12.8 C
Скопје
14/04/2024 03:56
МАКТЕЛ

  

     

 

Кој е Добре Митрев, човекот кој стои зад отворањето на бугарски „клуб – канцеларија“ во Кавадарци

      

На 11-ти декември во Кавадарци ќе се отвори бугарскиот клуб ,,Балкански коридор”, а на чело на клубот е кавадарчанецот Добре Митрев (59), е веста која деновиве е актуелна во земјава, а посебно во Тиквешијата.По отворањето на бугарските клубови „Иван Михајлов“  во Битола и „Цар Борис Трети“ во Охрид, кои предизвикаа револт кај граѓаните, но и протести поради имињата на клубовите, дадени според контроверзни историски личности, името на клубот во Кавадарци не е спорно за граѓаните.Сепак, многумина се прашуваат која е мисијата на овој клуб и стравуваат од потенцијални провокации. За Добре Митрев, роден во Кавадарци, сопруг и татко на две деца, пошироката јавност слушна кога пред две години тој беше избран за претседател на Здружението Македонско-Бугарско пријателство – Скопје.Тој по професија е правник, косопственик е на фирма за правни консултации, а во разговор со„Фокус“ ги открива деталите за „Балкански коридор“.

   

-Роден сум во Кавадарци, цел живот сум тука, моите претци исто така се од Кавадарци. Од кога добив можност, се декларирам како Македонски Бугарин. Луѓето во градот ме знаат, знаат за моите активности и за тоа каков човек сум. Не знам ниту самиот од каде излегоа сите овие шпекулации, уште пред да се отвори клубот. Се објавија многу невистини, и сакам да ја појаснам фактичката состојба. Ова со здружението не е ништо ново. Значи, македонско-бугарското здружение постои повеќе од десет години, имавме канцеларија во градот, која беше затворена пред околу четири години. Сега, повторно се отвора канцеларија на здружението, а целта е да се придонесе во развојот на градот. Нема потреба да стравуваат граѓаните од провокации, овде нема политика и нема место за револт – појаснува Митрев.Вели дека здружението ќе се залага да им помага на студентите од Македонија кои решиле да студираат во Бугарија, ќе се залага за промоција на културата, размена на студенти, ќе ги информира и советува оние кои сакаат да добијат бугарско државјанство. Потенцира дека бугарскиот бизнисмен Милен Врабевски, кој е финансиер на бугарските клубови во Битола и Охрид не е финансиер на клубот, односно на канцеларијата на здружението во Кавадарци.

 

-Ние сами се финансираме од разни фондови. Не знам колку е јавноста запозната, но секоја година од фондот за регионален развој се доделуваат од 500.000 до еден милион евра. Голем број на наши училишта аплицираат да добијат од тие средства, значи овде не се работи за политика, туку исклучително сме водени од желбата да допринесеме за развој на градот. Оние кои ме знаат, упатени се во тоа дека јас сум голем донатор, до сега имав донации од околу 30 до 40 илјади евра. Заштитни маски, облека, помош на ранливи категории… Затоа и имам поддршка од оние кои ме познаваат и кои знаат како работам. Ако некому му беа спорни имињата на клубовите во Битола и Охрид, во Кавадарци не гледам ништо спорно со името „Балкански коридор“ – вели Митрев.Кога се прочула веста за отворањето на клубот, за кој тој вели дека всушност е канцеларија на здружението, следеле многу реакции од граѓаните. Митрев уверува дека нема место за револт бидејќи бил со чисти намери.Секогаш кога ќе се спомне нешто поврзано со Бугарија се гледа со скептизам, постои некој револт. Мене лично, во очи никој ништо не ми кажал, но на социјалните мрежи се случува да има негативни коментари. Потенцирам дека нема место за револт и граѓаните да не подлегнуваат на провокации. За себе, како што кажав, од кога имам можност се декларирам како македонски Бугарин, но би сакал да упатам едно јавно прашање.

   

     

Зошто на пример, кога некој граѓанин оди во Завод за вработување не може да се впише дека е Бугарин? Ако отидете да ажурирате податоци, во графата „националност“ веднаш ќе ви кажат дека не може да ве впишат како Бугарин, ќе ви порачаат да дојде работодавецот. Нека го проверат тоа надлежните органи и нека дадат појаснување – вели тој.Околу објавите во повеќе медиуми, дека на отворањето на 11-ти декември во Кавадарци ќе присуствува Николај Миликов, министер за надворешни работи на Бугарија, како и амбасадорот на Република Бугарија во Македонија, Ангел Ангелов, вели дека исто така се базираат на шпекулации.Не сме ниту сигурни дали отворањето ќе биде баш на 11-ти декември. Канцеларијата ќе биде лоцирана во мал изнајмен дуќан. Амбасадорот може да дојде кога и да посака, но немам информација дека ќе присуствува и бугарскиот министер за надворешни работи како што некои новинари објавија. Сите кои сакаат да присуствуваат се добредојдени, тоа важи и за општинските власти и медиумите- порача Митрев.Сепак, на прашањето дали доколку на отворањето дојдат амбасадорот и министерот, тој ќе ги однесе да се поклонат на споменикот на 12-те Ваташки другари, одговара дека не е негова работа некого некаде да го носи.

Секој може да отиде на споменикот и да се поклони кога сака. Не е во мој домен да ги носам потенцијалните гости на споменикот, овде се работи за отворање на канцеларија на здружението кое се залага за промоција на културата и одржување на пријателството на Балканот – ни изјави Митрев.Инаку, според официјалните податоци од бугарската изборна комисија, за време на парламентарните избори во Бугарија кои се одржаа во октомври, од Кавадарци 45 граѓани се пријавиле на гласање. На последниот попис кај нас пак, нешто повеќе од 3.000 граѓани се декларирале како Бугари.

    

Најново

Пендаровски: На Мицкоски му е страв да не му се врати газдата Груевски

Sase Ivanovski

Европратеникот Шидер од Тетово: Стево е единствениот гарант за европската иднина на земјата и најдобриот претседател што може да го имате

Sase Ivanovski

Се омажи ќерката на поранешниот претседател Црвенковски

Sase Ivanovski

Иран го почна нападот врз Израел

Sase Ivanovski

Израелската војска го потврди нападот од Иран

Sase Ivanovski

Претреси во Битола, приведени двајца дилери, пронајдена дрога, Кај Подмолје приведен дилер на дрога

Sase Ivanovski

ЕРДОГАН ИМ ПРАТИЛ „7 ТОЧКИ ЗА МИР“ НА ПУТИН И НА ЗЕЛЕНСКИ Еве што предвидува турскиот нацрт документ

Sase Ivanovski

БРАВО: Здравство го поништи тендерот за амбулантни возила од по 90 000 евра по серијата стории на „360 степени“

Sase Ivanovski

САД очекуваат Северна Македонија да го одржи духот на Преспанскиот договор

Sase Ivanovski

Полицијата го пронајде возилото од кое било пукано синоќа во Тетово

Sase Ivanovski

РУСИТЕ НАПРАВИЈА ПРЕСВРТ ВО ДОЊЕЦК? „Зеленски има луд план за контраофанзива“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КОСТАДИН АЦЕВСКИ: НАСЕЛБА ЦИГЛАНА ВО ГОСТИВАР Е НАШ БАСТИОН, МНОГУ НАПРАВИВМЕ ЗА ОВАА НАСЕЛБА

Sase Ivanovski

РУСИЈА ЌЕ ГРАДИ СОЅВЕЗДИЕ СО 240 САТЕЛИТИ Треба да бидат лансирани до крајот на годината

Sase Ivanovski

„УКРАИНА МОЖЕ ДА БИДЕ ПОРАЗЕНА ОВАА ГОДИНА“ Клучен е Харков, анализира Би-Би-Си

Sase Ivanovski

МУ КАЖА 2 ЗБОРА, ПА ГО ЗАСТРЕЛА СО 1 КУРШУМ Полицајката која го усмрти напаѓачот од Сиднеј е хероина, велат австралиските власти

Sase Ivanovski

Родителите раскажуваат: Инклузивното образование е најдоброто за децата со атипичен развој

Sase Ivanovski

Промоција на книгата ВМРО МИТ КОНЦЕПТ КРАЈ од Бранко Тричковски

Sase Ivanovski

Лешоски: Јазик ако треба да се брани само дека е посебен јазик, тоа е смешно, тоа е како бог да се правда затоа што е бог

Sase Ivanovski

АУРОРА КОЗЈАК: Искористете го секој момент за малку релаксација и уживање

Sase Ivanovski

Екс директорот на финансиска полиција Арафат Муареми премина од СДСМ во ДУИ

Sase Ivanovski

Со првиот удар од Дарко Панчев промовиран шутбал – новиот спорт во Македонија

Sase Ivanovski

Македонско еколошко друштво -Благодарение на Програмата за поддршка на млади еколози Д-р Љупчо Меловски, Македонија има 11 нови млади научници

Sase Ivanovski

Трамп: Републиканците ќе поддржат помош за Украина само во форма на заем, очекувам ЕУ да го одврзе ќесето, не може за се САД да плаќаат

Sase Ivanovski

Пендаровски: Народот не смее да и да даде шанса на другата политичка опција – таа ќе донесе неизвесна иднина за сите нас и Македонија ќе стагнира

Sase Ivanovski

Пендаровски: Две работи се клучни за Македонија – стабилни меѓуетнички односи и интеграција на земјава во ЕУ

Sase Ivanovski

Османи од Охрид вети интеграција, соживот и прогрес

Sase Ivanovski

Османи: Барањето да се тргне балансерот е чиста албанофобија

Sase Ivanovski

Ковачевски: Ако Данела е пример за добар кадар на ВМРО-ДПМНЕ, замислете што ќе биде ако Гордана е пример за добар претседател

Sase Ivanovski

ВО АМЕРИКА ЗАКОНИТЕ ВАЖАТ ЗА СИТЕ ПОДЕДНАКВО: Судот одби да го отфрли обвинението против синот на американскиот претседател

Sase Ivanovski

Пендаровски со резерва за предизборно соочување на МРТ: Прво нека се расчисти аферата, па потоа може да има дебата

Sase Ivanovski

ТЕЛМА: СЕРИЈАЛОТ ИНТЕРВЈУА СО КАНДИДАТИТЕ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ ЗАВРШУВА, СИЉАНОВСКА ОДБИ ДА ГОСТУВА НА ТЕЛМА

Sase Ivanovski

ЗНМ: Осуда за правниот притисок кон новинарите Михајловски и Димовска од Канал 5 од страна на Левица

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: АКО Е ИВАНОВ ФИКУС, ТОГАШ ПЕНДАРОВСКИ Е ОБИЧНА САКСИЈА!

Sase Ivanovski

Во масовен руски напад уништена една од најголемите електрани во Украина

Sase Ivanovski

Во 2023 година глобалните капацитети на електрани на јаглен на историски максимум

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Признајте ја и сослужувајте со Украинската црква и томосот ќе дојде – интервју со десната рака на вселенскиот патријарх

Sase Ivanovski

Продолжува потрагата по телото на Данка: Се пребарува друго село, се проверуваат шахти и резервоари

Sase Ivanovski

БЕЛГРАД НА ВОДА СЕ ШИРИ ОД ДРУГАТА СТРАНА НА САВА, ВО НОВ БЕЛГРАД

Sase Ivanovski

КАНДЕЛАБРАТА ВО СОЛУН СТОИ 50 ГОДИНИ

Sase Ivanovski

БУЈАР ОСМАНИ: ГОРДАНА СИЉАНОВСКА ПРАВИ КРИВИЧНО ДЕЛО ГОВОР НА ОМРАЗА ПРОТИВ АЛБАНЦИТЕ И ОСТАНАТИТЕ МАЛЦИНСТВА ВО ЗЕМЈАВА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СРБИТЕ ГИ БИВА ЗА ФИЛМОВИ, ТЕНИС, КОШАРКА, ТУРБО ФОЛК И ТУК ТАМ ПО НЕКОЈ ГЕНОЦИД

Sase Ivanovski

Полицискиот хеликоптер исфрли над 15 тони вода, локализиран пожарот во атарот на село Жировница

Sase Ivanovski

Николоски: Пендаровски е човек кој нема допир со сопствената држава и народ, тој не знае воопшто и дека Беровци постои

Sase Ivanovski

Пендаровски: Прифаќам дебата со сите седум кандидати било каде и под било какви услови, нека дојде и Мицкоски

Sase Ivanovski

Спасени се сите 174 заробени лица во кабините на жичарницата во Анталија

Sase Ivanovski

Ковачевски-Шидер: СДСМ има јасен план за продолжување на европскиот пат

Sase Ivanovski

Почина мајката на бебето кое исто така беше избодено во нападот во Сиднеј

Sase Ivanovski

Нежните фашистички душички: Џорџа Малони масовно тужи новинари и интелектуалци за навреда и клевета

Sase Ivanovski

ФРЧКОСКИ: Помина незабележана изјавата на Рускиот амбасадор во Црна Гора дека не само НАТО туку и членството во ЕУ за Русија ќе биде третирано како закана за нивните безбедносни и национални интереси ?!

Sase Ivanovski

Ванковска : Нема да дозволам внесување на Бугарите во Уставот

Sase Ivanovski

ИНФОМАКС: Партијата пред државата?! Тошковски спроведува партиски активности во работно време?

Sase Ivanovski

Европратеникот Шидер на терен со поддршка за Пендаровски, СДСМ и Коалицијата за европска иднина

Sase Ivanovski

Деспотовски: Македонија е со највисок раст на реалната плата и продуктивноста во регионот

Sase Ivanovski

МАКЕДОНСКИОТ МАЈКРОСОФТ СЕ ВИКА МАКСИСТЕМ: Софтвер компанијата за медицински софтвер прослави 40 години успешна работа во 60 земји во светот

Sase Ivanovski

КОВАЧКИ: Со Сол Кемпбел, еден од најдобрите светски фудбалери и поранешен англиски репрезентативец

Sase Ivanovski

Принцот Хари ќе биде депортиран од Америка поради користење дрога и лажна изјава?

Sase Ivanovski

Бербок повика на максимална воздржаност заради избегнување ескалација на тензиите во Блискиот Исток

Sase Ivanovski

Патник паднал од траект во Грција, во тек е акција за спасување

Sase Ivanovski

РЕАЛНА Е ЗАКАНАТА ЗА ДИРЕКТЕН ИРАНСКИ НАПАД НА ИЗРАЕЛ Стигна потврда од Белата куќа

Sase Ivanovski

ПРЕТСЕДАТЕЛ БИРААТ ГРАЃАНИТЕ, А НЕ ПАРЛАМЕНТОТ Димитриевски од Кичево порача дека „храбриот умира еднаш, плашливиот секој ден“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПОЧНА ОДМАЗДАТА НА ИРАН Ирански гардисти запленија брод поврзан со Израел во Ормутскиот Теснец

Sase Ivanovski

Откриени детали за смртта на Навални: Умрел од откачен тромб кој му се јавил откако го врзале 4 часа со јаже за рацете и нозете

Sase Ivanovski

МЗШВ: Распишан повик за мерка 3 од ИПАРД 3 програмата

Sase Ivanovski

СДСМ бара институциите да постапат по скандалот со злоупотреба на болни од ДПМНЕ во Струмица

Sase Ivanovski

КАМИОНЏИИТЕ СТАНАА РОБОВИ ВО ГЕРМАНИЈА: Никој нема право да се жали, а не се почитуваат минималните услови за работа!

Sase Ivanovski

ПОРАНЕШНАТА СОПРУГА НА КАКА: Се разведов од него затоа што беше премногу добар со мене, немаше драма во бракот

Sase Ivanovski

„АМБАСАДОРОТ ОД ИНДИЈА ИТНО ДА БИДЕ ОТПОВИКАН“: Милошоски прашува како Османи поставува криминалци на ваква позиција

Sase Ivanovski

МЛАД ШОФЕР ОД КОЧАНИ НАПРАВИЛ СООБРАЌАЈКА И ИЗБЕГАЛ – тешко повредена жената која управувала со другото возило

Sase Ivanovski

„Луѓето ја споделуваат истата мака, корумпирана локална и центрaлна власт“: еве што порача Ванковска од Струга

Sase Ivanovski

„ТЕ МОЛАМ ДОЈДИ ДА РАБОТИШ КАЈ НАС, НЕМА КОЈ ДА РАБОТИ“: Хрватските угостители ги молат сезонските работници од земјава да заминат на работа кај нив

Sase Ivanovski

„Какви избори може да очекуваме кога комисијата која ги спроведува е најголем прекршител“ – Најчевска со остра критика за кршењето на законите

Sase Ivanovski

ЕКСТРЕМНА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО ОД СРЕДА: Обилни врнежи од дожд, снег и силен ветер, детална анализа за Македонија

Sase Ivanovski

ГОЛЕМ ПОЖАР БЕСНЕЕ НА МАВРОВО – поради непистапноста на теренот активиран хеликоптер

Sase Ivanovski

Кандидатот за претседател на коалицијата ВЛЕН, д-р Арбен Таравари денеска придружуван од претседателот на Движењето Беса, Билал Касами се сретнаа со членовите на Албанската академија на науките и уметностите со седиште во Тетово

Sase Ivanovski

Таравари: Северна Македонија произведувач на безбедност – ЕУ, САД и НАТО се наши незаменливи сојузници

Sase Ivanovski

СМРТНА КАЗНА ЗА ВИЕТНАМСКА МИЛИЈАРДЕРКА: Труонг Ми Лан беше осудена за земање заеми од 44 милијарди долари од Комерцијалната банка Сајгон. Обвинителите рекоа дека 27 милијарди долари веројатно никогаш нема да бидат вратени, јавува Би-Би-Си

Sase Ivanovski

Ангеловска-Бежоска: Народната банка втора во светот која учествуваше во пилот проектот на ММФ за оценка на транспарентноста

Sase Ivanovski

СТЕВО, КОГО САКАВТЕ ДА АМНЕСТИРАТЕ СО АРТАН, СО КОВАЧЕВСКИ И СО АХМЕТИ, ЗА ШТО СЕ ДОГОВАРАВТЕ ВО ВИЛАТА НА ВОДНО? Бомба на Мицкоски во Тетово

Sase Ivanovski

„НЕМАШЕ СОСТАНОК ВО ВИЛА ВОДНО ЗА УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ“ Ковачевски одговори на обвинувањата на Мицкоски

Sase Ivanovski

„ПОТРЕБНИ СЕ 50 МИЛИЈАРДИ ВО ИНВЕСТИЦИИ ЗА МЛАДИТЕ ДА ОСТАНАТ ДОМА“ Стевче Јакимовски вели дека основниот проблем на економијата е што нема луѓе

Sase Ivanovski
Вчитувам....