9.8 C
Скопје
03/12/2023 12:54
МАКТЕЛ

      

Ковачевски – Столтенберг: Северна Македонија е фактор на стабилност во регионот, евроинтеграцијата на земјата мора да продолжи 

      

Почитувани,
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски и  Генералниот секртар на НАТО, Јенс Столтенберг, во рамки на официјалната посета на Северна Македонија, одржаа заедничка прес-конференција. На прес-конференцијата беше потенцирана улогата на Северна Македонија како фактор на стабилност во регионот, но и беше посочено  дека евроинтеграција на земјата мора да продолжи.

Во продолжение е интегралното обраќање на премиерот Ковачевски:

„ Чест ми е што денеска сум домаќин на големиот пријател на Северна Македонија, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Драг Јенс, добредојде во Скопје, овој пат, на наше обострано задоволство со оглед на тоа што ова е прва посета на генералниот секретар на НАТО во Северна Македонија како полноправна земја членка на НАТО –  Алијансата.
Денес разговаравме за Алијансата, за евро-атланската интеграција на земјата и на регионот но и за светската безбедност и мир како и за најзначајните случувања кои се случуваат во нашиот регион, во Украина и во појасот Газа.Но пред се, да се биде дел од НАТО значи безбедност, просперитет и сигурност на земја и на граѓаните. Токму затоа Северна Македонија продолжува да ги вложува сите капацитети во јакнење и задржување на статусот на сојузник од доверба во Алијансата.

   

Како една од помладите членки, се посветивме сериозно и ја достигнавме најбрзата воена интеграција од било која претходна земја членка која се придружила на Алијансата. Изминатава година особен фокус ставивме на нашето јакнење во справувањето со хибридните закани и сајбер одбраната, за што морам да се заблагодарам на МО и на МВР кои што во соработка со НАТО ја имаат целосната поддршка од нашите сојузници во овие големи предизвици кои ги имавме на почетокот на годината.

 

За некој месец ги достигнуваме и зацртаните 2% од БДП кои ги одлучивме на годишнешниот Самит во Вилнус, каде воедно и го договоривме и најробусниот план за одбрана на НАТО.
Продолжуваме и со нашиот придонес во мисиите на НАТО во Косово и во Ирак и во борбените групи на НАТО во Летонија, Романија и Бугарија.

   

     

Со нашата обединетост како сојузници докажуваме дека Алијансата е посилна и побројна од кога било досега и тоа во годината која донесе најголем предизвик за алијансата од нејзиното основање.
Продолжиме и со нашата силна поддршка на Украина во борбата за својата слобода и мир за својот народ, а против ужасите кои Руската воена агресија се уште ги предизвикува на територијата во Украина.

Со иста посветеност продолжуваме да дејствуваме како фактор на стабилност во регионот по што сме и со право препознаени. Безбедноста на Западен Балкан, и враќањето на дипломатијата како основен конструктивен начин за градење и развивање на добрососедските односи е духот за кој се залагаме.Стабилноста на регионот е исклучително и суштински важна и тоа повеќе од кога било досега. Токму затоа наш приоритет е евро-атланската интеграција. Пред сѐ на Северна Македонија но и на регионот. Не смееме да имаме пречки и кочници на тој пат, и ќе направиме сѐ што е потребно за да го исчекориме до крај. Сѐ до нашето членство во Европската Унија до 2030 година.

Залагањето за безбедноста, мирот и поквалитетен живот на нашите граѓани не може и не смее да биде попречено од политички калкулации на деструктивни политичари.
Сите сме сведоци колкава е разликата откако станавме членка на НАТО. Северна Македонија пред сѐ рамноправно и секако активно учествува и одлучува за регионалната, европската и глобалната безбедност. Но, членството во НАТО за нас значи и економски развој.

Со стабилноста и безбедноста обезбедена со членството во НАТО, Северна Македонија е препознаена и признаена од инвеститорите како добра дестинација и тоа го потврдуваат најдобро бројките во однос на странските директни инвестиции, во однос на зголемениот број на вработени, зголемена просечна плата која денес е објавена дека е највисока во историјата на државата и намалениот број на невработени лица.

Токму затоа европскиот пат е вистинскиот пат исто како и интеграцијата во НАТО што беше вистинска интеграција за државата пред 3 години. Нашите граѓани заслужуваат да се дел од Унија на најразвиените, најбогатите држави, со кои ќе достигнеме економски напредок, но и социјална правда и врвно владеење на демократијата и врно владеење на правото.
А дека ќе има развој ако останеме на овој пат, покажуваат и анализите и искуствата за земјите пред и по влезот во ЕУ.

На овој европски пат, секоја поддршка е добредојдена и посакувана. И тука, сакам на Генералниот секретар на НАТО лично да му се заблагодарам за неговата силна заложба за евро-атланската интеграција на Северна Македонија и на Западниот Балкан во целост.

Една стратешка цел со НАТО е исполнета. Верувам дека со ваша и со помош на нашите пријатели од евроатланската заедница ќе успееме да ја исполниме и втората стратешка цел, членството во ЕУ, и да ги исполниме барањата и очекувањата на граѓаните за подобар, попросперитетен и побогат живот.
Сакам да се заблагодарам за исклучително добрата соработка со ген-секот на НАТО, со неговите помошници со кои дел имаме и тука присутни денес со нас. Успеавме со нив да совладаме голем број на предизвици во текот на изминатите години, изминатите 3 години од кои 2 бев јас претседател на Влада и соработуваме исклучително успешно. Можам да дадам само позитивни зборови за понекогаш дневната комуникација која ја имаме со генералниот секретар и секако на ниво на министри за одбрана и министри за надворешни работи кои учествуваат на состаноците во НАТО на ниво на министерски состаноци за одбрана и надворешни работи.Благодарам и на нашиот амбасадор Дане Талески кој е амбасадор на мисијата во НАТО кој на високо ниво ја извршува својата задача во Брисел.

    

Најново

(ВИДЕО) Би-Би-Си: Откриено како Хамас го создал бруталниот сојуз за да изврши напад врз Израел

Sase Ivanovski

Италијанската премиерка Мелони доаѓа во Белград на средба со Вучиќ

Sase Ivanovski

Секуловски: Зелените теми не се доволно застапени во медиумите, потребен е нивен едукативен пристап за кревање на јавнат свест за зелените прашања

Sase Ivanovski

Савче Ѓошева е новата студентска правобранителка на УКИМ

Sase Ivanovski

Силно алармираа на ОБСЕ за маките на другите, за македонските молчеа

Sase Ivanovski

Здружението Онлајнмедиа бара интернет порталите да најдат место во Законот за медиуми, а дискриминаторските одредби од Изборниот законик да се отстранат

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Ковачевски да трепне два пати како сигнал дека не е киднапиран од ДУИ

Sase Ivanovski

ЗАПОРОЖЈЕ БИЛА НА РАБ НА НУКЛЕАРНА НЕСРЕЌА Синоќа снемало струја во електраната

Sase Ivanovski

Можен ли е крај на ХИВ – и на другите сексуално преносливи инфекции?

Sase Ivanovski

Украина детонирала експлозив на пруга длабоко во Сибир преку која Русија се снабдува со оружје

Sase Ivanovski

ГРАД СКОПЈЕ: Најзагадени градови во земјава се Кочани, Струмица, Гевгелија, Кавадарци, Тетово

Sase Ivanovski

Министерот Спасовски од Куманово: Реконструирани сите полициски објекти во СВР Куманово, како Влада инвестиравме во сите сегменти на живеењето за да го вратиме сјајот на Куманово

Sase Ivanovski

ГРАД СКОПЈЕ: Демант на лажни вести!!!

Sase Ivanovski

Министрите Спасовски и Бочварски од Куманово: Реконструирани сите полициски објекти во СВР Куманово, до крајот на годината тендер за изградба на пругата од Крива Паланка до границата со Бугарија

Sase Ivanovski

Бочварски најави тендер за пругата кон Бугарија, делница Крива Паланка – Деве Баир

Sase Ivanovski

Петровска: Околу 40 македонски компании веќе можат да учествуваат на НАТО пазарот, заедно со АТС ќе го развиваме првиот македонски дрон

Sase Ivanovski

Николоски до кандидатите за Комесар за човекови права во Европа: Почитување на човековите права на Македонците во Бугарија и Грција е услов за мојата поддршка

Sase Ivanovski

Петровска: Средбата со О’Брајан уште една потврда за силната американска поддршка за членството на Северна Македонија во ЕУ

Sase Ivanovski

Управата за јавни приходи го одбележува Денот на даночните работници

Sase Ivanovski

Макрон го предупреди Израел: Уништувањето на Хамас би можело да трае 10 години

Sase Ivanovski

Ердоган: Израел ги уништува шансите за мир во Газа

Sase Ivanovski

САД ДО ИЗРАЕЛ: Не поддржуваме никакво намалување на географските граници на Газа

Sase Ivanovski

МУ СЕ ЗАКАНИЛЕ СО НОЖ И ГО СИЛУВАЛЕ Двајца малолетници од Скопје силувале врсник

Sase Ivanovski

Уставните измени се обврска, процесот не завршува на 31 декември, вели Ковачевски

Sase Ivanovski

Битиќи за изјавата на Зеќири: Не сакам да ја коментирам – на албански не беше исто кажано

Sase Ivanovski

БЛАЖЕВСКА: Состанокот на ОБСЕ покажа дека дијалогот тешко се враќа откако нештата ќе отидат по ѓаволите

Sase Ivanovski

Мајка од Кочани пријавила дека исчезнала ќерката(13), таа напишала дека ќе оди во странство, да не ја бараат

Sase Ivanovski

Велосипедист скршил колк при пад на Водно – итната помош стигнала до него по тешка пешачка патека!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Не би купил ни кола од него, не да го гласам! Ковачевски ја потврди изјавата на О’Брајан за Мицкоски

Sase Ivanovski

Прегазен велоспидест во Кичево, починал на лице место

Sase Ivanovski

Ковачевски: Наскоро ќе се произведе првиот македонски дрон

Sase Ivanovski

МАКЕДОНИЈА И СЕ Е МОЖНО: ВО СКОПСКИ ХОТЕЛ ВО ЕДНА САЛА ЕУ АМБАСАДОРИ И ПОЛА ВЛАДА СО ШЕЌЕРИНСКА ЗБОРУВААТ ЗА ЕУ, ОДМА ДО НИВ ЛЕВИЦА ДРЖИ КОНГРЕС И ЕЧИ ХИМНАТА НА КОМУНИСТИЧКАТА ИНТЕРНАЦИОНАЛА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ХОЛАНДСКИОТ АМБАСАДОР КОП: Северна Македонија опасно си игра со оган

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ХОЛАНДСКИОТ АМБАСАДОР: Пред 4 години Македонија беше на права патека, но сега сте на погрешна патека…

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Спасовски- Приведени се пет лица и запленето е едно возило поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Sase Ivanovski

БОМБА НА ПРОФЕСОР НИКОЛА ДУЈОВСКИ: Можеби Европските земји треба да инвестираат во нуклеарно оружје за да одвратат потенцијален руски напад?!

Sase Ivanovski

ФАТЕНИ РАЗБОЈНИЦИ ВО ТЕТОВО, КУМАНОВО И ВЕЛЕС

Sase Ivanovski

МИНИСТЕРСТВО ЗА КУЛТУРА: Продолжен рокот за аплицирање на Конкурсот за доделување месечни надоместоци на самостојни уметници за 2024 година

Sase Ivanovski

СПАСОВСКИ: Некои македонски политичари, или се платени од Русија или се неверојатно наивни па несвесно одработуваат за Русија

Sase Ivanovski

Спасовски: Неопходно е Република Северна Македонија континуирано да гради отпорност, капацитети и способности за одговор на хибридните закани

Sase Ivanovski

Ковачевски во посета на фабриката за оружје во Самоков: Ја поддржуваме наменската индустрија, активно придонесуваме во колективниот систем за одбрана на НАТО

Sase Ivanovski

Советот на Европа го реизбра Александар Николоски за генерален известувач за укинување на смртната казна

Sase Ivanovski

Ковачевски убеден дека ќе има договор на лидерската. Техничката ќе се укине следните избори

Sase Ivanovski

Платил на лекар да му ја убие жената во што и успеал: Уапсен поранешен советник на Пацоли затоа што наредил убиство на сопругата – вака се обидел да сокрие се

Sase Ivanovski

ДЕНКО МАЛЕСКИ: Пендаровски излезе политичар кукавица, се размина со најважната задача од својот мандат, Глигоров не внесе во ООН, Пендаровски требаше да не внесе во ЕУ!

Sase Ivanovski

„Украина и Русија водат мировни преговори во тајност“ вели проруски американски новинар

Sase Ivanovski

Зеленски: Војната со Русија е во нова фаза, не се откажуваме!

Sase Ivanovski

Продолжуваат борбите во Газа, убиени 200 Палестинци, сирени за тревога во јужен Израел

Sase Ivanovski

Автомобил удри во мечка со мали мечиња, три деца се повредени, мечката се стабилизира од несреќата

Sase Ivanovski

Прислушувањето во фокусот на пратеничките прашања: Дали се следи целиот интернет сообраќај?

Sase Ivanovski

Комисијата за избори и именувања ја утврди листата на членови за новиот состав на ДКСК

Sase Ivanovski

Не успеа новиот обид на опозицијата да го пополни празното место во ДИК

Sase Ivanovski

Путин мобилизира уште 170 илјади Руси како одговор кон НАТО

Sase Ivanovski

ФОКУС: „Марковски Компани“ склучи нов договор со ЕСМ, 12 булдожери ќе копаат во РЕК Битола за 9 милиони евра!

Sase Ivanovski

СПАСОВСКИ: НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПОТВРДИ СО СИГУРНОСТ ДЕКА НА ВАЊА И СЕ ГУБИ ТРАГАТА КАЈ СИЛБО

Sase Ivanovski

Во моментов, се чини, Русија е на пат да ја добие војната во Украина

Sase Ivanovski

Заврши Министерскиот совет на ОБСЕ – Буџетот не се одобри поради блокадата на Русија

Sase Ivanovski

СДСМ: Градоначалниците на ДПМНЕ земаат 1 500 евра плата, а удираат по џебот на граѓаните со зголемени сметки за комуналии

Sase Ivanovski

Сто дена пред избори: Талат Џафери – премиер на техничката влада, Јован Митрески – претседател на Собранието?

Sase Ivanovski

Епидемијата на голема кашлица во Хрватска зема замав

Sase Ivanovski

Хелга Шмид: Она што го издвојува ОБСЕ е способноста да поттикне регионални пристапи за заеднички предизвици

Sase Ivanovski

ВЛАСТА ИМА ПРИСТАП ДО ЦЕЛИОТ ИНТЕРНЕТ ВО ДРЖАВАТА Јанушев бара одговор за „ултра скандалот“

Sase Ivanovski

СКОПЈЕ НЕ СЕ СИМНУВА ОД СВЕТСКИОТ ВРВ Постојано е висока концентрацијата на најканцерогени честички

Sase Ivanovski

МЛАДИТЕ ЕМ СЕ СЕЛАТ ОД ЗЕМЈАВА ЕМ НЕ СЕ ЖЕНАТ И НЕ ПРАВАТ ДЕЦА, КОЈ ЌЕ ГО ПОЛНИ ПЕНЗИСКИОТ ФОНД – ПОМАЛКУ РОДЕНИ, ПОВЕЌЕ УМРЕНИ Намален е и бројот на бракови во третиот квартал

Sase Ivanovski

МИНИСТЕРСКИОТ СОВЕТ БЕШЕ УСПЕШЕН, ЛАВРОВ БЕШЕ ИЗОЛИРАН Оценка на американскиот претставник во ОБСЕ

Sase Ivanovski

СЛАВЕСКИ СЕ ИЗНЕРВИРА ЗА ИЗЈАВАТА НА АМЕРИКАНСКИОТ ДИПЛОМАТ О’БРАЈАН: Сите знаеме како (и од кого!) се купува нов автомобил

Sase Ivanovski

КОГА ВАКА И КАЈ НАС: Преседан во САД, поради измами и лажење, конгресменот од Њујорк, Џорџ Сантос е исфрлен од Конгресот, ЗА гласаа и левичари и десничари

Sase Ivanovski

Во меѓународна акција во Србија уапсени 160 лица: За оружје, дрога, шверц на луѓе

Sase Ivanovski

Спасовски: СВР Скопје со 100% ефикасност во расчистување на кривични дела поврзани со дрога, ефективност од 59% на дела од насилниот криминал, а откривањето на бесправна сеча на дрва е зголемено за 150%

Sase Ivanovski

Фон дер Лајен: Следната година ЕУ ќе може да произведе милион проектили

Sase Ivanovski

Кои автомобили имаат најмалку дефекти?

Sase Ivanovski

Стојаноски: Буџетот за 2024 е досега историски највисок, нереален, предизборен и составен така за да може да се искраде

Sase Ivanovski

Претседателката на Уставниот суд, Кацарска и претставници од ИЧП во посета на Уставниот суд на Словенија

Sase Ivanovski

(Видео) Тутунарите од прилепско задоволни од рекордните откупни цени, очекуваат уште посилна поддршка од Владата

Sase Ivanovski

Кулеба за Еуроњуз Србија: Разочарани сме што Србија не воведува санкции против Русија, но тоа е само еден елемент во односите

Sase Ivanovski

Словенечкиот парламент усвои Резолуција според која на возачите нема да им биде дозволено да имаат промил алкохол во крвта

Sase Ivanovski

Охридскиот договор да се вклучи во преговарачката рамка за Србија- ќе бара ЕУ

Sase Ivanovski

Шести ден од исчезнувањето на Вања Ѓорчевска

Sase Ivanovski

Средба Народна банка-Светска банка: Народната банка ќе продолжи со успешно спроведување на реформите во финансискиот сектор

Sase Ivanovski

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Габриел не сакала да биде на иста маса со Лавров и затоа предвреме заминала од Скопје

Sase Ivanovski
Вчитувам....