1.8 C
Скопје
28/01/2023 23:43
МАКТЕЛ

   

Кога градот престанува да биде Град

     

Одамна не се случило една градска тема толку многу да го апсорбира општественото и политичко внимание, како што тоа се случува со јавниот превоз во Скопје. Блокадата на фреквентна крстосница во Скопје од страна на  приватните превозници,  го парализираше главниот град. Паркирани се над 30 автобуси, а протестот се планира да трае се до исполнување на нивните барања. Од предизборното ветување на градоначалничката Данела Арсовска за брз, ефикасен и бесплатен автобуски превоз за сите граѓани, единственото што го добија Скопјани е комплетен сообраќаен колапс. Веќе никој не ја спомнува ветената набавка на 250 еколошки автобуси, а речиси и никој не знае дали е целосно пропаднат проектот „Бас рапид транзит“, што таа го наследи од нејзиниот претходник и го стопираше. „Ова веќе не е град. Ако јавниот превоз не функционира, не функционира ништо“, коментираат скопјани, кои во изминатиот период се соочија и со  протест на ЈСП,  а сега и со блокада на приватните превозници. Приватните превозници, на кои Град Скопје им должи милион и пол евра, во знак на протест решија прво да не сообраќаат на досегашните линии, а денес и да блокадираат фреквентна крстосница. Од „Слобода превоз“ најавуваат дека ако не се решат нивните барања, блокадата може да се прошири и на други сообраќајници во градот.

  

Кој не плаќа данок? – Арсовска деновиве ги обвини приватните превозници дека пет години учествувале во разработена шема – наплаќале билети во автобусите, тие пари не ги пријавувале и ги ставале во џеб, а потоа фактурирале 400 илјади евра од јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ секој месец за изминат километар. Тие демантираа, објаснувајќи дека воопшто не се вклучени во наплатата на билети. Арсовска, која посочуваше дека тоа е сериозно затајување на данок којшто не е платен во изминатите пет години, вчера доби видео-одговор од директорот на „Слобода превоз“, Ленин Јовановски. Тој на Фејсбук објави снимка како влегува во автобус на ЈСП, купува билет, но не добива фискална сметка. „На лагата и` се кратки нозете. Ова е пракса во секој автобус на ЈСП, каде возачите од директорот на ЈСП се принудени ова незаконито продавање да го прават токму вака“, напиша тој. И тој во кампањата за локалните избори беше еден од оние кои јавно ја поддржаа Арсовска и нејзините главни ветувања во  кампањата за  бесплатен јавен превоз.   Незадоволни од неа сега се и ВМРО-ДПМНЕ, со чија подрршка таа победи на изборите, а денес се нејзини најголеми критичари. Незадоволството ќе го искажат и денес, на седница на Советот на Град Скопје, на која ќе се дискутира токму за јавниот градски превоз кој предизвика хаос во Скопје. Но потпретседателот на ВМРО- ДПМНЕ смета дека тоа не е прашање за Советот. „Ова не е прашање за Советот на Град Скопје, ова е прашање за градоначалникот на Град Скопје и таа треба да си најде решение за овој проблем. Затоа и е избрана за да решава проблеми, а не истите да ги пренесува на граѓаните и да ја оптоварува јавноста со таа работа. Скопјани и сите кои го користат јавниот превоз во Град Скопје  заслужуваат брз и ефикасен јавен превоз и нив не ги интересира што се случува помеѓу различни превозници и градот. Тоа е работа која треба да ја реши Градот“, смета Николоски. Граѓаните немаат корист од меѓусебните обвинувања меѓу градоначалничката и советниците. Голем дел од нив утрово имаа проблем да стигнат до работните места и училиштата. Министерството за внатрешни работи презеде мерки за посебен режим на сообраќајот на булеварите „Гоце Делчев“ и „Крсте Петков Мисирков“, како и во околните улици, и апелираше до граѓаните да ги почитуваат наредбите на полициските службеници.

 

Ни континуитет, ни транспарентност – Проблемите со јавниот превоз не се нови. Не е проблем само долгот кон приватните превозници, туку и состојбата во ЈСП. Арсовска уште лани вети скенирање на  состојбите во ЈСП,  но нема информации дали тоа е завршено и што е утврдено. „Прво ќе се направи консолидирање на ЈСП зашто внатре е хаос. Почната е внатрешна ревизија, а ќе има и надворешна за да се види каде се направени огромните долгови кои ЈСП ги има“, изјавуваше Арсовска на крајот на декември 2021 година. Десет месеци подоцна, ништо не е променето. Во октомври годинава кога почнаа проблемите со јавниот превоз, запрашана за состојбите таа повторно се повика на ревизии. „Правиме ревизии, се доставуваат до органите. Сега во овој момент си има ревизии. Ние не сме судии и обвинители“, изјави таа минатиот месец. Според член 48 од Статутот на ЈСП, претпријатието има обврска да доставува тримесечни извештаи до основачот кои содржат показатели за финасиското работење. А според член 18, обврзано е на континуитет во дејноста и на финасиска транспарентност. „Претпријатието во вршење на дејноста од јавен интерес, ја врши континуирано и без прекини и неговата работа е јавна и транспарентна, во согласност со закон, овој статут и другите прописи со кои се уредуваат условите и начинот на вршење на дејноста од јавен интерес. Претпријатието е должно да обезбеди техничко -технолошко единство на јавниот градски и приградски превоз на патници во Град Скопје и јавност и транспарентност во финасиските односи во своето материјално-финансиско работење, согласно закон, овој статут и меѓународните финансиски стандарди за јавниот сектор“, предвидува Статутот. На 20-ти октомври годинава, главниот град за првпат во историјата остана без јавен превоз, зашто не возеа автобусите на ЈСП „Скопје“, бидејќи вработените немаа земено плата, а откако и приватните превозници почнаа протест, состојбата со превозот стана хаотична. Запрашан за овој проблем, премиерот Ковачевски порача тоа прашање да се постави на друга адреса.

  

„Ова прашање ќе му го поставите на Христијан Мицкоски, затоа што тој пред само една година одеше по Скопје и кажуваше дека Скопје ќе ја добие најдобрата мајка и ќе стане најдобриот и најмодерен град во светот. Потоа, тој излезе на прес конференција и кажа дека ќе обезбедел бесплатен превоз за граѓаните и дека ќе купел нови електрични автобуси и дека ќе се изградела фабрика за електрични автобуси. Тоа беа негови зборови. Од тоа, не што нема ништо туку и превозот кој го имаше во Скопје го нема“, рече Ковачевски.

    

 

Најново

(ВИДЕО) ОНА ШТО СЕГА ПУТИН ГО ПРАВИ ВО УКРАИНА, ГО ПРАВЕШЕ МИЛОШЕВИЌ ВО БОСНА ПРЕД 30 ГОДИНИ

Sase Ivanovski

Бучавата не се сфаќа сериозно, во зоните за домување има од кафулиња до складишта за градежен материјал

Sase Ivanovski

Два дела од малата депонија со линдан во ОХИС се целосно исчистени, извезени се 960 тони отпад

Sase Ivanovski

Кутиров: Царинските постапки отсега се завршуваат од далечина, електронски, без физичка интеракција со службеници

Sase Ivanovski

Во Москва се урна хеликоптер што го користел и Путин

Sase Ivanovski

Во Парламентот во Софија се подготвува декларација по нарушување на односите со Скопје

Sase Ivanovski

Таравари не сака „министерство за бурек“

Sase Ivanovski

ПРИВАТНИЦИТЕ В ПОНЕДЕЛНИК ЌЕ ПРОТЕСТИРААТ ПРЕД ЈСП Компанијата им префрлила само 5.000 денари

Sase Ivanovski

Газдите бараат да плаќаат боледување само за 15 дена

Sase Ivanovski

ИМА СТОТИНА ОБЈЕКТИ: Шанса за Центар подготви мапа на јавни институции во Скопје што горат фосилни горива

Sase Ivanovski

Таксист во Аеродром допирал 19-годишна патничка

Sase Ivanovski

ЛДП: Да не се плаќа членувањето по надзорни и управни одбори

Sase Ivanovski

ТОМ КРУЗ НЕ СТАРЕЕ, КАКО ДА СЕ ПОДМЛАДУВА?!

Sase Ivanovski

ЈАНЧЕВ: Ќе се гради првиот Регионален Центар за згрижување на бездомни миленици и ветеринарно здравство во Вардарски плански регион!

Sase Ivanovski

Советничката на Петков, Чернева: Повлекувањето на бугарскиот амбасадор Ангелов не помага во оваа ситуација

Sase Ivanovski

СДСМ: Успешни енергетски политики на СДСМ, нема рестрикции има извоз на струја, Мицкоски може да учи

Sase Ivanovski

Приведен тетовец поради физички напад врз сопругата

Sase Ivanovski

СДСМ СО НОКАУТ ДО ОПОЗИЦИЈАТА: ОБЈАВЕНА ЛИСТА НА 209 РЕНОВИРАНИ ИЛИ НОВИ ПАТИШТА ВО ВКУПНА ДОЛЖИНА ОД 1300 КИЛОМЕТРИ

Sase Ivanovski

Николоски: Една од најголемите лаги на СДСМ и ДУИ која што ја продаваат во јавноста е дека Македонија има започнато преговори за членство во ЕУ

Sase Ivanovski

На четворица Бугари им бил забранет влез во Македонија – носеле пендреци и ножеви

Sase Ivanovski

Ахмети: Мицкоски војна гледал само на телевизија

Sase Ivanovski

Николоски: Ги повикувам граѓаните да дадат поддршка на ВМРО-ДПМНЕ од 61 пратеник за Македонија да не трпи уцени и притисоци од никого

Sase Ivanovski

Воено секојдневие: Како издржуваат луѓето во Бахмут

Sase Ivanovski

Нуредини: По 30 години обезбедивме одржливи инвестиции за поквалитетен живот на сите граѓани на државата

Sase Ivanovski

Зошто во Бугарија пак ечи „Македонијаааа!“

Sase Ivanovski

АХМЕТИ: Откако Македонија влезе во НАТО, десетици и десетици странски бизнисмени дојдоа да купат локации за изградба на фабрики и хотелски капацитети

Sase Ivanovski

Али Ахмети: Со членството во ЕУ ќе се зголемат и странските инвестиции

Sase Ivanovski

ГРУБИ: Во буџетот за 2023 година се предвидени 300 милиони евра за Коридорот 8, голем проект, многу инвестициски пари за музичкиот театар, за библиотеката што се подготвува, дополнителни пари за болницата во Кичево и многу други

Sase Ivanovski

ШТО Е ПОЗАДИНАТА НА БАРАЊЕТО НА ВМРО ДПМНЕ ЗА АМНЕСТИЈА НА БИТАНГИТЕ ОД 27-МИ АПРИЛ?!

Sase Ivanovski

АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДОРКА ПРЕДИЗВИКА МАСОВНО ТЕЧЕЊЕ НА ЛИГИ ВО ЗЕМЈАВА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КОВАЧЕВСКИ: МЕ ЗАЧУДИ ИЗЈАВАТА НА МИЦКОВСКИ, САКА ДА БИДЕ ПРЕМИЕР ВО 2024-ТА НА СИТЕ ГРАЃАНИ А СЕ ФАЛИ КОЛКУ ЛУЃЕ УБИЛ ВО 2001-ВА?!

Sase Ivanovski

Тетовчанец паднал од 8-ми кат на зграда, треснал врз паркиран автомобил, се бори за живот

Sase Ivanovski

ЛДП бара да престане расфрлањето со парите на граѓаните

Sase Ivanovski

(ФОТО+ ВИДЕО) КАКО ИЗГЛЕДА КОГА РУСИЈА ЌЕ ТЕ ОСЛОБОДИ И ДЕНАЦИФИЗИРА

Sase Ivanovski

Али Ахмети од Тетово: Да се обединиме сите што сме за евроинтеграции

Sase Ivanovski

САМО ХЕЗБОЛАХ И ХАМАС ПРАВАТ ВАКВИ ЛУДОСТИ: ВМРО ДПМНЕ БЕСРАМНО БАРА АМНЕСТИЈА ЗА НАСИЛНИЦИТЕ КОИ УПАДНАА НА 27-МИ АПРИЛ ВО ПАРЛАМЕНТОТ

Sase Ivanovski

Мицкоски: Потребни се избори, за да имаме влада избрана од народот, ова е влада каде Али е стопанот, а Ковачевски послушник, кој не е избран од народот

Sase Ivanovski

Вашингтон и Москва го осудија терористичкиот напад во Источен Ерусалим

Sase Ivanovski

СДСМ ја внесе земјата во НАТО, ги отвори преговорите со ЕУ, а Мицкоски зборува за војни, велат од владејачката партија

Sase Ivanovski

Прoтести низ САД по објавеното видео од убиството на Тајeр Николс при полициско задржување

Sase Ivanovski

ВО ЗЕМЈАВА СЛОБОДНО БЕЗ РЕЦЕПТ СЕ ПРОДАВА ДРОГА?!

Sase Ivanovski

НИЕ СМЕ ЛУД НАРОД: 69 санкции за брзо возење на територија на СВР Битола, меѓу нив и возач со измерени 2,61 промили алкохол

Sase Ivanovski

БРУКА ВО ПРИЛЕП: Срам и грев е готова детска градинка која може да згрижи 250 дечиња, и после 15 месеци да не биде ставена во употреба

Sase Ivanovski

Мојсова-Чепишевска: Вистината за нашата татковина силно ќе одекнува низ светот и во времето што е пред нас

Sase Ivanovski

СДСМ: На сите наши граѓани, и на Македонците им треба визијата за 2030 година и членство во ЕУ а не враќање назад

Sase Ivanovski

Кавадарчанец пријавил дека некој друг земал кредит на негово име

Sase Ivanovski

Притвор за тинејџерот кој прегази маж на пешачки во Бутел

Sase Ivanovski

Дачиќ: Договорите од Брисел се круна на учеството на Белград во дијалогот, ЗСО им дава широк спектар на надлежности на Србите

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Економската логика во енергетиката на СДС е загуба – продаваме евтино, купуваме скапо

Sase Ivanovski

Николова: Насилниците од 27 април мора да понесат одговорност, амнестија може да охрабри одредени политички структури пак да преземаат вакви активности

Sase Ivanovski

Мицкоски: Власта да престане со аматеризмот и работата спротивно на интересите на народот, и покрај сите отстапки кои ги направија имаме навреди и негации од бугарските политичари

Sase Ivanovski

Мицкоски: Уставни измени во овој парламентарен состав нема да има, парламентот нема да работи под бугарски диктат, ја предупредувавме владата да не прифаќа се

Sase Ivanovski

БЕСИМИ: Владините политики го задржаа и потврдија кредитниот рејтинг на РС Македонија од „Стандард и Пурс“

Sase Ivanovski

Мицкоски: Во Гази Баба се реализира се што е ветено, со општинската обврзница ќе можат да се реализираат нови проекти, повеќе од тоа што е ветено на изборите

Sase Ivanovski

Стандард и Пурс: Денарот е стабилен, банкарскиот сектор соодветно капитализиран

Sase Ivanovski

Ковачки: Ахмети се плаши од Христијан Мицкоски, затоа се сите изблици на национализам, знае дека Христијан ќе ја поведе Македонија во нова иднина, во која нема да има место за него

Sase Ivanovski

Стефковски: Во населеното место Трубарево ја започнуваме 4-та фаза од изградбата на фекалната канализација, проект чија вредност е околу 7 милиони денари

Sase Ivanovski

УШТЕ ЕДЕН ДЕН ПОМИНА А МИЦКОВСКИ НЕ СЕ ИЗВИНИ НА ЕСМ И НА ВЛАДАТА И НА НАРОДОТ ШТО ШИРЕШЕ СТРАВ ДЕКА НЕМА ДА ИМАМЕ СТРУЈА, НАФТА И ГАС

Sase Ivanovski

СДСМ: Милитаристичките изјави на Мицкоски покажуваат дека е заложник на Апасиев

Sase Ivanovski

На поштарот му треба цел месец за неколку километри низ Скопје

Tamara Ivanovska

Полицијата синоќа упадна во 100 локали низ државата

Tamara Ivanovska

Струмичанец тешко повреден по пад при излегување од такси возило

Tamara Ivanovska

Ковачевски: Мнозинството е стабилно, има можност за зголемување, тоа е добро за ефикасноста на Собранието

Tamara Ivanovska

Контроли во угостителски објекти, констатирани 8 прекршоци

Tamara Ivanovska

БРАКО ја испорача првата пратка возила во 2023 година

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) ВМРО ДПМНЕ: Стојаноски од автопатот Петровец-Катланово, кој 27 месеци стои ископан: Власта кажува дека овој автопат е завршен, а тој стои ископан и на него нема работници

Tamara Ivanovska

Пендаровски: Во моментов не постои шанса да се доближиме до две третини потребни за промена на Уставот

Tamara Ivanovska

Дали Алтернатива излегува или останува во Владата – прашање до премиерот Ковачевски

Tamara Ivanovska

Колку камиони и колку машини се на располагање за зимско одржување на патиштата во земјава?

Tamara Ivanovska

Скандал со директорот на Фајзер: Прво нападна новинар, па му го искрши таблетот

Tamara Ivanovska

Стандард и Пурс: Денарот е стабилен, банкарскиот сектор соодветно капитализиран

Tamara Ivanovska

ЗАПАДОТ ГО ПРЕДУПРЕДИЛ КУРТИ Косово би можело да ја изгуби поддршката ако не е конструктивно за новиот предлог

Tamara Ivanovska

ТОА НЕ Е ДОМАШЕН СКАНДАЛ, ТУКУ ДЕЦЕНИСКА ПОЛИТИКА Радев го коментира претепувањето на Пендиков

Tamara Ivanovska

ЕДНО Е ДА ВЕЛИШ „ЈАС СУМ БУГАРИН“, ДРУГО ДА НОСИШ ИЛЈАДНИЦИ ПРЕКУ ГРАНИЦА Пендаровски го нарече Џамбаски „политички шарлатан“

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) СЕСТРАТА КОЈА МАЛТРЕТИРАШЕ СТАРИЦА НА КОСОВО ИЗБЕГАЛА? „Можеби е во Германија“

Tamara Ivanovska

Пендаровски: Го осудивме насилството во Охрид, одредени субјекти во Бугарија го искористија случајот за политички цели

Tamara Ivanovska

Персона-нон-грата не се презема заради политички изјави, туку кога има индиции за закана за националната безбедност, вели Пендаровски

Tamara Ivanovska

Иран со „висок приоритет и чувствителност, го истражува нападот врз Амбасадата на Азербејџан

Tamara Ivanovska

Потврден новиот состав на Советот на министри на Босна и Херцеговина

Tamara Ivanovska

НЕ СЕ ИСКЛУЧЕНИ НИ АВИОНИТЕ ЗА УКРАИНА Франција и САД „ќе разговараат внимателно“ и ќе „ги остават сите врати отворени“

Tamara Ivanovska

Leave a Comment