3.8 C
Скопје
07/12/2023 23:20
МАКТЕЛ

      

Кога се одржала последната средба меѓу Мицкоски и Ахмети?

      

Дали зад завесата лидерите на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ го скршиле мразот и ги обновиле мостовите на комуникација?

Зошто ДУИ промовираше став дека подобро е да се одржат споени отколку одвоени избори следната година, што претставува оддалечување од првичната позиција на коалицискиот партнер СДСМ и доближување до позицијата на ВМРО-ДПМНЕ?

   

– Во ДУИ преовладува малку ставот дека, заради логистички, финансиски и административни причини, треба можеби заедно да се оди. Јас очекувам во текот на месецот да се завршат тие состаноци, но сепак преовладува мислење дека на 3 месеци, 2 изборни циклуса премногу ќе ја чинат државата – образложи партискиот потпретседател Бујар Османи.

 

Како што пишува последниот број на неделникот „Фокус“, ова доаѓа во време кога СДСМ и ДУИ преговараат како да настапат на изборите, но и во време кога појавија неофицијални информации за обновена комуникација меѓу ВМРО и ДУИ, па дури и за средба меѓу Али Ахмети и Христијан Мицкоски.

Дали Ахмети ќе му остане до крај верен на Ковачевски или ќе му подаде рака на Мицкоски?

   

     

Имено, доброупатени извори велат дека лидерите на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ се сретнале во август годинава, кога во посета на земјава беше американскиот помошник државен секретар Габриел Ескобар, кој по официјалните средби ги собра партиските лидери на неформален прием на Кале.Според дипломатски извори, првите луѓе на ДУИ и ВМРО тогаш се сретнале „од нога“, при што Мицкоски го реафирмирал барањето за одржување брзи предвремени парламентарни избори наесен, без техничка влада, по што би имало време да се формира нова влада пред да заврши скринингот – ноември годинава.

Тогаш, според нашите соговорници, Ахмети предочил дека би прифатил такво сценарио само ако добие амин од меѓународните партнери, во прв план САД. Но, тие не дале поддршка и советувале да се искористи периодот до редовни измени за исполнување на преземените обврски во поглед на уставните измени.Но, дали тоа е последната средба меѓу Ахмети и Мицкоски? Или оттогаш имало макар уште една? „Фокус“ од висок партиски функционер доби информација дека двајцата се сретнале пред околу еден месец, што го потврдивме од уште една адреса. Сепак, официјално сите засегнати страни негираат.

ШТО ГОВОРАТ НЕОФИЦИЈАЛНИТЕ ИНФОРМАЦИИ?

Наводно, Ахмети му префрлил на Мицкоски зошто ВМРО-ДПМНЕ до таа мера ги фокусира нападите кон ДУИ наместо кон СДСМ како традиционален и природен ривал, порачувајќи дека и ДУИ можела да „вади афери“ за ВМРО-ДПМНЕ, но не го правела тоа.Од друга страна, Мицкоски забележал дека ДУИ се однесувала некоректно кон нив. Прво, според него, одлучила да прави влада со СДСМ, која предводеше коалиција што освои најмногу гласови и пратеници, но ВМРО-ДПМНЕ како партија имаше и сѐ уште има најбројна пратеничка група.

Второ и побитно, Ахмети го предизвикал револтот кај Мицкоски поради операцијата за враќање на Никола Груевски. „Фокус“ во септември објави дека уште пред да поминат измените на Кривичниот законик, функционери на ДУИ брифираа дека Ахмети ги уверувал оти работи на враќање на Груевски.

Ахмети тврдел дека има план за Груевски – ќе помогне од далечина или ќе се врати во земјава?

Притоа, како што пишувавме, во контекст на реализација на овој план, не се споменуваа законски измени, туку одлука на Врховниот суд. Дека било така прво навести изненадувачката иницијатива за оценка за издржаноста на аболицијата на експретседателот Ѓорге Иванов, а потоа потврди и самата реакција на Судот.

Поради притисоците врз судот, јавно реагираше претседателката Беса Адеми, по што во посета на Судот дојде и амбасадорката на САД Анџела Агелер, која на средба со врховните судии порачала дека „судството не смее да биде под притисок на политиката и не треба да се дозволи мешање на другите власти во донесувањето на судските одлуки“.

Во ситуација кога очигледно е осуетен план на власта, спроведуван преку ДУИ за уставни измени со помош на Груевски по ист модел како со Преспанскиот договор, што подразбира повторно да се тргува со правдата и правната држава, се појавија информации дека и поранешниот премиер Зоран Заев жестоко се спротивставил на тоа.

Веќе подолг период има сознанија за комуникација и меѓу Заев и Мицкоски (веќе објавивме дека Заев му нудел пратеници на Мицкоски), која се темели на 2 точки. Едната е формирање широка влада меѓу СДСМ и ДУИ, која би функционирала според германски формат, што се чини дека веќе е надминато, бидејќи е речиси неостварливо.

Зошто Заев му нудел пратеници на Мицкоски за предвремени парламентарни избори?

Вториот пункт е токму Груевски, кој не го сака назад во земјава ниту еден од нив, бидејќи Мицкоски стравува дека може да му направи проблем во партијата, додека Заев се плаши од одмазда поради тоа што го симна од власт и го избрка од земјава, иако можеше да мине и полошо и да заврши зад решетки.

Инаку, дознаваме дека поради исти причини  предметот „Феникс“ излезе од фиока и напредуваше од фаза на предистрага во истрага за перење пари во рамки на проектот „Скопје 2014“. Во рамки на овој случај, осомничен е и Груевски, што, според нашите извори, требаше да биде дополнителна бариера од можно враќање на Груевски, бидејќи предметот не е опфатен со аболицијата на Иванов.

Па, дали откако стана јасно дека Груевски барем уште догледно време останува во Будимпешта се создале услови да обновување на мостовите меѓу ДУИ и ВМРО? Ако навистина е така, тогаш ова кршење и топење на мразот меѓу вмровците и интегративците може да биде во функција на поставување фундаменти на идна постизборна коалициска соработка, која, се разбира, би ја детерминирале изборните резултати и меѓународната заедница.

    

Најново

„Цепај сине“, купи книга и биди хуман: Ѕоф и „Арс Ламина“ во нова хуманитарна акција

Sase Ivanovski

ОН: Речиси е невозможна дистрибуцијата на помош во Газа

Sase Ivanovski

Данска со закон го забрани палењето на Куранот

Sase Ivanovski

ОДНЕЛ ЗАТВОРЕНИК ДО ДОМА, ИМАЛ НЕКОЈА РАБОТА Кривична пријава за полицаец од Струмица

Sase Ivanovski

РУСИЈА И ИРАН ВО НОВ СОЈУЗ Потпишан договор за заеднички отпор против санкциите 

Sase Ivanovski

Австрија бара забрзување на процесот на прием на земјите од Западен Балкан во ЕУ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Шаќири: За да се хранат здраво студентите парите за оброк ќе го добиваат на неделна основа

Sase Ivanovski

Бугарија ја натера Македонија да се откаже од рускиот гас

Sase Ivanovski

ФОТО: На Криволак пристигнаа возилата „страјкери“ на заедничката вежба на македонските и американските војници

Sase Ivanovski

Кој ќе падне на административниот испит, ќе лета од работа!

Sase Ivanovski

Маричиќ-Шинас: Европското семејство дава силна поддршка за следните чекори на Северна Македонија

Sase Ivanovski

Почина Ивана од Крушевац – убиецот Зоран пред 23 дена ја застрела во глава, ја уби сопругата, па се самоуби

Sase Ivanovski

Во Штип „паднаа“ двајца дилери на дрога

Sase Ivanovski

Османи: 2030 како датум за влез во ЕУ може да создаде реформски натпревар кон постигнување на целта за членство

Sase Ivanovski

Агелер: Земјава се соочува со епидемија од корупција, ве уверувам црната листа ќе се проширува

Sase Ivanovski

Јелен смета дека САД ќе бидат одговорни за поразот на Украина доколку помошта не се изгласа во Конгресот

Sase Ivanovski

Британското МНР: Разговорите на пратениците хакирани од Русија

Sase Ivanovski

Во Москва убиен поранешен украински пратеник

Sase Ivanovski

ОН: Околу 400 муслимани Рохинџи кои пловат со два чамци се во опасност

Sase Ivanovski

Иранскиот претседател го обвини Западот дека го поддржува израелскиот геноцид во Газа

Sase Ivanovski

Прегазено малолетно девојче на булевар „Србија“, итно пренесено во болница

Sase Ivanovski

Исчезнатиот велешанец пронајден мртов, излетал со возилото од патот

Sase Ivanovski

Соработниците на поранешниот режим ја клеветат полицијата по странски медиуми

Sase Ivanovski

Хаџи Јанев: Договорот за екстрадиција со Турција навестува брзо испорачување на Палевски

Sase Ivanovski

ЕУ би можела да ги заостри санкциите кон Хамас и да ги воведе за израелските доселеници

Sase Ivanovski

Уапсени тројца разбојници –  ограбиле обложувалница

Sase Ivanovski

ПЛУСИНФО: НЕМА НИ ТРАГА НИ ГЛАС ОД ИНВБЕСТИТОРОТ НА ПОПОВА ШАПКА, ТЕХНО АЛПИН, КОИ ВЕТУВАА 170 МИЛИОНИ ЕВРА

Sase Ivanovski

ЗА КРИТИЧАРИТЕ НЕМА ПЛАТА Папата го казни кардиналот што го критикуваше

Sase Ivanovski

Мицкоски: Истрагата за Вања започнува предоцна, имам сериозни информации за ова што го тврдам

Sase Ivanovski

Бербок: Земјите од Западен Балкан целосно припаѓаат во ЕУ

Sase Ivanovski

ЖИРАФАТА ВО СКОПСКАТА ЗОО ПОЧИНАЛА ОД КАНЦЕР НА ЦРНИОТ ДРОБ

Sase Ivanovski

ГЕНЕРАЛ МИЛИ: Секој Русин, кога оди да спие, треба да се запраша дали ќе му го пресечат гркланот

Sase Ivanovski

По случајот со Вања, прилепското училиште ја укина апсолутната забрана за мобилни телефони

Sase Ivanovski

Градоначалникот Арбен Таравари ја пречека во средба германската амбасадорка, Петра Дрекслер

Sase Ivanovski

Забрана за движење на тешки товарни возила на „Ѓавато“ меѓу Битола и Ресен

Sase Ivanovski

Ќе ја трчаат ли заедно Ковачевски и Ахмети изборната трка?

Sase Ivanovski

Тимот на „Макпетрол” ќе учествува на светската младинска карате лига во Венеција

Sase Ivanovski

ИРАН ЛАНСИРА КАПСУЛА СО ЖИВОТНИ ВО ВСЕЛЕНАТА Подготовка за претстојната вселенска мисија со ирански астронаути

Sase Ivanovski

Камерон ги повика САД да одобрат нов пакет помош за Украина

Sase Ivanovski

Бектеши: Доколку има потреба ќе се продолжи мерката за замрзнување на цените

Sase Ivanovski

Снег и магла во Крушево, Прилеп, Плетвар и Пресека

Sase Ivanovski

Српски политичар во Косово приведен поради нерегистрирано возило и одбивање на полициска наредба

Sase Ivanovski

Членството на Северна Македонија во ЕУ е е клучно за спроведување на реформите, смета американската амбасадорка

Sase Ivanovski

Одреден 30-дневен притвор за возачот на Палевски

Sase Ivanovski

Аеродром бара стратешки партнер за да стане „паметна општина“

Sase Ivanovski

Нина Ангеловска избрана за прв претседател на Балканската Алијанса за е-трговија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВОДИЧ ЗА ЖЕНИТЕ, КАКО ДА ГИ РАЗБЕРЕШ

Sase Ivanovski

Сагата на тетовските комуналци: Останав без интервенција на трансфузиологија, а лековите за аритмија ги купувам приватно оти немам осигурување

Sase Ivanovski

„КИМ КАРДАШИЈАН ПСИХИЧКИ МЕ УНИШТИ!“ Тејлор Свифт откри дека поради старлетата цела година не излегувала од дома

Sase Ivanovski

ОВА Е ОДЛИЧЕН БОЖИКЕН ПОДАРОК ЗА ПУТИН Што мисли Кирби за одлуката на САД да не испрати помош за Украина?!

Sase Ivanovski

Најдобар начин да се реши корупцијата е евроинтеграцијата: Интервју со Едвард Џозеф

Sase Ivanovski

Лога: Нас ни е потребен регистар на дипломи за да нема злоупотреби и корупција во високото образование

Sase Ivanovski

Спасовски на средба со СВР Битола: Во 2023 имаме намалување на кривични дела за 19%, остварена ефикасност на полицијата од 42%, само во делот на разбојништва ефикасност од високи 69%

Sase Ivanovski

Спасовски на јубилејниот десетти Меѓународен спортски симпозиум: Улогата на спортот во создавањето на здрав животен стил додава дополнителна вредност на неговото универзално значење

Sase Ivanovski

Министрите Бектеши и Шакири презентираа нова мерка за ваучери за домашен туризам за студентите

Sase Ivanovski

Ковачевски: Инвестираме во науката, тоа е влог во иднината на младите и развојот на државата

Sase Ivanovski

ЗЕКОЛИ: Убиството на Вања предизвика колективен шок, во Вања си препознавме ќерки, внуки, сестрички, братучетки, онакви какви што имаме по дома

Sase Ivanovski

Еуромакс Ресоурцес: За да доставиме ревидирана и дополнета Студија за влијание врз животната средина неопходно е претходно да се донесе одлука за спојување на концесиите

Sase Ivanovski

Ивановска за „Фокус“: Обвинителството нема одлука за ниту една наша иницијатива за кривично гонење

Sase Ivanovski

Се огласи мајката на Вања: Животот ми се претвори во пекол!

Sase Ivanovski

ФОКУС: Кој е обвинителот за кој се утврди дека со години не ги работел предметите?

Sase Ivanovski

Правда го испрати барањето за екстрадиција на Палевски, Лога очекува брз и позитивен одговор од Турција

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Возачот на Палчо до Турција не чувствува вина: Го возев во болница, ми кажа дека требало да се прави операција

Sase Ivanovski

Спасовски: Политиканството во вакви случаи на убиства уште еднаш ги убива жртвите

Sase Ivanovski

Лога очекува позитивен одговор од Турција за екстрадицијата на Палевски

Sase Ivanovski

Макрон: Ако некој мисли дека е можно да се уништи Хамас, тогаш војната ќе трае 10 години

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОВА Е ТОТАЛНО ЛУДИЛО: Европратеничка од Ирска со говор на конгресот на Левица не убедува да не сме влегувале во ЕУ, Ирска гадно се зафркнала што влегла?!

Sase Ivanovski

МЕТАМОРФОЗИС: Министерството за одбрана (89,72%) е водечка институција во однос на исполнувањето на индикаторите на отвореност, а по неа следи Владата (79,14%) и Министерството за внатрешни работи (78,9%)

Sase Ivanovski

Ковачевски за Анѓушев: Посочениот господин никогаш не бил член на СДСМ, а сериозни се наводите зошто се најде на црната листа на САД

Sase Ivanovski

Османи и Шаленберг за Еурактив: 2030 година како таргет датум може да го заживее процесот на пристапување кон ЕУ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЖЕНА УАПСЕНА ВО САД ЗАТОА ШТО МАСТУРБИРАЛА НА ПЛАЖА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЕРДОГАН ВО АТИНА: ДА ГО НАПРАВИМЕ ЕГЕЈОТ МОРЕ НА МИРОТ И СОРАБОТКАТА, ДА ЈА ЗГОЛЕМИМЕ ТРГОВСКАТА РАЗМЕНА СО ГРЦИЈА ОД 5 НА 10 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ

Sase Ivanovski

Адвокатот што го однесе Палевски во Белград „куртули“ од мерки за обезбедување, а за струмичанецот што го однесе до Турција – предложен притвор

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) По пауза од 7 години, Ердоган во Атина: почеток на нова ера во односите?

Sase Ivanovski

Httpool се ребрендира во Aleph за да го зајакне меѓународниот развој на огласувачите и брендовите

Sase Ivanovski

САД воведоа санкции против шефот на белорускиот Црвен крст, депортирал украински деца во Русија

Sase Ivanovski

(Видео) Спасовски го обвини ВМРО-ДПМНЕ за политиканство и најави дека ќе се испитуваат комуникациите на осомничените со лица надвор од групата

Sase Ivanovski

Во два часот на распит во Кривичниот суд ќе биде донесен Стефан Димковски

Sase Ivanovski

Османи: Постепената интеграција на земјите од Западен Балкан како нужен чекор пред нашето формално членство

Sase Ivanovski

Ковачевски: Ако има докази за истрагата, Мицкоски веднаш да ги достави до надлежните

Sase Ivanovski
Вчитувам....