21.8 C
Скопје
14/07/2024 02:47
МАКТЕЛ

  

     

 

Куновска: СДСМ оди по пат од кој нема враќање, а тоа не е добро не само за СДСМ, туку пред се за државата

      

Немам конкретни информации, но од страна гледано изгледа дека целата ситуација е резултат на раслојување, апатија и револт од потенцијални партиски пазарења со кои поединци ќе си го продолжат партискиот живот на вискоки позиции, не водејќи сметка за тоа дека местото за опозициско делување нема да остане долго непополнето. Ако не е СДСМ силна опозиција, ќе биде некој друг, вака во разговор за „Локално“ вели поранешната пратеничка во Собранието и поранешен советник во Советот на Град Скопје, Софија Куновска за случувањата околу Конгресот во довчерашната владеачка партија. Според неа, актуелната пратеничка група на СДСМ не може да се спротистави жестоко доколку новата власт не ги исполнува ветувањата или пак продолжи по истите патеки како властите во последниве петнаесетина години. Куновска оценува дека истите пратеници кои беа казнети на последните избори не можат да бидат нов квалитет, нова надеж или ново лице на СДСМ.

   

-Ако не можеа да бидат од полза за граѓаните од позиција на власт, од опозиција уште помалку. СДСМ може да заздравува и да го врати сонот за победнички патеки само со енергични, бистри и искрени луѓе неоптоварени од клиентелизам и дамки од минатото, децидна е соговорничката. За кандидатите за лидери на партијата и дали може да се споредат со „тешкашите“ во СДСМ и поранешни шефови како Бранко Црвенковски, Владо Бучковски и Радмила Шекеринска, Куновска посочува дека нема намера некого да глорифицира ниту пак да омаловажува.

 

-Фактите се немилосрдни и сведочат за следното: Во 2013 откако СДСМ загуби на локалните избори, новодојдениот претседател Зоран Заев и заменичката Шекеринска ги исчистија соработниците на претходниот претседател и пред органите на партијата побараа доверба за нивниот нов тим. Ја добија. Скандалозно беше дека имаше потпретседател на СДСМ од поранешната МААК на пример, но сепак тимот доби доберба. Кога пак Заев дојде на чело на владата во својот тим интегрираше поранешен генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ (Ден Дончев) инаку свој роднина, потписници на ВМРО-вските списоци на професорски контрапленум и блиски соработници на Груевски како Рашковски, Филипче кој беше и советник на тогашниот министер за здравство од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Тодоров итн, објаснува поранешната пратеничка од редовите на СДСМ. По наводното, поточно лажното заминување од челната позиција на СДСМ и владата по поразот на локалните избори во 2021 година, тврди Куновска, Заев инсталираше свое решение за прв човек и на партијата и на владата.

   

     

-Двојните стандарди кога доаѓа и заминува Заев се повеќе од очигледни. Едно правило важи кога Заев доаѓа, а друго кога Заев заминува. Денес, после катастрофалниот пораз на претседателските и парламентарните избори повторно влијае на изборот за наследник на Ковачевски иако демократската јавност бара дисконтинуитет од неспособноста на од него избрани и назначени кадри, да испорачаат адекватни политики и вистински општествени реформи, анализира соговорничката. Според неа, на внатрепартиските избори на 30-ти јуни ќе се прави избор на кој еден губитник треба да се замени со друг губитник. Тврди дека тоа е повторно во режија на Заев и оттаму смета дека внатрепартиските избори треба да се одложат на неодредено време.

-Конгресот треба да донесе одлука за преодно техничко раководство кое ќе носи вонредни одлуки за внатрешни реформи кои ќе обезбедат минимум гаранции дека СДСМ има внатрешен потенцијал да се промени на подобро. Во спротивно, треба да бидеме искрени, следи исчезнување на можноста моќен СДСМ со габарит за враќање на власт воопшто да постои на политичката сцена. Тоа е реалноста му се допаѓала таа некому или не, ни рече Куновска.

За тоа дали некој од кандидатите за претседател можат да ја кренат партијата на нозе, поранешната советничка во Град Скопје наведува дека процесот на заздравување на СДСМ бара комбинација од авторитет, кадарност, знаење, искуство и чесност.

-Луѓето кои ја доведоа СДСМ до овој пораз се проблем, а не решение за СДСМ. Би сакала да можеше од сите доскорешни функционери да се издвои некој со јасни ставови, дистанца од корумпираните поединци од власта, што можеби ќе доведеше до внатрешно освестување. За жал, сите си ги следеа само своите кариери и можноста за опстанок во хиерархијата на партијата, без оглед дали е СДСМ победнички или губитнички. Да се јавеше барем еден кој ќе беше вокален во партијата или надвор од неа и ќе изразеше став поинаков од партискиот за измената на членот 353 од КЗ, за покачувањето на платите на функционерите, за Бехтел и Енка и низа други скандали, можеби ќе гледавме денес со други очи на него, нагласува Куновска.

Запрашана дали очекува кој и да биде избран за прв човек на СДСМ, останатите да застанат зад него или ќе видиме повторно поделеност во партијата која може подолго време да ја остави во опозиција, Куновска одговара дека „ништо не очекува“.

-Посакувам тоа ужасно агресивно итроманско силеџиско однесување, кое подразбира борба со сите средства и по секоја цена да се контролира заднински партијата, за да се тргува за своја сметка и свои интереси, да биде поразено. Очекувам и дека има поединци или група во партијата кои ќе се спротистават пратеничката група на СДСМ да служи за плодоуживање на имунитетот на поединци во собранието.

Мене совеста ми е чиста. Јас повеќепати укажав. Многу внимателно зборував и пишував. Има или не совест во СДСМ не знам. Не сум кандидат, прилично сум искрена и не сум лична. Но, јас не сум Дон Кихот сама да се борам со ветерници. Секогаш кога изнесував забелешки, пред себе имав верба дека ќе охрабрам уште некој да се спротистави на пропаста што ја живеевме и нема да ја пуштиме низ вода надежта на реки студенти и граѓани кои во 2016-2017 година маршираа низ улиците на градовите низ целата држава жедни за праведно и просперитетно општество. За жал, тоа не се случуваше или барем не навреме. И затоа денес СДСМ е со 150.000 гласови доверба и историски дебакл. Сметките на голем дел функционери се дебели, а надежта на граѓаните многу тенка. СДСМ оди по пат од кој нема враќање, а тоа не е добро не само за СДСМ, туку пред се за државата, заклучува поранешната пратеничка.

„Бојкотот“ на дел од делегатите го одложи отчетниот конгрес на СДСМ по дебаклот на претседателските и парламентарните избори на 8-ми мај. Партијата којашто ја почна постапката за избор на нов лидер викендов не успеа да го заокружи конгресот, кој беше закажан со цел да се анализираат лошите изборни резултати и да се утврдат следните чекори со цел заздравување на партијата. Засега е неизвесно кога конгресот ќе продолжи, но дел од членовите и кандидати за нов партиски лидер сметаат дека станува збор за преседан и револт на незадоволното членство.

Пратеничката на СДСМ и потпретседателка на партијата во заминување, Сања Лукаревска тврди дека Конгресот е одложен поради потребата да се анализира обемниот извештај, тој ќе продолжи. И покрај тоа што голем број од делегатите не присуствуваа, таа смета дека не се случил „конгресен дебакл“ и дека не станува збор за бојкот.

    

Најново

Велешанец во центарот на градот пронашол напуштено бебе во тешка здравствена состојба

Sase Ivanovski

Во пресрет на големиот настан по повод стогодишнината од Прилепска Пиварница

Sase Ivanovski

Таравари: На одговорност ќе бидат повикани сите кои несоодветно се однесувале со тримесечното бебе

Sase Ivanovski

ССНМ: Да запрат прес-конференциите на отворено среде топлотен бран

Sase Ivanovski

МИЦКОСКИ ЗА ЕУ: Останавме во ходник да чекаме вратата да ни ја отворат, да седнеме и да преговараме

Sase Ivanovski

ПАДНА „МОЈ ДДВ“: Граѓаните реагираат, не можат да скенираат сметки

Sase Ivanovski

Уапсен сопственикот на куќата каде беа пронајдени четворицата малолетници кои завршија на Токсикологија А.А

Sase Ivanovski

Мицотакис: Грција нема да ги открие оружјата што ѝ се на располагање доколку соседната земја продолжи со актуелната тактика

Sase Ivanovski

Тошковски во интервју за „Фокус“: Немам фирми во Бугарија, обвинувањата на Апасиев се ниски

Sase Ivanovski

Семејство на тримесечно бебе тврди дека детето било тепано на Детска клиника, Таравари најави ригорозни казни

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Филипче додека беше министер ја направи државата заложник на здравствената мафија, луѓе собираа пари за лекување преку СМС пораки, а неколку фирми блиски до него се богатеа

Sase Ivanovski

СДСМ: Мицкоски се обиде да ја скрие средбата со Главчев

Sase Ivanovski

Полициски хеликоптер го гаси пожарот кај селата Драгоево и Селце, досега исфрлени над 15 тони вода

Sase Ivanovski

СМАИЛОВИЌ ЗА ГОДИШНИЦАТА ОД ГЕНОЦИДОТ ВО СРЕБРЕНИЦА: За жалење е што настанот беше политизиран како дел од секојдневната политичка борба

Sase Ivanovski

Со хеликоптер на МВР ставен под контрола пожарот кај село Караслари, велешко

Sase Ivanovski

ВЛЕН: НА ГОВОРНИЦА ОРЛИ, ВО ПРЕГОВОРИТЕ КАНАРИНЦИ – ДУИ СО СРАМНА ПОНУДА ДО ВМРО САМО ЗА ДА ВЛЕЗЕ ВО ВЛАДА

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: СДС и малиот Заев, Филипче жалат што Македонија нема повеќе свиткана кичма во НАТО

Sase Ivanovski

133 санкционирани возачи во Скопје

Sase Ivanovski

СДСМ: Мицкоски на НАТО самитот беше маргиналец, пропуштена шанса да се зајакне позицијата на државата

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Мицкоски на средба со дијаспората во Њујорк, да се обединиме во градењето на иднината на Македонија

Sase Ivanovski

Јаревски: Маргиналци се СДС со нивните две штури соопштенија, наспроти остварените повеќе од 20 средби и разговори на Мицкоски со државници од НАТО алијансата

Sase Ivanovski

НАЈЧЕВСКА ЗА МОЛИТВАТА ВО СОБРАНИЕТО ЗА СРЕБРЕНИЦА: Ова не е само спротивно на уставната одредба за секуларност на државата туку и отворена дискриминација

Sase Ivanovski

Јаревски: Резултатот од министерувањето на Филипче, хациенда на Водно, луксузно Ауди Q8 и ограбена државна каса

Sase Ivanovski

ЦУК: Активни пет пожари кои веќе се гаснат, во јули досега имало 173 пожари на отворено

Sase Ivanovski

ПОЛСКА ЗА СЛЕДНА ГОДИНА ЌЕ ГО ЗГОЛЕМИ ТРОШЕЊЕТО ЗА ВОЈСКАТА НА 5% ОД БДП, РЕКОРД ВО НАТО ЗЕМЈИТЕ

Sase Ivanovski

ЕСМ: РЕК Битола до понеделник ќе работи со еден блок

Sase Ivanovski

“Уметниците од Западот и Истокот, од Северот и Југот, од Охрид ја испраќаа пораката: „Убавината ќе го спаси светот”. Силјановска го отвори фестивалот „Охридско лето“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ СЕ РАКУВАШЕ СО ЏО БАЈДЕН И ПОТОА НАПИША НА ФЕЈСБУК: За државните интереси, за јакнење на демократијата и подобар живот на нашите граѓани

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ: Остварив средба со премиерот на Албанија, Еди Рама. Време е да се отпочне ново време на рамноправен дијалог и искрени пријателства

Sase Ivanovski

Сончево и многу топло – температури до 42 степени

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ: На маргините на официјалната фотосесија на лидерите на Влади и шефови на држави на НАТО самитот остварив кус разговор со премиерот на Бугарија, Димитар Главчев

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ НА СРЕДБА СО МЕНАЏМЕНТОТ НА СВЕТСКИОТ МЕДИСКИ ГИГАНТ ЦНН, ДАЛИ ПОВТОРНО ЌЕ СЕ ПРОМОВИРА ЗЕМЈАТА ЗА СТРАНСКИ ИНВЕСТИЦИИ: Денес во седиштето на CNN остварив продуктивна средба со познатиот новинар Ричард Квест и Фил Нелсон, извршен потпретседател на CNN

Sase Ivanovski

Сиљановска Давкова го отвори „Охридско лето“: Уметноста преобразува, помирува, раѓа надеж за поинаква, заедничка иднина

Sase Ivanovski

Мицкоски: Ние како народ направивме сѐ, сега треба Европа да направи нешто за нас

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) УКРАИНЦИТЕ СЕ БРАНАТ СО СЕ ШТО ИМ Е ПРИ РАКА: Украински рибар погоди руски дрон со риба!

Sase Ivanovski

Србинка го нападнала сопругот додека возел, тој ја исфрлил крај Демир Капија и заминал: Полицијата ја нашла повредена

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ ДО МЛАДИТЕ: Животот не е Инстаграм бајка, со убави плажи и ресторани, фатете се за работа, вложувајте во себе, борете се!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: Секој бизнисмен на кој ќе му биде побарано мито од некој функционер тоа да го пријави веднаш кај мене, веднаш ќе има силна реакција, мито и корупција нема да се толерира, на власт дојдовме не да станеме милионери туку да му служиме на народот!

Sase Ivanovski

Во свесна состојба се сите четири малолетници најдени во бессознание во стан во Скопје, земале психотропни супстанции

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АКТЕРОТ АЛЕК БОЛДВИН СЕ РАСПЛАКА ОТКАКО СУДИЈАТА ГО ПРОГЛАСИ ЗА НЕВИН ВО СЛУЧАЈОТ СО НЕСРЕЌАТА НА СНИМАЊЕТО НА ФИЛМОТ РАСТ ПРИ ШТО ЗАГИНА РЕЖИСЕРКАТА НА ФИЛМОТ

Sase Ivanovski

Мобилни екипи во Кисела Вода им помагаат на граѓаните за справување со високите температури

Sase Ivanovski

ЃОРЃИЕВСКИ: Нема запирање кога се работи за доброто на мојот народ – по 30 години нови улици во Пржино и Црниче!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: ЌЕ ГО ПРОДОЛЖИМЕ ПРОЕКТОТ ЗА ЗАЕДНИЧКИ ГАСЕН ИНТЕРКОНЕКТОР ВО АЛЕКСАНДРОПОЛИ ВО ГРЦИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: Грција да престане со навредливото користење на термините Скопјанос и Скопја за нашата држава и нашите граѓани

Sase Ivanovski

ЃОРЃИЕВСКИ: Нека е аирлија – отворен е новиот спортски комплекс ,,Бецко” во Драчево!

Sase Ivanovski

Мицкоски: Добрососедските односи се двонасочна улица, вистинското прашање е зошто Грција не го почитува договорот од Преспа

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПРЕМИЕРОТ МИЦКОВСКИ ЗА АЛ ЏЕЗИРА БАЛКАНС: Не би се согласил дека не го почитуваме договорот од Преспа, не ни се допаѓа, но ќе го почитуваме

Sase Ivanovski

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ГАЗИ БАБА, БОБИ СТЕФКОВСКИ НА СРЕДБА СО КОЦЕ ТРАЈАНОВСКИ, ДИРЕКТОР НА ЈАВНОТО ПРЕТПРИЈАТИЕ ЗА ДРЖАВНИ ПАТИШТА

Sase Ivanovski

МАНИФЕСТАЦИЈА “ПЕТРОВДЕНСКИ ЧЕСТВУВАЊА” ВО ЈУРУМЛЕРИ!

Sase Ivanovski

МАКЕДОНЦИ НАПАЛИ БРАТСКУ СРБИЈУ

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) ЗАПОЧНА МЕЃУНАРОДНИОТ ФОЛКЛОРЕН ФЕСТИВАЛ “ГАЗИ БАБА 2024”

Sase Ivanovski

ФИРМИ И ГРАЃАНИ ДОЛЖАТ ОКОЛУ 169 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ДАНОЦИ И ПРИДОНЕСИ Управата за јавни приходи го објави списокот на должници

Sase Ivanovski

Близу Москва се урна патнички авион, загинаа три лица

Sase Ivanovski

НА БЕНЗИНСКИТЕ НА ОКТА Бонус од 7 отсто со American Express

Sase Ivanovski

Венеција уште поскапо ќе наплаќа за влез во градот

Sase Ivanovski

Да не се лажеме – Македонија има иста минимална плата како Србија, а повисока од Албанија, Бугарија и од Црна Гора

Sase Ivanovski

(ФОТО) ВУЧИЌ НАЦРТА 5 ТОЧКИ НА ТАБЛАТА „Тие сакаат крај за Србија“

Sase Ivanovski

Шпанија е фаворит во финалето: Герет Саутгејт го префрли притисокот врз ривалите

Sase Ivanovski

Песков за гафовите на Бајден: Однесувањето на американскиот претедател е неприфатливо

Sase Ivanovski

Гир: Да се изгради одржлива иднина за Преспа

Sase Ivanovski

Уште четири здравствени установи добија в.д. медицински директори

Sase Ivanovski

Белери доби дозвола да положи заклетва како европратеник по притисокот врз Рама

Sase Ivanovski

Светот ќе има 200 милиони луѓе помалку на крајот на 21 век

Sase Ivanovski

Си-Ен-Ен: Обама и Пелоси се загрижени за Бајден но не можат да го убедат да се пензионира

Sase Ivanovski

Аптекарот од Онкологија доби две години затвор за примање поткуп, пресудата ќе биде обжалена

Sase Ivanovski

Минчев: Со нови закони кои не се само шминка и декор до професионална, департизирана и мотивирана јавна администрација

Sase Ivanovski

Британско разузнавање: Русија загубила повеќе од 70.000 воен персонал во последните два месеца

Sase Ivanovski

„ПОДОБРО ДУШМАН НА СИРОМАВИОТ НАРОД, ОТКОЛКУ НА СТРАТЕШКИОТ ПАРТНЕР И НЕГОВИТЕ ПРОФИТИ“: Ванковска за изјавата на Николовски дека е душмански да го прекине договорот со „Бехтел и Енка“

Sase Ivanovski

Играј со најдобрите: Видеолотарија со донација од милион денари, изгради детско игралиште во Општина Свети Николе

Sase Ivanovski

На петте најдобри студенти кои завршиле медицина ќе им биде дадена шанса веднаш да се вработат во здравството

Sase Ivanovski

„КАЈ НАС АКО ИМАШ ПАРИ, ЗНАЧИ ДЕКА СИ ГИ НАПРАВИЛ НА НЕЧИСТ НАЧИН“: Новиот поткаст „Бизнис Муабети“ на Фактор со Татјана Лопарски

Sase Ivanovski

ПАЦИЕНТИТЕ СО ВИСОК, НО И СО НИЗОК ПРИТИСОК ВО ГОЛЕМ РИЗИК ОД ТОПЛОТНИОТ БРАН: Лекарите предупредуваат на опасност од мозочни и срцеви удари

Sase Ivanovski

ДЕНЕСКА Е ДЕНОТ „Д“ ЗА „РЕПЛЕК“ – се случува сплит на акциите, ќе „загризат“ ли уште повеќе инвеститори

Sase Ivanovski

И од лошото има бетер! Кој ја закла струмичката болница да плаќа струја поскапо и од таа што се продава на берзите?

Sase Ivanovski

Вучиќ: Нема да паднеме на провокации, нема да војуваме против Бошњаците

Sase Ivanovski

Активности од кампањата „Носи кацига“ во повеќе градови

Sase Ivanovski

За жалење ли е државниот ГТЦ? Само од паркингот лани наплати над 500.000 евра!

Sase Ivanovski

ГРУЕВСКИ РАСПАЛИ- „ТОА ШТО МЕ СПОМЕНУВААТ ПОКАЖУВА КОЛКУ КОМПЛЕКСИ ИМААТ“: „Последното соопштение е толку тупо, мора да го издиктирал Заев по телефон од некоја плажа во Грција“

Sase Ivanovski

250 МИЛИОНИ ЕВРА ГУБИ ДРЖАВАТА ПОРАДИ НЕЦЕЛОСНО ПРИЈАВЕНА РАБОТА Дури 158 милиони евра приходи на домаќинствата не се пријавени

Sase Ivanovski

(ФОТО) СТРАШНА ГЛЕТКА НА ПЛАЖА ВО ШКОТСКА 77 китови се насукаа на брегот и угинаа

Sase Ivanovski
Вчитувам....