7.8 C
Скопје
05/12/2022 19:16
МАКТЕЛ

 

Ковачевски: Социјално-енергетската трансформација треба да се базира на солидарност, соработка и инвестиции

Премиерот Димитар Ковачевски денеска се обрати на панел дискусија „Социјално-праведна енергетска трансформација на Европа” на која учествуваа Мартин Шулц, претседател на Friedrich-Ebert-Stiftung и поранешен претседател на Европскиот парламент, премиерот на Косово Албин Курти, министерката за надворешни работи на Шведска, Ан Линде, и Христина Спасевска проректорка на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“.Премиерот Ковачевски истакна дека она што треба да се направи за социјално праведна енергетска трансформација на Европа се базира на три принципи а тоа е соработка, инвестиции и солидарност.„Најпрво да се заблагодарам што Фридрих Еберт фондацијата заедно со нејзиниот претседател се во Скопје по втор пат и што може на ваква тема да разговараме. Тема која е клучна во овој момент и драго ми е тоа што го правиме заедно со исклучително значајни социјалистички и социјалдемократски имиња и во регионот заедно со премиерот Курти, нашата гостинка, министерката Линде. Поранешниот претседател на Европскиот парламент ги постави основите во тоа што го кажа. Мене ми имаат подготвено говор моите колеги но говорот е подготвен од тоа што јас го правам секој ден. Затоа најпластично сакам да објаснам како изгледа таа социјално еколошка транзиција во услови на растечка инфлација, во услови на недостаток на енергенси и во услови на работа со капацитети кои се изградени во времето на Социјалистичка Југославија.
 Најголемиот удар врз дисбалансот на пазарот на електрична енергија дојде после војната којашто Русија ја направи во Украина. Пришто дојде до недостаток на енергенси во Европа и тоа пред сè гасот од кој зависеше и цената на електрична енергија и снабдувањето со електрична енергија. Од еден пазар на електрична енергија којшто пазар долги години беше пазар на купувачи, кадешто купувачите практично кажуваа колку количини им треба и тие ја определуваа цената на електрична енергија сега се наоѓаме во пазар на продавачи бидејќи има недостаток на електрична енергија и тие ја определуваат цената нормално на берза и колку и каде количини ќе бидат испорачани.Во такви услови она што треба да се направи според мене, треба да се базира на три принципи а тоа е соработка, инвестиции и солидарност.Ако го погледнеме регионот, регионот помина еден период на долга транзиција од бившиот југословенски систем меѓутоа и од бившиот социјалистички систем на варшавскиот договор, бидејќи државите беа или дел од Југославија или беа дел од Варшавскиот договор. Албанија дури беше и поспецифичен случај на изолирана држава, повеќе како Северна Македонија во тоа време на тие 45 години што ги става исто така во многу тешка ситуација.Сите земји освен Босна и Херцеговина и Хрватска се увозно зависни на електрична енергија и тоа некаде 17% до 73% на годишно ниво.Сите произведуваат електрична енергија од стари капацитети коишто капацитети се на лигнит што значи дека тука за екологија не можеме да зборуваме и што единствен пристап до гас имаат до руски гас. Тоа се сите проблеми кои ги имаме на маса.Од друга страна мора да се обезбеди електрична енергија за функционирање на економијата за функционирање на граѓаните, таа да биде по цена којашто може да ја поднесат и граѓаните и економијата. Ако имате цена која не може да ја поднесат нема да можат да ги платат своите сметки, неплатените сметки во исто време значат неликвидност на енергетскиот систем и недостаток на електрична енергија.Третата работа, во услови на криза секогаш е добро да се инвестира и да се користи како можност за трансформација. Тоа се основите на кои се градат политиките, јас би рекол на сите држави во овој регион.
Кога ќе ги погледнете стапката на инфлација во ЕУ, стапката на инфлација во регионот. Иста е. Кога ќе погледнете недостаток на електрична енергија во ЕУ и тука, исти се. Кога ќе погледнете цена на електрична енергија во ЕУ и во регионот, исти се. Тоа значи дека и да ни дадат експертиза не знам што би се променило. Но, она што треба да го правиме сите заедно тоа и го потврди Европската комисија за разлика од претходната Европска комисија, посебно претседателката Фон дер Лајен дека може да се обезбеди соработка помеѓу ЕУ и земјите од Западен Балкан.  Таа е клучна во вклучувањето на земјите од Западен Балкан во заедничкиот пазар за снабдување со гас и енергенси. Во пакетот помош кој не беше наменет само за земјите од ЕУ туку и беше наменет и за земјите од Западен Балкан. Кога зборувам за соработка зборувам за таква соработка. Тоа е нешто за кое мора да се оддаде признание на Европската комисија и особено на претседателката.Таа соработка се однесува и во делот на инвестиции, бидејќи со војната во Украина има најмалку два парадокси. Едниот е што инфраструктурата што беше градена 50 години а тоа е инфраструктура од исток кон запад за пренос на нафта. Значи Северен тек 1, Северен тек 2 итн., тие практично се нефункционални. Тоа е првиот парадокс. Постоечка инфраструктура веќе не може да се користи.
 Вториот е што и Русија со својата непромислена и неоправдана војна во Украина не може да продава веќе енергенси по таа инфраструктура, но мора да продава на исток каде нема инфраструктура. Сега тие ќе треба да градат инфраструктура кон исток, кон Кина, Пакистан итн.
И ние бидејќи ја немаме исток-запад инфраструктурата треба да градиме инфраструктура југ-север, север-југ и запад-исток. Доколку погледнете било кои економски магазини темите се за новите инфраструктури помеѓу Шпанија – Франција, новите ЛНГ терминали во Грција, нови ЛНГ терминали во Албанија, проширување на ЛНГ терминали во Хрватска итн. Тоа е се дел од инфраструктурата која не постои.Таа инфраструктура во рок од две години не може да се направи бидејќи се работи за инвестиции од милијарди евра. Но, може да се направи побрзо доколку се работи заедно“, рече премиерот Ковачевски.

             

Најново

Дисциплински мерки за четворица затворски полицијаци од Штип

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Путин возеше автомобил на мост на кој имаше експлозија

Sase Ivanovski

Безбедносни тензии во Tирана пред утрешниот Eвропски самит  

Sase Ivanovski

УБИЛ ЕДНО И ТЕШКО РАНИЛ ДРУГО ДЕВОЈЧЕ Маж во Германија ги застрелал додека оделе на училиште

Sase Ivanovski

Истекување гас причина за илјадници мртви фоки во Каспиското Езеро?

Sase Ivanovski

Роналдо ќе стане најплатен спортист во светот, познат е неговиот следен клуб

Sase Ivanovski

Шведска го исполнува ветувањето-Турција ја поздрави екстрадицијата на член на ПКК

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Рамов: Реализиравме 80 проценти од програмата за капитални комунални проекти во 2022 година

Sase Ivanovski

ЕУ ПЕРСПЕКТИВАТА Е НЕДОВОЛНО ОПИПЛИВА Вака Димитров го оцени европскиот пат на Западен Балкан

Sase Ivanovski

РАСТЕ ДОМАШНОТО ПРОИЗВОДСТВО Ковачевски вели дека снабдувањето со електрична енергија е сигурно и стабилно

Sase Ivanovski

МОМЧЕ СО АУТИЗАМ ЌЕ ПЕЕ НА ДЕТСКИОТ ФЕСТИВАЛ „ТРА ЛА ЛА“ Ние не сме аут, само знаеме понекогаш во себе да се скриеме

Sase Ivanovski

ИМАТЕ МНОГУ РАБОТА Холштајн смета дека патот кон ЕУ зависи од успешното справување со корупцијата

Sase Ivanovski

АВСТРИЈА ВО СЕРИОЗНА „ВОЈНА“ СО БЕСНИТЕ ВОЗАЧИ Полицијата ќе може покрај возачката ќе им го одземе и автомобилот

Sase Ivanovski

Свлечиште затрупа автобус во Колумбија, има и загинати

Sase Ivanovski

Димитров оцени дека доаѓа тешка година

Sase Ivanovski

Спасовски- Граѓаните им дадоа мандат да го управуваат градот а не да се караат и да го блокираат

Sase Ivanovski

Тешко е да се обезбедат сите докази за дојавите за бомби, вели Спасовски

Sase Ivanovski

Зимава ќе има рецесија во Европа

Sase Ivanovski

Различни серии на вакцините на Фајзер немаат различен состав

Sase Ivanovski

Филмот „Умреа ненадејно“ не докажува дека вакцините против ковид предизвикуваат ненадејна смрт

Sase Ivanovski

Потребно е зголемување на признанијата за женските спортови и за успесите на жените во спортот

Sase Ivanovski

Контраспин: Инсистирањето дека Ковачевски „признал“ тајна коалиција со Арсовска е класичен спин

Sase Ivanovski

„Блек фрајдеј“ нема никаква врска со ропството и црнците во Африка

Sase Ivanovski

ВО САД ИМА 2 МИЛИОНА ЕЛЕКТРИЧНИ ВОЗИЛА, ЈА НАМАЛИЛЕ ПОТРОШУВАЧКАТА НА НАФТА ВО САД ЗА САМО 1%

Sase Ivanovski

АКО САКАШ ДА ГРАДИШ Држава (Голда Меир) – Да се изедначи корупцијата со предавство, а корумпираните со предавници, до седмо колено

Sase Ivanovski

НА АМЕРИКАНЦИТЕ ВЕЌЕ НЕ ИМ СЕ РАБОТИ-ПРОДУКТИВНОСТА ПАДНА НА РЕКОРДНО НИСКО НИВО

Sase Ivanovski

Бесими на билатерален скрининг со ЕУ – Редовниот дијалог со ЕК придонес за насочување на капацитетите кон најприоритетните реформи

Sase Ivanovski

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството за труд и социјална политика

Sase Ivanovski

Маричиќ: Со политичка волја и конкретни чекори од ЕУ, интеграција на регионот е реална

Sase Ivanovski

ИНДИСКАТА ЕМИГРАЦИЈА ПРАТИ РЕКОРДНИ 100 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ДОМА ВО ИНДИЈА,РЕКОРД МЕЃУ ЗЕМЈИТЕ ВО СВЕТОТ

Sase Ivanovski

УКРАИНЦИТЕ УНИШТИЈА ДВА ВОЕНИ АЕРОДРОМИ БЛИЗУ МОСКВА ОД КАДЕ СО МЕСЕЦИ ПОЛЕТУВААТ ТЕШКИ БОМБАРДЕРИ КОИ ЈА ПРАВАТ ПЕПЕЛ УКРАИНА

Sase Ivanovski

ЕКСКЛУЗИВНО: ДАЛИ Е ОВА НОВАТА ХАЦИЕНДА НА МИЦКОСКИ НА ВОДНО?!

Sase Ivanovski

ЌЕ ГО БЛОКИРАМЕ СКОПЈЕ ДОДЕКА АРСОВСКА НЕ НИ ПЛАТИ, РЕЧЕ ЛЕНИН ЈОВАНОВСКИ ОД „СЛОБОДА ПРЕВОЗ“

Sase Ivanovski

Како е можно членство во ЕУ според Маричиќ?

Sase Ivanovski

Новата претседателка на Судскиот совет: Не сум била член на СДСМ – Сите ние сме симпатизери на политички партии

Sase Ivanovski

Поради најавено уништување на свињи – жителите излегоа на протест и го блокираа патот

Sase Ivanovski

Холандија и Австрија ако продолжат да не блокираат во Шенген

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КАКО ДА НАПРАВИТЕ ПЛАН ЗА ЗАШТЕДА НА ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА?

Sase Ivanovski

ЕВЕ КОЈ НАЈМНОГУ ПРОДАВА ОРУЖЈЕ ВО СВЕТОТ – една држава држи 51 отсто од вкупната продажба

Sase Ivanovski

„Ако сум се самоубил, тоа не е реално“: Илон Маск порачува и предупредува

Sase Ivanovski

Киев бесен на Макрон, бара гаранции за Москва, на светот му треба зашита од Русија

Sase Ivanovski

Саудискиот претолонаследник ќе искешира 500 милиони долари во „Credit Suisse“

Sase Ivanovski

ОТКРИЕН ГОЛЕМ РУСКИ ГРАБЕЖ?! Украина оштетена за неколку милијарди долари, НАСА ги има докази

Sase Ivanovski

Царинска управа: Доделено одобрение за ОЕО на најголемиот производител на сувомеснати производи „Пекабеско“

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ: Сите значајни позиции од кои зависи функционирањето на ЈСП вклучително и генералниот директор се пополнети од луѓе на Ковачевски, тие ја прават набавката за нафта од 27 милиони евра

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Панова: Избраната претседателката на Судскиот совет Дамевска е партиски активист и поранешен член на партиска комисија на СДС

Sase Ivanovski

Приведен крадец во Штип, одземеното вратено на сопственикот

Sase Ivanovski

Бектеши и директорот на ЕСМ Ковачевски: Ги превземаме сите мерки да нема зголемување на цената на струјата за домаќинствата следната година

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДО 800 КИЛОМЕТРИ НА ЕДНО ПОЛНЕЊЕ, ПОИСПЛАТЛИВО ОД ДИЗЕЛ Тесла го претстави својот Семи Трак камион

Sase Ivanovski

ЊУЈОРК ВО БИТОЛА Битолчани се дружеа со винарите во бруклински амбиент

Sase Ivanovski

„БОЖЈО ЧУДО Е ШТО НЕ БРОИМЕ ЖРТВИ“ Инцидент на стадионот во Аеродром – летале камења, заиграле ножеви

Sase Ivanovski

СТОКМЕНИ 30,8 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ГРЕЕЊЕ ДО 1. ФЕВРУАРИ За декември е обезбеден природен гас за сите топлани, вели директорот на ЕСМ

Sase Ivanovski

Спасовски за протестот на приватните превозници: Граѓаните да не бидат заложници!

Sase Ivanovski

Љубица Исмаил за пензионирањето на лекарите: Ова е политичко безумие, колеж на интелектуалци

Sase Ivanovski

По спектакуларниот концерт, ДНК се заблагодари за поддршката

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Изјава за медиуми на СДСМ, Љубица Јанчева, координаторка на советничката група на СДСМ и коалицијата во Советот на Град Скопје

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Мавровски: Директорот на битолскиот затвор Крајовски да си поднесе оставка, затворот е во катастрофална состојба

Sase Ivanovski

СДСМ: Советниците и членовите на УО во ЈСП од ВМРО-ДПМНЕ нека му одговорат на Стоилковски

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Реализацијата на проектот „Здрава ужинка за секој ученик“

Sase Ivanovski

Ковачевски: Не трпам директори што не плаќале струја.најчесто тоа е неодговорно и раскалашено

Sase Ivanovski

Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ го заглави Скопје, како што 11 години ја заглавуваа Македонија

Sase Ivanovski

НЕ ЗАПИРАЈТЕ СО УЧЕЊЕ: Онлајн можете да совладате вештини кои се чекор кон подобро утре

Sase Ivanovski

ИЗРАЕЛСКАТА НЕКСТФЕРМ ЈА ИЗБРА БИТОЛА: Во Македонија ќе се произведува вегански протеин

Sase Ivanovski

Трансформаторот за РЕК Битола заглави, ЕСМ го испраќа комерцијалниот директор во Турција

Sase Ivanovski

БЛОКИРАНИ КРСТОСНИЦИ ВО БЕРЛИН И ВО МИНХЕН Климатските активисти останаа залепени на најпрометните патишта

Sase Ivanovski

УСТАВНИОТ СУД ПРЕСЕЧЕ ЗА РАБОТНАТА НЕДЕЛА Сепак, разговорите со Владата треба да продолжат, смета Стопанската комора

Sase Ivanovski

СЕ ЗАКАНИЛЕ ОД АМЕРИКА Спасовски вели дека е тешко да се обезбедат докази за дојавите за бомби

Sase Ivanovski

СИТЕ ПОЛНОЛЕТНИ ДО 30 ГОДИНИ ДА БИДАТ ОБУЧЕНИ Србија размислува за целосно враќање на задолжителниот воен рок

Sase Ivanovski

РУСКОВСКА СО ЗАКАНИ ИЗВЛЕКЛА ЗДРАВСТВЕНИ ПОДАТОЦИ ЗА ОБВИНЕТ? Што содржи кривичната пријава против јавната обвинителка?

Sase Ivanovski

ПЕНДАРОВСКИ: Во посета на Ристо Донев, лице со церебрална парализа и со импресивен ум, носител на титулата интернационален мајстор во дописен шах

Sase Ivanovski

ПЛУСИНФО: КОГА ВОЗОВИТЕ ЌЕ СТИВНАТ! Железница ќе остане без струја и без линии, можна е приватизација

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СКАНДАЛ ВО ШТИП: СЕКРЕТАРОТ ВО ОПШТИНАТА, ДЕСНА РАКА НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ЈОРДАНОВ, ГРАДИ ДИВОГРАДБА НА ВРВ НА ЗГРАДА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Презентиран предлог Буџетот за земјоделство за 2023, историски најголем буџет со фокус на стабилно и зголемено производство на храна

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Тоа што Скопје е блокирано е заради тендерите на Ковачевски и Арсовска, наместо попуст за ЈСП има провизии за луѓе околу тајната коалиција

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЖАРЕ „ПУКА КОЗМЕТИКА“ ГОВОРИ ЗА ТЕПАЧКАТА ВО ХЕЛИУМ! – ПОСКАПУВАЊЕТО НА ЏОИНТОТ ЈА РАСИПА МЛАДИНАТА

Sase Ivanovski

Петровска – Ларсон Џеин: Со Шведска во НАТО, евроатлантската област ќе биде посигурна и побезбедна

Sase Ivanovski

Герасимовски: Со здравата и правилна исхрана ги поттикнуваме здравите навики кај децата

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Спасовски: Одличната соработка и партнерството продолжуваат, вредна германска донација за квалитативно зголемување на капацитетите на граничната полиција

Sase Ivanovski

Ковачевски и Николовски во ОУ „Ј.Х. Песталоци“ по повод реализацијата на проектот „Здрава ужинка за секој ученик“

Sase Ivanovski

Царината ги дигитализира тренинзите – виртуелна реалност во обуките на цариниците

Sase Ivanovski

Leave a Comment