8.8 C
Скопје
26/02/2024 12:43
МАКТЕЛ

      

МАРИЧИЌ ОД БРИСЕЛ, СОСТАНОК СО WBIF: Планот за раст го гледаме како финансиска, но и политичка инвестиција за побрзо вклучување на Северна Македонија во ЕУ

      

Заменикот претседател на Владата задолжен за европски прашања денес учествуваше на стратешкиот одбор на WBIF. (Рамка за инвестиции за Западен Балкан) каде што го презентираше исходот од неколкумесечните координативни напори на институции, под заедничко раководство на министерот за финансии Фатмир Бесими и Вицепремиерот Маричиќ. Вицепремиерот Маричиќ за почеток изрази благодарност до Генералниот директор на директоратот за проширување на ЕУ Герт Јан Копман за препознавањето на најголемата важност од спојувањето на процесот на конкретни резултати и реформи со унапредувањето во нашиот преговарачки процес.

   

-Предложениот План за раст за Западен Балкан е промена на играта што ни недостигаше долго време во процесот на пристапување. Тоа дава нов поттик за забрзана конвергенција на нашите економии и намалување на разликите со економиите на членките на ЕУ.Го гледаме како најамбициозниот механизам предложен и поддржан од ЕК од почетокот на процесот на интеграција во ЕУ кај нас.

 

-Воведувањето на сеопфатните реформски агенди целосно се усогласува со нашата визија и потреби за забрзување на реформската агенда на земјата и нејзиното приближување, придружено со значителна сума на средства.Во обраќањето Маричиќ се осврна на фактот дека Република Северна Македонија ревносно пристапува кон оваа можност и за кратко време успева да ја подготви првичната верзија на Националната реформска агенда 2024-2027 година, која е доставена на 6 декември, и тоа веднаш по нејзиното усвојување

   

     

„Во овој момент, би сакал да ја признаам помошта обезбедена .од страна на ГД НЕАР Географската единица и Делегацијата на ЕУ во Скопје во обезбедувањето непроценлив придонес за подобро разбирање и толкување на Планот за раст и потоа да ги претставиме нашите планови и посветеност за реформскиот процес во подобен период.“„Со првичниот министерски состанок во Скопје на 17 ноември, проследен со билатерални состаноци во Брисел, отворивме пат кој обезбедува непречена координација во изготвувањето на почетната реформска агенда 2024-2027 година.

Презедовме конкретни чекори во формирањето на основен тим и оперативна структура за координација на активностите кои произлегуваат од Планот за раст. Владата на Северна Македонија одлучи да го формира главниот тим со кој копретседаваме министерот за финансии и јас. Механизмот за политичка координација го вклучува државниот секретар за прашања на ЕУ како оперативен секојдневен координатор на процесот.

Во главниот тим се вклучени и вицепремиерот за економски прашања, министерот за внатрешни работи, министерот за правда, министерот за економија, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, министерот за животна средина и просторно планирање, министерот за транспорт и врски, министерот за труд и социјална политика, министерот за образование и наука, министерот за информатичко општество и администрација, гувернерот на Централната банка, директорите на Царинската управа, Управата за јавни приходи и Државниот завод за статистика, како и претставник од Канцеларијата на премиерот. министерот. Конечно, формиран е експертски тим за да се осигура дека политичките приоритети се транспонираат во конкретни амбициозни, но реални мерки и активности во приоритетните области договорени со вашите служби.

Од содржината на планот за реформи, реформите се организирани околу ограничен сет на приоритетни области – Управување/ПФМ и РЈА, Дигитална и енергија/Зелена транзиција, Човечки капитал, Деловно опкружување, Основи/Владеење на правото. Овие приоритетни области се составен дел од Економската и реформската програма, како и билатералниот скрининг извештај и билатералната скрининг дискусија.

Во своето обраќање Маричиќ наведе дека планираните реформи фрлаат светлина кон подобрување на управувањето со јавните финансии, операционализација на законот за органски буџет, управување со јавни инвестиции и дигитализација на работните процеси.

Модернизацијата на јавната администрација, вклучувајќи развој на сеопфатна политика за задржување, оптимизација на деловните процеси и подобрување на законодавната процедура за транспонирање на правото на ЕУ се исто така во планот за реформи. Пазарните реформи, декарбонизацијата, обновливите извори на енергија, енергетската ефикасност и загадувањето на воздухот, како и усвојувањето на ЕТС се во фокусот на елаборирањето на зелената транзиција – соопштуваат од Секретаријатот.

Дигиталната трансформација станува централен дел на реформите од деловното работење на владините служби, преку училиштата, управувањето со јавните финансии и РЈА, подобрувајќи ги дигиталните вештини насекаде.Реформите во човечкиот капитал се фокусирани на справување со неусогласеноста на вештините најмногу преку активности во образованието за возрасни и стручното образование, како и во високото образование.

Деловното опкружување ќе се подобри преку формализирање на неформалната економија, зголемување на транспарентноста и ефикасноста на режимот на државна помош, поттикнување на развојот на малите и средните претпријатија преку усвојување и спроведување на новата стратегија за МСП, воведување поефикасни антикорупциски мерки низ циклусот на јавни набавки, нудење повеќе јавни е-услуги преку владината е-платформа вклучително и користење на Е-Царинските услуги за економските оператори и намалување на трошоците и зголемување на ефикасноста на царинските постапки.

Конечно, во владеењето на правото, реформите се фокусирани на неколку преводи од демократија, независност и ефикасност на судството, борба против корупцијата и организираниот криминал, вклучително и сајбер криминалот, враќање на имотот.

„На крајот би сакал да ја потврдам посветеноста и посветеноста на нашата Влада на овој процес. Планот за раст го гледаме како финансиска, но и политичка инвестиција на Европската Унија и јасна позиција дека и треба и сака да ја види Северна Македонија во европското семејство до 2030 година. Исто така, со нетрпение го очекувам исходот од ЕУ- Самит на СБ за да можеме дополнително да ја елаборираме договорената реформска агенда за следната пресвртница насочена кон крајот на март.“На состанокот учествуваа и Државната секретарка во Секретаријатот за европски прашања Дрита Абдиу Халили и претставници од СЕП.

    

Најново

НЕМА ДА ЈА УСЛОВУВАМЕ ИДНАТА ВЛАДИНА КОАЛИЦИЈА СО ИЗБОРОТ НА ШЕФОТ НА ДРЖАВАТА ВО СОБРАНИЕ Таравари предлага да се развие дебата

Tamara Ivanovska

ШТО Е ПОВЕЌЕ, 11% ЗА 10 ГОДИНИ ИЛИ 21% ЗА 6 ГОДИНИ? Битиќи му постави математичка задача на Славески

Tamara Ivanovska

НЕМА ВЕЌЕ ЧЕКАЊЕ СО ЧАСОВИ ЗА ДА ВИ КАЖАТ ДЕКА НЕ ВИ Е ГОТОВ ПАСОШОТ Внесете го матичниот број и добијте одговор

Tamara Ivanovska

Македонија под „ризик„ од „Нуклеарна војна„?!

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Петте правила за среќен живот на Хелен Мирен

Tamara Ivanovska

Египет гради втор камп за раселените Палестинци во градот Кан Јунис во јужна Газа

Tamara Ivanovska

Скопјанец со пиштол и се заканувал на сестрата

Tamara Ivanovska

ПОЧИНА СОПСТВЕНИКОТ НА АУРОРА И ПОЗНАТ УГОСТИТЕЛ – СЛАВЕ СИРАЧЕВСКИ – го поседуваше еден од најубавите македонски ресорти Аурора Берово

Tamara Ivanovska

Скопјани можат електронски да проверат дали им е изработен пасошот

Tamara Ivanovska

Долгото чекање термини во јавното, ги „брка“ пациентите кон приватното здравство

Tamara Ivanovska

Нетанјаху: Израел ќе биде блиску до целосна победа со операцијата во Рафа

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) НА РТС ПОЧНУВА СО ЕМИТУВАЊЕ СЕРИЈАТА САБЈА, ЗА УБИСТВОТО НА ЗОРАН ЃИНЃИЌ, ГЛУМЦИ СЕ СИТЕ СРПСКИ АКТЕРСКИ ТЕШКАШИ

Sase Ivanovski

СЛАВЕСКИ ДО БИТИЌИ: Од Фатмир СДС за Фатмир ДУИ, или каде отидоа 250 денари?

Sase Ivanovski

Грчките земјоделци вечерва го блокираа преминот Евзони за влез на товарни возила

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МАРЈАН ЃОРЧЕВ: ЛАЗО КОЛИШЕВСКИ ЗА МЕНЕ Е НАЈГОЛЕМИОТ МАКЕДОНЕЦ, ЈА ВОЗОБНОВИЛ МПЦ, ГИ ИЗБРКАЛ СРБИТЕ ОД МАКЕДОНИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГОЛЕМ БРОЈ ВЕРНИЦИ ДОЈДОА ВО КРАТОВО: БУГАРСКИОТ МИТРОПОЛИТ ГИ ДОНЕСЕ МОШТИТЕ НА СВЕТИ ЃОРЃИ ВО КРАТОВО

Sase Ivanovski

Хутите нападнаа американски танкер, САД и Велика Британија го ракетираа главниот град на Јемен

Sase Ivanovski

Агенцијата за храна и ветеринарство се пишмани – ниту тие не биле надлежни да го тргнат кодот „НМК“ од производите по маркетите

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) УКРАИНСКИ ГЕНЕРАЛ: КРЕНАВМЕ ВО ВОЗДУХ МНОГУ НАФТЕНИ РАФИНЕРИИ ВО РУСИЈА, ЗА ЕДНА ТРЕТИНА ЈА НАМАЛИВМЕ ПРОДУКЦИЈАТА НА ГОРИВА ВО РУСИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПРОРУСКА ПАРТИЈА УНИШТИ ВОЗ СО ЖИТО ВО ПОЛСКА

Sase Ivanovski

167 санкционирани возачи во Скопје, 42 за брзо возење

Sase Ivanovski

Зеленски: Кремљ имаше увид во плановите на украинската контраофанзива во 2023 година

Sase Ivanovski

Опозициските партии на Албанците обвинуваат, ДУИ негира – каде се собираат потписи за кандидатурата на Османи

Sase Ivanovski

Демири: Ќе дадам се од себе да имаме функционален здравствен систем

Sase Ivanovski

Гордана Силјановска-Давкова ќе биде поддржана со потписи од пратениците и од граѓаните

Sase Ivanovski

Силјановска Дафкова: ДУИ најде да ме нарекува русофилка, тоа е партија бeз ниту еден партнер во Европа

Sase Ivanovski

Предлогот за избор на претседател на државата во Собранието неприфатлив за дел од политичките партии

Sase Ivanovski

ДИК: Заклучно со вчера потпишани 14.360 граѓани, најмногу потписи за Османи, Димитриевски и Ванковска

Sase Ivanovski

Македонската туристичка фела изгуби голем професионалец и визионер и во полето на туристичките агенции и во полето на хотелиерството

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Мега криминал на власта – Омилената фирма на СДС и ДУИ, Марковски компани со истата механизација ќе врши ископ на јаглен за 46 милиони евра и уште два други претходно добиени тендери во исто време, ЈО да не молчи

Tamara Ivanovska

Градоначалничката на Град Скопје заедно со екипи од скопските јавни претпријатија со засадување на дабови дрвја ја најавија големата еколошка акција за пошумување на парк шумата Водно, а која со реализација на бројни активности на садење дрвја и садници ќе продолжи до крајот на месец март

Tamara Ivanovska

Мицкоски: Победата на ВМРО-ДПМНЕ заедно со народот против оваа ненародна власт е се поизвесна, во завршна фаза е и програмата која ќе ја трансформира Македонија

Tamara Ivanovska

Силјановска Давкова: По основните документи на ЕУ, не смее прашањето за билатералните односи со Бугарија, да биде дел од Преговарачката рамка

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Пробиштип го чека Анастасов да остане на зборот и да си поднесе оставка заради јаловиштето

Tamara Ivanovska

ОБРАЌАЊЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ МИТРЕСКИ ПРЕД ВРХОВНАТА РАДА НА УКРАИНА

Tamara Ivanovska

Петрушевски: Однесувањето на ДУИ дополнително ќе ги мотивира сите граѓани на наредните избори да кажат доста е и дека Македонија не е заложник на ДУИ

Tamara Ivanovska

Јаревски: Со зголемувањето на цените на Катастар до 300% власта уште повеќе сака да ги осиромаши граѓаните

Tamara Ivanovska

Бојмацалиев: Македонската јавност сакам да знае дека работиме одговорно и транпарентно, од 01.10.2021 до 09.02.2024 на 47.000 наши иселеници им се издадени нови патни исправи

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Целта на раководството на ЕСМ, е да ја затвори термоелектраната Осломеј, преку криминални договори и на тој начин, илјадници луѓе да изгубат работа

Tamara Ivanovska

Османи на посета на Генералниот конзулат во Њу Џерси: “Ефикасни услуги за нашите државјани главен приоритет за МНР”

Tamara Ivanovska

Османи: ОБСЕ да продолжи да ја разоткрива Русија и да ја осудува нејзината незаконска и неоправдана агресија

Tamara Ivanovska

СДСМ: Со мерката „Младински додаток“ СДСМ обезбеди 3.000 денари повеќе во џебот на младите

Tamara Ivanovska

Лукаревска: Поголеми плати и продолжување на концептот за повеќе пари кај граѓаните и во новата програма на СДСМ

Tamara Ivanovska

Средба на министерот за внатрешни работи Панче Тошковски и дополнителниот заменик министер Митко Бојмацалиев со амбасадорот на Република Србија Н.Е. Невена Јовановиќ

Tamara Ivanovska

Средба на министерот за внатрешни работи Панче Тошковски, заменик министерот Назим Буши и дополнителниот заменик министер Митко Бојмацалиев со амбасадорот на Република Косово Н.Е. Флоријан Чехаја

Tamara Ivanovska

Тренчевска: Горда сум што броиме само позитивни промени

Tamara Ivanovska

Бочварски: Инвестираме 20 милиони евра за изградба на патниот правец Извор – Гарски Мост, за прв пат ги поврзуваме Дебар со Кичево

Tamara Ivanovska

Вучиќ: Владата и образовните институции повторно да размислат дали родителите треба да ги оценуваат наставниците

Tamara Ivanovska

Расте бројот на новозаболени со пертусис

Tamara Ivanovska

Димитриевски собира потписи за претседател, ги повика граѓаните да го поддржат

Tamara Ivanovska

Влезниците за студентите во културните установи на 50 отсто

Tamara Ivanovska

Централната банка на ЕУ за прв пат во загуба по 20 години

Tamara Ivanovska

Видео: Израел бара оставка од шефот на УНРВА по откривањето на тунелот на Хамас под седиштето на агенцијата

Tamara Ivanovska

Трамп: Откажете го случајот, имам претседателски имунитет

Tamara Ivanovska

Нетанјаху: Со Појасот Газа по војната треба да управуваат локални функционери

Tamara Ivanovska

„Литература.мк“ и „Џез ФМ“ радио носат нов, автентичен и оригинален музички концепт на урбаната сцена

Tamara Ivanovska

Експлозии во Русија: Погодена челичарницата на еден од најбогатите Руси

Tamara Ivanovska

Мрачна прогноза на човекот што ја предвиде војната во Газа: „Украина би била изгубена со Трамп во Белата куќа“

Tamara Ivanovska

Дачиќ вели дека САД ја сакаат Србија како клучен партнер: Но, има еден услов

Tamara Ivanovska

За што се трошат парите од патарините?!

Tamara Ivanovska

РЕПУБЛИКАНСКИ КОНГРЕСМЕН ПОВИКА НА УБИВАЊЕ НА СИТЕ ПАЛЕСТИНСКИ ДЕЦА: Вели дека 20 години го напаѓаат Израел и треба да платат

Tamara Ivanovska

Млад кривопаланчанец со остар предмет му се заканил на татко си

Tamara Ivanovska

Арсовски: Најголема веројатност е дека кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ќе влезат во вториот круг

Tamara Ivanovska

Таткото на Леонид Индов ќе бара кривична одговорност од лекарската комисија

Tamara Ivanovska

УПАДНАЛЕ ВО 20 ВЛАДИ НИЗ СВЕТОТ Кинески хакери ги кренаа стандардите и цените за класифицирани информации

Tamara Ivanovska

Амбасадите на Израел, Египет и на САД во Атина добиле дојави за бомби

Tamara Ivanovska

Евакуирани 500 вработени во шведската безбедносна агенција, полицијата се сомнева на истекување гас

Tamara Ivanovska

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ уцени не прифаќа, тој филм нема да го гледаат

Tamara Ivanovska

Османи: Нови избори на северот на Косово по потврда за смена на градоначалниците

Tamara Ivanovska

ТАА МЕ ОГРАБИ, МИ УКРАДЕ ПАРИ И ЗЛАТО! Стружанец заработи кривична пријава, лажно ја пријавил поранешната сопруга

Tamara Ivanovska

УКРАИНА ОБЈАВИ КОЛКУ РУСКИ ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА ИСТРАЖУВА Бројката е незамислива, Киев побара меѓународна помош

Tamara Ivanovska

ВИДЕО: Француските земјоделци упаднаа на саемот во Париз, каде што требаше да се појави Макрон

Tamara Ivanovska

Кривична пријава и притвор за скопјанец поради обид за убиство

Tamara Ivanovska

Македонија е мал пазар за кокаин – групата на Шеваљ најмногу заработувала во странство

Tamara Ivanovska

Курц е прогласен за виновен за давање на лажни изјави

Tamara Ivanovska

Кога и Имануел Кант станува непријател

Tamara Ivanovska

Неофашистички пир во светосавскиот дом

Tamara Ivanovska

Во Делчево ќе никне парк, две сестри донираа 90 садници Гинко билоба во чест на роденденот на татко им

Tamara Ivanovska

Црногорскиот претседател Јаков Милатовиќ поднесе оставка од сите функции во партијата ПЕС

Tamara Ivanovska

Мој термин” инфициран со ,,само да прашам” и ,,преку ред”, нема лек за ,,врски” во здравството

Tamara Ivanovska
Вчитувам....