15.8 C
Скопје
24/02/2024 19:53
МАКТЕЛ

      

ЛУКАРЕВСКА ЗА ФОКУС: МИЦКОВСКИ БАРА 61 ПРАТЕНИК ЗА ДА ГО ДОВРШИ ОНА ШТО НЕ УСПЕА ГРУЕВСКИ

      

Со 63 мандати, Груевски ја затвори телевизијата А1. Следуваше безобѕирно инсталирање медиумска пропагандна империја со сомнителен „капитал“. Со 63 мандати почна впишувањето судии во тефтерчиња. „Сваровски“ беше цената?
Пишува: Сања ЛУКАРЕВСКА, ФОКУС.МК
Тоа не е само бројка меѓу 60 и 62. Тоа е посакувана бројка за недовршениот проект. Еве и зошто.
„ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата убедливо ќе победат на парламентарните избори. Важно е таа победа да биде историска, да биде со 61 пратеник. Таква победа ни е потребна за реформи, за проект за трансформација на Македонија“ – Христијан Мицкоски, ноември 2023 година.Со слична, а во суштина со иста реторика, 61 мандат бараше и Груевски на предвремените парламентарни избори во 2008 година.Груевото „да не зависиме од партиите од албанскиот блок“, Мицкоски го замени со „да не живееме во апартхејд зашто Македонија и владата македонска ја владее малцинска партија на малцинство, а тоа е ДУИ“.

   

Во 2008 година, Груевски доби и повеќе од посакуваното, 63 пратеници, и влезе во коалиција со ДУИ.
Мицкоски, во два наврата, се обиде да направи ново парламентарно мнозинство со неколку партии од албанскиот политички блок. И не стигна до посакуваните 61.
Фиксиран на 61, Мицкоски продолжува сите свои говори и изјави да ги развива околу таа бројка притоа самопрогласувајќи се за „единствен чувар на македонштината и на македонскиот идентитет“.
Само за освежување на меморијата. Набргу, откако Груевски доби 63 мандати, во ноќни собраниски „сеанси“, го донесоа Законот за употреба на јазиците што го зборуваат најмалку 20 проценти од граѓаните во Македонија и во единиците на локалната самоуправа.

 

ПАТРИОТИЗАМ ПО ПОТРЕБА
Следуваше признавањето на независноста на Косово. Да повторам, ова е освежување на меморијата за патриотизмот по потреба и за наводниот апартхејд.
Со 63 пратеници, Груевски ја почна идентитетската трансформација на сопствениот народ и со прескапо платениот „генетски“ инженеринг го „насади“ проектот „Скопје 2014“.
Милионите евра, близу милијарда, уште ги враќаме. Другото, уште поскапо го плативме. А сè почна наивно. Со скулптури: „Шмизла, мачка, вљубени…“.
Архитектонското востание „Не го силувајте Скопје“ заврши со ќотек од контрапротестирачите. Тоа беше генерална проба за новиот изум на ДПМНЕ: протест и контрапротест.

   

     

Со 63 пратеници, Груевски почна лустрација, измислувајќи кодоши по потреба.
Силата на мандатите му даде сила хировито да лустрира истакнати личности што не мислат како него.
На нарачаниот список за лустрација се најдоа и луѓе на смртна постела и одамна починати. Семејствата минуваа низ агонија и вербален линч.

Со 63 мандати, Груевски ја затвори телевизијата А1. Следуваше безобѕирно инсталирање медиумска пропагандна империја со сомнителен „капитал“.
Со 63 мандати почна впишувањето судии во тефтерчиња. „Сваровски“ беше цената?
Со 63 мандати и со спорна процедура, увезени беа над 300 автобуси од Украина и од Кина.
Со 63 мандати беше лесно да се „убеди“ Антикорупциска да заклучи дека трите стана на Груевски му ги купила мајка му и дека со тоа новинарите немаат веќе право да прашуваат на темата.

УБИСТВА, АПСЕЊА, АМНЕСТИРАЊА
Во 2011 година, на вторите предвремени парламентарни избори, Груевски освои 56 мандати.
За првпат гласаше дијаспората за пратеници од своите редови. ДПМНЕ и коалицијата добија 7 пратенички места помалку.
Ден по изборите, на улица беше „спружен“ Љубе Бошкоски. Истите што го прогласија за „херој од Хаг“, го прогласија и за „предавник на Јохан“. На крајот го прогласија за виновен за поткуп.

На 6 јуни 2011 беше убиен Мартин Нешковски. За МВР таков „настан не е пријавен“. Претепан е од „тигар“ на прославата на изборната победа на ДПМНЕ на плоштадот Македонија.
На истата локација, по две недели, пристигна веројатно најскапоплатениот споменик во светот – „Воин на коњ“.
Педесет и шест пратеници на ВМРО-ДПМНЕ одлучија да амнестираат, т.е. да престанат да бидат гонети одговорните за „Мавровски работници“, „Водството на ОНА“, „Непроштено“ и „Липковска брана“.
Пописот на населението беше прекинат со политичка волја на 56 мандати на Груевски и коалицијата.
„Дневник“, „Утрински“ и „Вест“ беа продадени. Купувачот ги купи за „евтино“ да ги уништи. Почеток на крајот.
Петкратно убиство кај Смилковско езеро.

Индискиот милијардер Субрата Рој беше пречекан во Скопје како „инвеститор на векот“. На тацна му беше дадено Љубаништа. Набргу Рој беше притворен како измамник на векот во сопствената земја.
На 24 декември 2012, кога се носеше буџетот за 2013 година, пратениците на опозицијата и новинарите беа насилно исфрлени од Собранието.
Надвор имаше протести. И задолжителните контрапротести. Денот остана како „црн понеделник“.

ДЕЛУМНО СЛОБОДНА ЗЕМЈА
Фридом хаус ја прогласи Македонија за делумно слободна земја и го „освои“ 116-то место според слободата на медиумите на Репортери без граници. И сето тоа со „само“ 56 пратеници!
Тие гласаа, во скратена постапка, за измени што овозможуваат премиерот по заминување од функцијата да има 6 телохранители од МВР, возач и службено возило во исто толку време колку што бил премиер.

Загина новинарот и сопственик на „Фокус“, Никола Младенов. МВР и Јавното обвинителство ја затворија истрагата и ја заведоа како несреќен случај.
Кривичниот суд во Скопје го осуди новинарот Кежаровски на 4,5 години затвор во случајот „Ликвидација“.
Пресудата беше толкувана како порака до „непослушните“ новинари.Пред Општина Центар се случија насилни протести, како последица на манипулацијата дека советниците ќе одлучувале за уривање црква.Дел од насилниците признаа вина и го посочија Груевски како поттикнувач. А и слушнавме за неколку „шлаканици да му се врзат“ на тогашниот градоначалник.
А тоа „жолтите комбиња“ веќе почнале да вртат, вртат, вртат… не само во кругот на Фамилијата.

Претседателот Ѓорге Иванов, кој беше кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, го одликува унгарскиот премиер Виктор Орбан.
Докажан пријател на Груевски, до ден денешен.
За третите предвремени избори во 2014 година, и за „трансформациите“ направени на земјата од страна на ВМРО-ДПМНЕ со освоените 61 мандат, во следната колумна.
Продолжува…
(Авторката е заменик-претседател на СДСМ)

    

Најново

САД ставија на црната листа 14 руски танкери

Sase Ivanovski

Бајден: САД не можат да и го свртат грбот на Украина

Sase Ivanovski

Германската министерка ги отфрли преговорите со Путин: „Кој ќе биде следниот што ќе биде нападнат од безмилосен сосед?“

Sase Ivanovski

Шефицата на Европската комисија пристигна во Киев:„Повеќе од кога било, цврсто стоиме покрај Украина“

Sase Ivanovski

Тоа што го прави Израел не е војна, тоа е геноцид, порача бразилскиот претседател

Sase Ivanovski

Ердоган се закани: Турција ќе ги искористи сите расположливи средства за да го спречи угнетувањето во Газа

Sase Ivanovski

СЛАВЕСКИ: АКО ПРОДОЛЖИ ВЛАСТА НА СДСМ, ОСНОВНИ НАМИРНИЦИ ЌЕ КУПУВАМЕ СО ВРЕЌИ ПАРИ

Sase Ivanovski

РИШИ СУНАК: СЛАВА УКРАИНИ!

Sase Ivanovski

МАКРОН: УКРАИНА СЕ БОРИ ЗА СЕБЕ И ЗА ЕВРОПА, НЕМА ДА ПРЕСТАНЕМЕ СО ПОДДРШКАТА

Sase Ivanovski

МАКРОН: УКРАИНА СЕ БОРИ ЗА СЕБЕ И ЗА ЕВРОПА, НЕМА ДА ПРЕСТАНЕМЕ СО ПОДДРШКАТА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) 86 работници починале за пет години во Македонија поради повреда на работно место

Sase Ivanovski

Османи ја повика Русија да ја прекине војната и да ги повлече трупите од Украина:„Правдата и одговорноста мора да надвладеат“

Sase Ivanovski

Институциите на ЕУ осветлени во боите на знамето на Украина

Sase Ivanovski

Османи-Кулеба: Руската Федерација е најголемата закана за безбедноста на Европа, Западен Балкан, но и на Македонија

Sase Ivanovski

Новинарски здруженија и организации: Политички консензус за медиумска корупција преку злоупотреба на европско знаменце во Собранието

Sase Ivanovski

За 25 месеци приклучени се нови 578,26 MW енергетски капацитети од обновливи извори

Sase Ivanovski

Гутереш: Време е за мир во Украина, Русија ја прекрши Повелбата на ОН

Sase Ivanovski

Од октомври до сега на 47.000 наши иселеници им се издадени нови патни исправи, вели Бојмацалиев

Sase Ivanovski

Мајката на Навални доби рок од три часа да се согласи на приватен погреб

Sase Ivanovski

БОЈМАЦАЛИЕВ: Брзата лента за замена на лични документи е во интерес на професионалните транспортери

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ: Вечерва присуствував на отварање на Изборниот штаб во Велес

Sase Ivanovski

ПАДНА ДОГОВОР: ДАНСКА ЌЕ И ДАДЕ НА УКРАИНА АВИОНИ Ф-16

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОРДАНОВСКИ: МИЦКОВСКИ ЈА ОДБРА СИЉАНОВСКА САМО ЗАТОА ШТО ТАА НЕМА АМБИЦИИ ДА БИДЕ ЛИДЕР НА ВМРО ДПМНЕ

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) КАСАНДРА НАПОЛНИ 50 ГОДИНИ, А НИЕ УШТЕ ВО ЕУ НЕ ВЛЕГОВМЕ

Sase Ivanovski

Бочварски: Транспортерите и превозниците со приоритет за нов пасош

Sase Ivanovski

Џафери во посета на националниот парк Шар Планина: Националниот парк нуди одлични можности за туристички и социо-економски развој на шарпланинскиот регион

Sase Ivanovski

Зеленски: Подготвуваме нова контраофанзива

Sase Ivanovski

Град Скопје: Се одржа првиот хуманитарен базар за помош на Леонид Индов

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИНИСТЕРОТ ЗА ОДБРАНА НА КАНАДА: ДОСЕГА ДАДОВМЕ БЛИЗУ 10 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ВОЕНА ПОМОШ ЗА УКРАИНА, ЌЕ ПРОДОЛЖИМЕ ДА ДАВАМЕ И ПОНАТАМУ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) РУСОФИЛИТЕ ГО ПРЕДЛОЖИЈА ШЕФОТ НА ЕНЕРГЕТСКА КОМОРА ЃОРЃИ МАНАСКОВ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ДРЖАВАТА, ПОЧНАА ДА СОБИРААТ ПОТПИСИ

Sase Ivanovski

Даштевски: Досега пријавени 11 кандидати за претседател на државата, поднесена и една пријава за независен пратеник

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МЕЃУ МРТВИТЕ И ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО СО НОВОРОДЕНЧЕ Бројот на загинати во пожарот во Валенсија се искачи на 10 лица

Sase Ivanovski

ГЕРМАНИЈА ЈА ЛЕГАЛИЗИРАШЕ УПОТРЕБАТА НА МАРИХУАНА Еве колку грама ќе се дозволени, а со повеќе од тоа следи апсење!

Sase Ivanovski

Бојмацалиев: Последната пратка обрасци е доказ дека системот функционира

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БРУТАЛНА Е ВОЈНАТА ВО УКРАИНА, СЕ ПРАВАТ МАСАКАР СО ДРОНОВИ И АРТИЛЕРИЈА

Sase Ivanovski

Села и Таравари на тет – а – тет средба се договориле: Штабот во Скопје, сметката на партијата и возилата остануваат кај екс лидерот

Sase Ivanovski

Град Скопје со обвинување до Трајко Славески и ВМРО-ДПМНЕ: Не сакаат да се откажат од месечниот паушал и да донираат за лекување на Леонид Индов

Sase Ivanovski

Блинкен: Еврејските населби се во спротивност со меѓународното право

Sase Ivanovski

Османи од САД се заблагодари за претседателската кандидатура

Sase Ivanovski

Ердоган: Турција ќе ги искористи сите расположливи средства за да ги запре израелските напади врз Газа и Ерусалим

Sase Ivanovski

Силјановска сакала кога шета да биде сама без обезбедување и затоа се думала. Сепак превагнала кандидатурата

Sase Ivanovski

Омбудсманот за случајот со Леонид: Ќе се бара промена на законите за да се овозможи лекување

Sase Ivanovski

СДСМ на став дека шефот на државата треба да се избира на непосредни избори, а не во парламентот

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПРЕМИЕРОТ ЏАФЕРИ ИСКАРА ВРАБОТЕНА ВО ТЕТОВО: НЕ ГИ ЗНАЕТЕ ПРОЦЕДУРИТЕ

Sase Ivanovski

Зградата на МНР осветлена во боите на украинското знаме во пресрет на двегодишнината од руската инвазија на Украина

Sase Ivanovski

ИЈЗ: Хоспитализирани уште четири деца со голема кашлица

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) УКРАИНА УНИШТИ УШТЕ ЕДЕН СКАПОЦЕН РУСКИ АВИОН ЗА ШПИОНАЖА ВРЕДЕН НАД 300 МИЛИОНИ ДОЛАРИ

Sase Ivanovski

Добрата вест е дека е зголемен интересот за вакцинација: Вкупно 57 случаи на голема кашлица во Скопје, засега нема мали сипаници

Sase Ivanovski

ФОТО ЛЕГЕНДАРЕ: СИЉАНОВСКА ВО ПРВ РЕД ВО ВЛАДАТА НА БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ ОД 1992-РА ГОДИНА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Ковачевски: ДПМНЕ од сабајле се ПРОТИВ уставното име, на пладне се ЗА а навечер НЕ ЗНААТ 

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) САШКО КОЦЕВ: НАЈГОЛЕМИ ДОБИТНИЦИ ОД ОВА СО ПАСОШИТЕ СЕ СРБИТЕ, ЌЕ СЕ ШИРАТ СЕГА НА ХАЛКИДИКИ НА 4 ЛЕЖАЛКИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) САШКО КОЦЕВ НА БУБАМАРА: ОВОЈ НАРОД НА ЗАБАР ОДИ КОГА ЦРВИ ЌЕ ПОЧНАТ ДА ИЗЛЕГУВААТ ОД ЗАБИТЕ НЕ ПА НА ВРЕМЕ ДА ОТИДЕ ПАСОШ ДА ИЗВАДИ

Sase Ivanovski

Тошковски очекува за месец и половина да бидат изготвени пасоши за досега фотографираните граѓани

Sase Ivanovski

НЕПРИЈАТНО Е ДА СЕ ЗБОРУВА ЗА ТОА ВО ЗЕМЈА КОЈА СЕ СМЕТА ЗА ХРИСТИЈАНСКА: Угледни Руси бараат власта да го предаде телото на Навални на семејството

Sase Ivanovski

РУСИЈА Е НОЌНА МОРА ОД ДРЖАВА, ТАКВА ТИРАНИЈА САМО СТАЛИН МОЖЕЛ ДА НАПРАВИ: Ај што го затворија и го убија Навални, па и сега телото не го даваат за да го закопаат?!

Sase Ivanovski

ИНФЛУЕНСЕРКАТА МИА КОСТОВА СОБРА 450 000 ДЕНАРИ ДОНАЦИИ ЗА ЛЕКУВАЊЕ НА ЛЕОНИД

Sase Ivanovski

Џафери во ненајавена посета на СВР Тетово, констатираше недостаток на организација во институцијата

Sase Ivanovski

ЏАФЕРИ: Институциите да не се изненадат што без најавување ќе ги проверувам вршителите на работите и обврските што ги имаат

Sase Ivanovski

ГОРАН СДК: Многу би сакал да знам колкумина од македонските пратеници покрај обичниот и дипломатскиот пасош со себе си го носат и бугарскиот пасош

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НЕ Е ЛЕСНО И ВЕСТИ ДА СЕ ЧИТААТ НА ТВ

Sase Ivanovski

Скопјанец е приведен, во угостителски објект ранил познаник

Sase Ivanovski

Вработените на УКИМ се уште се без плата за јануари – ректорката Билјана Ангелова на средба кај претседателот Пендаровски

Sase Ivanovski

Поп пејачката Андријана Јаневска синоќа ја доби својата прва Златна бубамара на популарноста, односно беше наградена како пејачка на годината

Sase Ivanovski

Маричиќ: Ние мораме да останеме на европскиот курс во полза на сите граѓани на С. Македонија

Sase Ivanovski

Тошковски: Единствен начин да се нормализира хаосот со патните исправи е пратениците од СДСМ и ДУИ да го изгласаат Законот за патни исправи

Sase Ivanovski

Додик: Го охрабрив Путин да продолжи!

Sase Ivanovski

ДНК ја ставија на лицитација добиената Златна бубамара: Средствата од продажбата се наменети за Леонид Индов!

Sase Ivanovski

Ванковска: Се соочуваме со непринципиелни сопки, бараме еднаква можност

Sase Ivanovski

Укинат е притворот за шестмината осомничени за упадот во М-НАВ

Sase Ivanovski

Адеми: Дојде време за претседател на државата да биде Албанец

Sase Ivanovski

Повеќето гласачи во САД сметаат дека и Бајден и Трамп се ментално неспособни за втор мандат

Sase Ivanovski

Уште нема абер од Турција за екстрадицијата на Палевски

Sase Ivanovski

ПУТИН СКАПО ЌЕ ПЛАТИ ЗА СМРТТА НА НАВАЛНИ Америка воведува 500 нови санкции за Русија

Sase Ivanovski

ЗАПРЕТЕ ГО ПРОЦЕСОТ НА СТАРЕЕЊЕ НА ВАШАТА КОЖА 30% попуст за сите ласерски третмани до крајот на март

Sase Ivanovski

Путин: Изјавата на Бајден дека сум „кучкин син“ покажува зошто Кремљ верува дека за Русија, тој би бил подобар американски претседател од Трамп

Sase Ivanovski

Кривична за полицаец кој примил поткуп за да не напише казна за сообраќаен прекршок

Sase Ivanovski

На екс премиерот Ковачевски не му е незгодно што побарал апанажа, тврди дека се е според закон

Sase Ivanovski

Рекордна заплена на дрога во Велика Британија: пронајдени 5,7 тони кокаин во контејнер со банани

Sase Ivanovski

[ФОТО] Се подготвува ли нова градба среде националниот парк Маврово, овојпат покрај Радика?

Sase Ivanovski

Уапсени двајца кумановци, пронајден кокаин, ваги и куршуми

Sase Ivanovski
Вчитувам....