24.8 C
Скопје
27/05/2024 18:36
МАКТЕЛ

  

     

 

Лорд Карингтон: Ставовите на Македонија се најконструктивни

      

Холанѓаните го дадоа својот максимум во организациска смисла, во напор да се најде решение за југословенската криза и да запрат човечките страдања. За жал, некои од главните протагонисти на југословенската драма имаа поинакви идеи: ним не им се брзаше и беа подготвени да тактизираат со животите на своите граѓани за остварување на своите цели.
(Белешки од годините на независноста)

   

Холанѓаните и нивниот министер за надворешни работи Ханс Ван ден Брук беа извонредни домаќини.
На Конференцијата за Југославија ѝ беше отстапен дел од еден кат во самата зграда на нивното Министерство за надворешни работи.
Секоја делегација имаше сопствени простории опремени со факсови и телефони и со заеднички ресторан на истиот кат.

 

Кога доаѓаа претседателите на републиките, церемонијата на воениот аеродром во Хаг беше по сите правила за дочек на шефови на држави: салутирање на офицери, пространа црна лимузина следена со полициски мотори на сите четири страни, извонредно хотелско сместување…
Сето тоа во знак на почит кон Киро Глигоров, Слободан Милошевиќ, Фрањо Туѓман, Милан Кучан, Алија Изетбеговиќ и Момир Булатовиќ и републиките што ги претставуваа.
Со еден збор, Холанѓаните го дадоа својот максимум во организациска смисла, во напор да се најде решение за југословенската криза и да запрат човечките страдања.
За жал, некои од главните протагонисти на југословенската драма имаа поинакви идеи: ним не им се брзаше и беа подготвени да тактизираат со животите на своите граѓани за остварување на своите цели. На пленарни седници на Конференцијата, републиките ги претставуваа нивните министри за надворешни работи, кои ја образложуваа позицијата на својата република.

   

     

ОБЕДИНУВАЊЕ НА СКАРАНИТЕ
Потоа, во деновите до следната пленарна седница, Карингтон и неговите соработници се обидуваа да откријат некаков заеднички именител околу кој би се обединиле скараните страни.
Паралелно со пленарните седници, Карингтон организираше и поединечни средби со министрите за надворешни работи или со претседателите и нивните министри. Особено инсистирам на присуство на министрите заедно со претседателите, како компензација за незнаењето на шефовите, ми вели во шега лорд Карингтон.
Тоа, продолжи да се шегува, го знам од лично искуство како министер за надворешни работи и на одбрана, на премиерката Маргарет Тачер.

Всушност, ништо подалеку од вистината.
Имено, многу бргу се виде дека министрите за надворешни работи можеби добро ги изложуваа позициите на својата република, но тешко „го испорачуваа“ договореното.
Како и да е, за документот што го подготвуваа за крајот на Конференцијата, нужни им беа ставовите на членките на федерацијата во распаѓање. Во неговата подготовка зеде учество и Сајрус Венс, државен секретар во администрацијата на претседателот Картер, а тогаш специјален пратеник на генералниот секретар на ОН, Бутрос Гали, на Конференцијата за Југославија.
Конференцијата забрзано ги подготвуваше своите одлуки.
Се случуваше, јас кој не ужива многу во летањето, и по неколкупати во неделата да одам со владиното авионче до Хаг и назад.

КОМПЛИМЕНТ ЗА МАКЕДОНИЈА

Поканите на Карингтон до министрите за надворешни работи редовно одеа преку амбасадата на Социјалистичка Федеративна Република Југославија во Хаг, Холандија.
Амбасадорот Борут Бохте, Словенец, ги испраќаше до Сојузниот секретаријат за надворешни работи во Белград, за потоа тие да бидат препратени до министерствата за надворешни работи на републиките. Така, на пример, стаса покана на 1 октомври, во која, пред пленарната седница закажана за 10 часот на 4 октомври, лордот Карингтон бара одвоени средби со министрите за надворешни работи Шепаровиќ (Хрватска) во 8 часот, со Рупел (Словенија) во 8.20, со Јовановиќ (Србија) во 8.40, со Силајџиќ (Босна и Херцеговина) во 9 и со Лончр (СФРЈ) во 9.20.

Во посебна информација на амбасадорот Бохте ја добивам следнава депеша напишана на српско-хрватски јазик: „Изоставувањето на Црна Гора и на Македонија од списокот на одвоени средби не значи запоставување на овие републики или нивно ставање во втор план.
Лордот Карингтон, во оваа фаза, смета дека нема особена потреба од одвоени средби со Црна Гора и со Македонија бидејќи тие засега не се инволвирани во воените судири, а од друга страна, ставовите на Македонија се оценети како најконструктивни, па затоа не се потребни посебни разговори и убедувања во четири очи. Изоставувањето на Црна Гора и на Македонија од списокот на одвоени разговори може да се смета како комплимент за овие републики“.

    

Најново

Грчкиот европратеник Кефалојанис: Во Северна Македонија ќе бидат принудени да прават салто мортале

Sase Ivanovski

Сообраќајна несреќа во Турција – 10 загинати, над 30 повредени

Sase Ivanovski

СИЉАНОВСКА ПОЗИТИВНО ОДГОВОРИ НА ПОКАНАТА ДА УЧЕСТВУВА НА МИРОВНАТА КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА УКРАИНА: Македонската Претседателка на средба со амбасадорките на Украина и Швајцарија и евроамбасадорот Гир

Sase Ivanovski

Утре конститутивна седница на Собранието

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПОПУЛАРНИОТ ПИСАТЕЛ И БИЗНИСМЕН ЅОФ: Јас сум пионер во 90-тите на секси телефонските линии, лично ги интервјуирав тетките дали добро стенкаат на телефон

Sase Ivanovski

За 24 часа во Кумановско три мајки нападнати од своите синови

Sase Ivanovski

Осумгодишно девојче од Охрид со тешка сколиоза транспортирано на операција во Истанбул

Sase Ivanovski

Автомобил удрил работник кој косел трева на патот Штип-Кочани и се превртел

Sase Ivanovski

ЗНАМ ГИ ДОБИВААТ ПРАВДА И МИОА: Ресорите се поделени – познато е која партија што добива

Sase Ivanovski

Претседателот на „Алтернатива“, Африм Гаши е дефинитивно новиот претседател на Собранието, Таравари нов министер за здравство, Меџити на местото на Артан Груби

Sase Ivanovski

ИМАКО ВИНО НАПРАВИЛЕ МНОГУ ДОБРО ВИСКИ, ЗРЕЕНО НАД 5 ГОДИНИ ВО ДАБОВИ БУРИЊА

Sase Ivanovski

ТРАГЕДИЈА КОЈА МОЖЕ ДА ПРЕРАСНЕ ВО ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ: СРЕДЕ ЖЕСТОКА ДЕБАТА ЗА СРЕБРЕНИЦА МЕЃУ БОСНА И СРБИЈА, БРАТОТ НА ЕДЕН ОД КЛУЧНИТЕ ЛУЃЕ ВО БОСНА ЅВЕРСКИ УБИЕН СРЕДЕ БЕЛГРАД

Sase Ivanovski

Јанчев: Асфалтирање на крак од ,,Западен Булевар”

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) „АЈДЕ, ДОСТА Е“ Се појави снимка од претепувањето на братот на министерот од БиХ во Белград

Sase Ivanovski

ЗНАМ ЌЕ ДОБИЕ 2 МИНИСТЕРСТВА? Работните групи ги откриваат контурите на новата Влада

Sase Ivanovski

Митко Јанчев: Пехарот од Купот на Македонија вечерва пристигна во Кавадарци

Sase Ivanovski

UNDP MK: Реализација на проектот „Справување со загадувањето на воздухот“

Sase Ivanovski

Демири ги поучи новинарите наместо за Бесија Иљази и цевки од парно, да се занимавале со битните работи

Sase Ivanovski

Нови цени на горивата: Бензините поевтинуваат, дизелот поскапува

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СРЕДЕ КОНЦЕРТ АДЕЛ СИ ГО ПРЕПОЗНА ГИНЕКОЛОГОТ КОЈ ЈА ПОРОДИЛ

Sase Ivanovski

Сејдиу од ВРЕДИ: Работата е договорена и завршена, уставните измени ќе се случат!

Sase Ivanovski

Маж и жена загинаа откако со „матиз“ паднаа во Крива Река

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БРУКА: Министерот Демири се караше со новинарите, тие биле криви за се, престави слика на тотален хаос во јавното здравство!

Sase Ivanovski

Стоилковски: Министерот Демири на СДС/ДУИ ниту чувствува, ниту бара одговорност, ниту пак има појма што се случува на Хирургија, одговорност ќе има

Sase Ivanovski

Демири: Нема проблем со компресорите, едноставно се појавува лоша миризба – испратени мостри во Германија

Sase Ivanovski

Поради висока смртност на Кардиохирургија, разрешен директорот Шокаровски. Демири бара одговор кои се експертите од Дедиње плаќани по 700 евра дневно

Sase Ivanovski

Демири: Хируршките сали се стари, Клинички ќе користи надворешни компресори додека не стигнат испитувањата од лабораторија во Германија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПОРАДИ НАРУШЕНИ МЕЃУЧОВЕЧКИ ОДНОСИ РАЗРЕШЕН ДИРЕКТОРОТ НА КАРДИОХИРУРГИЈА НА КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР МАЈКА ТЕРЕЗА

Sase Ivanovski

Сончево и топло време, попладне со пороен дожд и грмежи

Sase Ivanovski

АМЕРИКА ВО ЕДНА ФОТКА, И ТАЈНАТА ЗОШТО Е БРОЈ 1 СУПЕРСИЛА ВО СВЕТОТ

Sase Ivanovski

Пејачот Амар Исмани е починатиот во пукањето на „Пластичарска“

Sase Ivanovski

Хулигани во Белград претепале до смрт брат на министер во Владата на БиХ

Sase Ivanovski

МИЛИЈАРДЕРИ НА ДЕНОТ

Sase Ivanovski

ЈП КОМУНАЛНА ХИГИЕНА-СКОПЈЕ ОТСТРАНИ 80 КУБНИ МЕТРИ НЕПРОПИСНО ОДЛОЖЕН ОТПАД ОД ПАРКИНГОТ НА ГРОБИШТАТА „БУТЕЛ“

Sase Ivanovski

Шешељ ја пофали Силјановска: Си ја знае работата и исправно постапува

Sase Ivanovski

Детали за пукањето на „Пластичарска“: Еден починат и двајца повредени

Sase Ivanovski

Сензорите за мерење на шеќер што ги набави државата наместо 14 траат три дена

Sase Ivanovski

Осомничениот Мемети дупло побогат од уапсениот Георгиев, двајцата нетранспарентни до крај

Sase Ivanovski

КФОР демантира дека учествувал во преговори за повлекување на Срби од Бањска

Sase Ivanovski

Герасимовски: Паркинг услугите на ЈП ПОЦ достапни и за корисниците на операторот МТЕЛ

Sase Ivanovski

100 санкционирани возачи во Скопје

Sase Ivanovski

600.000 евра грант од ИПАРД за рурален туризам: Изградба на ресторани, хотели, спортски објекти…

Sase Ivanovski

КАВАДАРЦИ ДЕНЕСКА БЕШЕ ДОМАЌИН НА ПРВИОТ МЕЃУНАРОДЕН ТУРНИР ВО КОШАРКА ВО КОЛИЧКИ СО УЧЕСТВО НА ЕКИПИ ОД СРБИЈА, ГРЦИЈА И МАКЕДОНИЈА

Sase Ivanovski

Николоски: Во сообраќајна несреќа при судир на камионите кои носат увозен јаглен на омилената фирма на белорускиот конзул загина човек – власта во заминување врши масовен грабеж на ЕЛЕМ и РЕК Битола

Sase Ivanovski

ОВА ДА ГО КАЖЕШЕ АЛИ АХМЕТИ ИЛИ АРТАН ГРУБИ ИМАШЕ ДА ИМА ОПШТА ХИСТЕРИЈА

Sase Ivanovski

РАМШТАЈН: КОГА МУЗИКАТА Е ТОЛКУ ЛОША ШТО МОРА ДА СЕ ЗАБАВУВА ПУБЛИКАТА СО ОГНОМЕТ И ЗАПАЛЕН БЕНЗИН ЗА ДА НЕ ЗАСПИЕ

Sase Ivanovski

Стефковски: Градиме нов паркинг во Автокоманда!

Sase Ivanovski

Љупчо Николовски: Развојот на малите семејни винарии е најголемото признание за нашата работа

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АНГЕЛОВ ОБЈАВИ ВИДЕО ОД ДРАМАТИЧНОТО СПАСУВАЊЕ НА ИЗГУБЕНИТЕ ЛУЃЕ НА НАДОЈДЕНАТА ПЧИЊА ВО КУМАНОВО

Sase Ivanovski

(ФОТО) БОБИ СТЕФКОВСКИ: СПОРТСКИОТ ЦЕНТАР ВО ХИПОДРОМ ВЛЕГУВА ВО ЗАВРШНА ФАЗА!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТОМ И ЏЕРИ ПРОБАА ДА НЕ СПРЕМААТ ЗА ТОА ШТО НЕ ЧЕКА ВО ЖИВОТОТ

Sase Ivanovski

Костадинов: Среќен сим и горд што една моја иницијатива, од пред повеќе од 3 години, стана дело, и полека но сигурно се претвора во традиција

Sase Ivanovski

ЕВЕ ДОБРА ИДЕЈА ЗА СКОПЈЕ: ГЛАВНИОТ БУЛЕВАР ВО БОСТОН, САД ВО 2003-ТА Е ПРЕМЕСТЕН ПОД ЗЕМЈА

Sase Ivanovski

Николовски: Први во регионот започнавме со #ИПАРД 3 и еве веќе денеска, ги гледаме првите резултати

Sase Ivanovski

Гази Баба денес се обедини во хуманоста за Тања!

Sase Ivanovski

ХРАМОТ СВЕТИ САВА ВО БЕЛГРАД СЕ СМЕТА ЗА НАЈГРАНДИОЗНА ЦРКВА ВО СВЕТОТ, ОТКАКО СВЕТА СОФИЈА ВО ИСТАНБУЛ СТАНА ЏАМИЈА

Sase Ivanovski

Николовски: Меѓу првите земји дадовме поддршка на иницијативата на Словенија пред ООН за прогласување на 20 мај, роденденот на пионерот на модерното пчеларство Антон Јанша, за Светски ден на пчелата

Sase Ivanovski

Стефковски: 1.800.000 ДЕНАРИ ФИНАНСИСКА ПОДДРШКА ЗА ФК ВАРДАР

Sase Ivanovski

Љупчо Николовски: Македонските винарии го освојуваат светот

Sase Ivanovski

Богдановиќ: Им честитам на победниците и освојувачите на награди на поединечното првенство за сениори за мажи и жени во шах

Sase Ivanovski

Саша Богдановиќ: ООН покажа дека станува збор за политички мотивирана одлука против Република Србија

Sase Ivanovski

Ѓорѓиевски: Излет на Пеленица со моите најдобри другарчиња, дечињата со церебрална парализа

Sase Ivanovski

И оваа година, продолжува традиционалната дружба со ветераните на ВМРО-ДПМНЕ на Пеленица заедно со премиерот Христијан Мицкоски!

Sase Ivanovski

(ФОТО) Недела, а Кисела Вода е во центарот на случувањата, овојпат на Меѓународниот турнир во теквондо

Sase Ivanovski

СТАНА КРАЛ НА НЕДВИЖНОСТИТЕ – познат српски трубач гради 17 луксузни вили на Златибор, еве кога ќе бидат вселиви

Sase Ivanovski

ЈОВАНА МОЈСОСКА: Условно кажано, еден пратеник на Левица вреди 11.000, а на ДУИ 7.200 гласа, така нѐ краде изборниот модел

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Репортажа на Канал 5 – какво е „лицето“ на Скопје?

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Несудената актерка која го создаде Мој ДДВ – Сања Лукаревска во Неформално на Sitel Podcast

Sase Ivanovski

Ситуацијата алармантна, надлежните без конкретна акција да се справат со климатските промени

Sase Ivanovski

Апасиев: Добро е за државата ДУИ да оди во опозиција, но овие кои доаѓаат се уште полоши

Sase Ivanovski

ВО СВЕТОТ: ДОАЃА НОВ БРАН НА СНИЖУВАЊА – голема компанија објави намалување на цените на над 4.000 производи. А кај нас кога?

Sase Ivanovski

ЕУ КАЗНИ АМЕРИКАНСКИ ГИГАНТ СО РЕКОРДНИ 337,5 МИЛИОНИ ЕВРА – вештачки ги држел високи цените на популарната чоколада на штета на потрошувачите

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГОЛЕМ НАВИВАЧКИ КОНФЛИКТ ВО БЕРЛИН, СЕ ТЕПАА ГРЦИ СО ПАЛКИ И ШИПКИ – еве кои грчки навивачи си ги одмерија силите

Sase Ivanovski

Украина уништила 12 проектили и 31 беспилотно летало за време на руските воздушни напади ноќеска

Sase Ivanovski

Путин засега не планира нова мобилизација

Sase Ivanovski

Парада на гордоста на 22 јуни под слоганот „Спектакуларно неспослушни“

Sase Ivanovski

Норвешкиот министер му ги предаде документите на палестинскиот премиер за признавањето на Палестина

Sase Ivanovski

Зеленски ги покани Бајден и Си на мировниот самит во Швајцарија, Русија не е поканета

Sase Ivanovski

Главниот обвинител на МКС Кан: Морав да побарам налог за апсење на Нетанјаху, се соочувам со закани

Sase Ivanovski

Двајца загинати во торнадо во Тексас и Оклахома, 250.000 домови без струја

Sase Ivanovski
Вчитувам....