30.8 C
Скопје
15/07/2024 23:00
МАКТЕЛ

  

     

 

ЛЕГЕНДАТА НА СПОРТСКОТО НОВИНАРСТВО СО ИНТЕРЕСНА ИДЕЈА: Европа и екс-Југославија да играат во Скопје!

      

Атанас Костовски, Фото: Архива Чувствувам дека на 60-годишнината од натпреварот одигран во Белград за помош на Скопје, мојот град на некој начин треба да искаже благодарност до ФИФА и УЕФА. Конкретно, да се одигра натпревар сличен на тој, во кој ќе се сретнат Европа и селекција на поранешна Југославија. Ја замислувам „семејната фотографија“ од настанот: меѓу шаренилото од дресови на едната страна ќе застанат Данела Арсовска, Христијан Мицкоски и Димитар Ковачевски, а на другата Дарко Панчев и Горан Пандев. Сите заедно, како едно фудбалско семејство! Засукајте ракави, подгответе терен за ваков спектакл! Скапите фудбалски нозе не трчаат по – неквалитетна трева!

   

На денешен ден, пак, пред 59 години, за помош на разурнатото од земјотресот Скопје, во Белград играа Европа и Југославија. Победи селекцијата на Европа со 7-2, за која настапија Јашин, Лала, Шнелингер, Плускал, Месељ, Вороњин, Агусто, Масопуст, Зелер, Еузебио, Симоеш (Шандор). За Југославија играа Шошкиќ (Шкориќ), Белин, Јусуфи, Мелиќ, Чоп, Васовиќ, Замбата, Костиќ, Самарџиќ (Чебинац), Галиќ, Скоблар (Костиќ). Еузебио постигна 4 гола, Зелер 2 и еден Агусто за Европа, а Костиќ и Галиќ беа стрелци за тимот на поранешна Југославија.

 

Го следев во живо тој натпревар. Благородната идеја на тогашните први луѓе на ФИФА и на УЕФА, сер Стенли Раус и Густав Видеркер, беше реализирана едно дождливо попладне, на Стадионот на ЈНА. Светската солидарност, искажана и преку фудбалот, им донесе многу оптимизам на скопјани дека нивниот разурнат град може ги залечи раните.

   

     

Хуманоста во фудбалот е безвременска и постојана. Доказ за тоа е и натпреварот одигран во Љубљана пред осум дена, на 15 септември. Играа „сини“ против „црвени“, а приходот од натпреварот беше наменет за погодените подрачја од катастрофалните поплави во Словенија. На повикот на претседателот на УЕФА, Словенецот Александар Чеферин, ги покани поранешните фудбалски ѕвезди Буфон, Малдини, Ибрахимовиќ, Занети, Абидал, Мијатовиќ, Сидорф, Клосе, Бербатов, Шукер, Шевченко, Фиго, Бобан, Срна, Шмицер, Видиќ, Карагер, Манџукиќ, Силвестре, Бирхоф, Савиќевиќ, Алтинтоп, Асановиќ… Селектори беа Словенецот Матјаж Кек и Фабио Капело, прославениот италијански поранешен фудбалски тренер и играч. Натпреварот заврши 1-1, 4-3 на пенали за „сините“, а вкупниот приход од хуманитарниот настан беше три милиони евра.

Фудбалот е едно семејство, нели? Таков е и насловот на монографијата, монументално фактографско дело на поранешниот генерален секретар на Фудбалската федерација на Македонија, Илија Атанасовски – Ико, сега покоен.Мислам дека на 60-годишнината од натпреварот одигран во Белград за помош на Скопје, мојот град на некој начин треба да искаже благодарност кон ФИФА и УЕФА. Конкретно, да се одигра натпревар сличен на тој од пред шест децении, во кој ќе се сретнат Европа и селекција на поранешна Југославија.
Првичната иницијатива пред повеќе од девет години ја објавив на спортскиот портал Спортмедиа.мк. И тогаш, и сега, во „Слободен печат“, кој се надевам дека ќе биде медиумски покровител на настанот, уредник беше почитуваниот колега Милорад Стојмановски, кој ме поддржа во идејата. Иницијативата, за жал, предизвика слаб интерес во Македонија (единствено ѝ се израдуваа фудбалски вљубеници од БиХ, кои дури почнаа да составуваат екипа од екс-ЈУ просторот), што беше причина писмата што ги напишав до тогашните светски фудбалски челници, Сеп Блатер и Мишел Платини, да не бидат испратени.
Работите се сменети оттогаш. Тогаш Националната арена се викаше „Филип Втори“, денес е „Тоше Проески“. Претседател на ФФМ во 2014-та беше Ѓоргиоски, а денес е Сејдини. Денес не се Блатер и Платини на чело на ФИФА и УЕФА, туку Инфантино и Чеферин.

Имаме цела година пред нас за сериозна подготовка на настанот за да изгледа светски. Предлагам носители и организатори да бидат Град Скопје и Фудбалската федерација на Македонија, тимот на Европа да го состават новинарите од најдобрите играчи на „Евро 2024“, а селектор на екс-југословенскиот тим да биде хрватскиот стручњак Златко Далиќ. Во случај поради зафатеност да не можат да настапат најдобрите актуелни фудбалери, алтернатива би била селекцијата на Европа и на екс Југославија да биде составена од поранешни фудбалски ѕвезди, сега веќе ветерани.

Веќе ја замислувам „семејната фотографија“ од настанот. Меѓу шаренилото од дресови, ќе се вмешаат скопската градоначалничка Данела Арсовска, како и политичките лидери Христијан Мицкоски и Димитар Ковачевски, а на другата – нашите фудбалски легенди Дарко Панчев и Горан Пандев, колку и да се разединети во моментов. Фудбалот, меѓу другото, постои за да зближува.Затоа, сите заедно, како едно фудбалско семејство, да ги засукаме ракавите. Да се подготви теренот за ваков спектакл. И буквално! Скапите фудбалски нозе не трчаат по – неквалитетна трева! ЈАЗИКОТ НА КОЈ СЕ НАПИШАНИ, КАКО И СТАВОВИТЕ ИЗНЕСЕНИ ВО КОЛУМНИТЕ, НЕ СЕ СЕКОГАШ ОДРАЗ НА УРЕДУВАЧКАТА ПОЛИТИКА НА „СЛОБОДЕН ПЕЧАТ

    

Најново

Бешлиоска за бебето со модринки: Со име и презиме да бидат прозвани сите кои згрешија за овој случај

Sase Ivanovski

СЛОБОДЕН ПЕЧАТ: Модриците на бебето од Детска клиника можеби се од тромбоцитопенија, а не од одмазда за незнаење македонски јазик

Sase Ivanovski

ШЕФОТ НА СТОПАНСКА КОМОРА ГО ПОФАЛИ ПРЕМИЕРОТ И ВЛАДАТА: Мицкоски и неговите најблиски соработници, од првиот момент, одлучно, ги поддржаа барањата на бизнисот, и тоа го потврдија низ нашата досегашна соработка

Sase Ivanovski

Поради пожарот затворен патот Неготино – Штип кај Пепелиште

Sase Ivanovski

ФАТИМЕ ФЕТАИ ЈА ИСТЕТОВИРА ЈУСТИЦИЈА НА РАМОТО, ОД ВЧЕРА Е ДОКТОР ПО ПРАВНИ НАУКИ, ТИТУЛАТА ЈА ПРОСЛАВИ СО ЗУРЛИ И ТАПАНИ

Sase Ivanovski

ПОЛOВИНА ОД 500-ТЕ МИЛИОНИ ЕВРА СЕ ЗА ОПШТИНИТЕ, А ПОЛА ЗА БИЗНИСОТ Фирмите ќе треба да вработат најмалку 5.000 луѓе, изјави Мицкоски

Sase Ivanovski

Фудбалската репрезентација на Шпанија е нов шампион на Европа

Sase Ivanovski

Дачиќ: Од Северна Македонија по телефон бараат помош,ќе испратиме хеликоптери да гасат но да не се гледа како хеликоптери за воена доминација

Sase Ivanovski

ДКСК отвoра случај за пaтувањето на синот на премиерот на самитот на НАТО во САД

Sase Ivanovski

Кај браната Градче пронајдено безживотно тело на 26-годишна девојка од Кочани

Sase Ivanovski

Мицкоски: 500-те милиони евра се потребни за општините и бизнисот и додека сум јас премиер државата нема да биде ставена во подредена положба

Sase Ivanovski

Герасимовски до Град Скопје: Преполните контејнери се потенцијална зараза, чистете ги навреме

Sase Ivanovski

СДСМ: Изгоре целa планина, а Мицкоски промовира проекти од времето на СДСМ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Полициски хеликоптер исфрли над 35 тони вода врз пожарот на планината Серта

Sase Ivanovski

ПОМОШ ДОЈДЕ ОД ТУРЦИЈА, УШТЕ 3 ЗЕМЈИ ЌЕ НИ ИСПРАТАТ“ Мицкоски очекува до задутре да биде решен проблемот со пожарите

Sase Ivanovski

Температурата на водата во Дојранското Езеро изнесува 32 степени целзиусови, на Преспанското 29, а на Охридското Езеро 26,5 степени, информира Управата за хидрометеоролошки работи

Sase Ivanovski

СДСМ: Мицкоски ја лаже јавноста, зошто не ги објави приватните сметки за патувањето на синот

Sase Ivanovski

„ТАРАВАРИ КОНЕКТ“ На овој телефон граѓаните ќе можат да комуницираат со министерот

Sase Ivanovski

Судии и обвинители барале средби со Мицкоски – Нема да примам никого, не треба мене да ми служат

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БАЈДЕН: ПОЛИТИЧКИТЕ РАЗЛИКИ ТРЕБА ДА ГИ РЕШИМЕ НА ГЛАСАЧКИ КУТИИ, НЕ СО КУРШУМИ

Sase Ivanovski

За Уставен реакцијата на судиите не соодветствува со уставната, правната и судската култура

Sase Ivanovski

НОВА ФИРМА ЌЕ ГО ГРАДИ ЗАТВОРЕНИОТ БАЗЕН ВО ОХРИД Ќе има одговорност за стариот проект, вели министерот Ристовски

Sase Ivanovski

УТРЕ ТРЕБА ДА СТИГНАТ ТРИ ХЕЛИКОПТЕРИ ОД СОСЕДСТВОТО Два ќе испрати Словенија, по еден Србија и Црна Гора, најави Тошковски

Sase Ivanovski

Мицкоски: Граѓаните да бидат спокојни, во текот на утрешниот ден и задутре ситуацијата со пожарите ќе се стави под контрола, пристигна помош од Турција, се очекува и од други земји

Sase Ivanovski

Судиите се „кренаа“ против Уставен – се заканија дека ќе го тужат во Стразбур

Sase Ivanovski

Имав брутален говор но го сменив, сега имам говор што обединува, порача Трамп

Sase Ivanovski

МАФТАЛ СО ПИШТОЛ И СЕ СЛИКАЛ НА ФЕЈСБУК: Кривична пријава за „предизвикување на општа опасност“ против лице од Карбинци

Sase Ivanovski

Улусој: Два турски авиони и еден хеликоптер ќе и помагаат на земјава во справување со пожарите

Sase Ivanovski

Oд денеска стапи на сила забрана на движење низ шумите. Глобите се од 500 до 2000 евра

Sase Ivanovski

Ако ни треба уште пари Орбан ке ни позајми.за сега се доволно 500 мииони евра, се пофали премиерот

Sase Ivanovski

Немаме намера да се мешаме, туку да ве поддржиме – вели Агелер за изјавата на Мицкоски

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПРИЛЕПСКА ПИВАРНИЦА СО ОГНОМЕТ ВО ПРИЛЕП И КОНЦЕРТ ПРОСЛАВИ 100 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ

Sase Ivanovski

ОБВИНИТЕЛКАТА ФАТИМЕ ФЕТАИ СТАНА ДОКТОР ПО ПРАВНИ НАУКИ: Академик проф. д-р Владо Камбовски и беше ментор “Пред себе имаме една одлична докторска дисертација која ги задоволува сите критериуми на научен пристап и методологија и има особена вредност

Sase Ivanovski

Бајден и се обрати на нацијата за обидот за атентат врз Трамп: Разговарав со Доналд Трамп. Имавме краток и добар разговор. Наредив зголемена негова заштита. Атентатот темелно ќе се истражи!

Sase Ivanovski

(Видео) Кривична пријава против двајца полицајци од ПС Центар за примање поткуп

Sase Ivanovski

Мицкоски: Посетата на Вашингтон беше исклучително успешна, соговорниците имаа можност да видат поинакви политичари кои се дојдени со јасен план и ги бранат државните интереси

Sase Ivanovski

Филков-Пандов: Итни реформи за подобрување на условите во затворите

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГОРАН СДК: Зошто е важно да се известува од местото на настанот? Паметам времиња кога врвни професионалци си ја вршеа работата на историски настани, како што беа Жана Османли и Стево Црвенковски и знаеја што значи професионална соработка со новинарите во име на јавниот интерес

Sase Ivanovski

Мицкоски: Во Охрид се случува инвестициски бум, продолжуваме да ги реализираме проектите кои што ги ветивме пред граѓаните

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Венко Филипче да ги даде уплатниците за џипот, и да каже како го набавил со плата

Sase Ivanovski

Пристигна меѓународна помош од Турција: Два ер-трактори и хеликоптер ќе помогнат во гаснењето на пожарите

Sase Ivanovski

Новинарот Салиу до колегите за случајот со бебето со модринки – Заслепени сте со омраза кога пишувате такви теми ?!

Sase Ivanovski

Герасимовски: Доделивме 770 000 денари на 60 социјално загрозени лица

Sase Ivanovski

ПОРАДИ ДЕФЕКТ НА ПОДЗЕМЕН КАБЕЛ НА ЕВН ВО КИСЕЛА ВОДА, ОД ВЧЕРА БЕЗ СТРУЈА НА ТОПЛОВО ОСТАНАА ЖИТЕЛИТЕ НА УЛИЦИТЕ ВЕРА ЈОЦИЌ, САВА КОВАЧЕВИЌ И ИВАН КОЗАРОВ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА КИСЕЛА ВОДА НАЈАВУВА НОВА ДОМАШНО – СТРАНСКА ИНВЕСТИЦИЈА: ИЗГРАДБА НА ФАБРИКА ЗА 300 НОВИ ВРАБОТЕНИ ВРЕДНА 20 МИЛИОНИ ЕВРА

Sase Ivanovski

Светските лидери со осуда за нападот врз Трамп

Sase Ivanovski

Чибишев: Четворицата малолетници се стабилни, утре ќе се одлучува дали ќе бидат пуштени од Токсикологија

Sase Ivanovski

Пензиониран шеф на пожарникарството во Бафало е убиениот при обидот за атентат врз Трамп

Sase Ivanovski

Атентаторот на Трамп бил осаменик кој бил многу малтретиран во средното училиште

Sase Ivanovski

Жално е за гледање она кое остана зад пожарот: Прекрасна природа која ја изгубивме!

Sase Ivanovski

Алкараз го победи Ѓоковиќ и го одбрани трофејот на Вимблдон

Sase Ivanovski

Се крие ли Арсовска од револтот на скопјани? Ќе поднесе ли оставка?

Sase Ivanovski

Обидот за атентат врз Трамп може да предизвика дополнително политичко насилство во САД

Sase Ivanovski

Врз Трамп пукано со пушка АР-15, најпродавното оружје во САД што може да се купи онлајн за 1.000 долари

Sase Ivanovski

Последната демократска надеж, Мишел Обама, нема амбиции да се врати Белата куќа

Sase Ivanovski

Ангелов: Не успеавме да го ставиме под контрола пожарот на Серта

Sase Ivanovski

Заеднички поморски воени маневри на Кина и Русија

Sase Ivanovski

Вреди формира политичко тело за координација со идеја да прерасне во регионално политичко движење

Sase Ivanovski

Проектот со катната гаража во Општина Центар е запрен

Sase Ivanovski

Првата реакција на Меланија Трамп: „Чудовиште“ го нападна мојот сопруг

Sase Ivanovski

Зошто 11 години од почетокот на градбата, патот Скопје – Сопиште преку Водно служи само за пешаци

Sase Ivanovski

„СУДНИОТ ДЕН“ НАПРАВИ ПОТОП ВО АВСТРИЈА Забележани 190.000 громови, невремето откорна покриви

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АЛЕК БОЛДВИН СЕ РАСПЛАКА КОГА ЈА СЛУШНА ПРЕСУДАТА Актерот е прогласен за невин за убиство од небрежност

Sase Ivanovski

Младенците во Галичник добија свадбен подарок од претседателката Сиљановска Давкова

Sase Ivanovski

Кај клучка Миладиновци возило излета од патот, повредени се млади патници

Sase Ivanovski

Претседателката Сиљановска Давкова на „Галичка свадба 2024“

Sase Ivanovski

Сообраќајка во Битола, неколкумина се повредени

Sase Ivanovski

ДВА ЕР ТРАКТОРИ, БАГЕРИ, СТОТИНА ВОЈНИЦИ… Митко Јанчев очекува пожарот на Серта да биде изгаснат денеска

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) 20-ГОДИШНИК ПУКАЛ КОН ТРАМП? Се шират снимки, куршумот го раскрвавил увото на поранешниот американски претседател

Sase Ivanovski

Загина самохрана мајка при обид да го спаси синот (6) од украден автомобил

Sase Ivanovski

Уапсена е 49-годишна штипјанка, му го украла паричникот на скопјанец

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Го видел напаѓачот пред да пука во Трамп, предупредил, но никој не реагирал

Sase Ivanovski

Партиите си тераат по свое и на плус 40 закажани прес-конференции

Sase Ivanovski

Се судрија „бмв“ со швајцарски регистрации, мотоцикл и полициска „шкода“ – повреден е мотоциклистот

Sase Ivanovski

Високи температури, портокалова фаза до крајот на следната недела

Sase Ivanovski

Повреден е 25-годишен тетовец на електричен тротинет, во него удрил автомобил

Sase Ivanovski

Претседателката Сиљановска Давкова по обидот за убиство на Трамп: Нема место за политичко насилство во демократските држави

Sase Ivanovski

Тошковски: Правиме се за гасење на пожарот во неготинско

Sase Ivanovski

СДСМ: Владата падна на првиот тест, спората реакција во Неготино опустоши 1000 хектари

Sase Ivanovski

181 санкционирани возачи во Скопје

Sase Ivanovski
Вчитувам....