21.8 C
Скопје
25/07/2024 02:13
МАКТЕЛ

  

     

 

МЗШВ: Доделени 87 договори во вредност од 51 милион денари за поддршка на малите семејни винарии

      

Денеска во Неготино, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, свечено ги додели договорите за поддршка на малите семејни винарии. Доделени беа 87 договори во вкупна вредност од 51 милион денари, како неповратен грант (до 600.000 денари по корисник).Оваа година, Министерството креираше повеќе нови прогами за поддршка на земјоделците и ја продолжи програмата за поддршка на малите семејни винарии, која за прв пат беше недоградена со поддршка и за малите дестилерии. 

   

Преку овие програми обезбедивме грант поддршка до 10.000 евра за набавка на опрема за малите производители на храна и малите семејни винарии, и грант поддршка до 5.000 евра за набавка на опрема за малите дестилерии. Иако нови, интересот за овие програми беше голем, а тоа го потврдуваат и бројките. За само една година, склучени се над 250 договори,  за поддршка на малите производители на храна и пијалоци. 

 

„Посебно задоволство ми претставува што денес, имаме можност да доделиме 87 договори за грант поддршка на малите семејни винарии, поддршка во вредност од 51 милион денари. Нашата успешна приказна во развојот на малите семејни винарии ја започнавме уште во 2019 година, преку законските измени во законот за вино, олеснувајќи ги критериумите, со кои овозможивме регистрација на физички лица како производители на вино. На овој начин го отворивме патот за развојот на малите семејни винарии, кои денес прераснаа во наша гордост и препознатлив бренд на нашата држава. Од тогаш, до денес бележиме бројка од вкупно 173 регистрирани мали семејни винарии. Односно од 2020 до 2023 регистрирани 83 мали семејни винарии, а само во 2023 година, заклучно со 4 декември имаме регистрирани нови 95 мали винарии. Денеска вкупниот број на регистрирани винарски визби во државата изнесува 255 винарски визби, што претставува бројка за почит“ изјави министерот Николовски. 

   

     

На првиот јавен повик за поддршка на малите семејни винарии, склучивме 59 договори за грант поддршка до 10.000 евра за набавка на опрема за производство. Денеска, со вториот повик, оваа бројка е скоро двојно поголема, со стотици пристигнати апликации, а 87 од нив во целост ги исполнуваат условите.

Дел од инвестициите кои ќе се реализираат со грантовите до 10.000 евра се набавка на иноксни садови и цистерни, водена преса, пумпи за вино, гроздомелачка, каца, филтри, полначки за вино и затворачки за плутени тапи, и друго како и поддршка во ангажирање на стручно лице енолог. Со денешното доделување на договорите за поддршка на малите семејни винарии, во целост, ја заокружуваме поддршката кон малите производители на храна и пијалоци. 

„Секторите лозарство и винарство, за нас, како министерство и Влада се едни од најзначајните сектори. Нашата посветеност во развојот на овие два важни сектори, овие изминати седум години, сме ја докажале преку креирање на конкретни мерки и политики за поддршка и развој на лозарството и винската индустрија, но и преку вложувањето, во силна меѓународна промоција на нашето македонско вино“ потенцираше министерот Николовски. 

Малите семејни винарии успешно се преставуваат на меѓународните вински саеми, а веќе втора година по ред свое успешно претставување имаат и на саемот Винската визија за Отворен Балкан, каде го привлекуваат најголемото внимание од посетителите. Малите семејни винарии и малите производители на храна втора година по ред се претставуваат и на Националниот саем за храна и пијалоци, Вкуси ја традицијата, кој оваа година имаше над 400 изложувачи претставени со 2000 производи. Македонското вино е на високото 13 место во светот по остварен девизен прилив од извоз на вино. Ова е нашата најголема национална гордост, најголемо заедничко признание за сите мерки и политики, кои беа превземени во изминатиот период. 

Секој еден денар вложен во овие два важни сектори ги дал своите резултати.
Од 2017 до 2022 година, како министерство, за лозарите и винариите сме исплатиле поддршка од околу 90 милиони евра, по разни основи. Па така на пример, ако го земеме само девизниот прилив од 2022 година, кој изнесува околу 60 милиони евра, можеме да видиме дека само во една година, сме вратиле назад во буџетската каса, две третини од овој износ. 
Успешни резултати бележиме и во првите шест месеци од оваа 2023 година кога вкупниот извоз на вино достигнува вредност од близу 40 милиони евра. Од година во година бележиме зголемување на извозот на вино во шишиња, наспроти извозот на наливно вино, што е уште еден остварен успех.

Подготвивме нов закон за вино, целосно усогласен со регулативите на Европската Унија. Ново законско решение кое ја почитува маката на лозарите и обезбедува гарантирана цена за винското грозје. Законско решение кое дава јасни насоки за развој на овие два важни сектори.

Исто така заедно со винариите, здруженијата и лозарите, подготвивме и донесовме десетгодишната Национална стратегија за развој на винарството и лозарството 2023-2033. 

Според поставените приоритетни цели во оваа Национална стратегија за развој на винарството и лозарството, крајниот резултат кој сакаме да го постигме е да имаме зголемување за 50% во литри и евра на извозот на вино во шишиња, зголемување за 10% на вредноста на наливното вино во евра, воспоставување на најмалку три заштитени географски ознаки, минимум 10% од виното пуштено во промет да носи географска ознака до крајот на 2033 година, за минимум 30% обновуање на лозовите насади и зголемување за 5% на површината под лозови насади и 4% од лозовите насади да произведуваат органско сертифицирано винско грозје. 

Како министерство даваме силна поддршка во меѓународната промоција на македонското вино, па така од 2017 година до денес за поддршка на винариите во учество на меѓународни саеми, министерството вложило повеќе од 1 милион евра.

Поддршка во развој на винарството и лозарството даваме и преку ИПАРД програмата. Токму винскиот сектор е еден од успешните примери за корисници на поддршката од ИПАРД 2 програмата. Земја лидер сме во реалзиација на ИПАРД 2 програмата со 100% искористеност и нула евра повраток на средста и први во регионот започнавме со реализација на новата ИПАРД 3 програма. Токму преку распишувањето на првиот повик за мерките 1 и 7, каде ставивме на располагање 30 милиони евра поддршка, ја започнавме примената на новата ИПАРД 3 програма. Токму овие мерки даваат поддршка за лозарите и винариите, во подигнување на насади, но и за развој на винскиот рурален туризам.Заедно ќе продолжиме да остваруваме нови резултати, развивајќи го домашниот вински сектор и позиционирајќи го македонското вино уште повисоко на светската винска мапа. 

    

Најново

Храната на „Мекдоналдс“ е забранета во Париз: Усеин Болт токму со неа испиша историја

Sase Ivanovski

Од Бијонсе до Џорџ Клуни: Холивудски ѕвезди со поддршка за Камала Харис

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТРАМП СЕ ИЗГЛУПИРА: Проблемот со Камала Харис е што е левичар и што е жена!

Sase Ivanovski

ТЕШКАТА СУДБИНА НА ПОЛСКА И ПОЛСКИОТ НАРОД, СО ВЕКОВИ ЧЕРЕЧЕНА И МАЛТРЕТИРАНА ОД ГЕРМАНИЈА И РУСИЈА!

Sase Ivanovski

Елфет Исмаили нова заменик министерка за одбрана

Sase Ivanovski

Средба Муцунски – Шаленберг во Виена

Sase Ivanovski

Зијадин Сеља: Нов уставен поредок една од темите на Централното претседателство на Алијанса

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ: Од рудниците за литиум Србија ќе добие куп пари, нема да знаеме што да правиме со парите, загадувањето ќе биде минимално

Sase Ivanovski

ГОРАН СДК: Имавме специјална обвинителка што падна на чанти и тросед, а сега имаме Антикорупциска комисија што паѓа на поминување граница преку ред

Sase Ivanovski

Мисајловски – Гир: Интензивирање на соработката со ЕУ во доменот на безбедноста и одбраната

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СРПСКА АНАЛИТИЧАРКА: Русите не ги спасија Ерменците од егзодус од Нагорно Карабах, не ги спасија ни Србите од Српска Краиана за време Олуја, време е да се свртиме кон САД и ЕУ

Sase Ivanovski

ПО 30 ГОДИНИ ГРАДБА И ПОТРОШЕНИ СТОТИЦИ МИЛИОНИ ЕВРА: ПРУГАТА КОН БУГАРИЈА Е НЕИСПЛАТЛИВА И НИКОГАШ НЕМА ДА СЕ ИЗГРАДИ, ВЛАДАТА ЌЕ БАРА ЕВРОПСКИТЕ КРЕДИТИ ДА СЕ ПРЕНАМЕНАТ ЗА БРЗА ПРУГА ОД СРБИЈА ДО ГРЦИЈА

Sase Ivanovski

Приведен крадец, расчистени четири кривични дела, одредена мерка притвор

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВИСТИНСКИ ВОДОПАД НА АВТОПАТОТ СРБИЈА – МАКЕДОНИЈА КАЈ ГРДЕЛИЧКА КЛИСУРА

Sase Ivanovski

Приведен дилер на дрога, баран со централна потерница

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ: СМЕШНО Е ДА СЕ ОЧЕКУВА ДЕКА АКО ПОБЕДИ ТРАМП САД ЌЕ ЗАСТАНАТ НА СТРАНАТА НА СРБИЈА

Sase Ivanovski

Кинезите кои го градат автопатот за Охрид ќе ја повлечат тужбата во Париз против ЈПДП

Sase Ivanovski

Лишени двајца косовски државјани, во автобус криумчареле стока без соодветна документација

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Хеликоптер на МВР исфрли над 50 тони вода врз пожарот во реонот на Јасен

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ: КАМАЛА ХАРИС ИМА ГОЛЕМИ ШАНСИ ДА ПОБЕДИ ЗАТОА ШТО МИШЕЛ ОБАМА ЌЕ ЗАСТАНЕ ЗАД НЕА И ЌЕ БИДЕ ГЛАВЕН НЕЈЗИН ПРОМОТОР А ТАА Е МЕГА ПОПУЛАРНА ВО САД МЕЃУ МАЛЦИНСТВАТА МЛАДИТЕ И ЖЕНИТЕ

Sase Ivanovski

СДСМ: Тошковски да си го праша Мицкоски за тајната коалиција со ДУИ

Sase Ivanovski

ФУРКАН САЛИУ: Мицкоски изгледа мотивиран нешто навистина да смени. Се надевам дека оваа мотивација ќе трае барем еден мандат.

Sase Ivanovski

Министерот Перински со градоначалниците од Полошкиот плански регион: Многу приоритетни прашања во општините чекаат на финансиската поддршка од Владата, потребите на граѓаните се најважни

Sase Ivanovski

РЕК Битола работи со блок 3, испадна од мрежа блок 1, на блок 2 во тек е ремонт

Sase Ivanovski

Пчелар од струмичко предизвикал пожар, при гаснењето добил изгореници

Sase Ivanovski

Удрил велосипедост со возило, избегал па сам се пријавил

Sase Ivanovski

Официјална средба на Герасимовски со амбасадорот на Република Туркијe Фатих Улусој

Sase Ivanovski

Се бара притвор за осомничените за убиството во Гостивар, мотив било несогласувања и конфликти

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Изгаснат пожарот во струмичко Ново село, причинети се огромни материјални штети

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ: ТОА ШТО ПУТИН ГО БАРА ОД ЗЕЛЕНСКИ НИКОЈ НОРМАЛЕН ЛИДЕР НА ЗЕМЈА НЕ МОЖЕ ДА ГО ПРИФАТИ

Sase Ivanovski

ДКСК ја чека документацијата за имотната состојба на Јанушев, постапува по предметот за синот на Мицкоски

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ: УКРАИНА НИКОГАШ НЕМА ДА ЈА ПОБЕДИ РУСИЈА, А И РУСИЈА ТРПИ ГОЛЕМИ ШТЕТИ ПОРАДИ ВОЈНАТА, И НА ДВЕТЕ СТРАНИ ТРЕБА ДА ИМ ДОЈДЕ ПАМЕТ И ДА ЈА ПРЕКИНАТ ВОЈНАТА

Sase Ivanovski

Разрешен директорот на КПУ Затвор „Скопје“ Филип Андов, за в.д. поставен Бобан Утковски 

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ: Ме загрижува тоа што Русија почнува да ја смета ЕУ за безбедносна закана како НАТО

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ: Може ќе воведеме санкции за Русија кога притисокот врз Србија ќе биде преголем

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ: РУСИТЕ НАУЧИЈА ПРОПАГАНДА ОД ЗАПАДОТ, НЕМА РАЗЛИКА МЕЃУ ЦНН, ББЦ И РТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ: ВО МОМЕНТОВ НИТУ ЗАПАДОТ НИТУ РУСИЈА НЕ РАБОТАТ ВО ИНТЕРЕС НА СРБИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТУРИСТИ ЕДВАЈ СПАСИЈА ЖИВА ГЛАВА ВО СКИЈАТОС ОТКАКО АВИОН ГИ КРЕНА ВО ВОЗДУХ СО СВОИТЕ МОЌНИ МОТОРИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ ИМАЛ КАВГА СО МАКЕДОНСКИ ПРЕМИЕР, НЕ ОТКРИ СО КОГО: Му велам ако нон стоп гласате како ќе ви кажат САД и ЕУ, што не се укинете како влада и прогласите протекторат?!

Sase Ivanovski

БРАВО: ЈК травел му подариле одмор на повредениот пожарникар

Sase Ivanovski

ДОКТОР МУАМЕДИ: Кога се вработуваат лекари истовремено треба да се вработуваат и медицински сестри и друг здравствен персонал, па дури и нездравствен персонал

Sase Ivanovski

Собирање и расчистување од непрописно одложен отпад на бул.,,Никола Карев”

Sase Ivanovski

СВР Битола поднесе кривични пријави за „уцена“, „полов напад и силување“ и „помагање“

Sase Ivanovski

Прилепчанец се самозадоволувал во парк пред малолетници

Sase Ivanovski

50 години демократија во Грција – подеми и падови

Sase Ivanovski

Руски разузнавач е повреден во експлозијата на автомобил во Москва

Sase Ivanovski

ВИДЕО:| Во авионската несреќа во Непал загинаа 18 луѓе

Sase Ivanovski

ФОТО: Се расчистува Халкидики, акција со багери за отстранување на лежалки и чадори

Sase Ivanovski

Влада донесе одлука: Вработувања на 600 специјализанти во болниците, разрешен директорот на Шутка и именувани повеќе директори

Sase Ivanovski

БОГОЈЕСКИ: Сребреница не е геноцид, Украина и Израел мора да се помагаат, Косово не ги исполнува меѓународните стандарди за независност и Македонија треба да го повлече признавањето на таа провинција

Sase Ivanovski

Француски медиуми: Уапсен 18-годишник кој планирал напад за време на Олимписките игри

Sase Ivanovski

Комитетот за координирање и управување со кризи ќе има седница за состојбата со пожарите

Sase Ivanovski

Нова анкета: Камала Харис води пред Трамп

Sase Ivanovski

КРЕШИМИР ЌЕ СИ ЛЕЖИ ЗАТВОР 50 ГОДИНИ? Жителите на Дарувар се во голема болка, 24 јули е прогласен за Ден на жалост

Sase Ivanovski

ОН: 150.000 луѓе се раселени од Кан Јунис за само еден ден

Sase Ivanovski

Холандскиот филм „Млеко“ победник на седмото издание на „Beach film festival Ohrid 2024“

Sase Ivanovski

Камала Харис ќе го бојкотира говорот на Нетанјаху во Конгресот

Sase Ivanovski

Макрон одбива да ја назначи премиерката договорена од левицата

Sase Ivanovski

Германија забрани работа на муслиманска организација: „Таа промовира екстремистичка идеологија“

Sase Ivanovski

ГРЦИТЕ НЕМААТ МИЛОСТ ЗА НЕСОВЕСНИТЕ ТУРИСТИ Паркирале на кружен тек, им летнаа таблиците

Sase Ivanovski

СЕЛИН ДИОН ЌЕ ПЕЕ НА ОТВОРАЊЕТО НА ОЛИМПИЈАДАТА ВО ПАРИЗ Уште една поп-ѕвезда ќе настапи, сè се држи во тајност

Sase Ivanovski

Жителите на Шуто Оризари оставени на немилост: Нема автобуси по 10 часот

Sase Ivanovski

МУ НЕМА КРАЈ НА УЖАСОТ ВО БИТОЛА: Битолчанецот кој силувал 18-годишна девојка со уцена, на ист начин ја принудил да му плати 5.500 евра

Sase Ivanovski

ЕК: Македонија спроведе реформи за независност на судството, но останува загриженоста за негова заштита од влијание

Sase Ivanovski

Курти ги повика граѓаните на Косово да не го величаат Фатон Хајризи

Sase Ivanovski

Стопанска комора: Време е да седнеме со синдикатите и да ги соочиме аргументите за „недела неработен ден“

Sase Ivanovski

Тошковски: Ќе процесуираме постапки за сите „недопирливи“ чиешто име не смеело да се спомне досега

Sase Ivanovski

ДКСК ќе иницира постапка до надлежен орган против заменик министер за распоредување на вработени за време на избори

Sase Ivanovski

МВР има двајца осомничени за подметнување два пожари

Sase Ivanovski

ЗОШТО МАКЕДОНЦИТЕ НЕ СИ ЈА САКААТ ДРЖАВАТА?!?!

Sase Ivanovski

ТОА ШТО АНАЛИЗАВА Е НА ДОЈЧЕ ВЕЛЕ Е КАКО СОЛ НА РАНА: Македонија за пет години покуса за 170 илјади работници

Sase Ivanovski

Платформата за борба против корупција: ДКСК да се воздржи од поткопување на довербата што ја изградија претходниците

Sase Ivanovski

Украина: Ние сме подготвени за преговори, но Русија не е

Sase Ivanovski

Азески и Јаневска разговарале за проширување на концептот за дуално образование

Sase Ivanovski

Книжевниот фестивал „Добра приказна“ бара онлајн донации за да се одржи

Sase Ivanovski

СДСМ: Тошковски одбрал лош начин за да не одговори на клучните прашања

Sase Ivanovski

Малолетници објавувале експлицитни фотографии од нивни соученик во група на социјални мрежи

Sase Ivanovski

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Sase Ivanovski

Градежно – занаетчиски работи во општинските основни училишта на територија на општина Гази Баба

Sase Ivanovski

Јапонски истражувачи поставија нов светски рекорд за брзина на интернет

Sase Ivanovski
Вчитувам....