-1.2 C
Скопје
10/12/2023 03:32
МАКТЕЛ

      

Ковачевски: Ова е време на солидарност не на изобилство

      

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска учествуваше на панел дискусија „Социјално-праведна енергетска трансформација на Европа” во организација на фондацијата „Фридрих Еберт“, меѓународниот центар „Олоф Палме“ и Прогрес – Институтот за социјална демократија.Премиерот Ковачевски истакна дека енергетската криза со која се соочува цела Европа и светот ни покажа дека само со меѓусебна поддршка можеме да обезбедиме стабилност на енергетскиот систем, но и да размислуваме за производство на струја од обновливи извори на енергија.„Прво, Северна Македонија е првата која почна со трансформација на производство на електрична енергија од старите централи на лигнит на фотоволтаични централи. Прв таков проект се наоѓа во Осломеј, кадешто на старите наоѓалишта на јаглен ја имаме првата фотоволтаична централа од десет мегавати веќе пуштено во употреба.Веќе се работи на втората а со јавно приватно партнерство веќе се договорени две фотоволтаични централи од по 50 мегавати што значи дека една лигнитна централа од 120 мегавати ќе биде заменета со фотоволтаична централа од 120 мегавати.Не смееме да дозволиме како во времето на транзицијата луѓето да остануваат без работа бидејќи јас и тогаш сум зборувал и сега таа транзиција беше направено комплетно без концепт, затоа огромен број на работници во државата останаа без своите работни места. Тоа во овој случај нема да биде дозволено. Работниците ќе бидат тренирани и ќе работат на новите централи кои ќе се градат.По пат на јавно приватно партнерство ќе бидат пуштени во употреба 2023 година 130 мегавати на фотоволтаични централи. Во источна Македонија веќе се инсталираат односно се монтираат 25 мегавати ветерна централа. Во текот на изминатиот месец беше пуштена најголемата од 17 мегавати централа во државата од страна на странски, словенечки инвеститор. Куриозитет е што таа централа од 17 мегавати е поголема од било која централа во Словенија, што значи дека секој инвеститор кој добро размислил знае дека подобро е да направите фотоволтаична централа во Северна Македонија која има 270 сончеви денови со температура и движење на ветер кој овозможува најголема ефикасност на централите отколку да ги направите на друго место.
Дополнително, утопија е доколку некој мисли дека лигнитни централи во текот на наредните години ќе бидат затворени. Секој кој ќе го каже тоа мислам дека прави грешка во старт, со оглед на недостатокот на електрична енергија кој го има во Европа особено на базна електрична енергија бидејќи да не заборавиме фотоволтаиците и ветрот не обезбедуваат базна енергија.Дополнително по прв пат имаме понуда за изградба на хидро електраната Чебрен која треба да биде најголем производствен капацитет од тој тип во регионот и да обезбедува балансирање не само за електроенергетскиот систем на Северна Македонија туку и за регионалниот. Се надевам дека таа евалуација ќе заврши позитивно.Владата веќе разговара со инвеститори со реномиран карактер, тоа се три големи инвеститори, едниот од Германија, ВПД, АКУО од Франција и Милитинеос од Грција. ВПД е во преговори за изградба на 400 мегаватна ветерна централа во североисточниот дел од Северна Македонија. АКУО за изградба на фотоволтаична централа исто така од 400 мегавати во штипскиот регион и Милитинеос за изградба на когенеративна гасна централа во Скопје кои ќе треба да дадат дополнителна електрична енергија за државата.
Со тоа би порачал на сите кои се вработени на своите работни места и во РЕК Битола и во Осломеј дека воопшто не треба да стравуваат за своите работни места бидејќи овие електроенергетски капацитети ќе продолжат со работа на среден рок. Кога водите Влада вие можете да сметате и мора да работите на инвестиции во нови производи на енергија, меѓутоа не смеете да бидете авантурист и државата да ја оставите без електрична енергија.Дополнително тие ќе бидат тренирани за работа на новите централи кои ќе се градат.На крајот останува да споменам дека државата обезбедува субвенција на електричната енергија од 80%. Истото се однесува на 72.000 компании коишто работат на регулираниот пазар и кои исто така добиваат субвенционирана електрична енергија сè со цел да се заштити животниот стандард и работните места на граѓаните.Како Влада обезбедивме и директна финансиска помош и за компаниите и за граѓаните со пакети од антикризни мерки од 760 милиони евра. Со оглед на тоа дека ги поддржавме најранливите категории на граѓани во општеството, на пензионерите со најниски примања, ја зголемивме минималната плата на 18.000 денари, ги зголемивме пензиите 10%. Сметам дека тоа се социјалдемократски политики кои мора да бидат применети во вакво време.Ова не е време на изобилие, ова е време на солидарност“, рече премиерот Ковачевски.

    

Најново

УСПЕШНО ЗАОКРУЖЕН 4. ЖАН МОНЕ ДИЈАЛОГ ВО БАЗОШ, ФРАНЦИЈА

Sase Ivanovski

ПРОНАЈДЕНА Е САРА КОЈА БЕШЕ ПРИЈАВЕНО ДЕКА ИСЧЕЗНА ДЕНЕСКА Мајката на тинејџерката соопшти дека е се во ред

Sase Ivanovski

Претрес во Пештани, приведен рибокрадец, Приведени двајца крадци во Гостивар

Sase Ivanovski

БЛИЗОК СОРАБОТНИК НА ПАЛЕВСКИ ВО ДЕСНА ПОВИКА НА УБИСТВО НА ОЛИВЕР СПАСОВСКИ: МВР презема мерки за расчистување на случајот

Sase Ivanovski

Македонската амбасадорка во Софија: Огромен е потенцијалот за Северна Македонија и Бугарија да бидат најблиски земји

Sase Ivanovski

На Фејсбук убиства не се решаваат!

Sase Ivanovski

Песков: Преговори меѓу Русија и Украина под услови на Киев се апсолутно нереално сценарио

Sase Ivanovski

Исчезна 17 годишна девојка во Белград, родителите стравуваат дека е киднапирана

Sase Ivanovski

ИДФ: Бројот на загинати израелски војници во Газа се искачи на 97

Sase Ivanovski

Крива Паланка блесна како светска метропола, испишува уште една новогодишна бајка

Sase Ivanovski

Маричиќ за МИА: Блокадата на нашите европски интеграции има име и презиме, тоа е ВМРО ДПМНЕ

Sase Ivanovski

Ни психијатријата не може да ја објасни личноста која одзема детски живот – проф. Боневски во „Стадион“

Sase Ivanovski

Украинските пратеници бараат ЕУ да ги отвори пристапните преговори на самитот во петок

Sase Ivanovski

Бесими: Фискално одржлив и таргетиран – деветти пакет антикризни мерки за поддршка на најранливите и стопанството

Sase Ivanovski

Фајнер: САД имаат за цел да ја натераат Русија да оди на мировни преговори до крајот на 2024 година

Sase Ivanovski

Сојуз на средношколци: Учениците чувствуваат дека безбедноста им е загрозена

Sase Ivanovski

ДЕМАНТ: СВР Скопје го расчисти инцидентот во врска со споделено видео по портали за маж кој наводно агресивно се однесувал кон случајни минувачи – двајца познаници се скарале, па се смириле

Sase Ivanovski

Талески од ОХО: Сфативме дека само преку комедија како Преспав може да направиме општествено поместување

Sase Ivanovski

ЖАКЛИНА ЛАЗАРЕВСКА: СДСМ го штити и унапредува македонскиот јазик

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МОРБИДНА ИЗЈАВА НА ПАЛЕВСКИ ПРЕД ЕДЕН МЕСЕЦ: ВО СКОПЈЕ РЕДОВНО СЕ КИДНАПИРААТ И СЕ УБИВААТ ЛУЃЕ?!

Sase Ivanovski

Филмот „М“ на Вардан Тозија доби награда за најдобар филм на фестивал во Њујорк

Sase Ivanovski

Протест на припадниците на специјалните единици на косовската полиција во Приштина

Sase Ivanovski

Опожарени три возила во Скопје- Нема повредени

Sase Ivanovski

Речиси 17.500 жртви на израелските напади во Појасот Газа

Sase Ivanovski

Две лица во Кавадарци фатени дома со различни видови дрога

Sase Ivanovski

За СДСМ Талат Џафери е соодветно и добро решение за технички премиер до изборите

Sase Ivanovski

Пожар во куќа во Кичево, при интервенција пронајдено починато 79-годишно лице

Sase Ivanovski

Владата го утврди предлог-законот за парична помош на ранливите категории, се очекува исплатата да почне уште од месецов

Sase Ivanovski

СДСМ: ДПМНЕ фатени како ги лажат пензионерите, со нив нема поголеми пензии за 5.000 денари

Sase Ivanovski

Пратеничката на СДСМ потврди: Јован Митрески ќе биде предложен за Претседател на Собранието

Sase Ivanovski

Променете го менталитетот!

Sase Ivanovski

Николов: Меџити да одговори колку „Онкологии” има во комплексот клиники Мајка Тереза

Sase Ivanovski

Османи уверен дека уставните измени ќе се случат до крајот на мандатот

Sase Ivanovski

Османи: Следната мисија на ДУИ е Албанец претседател на државата

Sase Ivanovski

Исчезнатата скопјанка вратена дома од полицијата

Sase Ivanovski

Лога очекува Палевски релативно брзо да биде екстрадиран од Турција

Sase Ivanovski

Мицкоски: Живееме во едни мрачни и тешки времиња

Sase Ivanovski

КИРАЦА ТРАЈКОВСКА: Лично го познавам таткото на Вања, се работи за прекрасен човек, кој ниту пие ниту се дрогира ниту се коцка, не го уништувајте кога не го познавате!

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ во следниот период ќе реши дали ќе учествува во пржинската влада

Sase Ivanovski

Сакаме учество на ,,Евровизија” наместо промоција на турбо фолк и кич музика, реагира група на граѓани

Sase Ivanovski

Pre-Sale акција во омилените брендови на Fashion Group! До -50% на колекцијата есен-зима’23 во нашите продавници и онлајн

Sase Ivanovski

Европскиот сојуз за промени не се согласува Џафери да биде технички премиер, велат дека ДУИ ги измами Албанците

Sase Ivanovski

Во Косово уапсен „нарко-баронот“ Гзим Чеља, баран од органите во Албанија и Италија

Sase Ivanovski

КОГА СЕ ТИ ОДИ ОД РАКА – ЦЕЛ СВЕТ ГО СВРТЕ И ПАК СТИГНА И ДЕТЕ ДА НАПРАВИ: Бујар Османи ќе стане татко по трет пат

Sase Ivanovski

Исчезнала 22-годишна девојка од Скопје, татко и пријавил во четири ипол во полиција

Sase Ivanovski

Им се заканувал на родителите, а потоа го претепал својот 72-годишен татко

Sase Ivanovski

Воспитувачи, тренери, функционери: уапсени 80 лица за злоставување на деца во Франција

Sase Ivanovski

ФАНОВИТЕ НА ДЕСНА: ДЕМОНИТЕ ГО НАМЕСТИЛЕ ПАЛЧО?!

Sase Ivanovski

ТРИЧКО: НАЈРАСИПАН ЕЛЕМЕНТ ВО МАКЕДОНИЈА СЕ МАКЕДОНЦИТЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТАТКОТО НА ВАЊА БИЛ МНОГУ МИРЕН ЧОВЕК, ПОСВЕТЕН НА ФАМИЛИЈАТА, МНОГУ РОДНИНИ МУ ГИ ОСТАВАЛЕ ДЕЦАТА ДА ГИ ЧУВА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СТОЛЕ НАУМОВ: ТАТКОТО НА ВАЊА БИЛ МНОГУ МИРЕН ЧОВЕК, ПОСВЕТЕН НА ФАМИЛИЈАТА, МНОГУ РОДНИНИ МУ ГИ ОСТАВАЛЕ ДЕЦАТА ДА ГИ ЧУВА

Sase Ivanovski

Анѓушев до антикорупционерката Ивановска: Не сум сопственик на ЕУРОНИКЕЛ (ФЕНИ), каде на други места давате неточни податоци за мене?

Sase Ivanovski

Седум лица во болница, покажале знаци на труење со хлор по пливање во базен во хотел на брегот на Охридското Езеро

Sase Ivanovski

(Видео) Маж тепа луѓе по случаен избор по улици во Скопје, граѓаните велат ова го правел постојано

Sase Ivanovski

ГОРАН СДК: Ништо невообичаено и ништо ново од Мицкоски. Така правеше и пред референдумот кога се менуваше името. Ќе го менуваше Преспанскиот договор. Како? Ќе кажеше подоцна. Истото го прави и сега со ставањето на Бугарите во Уставот. Ќе го менува францускиот предлог. Како? Ќе каже подоцна. Ќе ги почне преговорите со ЕУ. Како? Ќе каже подоцна

Sase Ivanovski

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ТЕХНИЧКА ВЛАДА НА НЕПРИНЦИПИЕЛНА КОАЛИЦИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СТОЛЕ НАУМОВ: ПАЛЕВСКИ СЕ ФАЛЕШЕ ДЕКА СЕДИШТЕТО НА СДСМ НА БИХАЧКА Е ОПРЕМЕНО СО МЕБЕЛ ДОНАЦИЈА ОД НЕГОВАТА ФИРМА ЕНТЕРПРАЈЗ, КОГА СЕ СКАРАЛЕ СО БРАНКО СИ ГО ЗЕМАЛ МЕБЕЛОТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СТОЛЕ НАУМОВ: ПАЛЕВСКИ И МИЈАЛКОВ БЕА ШКОЛСКИ ДРУГАРИ, ТОЈ МУ ПОМОГНА ДА ЈА ЛЕГАЛИЗИРА ЗГРАДАТА ТИФАНИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПСИХИЈАТАР БОНЕВСКИ: АКО Е НЕВИН, ПАЛЕВСКИ НЕМАШЕ ДА БЕГА ПРЕКУ ТРИ ДРЖАВИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПАЛЕВСКИ ИМАЛ КАНЦЕЛАРИИ ВО ЗГРАДАТА ОД КОЈА БИЛА ГРАБНАТА ВАЊА, ИМАЛ КЛУЧЕВИ И ОД ПОДРУМОТ КАДЕ БИЛА ВРЗУВАНА

Sase Ivanovski

Спречен шверц на повеќе од 500 делови за камиони

Sase Ivanovski

СДСМ: Мицкоски да излезе пред граѓаните и да одговори за средбите со Палевски

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СЕ РАЗГОРЕ БИТКАТА МЕЃУ ВМРО ДПМНЕ И ИНФОМАКС, ПАРТАЛИ ЛЕТААТ: Инфомакс го обвини Пандов дека е наркоман, Миленко обвини дека во студиото на Инфомакс после емисии се правеле оргии?!?!

Sase Ivanovski

Министрите за одбрана на Централна Европа предупредија на важноста на Западен Балкан за безбедноста на континентот

Sase Ivanovski

Корисниците на кои први им се укинала евтината тарифа, сега први добиваат евтина тарифа

Sase Ivanovski

Локалната иницијатива „И здравје и работа“ со прашање до еко активистите од струмичката котлина: АКО ПИСМОТО НА КОНЦЕСИОНЕРОТ НА ИЛОВИЦА Е ЗАДОЦНЕТО И БЕЗ НИКАКВА ТЕЖИНА ЗОШТО ПРЕДИЗБОРНО И СЕ ЗАКАНУВАТЕ НА ВЛАДАТА И ПАРТИИТЕ?

Sase Ivanovski

345 санкционирани возачи во Скопје, 173 за брзо возење

Sase Ivanovski

Расчистен случајот со наводното киднапирање во Карбинци, МВР вели нема елементи на кривично дело

Sase Ivanovski

САД ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за прекин на огнот во Газа

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СПАСОВСКИ: Отворен Кабинет е успешен проект во рамки на концептот „МВР за граѓаните” – лично и непосредно ги слушнав мислењата на граѓаните

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ нема да ги зголеми пензиите за 5.000 денари наеднаш, туку на рати

Sase Ivanovski

ВМРО за изборот на Џафери: Деспотот од Форино го кршеше законот

Sase Ivanovski

921 санкции за брзо возење

Sase Ivanovski

СДСМ и ДУИ со рокадата на Џафери го спречуваат наративот на ВМРО и Левица за албанизација

Sase Ivanovski

Таравари за Фокус: Ни треба нов Устав за внатрешна реорганизација, еден предлог е дводомен парламент и 20 општини!

Sase Ivanovski

Абас повикува на мировна конференција за крај на војната во Газа

Sase Ivanovski

Сончево со мала облачност, температурите до 11 степени

Sase Ivanovski

Ако не ги сподели информациите за трагичните настани, Мицкоски манипулира, вели Чупеска

Sase Ivanovski

Откако Џафери ќе се пресели на Илинденска, Митрески ќе седне на спикерското столче

Sase Ivanovski

Џафери: Премиерската функција ќе ја извршувам со почит и одговорност

Sase Ivanovski
Вчитувам....