16.8 C
Скопје
30/05/2024 01:29
МАКТЕЛ

  

     

 

Кои се потенцијалните први дами и прв господин на Македонија?

      

Македонија се подготвува за седмите по ред претседателски избори, кои се најавени за на 24-ти април, прв круг, а пак вториот круг е на осми мај. Од вкупно седум кандидати, граѓаните ќе имаат можност да изберат претседател, со мандат од пет години.

Со доделувањето на функцијата претседател на држава, доаѓа и титулата наменета за животниот сопатник на претседателот, за припадничките на понежниот пол Прва дама (First lady), а пак Прв господин (First gentleman) за припадниците на посилниот пол.

   

Македонија досега имала пет први дами. Титулата прва ја носеше Нада Глигорова, сопругата на поранешниот претседател Киро Глигоров, потоа Вилма Трајковска, сопруга на починатиот претседател Борис Трајковски, па Јасна Црвенковска, сопруга на Бранко Црвенковски, Маја Иванова, сопруга на Ѓорге Иванов, и моментално актуелната Прва дама Елизабета Ѓоргиевска, сопруга на актуелниот претседател Стево Пендаровски.

 

На претстојните претседателски избори, кандидати се Стево Пендаровски, Гордана Силјановска-Давкова, Стевчо Јакимовски, Бујар Османи, Билјана Ванковска, Арбен Таравари и Максим Димитриевски, со што нивните животни сопатници стануваат потенцијални носители на титулата Прва дама, односно Прв господин на Македонија. Иако се работи за титула за без официјална функција, сепак одговорноста е голема, посебно при појавување на државни церемонии, посети на високи државници, каде се наоѓаат во улогата на придружба на својот сопатник.

   

     

На некој начин, од нив се очекува да ја претстават земјата достоинствено и со стил, да бидат запамтени, но и да остават свој белег, бидејќи се почеста практика е модните критичари да ги ставаат под лупа.

За актуелната и потенцијална Прва дама, Елизабета Ѓоргиевска, која е сопруга на Стево Пендаровски, во изминатите години јавноста сведочеше на нејзиниот изграден моден стил, елеганцијата, како и пораката за еден вид на дипломатска умешност изразена преку модниот избор.

По професија таа е лекар, редовен професор на Стоматолошкиот факултет во Скопје, како и раководител на Катедрата за детска и превентивна стоматологија. Исто така, Првата дама е магистер и специјалист по педијатриска и превентивна стоматологија од 2002 година, а од 2006 година е доктор на науки. Со сопругот го имаат синот Огнен.Кандидатката Гордана Силјановска-Давкова пак, повеќе од три децении е во брак со Благоја, кој е правник во пензија. Имаат две возрасни деца, ќерката Марија и синот Павле, кои исто така се правници.

Во постаро интервју за ,,Фокус” Давкова откри дека со Благоја се заедно од трета година гимназија, и како правници, за време на студиите меѓусебно се натпреварувале. Кажа дека дел од нивното семејство се и кучето и мачето, кои за неа имале голема терапевтска моќ. Нејзиниот сопруг ретко се појавува во јавност.

Животна сопатничка на кандидатот Стевчо Јакимовски е Елизабета Јакимовска. Заедно се од 2011 година, и таа 39 години работи во приватниот сектор, како сопственичка на фирмата СИТИ Конвертер. И двајцата важат за големи љубители на животни и откриваат дека имаат повеќе домашни миленици, и тоа мачорот Мрњо и две кучињата, Аки од расата Акита Ину и Бени, шестмесечен бернски овчар, на кои им посветувале многу љубов и внимание.

Јакимовски има две деца од првиот брак, синовите Гоце и Дамјан кои се возрасни личности.

Кандидатот Бујар Османи е во брак со Валбона, која е дипломиран политиколог и важи за една од најубавите жени на политичари кај нас. Во јануари годинава го добија своето трето дете, синот Луан, а родители се и на Елиза и Мали.

Во повеќе интервјуа имаат раскажано дека им се случила љубов на прв поглед, а се венчаа пред околу 12 години, по една година врска. Во тој период Бујар беше портпарол на ДУИ и работеше како доктор на Клиниката за дигестивна хирургија.

Кандидатката за претседателка Билјана Ванковска пак, нема брачен сопатник. За ,,Фокус” вели дека официјално, таа е разведена жена, мајка на три возрасни ќерки, која има емотивен партнер, и живее како еманципирана жена.

-Го разбирам интересот на јавноста за приватниот живот, бидејќи сепак се работи за претседателски избори. На изборите јас настапувам како Билјана Ванковска, еманиципирана жена, мајка на три ќерки, разведена. Имам емотивен партнер, но официјално, немам брачен партнер, вели професорката, што значи дека доколу таа биде избрана за претседателка на држвата, Македонија официјално ќе нема Прв господин.

Кандидатот Арбен Таравари е во брак со Нора, со која имаат две деца, синовите Астрити и Арби. Во минатото има изјавено дека Нора е најдобриот избор кој го направил во животот, бидејќи секогаш верувала во него и го поддржувала повеќе од било кого.

Кандидатот Максим Димитриевски пак, повеќе од 20 години е во брак со Надица, со која имаат три деца, Милан, Вероника и Димитар.

Таа работи како наставничка, и има изјавено дека откако Максим станал градоначалник, животот им станал подинамичен, но со добра организација успевале да се справат со сите предизвици. Членувала во повеќе организации од невладиниот сектор, а исто така и волонтирала во хуманитарни здруженија.

Инаку, називот Прва дама, односно Прв господин, потекнува од периодот на американската револуција, кога сопругата на Џорџ Вашингтон несебично ги негувала војниците, па тие од милост ја завикале Првата дама, во смисла најважната дама.
Иако се работи за церемонијална улога, сепак од Првата дама, односно од Првиот господин се очекува познавање од протоколи, учество во официјални посети, хуманитарна работа, организирање на настани од јавен интерес, како и поддршка на хуманитарни организации.

Присуството на Првата дама или Првиот господин, најчесто го истакнуваат и имиџот на претседателот, односно претседателката на државата, со што се става акцентот на почитувањето на семејните вредности.

    

Најново

Макрон: Систематското одложување на решението за две држави треба да заврши

Sase Ivanovski

Борел: Европа се соочува со две војни и многу тензии кои можат да излезат од контрола

Sase Ivanovski

Вол Стрит Џурнал: Трамп разговарал со Маск да му биде советник ако се врати во Белата куќа

Sase Ivanovski

ОВА СЕ ХЕРОИТЕ КОИ НАПРАВИЈА ИСТОРИСКИ ПОДВИГ И УСПЕАЈА ДА ГО ПОБЕДАТ ДУИ ПО 20 ГОДИНИ ДОМИНАЦИЈА

Sase Ivanovski

Талески: На повидок е изборна измама на граѓаните од ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

Кацарска за Топ тема: Како најголем успех на Уставен ги сметам предметите за новинарите од 27 април со кои се утврди повреда на слободното изразување

Sase Ivanovski

Лефков: Али Ахмети треба да ја прифати реалноста и пораката од народот дека конечно ДУИ треба да се испрати во опозиција заедно со социјалдемократите

Sase Ivanovski

Анкета: Можна обвинителна пресуда за Трамп ќе има големо влијание врз резултатот од претседателските избори

Sase Ivanovski

МАКСО ОБЈАВИ ФОТКА: Пратеничката група на Движењето ЗНАМ – За наша Македонија во служба на граѓаните!

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Кога Кацарска напушта раководна позиција, тоа е празник за правдата,  служеше како судски портпарол на СДС и ДУИ

Sase Ivanovski

Кацарска: Кога ја објавив пресудата за Груевски, бев нападната на плажа во Грција, добив клоца во ногата и ми отече глуждот

Sase Ivanovski

Малолетник прегази малолетник во Валандово

Sase Ivanovski

ТРАГЕДИЈА ВО СРБИЈА: Згасна животот на 11 годишно момче, му се слошило на тренинг по кошарка, лекарите не успеале да го реанимираат

Sase Ivanovski

Гир: Подготвени сме да работиме со новата влада и со сите кои го поддржуваат реформскиот процес

Sase Ivanovski

Поротата почна со разгледување на судењето против Трамп за кривично дело поткуп на актерка во филмови за возрасни

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Кога Кренар Лога ќе сака да глуми заштитник на наводната независност на судските институции добро е да објасни врз основа на кои од двата отсто доверба во судството го темели овој заклучок?

Sase Ivanovski

Лога ја брани Кацарска: ВМРО-ДПМНЕ да не се однесува како во политичка кампања

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НОВИОТ СПИКЕР, АФРИМ ГАШИ ВО МЛАДОСТА БИЛ РАПЕР, НАСТАПИЛ НА НОТА ФЕСТ 1996-ТА

Sase Ivanovski

ФОТКА НА КРЛЕУША И ДАЧИЌ Е ХИТ ВО СРБИЈА

Sase Ivanovski

Калињак: Закрепнувањето на премиерот Фицо, по обидот за убиство, ќе трае исклучително долго

Sase Ivanovski

СТОРИЈА НА СДК: ИЗМАМА ВО КИЧЕВО – СЕ БОДАТ СО ВИЛУШКА ЗАРАДИ ОТШТЕТА КАКО КАСНАТИ ОД КУЧЕ, ОПШТИНА КИЧЕВО ГОДИШНО ИСПЛАЌА 115.000 ЕВРА ЗА ОБЕСШТЕТУВАЊЕ, НО НЕМА ПРИЈАВЕНО ЗЛОУПОТРЕБИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЛАНОВИЌ ОДБИ ДА СЕ РАКУВА СО ПЛЕНКОВИЌ НА ГОДИШНАТА СРЕДБА НА ХРВАТСКИТЕ ВЕТЕРАНИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДА КОМПЛЕКСОТ ЗГРАДИ КАЈ ТРЕСКА

Sase Ivanovski

ТРАМП ПО МНОГУ НЕШТА Е УНИКАТ

Sase Ivanovski

ИТАЛИЈАНСКИ ТИНЕЈЏЕР КОЈ ПОЧИНА ОД ЛЕУКЕМИЈА ЌЕ БИДЕ ПРВИОТ МИЛЕНИУМЕЦ ПРОГЛАСЕН ЗА СВЕТЕЦ

Sase Ivanovski

Советот на јавни обвинители не може да го разреши Иџет Мемети, ниту може да му забрани да учествува на седниците

Sase Ivanovski

Пожар во близина на „Ист Гејт“

Sase Ivanovski

Костадиновска-Стојчевска поднесе претставка против Гаши за обраќањето на албански јазик

Sase Ivanovski

Битолчанец се претставил како полициски инспектор и измамил жена за речиси 400 илјади денари

Sase Ivanovski

Мицкоски до шефот на ОБСЕ, Килиан Вал:„Државата ќе продолжи по европскиот пат, следи период на реформи

Sase Ivanovski

ПОВИСОКА ОТКУПНА ЦЕНА НА ДОМАТИТЕ ВО СТРУМИЧКО ДОГОВОРИЈА ДОПОЛНИТЕЛНИОТ ЗАМЕНИК-МИНИСТЕР ТРИПУНОВСКИ И ОТКУПУВАЧИТЕ

Sase Ivanovski

ЗАРАЗА ПРЕДИЗВИКАНА ОД ГАБА ГИ ЈАДЕ РЕСЕНСКИТЕ ОВОШКИ Земјоделците отворија војна со прекупците, а на новата влада ѝ порачаа да ги сфати сериозно

Sase Ivanovski

БОМБА НА ПЛУСИНФО: И „РЕМЕДИКА“ ОТВОРА КАРДИОВАСКУЛАРНА ХИРУРГИЈА Дали ќе ја води д-р Сашко Јовев?

Sase Ivanovski

Сарај остана без градоначалник, можни се предвремени избори за градоначалник и во Аеродром и Гостивар

Sase Ivanovski

Откриј го својот потенцијал: Студирај и работи во Словенија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЛИЛА СЕ ФАТИ ЗА ГЛАВА: НАТПРЕВАРУВАЧ ДОШОЛ НА КВИЗ ЗА ДА СОБЕРЕ ПАРИ ДА СИ КУПИ ГРОБНО МЕСТО

Sase Ivanovski

Каратистот Видевски го сменил исказот – негира вина за убиството на Вања и Панче

Sase Ivanovski

ВЛЕН: ДУИ да се реформира, а не да бојкотира

Sase Ivanovski

Ахмети: ВМРО-ДПМНЕ целата кампања ја темелеше против Албанците употребувајќи нацистички наратив

Sase Ivanovski

За еден час двајца пешаци прегазени од мотоцикли

Sase Ivanovski

Путин и се закани на Европа: Вашите територии не се големи и густо се населени

Sase Ivanovski

Кацарска: Трпам закани години наназад, имаше и физички напад

Sase Ivanovski

Ахмети да престане да се однесува како палаво дете кое плаче по играчката која не е негова, порачаа од ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

Апасиев: Не сте вмровци ако не ја збиберите од почеток. Тетово треба да бира нов градоначалник

Sase Ivanovski

Малолетници од Неготино силувале малолетничка, 19-годишник ја уценувал со видео материјалот, случајот пријавен во полиција

Sase Ivanovski

ENplus® предупредува: се продаваат пелети со лажно деклариран квалитет, потрошувачите да внимаваат!

Sase Ivanovski

Општинскиот штаб за заштита и спасување на Куманово ги информира граѓаните дека е УКИНАТА ЗАБРАНА ЗА ВОДАТА ЗА ПИЕЊЕ

Sase Ivanovski

Притвор за 23-годишен битолчанец поради полова злоупотреба на немоќно лице

Sase Ivanovski

Ахмети: Албанската опозиција го прекрши договорот за уставните измени

Sase Ivanovski

Советот на јавни обвинители му препорачува на Мемети да не учествува во работата додека трае постапката против него

Sase Ivanovski

Иџет Мемети не се појави на седница на Советот на јавни обвинители, размислува да се повлече од функцијата потпретседател

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГАФ НА ВЕСТИТЕ НА СИТЕЛ, ПЦОВКА НА ВОДИТЕЛОТ ОТИДЕ ВО ЕТЕР

Sase Ivanovski

Средба Маричиќ со Јанос Бока: Европската интеграција на Северна Македонија мора да продолжи со превземање на одговорноста и обврските на патот кон ЕУ

Sase Ivanovski

Новата влада ќе треба да има 24 министри. Сегашната има 20

Sase Ivanovski

Со свој камен по своја глава!

Sase Ivanovski

ГЕНИЈАЛЕЦ, ПОСЕДУВА МОБИЛНИ ОПЕРАТОРИ, ФУДБАЛСКИ КЛУБОВИ, ФОРМУЛА 1 ТИМ, БРЕНДОВИ ЗА АЛКОХОЛ: НАМЕСТО ДА БРКА МАНЕКЕНКИ КАКО ЛЕОНАРДО ДИКАПРИО, АКТЕРОТ РАЈАН РЕЈНОЛДС СЛАВАТА ЈА КОРИСТИ ЗА ПРАВЕЊЕ МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ СО КУПУВАЊЕ БИЗНИСИ И НИВНА ПРОМОЦИЈА НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ

Sase Ivanovski

Столтенберг: Украина има право да напаѓа цели во Русија

Sase Ivanovski

Стоилковски: На Хирургија изгаснати и компјутерите за томографија, а економскиот директор патува на Азурен брег

Sase Ivanovski

НАЈУБАВИТЕ ПЛОШТАДИ ВО ЕВРОПА

Sase Ivanovski

Калиопи денес промовира албум по повод четири децении соработка со Ромео Грил!

Sase Ivanovski

Почина 68-годишна прилепчанка, во неа удрил малолетник со мотоцикл

Sase Ivanovski

Клековски: Не треба да го промениме Уставот додека не видиме знаци на добра волја од Бугарија

Sase Ivanovski

Макрон: На ​​Украина треба да и се дозволи да уништува воени објекти на руска територија

Sase Ivanovski

Костадиновска Стојчевска: Претседател на Собрание може да биде етнички Македонец, Албанец – но прв официјален јазик во државата е македонскиот

Sase Ivanovski

Шокаровски: Незаконски сум разрешен

Sase Ivanovski

Ахмети: Ние сме легитимен преставник на албанците во државата,во наредните денови ќе знаете како ке се бориме против мајоризацијата

Sase Ivanovski

Бабовски реизбран за генерален секретар на WOAX за Европа

Sase Ivanovski

Министерството за внатрешни работи на Грција и европратеничка парично казнети за проток на лични податоци на Грците од дијаспората

Sase Ivanovski

Шефот на турската дипломатија Хакан Фидан упати остри критики кон САД заради подршката на Израел во кризата во Газа

Sase Ivanovski

Триглав пензиско друштво најбрзо растечко на пазарот

Sase Ivanovski

Кацарска ќе даде осврт за мандатот, до крајот на месецов ќе се знае нејзиниот наследник

Sase Ivanovski

Како лицата со попреченост да се заштитат при евентуални природни непогоди?

Sase Ivanovski

(Видео) Протести во Тирана: Демонстрантите бараат оставка од градоначалникот, фрлаа молотови коктели кон полицијата

Sase Ivanovski

Две невообичаени пријави во изминатото деноноќие на Единствениот број за итни случаи 112

Sase Ivanovski

УНРВА: Речиси еден милион Палестинци го напуштиле градот Рафа во последните три недели

Sase Ivanovski

Милановиќ: Хрватското правосудство влезе во мрачен период на еднопартиска контрола

Sase Ivanovski

Зеленски и Де Кро потпишаa билатерален договор за безбедност

Sase Ivanovski

Фијала: Украина има право да ја гаѓа Русија со западно оружје

Sase Ivanovski

Зеленски вели дека недоаѓањето на Бајден на миривниот самит за Украина е „аплауз за Путин“

Sase Ivanovski

Украинците загубија уште две села во регионите Доњецк и Харков

Sase Ivanovski
Вчитувам....