6.8 C
Скопје
02/02/2023 11:35
МАКТЕЛ

   

Колку многу агенти

     

На сличен начин во Велес Ковачевски го објасни дејствувањето на Апасиев:„Најзабележителен и најопасен во моментов е Димитар Апасиев. Тој е агент на хаосот. Тој верува дека колку повеќе е лошо за земјата – толку е подобро за него. Неговата цел е да запали оган за луѓето да се стоплат и да заборават дека горат нивните чевли. Еве каде многу луѓе грешат и токму тука е опасноста. Економската криза и фрустрацијата ги очајуваат луѓето и ги тера да размислуваат да му дадат шанса. Во руралните средини, меѓу младите, дури и меѓу средната класа кои се борат за време на кризата. Не лажете се – тој станува посилен“, рече Ковачевски.

Премиерот Димитар Ковачевски
Премиерот Димитар Ковачевски го нарече Апасиев „агент на хаосот“Фотографија: Reg. Nordmazedonien

  

„Воведете малку анархија“Употребата на синтагмата „агент на хаосот“ влезе во мода од неодамна, така да се рече. Од 2008 година и филмот за Бетмен на Кристофер Нолан, „Темниот витез“. Покојниот Хит Леџер таму го играше Џокер и репликата од филмот оттогаш стана многу популарна:„Воведете малку анархија, нарушете го воспоставениот поредок и сè ќе стане хаос“, вели Џокер и продолжува: „Јас сум агент на хаосот и ја знаете работата за хаосот? Тоа е фер“.Филмските критичари ги толкуваа зборовите на филозофскиот анархист. „Тој служи како хаотична маскота за раздор во премногу уреден свет што иронично, за нив, нема смисла. Џокер го нарушува статус-квото, стои во опозиција на сѐ што има да понуди општеството и се смее отстрана“.Има некои сличности улогата на Апасиев со онаа на Џокер од „Темниот витез“. Тој сака да го предизвика демократскиот систем за преку една мала анархија да почне да се превртува со хаос. Тој навредува и омаловажува политичари, новинари, оние кои мислат поинаку, сака да го вознемири општеството. И се обидува да искористи секакви моменти. Пред некој ден, на 29 ноември, поранешниот Ден на републиката, заедно со другиот пратеник од  Левица,  Борислав Крмов, отидоа во Белград, во Куќата на цвеќето, за да се поклонат пред гробот на Тито. Грото на нивните гласачи се меѓу младите луѓе разочарани од неподносливоста на доминацијата на двете главни партии, па Апасиев реши да го прошири својот политички повик кон оние далеку повозрасните, кои сѐ уште се сеќаваат на нивниот живот во Југославија и, секако, на Тито.

 

Визитата е проѕирно планирана, оценките во партиското соопштение мора да бидат силни – „Јосип Броз Тито, најголемиот државник на овие простор, под чие водство македонските партизани победија во војната“. А сега Македонија повторно била „втурната во виорот на мрачните сили“ кои со „Преспанскиот договор и капитулацијата пред неофашистичките барања на Бугарија го исплука гробот на Ј.Б. Тито и ги згази идеалите на македонските партизани, на НОБ и АСНОМ“.Можеби ќе речете дека има малку повеќе цитати од едно партиско соопштение на Левица за посета на гробот на Тито. Но во тоа има политичка логика и поврзаност со она што Ковачевски го кажа на трибината во Велес. Тој таму уште рече:„Прво што прави Мицкоски секое утро кога отвора очи е – проверува во телефонот што кажал претходната вечер Апасиев, па водејќи се од тоа дава наредби каква ќе биде нивната комуникација тој ден.  Да не случајно ВМРО-ДПМНЕ да биде помалку екстремна од Левица  за да не им пребега некој член во партијата на Апасиев. Затоа Мицкоски еден ден вели дека ја поддржува ЕУ, а веќе следниот ден во Собранието ја блокира сета законска регулатива што се однесува на Европската унија. Човек без визија заедно со пироман со визија за хаос. Додадете го во мешавината и  Груевски,  кога под неговото 11-годишно владеење земјата беше блокирана во Европа – и тука е совршената бура (позајмен термин од економијата – н.з.)“.

  

Левица, исто како и  ВМРО-ДПМНЕ,  веќе подолго време го нарекуваат СДСМ само СДС, како да е усогласена заедничка политика. А Левица, слично како ВМРО-ДПМНЕ, ја оквалификува владејачката партија како „врховистичката СДС“. Но на Апасиев и другите очигледно не им е сеедно по сите напади на Ковачевски на митинзите кои, сепак, имаат одек кај граѓаните, па во партиското соопштение ламентираат дека „под раководство на СДС деновиве се одвива најцрната кампања против Левица“.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан МицкоскиФотографија: Petr Stojanovski/DW

    

Би можело уште да се нагаѓа од каде произлезе оваа синтагма на Ковачевски за „агент на хаосот“. Можеби тоа не е од „Темниот витез“ или мини-серијата за руското мешање во американските избори. Туку поради вклучувањето и на други „агенти“ за употребата на ваквиот вокабулар изворот на оние што знаат како се водат кампањи оди подалеку – во 1967 година, кога американскиот писател на научна фантастика Норман Спинрад го објави својот роман „Агент на хаосот“ и оттогаш тој термин влезе во јавна употреба.Оваа книга повторно привлече внимание за време на случувањата околу „Брегзит“ бидејќи главен лик во романот случајно се вика Борис Џонсон.

Братството на атентатори-Години пред вистинскиот Џонсон да стане глобален агент на хаосот, измислениот Џонсон од романот на Спинрад беше гневен шеф на Демократската лига, една од трите сили кои се натпреваруваат за доминација во светот. Главниот непријател на Лигата беше моќниот тоталитарен Хегемонски совет, предводен од Владимир Хустов, но поопасен противник демнеше во заднина и ги прогонуваше двајцата: Братството на атентатори, предводено од Роберт Чинг, инаку познат како Агент на хаосот. Книгата започнува со прашањето: „Кој од овие лидери би го следеле?“ Но, Спинрад предупредува да не се донесува избрзана пресуда. „Не одлучувајте премногу брзо“, пишува тој. Според Спинрад двете нешта кои работат заедно – демократијата и тоталитаризмот – завршуваат со трета работа, што е хаос.Можеби свесно, можеби несвесно, но со оваа тирада на Димитар Ковачевски против Левица, партија која сѐ повеќе наликува на екстремно десничарската Алтернатива за Германија, а не на колабираната германска Левица, лидерот на СДСМ, всушност, на одреден начин, му помага на  Христијан Мицкоски.  Нивните партии се двете клучни сили, како во романот на Спинрад, а третата, Братството на атентаторите, сака да ги елиминира. Се разбира, Левица не може да се поистовети со атентатори во буквален смисол, но нивната политика наликува на демократски атентат.

Колку и да изгледаат грубо зборовите на Ковачевски за Мицкоски (и обратно – оние на  Мицкоски за Ковачевски) тие, всушност, може да му бидат од помош на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Нападот од ривалот може да биде од помош, ако внимателно се прочита, за неволјата што може да дојде од оние во близината, за кои мислиш дека ќе ти бидат од корист. Како што беше онаа славна реплика од прислушуваните разговори: „Каменот доаѓа од блиску“.Има моменти на просветлување кај Мицкоски и партијата, како пред некој ден кога силно му аплаудираа на германскиот претседател  Франк-Валтер Штајнмајер  по говорот во Собранието, иако тој го рече и ова, во голема мерка мислејќи на нив:  „Уставниот амандман  е повеќе од тоа да се добие поен во домашната политичка дебата, се работи за повеќе од тоа за што политичките партии или поединци стекнуваат слава. Сега не е време да се западне во поедноставени слогани и националистички чувства. Сигурен сум дека патот кон Европа вреди дури и за следниот, предизвикувачки чекор“. Иако десничарскиот свет се обидуваше да се фати само за  една реченица на Штајнмајер,  која логично произлегува од германскиот демократски вруток: „Правилно е да се дебатира страсно за овие прашања (за промената на Уставот – н.з.). На важни општествени дебати им е потребна оваа страст“.

Љупчо Поповски, автор на колумната
Љупчо Поповски, автор на колумнатаФотографија: Petr Stojanovski

Сцената од Собранието беше дијаметрално спротивна на оној водвиљ што го приредуваа вмровските пратеници за времето говорот од летото на  Германката Урсула фон дер Лајен(претседателка на Европската комисија) и транспарентите кои ѝ ги исфрлаа пред очи. Дали некои други „агенти“ се вмешале во нивните редови и им рекле дека двојна грешка десеткратно се плаќа? Дали оние од германската Фондација „Конрад Аденауер“ им сугерирале дека отсуството на аплаузите по навистина исклучително одмерениот, но со чисти пораки говор на еден германски претседател ќе им нанесе непоправлива штета? Или пак колективниот ум во партијата разбрал дека „инцидентот“ со Фон дер Лајен драматично ја помина мерката и за него знаат во сите главни метрополи?Во крајна линија, тоа не е најважното. Најважното е дали ВМРО-ДПМНЕ ќе влезе во тајниот клуб на агентите на хаосот додека стои на вратата, а од внатре го мами македонскиот Џокер, или ќе остане на вистинското поле за вистинската регуларна политичка битка. За да ја донесе одлуката, Мицкоски има неочекувана помош од Ковачевски, иако таа тој можеби не ја гледа. Како што можеби ни самиот Ковачевски не може да ја види додека го напаѓа.

 

Најново

РУСИЈА ГО ПРЕДУПРЕДИ ИЗРАЕЛ ДА НЕ ПРОДАВА ОРУЖЈЕ НА УКРАИНА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АНГЕЛОВ: КОГА ДОЈДЕ НА ВЛАСТ СДСМ ВО 2002-РА, МЕ СМЕНИЈА ОД ЗАМЕНИК КОМАНДАНТ НА ТИГРИТЕ И КАКО ПОЛИЦИСКИ ГЕНЕРАЛ МЕ СТАВИЈА ДА ГО ЧУВАМ АВТОБУСОТ НА ЈСП, БРОЈ ОСМИЦА, ОД ЉУБОТЕН ДО ВЛАЕ

Sase Ivanovski

ВЛАДАТА ОДЛУЧИ: Компаниите кои оствариле вишок профит за време на енергетската криза ќе плаќаат данок на солидарност

Sase Ivanovski

АЛКАЛОИД: Ви го претставуваме едно од најстарите пакувања на добропознатиот „Кафетин“, произведено во 1957 година

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АНГЕЛОВ: ДОБРО Е ШТО НАТО ГИ ИЗНЕСЕ ВОЈНИЦИТЕ НА УЧК ОД АРАЧИНОВО, ИНАКУ ЌЕ ГИ ПОТЕПАВМЕ И ПОТОА ВОЈНАТА ЌЕ ТРАЕШЕ СО ГОДИНИ И ЌЕ ИМАШЕ 100 000 ЖРТВИ КАКО ВО БОСНА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АНГЕЛОВ: БЕВ ФРАПИРАН КОГА ДОЗНАВ ДЕКА ВО АРАЧИНОВО СО ГРАНАТА СМЕ УБИЛЕ 10 ДЕЦА И ЖЕНИ КОИ СЕ КРИЕЛЕ ВО ПОДРУМ, ИМ ОДНЕСОВ ЦВЕЌЕ НА ГРОБОВИТЕ ПРЕД НЕКОЛКУ МЕСЕЦИ

Sase Ivanovski

Африм Гаши: Компромис е можен, но прво да завршат преговорите помеѓу СДСМ и Алијанса за Албанците

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АНГЕЛОВ: НИЕ МАКЕДОНЦИТЕ ТРЕБА ДА РАЗБЕРЕМЕ ДЕКА МАКЕДОНИЈА НЕ Е САМО НА МАКЕДОНЦИТЕ ТУКУ И НА СИТЕ ВО НЕА ДРУГИ ЕТНОСИ

Sase Ivanovski

Лихтештајн одлучи – забраната на казината не ја решава зависноста од игрите на среќа

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ: ТРЕБА ДА ГИ ЧАСТАМ ПОЛИЦАЈЦИТЕ КОИ МЕ СПРЕЧИЈА ДА ГО ИСТЕПАМ САРМА ПРЕД СОБРАНИЕ НА 24-ТИ ДЕКЕМВРИ 2012-ТА, ЌЕ ЗАВРШЕВ ВО ЗАТВОР

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ: НА 24-ТИ ДЕКЕМВРИ 2012-ТА НА СУДИРИТЕ ПРЕД СОБРАНИЕ ДОНЕСОВМЕ 30 РАЧКИ ОД ЛОПАТА ВО СЛУЧАЈ ДА ТРЕБАШЕ ДА СЕ СООЧИМЕ СО ПОЛИЦИЈАТА

Sase Ivanovski

Стојановиќ: Нови тројца вработени се суспендирани за бегството на Мемети од Идризово

Sase Ivanovski

Зајкова го критикува Тупанчески: Реформите не се на завидно ниво, а со мали чекори можевме да ги направиме

Sase Ivanovski

Петров: Ако Џамбаски го прекрши законот, да го пикнат во куќичките на Страцин, па со авион Бугарија да го земе назад

Sase Ivanovski

Гир: Со вклучувањето на Бугарите во Уставот, не се менува неговата суштина

Sase Ivanovski

За зајакнување на вашиот имунитет дозволете оваа зима да се погрижи MULTI ESSENCE ИМУНО од Алкалоид

Sase Ivanovski

ЗОШТО СЕ БРУКАШ ГЕНЕРАЛЕ, ТВОИТЕ ТЕЗИ ЗА ОСУДЕНИТЕ ЗА 27-МИ АПРИЛ СЕ ТРАГИ-КОМИЧНИ, ЗОШТО РЕШИ ДА СЕ ВАЛКАШ И ДА ЧИСТИШ НЕЧИЈ ТУЃ ИЗМЕТ?!

Sase Ivanovski

Гир: Ова беа неколку тешки недели и за Северна Македонија и за Бугарија

Sase Ivanovski

Можеме и да отстапиме некои од министерските места на Алијанса, вели Гаши

Sase Ivanovski

АХМЕТИ: Имаме морална и национална обврска да ја запреме миграцијата, да ја обезбедиме иднината и да ги помириме луѓето

Sase Ivanovski

ГРУБИ: Денеска имаме Албанци насекаде, на државни функции кои некогаш беа само сон за Албанците, ниту една одлука не била против Албанците, ниту антиалбанска

Sase Ivanovski

Мицкоски на средба со шефот на ОБСЕ Вал: Владата не е реформска и не решава проблеми

Sase Ivanovski

Мицкоски: Повикувам на мирно, чесно и достоинствено чествување на великанот Гоце Делчев, за секое нарушување на безбедносната состојба одговорни ќе бидат власта и Спасовски

Sase Ivanovski

Мицкоски: Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ успеаја да ги консолидираат општините и да се спремат за издавање општински обврзници за капитални проекти, владата на ДУИ поддржана од СДС ги опструира

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ КАКО ТИТО: ГО ПРЕЧЕКУВААТ МЛАДИ ВМРОВКИ ПО ОПШТИНИТЕ, ФАЛИ ПОГАЧА И СОЛ

Sase Ivanovski

Стоилковски: СДСМ и удоволува на Бугарија, стражите на гробот на Делчев се резултат на револт на граѓаните кон владините политики и газење на црвените линии на Македонија

Sase Ivanovski

Како си БРАТ како е во Немачка? Топ сум брат сам сум!

Sase Ivanovski

Али Ахмети: Излеговме со проевропски фронт, затоа што сега е вистинскиот момент

Sase Ivanovski

Стоилковски: Влегувањето на Алијанса на Албанците во владата на СДСМ и ДУИ е за ухлебување на партиското членство и личните интереси на Таравари

Sase Ivanovski

Од 122-та владина седница: Утврдени се законски измени за бришење на одредбата за 30-процентно зголемување на платите во Министерството за финансии; прифатен е текстот на Програмата на економски реформи 2023 – 2025

Sase Ivanovski

Од 122-та владина седница: Утврден е Предлогот на закон за прогласување на Кањон Матка за споменик на природата; утврден е Предлог на закон за данок на солидарност; утврдени се предлог законски измени да се опфати оризот меѓу стоковните резерви

Sase Ivanovski

Од 122-та владина седница: Разгледана е информацијата за обезбедување дополнителни финансиски средства за терапија за лицата со цистична фиброза; одлука за здравствени услуги од областа на онкологијата и радиотерапијата во Градската болница 8 Септември

Sase Ivanovski

Бараме ресори здравство и правда- Алијанса потврдува, „за трето министерско место ќе зборуваме со другите кадри“

Tamara Ivanovska

Како се случи Драгослав Бокан, за кого Македонија е вештачки конструкт што ќе се распадне, да беседи пред Ковачевски и Мицкоски

Tamara Ivanovska

КРВАВА КАВГА ЗА ДЕВОЈКА Петнаесетгодишник избодел младо момче

Tamara Ivanovska

„ДОТОГАШ РУСИЈА НЕМА ДА ПОСТОИ!“ Руски новинар на веста дека е осуден во отсуство на осум години затвор

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) НОВ СКАНДАЛ ГИ ТРЕСЕ БРИТАНСКИТЕ ВООРУЖЕНИ СИЛИ Елитната нуклеарна подморница ја „крпеле“ со секундарен лепак!

Tamara Ivanovska

Маричиќ објави: Нови 53 милиони евра за Северна Македонија од ЕУ за инвестиции во енергетиката и животна средина

Tamara Ivanovska

СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏАФЕРИ СО АМБАСАДОРОТ ГИР

Tamara Ivanovska

Тренчевска: Целта е да креираме законско решение кое ќе содржи точни и прецизни одредби и нема да остави простор за исти прашања да има различни толкувања

Tamara Ivanovska

Мицкоски: Градоначалникот на Карбинци, Паунов за две години ќе ја реализира целата програма, ВМРО-ДПМНЕ е пример како треба да се градат општините, а и Македонија по предвремените парламентарни избори

Tamara Ivanovska

Недела ќе биде неработен ден за сите билетарници

Tamara Ivanovska

Приведено лице од Скопје по распишана централна потерница

Tamara Ivanovska

Средба Грковска – Шахин: Поддршката на САД за интеграцијата на Северна Македонија во Европската унија е клучен сегмент за стабилноста во балканскиот регион

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Ковачевски и Пендаровски да не ги штитат и да ги кажат странските агентури, кои стојат зад тензиите со Бугарија

Tamara Ivanovska

143 санкционирани возачи во Скопје: 14 за брзо возење

Tamara Ivanovska

Произведени 19.626 MWh електрична енергија, домаќинствата и дополнителните снабдувања се целосно задоволени со електрична енергија од капацитетите на ЕСМ

Tamara Ivanovska

Битиќи: Развојната банка ја трансформиравме во најдобриот партнер за поддршка на економскиот развој

Tamara Ivanovska

Приведен дилер, кај него пронајдени различни видови дрога

Tamara Ivanovska

Тупанчески: Со новиот Кривичен законик во целост ќе се ревидира казнената политика

Tamara Ivanovska

Костадинов: Струмица е единствената општина во државата со свој сопствен Стационар за бездомни кучиња

Tamara Ivanovska

Мицкоски: Додека Ковачевски трча да и одоброволи на Бугарија, болен човек од Алцхајмер не може да стигне до своите 4000 денари

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Бугарски медиуми го обвинија Џамбаски дека е фашист

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) ИНТЕРВЈУ СО БОРЈАН ЈОВАНОВСКИ: Левица спроведува руско сценарио во Македонија

Tamara Ivanovska

Алтернатива вечерва ќе се позиционира за влезот на Алијанса во Влада, но и дали ќе понуди нов министер за здравство

Tamara Ivanovska

За првпат во 56 години – штрајк во Секретаријатот и стручните служби во МАНУ

Tamara Ivanovska

ВМРО-Народна: Дали има докази дека Ванчо Михајлов бил соработник на фашизмот?

Tamara Ivanovska

Вархеји денеска во Брисел ќе се сретне со претставници на македонските Бугари

Tamara Ivanovska

МВР: Благодарност до организационите единици при МВР за професионалниот придонес во организацијата и одржување на безбедноста на дводневната Конференција

Tamara Ivanovska

Бездомни кучиња: Системот си ја каса опашката

Tamara Ivanovska

Тепачот во бегство е со бугарски пасош – и тој и тепаниот Пендиков се со бугарски национални чувства

Tamara Ivanovska

Заменик народниот правобранител објави шокантни фотографии од Цементарница Усје: Ова ли е причината поради која се гушеше Скопје?!

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Грев е ова што ѝ го прават на Јанкуловска, испадна најголем маж од сите и треба да биде на слобода

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Ангелов ексклузивно за Инфомакс: На следните парламентарни избори ќе настапуваме самостојно од СДСМ

Tamara Ivanovska

БОРЕЛ ПРЕПОЗНА НАЦИОНАЛИСТИЧКИ ПОЛИТИЧАРИ Инцидентот во Охрид на маса во Брисел

Tamara Ivanovska

РУСИТЕ ГУБАТ ВО БАХМУТ, ПА ГО ГРАНАТИРААТ ДОЊЕЦК Нова тактика по шест месеци, оска Вуледар-Павливка?

Tamara Ivanovska

Нов повик од Стојанов: Вели дека биле во контакт со полицијата во Скопје и дека немало да има провокации

Tamara Ivanovska

Ивановска: Османи пред партиски штаб со службено возило известувал за државнички работи

Tamara Ivanovska

Петровска: Гоце Делчев е великан кој треба достоинствено да се чествува

Tamara Ivanovska

Лукашенко: Ако им треба помош на нашите руски браќа, подготвени сме

Tamara Ivanovska

„БУГАРСКИОТ ПРАТЕНИК ЛОРЕР ИМ УДРИ СИЛНА ШЛАКАНИЦА НА БУГАРИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА“: Револт во политичките кругови во Бугарија

Tamara Ivanovska

ТРИ МОЖНИ СЦЕНАРИЈА: Што ако Русија доживее пораз во Украина?

Tamara Ivanovska

Турција отвори истраги за палењето на Куранот во Европа

Tamara Ivanovska

МАЛАТА АЛИС ПОЧИНА НА ЛИЦЕ МЕСТО ПО КРВОЛОЧЕН НАПАД ОД КУЧЕ: Соседите стaваат играчки и цвеќиња во дворот

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Ристевски за „Студио 10“: Годинава за работниците може да биде уште потешка од минатите

Tamara Ivanovska

МАКЕДОНЦИТЕ ВО АМЕРИКА МУ ОДДАДОА ПОЧИТ НА ВОЈВОДАТА СМИЛЕ ВОЈДАНОВ

Sase Ivanovski

Ректорот на УКИМ Никола Јанкуловски одликуван со престижното француско признание „Витез од редот на заслуги”

Tamara Ivanovska

Владиниот агент Џонова: Одлуката на Стразбур за аболицијата ќе биде објавена на 16 февруари

Tamara Ivanovska

Пендаровски, Ковачевски, Груби и Спасовски во сабота ќе се поклонат пред гробот на Гоце Делчев

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОЦЕВСКИ УЛОВЕН КАКО ЈА ПЕЕ СРПСКАТА ХИМНА ВО МНТ

Sase Ivanovski

Leave a Comment