонија 2025: СДСМ има јасен и конкретен план за раст на економијата, за конкурентни компании за подобар животен стандард на граѓаните

      

Претседателот на Социјалдемократскиот на Македонија, Димитар Ковачевски, денеска одржа средба со со извршната директорката и член на Одборот на Македонија 2025, Никица Мојсовска Блажевски и претставниците од фондацијата, на која што се  разговараше за моменталните економски показатели, за потребните реформи но и за идните економски мерки од програмата на СДСМ. Во продолжение е интегралното обраќање на претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски:
„Денеска заедно со поптретседателот на партијата Фатмир Битиќи и со членот на ЦО, Филип Николовски имавме средба со извршната директорката и член на Одборот на Македонија 2025, со проф Никица Мојсовска Блажевски и претставниците од фондацијата, со дел од нивниот УО, на која што разговаравме за моменталните економски показатели, но и за идните економски мерки од програмата на СДСМ со посебен фокус на економските мерки, на соработката со дијаспората, дигитализацијата, реформите во јавната администрација и владеењето на правото и борбата со корупцијата. Јас сум економист, но за мене и за СДСМ, се секогаш важни ставовите и предлозите на економските експерти, бидејќи само на тој начин би имале ефикасни мерки и политики за развиена економија.
Овој состанок доаѓа токму во таа насока бидејќи МК2025 е респектибилна институција која што не само што има врвни експерти од МК, кои што се дел од неа, туку и навистина истакнати членови на МК дијаспора, кои на секој начин сакаат да помогнат на својата и на нашата држава.
Разговаравме на сите теми кои што се од интерес на економската сфера во државата и на другите кои ги кажав.
Нашата економија помина низ неколку  тешки кризи. Владата во изминитатите 7 години и јас во последните две години како премиер,  се соочивме со тешки предизвици, прв справување со ковид и пост кризата, енергетската криза, последиците од војната во Украина кои имаа тешки последици врз економијата во Европа но и во нашата држава. Ние во тој период презедовме одлучни и храбри чекори за одржување на економските параметри, за ликвидноста на компаниите, за заштита на стандардот на граѓаните. И, докажавме дека и во време на тешки кризи, секоја мерка може да има позитивни резултати, кога се работи напорно и кога се има визија.
Кога кажавме дека ќе имаме просечна плата од 500 евра, никој не веруваше, но денес, не само што го исполнивме тоа ветување, и го надминавме. Просечната плата денес е 650 евра. Тоа е 50% покачување за над половина милион наши сограѓани.
Пензиите во просек се повисоки за 6.400 денари од она што беше 2016 година и исто тоа зголемување е повеќе од 50%
Воедно што навистина не прави горди како Влада е што поддржавме 919 македонски компании со 100 милиони евра поддршка од буџетот и само преку инвестициските циклуси се отворија над 5.000 нови домицилни работни места преку половина милијарда инвестиции вкупно со она што го инвестираа приватните компании на основ на 100 милиони државната помош која беше обезбедена. На денешниот состанок со Македонија 2025, ги разговаравме идните мерки во нашата програма кои гарантираат одржлива, иновативна и конкурентна економија.
СДСМ има јасен и конкретен план за покренување и раст на економијата. Ние нема да се откажеме од идејата за пропсеритетна држава и подобар животен стандард за сите граѓани.
Планирани се 180 илајди за поддршка на домашните компании, што е за 80% повеќе од она што го добија во текот на изминатите години а исто така сакам да потенцирам дека до 2016 година таа помош изнесуваше 0. Како и 3,5 милијарди евра јавни капитални инвестиции за зајакнување на економскиот раст и развој.
Минималната плата ќе биде 600 евра, а просечната 1.100 евра до 2028 година. И пензиите ќе растат, 20. 000 денари минимална пензија и 30. 000 денари просечна пензија до 2028 година. Невработеност ќе се намали од 12% на 7% до 2028 година. Ова го сметаме за апсолутно остварливо со оглед на тоа што докажавме дека од 2016 до денес ја преполовивме невработеноста која беше 25%, а денес е 12,6%.
Секако, дополнителен позитивен импулс на економскиот раст ќе даде „Планот за раст во Западен Балкан на Европската Унија, кој ќе да го забрза растот во регионот и ќе ја приближи нашата држава до економските стандарди на ЕУ. Затоа и е важно да продолжиме по европскиот пат, за што се залагаме со нашата програма за европска иднина.
Ние докажавме дека знаеме што правиме, знаеме по кој пат треба да се движи државата за да имаме напредок, просперитет, задоволни граѓани и пред се напредно стопанство.
Денес имаше и презентација на извештајот на Светска банка каде македонската економија се покажа врз основа на овој извештај дека во 2023 година била отпорна на сите кризи. И дека има позитивен раст на економијата, иако понизок во однос на 2022 година, но тоа е токму поради влијанието на слабиот резултат на економиите во ЕУ и на војната во Украина што многу јасно е нотирано во извештајот.
Но, нотирано е намалување на сиромаштијата, пад на инфалцијата на 3,6%, пораст на минималната и просечната плата, што навистина претставува задоволство да се чуе кога една ваква реномирана светска финансиска институција ќе даде оцена за резултатот од мерките кои сме ги преземале во изминатите 2 но и во изминатите 5 години во време на кризи.
Секако има уште многу да се работи до постигнување на целта. Свесни сме и дека во изминатите години направивме грешки и преземаме одговорност.
Но една работа направивме апсолутно правилно, ја идентификувавме визијата за нашата држава и не се откажавме од тоа во ниту еден момент. Македонија стана членка на НАТО и успешно ја водиме државата кон Европската Унија преку веќе отворените преговори и јасната преговарачка рамка. Со сегашните и со идните чекори и политики, ние, СДСМ и Коалцијата за европска иднина, сме на прав пат за исполнување на втората стратешка цел – членството во ЕУ. Северна Македонија јасно е дека нема друга алтернатива освен ЕУ, тоа е клучот за развиена економија, за подобар животен стандард, за поголема борба против коруцпијата, подобро владеење на правото, за пофункциоонално здравство, образование и за подобри услуги за граѓаните кои ги заслужуваат и какви што ги сакаат”.

    

Најново

Макрон: Систематското одложување на решението за две држави треба да заврши

Sase Ivanovski

Борел: Европа се соочува со две војни и многу тензии кои можат да излезат од контрола

Sase Ivanovski

Вол Стрит Џурнал: Трамп разговарал со Маск да му биде советник ако се врати во Белата куќа

Sase Ivanovski

ОВА СЕ ХЕРОИТЕ КОИ НАПРАВИЈА ИСТОРИСКИ ПОДВИГ И УСПЕАЈА ДА ГО ПОБЕДАТ ДУИ ПО 20 ГОДИНИ ДОМИНАЦИЈА

Sase Ivanovski

Талески: На повидок е изборна измама на граѓаните од ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

Кацарска за Топ тема: Како најголем успех на Уставен ги сметам предметите за новинарите од 27 април со кои се утврди повреда на слободното изразување

Sase Ivanovski

Лефков: Али Ахмети треба да ја прифати реалноста и пораката од народот дека конечно ДУИ треба да се испрати во опозиција заедно со социјалдемократите

Sase Ivanovski

Анкета: Можна обвинителна пресуда за Трамп ќе има големо влијание врз резултатот од претседателските избори

Sase Ivanovski

МАКСО ОБЈАВИ ФОТКА: Пратеничката група на Движењето ЗНАМ – За наша Македонија во служба на граѓаните!

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Кога Кацарска напушта раководна позиција, тоа е празник за правдата,  служеше како судски портпарол на СДС и ДУИ

Sase Ivanovski

Кацарска: Кога ја објавив пресудата за Груевски, бев нападната на плажа во Грција, добив клоца во ногата и ми отече глуждот

Sase Ivanovski

Малолетник прегази малолетник во Валандово

Sase Ivanovski

ТРАГЕДИЈА ВО СРБИЈА: Згасна животот на 11 годишно момче, му се слошило на тренинг по кошарка, лекарите не успеале да го реанимираат

Sase Ivanovski

Гир: Подготвени сме да работиме со новата влада и со сите кои го поддржуваат реформскиот процес

Sase Ivanovski

Поротата почна со разгледување на судењето против Трамп за кривично дело поткуп на актерка во филмови за возрасни

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Кога Кренар Лога ќе сака да глуми заштитник на наводната независност на судските институции добро е да објасни врз основа на кои од двата отсто доверба во судството го темели овој заклучок?

Sase Ivanovski

Лога ја брани Кацарска: ВМРО-ДПМНЕ да не се однесува како во политичка кампања

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НОВИОТ СПИКЕР, АФРИМ ГАШИ ВО МЛАДОСТА БИЛ РАПЕР, НАСТАПИЛ НА НОТА ФЕСТ 1996-ТА

Sase Ivanovski

ФОТКА НА КРЛЕУША И ДАЧИЌ Е ХИТ ВО СРБИЈА

Sase Ivanovski

Калињак: Закрепнувањето на премиерот Фицо, по обидот за убиство, ќе трае исклучително долго

Sase Ivanovski

СТОРИЈА НА СДК: ИЗМАМА ВО КИЧЕВО – СЕ БОДАТ СО ВИЛУШКА ЗАРАДИ ОТШТЕТА КАКО КАСНАТИ ОД КУЧЕ, ОПШТИНА КИЧЕВО ГОДИШНО ИСПЛАЌА 115.000 ЕВРА ЗА ОБЕСШТЕТУВАЊЕ, НО НЕМА ПРИЈАВЕНО ЗЛОУПОТРЕБИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЛАНОВИЌ ОДБИ ДА СЕ РАКУВА СО ПЛЕНКОВИЌ НА ГОДИШНАТА СРЕДБА НА ХРВАТСКИТЕ ВЕТЕРАНИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДА КОМПЛЕКСОТ ЗГРАДИ КАЈ ТРЕСКА

Sase Ivanovski

ТРАМП ПО МНОГУ НЕШТА Е УНИКАТ

Sase Ivanovski

ИТАЛИЈАНСКИ ТИНЕЈЏЕР КОЈ ПОЧИНА ОД ЛЕУКЕМИЈА ЌЕ БИДЕ ПРВИОТ МИЛЕНИУМЕЦ ПРОГЛАСЕН ЗА СВЕТЕЦ

Sase Ivanovski

Советот на јавни обвинители не може да го разреши Иџет Мемети, ниту може да му забрани да учествува на седниците

Sase Ivanovski

Пожар во близина на „Ист Гејт“

Sase Ivanovski

Костадиновска-Стојчевска поднесе претставка против Гаши за обраќањето на албански јазик

Sase Ivanovski

Битолчанец се претставил како полициски инспектор и измамил жена за речиси 400 илјади денари

Sase Ivanovski

Мицкоски до шефот на ОБСЕ, Килиан Вал:„Државата ќе продолжи по европскиот пат, следи период на реформи

Sase Ivanovski

ПОВИСОКА ОТКУПНА ЦЕНА НА ДОМАТИТЕ ВО СТРУМИЧКО ДОГОВОРИЈА ДОПОЛНИТЕЛНИОТ ЗАМЕНИК-МИНИСТЕР ТРИПУНОВСКИ И ОТКУПУВАЧИТЕ

Sase Ivanovski

ЗАРАЗА ПРЕДИЗВИКАНА ОД ГАБА ГИ ЈАДЕ РЕСЕНСКИТЕ ОВОШКИ Земјоделците отворија војна со прекупците, а на новата влада ѝ порачаа да ги сфати сериозно

Sase Ivanovski

БОМБА НА ПЛУСИНФО: И „РЕМЕДИКА“ ОТВОРА КАРДИОВАСКУЛАРНА ХИРУРГИЈА Дали ќе ја води д-р Сашко Јовев?

Sase Ivanovski

Сарај остана без градоначалник, можни се предвремени избори за градоначалник и во Аеродром и Гостивар

Sase Ivanovski

Откриј го својот потенцијал: Студирај и работи во Словенија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЛИЛА СЕ ФАТИ ЗА ГЛАВА: НАТПРЕВАРУВАЧ ДОШОЛ НА КВИЗ ЗА ДА СОБЕРЕ ПАРИ ДА СИ КУПИ ГРОБНО МЕСТО

Sase Ivanovski

Каратистот Видевски го сменил исказот – негира вина за убиството на Вања и Панче

Sase Ivanovski

ВЛЕН: ДУИ да се реформира, а не да бојкотира

Sase Ivanovski

Ахмети: ВМРО-ДПМНЕ целата кампања ја темелеше против Албанците употребувајќи нацистички наратив

Sase Ivanovski

За еден час двајца пешаци прегазени од мотоцикли

Sase Ivanovski

Путин и се закани на Европа: Вашите територии не се големи и густо се населени

Sase Ivanovski

Кацарска: Трпам закани години наназад, имаше и физички напад

Sase Ivanovski

Ахмети да престане да се однесува како палаво дете кое плаче по играчката која не е негова, порачаа од ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

Апасиев: Не сте вмровци ако не ја збиберите од почеток. Тетово треба да бира нов градоначалник

Sase Ivanovski

Малолетници од Неготино силувале малолетничка, 19-годишник ја уценувал со видео материјалот, случајот пријавен во полиција

Sase Ivanovski

ENplus® предупредува: се продаваат пелети со лажно деклариран квалитет, потрошувачите да внимаваат!

Sase Ivanovski

Општинскиот штаб за заштита и спасување на Куманово ги информира граѓаните дека е УКИНАТА ЗАБРАНА ЗА ВОДАТА ЗА ПИЕЊЕ

Sase Ivanovski

Притвор за 23-годишен битолчанец поради полова злоупотреба на немоќно лице

Sase Ivanovski

Ахмети: Албанската опозиција го прекрши договорот за уставните измени

Sase Ivanovski

Советот на јавни обвинители му препорачува на Мемети да не учествува во работата додека трае постапката против него

Sase Ivanovski

Иџет Мемети не се појави на седница на Советот на јавни обвинители, размислува да се повлече од функцијата потпретседател

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГАФ НА ВЕСТИТЕ НА СИТЕЛ, ПЦОВКА НА ВОДИТЕЛОТ ОТИДЕ ВО ЕТЕР

Sase Ivanovski

Средба Маричиќ со Јанос Бока: Европската интеграција на Северна Македонија мора да продолжи со превземање на одговорноста и обврските на патот кон ЕУ

Sase Ivanovski

Новата влада ќе треба да има 24 министри. Сегашната има 20

Sase Ivanovski

Со свој камен по своја глава!

Sase Ivanovski

ГЕНИЈАЛЕЦ, ПОСЕДУВА МОБИЛНИ ОПЕРАТОРИ, ФУДБАЛСКИ КЛУБОВИ, ФОРМУЛА 1 ТИМ, БРЕНДОВИ ЗА АЛКОХОЛ: НАМЕСТО ДА БРКА МАНЕКЕНКИ КАКО ЛЕОНАРДО ДИКАПРИО, АКТЕРОТ РАЈАН РЕЈНОЛДС СЛАВАТА ЈА КОРИСТИ ЗА ПРАВЕЊЕ МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ СО КУПУВАЊЕ БИЗНИСИ И НИВНА ПРОМОЦИЈА НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ

Sase Ivanovski

Столтенберг: Украина има право да напаѓа цели во Русија

Sase Ivanovski

Стоилковски: На Хирургија изгаснати и компјутерите за томографија, а економскиот директор патува на Азурен брег

Sase Ivanovski

НАЈУБАВИТЕ ПЛОШТАДИ ВО ЕВРОПА

Sase Ivanovski

Калиопи денес промовира албум по повод четири децении соработка со Ромео Грил!

Sase Ivanovski

Почина 68-годишна прилепчанка, во неа удрил малолетник со мотоцикл

Sase Ivanovski

Клековски: Не треба да го промениме Уставот додека не видиме знаци на добра волја од Бугарија

Sase Ivanovski

Макрон: На ​​Украина треба да и се дозволи да уништува воени објекти на руска територија

Sase Ivanovski

Костадиновска Стојчевска: Претседател на Собрание може да биде етнички Македонец, Албанец – но прв официјален јазик во државата е македонскиот

Sase Ivanovski

Шокаровски: Незаконски сум разрешен

Sase Ivanovski

Ахмети: Ние сме легитимен преставник на албанците во државата,во наредните денови ќе знаете како ке се бориме против мајоризацијата

Sase Ivanovski

Бабовски реизбран за генерален секретар на WOAX за Европа

Sase Ivanovski

Министерството за внатрешни работи на Грција и европратеничка парично казнети за проток на лични податоци на Грците од дијаспората

Sase Ivanovski

Шефот на турската дипломатија Хакан Фидан упати остри критики кон САД заради подршката на Израел во кризата во Газа

Sase Ivanovski

Триглав пензиско друштво најбрзо растечко на пазарот

Sase Ivanovski

Кацарска ќе даде осврт за мандатот, до крајот на месецов ќе се знае нејзиниот наследник

Sase Ivanovski

Како лицата со попреченост да се заштитат при евентуални природни непогоди?

Sase Ivanovski

(Видео) Протести во Тирана: Демонстрантите бараат оставка од градоначалникот, фрлаа молотови коктели кон полицијата

Sase Ivanovski

Две невообичаени пријави во изминатото деноноќие на Единствениот број за итни случаи 112

Sase Ivanovski

УНРВА: Речиси еден милион Палестинци го напуштиле градот Рафа во последните три недели

Sase Ivanovski

Милановиќ: Хрватското правосудство влезе во мрачен период на еднопартиска контрола

Sase Ivanovski

Зеленски и Де Кро потпишаa билатерален договор за безбедност

Sase Ivanovski

Фијала: Украина има право да ја гаѓа Русија со западно оружје

Sase Ivanovski

Зеленски вели дека недоаѓањето на Бајден на миривниот самит за Украина е „аплауз за Путин“

Sase Ivanovski

Украинците загубија уште две села во регионите Доњецк и Харков

Sase Ivanovski
Вчитувам....