21.8 C
Скопје
31/03/2023 16:02
МАКТЕЛ

   

Маричиќ: За економскиот развој на државата неминовно мора да продолжиме со процесот на ЕУ

    

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ во интервјуто за „Аргумент+“ рече дека економскиот развој и влезот на Северна Македонија во ЕУ се процеси кои не можат да се водат одвоено и дека ако сакаме државата да оди напред и младите да останат во неа, опозицијата мора да даде поддршка за преговорите со ЕУ.- Процесите на нашиот економски развој, отселувањето на младите луѓе и влезот во ЕУ не можеме одвоено да ги водиме. Ако сакаме економски развој и ако сакаме младите луѓе да ги задржиме дома, па и оние коишто сакаат да градат кариера, опозицијата мора да сфати дека е неминовно да продолжат преговорите со ЕУ, изјави Маричиќ.

  

Вицепремиерот не верува дека ВМРО-ДПМНЕ ја сфаќаат одговорноста и сериозноста на евроинтегративниот процес и дека доколку сакаме да заглавиме и да чекаме, никој ништо нема да ни рече, но штетата ќе биде наша, ќе го изгубиме времето и веројатно ќе го пропуштиме и моментот. – Нивната цел беше да потпишуваат некои потврди дека никогаш нема да гласаат. Што тоа може да донесе на оваа држава? Еве да речеме дека не гласаме или да ги лажеме граѓаните дека можеме да преговараме уште пет или десет години за да се надеваме на некој подобар договор. Мислам дека имаме договор што ни гарантира брз почеток на наредната фаза од преговорите, што ни покажа дека сме многу напред во однос на многу прашања дури и во однос на оние држави коишто преговараат десет години и тоа е шанса за нас, посочи Маричиќ.

 

Тој смета нема никаква логика да се поврзуваат уставните измени со парламентарни избори, кои според него треба да се случат вгодина, но доколку опозицијата е подготвена да гласа за уставните измени Маричиќ вели дека се спремни да разговараат за деталите и под кои услови би гласале. – Треба да сфатиме дека не е возможно да притискаме на кошница и на гас во исто време, значи не можеме да велиме дека сме за ЕУ, а притоа да не ги носиме одлуките коишто нè носат таму, порача Маричиќ и посочи дека оваа година е клучна за разрешување на овие дилеми и дека не е возможно демагошки и не е искрено и чесно да се тврди дека се за членка во ЕУ, но ако може ние да ги напишеме условите и под тие услови да влеземе, ниту една држава де влегла по свои услови.

  

Вицепремиерот за европски прашања кој воедно е и претставник на Владата за контакт со Собранието, кажа дека има комуникација со пратениците и смета дека треба да се воспостави еден конструктивен дијалог, преку Националниот совет за одредени прашања и да се тргнат политичките разлики на страна, во интерес на граѓаните. – Имаме една генерална временска рамка до 2023-та година да ги направиме уставите измени и доколку сакаме да го одржиме чекорот којшто ни е зацртан со преговарачката рамка и со сите одлуки од минатата година од 2022, треба да ги исполниме, рече Маричиќ додавајќи дека досега сме биле безброј пати раздвоени од држави кои веќе ги завршиле преговорите.

    

– Сме биле разделени од Хрватска со којашто сме почнале на почеток заедно. Сме биле разделени од Србија и Црна Гора пред 11 години. Нема да биде прв пат да останеме, но тоа секогаш било на наша штета. И секогаш од секое разделување ние сме трпеле штета, а државите коишто ги отвориле преговорите отишле напред. И гледате денеска Хрватска е членка веќе 10 години, од неодамна и во Шенген зоната, Србија и Црна Гора преговараат 10 години. Не би сакал да коментирам колку им е успешно и како, но наша обврска е да не губиме веќе време. Да не губиме веќе време за овие и за следните генерации, порача главниот преговарач со ЕУ Маричиќ во „Аргумент+“

   

Најново

Министерката Петровска покажа папки, вели во нив има материјал кој го компромитира Драган Ковачки

Sase Ivanovski

Тетовец ќе плати 100 дневни глоби поради објава на ФБ против екс амбасадорка на САД

Sase Ivanovski

Саити: Зголемувањето на платите на судиите е оправдано, одлуките на Уставен мора да се почитуваат

Sase Ivanovski

ТРАМП СЕ ЗАКАНУВАШЕ ДЕКА ЌЕ ЈА АПСИ ХИЛАРИ, НА КРАЈ ТОЈ ЌЕ ЗАВРШИ ВО ЗАТВОР

Sase Ivanovski

ФОКУС: Девојче ја викнало Аниса среде училишен час вчера, и оттогаш и се губи трага!

Sase Ivanovski

Најголемата единица во армискиот состав – Првата пешадиска бригада го одбележа денот на единицата

Sase Ivanovski

И ЕКСПЕРТИТЕ БАРААТ ПОЛИТИЧАРИТЕ ДА ВОЗАТ ПУНТО И ДА ЖИВЕАТ СО МАМИЧКА – Кордалов: Политичарите итно со консензус да ги намалат платите, во спротивно опасно ќе се одалечат од граѓаните

Sase Ivanovski

Ковачевски: Нема поголема глупост од границите на Балканот!

Sase Ivanovski

900 милиони евра за модернизација на армијата во следните 10 години

Sase Ivanovski

„И мојот идентитет постои“ – Марш за видливост на трансродовите лица

Sase Ivanovski

Блокиран е железничкиот сообраќај – протест на машинскиот и извршниот персонал на МЖ Транспорт

Sase Ivanovski

Вучиќ: Односите меѓу Белград и Скопје се најдобри во историјата

Sase Ivanovski

Герасимовски бара општините да конфискуваат дивоградби

Sase Ivanovski

ЖИЧАРНИЦАТА ОД УТРЕ ЌЕ РАБОТИ ЕДЕН ЧАС ПОВЕЌЕ

Sase Ivanovski

Влада: Одлуката на Уставниот суд не значи дека автоматски ќе се зголемат платите на сите именувани лица за 78 проценти

Sase Ivanovski

Османи: Секој сака поголема плата, ама политичарите треба да бидат последните на листата за зголемување

Sase Ivanovski

За нас леб од 33 денари, а за министрите плата од 1 800 евра, вработените од Министерството за култура шести ден на протест

Sase Ivanovski

ДОЈДЕ МОМЕНТОТ ДА СЕ ОТСТРАНИ ФОРМУЛАЦИЈАТА „20%“ ОД УСТАВОТ Таравари застана на страната на министерот Лога, контра Ковачевски, Османи и Маричиќ

Sase Ivanovski

Маричиќ: Секој пратеник ќе треба да се соочи со одлуката дали блокадата ќе си ја наметнеме сами или ќе продолжиме напред

Sase Ivanovski

РАЗОТКРИЕН „ВУЛКАН“ – ТАЈНАТА РУСКА АРМИЈА ЗА САЈБЕР ВОЈНА! Протекоа воени тајни на Кремљ за хибридното војување

Sase Ivanovski

РАСПОЛОЖЕНИЕТО НА НАРОДОТ НА МАКЕДОНИЈА ПОСЛЕ ЗАСТАРУВАЊЕТО НА ТИТАНИК 2 НА САШО МИЈАЛКОВ

Sase Ivanovski

66 санкции за автобуси што вршат превоз на ученици, осум возила упатени на вонреден технички преглед

Sase Ivanovski

Ковачевски-Орлиќ: Клучна е улогата и одговорноста на пратениците за евроинтегративните процеси на двете земји

Sase Ivanovski

СЕДИ МИРЕН, АКО ТИ СЕ МИЛИ ДЕЦАТА!“ Мицкоски добил закани преку Фејсбук

Sase Ivanovski

Ковачевски – Вучиќ: Пријателството и партнерството меѓу Северна Македонија и Србија се продлабочува, овозможуваме забрзан регионален развој

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОРДАНОВСКИ: КОВАЧЕВСКИ СЕ ПОКАЖУВА КАКО ДОБАР МЕНАЏЕР, НО ЛОШ ВИЗИОНЕР И ЛИДЕР, КАКО ДА НЕМА ХАРИЗМА И ВИЗИЈА

Sase Ivanovski

ФОКУС: Дури по 16 месеци од исчезнувањето му го пронајдоа телото, судбината на момчето од Демир Хисар останува мистерија за блиските!

Sase Ivanovski

СПЕЦИЈАЛЦИ НА ТИГАР И ПЛАНИНАРИ КОНЕЧНО УСПЕАЈА – По четири дена извлечено е телото од бездната во Неготинско

Sase Ivanovski

АЛКОХОЛ И ДОЛГОВИ БИЛЕ ПРИЧИНА ЗА УБИСТВОТО – Две лица се уапсени за убиството во казино кај Млечен, по едно се уште се трага

Sase Ivanovski

Трамп за обвинението: Ова е политички прогон, овој „лов на вештерки“ ќе му се врати на Бајден

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОРДАНОВСКИ ЗА СУДСКИТЕ ПРОЦЕСИ НА МИЈАЛКОВ: ВРЕМЕ Е ДА ОДАТ СУДИИ ВО ЗАТВОР НА ДОЛГА РОБИЈА, ТИЕ СЕ КОРУМПИРАНИ ДО КОСКА

Sase Ivanovski

Играле заедно во казино во Капиштец, па извадил пиштол и го убил

Sase Ivanovski

237 санкционирани возачи во Скопје: 79 за брзо возење

Sase Ivanovski

АХВ и Ветеринарната комора ќе потпишат методологија за утврдување на цените за активности од јавен интерес

Sase Ivanovski

Претрес во Куманово, приведен дилер, пронајдена дрога

Sase Ivanovski

Покренато обвинение против Трамп во случајот со исплата на мито за Сторми Дениелс – Ова е првпат во историјата на САД поранешен претседател да биде обвинет за кривично дело

Sase Ivanovski

Потпишани билатерални документи помеѓу владите на Србија и Северна Македонија – во фокус интересот на граѓаните и економиите на двете земји

Sase Ivanovski

СДСМ: Градоначалникот на Зрновци од ВМРО-ДПМНЕ удри по џебот на граѓаните, поскапи комунални услуги за 66 отсто

Sase Ivanovski

Кривична пријава за злоупотреба на лични податоци: Си нарачувал производи на интернет со туѓи лични податоци

Sase Ivanovski

АлтернАтивА: Македонското судство е на колена!

Sase Ivanovski

Ѓоргиевска: Мора системски, институционално да се искорени дискриминацијата и задскриената маргинализација

Sase Ivanovski

Предизвиците на руралната жена и унапредување на нивната состојба во фокусот на панелот „Жени од руралните средини го движат регионот“, на регионалната конференција на МТСП

Sase Ivanovski

10 ГОДИНИ ДЕТСКА КАРДИОХИРУРГИЈА ВО МАКЕДОНИЈА, ИНТЕРВЈУ СО ДОЦ. Д-Р ВЛАДИМИР ЧАДИКОВСКИ

Sase Ivanovski

КАРДИОХИРУРГИЈАТА ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“ ПРЕРАСНА ВО ВОДЕЧКИ КАРДИОХИРУРШКИ ЦЕНТАР ВО РЕГИОНОТ

Sase Ivanovski

СИСТИНА: СО МИНИМАЛНО ИНВАЗИВНИ МЕТОДИ ДИРЕКТНО УНИШТУВАМЕ ТУМОРИ И КАНЦЕРИ: ИНТЕРВЈУ СО ДОЦ. Д-Р АЛЕКСАНДАР ЃОРЕСКИ

Sase Ivanovski

Сеул го обвини Пјонгјанг дека ги егзекутира луѓето кои споделуваат видеа од нивната земја

Sase Ivanovski

(ФОТО ОД ПРЕД ГЕРМАНСКАТА АМБАСАДА ВО САРАЕВО) Германија подготвена за нови имигранти: Над 50 илјади неквалификувани работници од Балканот ќе добијат дозвола за работа

Sase Ivanovski

Маричиќ: Искуството кажува дека чекањето не ни ја подобрува позицијата

Sase Ivanovski

ЛУДАК: Путин повика скоро 150.000 млади Руси да загинат во Украина

Sase Ivanovski

Приведени криумчари од кавадаречко, пронајдни пет лица мигранти од Конго

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЛЕГЕНДАРНА ИЗЈАВА НА МЕРКО: Ако може да колеме јагниња и телиња, само кучињата ли ќе ги чуваме?

Sase Ivanovski

Шокантна изјава во најлош можен момент на Српскиот патријарх Порфириј: Украина го прогонува православието

Sase Ivanovski

Боки 13 остана речиси без желудник; Хирургот: Пациентот е во ризична состојба, опериравме повеќе од четири часа

Sase Ivanovski

Вицепремиерката Грковска им ги додели дипломите на најдобрите студенти од ФИНКИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЏЕВДЕТ ХАЈРЕДИНИ ДО ЕФТОВ: ГИ ВРЕЃАШ АЛБАНЦИТЕ КОГА ВЕЛИШ ДЕКА СУМ НАЈСИМПАТИЧЕН АЛБАНЕЦ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СЕПАК ВИСИНАТА НЕ БИЛА ТОЛКУ БИТНА?!

Sase Ivanovski

Во изјава за Макфакс, Русковска најави борба по предлогот за да ја разрешат: Не сум поразена, не се каам

Sase Ivanovski

ВМРО-Народна за МРТ во Бугарија: Го поддржуваме Ковачевски, но зошто ова не се побара и од Србија

Sase Ivanovski

СДСМ Прилеп: Задолжувањето на граѓаните со 7.5 милиони евра е неодговорност и лудост!

Sase Ivanovski

Полска забранета зона за руски и белоруски спортисти

Sase Ivanovski

Маричиќ по средбата со шведските пратеници: Македонското Собрание ќе ги помести напред преговорите со ЕУ

Sase Ivanovski

По заминувањето на западните марки, Русите неволно прифаќаат кинески автомобили

Sase Ivanovski

БРУКА, СРАМОТА – Најтежок облик на дискриминација утврден во две основни училишта: Родители испишуваат деца за да не учат со Роми

Sase Ivanovski

Пристапот на Кина кон војната во Украина е одлучувачки за односите со ЕУ

Sase Ivanovski

Битиќи: Во наредните пет години земјава ќе ги комплетира паневропските автопатски коридори

Sase Ivanovski

Во сабота дојдете маскирани во Зоолошка градина!

Sase Ivanovski

Ангеловска-Бежоска: За повисок економски раст, потребна е поголема вклученост на жените во економијата

Sase Ivanovski

Лога за случајот „Титаник 2″: Жалам што се дозволи да застари уште еден предмет и тоа за ист обвинет

Sase Ivanovski

Белата куќа најостро го осудува апсењето на американскиот новинар на Волстрит журнал

Sase Ivanovski

ЧАО ЕУ, ЌЕ СЕ ВИДИМЕ ЗА 20 ГОДИНИ: Лога го потпиша решението за неусогласеност на името на Здружението ,,Цар Борис III “ Охрид

Sase Ivanovski

Битиќи: Регионалната конкурентност е клучот кој ја отвора вратата за просперитет на Западен Балкан

Sase Ivanovski

Со пораки за осуда и санкционирање на говорот на омраза, зборуваа учесниците на Регионална конференција „Предизвици со кои се соочуваат жените и девојчињата во регионот на патот кон ЕУ – Гласно и храбро ги поместуваме границите“

Sase Ivanovski

Македонската и српската Влада ќе потпишат меморандуми за соработка во рударството и енергетиката, за подобар проток на лица и стоки и електронски систем за патарина

Sase Ivanovski

Блинкен „длабоко загрижен“ поради руското апсење на американски новинар

Sase Ivanovski

Муцунски ќе го донира на „уставобранителите“ зголемувањето на плата што им го подари Уставен на функционерите

Sase Ivanovski

ШЕФОТ НА ВАГНЕР ПРИЗНА: БИТКАТА ВО БАХМУТ ЈА УНИШТИ ВАГНЕР ВОЈСКАТА

Sase Ivanovski

ЕРМЕНИЈА ГО ПРЕДУПРЕДИ ПУТИН: АКО ДОЈДЕШ ВО ЕРМЕНИЈА ЌЕ ТЕ УАПСИМЕ

Sase Ivanovski

Ковачевски на прошетка со Вучиќ и Брнабиќ покрај Сава во Белград

Sase Ivanovski

СМЕ ГО ОБРАЛЕ БОСТАНОТ, ЕУ ЌЕ ЈА ВИДИМЕ САМО НА GOOGLE MAPS – Борисов: Не можеме повеќе да бидеме добри со Македонците

Sase Ivanovski

НАЈЧЕВСКА: Судиите што овозможија застарување на предметите на Мијалков се криминалци и сите треба да лежат затвор

Sase Ivanovski

Leave a Comment