26.8 C
Скопје
13/06/2024 11:11
МАКТЕЛ

  

     

 

Макрон: На ​​Украина треба да и се дозволи да уништува воени објекти на руска територија

      

Францускиот претседател Емануел Макрон се заложи Киев да добие дозвола да изврши напади врз воени објекти на територијата на Русија од каде што руските сили ја гаѓаат украинската армија.

Испораките во Киев на оружје со долг дострел, способно да ги уништи руските воени објекти, не претставуваат ескалација на конфликтот, додаде тој на прес-конференција со германскиот канцелар Олаф Шолц.

   

„Не сакаме ескалација во Украина… Но, како можеме да испорачаме оружје на Украина и да кажеме – не можете да го користите за заштита? На Украина треба да и се дозволи да уништи воени објекти на територијата на Русија од каде што пукаат руските сили. Тоа не е ескалација“, рече Макрон.

 

    

Најново

ИЗЛОЖБА ПОСВЕТЕНА НА Д-Р АЛЕКСАНДАР СИНГЕР ВО МЕМОРИЈАЛНИОТ ЦЕНТАР НА ХОЛОКАУСТОТ

Sase Ivanovski

Невремето предизвика хаос во Србија

Sase Ivanovski

Курти: Ја цениме улогата и поддршката на НАТО за Косово

Sase Ivanovski

Кристијано Роналдо e најдобриот стрелец во историјата на ЕП

Sase Ivanovski

(Видео) Британскиот политичар и водител Најџел Фараж го гаѓаа со камења и влажен цемент

Sase Ivanovski

Од каде што доаѓам срамота е да ти лепат рацете…

Sase Ivanovski

Каков е квалитет на водата во Охридското Езеро?

Sase Ivanovski

Блинкен се сретна со Нетанјаху

Sase Ivanovski

Тензии на границата меѓу двете Кореи: испукани серија истрели

Sase Ivanovski

Се урна руски воен авион, загина целиот екипаж

Sase Ivanovski

ЦУК: Девет пожари на отворено во изминатото деноноќие

Sase Ivanovski

Серија земјотреси го погодија Крит за помалку од половина час

Sase Ivanovski

Поскапеa лебот на кришки, переците и кифлите

Sase Ivanovski

Руските сили зазедоа две села во Украина, соопшти руското Министерство за одбрана

Sase Ivanovski

За помалку од еден месец ДНК промовираа два нови дуети и видео записи

Sase Ivanovski

(Видео) Банкар милионер нокаутирал жена среде улица: – не можела да стане

Sase Ivanovski

ЦУК со совети за внимателност и заштита од змии

Sase Ivanovski

Лога: Како „Европски фронт“ ја прифативме поканата на ВМРО-ДПМНЕ да разговараме за сите важни прашања за државата

Sase Ivanovski

ЗНМ и УНДП доделија награди на тема „Креативност и новинарска етика“, новинарката Вурмо од ,,Фокус” меѓу наградените

Sase Ivanovski

„Земи здив, нурни во добра книга“ со попусти до 60 отсто на книгите од „Арс Ламина“

Sase Ivanovski

Ќе имаме 20 министерства за помалку од 2 милиони жители: „Треба да ги следиме препораките на Европската комисија, иако ова не е реформски закон“

Sase Ivanovski

Куновска: СДСМ оди по пат од кој нема враќање, а тоа не е добро не само за СДСМ, туку пред се за државата

Sase Ivanovski

Епилог од европските избори: „Свртувањето кон десно е неповолно за проширувањето и Македонија“ 10/06/2024 14:11

Sase Ivanovski

Вучиќ и одговори на американската амбасада во Босна и Херцеговина: „Ве молам кажете ми каде пишува тоа!?

Sase Ivanovski

Герт Вилдерс потврди дека е постигнат конечниот договор за новата холандска Влада

Sase Ivanovski

Тајмс: Со Украина не управува Зеленски

Sase Ivanovski

Кумановец објавувал експлицитни фотографии од поранешната сопруга

Sase Ivanovski

Тешко повреден 20-годишен рудар од Пробиштип

Sase Ivanovski

Компанијата ЗЕГИН ги обедини граѓаните во хуманитарна трка

Sase Ivanovski

Свекрвата ја нападнала снаата во Скопје

Sase Ivanovski

Бројот на странски туристи за четири месеци зголемен за 19,3 проценти

Sase Ivanovski

Незири: Министерот ќе одлучи дали ќе има кратење на наставата, „Меѓаши“: Компромисот е во креативни решенија

Sase Ivanovski

Приведена 21-годишна девојка барана со потерница

Sase Ivanovski

Пријави против двајца кумановци, осомничени се дека извршиле обљуба и силување врз поранешните сопруги

Sase Ivanovski

Десетици познати жени во новиот проект на Сара Мејс: Сите вие сте хероини!

Sase Ivanovski

Професорката Алексиќ за „заклучувањето крајни оценки“: Дали сме берза за оценки?

Sase Ivanovski

„Матурски помпи“, а завршиле задолжително средно – Родителите на голем трошок

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Валентино Милорадевски попознат како Тино Брзи ја објави својата нова песна – „Самама”

Sase Ivanovski

Приведени разбојници во Радовиш, следува пријава

Sase Ivanovski

СРЕДБА ГАШИ – БОМГАРТНЕР: ЈА ИМАТЕ ЦЕЛОКУПНАТА ФРАНЦУСКА ПОДДРШКА НА ВАШИОТ ПАТ КОН ЕВРОПСКАТА УНИЈА

Sase Ivanovski

Градот Скопје со новите специјално адаптирани моторни возила, овозможува полесно движење на децата и лицата со потешка телесна инвалидност

Sase Ivanovski

Партиските раце настрана од здравството! – главната порака од денешната панел дискусија на „Замисли“

Sase Ivanovski

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со генералната секретарка на Советот на Европа, Пејчиновиќ Буриќ

Sase Ivanovski

Маричиќ на работилницата на ТАИЕКС во Белград: Модернизацијата и унапредувањето на државата и јавната администрација се гледаат како основа на целиот јавен сектор од кој зависат процесите и развојот во секое демократско општество

Sase Ivanovski

СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА СОБРАНИЕТО, АФРИМ ГАШИ СО АРМЕН ГРИГОРЈАН

Sase Ivanovski

123 санкционирани возачи во Скопје, 17 возачи на мотоцикл

Sase Ivanovski

Османи: Уставното име на државата е Република Северна Македонија и секоја употреба на друго име е надвор од Уставот

Sase Ivanovski

Федерер смета дека Новак бил погрешно разбран во текот на кариерата

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КОЊИТЕ ПРВ ПАТ БИЛЕ ПРИПИТОМЕНИ ВО МОНГОЛИЈА

Sase Ivanovski

Новинарот Зоки Фаци се бори со канцер, ги повика своите фанови да му дадат поддршка

Sase Ivanovski

Мицкоски најавува намалување на администрацијата – кратење на директорски позиции, управни одбори, број на пратеници

Sase Ivanovski

„КЛУЧЕН ПРИОРИТЕТ ЌЕ НИ БИДЕ ЗДРАВСТВОТО“: Мицкоски најави големи измени, дури и кратење на двојните директори

Sase Ivanovski

Мицкоски тврди дека нема никаков посебен договор со ДУИ, за законот барал поддршка и од СДСМ

Sase Ivanovski

Апел: Младо момче исчезна во Битола, ако го видите веднаш пријавете

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Изложба на фотографии „Украина: Воено злосторство“ во Мала станица

Sase Ivanovski

На изборите за ЕП гласаа и 16-годишници: Неколку европски земји ја намалија старосната граница за гласачите

Sase Ivanovski

ПАПАТА ФРАНЦИСК БАРА СВЕШТЕНИЦИТЕ ДА НЕ ГО ТУПАТ СО ПРОПОВЕДИТЕ „Луѓето ќе заспијат ако зборувате повеќе од 8 минути“

Sase Ivanovski

„ПЕНДИКОВ МОЖЕЛ ДА СЕ ЛЕКУВА ВО МАКЕДОНИЈА“ Со распит на сведоци продолжи судењето за нападот врз секретарот на бугарскиот клуб

Sase Ivanovski

СЗО: Голем број Европејци умираат поради ултра-обработена храна, тутун и алкохол

Sase Ivanovski

Скопскиот Аквапарк останува затворен

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЏАМБАЗОВ: ШПИОНОТ НА УДБА ВО КАФАНА ПРЕД НЕКОЕ ВРЕМЕ МИ ПРИЗНА ДЕКА РАБОТА МУ БИЛО ДА МЕ СЛЕДИ СЕКАДЕ КАДЕ ОДАМ И ДА СЛУША ШТО ЗБОРАМ И ШТО ПРАВАМ, ЕДНАШ БЕЗ ДА ЗНАМ МЕ ИЗВАДИЛ ОД ПОЛИЦИСКА СТАНИЦА ПОСЛЕ ЕДНА ТЕПАЧКА ВО ПРИЛЕП

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОМБА НА ЏАМБАЗОВ: УДБА МЕ СЛЕДЕШЕ КАКО МЛАД АКТЕР, СИСТЕМОТ СЕ ПЛАШЕШЕ ОД МОЈАТА СЛАВА

Sase Ivanovski

Лефков: Македонија добива власт која знае како се води меѓународна политика, претходната власт не знаеше ни дипломатска нота да испрати

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЏАМБАЗОВ: САКАВ ИЛИНА ДА МИ РОДИ ДЕТЕ, НО ЗА ЖАЛ ТАА ИМАШЕ ДРУГИ ПЛАНОВИ ЗА ЖИВОТОТ

Sase Ivanovski

Осветен новиот Соборен храм „Свети Спас“ во долно Соње

Sase Ivanovski

Подгответе се! Утре половина Скопје ќе остане без струја поради сервисирање на мрежата

Sase Ivanovski

(Фото галерија Томислав Георгиев за ФОКУС.МК) Топлото време „не се важи“ на Матка

Sase Ivanovski

Спасовски: Очекувам ВМРО-ДПМНЕ да ги поништи договорите со соседите, изборите ги добија на ова ветување

Sase Ivanovski

„КБ ПУБЛИКУМ“ СТАНУВА „КБ ИНВЕСТ“ Доминантен сопственик е Комерцијална банка

Sase Ivanovski

Путин им го честиташе на граѓаните Денот на Русија

Sase Ivanovski

„ДОБРЕДОЈДОВТЕ ВО СЕМЕЈСТВОТО НА VDL“: новите сопственици на „Ван Хол“ со официјален поздрав до вработените во Македонија

Sase Ivanovski

„Придобивките за нашите компании од зелените коридори ќе бидат огромни“: еве што велат од Комората за заедничкиот регионален пазар

Sase Ivanovski

Заев и Ципрас со заедничка колумна: Без проактивен пристап, ЕУ ризикува понатамошно распаѓање во Западен Балкан

Sase Ivanovski

Битраков: Реорганизацијата на Владата не значи дека нема да има нови вработувања

Sase Ivanovski

Ерменија ќе ја напушти безбедносната алијанса на Путин

Sase Ivanovski

ФИЛИПЧЕ: Нема веќе нејавување на телефон и за банална работа

Sase Ivanovski

АХМЕД МУАМЕДИ, СПЕЦИЈАЛИСТ АНЕСТЕЗИОЛОГ ОД ОСМИ СЕПТЕМВРИ: ДЕМОНОПОЛИЗАЦИЈА И ПРИВАТИЗАЦИЈА НА ФОНДОТ ЗА ЗДРАВСТВО, се друго е импровизација и заглавување во досегашната кал

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДВАЈЦА ГАСТЕРБАЈТЕРИ ОД АМЕРИКА: МЛАДИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА СПИЈАТ ДО 12, ПО ЦЕЛА НОЌ СЕ ПИЈАНЧАТ СЕКОЈ ДЕН, ТЕШКО НА ОВАА ДРЖАВА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДВАЈЦА НАШИ ГАСТЕРБАЈТЕРИ ВО АМЕРИКА: НА НАШИТЕ ДЕЦА НА 15 ГОДИНИ ИМ ДАДОВМЕ ДА МЕНАЏИРААТ СПОРТСКА САЛА, СТАНУВАА ВО 5 САБАЈЛЕ, ОДЕA НА ШКОЛО, ВЕЧЕР РАБОТЕА ДО 22 ЧАСОТ!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНА ПРИКАЗНА: Фондацијата Близнакоф со фонд од 5 милиони долари дели стипендии во Македонија на сиромашни студенти, парите ги заработиле наши емигранти на берза во САД

Sase Ivanovski
Вчитувам....