19.8 C
Скопје
25/07/2024 03:23
МАКТЕЛ

  

     

 

Македонците возат крнтии, околу 90 отсто од автомобилите се стари до 20 години!

      

Фото: Felix Wong
Земјите членки со најголем удел на автомобили постари од 20 години во 2021 година во ЕУ се Полска (41,3 отсто), Естонија (33,2 отсто), Финска (29,2 отсто), Романија (28,3 отсто) и Литванија (26,5 отсто), но и вака, нашите автомобили се повеќе од двојно постари од европскиот просек. Околу 90 отсто од возилата што се движат по македонските патишта се со просечна старост од 10 до 20 години (процените се дека таа е над 19 години), покажуваат податоците на Евростат од 31 декември 2021 година. Реалноста е дека само 1 отсто од македонските автомобили се стари до две години и помалку, а неколку проценти имаат меѓу 2 и 5 години.

   

Масовниот увоз на стари автомобили, се интензивира во последните години од првата деценија од овој милениум. Според податоците на Аутомедиа.мк, ако во 2008 година имало регистрирано дури 25.000 патнички автомобили, стари до две години, во 2021 година, статистиката брои само 7.000 патнички автомобили стари до две години.
– Во 2008 година, по македонските патишта сообраќале 176.000 автомобили постари од 10 години. Во 2021 година, бројот на вакви возила е зголемен на 424 илјади. Од секои десет возила, само едно е старо под 10 години – стои во анализата на аутомедиа.мк.

 

Статистиката на Царинската управа на Македонија покажува дека до крајот на август, вкупно биле увезени 28.802 возила, а од нив дури 19.880 биле половни. Земјите членки со најголем удел на автомобили постари од 20 години во 2021 година во ЕУ се Полска (41,3 отсто), Естонија (33,2 отсто), Финска (29,2 отсто), Романија (28,3 отсто) и Литванија (26,5 отсто), но и со овој просек, нашите крнтии се повеќе од двојно постари од европскиот просек. Спротивно на тоа, уделот на патнички автомобили на возраст од 2 години и помалку во 2021 година бил највисок во Луксембург (19,2 отсто), Германија (17,8 отсто), Шведска (15,8 отсто), Франција (15,4 отсто) и Австрија (15,1 отсто).

   

     

– Просечната старост на возниот парк во земјава кажува многу за стандардот на населението. Како што растат приходите, луѓето стануваат помобилни, главно трошат повеќе на патувања и почесто ги заменуваат старите возила со нови, но уделот на многу стари автомобили (стари до 20 години) и нови (помалку од 2 години) кажува многу за богатството – велат експертите.Во земјите со низок и среден приход (како што е дефинирано од Светска банка), многу домаќинства имаат стари автомобили, воопшто немаат автомобили, главно користат јавен превоз или пешачат, трошат релативно малку на транспорт бидејќи не можат да си дозволат гориво. Ситуацијата е обратна во земјите што стануваат побогати.

Хрватска е една од земјите со високи приходи, па сопственоста на лично возило се смета за очигледна. Според информациите на Европската асоцијација на производители на автомобили (ACEA), просечната возраст на патничките автомобили во Хрватска во 2020 година била 14,8 години. Ова го прави возниот парк во Хрватска еден од најстарите во ЕУ, бидејќи само Грција, Романија, Чешка, Литванија, Естонија и Бугарија имаат постари автомобили. Во најбогатите земји во Европа, просечната старост на патничките автомобили е помала од 12 години. Во Австрија, Германија, Данска, Швајцарија, Белгија и Ирска е под 10 години. Просекот на ЕУ е 11,8 години, три години помалку од хрватскиот.

Покрај возраста, важен е и бројот на автомобили на 1.000 жители. И двата показатели се под влијание на културните елементи, така што некои земји ги менуваат старите возила поретко отколку што сугерира нивото на приход. Пример е Финска со просечна старост на автомобилот од 12,5 години и Естонија со 16,7 години. Во некои земји, личните возила можат да бидат поголем статусен симбол, па населението се обидува побрзо да го подмлади возниот парк, анализира Индекс.хр. Споредбата меѓу Полска и Германија покажува колку културата може да влијае.

Иако населението во Полска има многу постари автомобили, бидејќи тие едноставно не можат да ги заменат толку брзо како населението во Германија, бројот на автомобили на 1.000 жители е поголем во Полска. И покрај бројните други фактори кои можат да влијаат староста на личните автомобили во една земја и нивниот број на 1.000 жители, како што се културата и државните политики (регистрациска цена, даночно ниво итн.), тоа е прилично добар показател за стандардите.Добар пример за тоа е разликата во бројот на автомобили меѓу ЕУ, Русија и Турција. ЕУ има 560 автомобили на 1.000 жители (најмалку во Романија со 376), Русија 312 автомобили на 1.000 жители, а Турција 158.

    

Најново

Храната на „Мекдоналдс“ е забранета во Париз: Усеин Болт токму со неа испиша историја

Sase Ivanovski

Од Бијонсе до Џорџ Клуни: Холивудски ѕвезди со поддршка за Камала Харис

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТРАМП СЕ ИЗГЛУПИРА: Проблемот со Камала Харис е што е левичар и што е жена!

Sase Ivanovski

ТЕШКАТА СУДБИНА НА ПОЛСКА И ПОЛСКИОТ НАРОД, СО ВЕКОВИ ЧЕРЕЧЕНА И МАЛТРЕТИРАНА ОД ГЕРМАНИЈА И РУСИЈА!

Sase Ivanovski

Елфет Исмаили нова заменик министерка за одбрана

Sase Ivanovski

Средба Муцунски – Шаленберг во Виена

Sase Ivanovski

Зијадин Сеља: Нов уставен поредок една од темите на Централното претседателство на Алијанса

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ: Од рудниците за литиум Србија ќе добие куп пари, нема да знаеме што да правиме со парите, загадувањето ќе биде минимално

Sase Ivanovski

ГОРАН СДК: Имавме специјална обвинителка што падна на чанти и тросед, а сега имаме Антикорупциска комисија што паѓа на поминување граница преку ред

Sase Ivanovski

Мисајловски – Гир: Интензивирање на соработката со ЕУ во доменот на безбедноста и одбраната

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СРПСКА АНАЛИТИЧАРКА: Русите не ги спасија Ерменците од егзодус од Нагорно Карабах, не ги спасија ни Србите од Српска Краиана за време Олуја, време е да се свртиме кон САД и ЕУ

Sase Ivanovski

ПО 30 ГОДИНИ ГРАДБА И ПОТРОШЕНИ СТОТИЦИ МИЛИОНИ ЕВРА: ПРУГАТА КОН БУГАРИЈА Е НЕИСПЛАТЛИВА И НИКОГАШ НЕМА ДА СЕ ИЗГРАДИ, ВЛАДАТА ЌЕ БАРА ЕВРОПСКИТЕ КРЕДИТИ ДА СЕ ПРЕНАМЕНАТ ЗА БРЗА ПРУГА ОД СРБИЈА ДО ГРЦИЈА

Sase Ivanovski

Приведен крадец, расчистени четири кривични дела, одредена мерка притвор

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВИСТИНСКИ ВОДОПАД НА АВТОПАТОТ СРБИЈА – МАКЕДОНИЈА КАЈ ГРДЕЛИЧКА КЛИСУРА

Sase Ivanovski

Приведен дилер на дрога, баран со централна потерница

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ: СМЕШНО Е ДА СЕ ОЧЕКУВА ДЕКА АКО ПОБЕДИ ТРАМП САД ЌЕ ЗАСТАНАТ НА СТРАНАТА НА СРБИЈА

Sase Ivanovski

Кинезите кои го градат автопатот за Охрид ќе ја повлечат тужбата во Париз против ЈПДП

Sase Ivanovski

Лишени двајца косовски државјани, во автобус криумчареле стока без соодветна документација

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Хеликоптер на МВР исфрли над 50 тони вода врз пожарот во реонот на Јасен

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ: КАМАЛА ХАРИС ИМА ГОЛЕМИ ШАНСИ ДА ПОБЕДИ ЗАТОА ШТО МИШЕЛ ОБАМА ЌЕ ЗАСТАНЕ ЗАД НЕА И ЌЕ БИДЕ ГЛАВЕН НЕЈЗИН ПРОМОТОР А ТАА Е МЕГА ПОПУЛАРНА ВО САД МЕЃУ МАЛЦИНСТВАТА МЛАДИТЕ И ЖЕНИТЕ

Sase Ivanovski

СДСМ: Тошковски да си го праша Мицкоски за тајната коалиција со ДУИ

Sase Ivanovski

ФУРКАН САЛИУ: Мицкоски изгледа мотивиран нешто навистина да смени. Се надевам дека оваа мотивација ќе трае барем еден мандат.

Sase Ivanovski

Министерот Перински со градоначалниците од Полошкиот плански регион: Многу приоритетни прашања во општините чекаат на финансиската поддршка од Владата, потребите на граѓаните се најважни

Sase Ivanovski

РЕК Битола работи со блок 3, испадна од мрежа блок 1, на блок 2 во тек е ремонт

Sase Ivanovski

Пчелар од струмичко предизвикал пожар, при гаснењето добил изгореници

Sase Ivanovski

Удрил велосипедост со возило, избегал па сам се пријавил

Sase Ivanovski

Официјална средба на Герасимовски со амбасадорот на Република Туркијe Фатих Улусој

Sase Ivanovski

Се бара притвор за осомничените за убиството во Гостивар, мотив било несогласувања и конфликти

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Изгаснат пожарот во струмичко Ново село, причинети се огромни материјални штети

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ: ТОА ШТО ПУТИН ГО БАРА ОД ЗЕЛЕНСКИ НИКОЈ НОРМАЛЕН ЛИДЕР НА ЗЕМЈА НЕ МОЖЕ ДА ГО ПРИФАТИ

Sase Ivanovski

ДКСК ја чека документацијата за имотната состојба на Јанушев, постапува по предметот за синот на Мицкоски

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ: УКРАИНА НИКОГАШ НЕМА ДА ЈА ПОБЕДИ РУСИЈА, А И РУСИЈА ТРПИ ГОЛЕМИ ШТЕТИ ПОРАДИ ВОЈНАТА, И НА ДВЕТЕ СТРАНИ ТРЕБА ДА ИМ ДОЈДЕ ПАМЕТ И ДА ЈА ПРЕКИНАТ ВОЈНАТА

Sase Ivanovski

Разрешен директорот на КПУ Затвор „Скопје“ Филип Андов, за в.д. поставен Бобан Утковски 

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ: Ме загрижува тоа што Русија почнува да ја смета ЕУ за безбедносна закана како НАТО

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ: Може ќе воведеме санкции за Русија кога притисокот врз Србија ќе биде преголем

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ: РУСИТЕ НАУЧИЈА ПРОПАГАНДА ОД ЗАПАДОТ, НЕМА РАЗЛИКА МЕЃУ ЦНН, ББЦ И РТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ: ВО МОМЕНТОВ НИТУ ЗАПАДОТ НИТУ РУСИЈА НЕ РАБОТАТ ВО ИНТЕРЕС НА СРБИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТУРИСТИ ЕДВАЈ СПАСИЈА ЖИВА ГЛАВА ВО СКИЈАТОС ОТКАКО АВИОН ГИ КРЕНА ВО ВОЗДУХ СО СВОИТЕ МОЌНИ МОТОРИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ ИМАЛ КАВГА СО МАКЕДОНСКИ ПРЕМИЕР, НЕ ОТКРИ СО КОГО: Му велам ако нон стоп гласате како ќе ви кажат САД и ЕУ, што не се укинете како влада и прогласите протекторат?!

Sase Ivanovski

БРАВО: ЈК травел му подариле одмор на повредениот пожарникар

Sase Ivanovski

ДОКТОР МУАМЕДИ: Кога се вработуваат лекари истовремено треба да се вработуваат и медицински сестри и друг здравствен персонал, па дури и нездравствен персонал

Sase Ivanovski

Собирање и расчистување од непрописно одложен отпад на бул.,,Никола Карев”

Sase Ivanovski

СВР Битола поднесе кривични пријави за „уцена“, „полов напад и силување“ и „помагање“

Sase Ivanovski

Прилепчанец се самозадоволувал во парк пред малолетници

Sase Ivanovski

50 години демократија во Грција – подеми и падови

Sase Ivanovski

Руски разузнавач е повреден во експлозијата на автомобил во Москва

Sase Ivanovski

ВИДЕО:| Во авионската несреќа во Непал загинаа 18 луѓе

Sase Ivanovski

ФОТО: Се расчистува Халкидики, акција со багери за отстранување на лежалки и чадори

Sase Ivanovski

Влада донесе одлука: Вработувања на 600 специјализанти во болниците, разрешен директорот на Шутка и именувани повеќе директори

Sase Ivanovski

БОГОЈЕСКИ: Сребреница не е геноцид, Украина и Израел мора да се помагаат, Косово не ги исполнува меѓународните стандарди за независност и Македонија треба да го повлече признавањето на таа провинција

Sase Ivanovski

Француски медиуми: Уапсен 18-годишник кој планирал напад за време на Олимписките игри

Sase Ivanovski

Комитетот за координирање и управување со кризи ќе има седница за состојбата со пожарите

Sase Ivanovski

Нова анкета: Камала Харис води пред Трамп

Sase Ivanovski

КРЕШИМИР ЌЕ СИ ЛЕЖИ ЗАТВОР 50 ГОДИНИ? Жителите на Дарувар се во голема болка, 24 јули е прогласен за Ден на жалост

Sase Ivanovski

ОН: 150.000 луѓе се раселени од Кан Јунис за само еден ден

Sase Ivanovski

Холандскиот филм „Млеко“ победник на седмото издание на „Beach film festival Ohrid 2024“

Sase Ivanovski

Камала Харис ќе го бојкотира говорот на Нетанјаху во Конгресот

Sase Ivanovski

Макрон одбива да ја назначи премиерката договорена од левицата

Sase Ivanovski

Германија забрани работа на муслиманска организација: „Таа промовира екстремистичка идеологија“

Sase Ivanovski

ГРЦИТЕ НЕМААТ МИЛОСТ ЗА НЕСОВЕСНИТЕ ТУРИСТИ Паркирале на кружен тек, им летнаа таблиците

Sase Ivanovski

СЕЛИН ДИОН ЌЕ ПЕЕ НА ОТВОРАЊЕТО НА ОЛИМПИЈАДАТА ВО ПАРИЗ Уште една поп-ѕвезда ќе настапи, сè се држи во тајност

Sase Ivanovski

Жителите на Шуто Оризари оставени на немилост: Нема автобуси по 10 часот

Sase Ivanovski

МУ НЕМА КРАЈ НА УЖАСОТ ВО БИТОЛА: Битолчанецот кој силувал 18-годишна девојка со уцена, на ист начин ја принудил да му плати 5.500 евра

Sase Ivanovski

ЕК: Македонија спроведе реформи за независност на судството, но останува загриженоста за негова заштита од влијание

Sase Ivanovski

Курти ги повика граѓаните на Косово да не го величаат Фатон Хајризи

Sase Ivanovski

Стопанска комора: Време е да седнеме со синдикатите и да ги соочиме аргументите за „недела неработен ден“

Sase Ivanovski

Тошковски: Ќе процесуираме постапки за сите „недопирливи“ чиешто име не смеело да се спомне досега

Sase Ivanovski

ДКСК ќе иницира постапка до надлежен орган против заменик министер за распоредување на вработени за време на избори

Sase Ivanovski

МВР има двајца осомничени за подметнување два пожари

Sase Ivanovski

ЗОШТО МАКЕДОНЦИТЕ НЕ СИ ЈА САКААТ ДРЖАВАТА?!?!

Sase Ivanovski

ТОА ШТО АНАЛИЗАВА Е НА ДОЈЧЕ ВЕЛЕ Е КАКО СОЛ НА РАНА: Македонија за пет години покуса за 170 илјади работници

Sase Ivanovski

Платформата за борба против корупција: ДКСК да се воздржи од поткопување на довербата што ја изградија претходниците

Sase Ivanovski

Украина: Ние сме подготвени за преговори, но Русија не е

Sase Ivanovski

Азески и Јаневска разговарале за проширување на концептот за дуално образование

Sase Ivanovski

Книжевниот фестивал „Добра приказна“ бара онлајн донации за да се одржи

Sase Ivanovski

СДСМ: Тошковски одбрал лош начин за да не одговори на клучните прашања

Sase Ivanovski

Малолетници објавувале експлицитни фотографии од нивни соученик во група на социјални мрежи

Sase Ivanovski

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Sase Ivanovski

Градежно – занаетчиски работи во општинските основни училишта на територија на општина Гази Баба

Sase Ivanovski

Јапонски истражувачи поставија нов светски рекорд за брзина на интернет

Sase Ivanovski
Вчитувам....