2.8 C
Скопје
22/02/2024 05:55
МАКТЕЛ

      

Малтешкото МНР му ја прекина на Анѓушев функцијата почесен конзул на Малта

      

Малтешкото Министерство за надворешни работи му ја прекина функцијата почесен конзул на Малта на поранешниот вицепремиер, Кочо Анѓушев, поради неговото поместување на „црната листа“ на САД, објави „Тајмс оф Малта“.Анѓушев, беше назначен за почесен конзул на Малта во Скопје во октомври 2021 година, од страна на Владата на Малта.
Американскиот Стејт департмент во вторникот објави дека го означува Кочо Анѓушев како генерално неподобен за влез во САД, поради неговата вмешаност во значителна корупција.

   

– Додека ја извршуваше функцијата вицепремиер, Анѓушев ја злоупотреби својата службена положба во корист на неговите приватни деловни интереси, поткопувајќи ја довербата на јавноста во Северна Македонија во нивните владини институции и јавни процеси, се наведува во соопштението објавено од Стејт департментот.
Оваа ознака, посочуваат од Стејт департментот, ја потврдува посветеноста на САД за борба против корупцијата, која му штети на јавниот интерес, го попречува економскиот просперитет на земјите и ја намалува способноста на владите ефективно да одговорат на потребите на својот народ.

 

„Тајмс оф Малта“ пишува и дека Анѓушев е основач и сопственик на „Фероинвест“, кој себе си се опишува како „искрен пријател“ на Малта. Портпаролот на малтешкото МНР во изјава за „Тајмс од Малта“ истакнал дека Министерството никогаш не добило никакви негативни информации за Анѓушев од неговото назначување во 2021 година.
-Со оглед на ваквите случувања, Министерството го прекинува неговото назначување, што веднаш стапува во сила и внимателно ги следи најновите случувања, изјавил тој.

   

     

Анѓушев последен пат бил во Малта во април, каде што се сретнал со министерот за надворешни работи Јан Борг, кој е и новиот претседавач на ОБСЕ. Тој во Валета се сретнал со повеќе стопански субјекти и имал разговори со претставници на Агенцијата за странски инвестиции на Малта.Поранешниот вицепремиер откако САД објави дека го ставиле на „црната листа“ во соопштение до медиумите ги негираше сите сомневања изразени од Стејт департментот и најави дека ќе ја обжали одлуката. Тој, исто така, посочи дека има фирми и во САД, и како што вели, е американски даночен обврзник.

-Силно ги негирам сите сомневања изразени во документот објавен од почитуваниот Стејт Департментот и сакам да известам дека ќе ја обжалам одлуката и ќе ги искористам сите правни лекови наведени во самиот документ во правец на повлекување на оваа одлука, која ја сметам за непотребна во рамките на заложбите на нашите пријатели, САД, за борба против корупцијата, нагласи Анѓушев.Во текот на неговиот мандат во Владата на Република Северна Македонија од 2017-2020 година, како што вели Анѓушев „работел со целосно почитување на сите закони и уставни одредби на државата и во интерес на македонската економија и на демократските принципи на кои почива нашата земја“.

    

Најново

Ковачевски: СДСМ оди на двојна победа

Sase Ivanovski

Канал 5: Сопругата на Арбен Таравари на 7 февруари се вработила во Министерството за образование

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Спектакуларно отворање на нашиот изборен штаб во Куманово

Sase Ivanovski

Спасов-Ѕоф: Ќе гласам за Стево бидејќи е единствениот урбан лик во сите гарнитури досега

Sase Ivanovski

Бојмацалиев за ТВ21: МВР не потфрли во нарачката на обрасци, капацитетите на МВР покажаа услуга кон 170.000 граѓани во декември и јануари 

Sase Ivanovski

ТВ21 ја дознава „големата вест“ на Ахмети: Бујар Османи кандидат за претседател и нема коалиција со партија која не прифаќа внесување на Бугари во Уставот

Sase Ivanovski

Бојмацалиев: Препознаено е уште едно лице од инцидентот во кој полицаец нападна друг колега полицаец во скопски локал

Sase Ivanovski

СДСМ: Го шириме социјалдемократскиот глас! Се подготвуваме за најголемата дигитална акција

Sase Ivanovski

Популарниот руски воен блогер Андреј Морозов извршил самоубиство откако бил жестоко критикуван за објавата во која тврдеше дека Русија изгубила 16.000 војници во борбите за Авдиивка

Sase Ivanovski

Османи го корегира Тошковски: Нема официјален допис од ЕУ за патување со стариот пасош, секоја држава самостојно одлучува како ќе се однесува

Sase Ivanovski

Голем пожар во Желино: горат купишта гуми од автомобили

Sase Ivanovski

ДУИ: Ахмети утре ќе ја соопшти големата вест

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ ОБЈАВИ ДЕКА ЌЕ БИДЕ КАНДИДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ДРЖАВАТА: Ќе го вратам престижот да се биде претседател на државата

Sase Ivanovski

ОД ПЕТОК ПОЧНУВА СОБИРАЊЕТО ПОТПИСИ – Ванковска и Апасиев поднесоа иницијатива до ДИК, имаат две недели

Sase Ivanovski

СИТУАЦИЈАТА ПОД КОНТРОЛА, НО НЕ И НАЈСТАБИЛНА, СЕ ЗАРАЗУВААТ И ВОЗРАСНИ СО ГОЛЕМА КАШЛИЦА: Од 56 потврдени случаи 46 се во Скопје

Sase Ivanovski

Османи: Нема официјална нота од државите по однос на старите пасоши, само Швајцарија потврди дека прифаќа

Sase Ivanovski

МАСАКАР ВО КУМАНОВО: СЕМЕЈНА РАСПРАВИЈА ЗАВРШИ ТРАГИЧНО – брат ја уби сестра си и внук, тешко го повредил вториот внук

Sase Ivanovski

САМО ГОРДАНА СИЉАНОВСКА ДАВКОВА СЕ ПРИЈАВИЛА НА ОГЛАСОТ НА ВМРО ДПМНЕ ЗА КАНДИДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ДРЖАВАТА

Sase Ivanovski

Ковачевски: СДСМ ја враќа Универзална сала на Скопје и Скопјани

Sase Ivanovski

Судот во Салехард следниот месец ќе одлучува дали телото на Навални ќе биде предадено на неговата мајка

Sase Ivanovski

Ангелов: Немам дилеми за медицинскиот транспорт на Лео, таткото се понуди да го плати

Sase Ivanovski

Неофицијално: Раководството на СДСМ донело одлука да го поддржи Стево Пендаровски

Sase Ivanovski

Техничка грешка бил мејлот кој д-р Петличковски го добил за неговата смена од КЗБ

Sase Ivanovski

Западни амбасадори кај Курти за забраната на српскиот динар во Косово

Sase Ivanovski

Министерот Николовски изврши увид во градежните активности за изградба на браната Речани која се гради за наводнување на Кочанско Поле

Sase Ivanovski

Симоновска и Мулачка: Не се плашиме од заканите, имаме поддршка од редакциите и јавноста

Sase Ivanovski

Пешевска: Негувањето на македонскиот јазик е од огромна важност бидејќи преку него се идентификуваме и во светот

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ: Мајчиниот јазик на еден човек е во исто време заветот кој го наследил од своите претходници и аманетот кој го остава на идните поколенија

Sase Ivanovski

ПРЕСУДА НА МЕЃУНАРОДНИОТ СУД ВО ПАРИЗ: РУСИЈА ТРЕБА ДА ПЛАТИ 50 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ОШТЕТА НА АКЦИОНЕРИТЕ НА ЈУКОС ОИЛ НА МИХАИЛ ХОДОРКОВСКИ КОЈ ЗА ВЛАКНО ЈА ИЗБЕГНА СУДБИНАТА НА НАВАЛНИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВЛАДИНИОТ СОВЕТНИК ЗА ЕНЕРГЕТИКА ВИКТОР АНДОНОВ ГИ НАПРАВИ МАСАКАР БИВИС И БАТХЕД НА ТВ АЛФА

Sase Ivanovski

Нови 20 стипендии од Групацијата Лимак за иницијативата Global Engineer Girls

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Џафери од Арачиново: До здраво општество од најраната возраст на идните генерации

Sase Ivanovski

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја посети лабораторијата за мерење на квалитетот на воздухот во рамки на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип

Sase Ivanovski

Градот Скопје со 50 градски институции отпочнува хуманитарна акција за обезбедување на неопходните средства за лекувањето на Леонид Индов

Sase Ivanovski

Клиника Жан Митрев организира работилница за борба против срцево-садови заболувања 

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Паметниот „Епл” прстен наскоро на пазарот

Sase Ivanovski

Велика Британија ќе забрани употреба на мобилни телефони во училиштата

Sase Ivanovski

“Mojoт живот ќе биде краток. Деновите кога можам, навистина живеам“: 30 луѓе чиј живот ќе заврши скоро објаснуваат што е навистина важно (прв дел)

Sase Ivanovski

Проектите на трасата Кичево – Охрид се од 18. век: Првиот човек на „Гранит“ за проблемите на автопатот

Sase Ivanovski

Манолева: Универзитетската клиника за физикална медицина има можност за рехабилитација на неподвижни пациенти

Sase Ivanovski

ИРЛ: Службеничка од Пошта добила бизнис од Електрани вреден 7 милиони евра

Sase Ivanovski

Џафери: Должни сме да сме со граѓаните, а не затворени во канцеларија

Sase Ivanovski

По критиките, Ковачевски им се извини на медиумите

Sase Ivanovski

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ го блокира носењето на законот за продажба на станови во државна сопственост

Sase Ivanovski

Конзерваторското мислење за 17-катницата кај Воена болница треба веднаш да се поништи, објави министерката за култура

Sase Ivanovski

„ИЛИ 450 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ИЛИ ИМОТОТ“ Конечната казна за Трамп натежна за уште 100 милиони долари

Sase Ivanovski

НАВАЛНИ БИЛ УБИЕН СО ЕДЕН УДАР ВО СРЦЕТО? Експертите препознаваат стар метод што го користеле специјалните сили на КГБ 

Sase Ivanovski

НАВАЛНИ БИЛ УБИЕН СО ЕДЕН УДАР ВО СРЦЕТО? Експертите препознаваат стар метод што го користеле специјалните сили на КГБ 

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ НЕ БИЛ ХОМОСЕКСУАЛЕЦ Грција бесна поради новиот документарец на Нетфликс

Sase Ivanovski

Бојмацалиев: 17 милиони евра за 80 реконструирани објекти, започнати нови реконструкции на управните служби во МТВ и Центарот за Обука во Идризово, вложени 14 милиони евра во опрема и униформи

Sase Ivanovski

Битиќи: НИПП е основа за економски раст и општествен просперитет преку искористување на моќта на геопросторните податоци

Sase Ivanovski

ПРИЛЕП НАСКОРО ДОБИВА ПРИВАТЕН МЕДИЦИНСКИ ЦЕНТАР

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Вучиќ: Не секогаш и по секоја цена зборувајте против својата земја!

Sase Ivanovski

Мицкоски: Зошто кога веќе знаело претходното раководство на МВР дека нема пасоши, не направиле подобра организација и граѓаните плаќаа непотребно за документи кои сега треба да ги сменат

Tamara Ivanovska

Грковска за Слободен печат: Секој што ја бара довербата на граѓаните на избори, треба да дејствува согласно законите и етичките правила

Tamara Ivanovska

Османи во проверка на работењето на Генералниот конзулат во Венеција: “Кризата со зголемените барања за нови патни исправи, ќе ја надминеме со најдобра можна реорганизација”

Tamara Ivanovska

Од 6-та владина седница: Утврден е текст за измени на Законот за прогласување на Старото градско јадро на Охрид со цел зголемена заштита, согласно препораките на УНЕСКО; Решение за именување членови на Националниот совет за развој

Tamara Ivanovska

КФЦ: Ја подигнуваме свеста на учениците за потребата од финансиска писменост

Tamara Ivanovska

Стоилковски: ВМРО-ДПМНЕ на граѓаните им нуди проекти и идеи важни за иднината, додека СДС се што нуди е црна кампања и лаги

Tamara Ivanovska

Ковачевски: Концептот на СДСМ значи поголеми плати, пензии и демократија, на ДПМНЕ изолација и насилство

Tamara Ivanovska

Лефков: 7 години РЕК „Битола“ е непресушен извор за олигарсите на СДСМ и ДУИ, 7 години скандали и сомнителни тендери поврзани со врхушката на власта

Tamara Ivanovska

Хрватска ќе го помогне евринтегративниот пат на нашата земја

Tamara Ivanovska

Мадиќ-Банчук во Загреб: Даваме поддршка на враќање на мирот во Украина и заштита на меѓународниот поредок

Tamara Ivanovska

Богоев во посета на Алкалоид: Преку ефективни реформски политики до поголеми инвестиции и производство со поголема додадена вредност – македонскиот фармацевтски гигант лани со 183 милиони евра извоз

Tamara Ivanovska

Битиќи: СДСМ го испорачува ветеното и има јасна визија, ДПМНЕ нема план, сеат лаги и страв кај граѓаните

Tamara Ivanovska

„МАКЕДОНИСТИЧКИ ЧАС“ НА ЛЕКТОРАТИТЕ НА МСМЈЛК ПРИ УКИМ ВО СТРАНСТВО, ПО ПОВОД МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН НА МАЈЧИНИОТ ЈАЗИК

Tamara Ivanovska

Свечена церомонија во МВР по повод 18 февруари – Денот на Одделот за заштита на определени личности и објекти при Министерството за внатрешни работи

Tamara Ivanovska

Џафери: Влогот во образованието е влог за европска иднина на младите, за просперитет и напредок на државата

Tamara Ivanovska

ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ПРЕД ДА ЗЕМЕТЕ МИЛЕНИК

Tamara Ivanovska

Средба на министерот за внатрешни работи Панче Тошковски и дополнителниот заменик министер Митко Бојмацалиев со Н.Е. Грегор Пескор – Амбасадор на Република Словенија

Tamara Ivanovska

Ѓорчев: Граѓаните ќе го паметат Пендаровски, по тоа што изјави дека Гоце Делчев е Бугарин

Tamara Ivanovska

Ковачевски: Во ДПМНЕ гледаме дека нема никаква промена, тоа е истата партија од минатото

Tamara Ivanovska

Уставниот суд потпиша Меморандум за разбирање со Мисијата на ОБСЕ во Скопје

Tamara Ivanovska

СДСМ: Одговорност за сите вмешани во тепањето на полицаецот и попречувањето на акција против дрога

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Етикетирањата и навредите на Ковачевски кон медиумите се закана за слободата на говор и се обид за заплашување на оние кои го критикуваат

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: ВМРО-ДПМНЕ ќе спроведе два проекти, од областа на урбанизмот, каде ќе се исклучи човечкиот фактор и ќе се дигитализира вадењето на градежни дозволи

Tamara Ivanovska

Бојмацалиев: После 53 години започнува реконструкцијата на 82 објект – Центарот за обука при МВР

Sase Ivanovski

БИ ПРОБАЛЕ ВАКВО НЕШТО? Во Италија е основана првата фабрика за производство на брашно од инсекти

Tamara Ivanovska

„Фашист” за покраински премиер во Германија?

Tamara Ivanovska

Одржан првиот координативен состанок за имплементација на новата Стратегија за правата на лицата со попреченост 2023-2030 година

Tamara Ivanovska
Вчитувам....