23.8 C
Скопје
23/07/2024 06:32
МАКТЕЛ

  

     

 

Мицкоски: Ги уверувам граѓаните дека ќе ја вратиме и поефтиниме струјата ако се покачи согласно одлуката на претходната влада

      

Сакам да ги уверам граѓаните дека владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе ја врати цената на струјата со тенденција да ја намали кога ќе почне новиот период на регулирање на цената, а тоа е од први јануари, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и иден премиер на Република Македонија, Христијан Мицкоски, во своето интервју за централниот Дневник на телевизија Сител.Но, додаде Мицкоски, сакам исто така да потенцирам „дека универзалниот снабдувач, а кој претходно имаше маржа 11 проценти, сега има маржа 9,9 проценти, што значи дека кога сето тоа ќе се стави во конечната формула очекувам да нема поскапување на цената на електричната енергија за крајните корисници“.Според Мицкоски друг проблем е што цената на дистрибуцијата, тоа е ниско напонското ниво на кое исто така е ЕВН сопственик и цената на преносот каде е МЕПСО, односно државната компанија МЕПСО се нивелираат еднаш годишно.

   

„Тоа е на почетокот на годината, не може сега да ги нивелираме односно на пола година. Само цената на електричната енергија со која што компанијата која конкурира на тендерот ја испорачува до снабдувачот може да се нивелира. Тоа е во случајот ЕСМ. ЕСМ нема според закон обврска да испорача 100 проценти, дури нема обврска николку проценти да испорачува Поентата е дека сето она кое сега се случува може да се корегира и ќе се корегира на први јануари“, вели Мицкоски.
Јас жалам, укажа Мицкоски, што експерти кои велат дека би можела владата сега да прави промени.„Јас би сакал да слушнам како е тоа решение и одма ќе го имплементираме ама да не го загрозиме снабдувањето на потрошувачите. Ако се прекине тендерот ќе го загрози снабдувањето на потрошувачите затоа ветувам дека при следно нивелирање на први јануари истата ќе биде вратена со тенденција да ја намалиме“, изјави Мицкоски.

 

    

Најново

ЕУ преместува состанок на клучни министри од Будимпешта во Брисел за да го „казни“ Орбан

Sase Ivanovski

Јанева има право пак да побара дозвола за работа, нека побара, рече Пандов

Sase Ivanovski

Хрватски државјанин пронајден мртов во хотел во Гази Баба

Sase Ivanovski

Судиите и обвинителите да имаат автономен буџет, а надзор врз работата да им врши парламентарна комисија, бара ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

ПРОБИШТИП: Денес се асфалтира патот од Пишица до браната, реконструкцијата на овој пат е во рамки на проектот Изградба на рекреативен комплекс Пишица

Sase Ivanovski

Една година општина Пробиштип го спроведува проектот за бесплатен линиски превоз за граѓаните од руралните населени места

Sase Ivanovski

СДСМ: Извисени се работниците, Мицкоски призна дека ВМРО-ДПМНЕ не предвидува зголемување на платите

Sase Ivanovski

Мицкоски: Соработници на Трамп сакаат да соработуваат и разговараме за можни проекти

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ: Од Скопје до Виена, како и потоа летот за Лондон летав во економска класа, седев помеѓу 11 и 12 ред кај излезот за итни случаи поради поголемиот простор за нозете

Sase Ivanovski

Мицкоски: Патувањето на синот го платив од личен џеб, ако сум погрешил спремен сум да сносам одговорност, но ако се докаже барам да се извинат јавно

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ: На земјоделците им се должи 3 милијарди и 700. Ќе вратиме една милијарда и 700, повеќе не можеме, нема пари

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ: Во буџетот недостасуваат 200 милиони евра. Со 200 милиoни евра, што се пари украдени, не само во здравството, ќе имавме повеќе пари и за образованието, ќе имавме повеќе пари и за други места, за секаде ќе имавме

Sase Ivanovski

Ад хок тело ќе испитува како се поделени 100 милиони евра без критериуми за поддршка на компании во ковид, најави Мицкоски

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ: „На луѓето коишто се од национални шуми им треба пола милијарда за да им бидат платени платите. Луѓето немаат 4 месеци плата земено“.

Sase Ivanovski

Мицкоски: Министерството за внатрешни работи изгубило 20 милиони евра за работни спорови, расипнички се трошеле државни пари

Sase Ivanovski

МВР: Полициски хеликоптер исфрли над 48 тони вода врз пожарот во општина Македонски Брод

Sase Ivanovski

Мицкоски: Претходната власт се задолжила 550 милиони евра од ЕБОР за пруга која завршува во тунел без излез – тоа нема да го дозволам

Sase Ivanovski

Премиерот Мицкоски од Виена до Вашингтон летал во бизнис класа поради здравствен проблем со колената

Sase Ivanovski

Кривична за Дрин Ахмети: Ископувал варовник без надоместок за експлоатација

Sase Ivanovski

Мицкоски: Со унгарските пари и ниските каматни стапки заштедуваме над 100 милиони евра, Орбан даде конкретна поддршка

Sase Ivanovski

Асоцијацијата на спортски обложувалници на Македонија (АСОМ), во врска со прес-конференцијата на министерката за финансии Гордана Димитриеска Кочоска: АСОМ: Нашите членки секогаш работат согласно сите законски прописи

Sase Ivanovski

Некој повторно сака да го ограничи потпишувањето на колективните договори, велат од Синдикатот на УПОЗ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Синдикат на клинички: Срамота е држава да не може да најде 5.5 милиони евра за поголеми плати

Sase Ivanovski

Коцевски: Состојбата е алармантна, фалат 100 обвинители!

Sase Ivanovski

АКО САКАМЕ СИЛНА ДРЖАВА ОВИЕ ПЛАТИ ТРЕБА ДА СЕ ЗГОЛЕМАТ БАРЕМ 10 ПАТИ: Платата на премиерот Мицкоски е 140.450 денари, министрите земаат по 115.540 денари

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Две коцкарници може да останат без лиценците за работа затоа што не платиле данок 4 години

Sase Ivanovski

ХИЛАРИ ЈА ПОДРЖА КАМАЛА ХАРИС: Таа беше бриљантен обвинител а сега ќе биде одличен претседател

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Пожарите продолжуваат да ја пеплосуваат шумата на Серта

Sase Ivanovski

Лишен од слобода крадец во Скопје, поднесена кривична пријава,  одредена мерка притвор

Sase Ivanovski

Премиерот Мицкоски оствари средба со Девин Нунес, поранешен конгресмен на Калифорнија и сегашен извршен директор на Трамп корпорација за медиуми и технологија

Sase Ivanovski

Претседателот на Собранието, Африм Гаши, оствари средба со ректорот на Меѓународниот балкански универзитет, Лутфи Сунар

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Тендер министерот Филипче кој заедно со Заев стана милијардер да каже како нема грижа на совест за сите кои ги загубија животите заради неговата лакомост

Sase Ivanovski

Министерот за локална самоуправа Златко Перински на состанок со градоначалниците на општините од Вардарскиот плански регион: „Приоритетите на општините и на граѓаните за нас се на прво место, важно е работите да ги решаваме ефикасно и праведно“

Sase Ivanovski

ФОТО НА ДЕНОТ

Sase Ivanovski

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари, денеска, ја посети Градската општа болница „8 Септември по повод отворање онколошко одделение и обезбедување терапија за пациентите со малигни заболувања

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДИРЕКТОРОТ НА ИДРИЗОВО, ФИЛИП АНДОВ ЌЕ ПОДНЕСЕ ТУЖБА ЗА КЛЕВЕТА КОН СВОЈОТ ШЕФ ПАНДОВ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТЕЛМА: Митко Чавков на еден месец пуштен од затвор, пуштени и други осуденици за случајот 27 април

Sase Ivanovski

Средба на Дурмиши со германската амбасадорка Дрекслер: Германија е наш најголем трговски партнер и поддржувач во реформите за што е доказ и Берлинскиот процес

Sase Ivanovski

Средба на претседателот Гаши со норвешката амбасадорка Мелсом

Sase Ivanovski

Премиерот Мицкоски оствари средба со амбасадорите на државите-членки на Европската Унија

Sase Ivanovski

МВР ПОБАРА ПРИСТАП ДО КРИЗНИОТ МОНИТОРИНГ ЦЕНТАР ВО ОПШТИНА КАВАДАРЦИ СО ЦЕЛ ЗАЕДНИЧКА БОРБА ЗА ПОГОЛЕМА БЕЗБЕДНОСТ ВО КАВАДАРЦИ

Sase Ivanovski

КАВАДАРЦИ: Утринава беше спроведено второто авионско прскање против комарци

Sase Ivanovski

МИТКО ЈАНЧЕВ: Голема благодарност до сите кои со своите ресурсите беа на располагање и неуморно работеа во изминатите денови

Sase Ivanovski

ОПШТИНА КАВАДАРЦИ: Почитувани, Да донираме и заеднички да му помогнеме на Јани во битката со болеста

Sase Ivanovski

Средба на министерот Муртезани со норвешката амбасадорка Мелсом

Sase Ivanovski

Филипче: ВМРО-ДПМНЕ ги понижува работниците, нема покачување на плати во ниеден сектор

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) ЈП КОМУНАЛНА ХИГИЕНА СКОПЈЕ: Секојдневно одржување на јавната хигиена во делот на Старата скопска чаршија, плоштад Македонија, Камен мост и Кеј 13-ти Ноември

Sase Ivanovski

ЖЕРНОВСКИ: Благодарност до романските власти кои интервенира со два авиони C-27J Spartan и C-130 Hercules за гаснење на шумските пожари во нашата земја

Sase Ivanovski

ЖЕРНОВСКИ: Посета на Јаши, главен град на културата на Романија и симбол на романската историја

Sase Ivanovski

Претседателката Сиљановска Давкова ги прими македонските олимпијци кои ќе настапат на Олимпијадата во Париз

Sase Ivanovski

АГРОТИМ: Звонко Ристески од Мало Коњари: Имаме тутун на 2 ха, го берeме со машина што сам ја конструирав за да си ја олесниме работата

Sase Ivanovski

Единицата за интервентна полиција на СВР Скопје лиши од слобода криминалец баран со потерница за затворска казна од 12 години и 10 месеци

Sase Ivanovski

Детали за масакрот во Хрватска: Убиецот бил пензиониран полицаец, имал проблем со алкохолот, убил петмина меѓу кои и својата мајка

Sase Ivanovski

Силјановска Давкова: Со режисерот Дарко Митревски разговарав за македонските работи, за македонската филмографија и култура

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Бугарскиот патријарх нема да менува ништо во односите со МПЦ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Македонија во пламен – гори на повеќе локации ширум државата

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Утрово спиеја на земја – пожарникарите цела ноќ се бореа со пожарот во Пехчево

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Пожарникарите од Србија и Црна Гора за Сител: Се бориме како за своја земја

Sase Ivanovski

Средба на министерот Владо Мисајловски со амбасадорот на Јапонија, Н.Е. Казуја Оцука

Sase Ivanovski

Опаѓање на дневните температури во претстојната работна седмица, со позначителен пад од среда, прогнозира Управата за метеоролошки работи

Sase Ivanovski

Nenad Dubljevic дечкото кој даваше изјава на Сител ТВ за пожарите е пилот кој својата воена кариера ја започна на @Воената академија “Генерал Михајло Апостолски”-Скопје

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЛЕНИ КРАВИЦ ЈА МОНТИРАШЕ СВОЈАТА ЏИНОВСКА ГИТАРА ВО ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО!

Sase Ivanovski

Демант и реакција на Агенција Рејтинг на соопштенијата и прес-конференциите на ВМРО-ДПМНЕ: Oваа хајка за нас е неразбирлива и недозволива, за што правниот тим на компанијата ќе ги преземе сите правни дејствија да го заштити сопствениот углед

Sase Ivanovski

СДСМ: Пуштени од затвор Ченто, Тошта, Пешов – За само две недели директорување на Пандов, од Штипскиот затвор 4 осудени лица за 27 април се пуштени на прекин на издржување на казната?

Sase Ivanovski

Нови цени на горивата: Намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,87 отсто во однос на одлуката од 15 јули

Sase Ivanovski

Убиени пет лица во Старски дом во Хрватска: Упаднал маж и почнал да пука

Sase Ivanovski

Таравари: Нема зголемување на платите во здравството до крајот на годината

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Пандов: Затвореници излегувале и влегувале во затворот „Скопје“ кога сакале

Sase Ivanovski

МОК ги претстави шесте македонски олимпијци кои ќе настапат на Игрите во Париз

Sase Ivanovski

НАЈМАЛКУ 60 ИЛЈАДИ ДЕНАРИ МУ СЕ ПОТРЕБНИ НА ЕДНО СЕМЕЈСТВО ДА ГО ИЗГУРА МЕСЕЦОТ – ако е под кирија уште повеќе

Sase Ivanovski

ЗАТВОРЕНИ ОСУМ УГОСТИТЕЛСКИ ОБЈЕКТИ ВО ТУРИСТИЧКИТЕ ГРАДОВИ: АХВ со вонредни контроли пронајде оператори кои немаат одобрение за работа

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: ОД СЕПТЕМВРИ ЌЕ СЕ ЗАНИМАВАМЕ СО КРИМИНАЛИТЕ НА БИВШАТА ВЛАСТ, ЛЕТОВО ЌЕ РАБОТИМЕ ДА ОПРАВИМЕ СЕ ШТО Е ЗАГЛАВЕНО

Sase Ivanovski

„СИ ДОБИЈА СВОЈ ЖЕНСКИ ЗОРАН ЗАЕВ“: Ванковска за Камала која е можна замена на Бајден

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: ГЛАВЕН ПРИОРИТЕТ НА НОВАТА ВЛАДА ЌЕ БИДЕ ИЗГРАДБАТА НА БОЛНИЦИТЕ ВО ШТИП И КИЧЕВО, ЌЕ ПРИМЕНИМЕ БИЗНИС МОДЕЛ КОЈ ЌЕ БИДЕ КОРИСЕН ЗА СИТЕ И ТРАСНАПРЕНТЕН

Sase Ivanovski

ГРЦИЈА ПЛАНИРА ПОГОЛЕМ ПРИТИСОК ВРЗ МАКЕДОНИЈА: Герапетритис вели „ако Северна Македонија продолжи со оваа политика“

Sase Ivanovski

НЕВЕРОЈАТЕН ДЕТАЛ: РИК „Силекс“ во својата корпоративна историја никогаш не поделил дивиденда на своите акционери

Sase Ivanovski

КАЈ БРЕЗНИЦА ГОРИ КВАЛИТЕТНА БОРОВА ШУМА Се води битка пожарот да не го зафати националниот парк „Јасен“

Sase Ivanovski

ТРИЧКО: Погачар- човек од друга димензија

Sase Ivanovski

Дел од светските весници за одлуката на Бајден да се повлече од трката за реизбор во Белата куќа

Sase Ivanovski

ТРАЈКО СЛАВЕСКИ ГО ПРАВДА ПРЕМИЕРОТ: Државните лидери мора да патуваат со скапа бизнис класа за САД за да бидат одморени и да стигнат на време ако сакаат нешто корисно да сработат на тие средби за државата

Sase Ivanovski
Вчитувам....