27.8 C
Скопје
19/06/2024 00:15
МАКТЕЛ

  

     

 

Луна паркот пред СЦ „Борис Трајковски“ ќе си го „истера“ летото, нема јунак што ќе го затвори

      

Забавниот парк ќе си работи непречено зашто очигледно е, иако несфатливо, дека активноста на неколку институции се сведе само на увид и контрола, а потоа никој не се почувствува надлежен да ја заврши постапката до крај.Очигледно никој во градов не може да го затвори Луна паркот што десетина дена непречено си работи на просторот пред СЦ „Борис Трајковски“. И покрај тоа што нема дозвола за работа од ниту една институција, и покрај тоа што на терен излегоа инспектори од Државниот пазарен инспекторат, од УЈП и од Општина Карпош, со поддршка на полицијата, и покрај тоа што притоа беа утврдени низа неправилности, вртелешките и понатаму си вртат.

   

 

Надлежните овој пат реагираа брзо, но без резултат, иако првично на терен изгледаше дека почнува демонтажата на реквизитите од забавниот парк. Најпрво градоначалничката Данела Арсовска посочи дека фирмата „Дизниленд реквизити“ од Чаир на просторот монтира реквизити и дека Град Скопје, во рамките на своите надлежности, извршил надзор, преземал мерки и го казнил правното лице, кое и покрај тоа си продолжило со работа. Таа ги повика сите надлежни институции да постапат во најкус можен рок, бидејќи се доведува во прашање безбедноста на децата и на сите други посетители.

Забавен парк кај сала Б.Трајковски / Фото: “Слободен Печат” / Драган Митрески

   

     

Потоа се огласи и техничкиот министер за внатрешни работи Панче Тошковски, кој информира дека Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје во координација со службени лица од ДПИ, УЈП и градежен инспектор од Општина Карпош излегле на терен и презеле конкретни мерки и активности во рамките на своите надлежности и овластувања. Според него, биле изготвени записници за констатирана состојба додека од овластен градежен инспектор од Општина Карпош била поведена постапка за констатираните неправилности, по што, како што најави, требаше да бидат преземени конкретни мерки, односно да се забрани работата на Луна паркот и да се дислоцираат реквизитите.

Од Општина Карпош, пак, веднаш се прогласија за ненадлежни и соопштија дека доколку некој врши дејност без потребни согласности од надлежни локални или државни институции и без соодветна техничка документација, забрана за вршење на дејноста изрекува Државниот пазарен инспекторат.

Токму ДПИ пред три години го затвори Луна паркот што беше поставен на просторот кај крстосницата помеѓу булевар Борис Трајковски и булевар Србија во Кисела Вода. Како што беше соопштено тогаш, Луна паркот имал уредно издадена дозвола, но поради тоа што беше забранета работата на забавните паркови во времето на пандемијата со коронавирусот, паркот беше затворен. Досега Инспекторатот и покрај бурните реакции во јавноста не постапил така кога во претходните години се поставувале забавни реквизити кај СЦ „Борис Трајковски“. Сега оттаму не одговараат ни дали ќе преземат нешто и кога по контролата што ја направија.

Објаснување нема ниту од МВР зошто и покрај најавата на министерот Тошковски, Луна паркот и понатаму непречено си работи и има ли некаква надлежност МВР во случајов. Речиси е несфатливо дека никој повеќе не излегува со никаква информација дали има моќ да го затвори забавниот парк. Затоа, јавно ги прашуваме сите институции што направиле контрола: Никој ли не е загрижен за безбедноста на посетителите, пред сѐ на децата, со оглед на фактот дека таму има и сериозно опасни реквизити?

Фото: Слободен печат/Виолета Костовска

Фирмата „Дизниленд реквизити“ од Чаир го постави забавниот парк на приватно земјиште, кое според јавно достапните податоци на Агенцијата за катастар е во сопственост на Друштвото за градежништво, трговија и услуги „Инвестмент интернационал“ ДООЕЛ од Скопје. Токму тоа што се наоѓа на приватен имот, според „Дизниленд реквизити“ значи дека не им е потребна никаква дозвола за работа.

Но во случајов, не станува збор за поставување тезга за продажба на домати, туку за забавен парк со реквизити, каде што некој мора да им ја гарантира безбедноста на посетителите. Од фирмата тврдеа дека поседуваат безбедносни сертификати, но ниедна од инспекциите што вршеа контрола досега тоа не го потврди.

По сѐ изгледа и овој забавен парк, како што беше случај и во некои од претходните години, ќе си го истера летото на радост на некои граѓани што не гледаат ништо лошо во тоа децата да ги однесат на забава, кога во градов со години е затворен стариот, а новиот Луна парк е сѐ уште само во најава. Ќе си работат непречено вртелешките зашто очигледно е, иако несфатливо, дека надлежноста на неколку институции се сведе само на увид и контрола, а потоа никој не се почувствува надлежен да ја заврши постапката докрај.

    

Најново

Несреќа на патот кај Богданци: еден тешко повреден

Sase Ivanovski

ХЕРА: Во Тетово ќе разговараме за важноста на образованието за благосостојбата и менталното здравје на младите

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски со партиска делегација на средба со Стефани Руст од НДИ – продолжува успешната соработка

Sase Ivanovski

Се одржа вториот Национален рурален парламент за развој на руралните средини

Sase Ivanovski

Мицкоски на средба со амбасадорот на УНДП, Григоријан: Констатирана континуираната поддршка и можност за уште повеќе заеднички проекти со владата на ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со полскиот амбасадор Кшиштоф Гжелчик

Sase Ivanovski

Димитров: Во еден ден бев нарекуван предавник, добивав закани, а за други бев херој

Sase Ivanovski

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со унгарскиот амбасадор, Андраш Клајн

Sase Ivanovski

Реакција: Платформата за родова еднаквост бара да престане праксата на правосудството на погрешното третирање на семејното насилство

Sase Ivanovski

Работна средба на претседателот на Уставниот суд д-р Костадиновски и италијанскиот амбасадор Силвестри

Sase Ivanovski

Мицкоски: Ги уверувам граѓаните дека ќе ја вратиме и поефтиниме струјата ако се покачи согласно одлуката на претходната влада

Sase Ivanovski

(Видео) Разорен земјотрес го погоди Иран, има загинати и повредени

Sase Ivanovski

АА: Стоилковиќ да го признае Косово, геноцидот во Сребреница и да се огради од Путин и Вучиќ, пред гласањето на Владата

Sase Ivanovski

Украинците се степале во соблекувалната по поразот од Романија

Sase Ivanovski

ДОШЛО ЈЕ ВРЕМЕ ЌОРЌЕ, У ЗАТВОР ЌЕ ДА СЕ ИДЕ КАО ШТО СЕ САД У КАФАНУ ИДЕ! Мицкоски: Борбата против корупцијата ќе биде приоритет, уште првите денови ќе имам состанок со министерот за внатрешни работи, ќе има одговорност

Sase Ivanovski

Мицкоски: Во првите работни денови од владата ќе има огромна странска инвестиција во енергетиката од 450 милиони евра

Sase Ivanovski

Мицкоски: Наследуваме состојби кои се катастрофални, нема да имаме меден месец, ќе работиме за брзи резултати

Sase Ivanovski

Медведев ѝ се закани на Украина:„Прифатете го предлогот за мир или ќе биде полошо“

Sase Ivanovski

Мицкоски: Македонија е мојата татковина, Уставот и законите ќе ги почитуваме сите

Sase Ivanovski

Ветувањата за употреба на камерите празни, засега за возачите нема казни

Sase Ivanovski

Спасовски: Предлогот за новата Влада е без план во економијата и стратешките цели

Sase Ivanovski

Марк Руте ќе биде новиот генерален секретар на НАТО

Sase Ivanovski

НЕВЕРОЈАТНО: ВО КЕНИЈА ИМА БАЛКАНСКИ РЕСТОРАН

Sase Ivanovski

Мицкоски му порача на Нимиц: „Јас живеам во реалноста“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Мицкоски за реакциите за Стоиљковиќ: Секој член на оваа влада мора да има промакедонски позиции

Sase Ivanovski

Петровска: Се сметаше дека со оставката на Заев проблемот ќе биде надминат, но очигледно е донесена погрешна одлука

Sase Ivanovski

Петровска: Ова е историски еден од најголемите порази со кои СДСМ се соочил

Sase Ivanovski

Тргнала да си оди со такси, не стигнала дома: Се трага по 45-годишна жена од Свети Николе!

Sase Ivanovski

Сопружници од Ресен се загинатите во несреќата на Галичица

Sase Ivanovski

Велешанец прегазен од сопственото возило!

Sase Ivanovski

НСДП: Мицкоски предлага состав на Влада со кадри на Груевски

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ФАУЧИ: ТРАМП МЕ ПРАША ЗОШТО МОРА ДА ЗЕМЕ ВАКЦИНА ЗА ГРИП КОГА НЕМА ГРИП?!

Sase Ivanovski

СРПСКА АНАЛИТИЧАРКА СО КОЛУМНА ЗА АЛБАНЦИТЕ ГИ КРЕНА СРБИТЕ НА НОЗЕ

Sase Ivanovski

Спасовски: Каде има големи ветувањата, одете со мала торба – предлогот за Влада е без план

Sase Ivanovski

Деспотовски: СДСМ ќе се врати на вредностите и традициите од АСНОМ

Sase Ivanovski

Мицкоски го поднесе предлог-составот на идната влада

Sase Ivanovski

Милошоски: СДСМ и ДУИ оставија буџет со критично ниско ниво

Sase Ivanovski

Жената од Кратово убила во самоодбрана, не со умисла – реагираат од Платформата за родова еднаквост

Sase Ivanovski

Четирицикл излетал надвор од пат, тешко повредени две лица од тетовско

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОПКРУЖЕН СО ОКОЛУ 10 БОДИГАРДИ НА БИА, СИНОТ НА ВУЧИЌ, ДАНИЛО, САКАШЕ ДА СЕ ТЕПА СО АНГЛИСКИ НАВИВАЧИ, БОДИГАРДИТЕ НЕ МУ ДОЗВОЛИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: ЖАЛ МИ Е ДА ЈА ГЛЕДАМ ВАКА НЕКОГАШ ГОЛЕМАТА СДСМ КЛЕКНАТА НА КОЛЕНА ВО РАСПАД, НО НЕ МИ ПАЃА НА ПАМЕТ ДА СЕ ВМЕШАН ВО ИЗБОРОТ ЗА НОВ ЛИДЕР

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: РЕСОРИТЕ ШТО ГИ ДОБИ ВЛЕН НЕ СЕ ДАДЕНИ, ТУКУ СЕ СПОДЕЛЕНИ, ОВА Е ЗАЕДНИЧКА ДРЖАВА НА СИТЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ ДО СОПАРТИЈЦИТЕ: ОДЛУЧЕТЕ СЕ ДАЛИ ЌЕ ТЕРАТЕ ПРИВАТЕН БИЗНИС ИЛИ ЌЕ МУ СЛУЖИТЕ НА НАРОДОТ, НЕ МОЖЕ И ДВЕТЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ ИМ СЕ ЗАКАНИ НА СОПАРТИЈЦИТЕ: АКО ЗАБЕГАТЕ, ВЕДНАШ ЌЕ ВЕ СМЕНАМ БЕЗ ОКО ДА МИ ТРЕПНЕ, И ЌЕ ОДГОВАРАТЕ, НЕ СМЕЕТЕ ДА ГО РАЗОЧАРАТЕ НАРОДОТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Александар Бајдевски, кандидат за претседател на СДСМ: Да го вратиме достоинството на СДСМ!

Sase Ivanovski

ГОЛДЕН АРТ: Комплексот Треска во општина Центар, на само една прошетка од омилените ресторани, кафулиња, супермаркети, градскиот парк и омилените театри. На 5 минути од секаде

Sase Ivanovski

Поместуваме граници и одиме нагоре 🏗 Предизвик тежок 2300м³ за тимот на Голден Арт

Sase Ivanovski

Герасимовски: Учениците до 10 години може да бидат згрижени во градинките во Општина Центар и за летниот распуст

Sase Ivanovski

Скопјанка со електричен тротинет се судри со мотоцикл, тешко е повредена

Sase Ivanovski

НА 89 години почина Стојан Андов – Првиот претседател на Собранието на независна Македонија

Sase Ivanovski

Давитковски: Уставен со времена мерка може да го стопира законот за локална самоуправа и да инсистира на избори

Sase Ivanovski

Атанас Костовски: Трифун Костовски и Слободан Вујчиќ-Брацо го обезбедија преносот за историскиот меч Словенија-Македонија

Sase Ivanovski

Атанас Костовски: Јас на оваа ЕП ќе навивам за Украина

Sase Ivanovski

Атанас Костовски: Требаше да се поведе иницијатива за примирје меѓу Русија и Украина за време на ЕП

Sase Ivanovski

ОТВОРЕН Е КОНКУРСОТ ЗА НАГРАДАТА ЗА НАЈДОБАР ПРЕВОД „ДРАГИ“ 2024

Sase Ivanovski

Sun Solution: Фотоволтаичен систем за само 4200 евра

Sase Ivanovski

ФОТО НА ДЕНОТ: СВЕТУЛКИ НА ВОДНО

Sase Ivanovski

Ле Пен: Преговорите со Русија се клучни за решавање на конфликтот во Украина

Sase Ivanovski

Руски воени бродови испловија од Хавана

Sase Ivanovski

Електронско пријавување за упис во средно образование од 20 до 25 јуни

Sase Ivanovski

Мецола: Евроизборите покажаа дека проевропските сили може да продолжат да соработуваат

Sase Ivanovski

Харис: Нема да бидат донесени одлуки на вечерашниот самит на лидерите на ЕУ

Sase Ivanovski

ИЗРАЕЛ ИМА 90 НУКЛЕАРНИ БОЕВИ ГЛАВИ! На нив троши милијарда долари годишно и се заканува дека ќе ги искористи

Sase Ivanovski

КАКОВ ДЕДО ТАКОВ ТАТКО ТАКОВ СИН

Sase Ivanovski

Шест години од Преспанскиот договор, кои се обврските што останаа неисполнети

Sase Ivanovski

Средба на турскиот министер за надворешни работи, Фидан и Путин во Москва

Sase Ivanovski

СЛАВЕСКИ ЗА ПОФАЛБАТА ОД НАТО ДЕКА СМЕ ПОТРОШИЛЕ НАД 2% ОД БДП ЗА ВОЕН БУЏЕТ: “Ем сиромав, ем се дигнал до небо”

Sase Ivanovski

Граѓаните ѓубрето го фрлаат до контејнерите – „Комунална хигиена“ најавува казни

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Потпорниот ѕид кој се урна, со себе ја одвлече и одговорноста

Sase Ivanovski

За проблемите на ЛГБТИ-заедницата во пресрет на Парадата на гордоста в сабота

Sase Ivanovski

Харис најави нова помош за Украина од 1,5 милијарди долари

Sase Ivanovski

(Видео) Лазарова Трајковска: Академијата за обука на судии неколкупати потфрли при изборот на кандидатите, така се руши угледот на судството

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Како ЕУ и САД „изгореа“ 1,3 милиони евра во Идризово

Sase Ivanovski

Тешко до работа преку Отворен Балкан

Sase Ivanovski

Топлотен бран во Саудиска Арабија, во Мека измерени 51,8 степени, расте бројот на смртни случаи

Sase Ivanovski

Две третини од Украинците сметаат дека Зеленски треба да остане на функцијата претседател

Sase Ivanovski

Путин продолжи со кадровските промени во рускиот воен врв

Sase Ivanovski

Брисел го демантира Бислими дека Борел ќе препорача укинување на санкциите на ЕУ кон Косово

Sase Ivanovski

Кремљ: Изјавата на Столтенберг за нуклеарното оружје е уште една ескалација на тензиите

Sase Ivanovski

Нови лица и политички ветерани, во новата влада само три жени

Sase Ivanovski
Вчитувам....